OP ZEE. !DT53 SOT «"O A.T'lBl^irCOTJ'F* TVTT vrfvn Ï^-otïcT^ g; fl TQ*n"O q.ri 3 ?3 3. 3. De Duitsche troepen staan reeds lang op Franschen grond, en al zijn zij een heel eind daar teruggedreven, geheel verjaagd zijn zij er nog niet. Zooals de oorlog nu eenmaal meebrengt, maken zij gebruik van de hulpbronnen van het land, dat zij bezet hebben eD zij requireeren van de inwoners, waaraan zij behoefte hebben. Zoo verlangen zij nu van een Franschen boer, dat hij voor hen zijn koren zal dorsehen; bovenstaand plaatje geeft het feit aan. verzamelt men misschien van weerskanten krachten. Denkelijk zal dat den Russen gemakkelijker vallen dan den Duitschers. Is het nu weer de beurt der laatsten om terug te trekken? In Galicië houden de Russen zich ook vrij kalm. Maar die kalmte beteekent niet, dat er niet gestreden wordt; er werden alleen in de laatste dagen geen overwinnin gen van belang behaald. De Russen nader den blijkbaar niet dichter tot Krakaude Oostenrijkers hebben een leger in de Kar- pathen en dat maakt voorzichtigheid noodig. Russische troepenmachten zijn nu bezig dit terug te dringen en eerst als dat gelukt is, kunnen de Kussen weer voorwaarts schrijden den weg op naar Krakau. Volgens Oostenrijkscko berichten zou de Russische aanval in de Karpathen weer tot s' .an zijn gekomen. Maa.r de Oostenrijkers zelf drin gen daar evenmin vooruit. Op beide fronten dus geen overwinningen van belang. Eigenaardig is, dat men in 't Westen, Frankrijk en Engeland, beweert, dat de Russen de beslissing in dezen oorlog moeten brengen, en van Russische zijde meent men thans, dat aan het Westerfront de strijd zal moeten worden uitgevochten, Rusland zal zich moeten bepalen tot het defensief. B e E 0 i De modder aan de Tser. Uit oen veldpostbrief aan het Berliner Tageblatt" Op een nacht gingen we bij stortregen op v.eg, 21 kilometer door bodemloos slijk. In bet donker struikelde een paard en de be spanning van het kanon viel in een diepen granaatkuil, die geheel met slijk vclgeloopen en daarom niet te zien was. Van het paard zag men niets meer dan den koppen drie kwartier hebben we met spade en touwen moeten werken voor we het paard en het af fuit weer er uit gehaald hadden. Zulke kui len moet men zien. Gioote granaten maken vaak gaten van Wee meter diepte on drie tot vier meter middellijn in den akker grond Meest al zijn ze zoo rond alsof ze met den passer getrokken waren. Nu bij den aanhoudenden regen staan ze voor driekwart vol water en vormen zoo de mooiste goud- vischvijvers. die men zich denken kan. Eer we onze stelling bereikten zonken ook nog onze kanonnen en ammanitiêwagens weg in de modder. De ammunitie moest afgeladen worden, de bespanning van zes tot tien paarden versterkt en zoo konden wij met eindeloozo moeite ieder kanon en iederen am munitiewagen naar de stelling sleepen, waar we on. zeven uur 's morgens aankwamen. Op de plaats van het ergste slijk, waar we een poos lang in het geheel niet konden vooruit komen, kregen we plot seling een paar projectielen van den vijand, die met hevigen knal en eer. schitterenden vuurschijn in de lucht ontploften. Gelukkig echter een eind ter zijde van ons. Onaange- j naam was het echter in de modder vast te zitten en hulpeloos aan het bombardement bloot gesteld te zijn We vermoedden, dat in het donker, als het toch al zocr geboorig is, ©en vooruit geschoven vijandelijke veldwacbt het geraas bad gehoord. Zonder geluid gaat zoo iets, natuurlijk niet. als men met paarden en kanonnen te doen heeft. In de stelling, waar we goed gedekt staan, hebben we nog geen vuur gekregen. Do stortregens cn de bodem- looze modderpoelen verlammen den strijd lust. Niemand kan hier dan ook voorloopig iets bereiken. Verder vertelt de schrijver nog: hot wa ter en de modder zijn onze ergste vijanden, want de eeuwige nattigheid en het slijk de- moraliseeren meer dan de eigenlijke strijd, in onze schuilplaatsen hebben we op balken een planken vloer 'iggen. En daaronder klotet vroolijk het water. Tn oen hoek van ons hol is een diepe kuil. waar het water rich verzamelt. Alle paar uur moet die door onze oppassers leeggeschept worden. In een nacht hebben we er dertig emmers uitge schept. Maar treurig worden we daarom niet. Boven den ingang van onze schuil plaats staat het opschrift: „Aquarium". Verder staat er een waarschuwingsbord grens voor niet-zwemmers". Aan den paal j langt ©en reddingsboei van atroo met pa- j pier er om heen en als laatste waarschuwing nog: „toegang slechts voor zwemmers". De Duitschers- in het Belgische schietkamp. Men zal zich herinneren, dat den Duit schers bij de overgave van Maubeuge en Antwerpen talrijke stukken geschut in han den vielen, zij het ook, dat de meeste ka nonnen de sluitstukken misten en dus (voor het oogenblik) onbruikbaar waren. Al dit geschut is door de Duitschers on der handen genomen (waarschijnlijk in de werkplaatsen van Krupp) en in orde ge bracht. En thans worden daarmede, zoo lezen wij in de „Echo Beige", in het schiet kamp bij Beverloo schietoefeningen gehou den. De toegang tot het kamp is ten strengste verboden. Hetzelfde blad meldt, dat des nachts te Beverloo talrijke treinen, meerendeels be staande uit gesloten waggons, aankomen Zij rijden door tot de uitgestrekte vlakte, waar ook de schietoefeningen worden gehou den. Vermoedelijk voeren dezen treinen de lijken aan van de gesneuvelden aan het Yserfront, welke hier worden begraven. Den gevechlsepisode bij St. Joris. PARIJS. Een dramatisch incident wordt gemeld uit den strijd om het dorp St. Joris, bij Nieuwpoort. Een afdeeiing Belgische soldaten was in een kritieke positie geraakt om een stukje grond, van alle zijden door water om ringd, en vechtende tegen een Duitsche zeer sterke troepenmacht. De geallieerden slaagden er echter in, ©en 75-kanon op een wherry daarheen te brengen, dat, na door het Duitsche vuur te zijn gegaan, de Belgen bereikte; zij openden het vuur op de Duitschers en nood zaakten deze om te vluchten. PARIJS. Uit nadere bijzonderheden omtrent dit gevecht blijkt nog, dat het ter rein, waarop gestreden werd, geheel door water was omringd, behalve de weg van Nieuwpoort naar Mennekensverede Bel* gen waren na twee uren stevig gevochten te hebben er in geslaagd een positie in te nem&n op dit stukje grond. Eens daar, wisten zij den vijand van zich af te houden, die in tien minuten ongeveer 100 dooden en gewonden verloor, en de loopgraven ont ruimde om bescherming te zoeken in nabij gelegen huizen, waar de gelederen werden hersteld. De Duitschers gingen toen weer tot den aanval over, en daarer slechts een kanon kon worden aangevoerd om de positie van de Belgen to steunen, werd een poging ge waagd om de kameraden te heipon. Een 75-to.m. kanon werd op een wherry ge plaatst, om zoodoende den bedreigden Bel gen te hulp te komen. Doch de wherry moest door het kanaal langs het dorp, waarin de Duitschers op don loer lagen. Zes vrijwil ligers boden zich aan. Langzaam ging de wherry vooruit op den gevaarlijken tocht, door laDge polsstokken gestuurd. Toen de boot in 't zicht kwam opende de vijand een geweldig vuur. De stuurman viel gewond neer; doch werd dadelijk vervangen door een ander, die echter ook gewond werd. Dat ging zoo door, totdat vijf man van de bemanning buiten gevecht waren gesteld. Doch toen was het bedreigde gebied bijna bereikt. De zesde man was juist bezig de boot langs het eiland te brengen, toen een - schot viel, dat ook hem neervelde. De Bel gen slaagden er echter in het kanon aan land te brengen, en daarmede het vuur te openen op do huizen, waarin de Duitschers bescherming hadden gezocht, op ongeveer 300 Meter afstand. Die huizen werden snel vernield, en de Duitschers moesten vluchten naar Mannelrensvere, waarbij zij de Bel gische vuurlijn moesten passoeren. Velen werden gedood, anderen verdronken. Tweehonderd Duitschers lieten hierbij het leven. Te drie uur trokken de geallieerden St. Joris binnen. Duitse hl and. De Keizer weer ziekt LONDEN. De „Daily Mail" verneemt uit Rome, dat de keizer weer ziek zou zijn. Het, beet, dat zijn toestand ernstig zou wezen, j Engeland. Watervliegtuigen. De maritieme medewerker van de „Ti mes", nog eens wijzend op den welgeslaagden raid der Engelsche 1 togen Cuxhaven en op het verschil wat militaire beteekenis be treft van dien raid tegen een militair be- j langrijke plaats met de raids der Duitschers j tegen Engelsche kustplaatsen zonder eenig I strategisch belang, merkt op dat ook deze gebeurtenis weer eens de geringe waarde der Zeppelins heeft getoond Do onmachtder i Zeppelins tegenover geschutvuur moet eens en vooral de dreiging t© niet doen, die door de overdreven verhalen over deze lucht schepen hieraan werd gehecht. En ook die Düitsohe hydroplanes, hoewel beter agee- rend dan de luohtschepen, hadden geen suc ces. In scherpe tegenstelling met de hulpet- loosheid der verdediging was echter de krach tige uitwerking van den Britsohen aanval op, onder en boven water. „Men weet niet wat het meest te bewonderen, het behen dig manoeuvreeren der kruisers ter onder steuning hunner kameraden, de handige be sturing der onderzeeërs bij het oppakken der vliegers op het water, of den moed en de volharding der vliegers bij hun gewaagde onderneming. „Het stemt tot voldoening dat de hydro- plaan in handen der Britscbe zeelieden zijn nut als offensief wapen heoft bewezen. De heer Churchill zeide in Maart: „zoowel in aantal, hoedanigheid en ervaring staan wij wat het gebruik van watervliegtuigen betreft aan de spits." Wat het laatste aangaat j heeft de raid van den Kerstdag de bewering van den Eersten Lord volkomen bevestigd." Frankrij k. Op het Westelijk oorlogsterrein. LONDEN. De „Times" meldt: Achter heit linker centrum namen de Fransclien op 26 Dec. het dal van de Oise en Sauterre aan de Beneden Aisne, wat van groot© strate gisch belang is. Er had een zeer hevig ge vecht plaats bij Lilions. De aanvallen om Puisaleine toonen dat de Franschen vooruitgaan op de hoogvlakte nabij Noyon, in de richting van Fergnier. PARLJS. Het communiqué van Woens dagmiddag luidtWij wonnen eenig terrein in de streek van Nieuwpoort. De v^and be schoot St. Joris hevig. Wij vermeesterden een Duitech steunpunt ten zuid-oosten van Zonneeke. Van de Leie tot de Oise is niets te melden. Aan de Aisne en in Champagne gaf de vijand blijk van een herlevende activiteit, vooral door oen hevig bombardement, dat wij krachtig beantwoordden. In de Argonnen maakten we eenige vor deringen. Op de hoogten van de Maas werd een krachtige kanonnade onderhouden. In de Vogezen dreven we den vijand bij een aanval op Tête de Faux terug. Wij bevestigden onze stellingen in den Boven Elzas. Het Duitsche geschut dat Aspacli le haut (bij Thann) beschoot, werd tot zwijgen gebracht. BERLIJN, Rapport van het groote hoofdkwartier. Aan de kust heerschte over het algemeen rust. De vijand richtte zijn artillerievuur op Westende-Bad, vernielde een deel der huizen zonder nochtans aan militaire wer ken schade aan te richten. In de door onze troepen met dynamiet vernielde herborg „Algiers", ten zuid oosten van Reims, werd een geheele Fran sche compagnie infanterie vernietigd. Krachtige Fransche aanvallen ten noorden van het kamp van Chalons werden overal afgewezen. In het westelijke deel van het Argonne- woud wonnen onze troepen aanmerkelijk terrein, waarbij verschillende achter elkaar gelegen loopgraven werden genomen en ruim 250 krijgsgevangenen werden gemaakt. In de omgeving van F'.érey ten noorden van Toul mislukten Fransche aanvalspogin- gen. In den Boven Elzas westelijk van Senn- heim liepen alle aanvallen op ons vuur dood. Stelselmatig schoot do vijand huis na huis van het door ons bezette dorp Steinbach in puin. Onze verliezen zijn nochtans gering. Duinkerken met bommen beschoten. LONDEN. De j,Daily Mail" ver neemt uit Duinkerken, dat vier Duit sche vliegers Woensdag gedurende een half uur bommen in alle richtin gen over de stad strooiden. Vijftien personen werden gedood, twee en dertig gewond. Er werd op de vliegtuigen ge schoten, doch deze wisten te ontkomen. LONDEN. De „Daily Mail" ver neemt uit Duinkerken De bommen vielen overal. Nauwelijks verdween de eene vliegmachine of de andere verscheen weer. In de heele stad klonken geweersalvo's en ontploffingen van de bommen, welke dikke rookwolken deden opgaan. Huizen en ramen werden in alle richtingen vernield. Het tramverkeer werd stop gezet. De eerste bom viel op do ves tingwerken twee bommen vielen vrij dicht bij het stationsgebouween ander in de rue Caumartin, weer een ander in den tuin van het militaire hospitaaleen nabij het stad huis verder vielen bommen in de rue Pierre; ten slotte een bij het arsenaal. Twee projectielen vielen in de voorstad Rosendael op een fabriek. Koudekerke en Veurnes hadden eveneens te lijden; er wer den talrijke personen gekwetst. Een kind werd een armpje afgerukt; een ander kind met een oude vrouw werd vreeselijk ver minkt. De bommen waren gevuld met gra- naatkarteteladingen, waarvan de hageltjes gaten sloegen in de muren der gebouwen. De Engelsche ambulancewagens brachten de slachtoffers naar het hospitaaleenigen waren reeds bij aankomst aldaar overleden. Een vijfde Duitsche vlieger bleef op eenigen afstand van de stad de wacht hou den, nam geen deel aan het bombardement, en hield zich gereed eventueele aanvallen van vijandelijke vliegers af te slaan. LONDEN. De „Times" meldt, dat Woensdagmorgen omstreeks 12 uur vier Duitsche aeroplanes over Duin kerken vlogen, terwijl een vijfde op eenigen afstand bleef, voor den aanval, zoo noodig, op vliegtuigen der geallieerden. Zeventien bommen werden naar beneden geworpen vijftien personen werden gedood, 32 gewond. Vele gewonden zijn vrouwen. Er heerschte groote opwinding en velen schoolden samen op de markt toen de eerste aeroplane in het gezicht kwam. De bommen misten alle de militaire gebouwen, waarop zij bedoeld waren, maar vielen in de stra- j tenzij richtten groote schade aan, vooral j in de straat bij hot gemeentehuis, waar men- schen werden neergeworpen binnen een om trek van twintig yards. De bommenwer pers werden niet aangevallen door de aero- planen der geallieerden, die waarschijnlijk eldesr bezig gehouden werden. Twee bommen werden ook te Furnes ge worpen, doch zonder resultaat. Gestadige vorderingen. PARIJS. EenFransch „ooggetuige" geeft een overzicht van de gevechten van 16 Dec. tot 24 Dec. Ons offensief werd met toene mende kracht voortgezet. De heftigheid der vijandelijke tegenaanvallen toonde, dat de vijand gedwongen het defensief aan vaardde. Een belangrijk resultaat van den strijd was, dat wij vele gewichtige steun punten veroverden. In Vlaanderan maakte het slechte weder de krijgsverrichtingen zeer bezwaarlijk. Do koude slik, waarin do mannen stonden, drong in de kanonnen en belette het vuren. De soldaten vochten daarom met de kolven der geweren en met hun vuisten. De solda ten werden beschreven als klompen slik, maar ze behielden hun goede stemming, die hen in staat stelde de ontberingen te door staan. Een zelfde bestendig vooruitgaan had plaats op andere doelen van het front, waar loopgraven werden genomen en eenige vijandelijke kanonnen werden vermeesterd of tot zwijgen gebracht. De vuurdoop. PARLJS. Den 20en Dec. vloog een Düit sohe „Taube" over Westende op het oogen blik, dat de nieuwingedeelde soldaten van de lichting 1914 voor het regimentsvaandel paradeerden. Kolonel Cablon liet onmid dellijk het vuur openen op het vliegtuig, doch zonder succes. De vlieger wierp drie bommen naar beneden, waarvan een met vreeselijk geweld ontplofte achter het eer ste bataljon niemand werd getroffen. Het tweede projectiel kwam terecht achter het derde bataljon en barstte uiteen, eveneens zonder iemand te raken. De derde bom viel op tien pas afstand van den regiments commandant, die onbewegelijk bleef staan. Geen man verliet het gelidde pas ingetre den soldaten ontvingen den vuurdoop even moedig als de ouderen. Een Garibaldi gesneuveld. PARIJS. Luitenant Bruno Garibaldi, kleinzoon van den Italiaanscheu patriot, is bij de bestorming van Duitsche loopgraven in de Argonnen, aan de spits van het Ita- liaansche vrijwilligerscorps, gesneuveld. het lioht van den morgen aanbrak, was Gi- venchy door de bondgenooten hei-nomen. Rusland. Op het Oostelijk oorlogsterrein. BERLIJN. Rapport van het groote hoofdkwartier De toestand in Oost-Pruisen en Polen ten noorden van den Weichsel is onver anderd.. j Aan en oostelijk van de Bzoera duurt de slag voort. In de omgeving van Rawa had ons offen sief succes. j Op den oosfcelijken oevor van de Pilica (Pilitza) i3 de toestand onveranderd. WEENEN. Het achtste Russische i leger, dat ongeveer een week geleden offensief inzette tegen onze over het de Karpathen (in noordelijke richting) op rukkende strijdkrachten, heeft zich met aangetrokken aanvullingstroepen en versche divisies zoodanig versterkt, dat hot raad zaam leek onze troepen in do bergpassen en de vlakte van Goelietsj terug te nemen. De toestand in het noorden is door een en I ander overigens niet veranderd. De buit in Polen. I BERLIJN. Niet-ambtelijk. Men ver neemt uit het groote hoofdkwartier: Onze troepen in Polen maakten bij de op de gevechten bij Lodz en Lowietsj vol- j gende achtervolging van den vijand ruim 56,000 krijgsgevangenen en veroverden vele kanonnen en mitrailleurs. De geheele buit, behaald bij het den 11 November in Polen ingezette offensief, be draagt 136.600 krijgsgevangen, ruim hon derd stukken geschut en meer dan 300 mitrailleurs. Turk ije. Twrksche berichten. KONSTANTTNOPEL. Onze troepen leverden den vijand slag in het dal van de Moeradrivier (ten zuiden van Erzeroem) en brachten hem een volkomen nederlaag toe. Wij vermeesterden twee ka nonnen met toebohooren, een mitrailleur, twee artilleriemunitiewagens, 36 muildieren, 115 paarden en namen twee hoofdofficieren, j zeven officieren en 96 man gevangen, j In een Russische officieel© mededeeling vau 23 dezer wordt verklaard, dat de Rus sen bij Dartyran tob het offensief over gingen Nu ligt deze plaats in den Kauka- sus, zoodat dus wordt erkend, dat het Turk- sohe leger zich op Russisch gebied bevindt. Hier zien wij den fameuzen Duitscheu kruiser, de „Einden" vor ons, maar nu hij niet meer is, wat hjj was. Het is een afbeelding van het schip, nadat het wrak geschoten was door de Engelschcn bij de Cocos-eilaudën. Zijn glorie is nu voorbij, en verleden is d« tijd, toen de Emden zoo fier rondstoomde ior den onmetelijken Indischen Oceaan in de poging zooveel mogelijk afbreuk te doon aan den vijand. "Wat we hier zien, is niet meer dan een-vormloos overblijfsel, maar dat toch nog eerbied en belangstelling wekt als het ljjk van een dapperen gesneuvelden krijgsman. Een poging lot doorbreken afgeslagen. LONDEN. De „Daily Mail" verneemt uit Pas de GalaisEen hevig gevecht had plaats op een zeer kritiek punt van de. slaglinie, bij een wanhopigon en bloedigon aanval door een sterke Duitsche divisie, dio poogde door te dringen tob Calais en het Kanaal. Op 20 December had deze poging der Duitschors plaate tegen de Engelsche linies bij do dorpen Festubert en Givenchy, bij Béthune, 50 mijlen oost van Boulogne. Doch de poging is volkomen mislukt. De vernielde en volkomen verlaten dorpen wer den beheerscht door de Engelsche, Fransche en Duitsche zware artillerie; de loopgra ven, met Indische troepen bezet, strekten zich uit voor de dorpen, en op enkele plaat sen waren die loopgraven geen vijftig yards van de Duitsche verwijderd. In den vroegen t»morgen begon de aanval. Massa's gewapen- den, de bajonet op het geweer, en van hand granaten voorzien, kwamen uit de Duitsche loopgraven, en doorliepen den afstand tus- schen deze en de Engelsche loopgraven. In een oogwenk was de. korte afstand door- loopen en stroomden de Duitschers in de En gel sche loopgraven. Uur na uur vochten de Indiërs, met de bajonet en hun mes, maar de Duitschers, hoewel zij groote verliezen leden, slaagden erin, tegen den middag de stellingen in bezit te krijgen. Noch de Engelschen wes telijk, noch de Franschen zuidelijk of de Duitschers oostelijk van de dorpen durfden daarop te schieten, daar zij niet wisten of deze door vriend of vijand bezet waren. In de dorpen en langs de linies er tusschen had een gevecht van man tegen man plaats, met voortdurend geweervuur, en salvo's in de dorpen, waar de strijd van huis tot huis en straat tot straat werd voortgezet. De Engel sche versterkingen kwamen langs een langen weg door de moerassen, laat in den naïnid-* dag. Het ernstigste oogenblik van den dag was nu gekomen.De Duitschers waren in het bezit van Givenchy. Twee regimenten Fran sche territörialen rukten naar de zijde van Givenchy op. In de volgende uren werd de entente bevestigd door het bloed van Fran schen, Engelschen en Indiërs, een stroom wanhopige menschen die vochten om te doo den. Zonder onderscheid van pelotons, com pagnieën. regimenten, of divisies, van rang of graad streden zij met bommen, messen en bajonetten. Bijna geen schot werd gelost. Tevergeefs poogden de Duitschers een toe vlucht te vinden in de loopgraven. In de duisternis, die nu inviel, dreven de bondge nooten de Duitschers uit de derde linie in de tweede, van de tweede in de voorste, uit de sappen en traversen, uit de waarnemingspos ten en de loopgraven. Op enkele plaatsen lagen de dooden een yard hoog. En toen Zuid-Afrika. Rebellen en loyalisten. PRETORIA. Er werden ons bijzonderhe den bekend over een gevecht, dat plaatshad op 22 Dec. tusschen een rebellen-comman- i do, onder bevel van Maritz en Kemp en een af deeling loyalisten, liet gevecht had plaats nabij Schuitdrift. Do rebellen waren ongeveer öuü man sterkzij had eten vier veldkanonnen en vier maxims. Onder lei- ding van Maritz en met Kamp als onder- i bevelhebber deden zij een aanval op de loyalisten bij Waterhol, zeventien mijlen zuidelijk van Schuitdrift, en 44 mijlen westelijk van Kakamas. D© loyalisten tel- den 480 man, ondor wie afdeclingen uit Britstown, Murraysburg, Kenhardi, Cra- dock, Kakamas, en enkele ruiters it Graaf Reinet, benevens een afdeeling der Prins I Alfred-garde met twee maxims. Deze af- deelingen kregen last enkele punten te be- i zetten. Een patrouille van bet Kenhardi- commando rukte in den morgen van .2 De cember vooruit in de richting van Schuit drift, en kreeg daar voeling met den vijand; j ongeveer 250 man van de Cradock-, Mar- raysburg-, Britstown- en Kakamas-comman- j do's gedroegen zich zeer dapper en behiel- I den hunne stellingen, evenals de Graaf Rei- net-ruiters en do Prins Alfred garde. Dit j stelde majoor Broedt in staat gedurende eenigen tijd krachtig tegenstand te bieden, j maar vreezt-nde voor omsingeling, werd majoor Breedt genoopt terug te trekken J over een afstand van drie of vier mijlen, i Gedurende dien terugtocht worden 24 man van bet Cradock-commando gevangen geno- men, door de rebellen. Inmiddels was, ingevolge een dringende boodschap, kapitein Bronkboi-st opgerukt met 120 man hierdoor werd Breedt's macht weer aangevuld. Een lievig gevecht ont stond. Maritz en Kemp poogden herhaalde lijk de loyalisten om te treklcon, maar tel kens werden zij teruggedreven. Bij het vallen van den avond trokken de robellen naar Waterhol terug. Do loyalisten hadden een gesneuvelde en twee gewonden. Twee en negentig man werden gevangen genomen, en een maxim, die vooraf onbruikbaar was gemaakt, 80.000 patronen, een ambulance en 26 lecgo wagens werden buitgemaakt. (Door wio, blijkt uit bet telegram niet duidelijk.) Voor De Wet en zijn makkers. In naam van het Hoofdbestuur van de „Nederlandsch Zuid-Afrikaansohe Vcreeni- ging" en van het hoofdbestuur van bot „Algemeen Nederlandsch Verbond" werd dezer dagen bet navolgend telegram verzon den aan den Eerste Minister (Generaal Louis Botha) van de Unie van Zuid-Afrika: Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. In Apotheken en Drogisterijen verkrijgbaar. Broohuraa bij hel Gen. Agonlschap. Sarphatlstr. 34, Amsterdam. Prime Minister, Pretoria. For sake South Africa's Future Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging and Algemeen Neder landsch Verbond as old and great friends of South Africa crave magnani mous and broadminded treatment of De Wet cum suis. MIDDELBERG. KIEWWET DE JONGE. Aan den Eerste-Minister, Pretoria. In hot belang van de toekomst van Zuid-Afrika verzoekon de Zuid-Afrikaansche Vereeniging en het Algemeen Nederlandsch Verbond, als oudo en goede vrienden van Zuid-Afrika, een grootmoedige behandeling van De Wet en zijn makkers. Vermiste Engelsche aviateur opgepikt Men meldt ons uit IJmuiden Door den stoomtrawler „Maria van Hat- tura" IJ. M. 157 is Donderdag alhier aan gebracht de vermiste Engelsche aviateur Hewlett, die aan den aanval óp Cuxhaven door de Engelsche vloot op Eersten Kerst dag heeft deelgenomen. In den omtrek van Helgoland daalde zijn hydroplane in zee. Na zes uur rondgedreven te hebben, is hij op den Eersten Kerstdag 's morgens 9 uur, door denm stoomtraw ler „Maria van Hattum" opgepikt. Na te vergeefs eenigen tijd gewacht te hebben of Engelsche oorlogsschepen in zicht kwamen, heeft hij zijn toestel laten zinken en ging hij op den stoomtrawler over. De aviateur is thans bij den Britschen vice-consul te IJmuiden ondergebracht en gaat binnen enkele dagen naar Engeland terug. Van andere zijde wordt ons nog gemeld: Harlett kwam des avonds te 6.30 te IJmui den aan. Hij was zeer vermoeid, daar hij zes buitengewoon ruwe dagen achter den rug had op do Noordzee en daarna op de» trawler „Ma ria van Hattering" (kapitein Cornelis Co- nijn). In de Baai van Helgoland was hij aan zienlijke hoogto opgestegen en vervolgde zijn weg langs do Doenscbe kust en kwam in een dikken mist terecht. Daardoor passeerde hij Cuxhaven en vloog een eind Duitsohland in. oen hij zijn fout ontdekte, vloog hij terug in N.O. richting. Plotseling ontdekte hij Zeppe- linloodsen. Daar hij op aanzienlijke hoogte vloog, daalde hij en vol plane tot op 200 M. hoogte van de loodsentoen wierp hij zijn bommen naar beneden. Dadelijk werd hij hevig beschoten. Intusschen vloog zijn toestel met zulke snel heid, dat hij niet geraakt, werd. Hij noteerde nauwkeurig do ligging der loodsen en begaf zioh toen weor zeewaarts om het Engelsche es kader op te zoeken. Toen hij Helgoland naderde, ontdekte hij een eskader Duitsche schepen en herhaalde hij zijne manoeuvres, d. w. z. hij daalde en vol plano tot 200 M. afstand van do loods en liet de rost van zijne hommen vallen. Een ervan viel op een der grootst, schepen, doch hij kon niet nagaan of het veel schade had veroorzaakt. Toen hij daarop weer de Engelsche schepen jvildo opzoeken, kwam or een gebrek aan zijn machine en moest hij dalen tot het watervlak, waar hij oenigo uren bleef tot hij door den trawler opgepikt werd. Hij maakte aan boord den vroesel ijken storm van j.l. Maandag mede; do bemanning van den trawler deed al het mogelijke om hem zijn verblijf te veraan genamen. De Engelschen op de Duitsche kust. Over de gewelddadige verkenning van Engelsche schepen in rle richting van Cux haven, meldt de correspondent van de „Daily Mail" te Harwich nog het vol gende De Britsche eskaders stoomden in den avond vóór Kerstmis uit om zich te ver zamelen. Aan boord van de moederschepen bevonden zich watervliegtuigen. In eerste linie voeren de liebte kruisers „Arethusa" en „Undaunted" daarachter volgden tor- pedoboot jagers en onderzeebooten. Bij kalme zee en beider weer, als ware bet zomer, kwamen de schepen in de nabijheid van Cuxhaven aan den Elbemoud, waar zij in een dichte nevelbank terecht kwamen. Zeven watervliegtuigen gingen toen de lucht in en wierpen bommen op de bekende lig plaatsen vau de Duitsche schepen en op de stad, De vliegers zagen niets dan een dwar relenden mistzij gelooven echter de gas fabriek geraakt to hebben, en eveneens een schip. Het geluid van de ontploffingen deed de Duitsche luchtvloot ijlings te voorschijn komen. Twee Zeppelins stegen op, benevens drie of vier'watervliegtuigen. Zij kwamen vlug opzetten en openden een snelvuur met bommen. „Een van de Zeppolins voer vlak over ons heen. vertelde een der opvarenden van een Britschen kruiserhet luchtschip zag er uit als een groote grijze walvisch en was veel grooter dan ons sohip. De bemanning strooide bommen om ons heen, maar wij wisten ze gelukkig te ontwijken." De strijd werd geleverd onder, aan en boven de oppervlakte van de zee. Aan beide zijden werd men in zjijn bewegingen gehin derd door den mist. Een Zeppelin maakte jacht op cén Engelschen torpedobootjager, kreeg het vaartuig tusschen twee mistbanken onder vuur'maar, hoewol de bommen dicht om het schip heen vielen, werd het niet getrof fen vlug als een rat wist het tenslotte in een andere mistbank te ontkomen. Öndertussohen was een gevecht ontstaan in den mist, als een sneeuwballen gevecht op een duistere vlokte, tusschen de „Arethusa" en den vijand. Duitsche onderzeebooten schoten torpedo's af op den ..ungolschman, doch zonder hem te raken. Telkens als zij ecu Zeppeliu in hot vizier kregen, vuurden Engelsche kruisers met hun 6-inoh-kanon-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2