No. 58. Woensdag 30 December 1914. Orgaan voor Leger en Vloot. In liet theater te Goulcmmier. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Oplaag 50,000 exemplaren. SOLDATE ADRES DER REDACTIE PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM, TELE FOON Z. -1868. DIT BLAD ZAL DRIEMAAL PER WEEK VERSCHIJNEN. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NEET-MILITAIREN 3 GENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor AdvertentiGa wende men rich tot onte Administratie DrOhkery „Jacob Tan Campen* N. Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam, Tel. Noord 1775, of tot do advertentie bureaux. Prijs der AdvertentiGn per rtgel 25 cent. Op den uitkijk ziet men bier een aantal Zuii-Afrikaanscbe soldaten staan. Nu bet gevaar voor rebellie in Zuid-Afrika zelf voorbij is, keert men daar, 't woord is van generaal Botha, „bet oog naar den vijana buiten de poort." In de eerste plaats hadden de Engelschen een aanval in den zin op Ludentzbaai, in Duitsch Zuidwest-Afrika Een transportschip met troepen ging er been en ziedaar waarom de mannen uitkijken naar het land, dat in zicht is. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant" wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Nederlands kansen op oorlog. De minister vau buiteulandsclie zaken beeft in de vergadering der Tweede Kamer dezer dagen iets gezegd over onze verhouding tot de oorlogvoerende Staten en onze kansen om buiten den strijd te blijven. Eerst de geruststellende verklaring: ,.Do ons omringende belligerenten bobben volkomen begrepeu do positie die Nederland in oeu oorlog inneemt. Gaarne wil ik dan ook aan den geaciiten afgevaardigde uit Utrecht II mededeelen. dat de bedoelde oorlogvoeren de Regeeringen mij zelfs op moer dan één wijze bobben te kennen gegeven, dat zij die positie niet alleen begrepen maar ook waar- doeiden.. Naast de Regeeringen mag ik ook de voornaamste persorganen iu die lauden noe men. Vooral in den laatsten tijd hebben wij van die waardeering de blijken ontvangen." Maar daarna de waarschuwing: denkt niet, dat wij er zijn, gelooft niet, dat wij ons kruit uiet droeg behoeven te houden ton en ander neemt uiet weg, dat Neder land an do Nederlandsche Regeering steeds op hun hoede moeten zijn. liet is niet te ontken nen, dat in omstandigheden als de tegenwoor dige, incidenten te allen tijde kunnen voor komen, die zeer groote en zeer bedenkelijke afmetingen kunnen aannemen, het is evenmin te ontkennen, dat hoe lanj^sr de oorlog duurt, des te meer de mogelijkheid tot dergelijke in- cidenten zich zal kunuon voordoen. Al is dit tot op den huldigen dag nog niet gebeurd, zoo is liet toch waar, dat, wanneer een neutraal land als het onze zich bevindt midden tnsschen oorlogvoerende Mogendheden, op het oogen- hlik van een zoo wijd vertakte conflagratie, er maar weinig behoeft te gebeuren, om de oor logsvlam ook tot ons te doen overslaan. Inderdaad, ieder voelt het: wij moeten steeds op onze hoede zijn. Maar en daar op willen wij thans in het bijzonder wijzen evenmin is er aanleiding voor groote be zorgdheid en voor het ontstaan van die tai- Een Krijgsherinnering. Waren over t' algemeen de indrukken en ervaringen, opgedaan in heb kloostersstadje Chalons, min of meer van droevigen aard, zoo betrokken wij korten tijd daarna een kwartier, dat nog lang als prettige herin nering in onze gedachten zal blijven voort bestaan. Het was n.I. te Goulommier, een aardig stadje vau ongeveer 15000 inwoners, waar wij uit gebrek aan wat beters het theater als kwartier in beslag namen. Wij bevonden dat, hoe meer wij de stad Parijs naderden, de kwartieren schaarscher verdcu en in Goulommier was dat zelfs zóó erg, dat. wij ons bijna genoodzaakt zagen, den nacht onder den vrijen hemel door te brengen Eindelijk ruimde men ons een theater in, looze paniekjes en geruchten, waarvan wij steeds hooreu. Nog dezer dagen kregen wij de „vertrouwelijke mededeeling" dat er ern stige moeilijkheden met Engeland zouden zijnEn den zelfden avond kon men in ons blad lezen, dat de Ergelsche gezant in En geland zijn Kerstvacautie ging vieren. Een paar dagen vroeger deelde men ons mede, dat er belangrijke concentraties van Duit- sche troepen aan de Limburgsche grenzen waren, dat de Limburgsche autoriteiten zich erg ongerust zouden maken... Wij mesne-n er op te mogen wijzen dat de woorden van den minister van buitenland- sche zaken die weer een nieuwen stoot aan paniekjes gegeven hebben aller minst zulk oen verontrustende strekking hebben. Op liet- oogenblik is er niets, dat aanlei ding zou kunnen geven, dat Nederland in de oorlog betrokken zou worden. Er zouden deart/O-3 eerst „incidenten" moeten voorko- meh. Om dat duidelijk te gevoelen behoeft men zich slechts af te vragen, of thans eenige oorlogvoerende staat er belang bij zou kunnen hebben ons in de oorlog te betrek ken. Let welaan de zijde zijner tegenstan ders. Geeu staat kan onsdwingon als medestander in den oorlog op te trekken dat staat vast en die overtuiging moet thans wel gevestigd zijn. Welk voordcel zou Duitschland b.v. heb ben Nederland onder zijn tegenstanders te tellen De tijd, waarin als operatieterrein voor zijn troepen "Nederland's grondgebied waarde had, is voorbij. Toen achtte Duitsch- land de nadeoien van de vijandschap van Nederland samen wellicht met liet groote nadoel in naam en aanzien dat de dub bele schending van de neutraliteit van kleine staten zou brengen grooter dan dc strategische voordeelen, die het ruimer ope- ratieterrein zou bieden. Mocht ooit de tijd weer komen, dat de toegang tot ons land militaire voordeelen zou medebrengen dan zija waarlijk die nadeelen uiet minder geworden. Dnitschland's leger is niet ster dat ongeveer driehonderd man, gepakt en gezakt, kon herbergen. Ik moet toestemmen, dat het op mij een weomoedigeu indruk maakte, ouder zulke omstandigheden een kunsttempel te betre den, en ik werd nog weemoediger gestemd, toen ik door iemand hoorde vertellen, dat het theater kort voor bet uitbreken van den ocrlog gereed was gekomen; dat er nog nooit voorstellingen in gegeven waren en dat wij de eersten waren, die het na de vol tooiing in oogenschouw namen. Het was een kunsttempel in den waren zin des wcords; ik heb veel" theaters gezien, maar geen, dat ten opzichte van pracht en gemak bij dit gebouw in de schaduw kon staan. Hoeveel moest het wel gekost hebben, dat kunstgewrocht tot stand te brengen en nu eindelijk alles kant en klaar was, bleef de deur voor het gewone publiek gesloten om slechts een publick van zonderlingen aard, n 1, behdmde Pruisische fuseliers en grenadiers toe tc laten, een publiek onge veer als toen Z. M. de Keizer na een groote ker, ons leger wel sterker geworden. En zal, hopen wij, ter voorkoming van heb grootste kwaad, steeds sterker worden. Heeft Duitschland bezwaren tegen de re geling der uitvoeren uit Nederland? Ben oorlog met Nederland zal daarin toch waar lijk geen verbetering brengen En Engeland? Welk voordeel kan Enge land hebben door Nederland te dwingen zich bij Duitschland te voegen? Onze kolo niën? Wij gelooven niet., dat Engeland, al thans de huidige regeering in Engeland zoo sterk op onze koloniën belust is. Het heeft er genoeg en de Engelacken hebben in onze koloniën gelijke rechten met onze landgo- rooten. Neen, Penang en Singapore hebben over hun buren niet te klagen wij zijn goede buren geweest, wij zijn, zooals in cc: Engelsch tijdschrift stond, ,.de eenig moge lijke beheerders" van het tusschen Engel- sche bezittingen gelegen Oost-Indische eilandenrijk". Maar nemen wij eens aan, dat Engeland heel graag het bestuui van onze koloniën zou overnemen. Zon dat het gevolg van den oorlog zijn? Zou zonder Japansche hulp ons Nederlandsch-Indischo leger, onze vloot vet slagen worden? Zou Japan, als het meedeed, niet op zijn minst gelijke rechten hebben En is er nu iemand die één oogenblik denkt, dat Engeland, dat Australië iets zou willen doen, waardoor do Nederlanasche buur in Oosb-Indië door deu Japansciien buur vervangen zou kunnen worden? En in Europa, wie meent er dat Enge land prijs zou stellen op oen verlenging van het vijandelijke zeefront met een kuststrook loopende van Emden tot het thans Duitse he Zeebrugge, een kuststrook met tal van goede liavens en uiterst gemakkelijk verde digbaar door zeemijnen en bewoond doqjr een volk, dat goed genoeg bewapend is on» een landing van vreemde troepen volkomen onmogelijk te maken? Neen, wij kunnen ronduit 2 genwij gelooven in den werke- lijken en krachtigen onwil van het Duitsohe volk om ons land onrecht te doen wij gelooven vast, dat een der werkelijke redenen voor Engeland om den oorlog te voeren was, dat het zijn plicht achtte de rechten van den kleinen staat, wiens neu traliteit het gegarandeerd had, te verdedi gen. En daarom meenen wij dat noch de be langen, noch de wenschen van een der 00 rj lc-gvoerende partijen op het oogenblik d'asf- heen leiden kunnen, dat wij ons bij haar vijanden aansluiten. Incidenten kunnen voorkomen, zooals de minister van buitenlandsche zaken zeide, het geweer moeten wij bij den voet houden, en hoe meer geweren het zijn, des te beter en het oog open. Maar ongerust be hoeven wij ons nog niet te maken. Os toestand in den reuzenstrijd. Het belangrijkste, of althans belangwek kendst feit der laatste dagen is niet te land, maar op zee en in de lucht gebeurd. De Engelsciien hebben den aanval vau eenigs Duitsche kruisers op hun oostkust beant woord met een aanval op Cuxhaven. Deze havenstad ligt aan den ingang van den breeden Elbemond en dient verder ter verdediging van het Keizer-Wilhekn-ka- naai, dat de Noord- met de Oostzee ver bindt. Maar voor den ingang der Elbe, op eenigen afstand van de kust, ligt het versterkte eiland Helgoland, het sterke Duitsche vlootstÉtion. Alle inwoners heb ben dit eiland moeten verlaten, er wonen alleen nog, behalve de militairen, twee pleegzusters, dat zijn de eenige vrouwen. Op Cuxhaven nu was de aanval van Enge land gericht. De Duitsche oorlogsschepen daar werden aangevallen door zeven Brit- sche vliegmachines, die geëscorteerd waren door een flottielje van lichte kruisers, tor pedojagers en onderzeeërs. Elders in dit blad geven we breedvoerige berichten over dezen gewaagden aanvaler moet hard nekkig gevochten zijn, op zee en in de lucht, en de Engelscho vliegmachines zoo wel als de Duitsche Zeppelins lieten hom- wel alsde Duitsche Zeppelins. de laatste natuurlijk op de Engelsche schepen, lie- len bommen vallen, maar omtrent de aan gerichte schade of de verliezen laten de be richten on6 nog in het onzekere. De Engelsche vloot schijnt dus wat meer in actie te willen komen, ook voor de kust van Vlaanderen heeft zij zich weer ver toond. Verder heeft een Engelsch vlieg tuig boven Brussel gemanoeuvreerd en ge tracht de lucht-schepenloods daar met bom men te vernielenvan het resultaat lekt nog niets uit. Overigens is het nieuws van 't westelijk oorlogstooneel vrij schaarsch. Dit wil niet zeggen, dat er niet gevoch ten is, integendeel, een Engelsch te legram meldt, dat het. Kerstfeest der Engelsche soldaten moest worden uit gesteld; de militairen konden van het vele gezonden lekkers niet eens snoepen: zij hadden het te druk met de Duitschera. Volgens een bericht uit Parijs zouden Fransche troepen thans zoo dicht Metz zijn genaderd, dat zij de forten om deze sterke vesting konden beschieten. Ook van elders komen berichten van gevechten, maar die hebben blijkbaar aan den toestand weinig of niets veranderd. Ook van het Oostelijk oorlogsterrein wordt geenerlei beslissend gevecht gemeld. Duitsche berichten spreken zelfs van een vrij kalmen toestand daar. De Russische Tsaar is weer aan het front van zij n_ troe pen aangekomen: wijst dit, zooals vaker, op een krachtiger hervatting van den 6triid door de Russische troepen? In Galicie heet de toestand onveranderd, maar van Oos- tenrijkschen kant wordt toegegeven, dat de Oostenrijksche troepen aan den voet der Karpathen eenigszins teruggetrokken zijn. De strijd met Servië zou in den laatsten j tijd niets bijzonders hebben opgeleverder staan nog altijd Servische en Montenegrijn- sche troepen op Oostenrijksch grondgebied. J De krijgskans is het leger der Donau-mo- i narchie niet gunstig. Uit Engelsche bron j wordt dan ook het gerucht verspreid, dat Oostenrijk-Hongarije zou trachten om een j afzonderlijken vrede met Rusland te slui- j ten. Voorloopig is daar nog niet veel ge- I loof aan te hechten. Plezierig kan het voor de regeering te Weenen ook niet zijn, dat Italië thans krachtig optreedt in Albanië. In deze vroe gere Turksche provincie, door de mogend heden tot een onafhankelijken staat ver klaard, hebben èn Oostenrijk èn Italië zeer groote belangen. In 't voorjaar scheen het gebied reeds een twistappel tusschen de beide mogendheden te worden. Sedert het vertrek van vorst Willem van Wied heerscht er anarchie en Italië heeft er nu troepen ontscheept om er de orde te herstellen en zijn belangen te be schermen. Het is niet waarschijnlijk, dat Italië, als het eenmaal vasten voet heeft in dit gebied, het spoedig weer zal ont- België. Geen oorlogsschatting in Belgiit PARIJS. Te Brussel loopt het ge rucht, dat de oorlogsschatting van 240 millioen gulden ingetrokken is. Het „Journal" meldt, dat alle proclamaties, aangeplakt aan de muren der stad, waarin de schatting wordt aangekondigd, overplakt zijn. Meegedeeld wordt, dat staatssecretaris Bryan vertoogen richtte door bemiddeling van den Amerikaanschen gezant te Brussel Whitlock, dat de schat ting een schending vormde van de Haagsche conventie. Meegedeeld wordt voorts, dat de gouver neur ter vervanging van do schatting een belasting van 12 gulden per hoofd invoer de voor alle ongehuwde personen boven 27 jaar. Uit Antwerpen. Volgens mededeelingen van Duitsche of ficieren zijn er op het oogenblik omstreeks 200.000 man Duitsche troepen binnen de stelling Antwerpen. Zij zijn aangewezen om de vesting en de stelling te verdedigen als deze door de geallieerden zou worden be legerd. Het plan der Duitschera zou zijn zich onder krachtige verdediging van Rous- selaere terug te trekken op Gent. Maar ook Gent zal desnoods worden verlaten Alvorens echter Antwerpen to ontruimen zal de stelling tot het uiterste worden ver dedigd. De inwoners zullen worden gewaar schuwd en hun zal dan gelegenheid worden gegeven de stad te verlaten. De soldaten van de bezetting der forten mogen niet in de stad komen; zij blijven in de omgeving van den eersten forten gordel. Nacht en dag werken 3000 man aan de versterking der forten, die geheel van aanzien veranderd zijn. Dat van Wyneghem b.v. bevindt zich geheel onder den grond.De kanonnen steken slechts een halven meter boven den grond uit. Aan het fort van Waelhem doen de Duitschera niets. Dit is door hen verlaten. Daarentegen wordt krach tig gewerkt aan liet fort. Wavre Sfc. Cathé- parade te Berlijn voor zijn generaals en stafofficieren oen feestvoorstelling in het Operagobouw liet geven. Het is te begrijpen, dat het in zoo'n schouwburg niet heel prettig logeerero is de grootste ruimte, het. parterre, was met aan den grond bevestigde klapstoelen ge vuld, welko klapstoelen wij slechts zeer las tig en een voor een los konden maken. De eersten, die binnenkwamen, hadden zich spoedig van het tooneel meester ge maakt. met de daarbij behooreude berg plaatsen en garderobekamers; anderen had den de loges in beslag genomen, waar zij eenigszins gemakkelijker konden liggen, weer een ander zooht- zioli in het souffleurs hok huiselijk in te richten. Uit dit alles ziet. men, dat wij ons wel wisten te behelpen. „August", schreeuwt, er een uit het par ket., „waar heb jij je geïnstalleerd?" „Lahmann", antwoordde een stern, „ik lig in de tweede zijloge." De mecsten gingen, nadat zij hun boeltje zoo goed mogelijk weggeborgen en zich een rustplaats veroverd hadden, de stad in om daar hun vermaak te zoeken. Intusschen had zich een comité gevormd met het doel, de omgeving een weinig op te vroolijken, en toen de kameraden in het theaterkwar tier weer terug kwamen, werden zij op aan gename wijze verrast. Eenige tooneolspelers van beroep waren onder de kameraden en de nog ontbrekende „krachten" werden makkelijk genoeg on der de andere manschappen gevonden. Aan verschillende kostbare kleedings- ctukken ontbrak het niet, het theater stond om zoo te zeggen kant en klaar te wachten op een eerste voorstelling. Het was evenwel een smartelijke a blik, hoe de degelijke, prachtige kleding stukken, die bepaald zeer duur waren ge weest, hier met een slordigheid en zorgeloos heid behandeld werden, die iedere beschrij ving te boven gaat. Opgevoerd werden in alle mogelijke oostuums stukken, \yelke de luim van liet oogenblik iugaf, natuurlijk alle er op be rekend het „dankbare" publiek aan 't De strijd aan de Yser. LONDEN. De „Daily Mail" verneemt uit Noord-Frankrijk, dat sIb resultaat van vijf dagen voortdurende sappen-arbeid de Belgen 2000 Duitschers gevangen namen bij Lombaertzijde, door een flankaanval op de loopgraven die de Duitschera blootge steld lieten nad3t zij uit de vooruitgescho ven stellingen bij Nieuwpoort waren ver dreven, door de Britsche vloot. Terwijl de Belgen loopgraven aanlegden en zoo het Duitsche front naderden, werden de Duitschera voortdurend bezig gehouden, zoodat zij, toen de Belgen op het gegeven oogenblik uit de loopgraven kwamen en aanvielen, volkomen verrast werden, en go- dwongen waren zich over te geven. Van de drieduizend Belgen werden er slechts enkele gedood en een twintigtal gewond. Duitschland. Duitsche verliezen, In de „Asaecuranz und Finanz Globus" komen eenige officieele verliescijfers voor. Ze hebben betrekking op het Wurtemberg- sche leger dat in Frankrijk streed. De sta tistiek loopt slechts tot 15 October. Officieren. Manschappen. Samen. Gesneuveld 223 3,504 3,727 Gewond 483 16,134 16,617 Vermint 19 3,715 3,734 Ziek 5 229 234 730 23,582 24,312 Het aantal dooden is inderdaad nog groo ter, omdat er onder de vermisten verschei dene werkelijk gesneuveld zijn. In den oorlog van 1870 bedroegen de totale verliezen op 30.000 man 2672 solda ten en 117 officieren. In de beide eerste maanden van dezen oorlog was het totaal verlies van het 13de legercorps reeds 15 maal zoo groot als het in den ganscben oorlóg van 1870 was. (De Verzekeringsbode.) De verzorging der soldaten. Over verschillende maatregelen, die tot ver zorging van de troepen genomen zijn, schrijft van het westelijk oorlogstooneel een byzondere correspondent van den „Berliner Lokal An- zeiger": Omdat het brood niet lang goed blijft, beeft men zijn toevlucht moeten nemen tot -de bekende bewegelijke veldbakkerijen. Gok zijn er bakkerij-afdeelïngen op do etappen. Een oren van het systeem van Peyer levert dage lijks zestienhonderd port.oi a zeTen honderd vijftig gram, zoodat voor de voeding van Een groot© slachterij zorgt voor vleoscb. Wekelijks zijn er zes honderd runderen en van elf tot vijftien honderd varkens noodig. In deze behoefte kon het etappon-gehied tot nog toe geheel voorzien. Men behoefde niets niv bet vaderland te laten komen. Men heeft een worstfabriek opgericht, die tachtig kilogram dagelijks levert. Ook heeft men allo inrichtin gen gemaakt voor pekelen en rooken. Van den twaalfden September tot den eersten Decem ber moesten 4721 runderen, 2370 schapen. 650 kalveren en 6079 varkens hnn leren laten om onze soldaten te verzorgen. Do d&gelijkscho leveranties bedragen tien tonnen vleeech. Ieder legercorps krijgt ongeveer om de drie dagen een proviandtr<yo van dertig wagens. Bovendien haver- en meeltreinen. Al deze din gen worden van een loods uit verzonden. Men heeft sporen, wissels en inrichtingen voor laden en lossen in Frankrijk eerst moeten verbete ren, omdat zij niet voor deze eischen berekend waren. In de loodsen liggen nu zout, spek, meel, haver, geconserveerde levensmiddelen, rijst, erwten, ham, gerookte ham, worst, koffie, uien, Zwitsersche kaas, kaarsen, fak kels, olie, linsen, boonen. gort. grutten, gries, aardappelen, aardappelvlokken, suiker, bran dewijn. thee, boter, vet en petroleum opgesta peld, in voorraden, dio op 200.000 en meer hongerige magen berekend zijn. Daar in den laatsten tijd een tiende liter brandewijn, twee sigaren en twee sigaretten tot het „uitgebrei dere" veldrantsoon behooren. kan rnen begrij pen, wat daarvoor alleen al voor ©enige hon derden duizenden manschappen noodig is. Vervolgens beschrijft de correspondent de voorraden aan kleedingstukken enz. in de ambulante kleedingkamers Dezo zijn ook het depot der buitgemaakte artikelen Daar wordt alles verdeeldwat men in het front er van gebruiken kan, opgeslagen en do rest naar hel vaderland gezonden, j Wat daar opgeslagen is, kan men aan eenige voorbeelden zien. Er liggen bijv. 600.000 boef- ijzers," die in Maubeuge zijn bult gemaakt. Bergen van hemden, resten, lederen vesten, drilpakken, schoenen, wollen dekens, meestal van Duitsch fabrikaat, dat in Antwerpen is buit gemaakt, vaD waar het naar Natal gezon den zou worden. Verder nog buikgordels en allerlei lederen artikelen. Aan dezo kamers zijn reparatie-werkplaatsen verbonden. De tabak, die men in Frankrijk gerequireerd heeft, is reeds op, maar de Duitsche tabak- fabrikanten, die zich vereenigd hebben, zorgen dat er voortdurend voorraad is. Er is een groote hoeveelheid verbandmateriaal in beslag genomen, dat voor het buitenland bestemd was. Een gedeelte bijv. voor Griekenland. Er liggen verder lucifers, kaarsen, 800,000 ton suiker, die in beslag genomen zijn. waardoor het depot voor langen tijd voorzien was. want ook suiker behoort tot het „uitgebreidere" veklrantsoen. Het genicpark, dat tot de etappe behoort, ligt afgezonderd, ui-gens de ten dwele zeer ge vaarlijks stoffen, die het herbergt. Ook dit Onder de Engelsche hulptroepen komen ook kleurlingen voor, in 't bijzonder Indiërs. Onder andoren treft men er de bekende Bengaalsche lancïers aan, gedachte ruitertroepen op hun vlngge kleine paarden en met hun lansen, welke zij met veel behendigheid weten te gebruiken. Ziehier een piaat nit een Engelsch tijdschrift, waarop een aanval der Bengaalsche lanciers op de Duitsche infanterie wordt afge beeld. Als een wervelwind stormden zij door de Duitsche gelederen, heet het in het Engelsche tijdschrift. slechts vier legercorpsen vijf en twintig van dergelijke ovens ncodig zijn. Zes uur ongeveer waren noodig om twiutig van dergelijk© ovens op te staan, het afbreken duurde een uur tc» zeven kwartier. Onophoudelijke oefeningen in vredestijd en een zoo practisch mógelijke in richting van alle toestellen zijn een noodza- kelijkliMfc om deze ovens in den oorlog tot hun recht te #oen komen. Wat de etappen-bitkke- rijen betreft, men vertelde ons, dat er bij het onstuimig, voorwaarts rukken van ons leger eens drie dagen lang geen versch brood in het 'front was. Zonder de etappen-bakkerijen zou het echter drie weken geduurd hebben, voor de manschappen versch brood hadden gekre- park is tijdens den oorlog ontstaan. Men had er niet op gerekend en de noodzakelijkheid bleek eerst bij den positie-oorlog. Het werk van de genie is zoor veelzijdig en het gevaar lijkste geworden. Het materiaal wordt gedeel telijk aangevoerd, gedeeltelijk ook wordt het hier gemaakt. De bestellingen uit hot front moeten in een dag klaar en roar verzending gereed zijn. Het vervoer geschiedt met 35 zware vrachtautomobielen, die dag in dag uit onder weg zijn. Meer naar voren worden I kleinere depots aangelegd, die de loopgraven j voorzien, o.a. van het nooaige hout, van spij- kers, zakken, stalen schilden, draad, prikkel- óraad. Hier neemt men ook proeven met nieuwe wagens voor den loopgraven-oorlog, en lachen te maken. Hoe dikwijls het gordijn o< werd. telkens wisten do „acteurs" nieuwe bijvalsbetuigingen te verwerven. Zeer aar dig waren de levende beelden, die geslaagd of niet geslaagd, uitbundige vroolijkheid verwekten. Dan volgden weder soli voor zang, kort om, voor veel afwisseling werd gezorgd; men had zich, den blik op het tooneel ge richt, in een Berlijnsch café-chantant kun nen verplaatsen. De pauzen werden door zang van het „publiek" aangevuld, totdat de „schel" van 't tooneel weder het „halen van 't gordijn aankondigde. Iedere scène bracht ook weder een nieuw decoratief, onverschil lig of dit bij de handeling paste of niethet scneen, dat men de toeschouwers met den geheelen voorraad decoratie wilde bekend maken Het luide gejubel, dat door do wanden van het theater tot de straat doordrong, had nog andere kameraden gelokt, die niet in het theater in kwartier lagen en zoo kwam het-, dat het huis meer dan eens „uit verkocht" was. En ik herinner mij een pear kleine Fran- jaises. wier haat tegen de Pruisen zeker niet al te diep zat, in het theater te hebben gezien. Zoo verliepen er ongeveer twee uren; niemand dacht aan slapen met het oog op den rustdag den volgenden dag het ge jubel bad zijn hoogste punt bereikt, teen plotseling als uit dc-n grond verrezen, de schimmel van den kapitein zijn kop door de wijdgeopende deur stak en de kapitein met donderende stem „halt" gebood. Ik weet tot nog toe niet, hoe het hem mogaJijk waseen feit is het echter, dat bij in één oogenblik met paard en al op het tooneel 6tond. Men kan zich de verwarring voorstellen. Vóór hem, in allerlei bonte costuums, zijn fuseliers, waarvan hij zeker op het eerste oogenblik niemand herkende. Het gelukte hem niet, ernstig te blijven, hij moest mcelaohen, maar slechts één oogenblik en van dat oogenblik maakten de aanwezigen gebruik om een geestdriftig hoera voor hem aan te heffen. (Slot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 1