II JOB CIGARETTEN. ie eens onze Friescbe Baai FriessheHeerenbaai SruÜaM blijft deze roeken. Biïakfnutsen. Bureau lot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. 8 JAN. 1915 "FSaTTmnoir Laatste Berichten, rMEfpiTABAK oKs ADVERTENT1ËN. J. L. MULLER Zn. NEPERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Nieuwjaarspakket. heeft geprobeerd "opruiming G. ED. BORST, Arbeidsbeurs voorden Oud-lndischen Militair, Afdeeling Schriftelijke Cursussen. Praktisch' dubbelslaand SOLDATENBED ym woerköivs's 4 PE SOLDAthJNCOURANT van "Vrrj el e» 1 Januari 19X3. jes. Gezellig, heel gezellig werd de avond door gebracht. Dames van het Vrouwen-Comité „Kerst- gaven" en allen die haar bobben geholpen, gij hebt het uwe gedaan 1 Aan ons rest slechts tie dank. We geven u de verzekering dat gij den daten veel genoegen hebt bereid. Uw groet hebben allen ontvangen. Wij brengen u naast onzen dank een bartel ijken wedergroet. r Van G., Detach, groepsreserve Sleeuwijk. Uit Tegelen. Mil. L. J. Geeus schrijft ons: Ik meen het als mijn plicht to rekenen, hier, namens de grenswacht Tegelen, mijn harto- ïij'ken en welgemeendon dank te betuigen aa.n hen, die hebben bijgedragen om ons op ecu royale wijze met Kerstsurprises te vereeren. Het was ons een zéér groot genoegen de talrijke geschenken in ontvangst te nemen, terwijl wij op een recht gezelligo wijzo hebljcii genoten van do heerlijke chocolade, specu laas, en vlaai. De edele gevore hebhon ons hierdoor blijde Kerstfeest geschohnken. Nogmaals hulde, dank] Van Pouderoyen. Mil. D. Blok schrijft ons: Telkens, als men de Soldatenkrant onder do oogen krijgt, leest men van verschillende plaatsen uit ons gemobiliseerd vaderland, dat er feestavondjes zijn georganiseerd of dat er lezingen over 't een of ander zijn gehouden. Het deed ons leed, dat Pouderoyen met zijn kleine bezetting daar steeds van verstoken moest blijven, omdat er hier absoluut geen ge legenheid bestaat iemand, die zich bereid i klaarde te inviteeren, ten einde ons een ge noeglijken avond te verschaffen. Men moet eerst hier eens zijn geweest, -om recht te vor- staan, wat ,,op het fort blijven" beteekent. Ons fort is klein en van alles geïsoleerd, zoo dat we in de ondergrondsche cantine ons slechts met een paar gezelschapsspelen bezig kunnen houden om den winteravond door te brengen. En nu, er stonden drie Zondagen voor ons. Het zou Kerstmis worden. Gelukkige monschen, die thuis in een gezelligo omgeving dat feest zouden herdenken. Toch werd 26 December voor ons om een andere reden dan eenzaamheid een heuglijke dag. De WelEd.Gestrenge Heer Huisken, kapi tein van ons fort, had het schoone plan opge vat een Kerstavond voor ons, achtergeblevenen, te bereiden. Sergeant Boogaards, die de ver- eerende opdracht kreog dezen avond te organi- seeren, mogen we allen zeer dankbaar zijn voor den welgeslaagden feestavond. Geen tijd noch moeite heeft hij ontzien en we staan er verbaasd van, hoe alles in zulk een korten tijd zoo netjes iu orde kwam. Om 7 uur trad It. Asman de versierde can tine binnen en nam plaats ter zijde van den prachtigen Kerstboom. Daarna volgden wij. Na een kort openingswoord van den leider voor dezen avond, kwam al gauw de heerlijke choco lademelk voor den dag, terwijl „Stille nacht, heilige nacht" van mond tot mond weerklonk. Sigaren, koek en chocolade wisselden elkaar af, terwijl bovendien verschillende personen ons van aardige voordrachten lieten genieten, waardoor de lachspieren vaak in werking kwamen. Door do vele geschenken, die door een onbekende hand ons waren toegezonden, konden we een tombola zonder nieten houden, waar we nu toe overgingen. Ieder ontving een paketje, dat bij de opening vaak vreugde en verrassing bezorgde. Ook de drio poedelprijzen mochten in veler belangstelling deelen. Staande werden het Wilhelmus en het Wien Neerlaudsch Bloed aangeheven en een driewerf hoera ter eere van ons vorstelijk buis. Tot onze verwondering en blijdschap be merkten we. dat de chocoladeketel nog niet le^g was. Doch er kwam nog meer voor den mond. Heerlijke taart werd opgedïscht, die zich (het spreekt vanzelf) wondergoed liet smaken. Met enkoio voordracht jes hierna en een drie werf boog voor onze officieren, die ons door hun steun dezc-n avond hadden gegeven, was het feestje geëindigd Luitenant Asman bracht als tolk van ons allen zijn dank over aan allen, die hadden mee gewerkt aan het doen slagen van dezen avond, in het bijzonder aan sergeant Boogaards, wien het leeuwendeel toekomt. Later dan gewoon lijk kropen we onder de wol met den wensch om, zoo 't mogelijk is, nog meer gezellige avondjes te hebben. J D. BLOK, telegraafkantoor, Pouderoyen. Uit Doesburg. Soldaat P. H. Husken schrijft ons: Donderdag 24 Dec. des avonds half zes was liet feest voor de soldaten, zoowel voor liet bataljon als voor de landweer. Er waren inde esoercitieloods drie prachtige kerstboomen op gesteld. die, beladen met kaarsen, een zeo van licht gaven. Ieder der aanwezigen kreeg na afloop van de feestviering een surprise. Ook de mannen van de landweer, die op wacht stonden, wen'nn niet vergeten. Door den WelEdel Gestr. heer luitenant v. d. Boek werd zij (de wacht), onthaald op cho colade, Kerstbanket en sigaren. Het was eene echte verrassing, die zij zich lieten smaken. Deze erkentelijkheid zullen zij nimmer verge ten. Luitenant v. d.'Beek.^ zij (de wacht) brengt door dezen nogmaals haar welgemeeu- den dank voor hetgeen gij voor hen hebt ge daan en zij zijn er van overtuigd, dat de lo Kerstnacht van bet iaar 1914 steeds in hunne kehrinnering zal blijven voortleven. Vergeten? Men meldt ons: Na<ar aanleiding der vele giften en gaven die voor de soldaten worden gegeven zijn wij zoo vrij dit te plaatsen. Ons dan is nog nooit iets te beurt gevallen, als een keer 3 sigaren (echte stompkoppen). De feestdagen rijn voor ons als gewone dagen verloopen, wij hebben nergens iets van gemerkt, noch minder ge inregen. Wij hohpen dan ook, dat dit eens onder de oogen komt van de vole gevormde oomité's. DE JONGENS van le Oomp. 2e Bat. 5e Reg. Inf. „Uit Oude-Tonge". Men meldt ons Woensdagavond rijn we hier voor de zoo- veelste maal, dank zij de medewerking van het echtpaar Noteman, weder op een gezelligen avond verrast. Voor ons trad in do cantine op het echtpaar Sipinï. Wijnstraat 20, Dordrecht, die ons met goocheltoeren, spiritisme, snel tee llenen enz. aangenaam bezighield. Het meu.um lokte door verschillende antwoorden op vragen van allerlei aard een donderend applaus uit. Namens alle militairen van ons kleine garni zoen, dank aan allen die hebben medegewerkt om dezen avond te doen slagen. M. P. B., Sergt.-Majoor. Kom over en help ons! Mil. J. Boogaarts schrijft ons: Het schoone dorpje Alfen, Gelegen aan den Rijn, Waar vele mooie pleinen, En monumenten rijn. Waar electrische trammen Druk rijden door de straat, Wat zou men meer verlangen, Als echt hokvast soldaat. Alfen, wie nooit deez' naam heeft hooren noemonj die heeft nooit van dat ontwikkeld stadje gehoord met lm re nijvere bevolking. Menigmaal heb ik in deze kolommen verschil lende^ plaatsnamen zien prijken, vele malen gelezen van roemrijke daden, gebeurtenissen cn schetsen uit het dagelïjksch leven. Maar de naam van Alfen; ach, ik heb zoo weinig zijn naam zien prijken, dat ik haast zou gaan twijf'len over het nog bestaan van de plaats. Dit echter is niet het geval. Integendeel, deze plaats is den laatsten tijd veel vooruitgegaan; wat hoofdzakelijk aan de aldaar vertoevende militairen te danken dio alles in hot werk hebben gesteld om alle lichamelijke on geestelijko ontwikkeling op een liooger peil to brengen. Hot behoeft u niets te verwonderen, wanneer u oen militair iets vraagt en deze u een antwoord geeft in een der vreemde talon. Alfen is herschapen in een academie en kunstenaarsstad. Bollen treft er op elk gebied, die onder hun kwartiermuts nog heel wat hebben zitten. En waaraan danken wij ditP Ik zal n inlichten. Verschillende cursussen zijn hier geopend h nagenoeg alle mogelijke vakken. Hier wordt les gegeven aan de zonen van Mercu'rius, volge lingen van Rembrandt, dwepers met Vondel, vereerders van Mozart cn Beethoven, ja vooral in de muziek. En vercler Fransch, Duitsch Engelsch, ja, de bij ons domst bekend staand soldaat spreekt u aan met „On parle Fran cais". Toen het voorstel gedaan werd cn gevraagd wie van ons iets voeldo voor dergelijke cursus sen, bleef geen van ons achterwege om zijn in stemming te betuigen. Men treft hier een Tooneel-, Zang- en Voet balvereen i ging, dus behoef ik u niet te vermel den, dat er geen klachten zijn en men niet bang behoeft te zijn, dat een van ons 's avond: ooit zijn kantonnoment verlaat. En dan zou ik haast nog vergeten te melden, do cursus moderne talen, wis-, schei-, natuur- en meet kunde. Vakken, minder als deze, komen bij ons niet in aanmerking. Dus komen wij tot de conclusie, dat wij haast geen tijd kunnen besteden om iets voor onze courant te schrijven, waarbij dit komt, dat do Hollandscke taal voor ons zoo heel ge woon is en wij liever iets in vreemde taal in zouden willen sturen. Alfen wordt beroemd en het nageslacht zal later nog spreken over de zonnen die daar voor het eerst hun licht lieten schijnen. En met een dankbare herinnering zien we later terug op dezen tijd, die voor op.-' nuttig en aangenaam gemaakt werd. Hartelijk dank aan hen, die onvermoeid geijverd hebben en alles in het werk liebhen gesteld om tot een resultaat te komen. Edoch, het is zoover nog niet; we mogen het zien en denken, maar het is nog zoo ver van ons, en misschien krijgen we zulk een tijd nooit. Misschien, na Januari, je kunt het nooit weten. Bij het begin van elk nieuw jaar neemt ieder zich iets voor, om goed en nuttig werk te ver richten. Ik hoop, dat binnenkort het voorgaande in vervulling gaat. Misschien, je kunt nooit weten. En evenals de Macedonische man riep, zoo staan wij aan den oever van den Ouden Rijn en roepen eveneens: Kom over en help ons! We zullen hopen dat niet alleen de echo tot ons komt, maar werkelijk daden worden ver richt. Vooral daar er thans zooveel lijd is, die heusch niet nutteloos voorbij behoeft te gaan. Dat wij dit jaar beter beginnen en laten zien dat er ook. voor betere zaken animo is! Wij verwachten medewerking en geen holle klan ken, geen ijdele woorden, maar daden. Laat ons hopen. Het Tolgonde jaar beter. Hoe, dat denke een ieder voor zich zelf. J. BOOGAARTS. Alfen a/d. Rijn, Wintermaand 1914. Vergeten? Mil. J. Plugge schrijft ons van Keizersveer: Degene, die Keizersveer weten te liggen zul len wel bekend er mee zijn, dat dit een afge legen oord is. In dezen tijd blijkt dit thans ook weer, want zoo men in onze Soldaiencourant kan lezen, worden door het gelieele land de militairen noga] eens bedacht en met gezellige avonden en met nuttige kleeding verrast. Het detachement dat Keizersveer tot standplaats heeft, heeft met deze genoemde dino-en nog uiel kennisgemaakt, dan uit de dagbladen. Zelfs schijnt Keizersveer zoo afgelegen te zijn, dat zelfs onze chefs van het bruggen-depót uit Dordrecht ons totaal vergeten zijn. Want zoo ons bekend is, hebben onze makkers, die nog het geluk hebben in Dordrecht te verblijven, met do Kerstdagen een gezelligen avond geno ten. waar ze bovendien nog onthaald zijn, het welk geschied is op initiatief van onzen depót commandant, Wij misgunnen den jongens natuurlijk hun gezelligen avond niet en vinden het van onzen chef heel mooi, dat door zijn bemoeiingen zulks mogelijk is geworden. Maar minder aangenaam vinden wij liet echter dat er in het geheel niet aan ons wordt gedacht, temeer, wijl dit niet de eerste maal is dat zulks 'esdiiedt. Wij gevoelen dit, zooals een zoon, lie van huis is en merkt dat zijn andere broers n liefde worden verpleegd en bij gansoh en al is vergeten. Wij hopen dat bovenstaande de aandacht naar Keizersveer mag trekken en tevens dat het gezin te Dordrecht ook eens aan de jongens aldaar zal denken. HET DETACHEMENT KEIZERSVEER. Uit Etten. Mil. I. Turk schrijft ons: Als trouwe lezer van onze „Soldatencourant" ui ik mij genoodzaakt eenige klachten te pu- liceoren en wel het volgende Onlangs werd er door den Ned. Voetb. Bond aan de militairen 597 voetballen uitgereikt. Dó vèirbaudplaatsafdeeling gelegen te Etten is daarvan verschoond gebleven zoodat wij een moesten koopen voor ons eigen geld. Ton Wee- de werd er twee weken voor St. Nicolaas bij de ingezetenen van Rosendaal een collecte gehouden om de militairen deam dag met een dein geschenk te verrassen. Nu is onze afdee ling tusschen Sb. Nicolaas en Kerstmis naar Etten verplaatst, met Dit gevolg dat wij er weer het nakijken van hadden, en de militairen die een paar dagen in Rosendaal waren kre gen met Kerstmis een geschenk. Ik hoop dat er nu in het vervolg beter aan ons gedacht wordt. (Ook van andere rijde werd ons bericht, dat dezo verbandplaatsafdeeling zich zeer misdeeld gevoelt. Red.) Optreden Louis Contran. Mil. Bernard Knaapen schrijft ons: Naar mij ter oore kwam hebben zich vele militairen geërgerd over de wijze van optreden en den aard der stukken door het gezelschap van den heer Louis Contran voorgedragen. Bij nader inzien bleek mij, dat daar werke lijk stukken enz. ten beste werden gegeven, die den toets der critiek niet konden doorstaan en hoop ik, dat wij voortaan van de aanwezigheid zulk een gezelschap zullen verschoond blij ven. Bij dezen herroep ik mijne geheele rescensie uw geacht blad van 20 dezer. BERNARD KNAAPEN. (Ook van andere zijde bereikten ons klach ten over hot peil der voordrachten, waarmee deze z.g. „artist" de soldaten meent te moeten bezighouden. Wanneer de heer Contran en an deren meenen, dat zij met platten, vulgairen of schuinen rommel onze soldaten kunnen verma ken, pleit dit niet voor eigen peil. Onze jongens het blijkt ten overvloede uit de protesten zijn daar te goed voor, hebben een beteren smaak dan de beer Contran en eisclien werkelijk kunstgenot. Wie hieraan niet kan voldoen, behoort in het militaire mi lieu niet tehuis. Red,) Hij wist het viel! 't Is waar gebeurd op een fort bij Utrecht. Daar is een zanglustig jong luitenant, die nogal eens het bekende Engolsche lied zingt: ,,It 's a long, long way to Tipperary!" Een soldaat, die ook van muziek boudt en gauw een wijsje te pakken heeft, vindt dit een heel mooie melodie. Maar hij kent geen Engelsch,... doet cr niet toe, hij verstaat toch, wat de lnit'nnnt zingt, en weldra schalt zijn lied over de soldatonkamer en in de rantine; „Neem je ]on,g. Iods mee op je gewoerriem!" Nieuwjaar 1916. (Van serg. W. C. W.) Een nieuwjaar is aangebroken. Het oude is vreer heen. Waarin 't oorlogsvuur is ontstoken; Helaas, het woedt om ons heen. 1914Het staat geschreven Met letters rood als bloed; 1915.... Wat zal het ons geven? Is het de vrededam is het goed. Slaan we een blik naar 't verleden, De oorlogsverschrikking grijnst ons dan aan Mocht 1915 verhooren onze bede, En bieden ons vredespalmen aan. w. c. w. Serg. 3e c. 2o B. 11 R. I. 1914, 1916. Nieuwjaarswensch. Over tie Hollandsche Crens. (Van mil. J. M. de Keyzer.) Het is 5 maanden nu geleên, Dat de oorlog begon. En niemand van ons had gedacht Dat. 't zoo lang duren kon. Het nieuwe jaar begint nu pas, Het oude dat vlood henen, Dat 't nieuwe brengden vTeê alras Eu stake droefheid cn 't weenen. kefroin. Wij hebben Hollandsch bloed En' zijn bezield met moed. Wij zullen onze grenzen bewaken, Onder soldaten hoort men niet van staken. Wij zijn eens met elkaar* En vreezen voor geen gevaar. Maar als 't moet, strijden we met de wapens in de hand Voor 't dierbaar Vaderland! De Franschman, Belg en Engelschman, De Rus en Japannees, Trekken tegen deii Duitscher op, Hoewel die toont geen vrees. Alleen in Holland tot hiertoe Heerscht nog de goede vree, Maar moesten we ook mee in den strijd, Dan vochten we dapper mee. Refrein. Wij hebben Hollandsch bloed Maar dit is toch voor 't heil van 't land En ons volk niet gewenscht, Dus daarom nu met 't nieuwe jaar De Vrede u toegewenscht. Van Oost tob West, van Zuid tot Noord, De Vredesengel moge verschijnen. Er is genoeg strijd nu gevoerd, Dat de oorlog maar spoedig verdwijne. Refrein. Wij hebben Hollandsch bloed enz. J. M. DE KEYZER. 1 Januari 1915. (Van mil. J. J. Baak). Ik wensch u Nieuwjaar Met vele medespoeden, Ik wensch u Nieuwjaar, Dat God u mag behoeden. Veel zegen, geluk en blij te moe, Wensch ik u allen van 'harte toe. Nu is er weer een jaar vervlogen En velen zijn er afgesnêen,, Nu mogen wij, voor Gods oogen, Het Nieuwe jaar weer in gaan trêen. Aan allen toegewonsch't door J. J. BAAK, le comp., 2e bat., 4e reg. Inf. Aan de dames van 't Vrouwencomité t« 's-Gravenliage. (Van mil. A. v. IJssoldijk.) Heb dank, heb dank, o edele vrouwen Van 't Haagsche Vrouwencomité; Gij deeldet in 't volste vertrouwen Ons ook uw Kerstgeschenken mee. Daar wij in zooveel dingen ten achter bleven, In 't ontvangen van giften cn vermakelijkheid. Maar nu wij ons Kerstfeest weer mochten herdenken, Ontvingen wij ook veel verrassende geschenken, 't Was van de dames hierboven omschreven. En daarvoor wil ik namens de Compagnie haar onze hulde geven. Door 't zetten van een gedichtje in dé Sol datencourant. Opdat zij bekend worden door gansoli ons land. Want dat hadden wij niet verwacht, Dat aan ons nog zou worden gedacht. Mocht er nu soms eens iemand komen, Dio zich de moeite eens getroosten wou, Om eens hierheen te komen. 'fc Zij een humorist of tewel een clown, Die ons ook eens wilde vermaken, Met een paar avonden in 't versdhiet; Wa.nt 't is hier anders niets dan waken, Maar vermakelijkheden krijgen wij hier niet. Onzen dank zullen zij, die hieraan medewerken, ontvangen, Als er voldaan wordt aan ons verlangen, Want dat zou eens eon afleiding wezen, In ons, hier aan de grens, zoo eentonig leven, 't Is voor de mannen van 't 2e Bataljon le Gompie, Van 't veertiende Regiment der Infanterie. A. v. IJSSELDIJK, mil. soldaat. Dankbetuiging uit Vlerpolders. (Van korp. A. Iluij.) Door de mobilisatie, holder de bolder, Hier te zamen gebracht in Vierpolder, Bemerkten wij al spoedig ras, Dat dit hier een uithoek was. Zelfs de goede Sint, op zijn witje gezeten, Had ons hier heelemaal vergeten. Doch ziet, de Kerstmis komt aan, En die deed ons verwonderd staan. Nauw waren wij ons 's morgens aan 't wnsschen, Of daar kwamen zij ons al verrassen. Wij kregen melk, speculaas en sigaren, een pijpje, om je sigaar in te bezwaren. Het Vroinvencomité had ons dit geschonken, Wij hebben dan ook op het welzijn gedronken. Doch ook de heeren van het Handelscomité Hielpen hieraan een handje mee. Alle geefsters en. gevers zij dan ook dank gezeid Voor de verrassing, die ze ons hebben bereid. Wij doen dit nu maar in „De Soldaten- courant", Dan komt het beslist door het geheele land, En ieder, die dan aan ons heeft gedacht, Wordt door dezen onzen dank gebracht. Namens eenigen van Afdeeling B: KorpT A. TLUIJ. Vierpolders, 28 December 1914. Officïeele Duitsche legerberichten. BERLIJN. Rapport van het groote hoofd kwartier Om het gehucht St. Joris, ten zuidoosten van Nieuwpoort, dat wij ten govolg© van een verrassenden aanval moesten ontruimen, wordt nog gevochten. De storm en geweldige stortregens richtten aan de wederzijdsche stellingen in Vlaanderen en Noord-Frankrijk schade aan. De dag verliep op de rest van het front over het algemeen rustig. DuitscMb tegenslagen. LONDEN. De correspondent van de „Times", die zich bevindt achter liet, centrum van do linie der geallieerden, meldt van 26 dezer, dat de voornaamste voordeden aan het Franscho centrum behaald werden tusschen ltheims en de Argonnen, hoewel de vorderingen in het dal van do Oise. in Sauterre en langs de be- neden-Aisne wellicht grooter strategisch belang hebben. Do strijd om Lihons was vooral hevig. De Duitsche aanvallen begonnen hier spoedig na de bloedige ontmoeting bij Quesno.v en Sauterre, waar de Duitschors zesduizend dooden en gewonden op het slagveld lieten. De Duitschers begonnen den aanval op Lihons, nadat dat hevig gebombardeerd was. De Fran- schen antwoordden met opzet heel flauw op deze beschieting en hielden langzamerhand met vuren op. De Duitschers meenend dat de plaats al gewonnen was, drongen langs den weg van Chaulnes op, maar kregen toen hevig vuur van de verborgen Franscho infanterio, die daarna met do bajonet den vijand aanvioL In hinder laag opgestelde mitrailleurs voltooiden do nederlaag. Niettemin zetten de Duitschers hardnekkig de aanvallen op de stad voort. De terugtocht der Oostenrijkers In Caliclë. LONDEN. Het officieel© rapport van het Russische hoofdkwartier zegt, dat de vlucht der Oostenrijkers door do Karpabhen Zondag elke vroeger aan dat leger toegebrachte neder laag overtreft. In de omgeving van Doekla lieten de Oos tenrijkers bij hun wilden en overhaasten terug tocht alles achter, zelfs documenten van den staf, kaarten, vaandels, gold, bovendien reus achtige hoeveelheden wapens, munitie en levensmiddelen. Do Russische cavalerie vervolgt den vijand scherp en maakt vele krijgsgevangenen. Een mislukte aanval op de haven van Pola. Een Reutertelegram maakte gisterenmorgen melding van een aanval door een Franscho onderzeeboot op „eeu" vijandelijke haven, waarbij liet vaartuig in stalen kabels verward geraakte en ternauwernood aan vernietiging ontkomen was. In de „Dailv Cliron." vinden wij een tele gram van den Milaneeschon correspondent van dat blad, dat blijkbaar betrekking heeft op dit voorval. Volgens dit bericht zouden eenige Fransclie onderzeebooten eeu aanval op de Oostenrijk- sche oorlogshaven Pola, waar de Oostenrijk- sche vloot ligt, in den zin liebben gehad. Daartoe kreeg de „Curie" order een poging te doen om in de haven door te dringen en zoo mogelijk vijandelijke schepen te torpedee- ren. Do „Curie" slaagde erin den haveningang te j bereiken, doch st-ootte daar op een stalen net, dat dwars voor den ingang was gespannen. Terwijl men poogde terug te gaan, ontdekte een Oostenrijksehe koopvaarder de „Curie" en maakte onmiddellijk alarm. De kustbatterijen en forten openden het vuur; twee projectielen troffen den onderzeeër, die langzaam zonk. De kapitein en de bemanning" één matroos uitge zonderd, konden zich al zwemmende redden Zij werden krijgsgevangen gemaakt. TheodorusNiemeye «tij t Een doos Stroaïpoerïer van DE JONG vrjjwaart U voor ONGEDIERTE. Franco toezending 8 0.35. Zendt postwissel. Fa. DE JONG, Kammen. (25) Chemicaliën. PE-fTENFABRIEK Nieuwendijk 33, Amsterdam. Tel. 10092. Veltlgrijze petten in ieder verlangd model- Kepi's extra iicht gewicht. Na ontvangst der bestelling volgt onmiddellijke verzending. (20) DEREC VAN r Schriftgedeelten te lezen in de week van Zondag 3 Januari tot Zaterdag 9 Januari 1915. Zondag 3 Jan.Mattli. 4, vs. 111. Maandag 4 Jan.Mattli. 4,vs. 1225. Dinsdag 5 Jan.Matth. 28, vs. 110. Woensdag 6 Jan.Joh. 20, vs. 118. Donderdag 7 Jan;Luc. 24, vs. 1335. Vrijdag 8 Jan.Luc. 24, vs. 3645, Joh. 20, vs.. 1923. Zaterdag 9 Jan.Joh. 20, vs. 2431. Week Zondag 10 tot Zaterdag 16 Jan. 1915. Zondag 10 Jan.: Joh. 21, vs. 114. Maandag 11 Jan.Joh. 21, vs. 1525. Dinsdag 13 Jan.Matth. 28, vs. 1620. Woensdag 13 Jan.Hand. 1, vs. 112. Donderdag 14 Jan.Hand. 1, vs. 1326. Vrijdag 15 Jan.Hand. 2, vs. 14. Zaterdag 16 Jan.Hand. 2, vs. 521. Aan H.H. Militairen zend ik na ontvangst direct van 30 cent in postwissel of postzegels een flinken bundel Voordrachten, daarby een een Zangboek (komisch) een Wanrzegboekje, Handky.kbockje en daarby nog 5 Nieuwjaars kaarten. (21) Adres F. ROMBOUTS, Boekhandel. Roosendaal (N.-B.) Overal verkrijgbaar. De echte „ENGELSCHE" zitten beter dan de eigen gemaakte. f 1.48, met zijde gevoerd 1.98. Na ontvangst van postwissel of per rem bours (vracht 15 ck) alleen vermelden gewone of groote maat. Vlamingstr. 23-25-27, den Haag. gevestigd Prins Hendrikkazerne, Nijmegen. Interc. Tel. 1382, van 9—12 v. m. De Beheerder, Ond. Lt. A. v. BOXTEL, wenscht alle oud-Ind. Ond.-Officieren, thans onder de wapens, een gelukkig Nieuwjaar 1915. Voor inlichtingen Gewapende Politie N.-Indië houdt hy zich aanbevolen. Singel 276 - Amsterdam - Tel. N. 10789, 10148. CURATORIUM: Mr. Dr. C. F. SCHOCH. Dr. H. C. PRINSEN GEERLSGS. Prof. Dr. H. D. J. BODENSTEIN. Jhr. ftör. L. H. VAN LENNEP. io andag 4 Januari a.s. beginnen onze nieuwe Schriftelijke Cursussen. Grondige opleiding voor de Practijk, ook Staatsexamen. Diploma's en de meeste Acten L. 0. en M. 0. Cursussen in 14 verschillende Talen, alle Handelsweten schappen, exacte Wetenschappen en Techniek, Algemeene Ontwikkeling, enz. i Vraagt het gratis-Prospectus. tevens Zitbank. IN 14 DAGEN RUIM 600 STUKS GELEVERD. Iraagt prijs en leveringsvoorwaarden aan de Sloom-Meubel fabriek van (27) A. KEMPKES Co., Waddinxveen. begint weer een Sohriflel. Cursus voor Kommies (ex. 1915), Hulpkeurmeester, Postbeambte: Taal, Rekenen en Natuurkunde voor 1.50 per 3 mnd. EngeSsch Schriftelijke leercursus voor de Engelsche taal >n 26 lessen voor 2.50 per 3 maanden. Vraagt een studiegids. Aanvang 8 Jan. S 9 15, J. H. DER VLIET, Blauwburgwal 18 A'dam. N.B- Profiteert van daze belangrijke reductie. Als uw winkelier U een Geldersche Rookworst verkooptwaaraan een loodje bevestigd is met den naam Anton Iiunink, Deventerhoudt U dan overtuigddat U het beste ontvangtwat op et at gebied te leveren is. Anton Hunink, Deventer, Hofleverancier Militaire liessi's, A. FRANS Co., HAARLEM, Jansstraat 65, o. h. Gouvernement. Specialiteit in prima Schouderbedekkingen Sabelkwasten, 1e kwaliteit Militaire Handschos nen. Alle artikelen tegen streng concur- roerende prijzen. (31) Hofleveranciers* HUISHOUD JAM EN APPELSSROOP zijn smakelijk en veel goedkooper dan boter. Fabriek ALTENA foüj Nijmegen. DE BESTE VARINAS Overal verkrijgbaar a 25Vp.ons pakje. FABRIEK VAN Militaire Hoofdtooisels, Lederwerken, Passementerieën en Borduurwerken. BREDA. ^§§||r^ Alom verkrijgbanr.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4