Hoe de Duitschers I Russische I bij Brzezinj J3 IDKS SSOUD ATEi svCOI/'H .A TMTT va;n ÏSS onenig" 52 V Decemoer 191-a. Op verre zeeBn, in den omtrok van Zuid-Amerika, hebben tusschen Engelsche en Dnitsche eskaders twee zware gevechten plaats gehad, -zwuarder dan in de nabijheid der oorlogvoerende landen. Eerst werd een Engolsch eskader aan de Chileensche kust zoo goed als vernietigd door de Duitschers, maar bij de Falkland-eilanden hebben de Engel- sohen revanche genomen, zooals men weet. In beide gevechten stond aan 't hoofd van 't Duitsche eskader de „Scharnhorstmet admiraal Von Spee aan boord. Van dit schip, bij de Falkland-eilanden gezonken, geven we hier een afbeelding, terwijl het in zwaren storm voorwaarts stoomt. de tot Nieuwpoort toe, moest er op spionnen gelet worden, die vaak in bakkerstroggen en op planken de kanalen overstaken om brieven te verzenden. Een brief naar Nederland kostte tien franc, naar Frankrijk twintig. Men heeft verschillende van deao postkantoren ontdekt en opgeruimd. Eens was het een opwindende dag. De boo ten lagen in de sluis bij Brugge togen elkaar, toen we Engolscke vliegers in het oog kregen "Weg konden de booten niet. De vlieger wierp twee bommen, waarvan er een in heb water viel en do andere honderd moter van de booten af. Al het glas aan boord brak, maar de boo ten waren weinig beschadigd. Zij hebben tot nu toe weinig geleden. Den zevenden November kreejj; de afdeeling den vuurdoop. Zij had bevel gekregen een ki lometer van Nieuwpoort af tegen den vijand op te treden. Het waren zware dagen, waarbij zoo menig soldaat zijn leven verloor. Verwoed vuur van beide kanten. Om iederen duim gronds werd gevochten. De morgen van den achtsten November brak aan en de strijd ging nog steeds op en neer. Mon vocht om beken en modderpoelen. Een enkel stuk geschoten huis, een kleine rookende puinhoop, moest drie or vier maal bestormd worden. Naast de Fran- echen lagen de Engclseken en schoten. En zij schoten goed. Nog was er geen terrein ge wonnen. De middag kwam en het werd avond. En ook 's nachts dreunde cn 'kraakte het aan allo kanten. In het wezenlooze donker blik semde hot en klonk het rollend gedonder. Het was een hel, die gestookt werd met het vuur van zware granaten en sproeiende kartetsen. Honderd en twintig uur was luitenant S. in het wilde granaaivuur, zonder een hap warm eten en zonder aflossing. De mannen van de motorbooten, hij wie er zijn van boven de vijf tig, hebben zware patronenkisten naar^ de ma chinegeweren gesleept en hebben het uitgehou den tót strijd en storm bedaard waren. Duitsclie brouwerijen in België. Uit een veldposfcbrief blijkt, boe zekere brouwer uit Kaufbeuren., in Zwaben, tot Inspecteur van de korpsbrouwerij in België is genoemd, door bet generaal-commando van bet eerste Beierscbe legerkorps. Er zijn drie brouwerijen met mouterijen in werking gesteld. Alle bij dezen „tak van dienst" aangestelde Beiersch© soldaten zijn be kwame brouwersdrie manschappen uit den Weihenstepkan zijn brouwmeesters, een ander uit Kemp!in is directeur van de brou werij en beeft de leiding van bet gebeele bedrijf op zich genomen. Er wordt geheel op Beierscbe wijs gebrouwen. Het dage lijks voor den verkoop gereed- gemaakte bier wordt aan de divisien van bet eerste legerkorps uitgereikt. DuiischSarad. Een Kerstgroet van den Duitschcn kroonprins. De Duitsche kroonprins heeft aan de onder zijn bevelen staande troepen de vol gende Kerstgroet gezonden „Kerstmis in Frankrijk in nauwe aan raking met den vijand, zulk een feest moet voor ons allen onvergetelijk blijven. Ik wensch aan allen, die behooren tot mijn dapper leger, Gods rijksten zegen, opdat ■wij door ons soldatengeluk en als strijders, die zich bewust zijn van hun plicht, een vrede mogen verwerven, waarop wij en het Een correspondent van de „Frankf. Ztg." beschrijft het Duitsche offensief in Polen, cd den afloop van Hindenburg's toeleg om het Russische leger bij Lodz te omsingelenMod lii'4, den Duitschen linkervleugel snel een om trekkende beweging maken, waarbij de Russen zich in hunne goed versterkte loopgraven moe dig verdedigden. Er stond voor beide partijen veel op het spel van Strvkow, ten noord-oosten van Lodz, trok men den straatweg langs op Brzeziny aan. waar op 18 November de staf overnachtte. Toen ging men verder zuidwaarts naar Kar- pin, waar do weg den naar het oosten leiden den straatweg kruist. Hier sloeg men oostelijk af, om onder voort durende gevechten, Lodz te bereiken voordat men echter zoover was, rukten uit het -mum en oosten Russische versterkingen lan. Aan vankelijk scheen de flankaanval der Russen zullen gelukken, maar het Duitsche leger corps wist. naar alle zijden vechtend, de i ij ui delijke linies door te breken, waarbij géén kanon, machinegeweer of rminitiowagen ver loren ging. Vijftien kanonnen werden uitge maakt en 12000 gevangenen vielen in handen der Duitschers. Hoe dit „schitterend wapen feit" (zooals de Duitsche pers het noemt) zich heeft locgedragen, vernam de correspondent hij een knappend vuurtje in een Poolsch land huis, van enkele stafofficieren. „Onze opdracht luidde,"zoo vertelden deze, „de divisie valt zonder dralen den vijand ten oosten ran Lodz aan. en vernietigt hem." geliefde vaderland trotsch kunnen zijn. Evenals mijn grootvader, kroonprins Friedric-h Wilhelm, met Kerstmis 1S70 aan zijn braaf leger, waarin uw vaders en grootvaders dienden, zend ook ik aan elk van mijn trouwe medestrijders als een be scheiden souvenir aan het gemeenschappe lijk Kerstfeest in Duitschlands grootsten tijd een tabakspijp met mijn portret erop. Get. Wilhelm, kroonprins van het Duit sche rijk en van Pruisen." Een Duitsch oordeel. Een correspondent van de „New-York Times" heeft een onderhoud gehad met generaal Yon Heeringen. De correspondent vertelt: Generaal Von Heeringen aarzelde niet, zoomin als de andere Duitsche gene raals, die ik sprak, zijn Engelscho tegenstan ders te prijzen. „De Engelsche troepen der eerste linie zijn schitterende soldaten, erva ren en taai, vooral in bet defensif. Het zou geen verdienste zijn ze te verslaan, als ze dit niet waren-" Over lord Kitcheners leger merkt de generaal op: „Men kan geen legers improv- seeren. Engeland kan niet verwachten in een paar maanden tot stand, te brengen, wat Duitschland een eeuw kostte om te vol tooien." Maar generaal Von Heeringen vertelde een anecdote om de waarde der Engelsche geregelde troepen te doen uitkomen. „Op zeker punt gebruikten we een mijnen werper tegen een der Engelsche loopgraven. D.ie mortieren schieten met vreeselijk rumoer, dat bedoelt zelfs den vermetelste® schrik aan te jagen. Na bet tiende schot stormden onze mannen onder een luid hoera vooruit, in de verwachting de Britten geheel buiten wes ten te zuilen vinden. Maar, warempel, die taaie Schotten kropen uit hun loop graven en deden met de bajonet eên tegen aanval." De generaal sprak zijn leedwezen uit, dat de Engelschen allen meer noordelijk waren gezonden, z-oodat hij niet langer met den Engelschen bevelhebber bet zwaard kon kruisen. Blij verklaarde dat de Beieren had den gesmeekt toch tegen de Engelschen in bet noorden to worden aangevoerd. Met lof sprak generaal Von Heeringen niet slecbt3 van Sir John French, maar ook van gene raal Joffre en generaal Castelaan. Generaal Von Heeringen verklaarde verder dat be halve wat typheuse koorten betreft, de ge zondheid der Duitsche troepen beter is zelfs dan in vredestijd en dat de Duitschers wat oorlogvoering betreft veel van hun vijand leeren vooral van de Engelschen zien ze af om zooveel mogelijk dekking te zoeken. De correspondent merkt aan het slot van zijn artikel op: Eenig denkbeeld van de po sitie der Duitschers in het Westen krijgt men als men bedenkt, dat de opperbevel hebber van het noorderleger ongeveer tien uren in twee dagen tijd had om met me te praten en te rooken. „Laat het volk in Ame rika weten," zoo zei de de generaal, „dat we geen barbaren zijndat bij ons alles in orde is en kalmen dat we vol vertrouwen de overwinning afwachten." Engeland. I Een Kerstgroet van Koning en Koningin. i LONDEN. Elke soldaat in do loop- graven, .elke zeeman op d. Noord zee, allo gewonden in de hospita len ontvingen Vrijdag eon persoonlijken groet van Koning en Koningin. Zij zullen con kaart ontvangon met de portretten van de majesteiten ©n ©en Kerstmis wensch in hot facsimile van bet vorstelijk schrift. De aanval op de Engelsche kust. LONDEN. Do eerste minister heeft een brief gericht aan don afgevaar digde van Scarborough, waarin hij dezen mededeelt dat de Engelsche regeering alle schadevergoeding voor bet vernca aan mensch en'ovens en de schade aan goederen tengevolge vau den aanval der Duitschers op do kust-, voor haar rekouing neemt. Duitsche vlieger boven Dover. LONDEN. Een Duitsche vlieger vloog over Dover in den rnorgon bij mistig weer en liet een bom vallen, die in een tuin viel en daar ontplofte, zonder 6chade aan te richten. De vlieger werd slechts enkele seconden waargenomen en vertrok onmiddellijk weor over zee. Frankrijk. Op het Westelijk ooriogsterreïr». PARIJS. Wij zijn ©enigszins voor uitgegaan tusschen de zee en den weg van Nieuwpoort naar Westende e® evenscens in de buurt van Steonstraet© en Bxx schoot©. Ten oosten van Béthun© bobben wij met- de hulp der Engolschen het dorp Giveuchy- lez-La Bassée, dat ons ontnomen was, her overd. In de buurt van Perthes-les-Hurlus heb ben wij na tweo aanvallen liet laatste stuk van de linie, waarvan wij op 21 Dec. reeds oen gedeelte haddon genomen, veroverd. Gemiddelde vooruitgang 800 M. In de het laatst genomen loopgraaf maak ten wij eea sectie mitrailleuses buit en na men wij de bedieningsmanschappen gevan gen.. Wij hebben eveneens vorderingen gemaakt ten noordoosten van Beause. Wij zijn vrij belangrijk vooruitgegaan in het boscli La Gmrie op een front van loop graven van 400 M. lengte en ee® diepte tot 250 M. Bij de nog voortdurende gevechten rond om Boureuilles schijnen de troepen het vrij belangrijke voordeel, dat zij Woensdag had- De divisie deed dit, en vernam pas later, dat de vijand vier legercorpsen sterk was. De morgen van 21 November was vochtig cn koud; wij zagen alles door een wazigen nevel... en gingen langzaam en vermoeid voorwaarts, tien dagen lang geforceerde marscken ge maakt te hebbon, waarbij do vijand ons uiet veel rust gelaten had. Wij wisten slechte dat de vijand ergens in het noorden was en trokken daarheentoen echter plotseling van den bagagetrein het be richt kwam, dat de vijand ook van links op drong. En wij hoorden ook reeds het kanon gebulder in den lichter wordenden wintermor gen. In twee colonnes rukto de divisie op, link? trachtte men een wig in de Russische stellin gen te drijven; bij de linker colonne was de staf. De divisiecommandant reed voorop, do manschappen praatten vroolijk mot elkandei Plotseling klonk van alle zijden geweervuur de commandant staat stil, een rilling gaat door de gelederen. Juist is men in het dorp Wiskitno; één kort bevel, en de straten zijn leeg, en men is de hui zen binnengedrongen; de staf is in het volgen de gehuchtde voorhoede is in hevige gevech ten gewikkeld. Het gevecht, waaraan ook de vijandelijke artillerie deelnam, strekte zich uit tot in <l" buurt van Andrespol, waar huis aan huis, tuin aan tuin grenzen. Op de daken stonden Russische machinege weren, do artillerie was verdekt opgesteld het was ontzettend moeilijk vooruit te komen Do strijd werd gevoerd aan een noordelijk en een westelijk front; een cavalerie-brigade hielp mede, en was zuidelijk van Andrespol in do loopgraven bezig. Om 8 pur des morgens was het gevecht op In het Aisn-egebied sloegen Zouaven ver scheiden aanvallen der Duitschers schitte rend af en bleven zij meester van de Duit sche loopgraven bij den wog naar Puisa- leine, die op 21 dezer genomen waren. In Champagne consolideerden wij de vor deringen, die wij gisteren hadden gemaakt in do streek van Craonne eu Reims. Ten noordwesten van Mesnil les Hurlus vei'overden wij 400 M. Duitsche loopgraven. I De Duitschers poogden bij Ville aan do I Tour be (oen zijriviertje van de Aisne) tot het offensief over te gaan, do artillerie di'eef hen echter uiteen. In Wóëvre bracht onze artillerie de Duit sche batterijen tot zwijgen. In de buurt van Ban de Sapt, ten noord oosten van St. Dié, trok onze infanterie voorwaarts en nestelde zich op het gewon nen terrein. i BERLIJN. Rapport van het grooto hoofdkwartier: J De vijand herhaald© Woensdag in de om geving van Nieuwpoort zijn aanvallen niet. Bij Bixschooten maakten onze troepen in de gevechten van den 21sten 230 gevan genen. De vijand toonde groote activiteit in do omgeving van het kamp van Chalons; hier werd een heftig artillerievxxur afgegeven door de Franschen, Bij Souain 6n Perthes deed de vijande lijke infanterie aanvallen, die echter wer den afgewezen. Een door den vijand onder scherp arfci- lerievuur gehouden loopgraaf werd ons ontnomen; des avonds echter weer door ons veroverd. De stelling werd na dezen welge slaagden tegenaanval opgegeven, .ingezien gedeelten van de loopgraaf door het vijan delijk vuur vrijwel overstroomd wei-den. Ruim honderd gevangenen bleven in onze handen. De Fransche legatie deelt omtrent de krijgsverrichtingen het volgende mede Den 22en zijn wij tusschen de zee en de Lei© op verschillen Ie punten vooruitgeko men 150 meters tusschen de zee en den weg van Nieuwpoort naar Westende, 150 meters in de streek van SteenstrateBix- schoten. In samenwerking met het Engol sch© leger hebben wij het dorp Givenchy hernomen. Oostelijk van Amiens, aan de Aisne en in Champagne, hadden artillex-ie-geveehten plaats. Onze batterijen hebben den vijand genoodzaakt verschillende loopgraven tus schen den spoorweg aan Laon en den weg van Neuchatel te ontruimen. In de streek van Perthes - les-H ur 1 us hebben wij, na een Een plotselinge overval konden wij als onderschrift onder dit kiekje zetten. Een afdeeling Duitsche verkenners in de streek van Antilly, bij Betz, in het dep. Oise, had zich bij een boschje opgesteld. Een man was, met behulp van een ladder, in een boom geklommen en keek uit. Plotseling riep hij den commandant toe„Rechts, kapitein, rechts schiet een batterijEn 't volgende oogenblik vielen ook de granaten der vijandelijke batterij neer. Dit oogenblik geeft onze plaat aan. den behaald, niet gebeol te hebben kunnen handhaven. PARIJS. De vorderingen, die wij tenge volge van onze aanvallen tusschen de Maas en Axgonne hebben gemaakt, zijn bijna ge heel en al gehandhaafd. Volgens de laatste berichten heeft ons front in die streek de vijandelijke draad- versporringen bereikt aan den zuidwestelij ken uitjooper van het Forges-bosch ten oosten van Cinoy en loopt het langs den weg naar het bosch van Boureuilles. Overigens valt er niets belangrijks te ver melden PARIJS. Van de zee tot de Lye zijn wij vooruitgegaan door het aanleggen van mijnen in de duinen. Wij hebben voor Lom- baertzijde een aanval afgeslagen. Te Zwartele, ten zuidoosten van Yperen, namen wij een groep huizen. Het Belgische leger zond detachementen voorwaarts op den rechteroever van de Yser ten zuiden van Dixmuyden en organiseerde daar een bruggehoofd. zijn hevigst; geweersalvo's donderden over den bevroren grondgranaten wierpen een regen van steen en en stukken a arde op. Aan de grens van het dorp Olechon was de Russische artillerie verborgen, daartegen ontwikkel den wij de i.nf an ter ie-bataljons. In do straten van het dorp Wiskitno stond de lango legertros opeengepakt; onder het voortdurend granaatvuur worden rustig doode paarden afgespannen, en de stuk geschoten wagens afgeladen. Qm '1 uur des middags verdubbelde do kracht van het artillerievuur uit bet Noorden 's middags om vier uur begon de schemering te vallen, en om elf uur, toen wij te ruste gin gen, hadden wij ons ingegraven, en was do artillerie ingeschoten op de vijandelijke stel lingen. Den volgenden morgen begrepen wij, dat de vijand overal rondom ori3 was; nu was het er op of er onder; in 't Noorden eu zuiden had de vijand vele kilometers lange versterkingen, in 't zuidwesten ook, en uit 't Zuid-ooston rukte Rennenkampf op. De divisiocomraandant en de commandeeren- de generaal traden na een onderhoud onder vier oogen naar buiten, en de generaal riep zijn staf toe: „Wenscht mij geluk, hoeren, morgen zijn wij overwinnaars of dood, wij zullen pro- beeren in het Noorden door te breken." Een luid gejuich is het antwoord op zijn woorden, men drukt elkander geroerd do hand, en gaat 'te ruste. Om één uur 's nachts wordt alarm gemaakt; do divisie moet terug,., grooto ver wondering. Men kent dool noch richting; hot is ijzig koud, een koude regen snijdt in het gelaat, eu do wind dringt door mantels en pelsen. De stemming is gedrukt, want dooden en gewonden moet men ginds achterlaten... men wist niet dat in de achterhoede Roode krachtig bombardement en twee aanvallen, het laatste stuk der Duitsche linies geno men, die wij den 21en gedeeltelijk hadden veroverd. Een hevigo tegenaanval wera door ons afgeslagen. Wij hebben een sectie mitrailleurs genomen. Bij den molen van Perthes zijn wij eveneens vooruitgegaan. Ten noordoosten van Beauséjour vorderden wij 800 meter. De vijand deed opnieuw een tegenaanval, die wex-d afgeslagen. In het bosch -van la Grurie kwamen wij mex-kbaar vooruit op onzen linkervleugel, welke, op een loopgravenfront van 400 meter lengte, in diepte 100 tot 250 meters vor derde. Wij hebben twee Duitsche linies in de lucht doen vliegen bij Frour de Paris en twee geblindeerde schuilplaatsen van den vijand vernield. Aan de Maas is een batterij van 77 m.M. en een van 15 m.M. door onze artillerie tot zwijgen gebracht. LONDEN. De „Times" meldt uit Noord-Frankrijk, dat Armentières Dins dag opnieuw gebombardeerd i3. Het Kruis-troepen de gewonden op wagens legden en meevoerden. Om vijf uur zijn wij op weg, langs den weg RzgowKarpin, om daar de Miazga over to gaandoor do opstopping van den trein wordt het laat voordat iedereen op den oever is. Toen do dag aanbrak, donderde het geschut reeds; in dolle vaart ging het op Karpin los; zes, zovon batterijen rolden in vollen galop over den steenharden bodem; de vijand volgde uit Rzgow. Twee infanterie-bataljons hielden hom tot 12 uur op, en toen drong alles op in de rich ting van Brzeziny. Nu was het wachtwoord er doorheen slaanin het bosch tusschen Borow en Galltow kwam het tot oen verbitterd bajonet-gevecht; in den wagensleep hielpen de gevangenen mfede aan allerlei karweitjes. Hot bevel luidde den spoordijk nomen, die dwars door hot woud loopt, van Lodz naar Warschau. In hot bosch was het stil; de divïsiegenernal ging zelf voorop, gevolgd door zijn staf, den degen in de vuistartillerie en trein waren achtergebleven. Bij den spoordijk vond men den vijand met een donderend „hoera" ging het er op in. Het baanwachtershuisje lag vol gewonden. Om half acht gaf de staf het bevel door te breken tiaar het Noordende trein bleef achter onder bescherming... nadere be velen zouden gegeven worden op hot marktplein to Brzeziny... na de bestorming. Een merkwaardig bevel, maar bet kon nu eenmaal niet anders... de trein moest achterge laten worden Langzaam formeert zich de divisie en de man nen sleepen zich doodmoe voort. Een bonte schaar uit allerlei regimenten samengesteld, trekt op. Het is een bitter koude nacht; de beroemde orgel in de kerk van St. Vaasfc is onherstelbaar beschaêdigd. Volgens de „Nord Maritime" is een fabriek, waax-in honderden Britsche soldaten sliepen, door middel van brandgranaten in brand geschoten. Vele soldaten zijn levend ver brand. Fransche gewonden. LONDEN. De „Daily Chronicle" ver neemt uit Parijs, dat in de Fran sche legercommissie word meegedeeld, dat tusschen 15 September en 30 No vember er 489,733 gewouden in de hos pitalen zich bevonden. Van dezen keerden 79 px-oc. in de gclederen tenxg; 21 proc. zijn overleden. Hel Fransche Parlement. PARIJS. Do Kamer heeft op voorstel der begrotingscommissie met algemeen© stemmen do begrootiug, sluitende met een bedrag van 8,525,254,407 frs., aangenomen. PARIJS. De Senaat heeft ©en voorstel aangenomen, waarbij alle verkiezingen worden uitgesteld tot na het einde van den oorlog. Do zitting van het parlement is gesloten. Uil een soldatenbrief Uit ©en brief van den zoon van een amb tenaar van het Fransche ministerie van handel vertalen we de volgende passages Ik ben sinds eenigo dagen in Belgic, in de omgeving van Yperen. Reeds bracht ik eenigo dagen in de loopgraven door, maar ik zou niet graag opx ieuw die drie nachten neemaken Van de kou en den regen lijden we meer dan van d© Duitsche kogels. We hebben in cénen -nacht iix alle stilte onze loopgraven moeten maken. Na ©en inge spannen arbeid waren wij bij het aanbreken van den dag bijna gereed met een loop graaf vau 20 meter lengte en ongeveer twee meter breed, mot oen sin allen uitweg naar achteren, toen we bemerkten, dat we vlak voor ons de Duitsche loopgraven met ge cementeerd© onderkomens hadden. Wij wa ren 500 meter vooruitgekomen, zonder ex iets van gemerkt t© hebben. Ik kan u niet zeggen wat ©en leven dat is in zoo'n hol in den grond Feitelijk behoefden wij er slechts 24 uur achtereen xn te blijven, maar wij bleven er drie dage® en drie uachtexi, de loopgraaf vol modder, rillende van de kou, den Rat sten d.tg slechts één beschuit voor vier man ci. ©en klein couservenblikje. Hoe het moge lijk is, dat wij er nog levend uit zijn go- komen, begrijp ik niet. Als we maar even iets boven den rand van de loopgraaf uit ataken, regende het kogels. Plat op den bodem iix het water liggende, lieten we den storm over ons gaan. Een lcepi, op deu rand van de loopgraaf gezet, was in een oogen blik doorzeefd van kogels. Ze mogen praten wat ze willen hoor, maar ze hebben daar bij do Duitschers uitstekende schutters en we zullen lang, heel lang werk met hen hebben. Wat zal ik na den oorlog eeu massa te ver teller hebben Wat was '70 hierbij vergele ken Om iederen meter grond wordt gevoch ten. Ik weet oen dorp dat meer dan tienmaal genomen en heroverd is. En daarbij worden wat verliezen geleden O, wat ben ik innig dankbaar, dat broer nog te jong is om inge lijfd te worden. Hij zal tenminste niet dat vreeselijke leeren kenren, dat ik heb meege maakt. Ik geloof, dat ik niet oeus alles zou kunnen vertellen. Als mijn gedachte® maar ©ven terug gaan, dan weet ik niet hoe gauw ik maar aan wat anders zal denken. Aan d,e Aisne. Een bijzondere correspondent van de ^Ti mes" seint van „achter het centrum": De Duitschers zijn nu ongeveer drié maanden in bezit van Laon, de voornaamste stad in het Departement der Aisne in het noord oosten van Frankrijk. Thans volgt hun- slagfront vrij wel volkomen den loop van de rivier, die aan de streek den naam gaf. De eerste terugtocht der Duitschers in Septem ber had het gevolg, dat do vijandelijke linie van de Marne naar de Aisne achteruit ging, zoodat de geallieerden meester werde® van den geheelen linkeroever der rivier. Ze kere posities voornamelijk op het plateau van Craonne zijn nu door de gealliesrdeu herwonnen en dienen nu als uitgangspunten voor de „kleine vorderingen" waarvan de officieel© communiqués zoo laconisch spre ken. Soissons is ongeveer de eenig werkelijk belangrijke 6tad op den linkeroever der Aisne d.w.z. in het op den vijand her overde gebiedterwijl aan den anderen kant, aan den rechteroever der rivier, in het nog door het leger van Von Kluck be zette gebied, de steden Laon, La F&re en Chaixny zijn gelegen. Al is d© afstand tusschen Soissons e" Laon nu wel niet zoo heel groot (35 K.M. in vogelvlucht), het zal moeilijk zijn het terrein te heroveren daar de vijand uitne mend gebrxxik beeft gemaakt van alle ter- reinvoordeelen voor de verdediging. Terwijl het in de buurt van La Fère mogelijk was door do doorbraak van den oever der Oise oen groote uitgestrektheid land te doen onderloopen, de heuvel, die „de berg van Laon" genoemd wordt, verrijst geïsoleerd midden in een vlakte, gelijk een suiker soldaten, die niets gegoten lxehben, lijden honger en koude. De generaal vuurt zijn mannen aande officieren houden er den moed in. Na een uur wordt Galkow bereikt. Men be richt, dat in elk huis 10 tot 20 Russen slapen. Do huizon worden omsingeldzonder een schot te losson, worden 100, 200 gevangenen ge maakt. In het volgende dorp wordt het spel her haald. Do slapende Kirgizen worden verrast en gevangen genomen. Malczcw wordt van slapende Russen gezui verd. Do Duitschers worden weer vroolijk. Men komt op den grooten weg. Brzeziny ligt nog slechts 5 K.M. vorwijderd. Men nadert do stad waar mon hevigen tegenstand verwacht. Zonder leven to maken is een leger door het woud en door do wacht geslopen, midden door de vijandolijko linies, maar hier in do stad zal het onmogelijk zijn, volgens het oudo systeem verder t© trokken. Het is 2 uur 's nachts. Een Russische' post op den wog wordt met een kolfslag gedood. Slapende schildwachten worden gevangen ge nomen. De eerste huizen zijn bereikt. Zonder een woord te spreken snollen do soldaten naar de huizon, de deuren worden stuk geslagendo slagen der geweer-kolven klinken dof. Er be gint een vreeselijke slachting. Stoelen en ta fels versplinteren. Onze soldaten weten, wat er op hot 6pel staat. Het welzijn van de eigen troepen verlangt het, dat te doen, voor het te laat is. Genade schonken gaat niet, want dan is do divisie, hot gebeele legercorps verloren. Men kan de slapende Russen niet eerst wakker la ten worden en ze gevaDgen nemen, men moet z© doodslaan. PRIJS Fl. 1.- in apotheken en drogisterijen? Monsters u Brochures: Agentschap Sarphatlstr. 34, Amsterdam brood op een tafel. „Laon is onneembaar". Dus dachten zij die de sterke hellingen van den heuvel zagen oprijzen, die naar ze meenden beheerschi werden door de kanon, nen van do op den top gelegen citadel. Maar al meer dan 15 jaren behooren d© ste den Laon en La Fore eigenlijk niet meer tot de versterkte steden. Na 1870 werden ze eorst nog tot de ..territoriale verdedi gingswerken gerekend". Niettegenstaande de natuurlijke sterk© positie en hoewel zij van de hoogte van het plateau de vlakte beheerschte, kon Laon geen weerstand meer bieden aan oen vijand, die gemakkelijk de projectielen uit zijn zwaar geschut uit de verte op de stad kon worpen. Dat verklaart dat dc steden Laon, La Fère en Soissons zoo gemakkelijk en spoedig werden bezet. Dat verklaart waar om, nadat Soisson herwonnen was, La Fère en Laon nog in handen van den, vijand zijn. Het ligt voor de haixd te vragen waar om het niet mogelijk was de steden beter te verdedigen, nu men ziet hoe zwaar de her overing valt, en waarom het stelsel van ver. dediging door loopgraven voet voor voet, zooals de vijand nu toepast, niet door ons wordt toegepast. Critiek na het gebeurde is altijd gemak kelijk. Indien generaal Joffre de verdedi ging van dit gebied had beproef', zou hij niet met de strijdmacht toen onder zijn be- vel, in samenwerking met generaal Pau, die groote concentratie voor Parijs hebben kunnen voorbereiden e7i het offensief heb ben genomen, dat de hoofdstad bevrijdde. De opperbevelhebber mocht niet het gevaar loepen van een nederlaag bij Parijs. Nachtgevecht. Aan een soldatenbrief van het westelijk front in de „Vossische Zeit-ung" ontlco- nen wij „Voor ons in donkeren,- spookachtigen gloed een puinhoop, die twue dagen geleden nog een dorp was. Het is drie uur :s morgens. Nog is geen schot gevallen en mot zenuwen, die bot hot uiterste gespannen zijn, Jiggen we boven aan den rand van een glooiing. Plotseling breekt rechts van ons hij hot tierde bataljon een hevig geweervuur los. Kort daarop volgt een donderend hoera-gs.voep. Dat is ook voor oïis het teelten. Mc-t een sprong zijn we op den spoordijk erover heen. Eon verwoed vuur begraït ons. Een oogenblik komt cr stilstand, maar van achteren worden wij opgedrongen en in looppas gaan wij over de weiden naar het bosch. Overal slaan de projectielen in den grond. Spoedig zijn nis in het bosch. Naast me valt con kameraad neer, in het hoofd getrof fen. Ik spring achter eon boom en onmiddellijk vliegt mij do bast in heb gezicht. Achter een dikken tak zit een Fransckman te schieten. Ik leg nu aan. en als een rijpe vruc.ht valt een neger naar beneden. W© gaan verder. Onze taak is het 't dorp te omsingelen en de vrij ster ke bezetting gevangen te nemen. We komen aan den hoofdweg,die als alle Fransche land weg® kaarsrecht is. Ongeveer dertig man ko men er over heen. Dan begint een Fransch machinegeweer te ratelen o® niemand kan meer lerend er ovr-r heen komen. Do mitrail- leuso was voortreffelijk verborgen. We konden met dertig man het dorp niet aanvallen en toch moest ids geschieden om het den anderen mogelijk te maken over den weg te komen. We slopen oh) do laatste huizen heen; rechts en links is bosch, we moesten dus oppassen. Voor zichtig gaan we vooruit, maar er gebeurt niets. De achterste rand van het doi-p schijnt niet bezet te zijn. Wij worden onvoorzichtiger en ruklnsn in gesloten linie op. Plotseling zien wij Franschen voor ons. Een kapitein zegt echter, dat bet onze troepen zijn. Het 's niet gemakkelijk to onderscheiden. Terwijl we nog door onze kijkers staan te turen, barst in onzen rug een razend geweervuur los waardoor acht man vallen. Ieder wierp zich re er en zocht dekking. Daarbij viel do een op den ander. Ik had het geluk ouder in den hoop te liggen. Spoedig echter viel heb menso.he®kluwen uit elkaar. Zoo snel mogelijk ging ik naar een na- bijzijnde heg, waar men tenminste niet gezien kon worden Opspringen en draven was toen to gevaar lijk. Ik rolde weg van do plaats en kroop toen op mijn buik voorwaarts. Hot was oen onaan gename halve minuut. Intusschen hadden mijn manschappen stelling genomen en schoten op het boscb, waar hot nu spoedig stil werd. Wij hadden nu beide randen van hot dorp in bezit en de aanval kon beginnen. Wij begonnen bij het eerste huis, dat met de bajonet gezuiverd werd. Het was mot matrassen, bedden en kas ten uitstekend gebarricadeerdVan daaruit kon men de straat overzien. Ieder huis was bezet. Overal zag men gewcerlóopen uit de dakluiken. In de mairie was achter een steenen trap een machinegeweer opgesteld. Men had ons nog niet opgemerkt en het bracht ver- Buiter. klonk do dreunende pas van de troe- pon, die verder trokken. Het marktplein is intusschen vol met Rus sische wagens, muuitie-colonues, trein en ba gage, alles staat verward door elkaar. Plotse ling wordt het lawaai erger, er komt bewe ging in de slapende stad, er valt een schot, do Russen zijn wakker geworden. In den stik- donkeren nacht begint een gevecht in de hui zen, wolk gevocht do nachtelijke stilte met een razend geknbtter vervult. Waar een licht is, wordt geschoten. Paarden, ruiters, voetgangers, allen snellen door elkaar; het is alsof de hel in Brzeziny is losgebroken. De stad wordt bestormd. Een luitenant wordt binnengedragen, wien het onvoorzichtig gebruik van een electrisoho zaklantaarn het leven heeft gekost. De divisie blijft te Brze ziny. Het gevecht in do straton gaat voort, maar do stad is ingenomen. Nu werden kwartieren voor den divisie-gene raal en den staf gezocht. Ieder was doodmoe. Een grenadier liep een kelder binnen om slapende Kirgizen gevangen te nemen. Een officier ging medo; daar heneden zaten om een oud biljart 25 slapende kerels, tot do tanden gewapend. Do grenadier sloeg er met den kolf op los, do revolver werd opgeheven, de man nen sprongen op on stakon hun bandon in de hoogte. Zij wierpen hun wapens in een hoek, en werden gevangen genomen. Midden op de markt lagen reeds groote hoe veelheden gevangenen. Het was intusschen half zes gewordenmen ging slapen. D© bestorming van Brzeziny was ten' ©inde...

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2