Woensdag 6 Januari 1915. Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. No. 61. Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Oorlogsdagboek. Kerstavond san boord van een onderzeeboot. Oplaag 50,000 exemplaren. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE PALESTRINASTRAAT 10. AMSTERDAM. TELE FOON Z. 1968. DIT BLAD ZAL DRIEMAAL PER WEEK VERSCHIJNEN. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT. VOOR NIET-MILITAIREN 3 CENT, ABONNEMENT ƒ1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertentilin wende men zich tot onze Administratie Drukkerij „Jacob van Campen" N. Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 9; Amsterdam, Tel. Noord 1775, of tot de advertentie bureaux. Prijs der Advertcntiën per regel 25 cent. t Is al vaak, heel vaak gezegd, dit is een oorlog, zooals er nog nooit geweest is, de eerste moderne oorlog. Hij- wordt niet alleen gevoerd Qp en onder den beganen grond (iu de loopgraven), maar ook onder water en hoog in de lucht. Van een vliegerduel kwamen reeds mier dan eens feörieh'.hierboven zien» wij er een afgebeeld: een Engelsen legervliegtuig valt een Dnilschen tweedekker aan. De laatste lijkt een „Taube" (duif), die zich snel voortbeweegt door :t luchtruim; blijkbaar zoekt hij den tegenstander te ontkomen. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de Staatscourant" wordt Donderdag a.s. door den Minister van- Oorlog geen audiëntie verleend. lie toestand in den reuzenstrijd. Alweer is bewezen, dat deze oor.og een eigenaardige, een ongewone iszonder slag te leveren, te kunnen leveren zelfs, is weer een van Engeland s linieschepen, de For midable", te gronde gegaan. Een Duitsche onderzeeër heeft hot getorpilieerd en tot zin ken gebracht in het Kanaal. De onzichtbare vijand heeft het getroffen zonder dat de bwuianning daarvan iets bemerkte. Voor de Engelsche marine is het een verlies, dat ontkent men ook to Londen niet, niet al leen het schip, ook ta! van menscheu.evom zijn verloren gegaan. Elders in dit blad ge- ven we nadere bijzonderheden omtrent den ondcrgaDg van het oorlogsschip. Engelsche oorlogsschepen zijn ook gezien aan ue Vlaa&sche kust, bij Westenae, zij schijnen echter weer vertrokken te zijn zon der gescheten te hebben. De strijd daar blijft overigens steeds in hetzelfde stadium, even- ais over het front in Frankrijk. Hevige ar tillerie-gevechten hebben er plaats, maar ze 1 ten blijkbaar wei.ug of geen uitwerking. Hier en daar mag een uitval'uit een loop graaf of een bestorming gedaan zijn, over 't geheel gingen de dagen, als men 't ka nongebulder niet meerekende, vrij kalm voorbij. Het weer was dan ook, over 't ge- heele westelijke front, slecht, volgens het Fransche communiqué. De berichten van. het- Oostelijk oorlogs terrein spreken elkander ten zeerste tegen. 22ste Week. 8 Dec.: Volgens hun berichten hebben de Russen in de laatste week aan de Weicksel op hun front van Opa- towitsj tot Biëksj 200 Oostenrijk- eche officieren en 15.000 man met 40 mitrailleuses genomen. In de Karpathen trekken de Oostenrijkers in de richting van Lisko terug, 5000 gevangenen in Russische handen achterlatende. !9 De regeering der Ver. Staten zendt een nota aan de Engelsche regeering, waarin wordt aange drongen op een spoedige verbete ring in het optreden der Briteche vloot tegenover den Amerikaan- schen handel. Do Frauschen dringen na den met Kerstmis aangevangen aan val in den Boven-Elzas verder De Russen beweren een overwinning te hebben behaald, de Duitschers weerspreken dit. Een telegram uit St. Petersburg vertelt van den slag aan de vier rivieren, daaronder verstaat men de lange reeks ge vechten aan do Bzura, de Rarka, Pilit-za en Nida, die slag zou thans geëindigd zijnde opmarsoh der Duitschers en Oos tenrijkers zou uiet alleen mislukt wezen, maar hun aanvallen zijn overal met groote verliezen afgeslagen. Ook in Galicië, zouden de Russen, volgens eigen mededeeLingea, vooruitgegaan zijn, zij hebben nu de strate gische spoorwegen naar het westen van dit gebied bezet en kunnen ook over de Kar pathen gemakkelijk Hongarije binnendrin- §en" Van deze voor Rusland gunstige berich ten willen de Duitsche communique's niets weten. Deze beweren integendeel dat, na eenige dagen vechtena bij Boryznof de Duitsche troepen een groote overwinning hebben behaald en onder andere een 1000- tal Russen gevangen namen. Overigens zou de toestand in Polen vrijwel onveranderd zijn. Ook de Oostenrijkers maakten Russische soldaten krijgsgevangen, n.l. 850 man met vijf officieren en zij kregen verder twee ma chinegeweren in handen. Een vijandelijk bataljon werd bovendien geheel vernietigd. De Russen poogden op een punt, bij liet dorp Gorlice, docr te breken 't gelukte hun niet alleen niet, maar zij leden ook ernstige verliezen. Het is heel moeilijk een overzicht te krij gen van den werkelijken toestand op het Oostelijk oorlogsterren. België. De forten in staat van verdediging gebracht. LONDEN. De forten bij Namen en Luik werden geheel hersteld door de Duitschers, door en bezetten Steinbach. Een kleinzoon van Garibaldi sneuvelt aan Fransche zijde aan de spits van een Italiaansch vrijwilligerscorps. Australiërs bezetten Bougain ville, een der Salomo-eilanden, ten oosten van Nieuw-Guiilea en liijschen er de Engelsche vlag. De Eugelsche regeering ver laagt de assurantie tegen oorlogs risico tot 1 guinea, nadat dez© in Augustus op 5 guineas werd be paald. liet Engelsche pantsorscbip ..Formidable" (15.250 ton) ~.j Plymouth door een Duitechen onderzeeër getorpilieerd200 man gered Een Oostenrijksch leger van een millioen man, onder bevel van aartshertog Eugenius, als vervanger van generaal Potio- rek, hervat de acties 'tegen Servië. De Nederlaudsche Staat brengt een vrijwillige 5 pereeuts-oorlogs- ervenals do brug over de Maas bij Argen- j teau. Duitschland. F ranselt bestuurbaar luchtschip gedaald. Vcume gebombardeerd. FRANKFORT. De I raukiZeiting -i- i i ïl verneemt uit CoblenzDezer dagenj is op 't LONDEN, \olgens berichten uit Noord- nu i -• t - W"1 5 - I terrein van de mijn ..Idylle bij Kruft (ten Franknik aan de ..iunes is gisteren J y, J T, J t» noordwesten van Coblenz) een Frauaeh Veurne weer gebombardeerd. Evenals oen - vorige maal was liet station het doèl». De propectielen vielen in de stad. Kerstmis in "België. Uit een soldatenbrief in het „Berl. Tageb) ...Wij lagen in de nabijheid van Thielt, tien kilometer van het stadje Lichtervelde af, in reserve, aten bij de boeren lekkere liam, eieren, dronken melk en onze wangen, die in de loop- raven smal en bleek waren geworden, werden ?eer rood en frisch. Ec'n ding ontbrak echter n deze idyllische rust. Dit was de gelegen heid om eens een goed, warm, schoon bad te nemen. Toen kwam op een dag met het divisie- bevel de mededeeling. dat in Rousselaero een bad was en dat ons regiment dan en dan kon baden. Op den bepaalden dag ging ook onze afdeeling naar het huis, tien kilometer te voet tot Lichtervelde en dan nog met den trein een uur tot Roussel3ere. Na twee uur wachten kwamen wij aan de beurt. Twintig minuten tijd om te baden was gecommandeerd. Tien minuten gingen er at voor uit- en aankleeden en er bleef dus tien minuten over om hoofd en lichaam onder de douche te houden en met de ruwe lappen, die wij kregen, flink af to boenen. Wat een genot was dat.! Ik geloof niet, dat iemand achtergebleven zou zijn, ook al hadden wij er twee dagen voor moeten loopen. De bospitaal-afdeeling, waarvan de manschappen als badknechten dienst deden, had een fraaien scheersalon ingericht, waar voor vijftien pfen nig de wildbehaarde oerwoudmenscben tot bijna fattige midden-Europeanen gemaakt wer den. Daarna kregen wo bij een brandenden Kerst boom zoete koffie en Berliner bollen. De Ber liner bollen waren van Belgisch krentenbrood gemaakt, maar zc smaakten zeer goed. Ieder kreeg wat voor Kerstmis. Daarvoor had de vrouw van onzen kapitein gezorgd. De heele batterij was aangetreden in het lage, groote boerenvertrek en honderd paar oogen keken naar den kleinen, kleinen Kerstboom, die op de tafel stond. Voor den een had het Kerstkindje een pijp, voor den ander een dagboek, een hemd, knie-, pols- of borstwar- mers gebracht. Ieder kreeg wat. De kapitein deelde zelf uit. Daarop werd het plotseling heel stil. Dc honderd soldatengezichten zagen er merkwaardig ernétig uit. Toen zij de kapitein zacht: Jongens, zingt nu een Kerstlied." Zacht begon er een te zingen,.0, du fröh- lic-he, du selige gnadenbringende Weihnachtf- zcit", en honderd stemmeu vielen in, zuuLl. boer heel verschrikt naar binnen keek. Het klonk merkwaardig heesch en beklemd, dit lied. En toen het ten eind gezongen was, sprak niemand een woord, tot er één hegon te neuriën: „Stille Nacht, heilige Nacht"'. Wij hebben dit lied niet ten einde gezongen. Velen gingen naar buiten, velen verborgen hun gezicht achter hun harde, bruine handen, wat-werkelijk een beetje onmilitair was. Maar het wordt iemand te machtig. luchtschip geland. Op de ladingsplaats vond men Fransche kaarten, instrumenten, een signaalhoorn, Duitsche cn Fransche vlag- De militaire autoriteit, dio onmiddellijk bericht kroeg van een en ander, zond 200 man, die het luchtschip naar Coblenz ver voerden. Het schip is ongeveer achttien tot twintig meter lang met een doorsnee van vier tot vijf meter. De gondel was niet aan wezig. De lJaus en dc Duitsche Keizer. 1 BERLIJN". Uit het Groote Hoofd kwartier wordt bericht. Tusechen den Raus en den Keizer zijn Zaterdag de volgende telegrammen gewisseld: ,,Aan Z. M. Wilhelm II, Duitech Keizer. Iu ver trouwen op de gevoelens van Christelijke naastenliefde, waarmede U. M. is bezield, verzoeken wij U. M. dit jaar vol onheil te beëindigen en liet nieuwe te openen met een daad vau keizerlijke grootmoedigheid door ons voorste! aan te nemen, dat tus schen de oorlogvoerende 6taten een uitwis seling der verder voor den krijgsuienet uiet meer geschikte krijgsgevangenen zal plaats hebben." Keizer Wilhelm eeindo terug: ,,Aan Z. II. paus Benedictus XV. Onder dank betuiging voor U. H.'s telegram is het mij een behoefte de6 harten te verzekeren, dat- het voorstel om het lot der krijgsgevange nen, die voor den verderen dienst onge schikt- zijn, te verzachten mijn volle sympa thie heeft en dat de gevoelens van christe lijke naastenliefde, door welke dit voorstel is ingegeven in volkomen overeenstemming zijn met mijn eigen overtuiging en wen- 'schen." Vliegers boven Liesdorf. BERLIJN. Uit Liesdorf bij Saarlouis wordt bericht: Twee vijandelijke vliegers vlogen gisteren op geringe hoogte boven deze nist verstrekte plaats, wierpen eenige bcirimen on verdw;enen toen in de der Fransche grens. richting Zeebrugge opnieuw gebombardeerd. Aa-u de ^Telegraaf' wordt geseind uit- Sluis Al duidelijker wordt het, dat de verbondenen in 191-5 krachtig willen doorwerken. Reeds werd gemeld, dat een Engelsche kruiser eeni ge echoten op Zeebrugge loste. Op Nieuw jaarsdag waren nu en dan drio kruisers voor Zeebrugge zichtbaar. Zij bleven echter werke loos, maai- hielden do Duitschers bestendig op de wacht. Zate.rdagm.ddag om drie uur verschenen ze eensklaps wederom voor Zeebrugge cn openden een heftig vuur. De Duitschers antwoordden even geweldig. Al is do grens streng gesloten, toch kunnen we aan 't Zwin een eind op Bel gisch gïbied komen o.n vandaar de kust tot Zeebrugge afzien. Drie oorlogsschepen vuur den, maar slechts twee wa.ron zichtbaar. Van de derde waren do vuurstralen van het ge schut to zien. Doodskopshuzaren stormden te paard door bot duin. De daar geposteerde soldaten kro pen op handen en voeten achter de duinen weg en vereenigden zich op één punt. Na drie kwartier gebulder naderde een k>?incr vaar tuig, vermoedelijk een monitor, den haven muur en nu hoorden we snelvuurgeschut, vlug volgende slagen, goweersalvo'c én een oogen- blik later geweergcratel. Het was eeu helsch geweld. Dit hield ook ongeveer drie kwartier Toen ik om vijf uur het Zwin verliet, was het volkomen donker geworden en had het vuren opgehouden. Allerlei geruchten doen nu de ronde, gesteund op \»?>ronderstellingen, want niemand kan 6telligo inlichtingen ge ven, daar de grenswacht streng waakte, te strenger nog, omdat men vooral door 'o ver nieuwde actie op de hoede is voor spionage. Was h»?t oen verkenning van den tegenstand, welken Zeebrugge bieden kan? Treffend was het, veel bannelingen op de duinen zien, sterker hopend dan ooit. Er was zelfs teleur stelling, toen tegen 5 uur de actie ophield. leening aan de markt van f 275 millioen. In de afgeloopeu week zijn zoo goed als geen vorderingen van de een of andere zijde op het wes telijk oorlogs-front gemaakt, als gevolg van den schier onophou delijke» regenval. Op het oostelijk front maken de wederzijdsche mededeelingen van de generale staven geen mel ding van beslissende goveehten, noch in Galicië, nech in Polen. Engeland. Kef Engelsche leger en zijn taak. Kolonel Arthur Lee, die van het begin ran den oorlog aan het front is geweest-, zegt in een brief, waaraan de Times een en ander ontleont ,,Ik ben nu aan het front meer dan drie maanden eu mijn taak heeft mij in staat gesteld heel wat van den strijd te zien, zoo wel aan de Aisne als gedurende den voort- gezetten strijd in Vlaanderen. Het resul taat is, dat ik grooter bewondering heb dan ooit voor den Britechen soldaat, die naar ik meen zelfs zijn ouden roem van dapper heid, vasthoudendheid en volharding heeft overtroffen. Hij had een moeilijker werk dan ooit te yoren, en heeft nooit geaarzeld de- taak te vervullen, die hem toeviel, on danks de zware verliezen. Ilij stond in den regel tegenover een overmachtigen vijand, maar weldra zullen, naar ik hoop, door de nieuwe troepen, de Engelsche legers gelijk zijn aan hun tegenstanders en dan zullen wij onze taak ernstiger kunnen gaan op vatten. ,,Maar inmiddels is het groote misvat - ting te gaan veronderstellen, dat de Duit sche tegenstand gaat verslappen of dat de oorlog spoedig ten einde zal zijn. Het einde kan alleen komen als de geallieerden een zoo volslagen overwinning behalen dat nooit weer onze vrede of ons bestaan in gevaar kunnen worden gebracht door de brute kracht van Pruisen, en die overwinning is nog heel ver af. De Duitschers zijn be kwame en geduchte tegenstanders, zoo taai en zoo dapper als eenig leger slechts kan zijn, en zij die hun waarde verkleinen, doen een zeer slechten dienst aan ons leger en aan de zaak der geallieerden. Wij zullen iederen weerbaren man en iederen shilling noodig hebben, die wij kunnen besteden om ons er door te slaan, maar de overwinning zal ten slotte aan onze zijde zijn; daarover heb ik nooit den minsten twijfel gekoesterd en dat doe ik nog niet-" Het Engelsche leger. LONDEN. Er zullen drie nieuwe legere gevormd worden, iu het algemeen bestaan de uit drie legerkorpsen elk. De commandante» zijn van het eerste: Ilaig, van het tweedeSmith Dorrien, van het derde: Hunter, van het vierde: Jan Hamilton, van het- zesde: Bruce Hamelton. Frankrijk. Op het Westelijk oorlogsterrein. BERLIJN". Rapport van liet groote hoofdkwartier: Aanvallen op onze stellingen in en bij de duinen noordelijk van Nieuwpoort wer den afgeslagen. In het Argonnenwoud wonnen onze troe pen over het geheele front terrein. Verwoede Fransche aanvallen ten noorden van Verdun zoowel als tegen het front Ailly-Apremont ten noorden van Coinmercy werden afgeslagen met zware verliezen voor den vijand. Drie Fransche officieren en honderd min deren werden krijgsgevangen gemaakt. Het- gelukte daarbij onzen troepen Bois Brulé, waar verbitterd om gevochten is, geheel te bezetten Gevechten op kleinere schaal zuidwestelijk van Saarburg hadden het door ons ge- we nschte gevolg. De Frauschen beschieten in den laatsten tijd stelselmatig de dorpen achter ons front, waarin een onzer divisies gekagtonneerd is, waarbij vijftig inwoners werden gedood. Officieele P'ransche berichten hebben ge meld, dat de Frauschen iu het- dorp Stein bach pas voor pas vooruitkwamen. Wij heb ben geen huis van Steinbach verloren. Alle Fransc'he aanvallen op het dorp zijn afge slagen PARIJS. Ten noorden van de Leie be schoot de vijand Zaterdag het plaatsje Zounebeke zeer hevig. Tusschen de Leie en de Oise zijn wij 500 SVf: vooruitgegaan bij La Boisselle. Tusschen de Oise en de Maas heeft onze zware artillerie verschillende versterkingen in het- Touvent-plateau vernield. Bij Perthes-!es-Hurlu6 zijn wij 300 M. vooruitgegaan. Bij Beau Séjour hebben infanterie-ge- vechten plaats gehad, waarin wij den vijand groote verliezen toebrachten. Aan de hoogten van de Maas hebben wij eenig terrein gewonnen in bet Lebouchet- d2nt van de vesting Pola zich heeft dood geschoten, omdat ten gevolge van een ver gissing de batterijen tijdens de raid van de Fransche onderzeeboot ..Curie" vuurden op wet (OoSteurijksche) oorlogsschip ,-Radctzky Rusland. Op het Oostelijk oorlogsterrein. PETROGRAD. Rapport van den Rujfci- scben generalen etaf: In Oost-Pruisen en in do omgeving van Mlawa beletten wij de pogingen der Duit schers om hier een pi a a tec lijk offensief in te zetten. Op den'Weiohsel bij hot eiland Janisjef tegenover Visjegrad beschoten onze bewa pende stoombooten met succes de vijande lijke infanterie. Tusschen den Beneden-Weichsel en de Pilica (in Noord-Polen) deden de Duitschers gesteund door het vuur van hun zware artillerie, een reeks aanvallen. Onze troepen, die ageeren op den linker Cd. i. westelijken) oever van de Bzoera nabij Vitkoviteje, vloegcn twee nachtelijke aan vallen af. Aan de Rafka sloegen wij een aanval af tegen Doletsk. Den Slen toonde de vijand buitengewoon groote activiteit in de omgeving van Rawa (Midden-Polen), waar do strijd steeds voort duurt-. Ten zuiden van de Pilica wordt slag ge leverd voor de stollingen, welke de wegen dokken van Vlotsjova naar Kjelce, bij Lopoesjno, Mikhala Gora, Vohuino, Po" likhno. In Galicië vielen wij den vijand krachtig aan in de omgeving van Gorliotsje nabij Msjanka Ropitsa. Niettegenstaande den uiterst heftigon tegenstand, welken do vijand hier bood, veroverden wij na verbitterden strijd de door hem op de hoogten eu in het dorp Msjanka aangelegde versterkingen, waarbij wij ongeveer 3000 soldaten krijgs gevangen maakten met 68 officieren. Boven dien veroverden wij vier kanonnen, zes mitrailleurs. Het gevecht duurt nog voort. Verwoede tegenaanvallen, waarbij de vijand gebruik maakte van gepantserde autos, wer den afgeslagen door ons artillerievuur, met Een bootsman, die behoort tot de be- manniug van oen der Duitsche onderzeeërs geeft in de Wezerzeit-ung'het volgende Stemmingsbeeld Na een paar dagen van rust en nadat de U-booten weer in orde eu zeewaardig zijn gemaakt steektt de U-boobsnflott-ielje in den avond van 23 Dec. weer in zee. In een lango lijn zakken de booten, als ze de sluizen gepasseerd zijn, de Jade af. Alle luiken zijn luchtdicht gesloten. De com mandant staat met zijn mannen op de brug; de officier van de wacht, de seiner, en roergangers. In het inwendige, herme tisch gesloten deel d.er boot wordt het nu een en al bedrijvigheid; ieder staat er op zijn pest, do motoren draaien snorrend de schroefbladen en maken een lawaai, dat het klotsen der brekende golven tegen de zij wanden overstemt. De manschappen halen moeilijk adem in de door olie-, teer- en honderd andere ..geurtjes" bezwangerde tucht. De booten glijden voort door het gevaarlijke waterze passeereu Helgo land en varen nu gescheiden, eik den haar voorgeschreven koers volgend. Die op de brug staan, trachten met scherpen blik de duisternis te doorboren en klemmen zich rast aan de reeling om niet door een stort zee overboord te worden geslagen. Langzaam wijkt de nacht voor de sche mering en als de booten ter hoogte van De mecsto kiekjes van krijgstafereelen krijgen we van het Westelijk oorlogs terrein. Dat is natuurlijk, want dat is zooveel dichterbij. Maar ook van het Oostelijk front, in het tamelijk onbekende Polen en Galicië, komen er wel eens at beeldingen. Hierboven worden we verplaatst in Galicië, onder de Oostenrijksch-Honjaarsche troepen. Men ziet een afdeeling daar bezig met een instrument, <»it vooral in de bergstreken goeden dienst doet en waarmee men in de verte signalen kan geven. Een cavalerie-patrouille, afgestegen, houdt zich daarmee bezig en geeft teekenen aan een afdeeling veel verder weg. bosch ten noordoosten van Troyon en in het Prêtre-bosch ten noordwesten van Pont-a-Mousson en in de Vogezen bij Cel- les-sur-Piaine. In Boven Elzas hebben wij een Duitschen trein in het station Altkirch beschoten en verwoestingen aangericht aan de spoorlijn tusschen Darspach en Dierpach ten zuid westen van Altkirch. In het algemeen is onze geringere activi teit het gevolg van de voortdurende regens, die de operaties bijna onmogelijk maken. Oostenrijk. Op eigen schip gevuurd LONDEN. De Morning Post" ver neemt uit Rome, dat volgens een teltgram van de Oostenrijksche gre-is de comman- de bajonet en handgranaten. Wij bezetten de Boekowina na een ge vecht bij Storen) net-sjRadaoetsj, waar wij eveneens krijgsgevangenen maakten. BERLIJN*. Officieel wordt door het groote hoofdkwartier gemeld In Oost-Pruisen en in Noord-Polen is geen verandering gekomen in den toestand. In Polen, ten westen van de Weichsel, slaagden onze troepen er in, na een hard nekkig gevecht dat eenige dagen had ge duurd, liet bijzonder krachtig versterkte steunpunt der Russische hoofdstelling bij Boryznof te nemen, waarbij 1000 gevange nen en zes machinegeweren in onze handen vielen. In drie nachtelijke aanvallen poogden de Russen Boryznof te hernemen. Hunne Doggersbaiik komen, is de zon in vriende lijke straling haar dagloop begonnen. Allen hebben zich nu, daar de booten in vijandelijke wateren zijn gekomen, in den toren teruggetrokken, want de voorzichtig heid gsbiedt, onder water te varen met r.rai' buiten gebrachteu periscoop. Geen enkel vijandelijk schip is in zicht gekomen en de zou zinkt- weer weg achter de golven In het westen. In de nabijheid van de En gelsche kust wordt de zee kalmer. Onze boot glijdt langzaam door het water. Geen enkel lichtschijnsel komt in zicht. Onze ge dachten gaan naar het vaderland, naar vrouw en kinderenwij zien onze dierbare betrekkingen verzameld onder den licht glanzenden Kerstboom met glinsterende i.ogen kijken de kleinen naar de brandende kaarsen. Kijk het bovenste licht wordt groen en rood gekleurdhet wordt grooter, steeds grooter, en wat is dat Schril snerpt (-en fluittoon door het ruim der boot; commando's weerklinken. En allen, die op hun post staande in hun ver beelding hebben verwijld bij den huiselij- ken kring, worden door dit alarmsignaal tot de harde werkelijkheid terug geroepen en voeren nu met de grootst mogelijke snelheid de gegeven commando's uit Zwaar werken de motoren, in razend vaart slaan de schroefbladen door. Banf minuten volgen. Op een toestel, dat af geeft, hoeveel de onderzeeër is godok- worden slechts langzaam, veel te langzs-' de meters afgelezen en verruimd ba' allen adem, als een diepte van Win' meter is bereikt en het gevaar, dat zooe nog allen boven het hoofd hing, is vc-i dwenen Wat was er gebeurd De roode en groene lichten kondigden het naderen van een vij andelijk oorlogsschip aan, dat met groot© srelkeid dichterbij kwam. En wij zoude: zijn geramd, als do commandant niet nop te juister tijd het gevaar had bemerkt, c boot en bemanning voor ondergang behc

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1