DE SOtiï) ATENCOUP A "Vl* Va» ïnoiidag' 3 Jan-Dun 1915 3 Legerzaken. Binnenland. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. nen. Maar het was moeilijk om uitwerkings- vuur af to geven met dit bedriegelijke licht j toch is vermoedelijk een Zeppelin geraakt. Daarmede liep het gevecht ten einde. De Duitschers keerden naar hun basis terug. Drie uur lang stoomden dc Engelsche tor- pedobootjagcrs om de vloot heen om een aanval van onderzeeërs te voorkomen. Ver- vervolgens wachtten de onderzeebooten op een afgesproken plaats de terugkomst af van de watervliegtuigen. Van de zeven vliegers kwamen er drie on gedeerd aan boord. Drie anderen werden drijvende gevonden. Zij werden aan boord gehaald en hun machines in den grond ge- söhoten, teneinde ze niet in 'svijands han den te laten vallen. Zooals men weet, is één vlieger waar schijnlijk omgekomen Nog eens de „Emden". LONDEN. De Admiraliteit publiceert een telegram van Glossop, den kapitein van het oorlogsschip ..Sydney", over het nemen van de Emden". Daarin zegt hij, dat het vuur van de Emden" in het begin goed gericht en snel was, maar reeds spoedig verzwakte. Het meerendeel der gesneuvelden werd bijna onmiddellijk na het begin van het ge vecht getroffen. De Sydney" beliep verwonderlijk wei nig schade; zij werd in het geheel tienmaal De aanval op Pola. LONDEN. De „Daily Mail" verneemt uit Venetië: Bij de raid tegen Pola heeft de Frausche onderzeeboot („Curie") de Oostenrijkscbe dreadnought „Viritus Umtis" getorpe deerd. Er werd een gat in de kiel geslagen, maar, daar het schip sterk gebouwd is en de haven dichtbij was, kon het oorlogsschip nog het dok bereiken. Uit de Staatscourant. Bij El. B. zijn, met ing. van 1 Jan., be noemd tot buitengewoon adelborst bij do Kon. marine-reserve, de heeren C. P. van Dies t, J. de Vries, J. Stolp, A. J. H. van Kappen en A. Steen. Bij K. B. is, met ing. van 1 Jan., benoemd iot tijdelijk leeraar in het lijnt eekenen bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, de heer G. M. T a ms on, te Enkhuizen. Bij K. B. zijn benoemd bij het res.-perso neel der landm., bij het wapen der inf., tot reserve 2e-luit., bij hun tegenwoordig korps, do vaandrigsA. C. Kamerman, van het 11e reg., J. E. M. S w e t s en F. D. Vliegeut- h a r t, beiden van het reg. grenadiers. Bij K. B. is aan den res,-kapitein P. F. M. Dammers, van het 3o bat. landw.-inr., een eervol ontslag uit den rail. dienst verleend. Bij K. B. is aan den res.--majoor J. T. W i 1 k e n s, van het wapen der inf., op ver zoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De lichting. 1915. Do inlijving van de aan de zeemilitie toege wezen dienstplichtigen van de limiting 1915 zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, ge schieden in de gewone bij de Militiowet vast gestelde tijdvakken, alzoo die van de eerste ploeg in het tijdvak 16—20 Maart en die van de tweede ploeg in het tijdvak 610 Augustus 1915. Alleen om zeer gewichtige redenen waar onder in dezen studiebelangec kunnen worden gerekend kan aan de in te lijven dienst plichtigen uitstel van eerste-oefening wor den verleend, indien zij daartoe zelf hun ver langen bij (ongczegeld) verzoekschrift aan den Minister van Marine te kennen geven met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent bet werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. Do dienstplichtigen sullen echter rekening moeten houden met do mogelijkheid dat liot uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstan digheden daartoe aanleiding mochten geven. Militair bericht. Naar aanleiding van het bericht, dat een Duitscho patrouille bij Hoogerheide onze grens zou nebben overschreden en toen niet is ge ïnterneerd, doch weder over de grens zou zijn teruggewezen, schijnt nog misverstand te heersohen. De handeling van den Nederlnndschen com mandant in deze is volkomen juist, in overeen stemming met de daarvoor vastgestelde rege len. Artikel 11 vau het verdrag nopens de rech ten en plichten der onzijdige mogendheden enz. bepaalt ,,Do onzijdige mogendheid, die op haar grondgebied trbepen toelaat tot de oorlogvoe rende legers behoorende, interneert deze, voor zooveel mogelijk, ver van bet oorlogstooneel verwijderd". Een patrouille van enkele manschappen ech ter, die verdwaald i9 en daardoor over onze grenzen is geraakt, kan niet beschouwd wor den als toegelaten tot ons gebied. Dit zou eerst het geval zijn als ze onze grenswachten is ge passeerd. Blijkt bij ontmoeting met dezen, dat zij zioh onbewust op ons gebied bevindt, clan wordt haar aangezegd, dai zij niet kan wor den toegelaten, tenzij zij zich laat interneeren. Is de patrouille dan onmiddellijk bereid ons grondgebied to verlaten, dan is er geen reden haar te interneeren, wijl zij niet is toegela ten. Slechts als do patrouille zou weigeren ons grondgebied te verlaten, zou zij moeten wor den geïnterneerd. België handeldö in '70'71 eveneens. De Nederlandsche Staatsleening. Van verschillendo zijden wordt de vraag ge steld, hoe personen, die door middel van een OOmmissionnair in effecten of bankier op de vrijwillige staatsleening inschrijven en \an wie dus de Kegeering geen inschrijvingsbiljet ont vangt, bij een eventuecle inwerkingtreding van do gedwongen leening hewijzc-n kunnen, dat zjj aan de vrijwillig© leening hebben deelge nomen. Het antwoord hierop is zeer eenvoudig: Wie door een commissionnair of bankier inschrijft, ontvangt na betaling do officicele staatsschuld brieven. .4a;i. deze staatsschuldbrieven zijn, ijc- hccht stortingsbewijzen tot gelijk bedrug als dc staatsschuldbrieven zelf. Gaat de gedwon gen leening door, dan knipt men die bewijron vau de stukken af en legt ze op het belasting kantoor over tot het bedrag, waarvoor men in do gedwongen leening moet dcolnemen. Wie in de vrijwillige leening voor grooter bedrag deelnam dan hij in do gedwongen lee ning verplicht zoude ziju deel te nemen, kan indien de gedwongeh leening mocht doorgaan, de stortingsbewijzen welke hij nicvt zelf noo- dig heeft, aan andoren overdoen, en z-1 allicht f 50 a 100 voor elk stortingsbewijs van 1000 kuntien krijgen. Do stortingsbewijzen zijn dus niet op naam, doch aan toonder. Men doet in elk geval goed ze to bewaren, want indien do gedwongen lee ning thans onnoodig is, maar een dergelijke maatregel wegens langen duur van den oorlog later opnieuw aan de orde mocht komen, dan kunnen de stortingsbewijzen wellicht weder beteekenis krijgen. De coupures van de stukken der staatslee ning zijn 100. 200, -500 en f 1000. F. J. mil. korp. 4. 111-17 R.I. Van be paalde opleiding zal nu tijdens de mobilisatie wel geen sprake zijn. Maar spreek over de door u gewenschte promotie met uw onmiddellijken chef. Red. Nood ration". Wat verdwenen is moet door betaald worden. Red. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Ingekomen militaire bijdragen van 20 t/m. 26 December 1911: Bijdrage onderoff. a/h Hr. Ms. Koningin Regentes. f 63Bijdrage onder off.. korp. en soldaten vesting Umuiden, 76.52: Wekelijksohe bijdr. equip. H. M. „Zee land", f 30.70; Opbrengst concert van het Mobilisatiekoor 2III18e Reg. Inf. f 26.33; Militairen in een stelling, 500; Land- en Zec-piacht en Kol., Amsterdam, 135.54^; Pers. v/h. Groepsstafkwartier 3.47; Bijdrage van off., onderoll., korp. en sold, v/h 1—3 Reg. Inf., f 74.34; Bijdrage le B. 18o R. I. f 23.33; Bijdrage Det. Genietroepen f 29; Verpl. Afd. IV© DLv. f 3.60; Depot 2e Rog. Vest. Art. f 35.27Bijdrage le Comp. Vold- pioniers 9.50; 1II1 Landw. Art. f 14.844; Bezetting fort Kwakol f 22. 's Gravenhage, 30 December 1914. Do penningmeester, Jhr. Mr. W. TH. C. VAN DOORN. Koninginnegracht No. 35. Een aardige attentie! Met genoegen voldoen wij aan luitenant Meijer's verzeek tot plaatsing van onder staande De landweermannen, woonachtig te Avereest en omgeving, thans dienende bij hot 9e Bat. Landw., ontvingen tor gelegenheid van het Kerstfeest eene aardigo en aangename verras sing uit hun dorp. ieder man kreeg een pakje toegezonden, waarin een kistje sigaren, een pond tabak, be nevens een kruidkoek. Op elk pakje was een kaart gehecht als ingesloten (lok de achter gebleven vrouwen dezer landweermannon zijn niet vergeten, wij elk harer bedacht werd met een groote krentonstoet en twee stuks wor sten. Dat mijn mannen hier zeer mee in hun schik waren, kunt u begrijpen. Reeds is eene dank betuiging aan de milde gevers (commissie) on derweg, doch zij verzochten mij u te vragen óf u zoo vriendelijk zoudt willen zijn in uw thans veel gelezen blad een berichtje te plaat sen, vermeldende het bovenstaande. Gaarne hooi) ik dat u hieraan wel zult willen voldoen, terwijl ik u namens de mannen bij voorbaat dank zog. Hoogachtend, H. N. MEIJER, le-luitenant 4 O. 9 B. L.W. De inhoud dezer kaart luidt aldus: Uw woonplaats Avereest wil gaarne ioonen, Waardeering voor 't vervullen van den plicht, Dien gij, met 'fc beste deel van Neerlands zonen Voor 't heil van 't dierbaar Vaderland ver richt. Van huis en haard verw ijderd in deez' dagen Van Kerstmis, heeft naast hulde, u warm gebracht üit dankbaarheid, en om uw moed te schragen, Uw dorp dit Kerstgeschenk u toegedacht. Namens het Comité, B. BERENDS Az., Voorzitter. J. LEEUWR1K, Secretaris. Een Engelsch blad gaf bovenstaand plaatje, en noemde het: ,,een verrassende ontmoeting". Een Engelsch artillerie-officier kwam met vijf of zes van zijn mannen door een bosch, toen zij plotseling op een open plek drio Duitsche officieren voor zich zagen mot veertig man en twee machinegeweren. Van boide kanten was men verrast over do ontmoeting. Maar do Engelschen traden krachtig op en eischton eensklaps, dat de Duitschers zioh zouden overgeven, en dozen, die meenden, dat de kleine afdeoling vijandou de voorhoede was van een grooteron hoop, staken de handen on. Zii worden meegevoerd, een der mitrailleurs Werd vernield, de and$re gang mee. Voetbal-,,'t Zesde". Serg.-majoor Piederiet meldt ons: Eindelijk nieuws over deze totaal uiteen ge rukte militaire vereeniging. 't Leek er veel op of do mobilisatie het graf van onzo alom bekende militaire voetbalvere niging zou worden. Er zijn echter nog taaie menschen bij 6 R. I. on dat zegt genoeg voor do toekomst. A.s. Zondag 3 Jan. zal er in Breda een wed strijd tegen N. A. O. gespoeld worden. De on derofficieren brengen hun volledig elftal in het veld. Volgende week hopen we hunne verrichtingen te vermelden. Ter waarschuwing. Een onderofficier schrijft ons uit Bodegra ven Den 14den December 1914 vervoegde zich bij den WclEdelen Heer Burgemeester van Zwam- merdam een als padvinder gekleed persoon voorgevende to zijn troeploider der A. P. V,, met cono inteekenlijst waarop vermeld ten bate van het Itoode Kruis. Voorgenoemde heer liet zich overtuigen van het goedo doel en teekendo voor een zeker be drag hetwelk door den padvinder met 15 ver- menigvudigd werd om zoodoende andere in- teekeuaren te bewegen ook voor groote bedra gen te teekenen. Vervolgens vervoegde ge noemde padvinder zich bij do notabelen van Bodegraven met dezelfde lijst voor hetzelfde doel. Deze door het hooge bedrag van den WelEdelen Heer Burgemeester in den waan gebracht dat zij werkelijk voor oen goed doel toekenden, zetten hun naam ook voor behoor lijke bedragen, van welke voor zoover als mij bekend een nog verdriedubbeld werd. Aan do inteekenaren werd beloofd dat zij zouden ontvangen een introductiekaart voor liet geven van een tooneelvoorstellingdeze kaarten zijn-dan ook uitgereikt maar tot ver wondering van sommige inteekenaren stond daarop ten bate der A. P. V. ook op de pro gramma's dor voorstelling stond hetzelfde doel. Enkele personen zijn dan ook naar die voor stelling toe gegaan en daar werd hun in de openingsrede gezegd dat liet geld was be steed voor de Roode-kruis-afdeeling der A. P. De aard der tooneelstukjes welke werden op gevoerd was zoodanig, dat een der bezoekers van dezen avond zich genoodzaakt zag een stuk te plaatsen in verschillendo bladen, waarin hij de voorstelling becriti6eerdo als staande ver beneden het peil dat bij had ver wacht van een besloten avond voor het eerstge noemde doel. Aangezien nu door den zoogenaamden troep leider der A.P.V. in hoofdzaak militairen wa ren uitgciioodigd of geëngageerd voor dezen avond en dus het werk dor militairen op deze wijze word beloond en waarschijnlijk deze niet wisten wie de persoon was en wat do bdoeling was van lie.m dio hun daarin mede liet spelen, is do bedoeling van dit schrijven om verschil lende, ja liever alle militairen te waarschuwen om nooit hunne medewerking te verleenen voor Terug van verlof. Mil. J. A. Huyskos schrijft ons: 1U» sont passés les jours da fête zo zijn voorbij, do feestdagen. Met regelmutig, rhythiniscli wiolengostamp voert de snellenuo trein rao weg door den stormigen nacht. Ik heb het licht uitgedraaid en staar nu door do liealagen ruiten van do coupé naar buiten, waar nu en dan do maan tusschen do ijlende wolkenflarden komt doorschijnen en den om trek vaag verlicht. Ik zie zwiepende boomon voorbijvliegen en in dc kleine wateren krullen do golven haar witte kuiven op. Nu Tcrtrnugt zich bet stampen, langzamer, langzamer. Wc naderen do groot© brug, die haar bogen spant over het ontzaglijke water Moerdijk. Hot geelgrauwe nat beukt de pijlers, do waterber gen storten zich loeiend in de dalen en slaan zich aan stukken tegen het graniet, "t Winden- geweld doet zich hooren boven het gedaver van den trein, die nu hot rhythme van den raderen zang weer versnellen gaat, wijl we do overzij naderen. En er komt een zoete loomheid over me, een zachte doezeligheid, die me al verder en verder doet wegzinken in het onbewuste. Wat vage gedachten rijzen nog in me onbe stemd vervagen weer in den rooden schemer van mijn siësta. Ik Bluit dc oogenin-lwhage- lijk me voelend zoetelijk gesust door de zachtveorendc troinbeweging en het immer- ijrerige-wielengestamp. En buiten gilt de storm, de woeste, triompheerende wind. de majestueuze heerschcr der ruimte buiten I striemt de regen neer, geen druppels, maar strepen, 8trepen water van de vliegende wolken, naar omlaag, kletterend, geeselend tegen alles wat zich boven de aarde verheft buiten vaart verschrikking en verwoesting rond en ik hier binnen in mollige kussens droom, onbewust van dien vreeselijken chaotischen ba- i jerd in mijn onmiddellijke nabijheid, er van gescheiden door slechts enkele millimeters glas, enkele centimeters hout toch veilig, rustig, zonder vrees. Zoo slaapt langzamerhand ons geheele volk in veilig, rustig, zonder vrees, binnen zijn grenzen, terwijl daar buiten, in I Frankrijk, in onzo onmiddellijke nabijheid, de bloedvaan wappert en de Zeiseman koel-onvor- schillig maait, maait, maait, maait, zonder rusten, al maar door, al maar door. en verza- j rnelt schoof op schoof van zijn bloedzwaren oogst. Hoe kunnen we bier zóó rustig zijn, hoe is zulk een kalme zelfgenoegzaamheid mo gelijk, hoe zijn onzo zenuwen al zoo afgestompt door de verschrikkelijk felle slagen der eerste dagen, dat ze niet meer reageeren op do tot gewone dingen geworden ellende der slag velden? Ik meen. dat een groot deel van hel denmoed en doodsverachting op rekening ge sehoven moet worden van deze wondere eigen schap van ons zenuwstelsel, dat het niet meer zoo overgevoelig trilt op de schrijnende, pij nende prikkels rondom. Zoo staat do stille heldenmoed van den zelfdwang, van de zelf- beheersching hoogcr clan dezen ja oorlogs- roes, Nn mindert de trein weer zijn vaart en uit de donkerte komen de lichten van 't groote station aangroeien. Ik schud den loomon slui- Wat wij hier onzeri lezers laten ziep, is zeker niet iets allerdaagsch. Hot is een kijkje in een Indisch kamp in Frankrijk. Men weet, dat de EngeUohoa ook Indiërs te hulp hebben geroepen in hun strijd tegen Duitschland, en die krjjgers uit het Verre Azië leven op hun manier. Wjj zien daar hier iets van: hoe zij zich laten kappen en scheren, hoe zij hun kleeren wasschen en hun eten bereiden vol gens de methoden van hun land. Het is als een stuk Aziatisch leven in Europa. b-t loven der soldaten. Om van do algemeen® comités, wiens verdienstelijk werk meer onder briers aandacht valt, nu maar te zwijgen, moet ik toch even wijzen op wat soms in kleinen kring gedaan wordt voor ona» grenswacht. Het de tachement Vlagt wedde, dat than* to Hour tan go ligt, werd m eerstgenoemde piaata van de zijde dér inwoner» af en too aangenaam ver rast door tabak en sigaren en ook na on» ver trek naar Bonrtange werden wij niet vergo ten. Zoo werenn we met de Kerstdagen ver blijd ieder met een half kistje sigaren; Vlagt- weddo had voor dit doei f 65 bijeeng 'bracht. Voor de jongen», uio oen fiets menton huren om te Stadskanaal den trein te kunnen halen, werd aLs tegemoetkoming een klem bedrag ter hand gesteld. Vlagtweddo's ingezetenen hebben het njogj>lijk( gemaakt, dat 15 Jan. <lo boer Spoenhoff voor ons zal optreden. En Bourtacno (hot kleine onaanzienlijke, weinig welvarende Bourtange! De dames ran Bourtangc b.-bben ons gestoken in bivakmutsen en handschoenen. Ook de inwendige mensch wordt niet vergeten. Elknn dag toch zorgt een dor inwoner» voor oen grooten ketel mot koffie. We zouden op deze wijze nog oonigen tijd kunnen doorgaan, doch raoenen genoegzaam aanftetoond te hob- ebn, dat vooral in donkere dagen een licht straal af en too onlevenspad heel wat kan veraangenamen. L. Het oorlogsveld heelt soms ook zijn humoristische tooneeltjes. Hier is er een uit een Franseh dorp, dat hevig beschoten werd door de Duitschers. Natuurlijk bleven de Franschen het antwoord niet schuldig, maar een paar hunner hadden voor het oogenblik wel wat anders te doen. Een biggetje was ontsnapt tot groote spijt vau den kok, die zich niet in de vuurlinie waagde, en we zien nu hier, hoe twee soldaten ér jacht op maken, zich niet storende aan den bommen uit de Duit sche kanonnen, die jiiet ver weg neerploften. dergelijke zaken dan na vooraf te hebben on derzocht wie de persoon is die hun deze aan bieding doet, en of ook het geld wel gebruikt wordt voor het doel waarvoor het wordt ge vraagd!!! Want ik vertrouw toch ook dat de soldaat zich to fatsoenlijk acht om zioh, omdat hij militair is, in te laten met zaken, waar hij als bufger zich te hoog voor aolit. Hopende dat elk soldaat dio dit stukje leest, do bedoeling van dit schrijven zal willen be grijpen en bemerkende dat bedoelde heer weer mét zijn praktijken begint, zijn commandant of dc politie wel zal willen waarschuwen. Het Amsterdamsch Strijkkwartet. Mil. W. v. Korlaar Jr. schrijft ons van het Kwakelfort: Do belangstelling voor do Hollandsche mili tairen, in veldleger en forten, die bij het be gin van de mobilisatie zoo groot was, begint wat to verflauwen, maar gelukkig vindt men nog altijd echte ware kunstenaars dio zich willon beijveren den soldaten gedurende do lange wrinteravonden, het beste te gaan bren gen, van wat talent en jarenlange studie hun schonken en hen maakten tot uitverkorenen van het niensohdom. En zoo trotseerden de loden van ons Amster damsch Strijkkwartet op Maandag 28 Decem ber j.l. storm en regen, en kwamen zij, onze Concertgebouwsolisten, Louis Zimmermann, Johan Herbschleb, Horman Meerloo en Fritz Gaillard, in gezelschap van de bekende en_ ge vierde p:aniste Henriëtte lloll naar het Kwa- kelfort om daar geheel belangloos een kamer- muziekavond te geven, waarvan do herinnering nog lang zal blijven voortleven, brj de offi cieren en do manschappen, die het geluk had den hierbij tegenwoordig to ltuinen zijn. De vertolking van de beide kwartetten van Beethoven (G -dur Op. 18. No. 2) en van Dovrak (Esdur Op. 51) was zoo schitterend dat men met ingehouden adem heeft zitten luisteren. Hoe temperamentvol Zimmermann dc uitvoeringen leidt, hoe fijn zich daarbij het beschaafde spel van Herbschleb aansluit, boe mooi droomcrig Meerloo z'n alt-viool kan la ten zingen, en hoe ten slotte onze eerste cellist Gaillard zich met z'n volmaakte techniek en warme toonrorming daarbij voegt, dat weten alle echte muziekliefhebbers. Tusschen do beide kwartetten speelden me- juffrouw Roll en Louis Zimmerman de C-mol sonate van Grieg en het Andante uit Mendel- sohu's vioolconcert. Kan men zich iets schoo ners denken, dan wanneer deze beide kunste naar saan het woord zijn? De groepscommandant luit.-kol. Sommer heeft dan ook aan het slot van dezen wonder- sclioonon avond in warme bewoordingen, hulde eu dank gebracht aan het eminente kunste naars-vijftal, en de harten van vele soldaten zullen nog vaak van erkentelijkheid kloppen bij do herinneringen aan de namen Roll. Zim- merman nHerbschleb, Meerloo en Gaillard. mer van me af en al mijn stille gepeinzen ver- vlieden. Door de nachtstraten echoën mijn schreden tusschen do huizen, waar de storm niet komen kan. Die gaat hoog over me heen en schatert en zingt zijn overwniningsliod uit, speelt zijn woeste spel met sclioorsteenon en windvanen. Ils sont passés les jours de fête,en zooals iemand de roodo lichtjes van don' vertrekken- den trein naoogt, die dierbaren ver van hem wegvoert en hem gansch alleenig en eenzaam laat., zoo staar ik ze na, tcrwjji ze #egdoezeien en versmelten, ondergaan in de grauwe één vormigheid van de dagelijksche dingen. J. A. HUYSKES. Feestavond in het Fort Maarsseveen. Men meldt ons Donderdagavond j.l. werd in bovengenoemd fort een feestavond gegeven; de manschappen werden onthaald op chocolade, krentobollen en sigaren. Tevens was do humorist Aug. de Laat aangezocht om dezen feestavond wat op te vroo- lijken. Met recht raag gezegd worden dat hij ons op voortreffelijke wijze heeft geamuseerd, getuige liet daverend applaus. Luitenant jhr. v. Spengler complimenteerde na afloop ge noemden humorist met zijn behaald succes en bracht ook een woord van dank aan den pianist, den manschappen en allen die hadden medege werkt tot het welslagen van dezen avond. Kerstfeestavond voor militairen te 's-Cravenhage. Mil. Van Loon schrijft ons: Door „De Haagsche Hervormde Stads zen ding" (leider ds. J. C. Schuller) werd j.l. Maan dag den soldaten een Kerst feestavond aangebo den in de Betlilehenikerk. Ondanks liet zeer ongunstige weder was het kerkgebouw geheel bezet. H. M. de Koningin was er vertegenwoordigd door kolonel Van Hoogstraten. Het gebouw was aangenaam versierd en vooraan stond een prachtige Kerstboom, die zijn liefelijk schijnsel uitstraalde over al de blijde soldatengezichten. Als sprekers traden op: majoor Scholten. veldprediker, met het onderwerp ..Hij klopt aau d© deur" de heer Van As, lid hoofdredac tie van ,,De Nederlander en ds. J. L. Schul ler, Herv. pred. en leider der „Haagsche Herv. Stadszending". Middelerwijl zorgde oen daraes-corps voor een versnapering aan de mi litairen in den vorm van chocolade en specu laas. Het welgeoefende koor der ..Hervormde Stadszending", onder leiding van den heer W. J. Jalink, luisterde den avond op door zang. Aan het einde der samenkomst deelde ds. Scholten mede. dut a.s. Maandag 4 Jan. in de liethlehemskerk een lichtbeeldenavond voor militairen wordt gehouden, welke door meer dere zal gevolgd worden en wekte do soldaten op, om zelve een zangkoor te vormeu, hetwelk op die avonden dan zou kunnen zingen. Van een officiersweduwe waren een achttal Kerst pakjes beschikbaar gesteld, welko aan den uitgang verloot werden. W. H. v. L. Hemeltje (fort). Men schrijft ons: 't Was 's morgen» den 25en December 1914. Al vroor het niet hard, toch wws het tamelijk koud en vooral onze schildwachten die bij „Oud- Wulven" op wacht stonden, kunnen hiervan meespreken. Wanneer men van af hot fort Hemeltje den weg naar Houten inslaat, zal men. n3 ongeveer een kwartier geloopen te hebben, bij c-en kruis punt van wegen komen de weg links leidt naar het landgoed „Oud-Wulven" en rechte af gaande zal men, voor zich uit ziende, den toren van Jutphaas kunnen waarnemen. Laat ik echter alleen bij het kruispunt blij ven. Daar toch Btaafc het schilderhuisje, waar onze schildwachten dag in, dag uit als trouwe waakhonden op post staan. Dichtbij r'ozen post is een kleine daglooners- woning. Daarin wonen een oude man on vrouw. Overdag komt het oudje met haar kopje koffie voor den schildwacht en deze, ik ben er van overtuigd, ontvangt het bruine vocht bijna op dezelfde manier, zooals hij ..haar die hij lief heeft" ontvangt, wanneer hij met 24 uur is en zij, op het j erron staande, met smach- tenden blik den binnenkomenden trein aan gaapt. Zelf stond ik er eens bij toen daar een. schild wacht zijn kopje leegdronk en mij terwijl van r.ijn „liefje" vertelde. Vandaar dat ik dit alles zoo goed weet. Boven sprak ik reeds van den Kerstdag en 't was zoowat acht uur in den morgen toen ik naar do brug wandelde en het bovengenoemde vrouwtje ontmoette. Het overgeschoten brood on middageten mo gen de arme bewoners uit den omtrek op het fort komen halen. Zij moeten echter wachten bij de brug, daar geen burger zonder noodzo- kelijkheid het fort mag betreden. Zoodoende trof ik hier ecnige wachtende lie den aan. Ik zei tegen het oude vrouwtje: ..Toe moeder, ga naar huis; 't is hier veel te koud" en zoo trad ik rnet haar in gesprek. Ze vertelde mij datgene, waar ik mij zoo dikwijls aan er gerde, n.l. dat ze altijd zoo lang moest wachten voordat het eten kwam en het was wel gebeurd, zei ze, dat ze 's morgens om zeven uur van huis ging en eerst om tien uur weer terug was Ik beloofde haar te nrobecren om de kaïncr- wachts en voornamelijk de koks er toe aan te sporen het overgebleven eten wat gauwer te brengen. Ik weet dat dit gemakkelijk kan. Men denkt er niet altijd aan en daarom is mijn verzoek: „Helpt elkander herinneren". Laten wij toch onze naasten niet vergeten en de woorden van een groot man indachtig zijn ,,Heb uw naasten lief als u zelf". Het vrouwtje had op Kerstmorgen goed wat brood en keerde tevreden naar haar woning terug mogelijk had ook zy een pleizierig Kerstfeest A. G. Jr- Onze feestweek In Philippine, Mil. Monshouwer schrijft ons: Ten einde gedurende do Kerstdagen de 3rme vluchtelingen in iKivenstannd Detachement een genoegelijk oogenblik te verschaffen hadden de militairen onder leiding van den sergt.- majoor detachementscommandant een Comité gevormd tot het geven van een Liefdadigheids- concert. Met welwillende medewerking der Zangver. „Oefening baart Kunst", directeur den heer Cornells, en eenige leden van het fanfarecorps „Willen is Kunnen" mag het concert als goéd geslaagd worden beschouwd, terwijl het finan- cieele succes de schatting verre overtrof. Het batig saldo stelde hot Comité in staat een mooien kerstboom te planten, waaronder zich de militairen en inwoners van Philippine den eersten Kerstdag schaarden, terwijl door den heer Cornelis voor goede orgelbespeling werd zorg gedragen. Op den tweeden Kerstdag werden moer dan 200 kinderen op chocoladeen versnaperingen onthaald en de armen van eenige klec-dingstukken voorzien. Do beide Kerstavonden kwamen de militai ren te zamen ten einde de geschenken van bet Vrouweneomité in dankbaarheid te ontvangen. De detachementscommandnnt sloot de avon den met. een rede, waarin hij huldo bracht aan do Nederlandsche Regeering en aan haar die aan het hoofd daarvan staat, onze geliefde Koningin Wilhelmina. Voorzitter v/h Comité Mil. MONSHOUWER. Uit Bourtange. Mil- E. J. Loman schrijft ons; Wij beleven thans donkere dagen. Niet 3lleen de lucht is betrokken, ook do binnen- en bui- tenlandsche toestand laat zich donker inzien. Een groot deel en zek«:r niet het minste onzer natie 'staat reeds gedurende een vijftal maan den onder de wapenen, gereed zoo noodig hun kostbaar bloed te storten op het slagveld ter verdediging van de onafhankelijkheid van ons vaderland. Daarnaast wordt een ander deel onzer natie bedreigd met een steeds toenemen de werkeloos- en daarmee gepaard gaande broodeloosheid. Wel danker is dus de algemeo- ne toestand. Doch evenals voor een oogenblik de zon liet wolkenfloers doet scheuren, zoo wordt ook het menschel ijk leven plotseling verlicht door de liefdestralen uitgaande van onze medemenschen. Tenminste zoo gaat het ons landweermannen te Bourlange. Af en toe toch worden we hier aangenaam verrast door cadeaus van ver-af en dicht-b:i. En nu zegge men niet: Wat doet nu zoo'n pakje sigaren, tabak of speculaas! Hij dio evenals wij ver van huis, vrouw en kinderen is, voelt 7 h wat aangenaam verwarmd, indien beiu blijkt, dat een lolangrijk deel van Hollands mannen en vrouwen meeleeft, meevoelt met hen, die zijn aangewezen te waken voor ons aller veiligheid, die in dit arm jaargetijde, wanneer d© huise lijkheid hoogtij viert, opeengedrongen samen wonen onder vreemde menschen in vreemde omgeving. In zulk© tijden lijkt ook wtïer waar onze zinspreukEendracht maakt macht. Haast ongelooflijk is wat generale- en plaat selijke comité's doen ter veraangenaming van Do heer Bik, eigenaar van hotel „De Ves ting, schrijft ons: Verscheidene keeren is alreeds, dan van de eene, en dan weer ran een andere plaats, open baarheid gegeven van ontspanning en uitspan ning den militairen in dezen tijd aangeboden, on die door hen zeer werden gewaardeerd. Ook onze hier gedetacheerden mochten, nadat ze hier pl.m. 3 maanden waron gewoest, eens van eene ontspanning genieten, daar zij toch in do gelegenheid werden gesteld voor de halve en tree eene uitvoering van de liier bestaande rederijkers bij te wonen. Eenigen van hen, be hoorende bij een muziekkorps, boden zich aan, met behulp van eenige dorpsgenooten, voor een bagatel 't muzikale gedeelte uit te voeren, en zoo bracht ieder er een steentje toe bij om een gozelligen en genoegenlijken avond t© genieten op don 2en Keretdag. Alles slaagde naar wonsch, de ariisten, om dien term maar te ge bruiken, de muzikanten, en 't pnbliek waren geheel en al een van zin, een van wil, en een van geest en 't feest eindigde in volle harmonie en vreugde. Maar nog meer teekende zioh de algemeene eensgezindheid van militairen en burgers daardoor, wijl de kastelein, bij wien ze ingekwartierd waren, juist twee dagen daarna, zijn geboortedag vierende, door hen niet alleen werd verrast met hun aller felici taties, neen, de innerlijke verhouding bleek nu eerst reclit tot stand te komen, doordien zich eenigen do moeite getroostten door weer en wind eene reis te maken per fiets naar het op 4 uur afstand van hier liggende Winschoten, ten einde voor don jubilaris een klein ge schenk, namens velen hunner in te koopen, be staande in eene degelijke vulpenhouder met do benoodigde flaco ninkt. Dit werd, U-nevens nog andere aparte geschenken aan mij, onderge- teckondo ter hand gesteld met nog eenige an dere cadeaux van burgers zoowel als militairen. Dat dit mij tot dankbaarheid stemt en ik gaar ne openlijk wil vermelden aan allen die daar toe hebben bijgedragen, is de reden van dit mijn schrijven, H. J. BIK. Hotelhouder „De „Vesting", Bourtange. Uit Weesp. Men meldt ons uit Weesp: Dinsdag den '29en December ging voor eon vrij goed bezette zaa! de tweedo gezellige avond van de mobilisatie-club; een toonenbvoo ra tel ling door ,,D© Vrije Club" uit Amsterdam, den militairen alhier aangeboden. Na een kort woord van den heer Binnendijk, waarbij ook d« firma Van Houtorn donk werd gebracht voor liet belangeloos afstaan van de keurig ingerichte zaal, werd tot bet afwerken van het programma overgegaan. Het gebpele programma te vermelden zou te v©ol plaats ruimte in beslag nemen. Genoeg zij venr*?ld, dat we allen dien avond genoten lic-bben. Het applaus na afloop den dames en Hxron ariis ten gebracht, bewees zulks dan ook wel. Mej. Joh. M. Ploegman onzen wolgomeenden dank. S. Uit Numansdorp. Men schrijft ons: Op 28 December hebben wij bewoners van fort Buitensluis wederom een gezelligen avond gehad. Het Residentie Concert-Ensemble on der directie van den heer De Zoete speelde uitstekend. De heer Van Seventer was cenTg in de nummers, die hij ons ten beste gaf. Adria- ni, onze strijdmakker, is, zooals altijd, goed voor den dag gekomen. Ten slotte hebben eenige jonge dames nog een paar stukjes ge zongen, die heel coed van stapel liepen. Aan allen onzen hartelijken dank. Het 6pijt ons erg, dat de heer Van N...... op een gegeven oogenblik een reklamatie in do zaal lanceerde en vroeg om onder het spe len der muziek ook stil te willen blijven, e.n dat wij, wanneer het ons niet beviel, onze 5 cent terug konden krijgen. Dit was gericht op ons militairen, hetgeen ons erg speet, daar er absoluut geen kik gegeven is onder do mu ziek en w ijtot heden niet weten waarvoor dit was. Wij hopen dat dit een vergissing was van den heer Van N BENIGE BEWONERS VAN FORT BUITENSLUIS. Bij de jaarwisseling. Mil. J. v. d. P. schrijft ons: Voor velen zal liet jaar 1914 onvergetelijk blijven. Veel is er gebeurd. Duizenden men schen zijn van het leven beroofd, de meesten zijn in do kracht van hun leven weggerukt. Hier zien wij weer, dat het leven is een damp en dat de dood ieder uur wenkt. Br is niets onzekerder dan hot leven en nieta zekerder dan de dood. En wat dit nieuwe iaar on« br gen zal. ligt in het duister. Dat woei Hij alleen, die onze harten leidt als waterü<- Hij weet, wat er voor ons te wachten staat.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3