Binnenland. Legerzaken. Uit Leger en Vloot. DE SOTjUATEKTCOURAIVT veaxiL Vrijctag as Dccombor X 01 -3= slagkruisers zijn snel weer weggevaren. Daar de raid over een korten afstand plaats had, was het moeilijk de noodige schepen bijeen te brengen, die den aftocht konden afsnijden, zonder inbreuk te maken op de marine-politiek, welke gevolgd moet wor den. Zoo is er ook kans, dat na 2ulk een raid als verleden Woensdag een dusdanig samengesteld slagkruiser-eskader langen tijd op zee kan blijven. Het kan de Engelsche slagkruisers op de Noordzee ontwijken. Dat oorlogsschepen, die minder sterk zijn en door zulk een eskader ontmoet worden, het lang kunnen volhouden, is te betwijfelen, nu wij gezien hebben, wat er in de zeeslagen gebeurd is, welke door artillerie-vuur beslist werden. Slagkruisers kunnen slechts door slagkrui sers bestreden worden, zoo merkte de mari tieme medewerker nog in zijn beschou wing op. Uit marine-boekjes geven wij nog ten slotte de volgende bijzonderheden over dit type slagkruisers, waarvan er, volgens som mige berichten, ook eenige waren bij het eskader van admiraal Sturdee, welke de ,,Gneisenau" en de „Scharnhorst" in den grond boorde. Ook bij den slag bij Helgoland waren Engelsche slagkruisers in actie, o.m. de „Lion" en de New-Zealand". Een paar Duitsche kleine kruisers werden door hun zware kanonnen vernield. Engeland. naam: water- snel- zware verpl.lieid artill. Tiger 29.000 2S(?) 8-34 c.M. Queen Mary.... 30.000 28i 8-34 Princess Royal30.000 28Ï 8-34 Lion 30.000 28" 8-34 Australia 19.500 27 8-30 New-Zealand 19.100 26| 8-30 Indefatigable 19.000 26S 8-30 Indomitable 20.000 26| 8-30 Inflexible 20.000 26| 8-30 Invincible 20.000 26i S-30 De Australia" is in Australië gestation- neerd. Duitsch land, naamwater- snel- zware verpl.: Keid: artill. Derfflinger 28.000 8-30 c.M. Seydlitz 25.000 29 10-28 Moltkc 23.000 29 10-28 Goeben 23.000 29 10-28 Von der Tann... 19.400 28 8-28 Blücher 15.800 25 12-21 De „Goeben" is in de Zwarte Zee. Bijna gereed is de nieuwe slagkruiser „Luetzow", waarvan nog niet veel bijzon derheden bekend zijn. Japan, naam: water- snel- zware verpl.: heid: artill. Kongo 28.000 27 8-35 c.M. Hiyci 28.000 27 8-35 Engelsch s'-hip vergaan? Uit Rome wordt bericht, dat bij Lïvorno meer dan veertig Engelsche helmen zijn opgevischt. Ook hebben visschers op zee bij het eiland Gargona eênige honderden Engel sche soldatenhelmen zien drijven, terwijl ook reddinggordels zijn aangespoeld. Blijk baar heeft dus een schip, dat Engelsche troepen vervoerde, schipbreuk geleden. Schip vergaan. LONDEN. Volgens een Lloyds-telegram is het Noorsche stoomschip „Boston", ver gaan, nadat het op een mijn in de Noord zee was gesbooten. Een benoeming. LONDEN. (Officieel.) Admiraal Sir George Callaghan is benoemd tot opperbe velhebber te Nore, als opvolger van admi raal Sir Richard Poore. De Kerstgroet van de Koningin. De door de Koningin geschreven „Kerst groet" wordt bij den uitgever W. A. Beschoor te 's-Gravenhage verkrijgbaar gesteld voor 2J cent per exemplaar, voor 25 exemplaren 50 ets., voor 100 exempl. 1.50 en voor 1000 exempl. f 10. Zooals reeds werd medegedeeld, komen even tueels baten der uitgave aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Inspectietocht der Koningin. Men seint uit Dansweert aan de „Telegr." dd. 22 Dec. Om 3.15 kwam H.M. de Koningin bier on der regen en wind met oen torpedoboot aan. De burgemeester en andere autoriteiten ver welkomden H. M., die de eerewackt inspec teerde. Om 3-30 vertrok H. M. met een andere torpedoboot naar Vlake. Hansweert was in feestdos. Duizenden Belgen juichten de Ko ningin toe. Voor msnschiievend hulpbetoon. Onder de mannen, aan wie wegens menscli- lievend hulpbetoon bij Kon. Besiuit een eere penning en een loffelijk getuigschrift werd toegekend, ontmoeten we ook een paar namen van onzo jongens in het leger en op de vloot, n.l. W. J. G. Spieksma, mil. serg., J. Visser en J. van Kloof, mil. soldaten, van het rog. jagers, wegens do door hen gezamenlijk met levensgevaar verrichtte redding van cou dren keling uit do Noordzee aan het strand to Loosduinen op 7 Aug. j.l. en J. Nannings, stokor-oliemap der Kon. Marine wegens mei. levensgevaar verrichte pogingen tot redding van een drenkeling uit do Noordzee op 23 Aug. j.l. Gratis Esperanto-onderricht aan Militairen. Men schrijft ons: Op oDze grenzen staan thans tienduizenden militairen, die zich in do la ago winteravonden vervelen en wio „Commissies van Ontwikke ling en Ontspanning" thans trachten eenige afleiding te bezorgen door het doen geven van leerzame cursussen, enz. De 's-Hcrtogenbossche R. K. Esperantisten-Verec-niging heeft ge meend, dat het Espera nto-onderrient zeker een plaats verdient op het program dier Commis sies en heeft zich daarom in verbinding gesteld met do in Den Bosch gevestigdo ..Commissie van Ontwikkeling en Ontspanning" en haar 't aanbod gedaan om aan de militairen gratis schriftelijke Esperanto-cursussen te geven. Dit aanbod is door het Comité met dankbaarheid aanvaard. De Bossohe R. K. Esperantisten-Vereeniging stelt er prijs op mede te deelen, dat zij de ge legenheid voor dat onderwijs ojpen stelt voor allo militairen, zonder onderscheid van rang of van .godsdienst. Mon heeft zich slechts met het verzoek te wenden tot den voorzitter der 's-Hertogenbossche R.-K. Esperantisten-Ver eeniging, postbus 5 's-Hcrtogenbosch. Gaarne zou de vereeniging zien, dat de militairen zich in kleinere groepen aaneengesloten, om ge zamenlijk 't schriftelijk onderricht te ontvan gen. Dit maakt 't onderwijs voor hen gemakke lijker en verlicht eenigsains de taak der leeraren. De Bossche Vereeniging heeft reeds de mede werking van verscheidene Esperanto-onderwij- zers, doch waar te verwachten is, dat de aan vragen talrijk zullen zijn, noodigt zij de „sami- dcanoj" uit om zich voor het bovengemelde doel beschikbaar te 6tellen en hun adres aan den voorzitter voornoemd op te geven. C. P. Thlrion f. Te 's-Hertogenbosch is overleden de beer J. C. P. Thirion, gep. luitenant-kolonel der huzaren. Uit de Staatscourant. Bij K. B. zijn, met ing. van 1 Jan., benoemd bij de cavalerie, bij hun tegenw. korps, tot le luit., de 2e luits. L. A. A. H. Woytlandt on C. L. H o 11 e r t1, ondersoh. 1ste en 4de reg. huz. Bij K. B. zijn, benoemd bij het res.-pers. der landm. tot rcs.-off. van gez. 2do ld., do artsen T. S. vanRavensv/aay en W. J. Louws. „Afzonderlijke Forten." In de „St. Ct."' No. 300 is opgenomen het Kon. Besl. van 7 Dec. („St.bl." No. 550) tot nadere wijziging van het Kon. besl. van 8 Sept. 1909 („St.bl." No. 305), houdende nadere vast stelling van de Instructie voor Stellingcom mandanten en Commandanten van Afzondei lijke Forten, voor tijd van oorlog of van oor- logsgevaar. Aan dit Kon. Besl. is toegevoegd een op gave van de „afzonderlijke forten" in den zin van art. 1 der Instructie voor SteLlingoomman- danten en Commandanten van Afzonderlijke Forten voor tijd van oorlog of van oorlogsge vaar, met aanduiding van hot gedeelte des lande tot ieder dier werken behoorendo. W. v. D. landweerserg. De territoriale be velhebber, tot wien ge uwe vragen moet rich- ton, zal u zeker antwoord kunnen geven. Wij weten hot niet. Red. A. G., fourier. Dank voor toezending van uw bericht. Het thans geplaatste ontvingen we iets eerder. Red. J. B. s. m. S. Neen, noodig is het niet, wel wenschelijk. Maar wil s.v.p. voortaan dan, bij bezwaar, weglating verzoeken. Houden ons in uw medewerking aanbevolen. Red. L. Wijk-Maastricht. Wordt voor gezorgd. Dank voor vriendelijk schrijven. Red. Het adres gevraagd van D. Weasels res.-ser geant bij de genie door C. de Knijff, mil. art. M. Trein 1ste Div. W. J. V. Weesp en andoren. Het adres van do Centr. Comm. v. Ontw. en Ontsp. van Mi litairen is Geb. Directio r. d. Landbouw, Tournooiveld 6, 's-Gravenhage. Jean S. 45 L.W. Zeker kan dat. TT verzendt hot pakjo als buitonlandsch postpakket met duidelijke opgave van den inhoud. De rechten moeten dan in de plaats van ontvangst betaald worden. Red. W. L. A., Hellevootsluis. Polemiek tegen ingediende verslagen is minder gowcnscht. Uw protest kan ik begrijpen, maar als zulke ko miekelingen plat of vulgair worden is wegblij ven of heengaan bet beste. Red. J. W. K. Serg. 3-3-5 R.-I. Dank voor de mededeeling. Dit kan echter aan twee bladen gezonden zijn en behoeft dus nog geen plagiaat te wezen. Wij onderzoeken het. Red. P. D. Dep. 3e R. Veldart. Langp den mili- tair-hierarchieken weg moet u die overplaat sing dan aanvragen aan den opperbevelheb ber. Red. H. J. J., mil. sold. 8e reg. I. Het Secreta riaat der Volksuniversiteit N. Doelenstraat Hardnekkig is er gestreden om de groote Poolsohe handels- en fabriekstad Lodz. Op het oogenblik houden de Duitschers haar bezet, maar dat gelukte eerst na zeer hevige gevechten. Hierboven een tooneeltje uit die ge vechten, nl. gevangen Russen op de landstraat van Lonczyca; links ziet men kozakken van het lijfgarde-regiment van den Tsaar. 12—14 Amsterdam, geeft hieromtrent de beste inlichtingen. Red. L. G. Ossendrccht. Zoo'n bericht kunnen wij in ons blad niot vindon. Red. Dengen©, dio op 6 Dec. j.l. eon verkeerde overjas hoeft meegenomen, waarin o. a. zich oen veldzakboekje bevond, uit den militairen trein to Heorenveen, komende uit do richting Utrecht, wordt verzocht deze te ruilen. Adres: II. Siegersma (wapennummer 1622) lo bat. Ie eoinp., 9e rogt. Inf. 4e div. Veldleger. In zijn bezit is een overjas met WN 7792 5P. De sergeant dio in den avond van den 8cn December bij aankomst van den trein te Breda den stations commandant aldaar verzocht heeft hulp te verleenen om een militair, die de an dere passagiers hinderlijk was, uit den coupé te doen verwijderen, wordt verzocht zijn naam en corps aan dien commandant, op te geven. Verloren voorwerpen. Ik hob den 14en Dec. in den trein laten lig gen mijn koppel mot bajonet, wapenn. L.W. 3449E. Bericht verzocht door W. Stalenhoef L.W. 32o Batt. le Comp. Uit Breda. Wachtmeester Kelderman schrijft ons Voor de tweede maal haddon we hier een voordrachten;! vond, georganiseerd door eenige korp. en minderen. Geopend door een hartelijke toespraak van den opperwachtmeester Midema, werd al spoe dig overgegaan tot het afwerken van het mooie programma. Als no. 1 kregen we het ..lliiërslied" te hooren, hetgeen buitengewoon insloeg. Daarna droeg korp. Luwink een paar zeer aardige nummers voor. Het bleek duide lijk dat deze korporaal uitstekend geschikt is om aan dergelijke avonden mede te werken en met goeden wil en flinke studie kan van hem één van onze beste dilettanten groeien. Daar na kregen we „Het Gemeenteraadslid", voor gedragen door den kanonnier Groenouwe. Van hem zagen dien avond niet minder dan 10 nummers, o.a. „Hannes met verlof", „Han nes bij de mobilisatie van het K. R. A." en het duet ..Ilannes en Trijn aan 't passagieren bij do mobilisatie" (het laatste met medewer king met kanonnier Koel, die de rol van Trijn voortreffelijk vervulde. De bedoelde militaire creaties werden door kanonnier Groenouwe zelf vervaardigd en met uitbundig succes voorgedragen. Op verzoek van eenige officie ren moest hij „Hanne9 bij de mobilisatie v/h. K. R. A." overgeven. De viool-solo's van den korporaal Van So meren vielen ditmaal zeer in den smaak. Ze werden prachtig en met gevoel voorgedragen. De korporaal Peters van Nijenhoff gaf nog enkele nummertjes. Ook deze sloegen zeer bij het publiek in. Vermeld ik dan nog, dat Je grooto zaai van „Concordia" welwillend door het bestuur afgestaan, overvol was, dat zelfs een 25 officieren door hunne tegenwoordigheid blijken van sympathie gaven, dan behoef ik Bioscoop met muziekuitvoering a/b. van Hr. Ms. Logementschip „Koningin Emma der Nederlanden". Serg.-torp. I'. Vermeulen schrijft ons; Op Donderdag 17 December 1914 werd er aan boord van boven vermeld bodem een bioscoop- en met muziekuitvoering gegeven on 1 aangeboden door den directio van het militair Tehuis te Den Helder, j Om nu echter van deze uitvoering een klein verslag aan te bieden in uw blad, moet ik eorst raededeelen dat de opkomst bijzonder groot was, wat ook blijkt uit de openingsrede go- sproken door den WelEdelen heer Rumpff, voorzitter van het Tehuis van Militairen, Ka- naahveg Den Heldor, daar er niet alleen oven als de vorige malen alleen militairen aanwezig waren maar men zich kon verheugen ook bur gers en liun dames te mogen aanschouwen Het programma werd ingezet door cenigo vroolijke muziek nummers van do welbekend® i Helder's Harmonickapel, wat wel in den smaak viel van het publiek, en welk© onder leiding stond van don heer Sprink. Nu was de cinema aan de beurt, afgewisseld door muziek. Het daverend applaus na elk nummer was het bewijs van het mooie programma, I en ook werd een woord van dank toe gebracht aan den WelEd. Heer M. Staal man, die dezen avond optrad als expli cateur en elke film heel aardig wist te vertolken. Kortom do militairen, evenals de burgers en de dames, hebben zich uitstekend geamuseerd en zeggen hartelijk dank aan do heeren die zich de moeite getroosten om dezen aangenamen avond te bezorgen. Tot slot bracht de WelEd. heer Rumpff dank aan allo aanwezigen, en met het aanhef fen van een driewerf hoera voor Koningin en Vaderland, ging ieder vroolijk huiswaarts onder do vroolijke tonen der muziek. Uit Diwnerdam. De le secretaris van „T. O. G.", W. de Waal, meldt ons: Vrijdag IS December word door de Mando lineclub „Elk wat wils" een concert gegeven te Diemen voor leden der door de bezetting van het Werk aan het Y voor Diemerdam op gerichte Vereeniging „Tot onderling genoe gen". Hunne medewerking verleenden hierbij de dames Bergmann en Meier en den heer D. Roest, alsmede hot Duo Schutte. Dat hunne prestaties gewaardeerd werden, bleek ten volle uit bet applaus dat na elk nummer weerklonk. Alle dames en heeren gaven hun beste krach ten op deze ontspanningsavond, die bij allen in aangename herinnering zal blijven. De heer J. H. Bergmann trad als conferencier op en bracht zijn taak als „loopend programma" op niet te overtreffen wijze ten einde. Uit Loosduinen. Men schrijft ons ui> Loosdüinen dato 22 December: Do sedert korten tijd bij ons bestaande reci- teer-elub „Eerst© Compagnie" heeft gister avond in de zaal „Varia" alhier baar eerste uitvoering gegeven, cn zonder twijfel mag dit begin een waar succes genoemd worden. De zaal was stampvol en behalve onzen comp. comm. kap. Heintjes van Veerssen die door zijn tegenwoordigheid do club ten zeeTste Koning George van Engeland heeft onlangs zooals men weer, een bezoek gebracht aan Frankrijk en daarbij natuurlijk de Engelsche troepen geïnspecteerd. Maar hij heeft naast de levenden ook de dooden niet vergeten en de graven der gevallenen bezocht, waar daartoe gelegenheid was. Hier zien wij den Koning voor een eenvoudig graf- teeken de vermelding lezen van de daden des gesneuvelden. We laten hier een paar Engelsche oorlogsschepen zien; geen kindertjes onder hun kornuiten, maar kerels van ben-je-me, ofschoon geen dreadnoughts. Het zijn, voorop, de slag-kruiser „Tiger", een schip van 28,000 ton, daarachter de slagschepen „Benkow" en de „Emperor of India", ieder van 25,000 ton. niet meer te zeggen dat de uitvoering uitste kend slaagde. We roepen dan ook hen allen een hartelijk „Tot weerziens" toe. K. Plannen bij II 3 R.-l. Een mil.-sergeant schrijft ons: Gisteravond vergaderden een 35-tal onder officieren, daartoe uitgenoodigd door den adsp. res. off. v. gez. v. d. Slikke, die dan ook de vergadering presideerde. Ofschoon het doel dezer bijeenkomst was een vereeniging of com missie, of hoe het beestje dan ook heeten mag. te benoemen, die voor nuttige en aangename ontspanning van den troep zou zorgen, werd dit doel ietwat op zij geschoven door een ver eeniging van onderofficieren te stichten, welke mobilisaticspruit gedoopt werd met den naam „Mobelisatie-vereeniging van Onderofficieren." Het bestuur hiervan bestaat uit de drie hee ren: v. d. Slikke. de sergeant-majoor v. Keu len en de sergeant Kole. Tevens en daar kwam het juist op aan werd een sub-com missie benoemd, die het hare zou doen voor nuttige afleiding van den troep. Deze commissie telt onder haro leden, behalve bovengenoemd bestuur, de H.H. officieren Ente en Geleynse. Het lang gcwcnsclite plan is dan eindelijk tot stand gekomen en verlangend zien we uit naar de verrassingen, die deze commissie ons berei den zal. Fourier Groenink schrijft ons nog: „In mijn laatste berichtjo beloofde ik den lezers van onze Soldatencourant, na onzo over plaatsing, indien daar reden voor bestond, weer eons iets van mij te laten hooren. Nu, die reden is spoedig gekomen. Dc lezers moeten dan weten, liier in ons nieuw kantonnement zijn bij elkaar de le, 3e en 4o comp. van het lie bataljon 3e regiment infanterie. Spoedig bereikte ons hier een oproep van den vaandrig (adsp.-res.-off. van gezondheid) Van der Slikke. om eene vergadering by te wonen, ter bespreking wat er alzoo kou gedaan worden ter veraangenaming van het verblijf alhier, zoowel voor de ond.off. als voor de min deren. Het meerendeel der ond.off. heeft de vergadering bijgewoond, ook twee officieren, de res-luitenant Ente en de luitenant Geleijnse, gaven van hunne belangstelling blijk, door do vergadering bij te wonen. Na eenige bespre kingen werd een ond.off.-sociëteit opgericht en verder ecno commissie benoemd, om alles in het werk te stellen om aan de korporaals en manschappen ook aangename avonden te be zorgen. Deze commissie bestaat nit de beide aanwezige officieren en het bestuur der zoo juist opgerichte sociëteit. „Den eeisten stap op den goeden weg is dus gezet; naar de geruchten, die ons bereiken, luiden, heeft de commissie flink do hand aan den ploeg geslagen, zoodat wij spoedig kunnen verwachten, dat er een begin kan gemaakt worden met het geven van gezellige avonden, aan welker totstandkoming ook de ond.off. sociëteit bare medewerking heeft toegezegd." vereerde, waren nog meer officieren genoodigden, die zich allen blijkbaar ook heel goed hebben geamuseerd. De Voorzitter, mil. Tuyl, sprak in 't kort eenige openingswoorden waarbij hij zijn dank betuigde in do eerste plaats aan onzen kapi tein voor zijn hulp en in de tweede plaats aan luitenant van Nieuwenliuizen voor zijne lei ding. Eerst werd opgevoerd „De Montfords", dra matische schets in 5 acten, waarvan de hoofd rollen door de mil. Slinger, Beaumont en Tem ming op keurige wijze werden vervuld. Ook do mil. De Jong, Nimmo, Stal, Schüncken en Roest bleken voor hun aandeel in het stuk ten volle geschikt. Na een korte pauze werd nog gegeven ..Ia politiek", militaire klucht in 1 bedrijf. Om den oppasser Frits (mil. Kroes) van Overste Van Harten (mil. v. d. Hoog) is van 't begin tot 't eind uitbundig gelachen, terwijl onze vrienden Nimmo en De "Weert zich in hun rol als officieren ook heel goed thuis gevoelden. Vermelden we nog, dat aan dit stuk mej. Pootman, uit Den Haag, fals dochter van den overste), haar medewerking welwillend heeft verleend en dat dit met groot succes voor haar is beloond. Zij werd met bloemen gehuldigd. Tusschen de acten en gedurende de pauze speelde het „strijkjo" van de 1ste comp er stevig op los. W, G. Onder den Kerstboom. Mil. Schouten uit Leiden schrijft ons: Kies uit de prediking des Engels, wat gij het meest voor u zeiven behoeft. Zij biedt ons I het rijkste kerstgeschenk, U heden gebo- I ren de Zaligmaker. Niet enkel kinderen ne men aan de viering van het Kerstfeest deel maar ook grooteren. Kinderen beschouwen de gaven, om vervolgens den gever aan het hart to zinken. Aan de gaven herkennen ,wij do harten des gevers. Zoo doet Maria: «an de aardsche moedervreugde gelijk zich die in het oog van iedere ware moeder weerspiegelt, waar bij de tranen der smart, met de tranen der vreugde ineenvloeien, paart zich nog eene veel hoogere. Bij den blik, zoowel op het verfedene, als op de toekomst zijn hare moederlijke gedachten geheel van goddelijke gedachten doortrokken. Maria overlegde alle de-» woorden, en bewaar de ze in haar hart. i Eene mengeling van onderscheidene gewaar wordingen vervult haar gemoed. Wanneer zij in latere jaren als „mater dolorosa" bij het kruis staat, rijst de kribbe en Simeons woord van het zwaard, hetwelk door hare ziel zoudo gaan, nog eenmaal voor hare herinnering op. heilig overleggen van de gedachten Gods. waarbij liet stoeds duidelijker door haar wordt gevoeld en erkend, boe juist dat ineengestren geld zijn van grootheid en geringheid, van rijkdom en armoede als bet stempelmerk van het Goddel ij leste te beschouwen is. Neem de ge- l lijkenis ter harte welke uw kerstboom u biedt: hij is niet uit uwe kamer herkomstig, maar Qieeft zijn vaderland ergens elders aldaar werd hij ontworteld en ter blijde feestviering bij u in het huis geplant. Te miüden van den donkeren, doodschen wintertijd zijn zijne takken vol licht en leven, zijne kroon, zich verjongend, wijst naar boven, zijn wortel ligt verro in de diepte. Achter den boom staat Cliristus^uw levensboom, dewelke van uit de heerlijkheid, dio hij bij den Vader had, genomen in onzo donkere, doodsche wereld is ingeplant. Voor u geboren, ziedaar de zalige tijding, u geboren, ziedaar het hooge einddoel van het Kerstfeest. In den Heiligen Nacht van Correg- gio straalt van het kinaeke al het licht af op Jozef en Maria en de herderen, en do weer schijn schittert- ons uit hen tegen. Zoo moet het zijn als lichtdragers en ChristusdrSgers, ia, als rijkbegifdgde kerstkinderen, die het licht, hetwelk in hun binnenste gedaald is, naar buiten doen uitstralen. Zoo gaan Christenen, die in waarheid Kerst feest gevierd hebben, do wereld door. I Hier is geene doodsnacht hier is Kerst- J nacht, vol van licht, en van Vrede, Markt en straat zijn gansdh verlaten Nergens hoort men meer gedraisch, Peinzend zwerf ik door de straten 't Feestlicht straalt uit ieder huis. Heldere starren zien ter neder, Uit deez' winterscho eenzaamheid Rijst een zangtoon, fluistrend teeder O, genaderijke tijd! JOHS. M. 8. Uit Rotterdam. Mil.-soldaat Belgraven schrijft ons: Donderdagavond hadden we den oud-minister van Landbouw en Nijverhoid, ds. Taima, in ons midden. H:j was zoo vriendelijk geweest de lastige reis te aanvaarden en ons in onze eilandsche eenzaamiai-id te komen opzoeken. Eerst hield hij een preek over den Christus- vrode naar aanleiding van de lofzang van Maria. Daarna liet hij ons enkele onderwerpen kiezen waarover hij dan in den verderen avond zou spreken. Van de vier onderwerpen behan delde hij het tweede uitvoerig, het eerste was hem een „boiwowerp" naar Geel s uitdruk king „De toekomst van ons land na don vrede, indien wij niet in den oorlog worden betrok ken" zoo luidde het eerste dan. Met epische breedvoerigheid schilderde hij ons de schoone taak, die voor ons land, indien we niet werden meegesleurd in den wereldstryd, was wegge legd. Wij kunnen, zoo zei hy, veel van dezen oorlog leeereu. Al de omstandigheden waar onder wij leeren te leven, al do toestanden die wij zien, koitom al de nieuwe indrukken die op ons aanstormen, zij wijzigo ons levensinzicht belangrijk. De geaiobiliseerden, zij zien er allen goed uit, de meesten gevoelen zich gezonder en sterker. Dus, wij zullen na den vrede zoowel fysi»;k als psyschisich vooruit zijn gegaan. Ons land zal kern-gezorde jonge mannen tollen, en, met waar, de welvaar: van een land ligt niet in de groote cijfers die ons een beeld geven van den in- en uitvoer". Volgens een Engelsch spreekwoord is lot kwallik handel drijven met de Hollanders, die zich plegen dronken te drin ken aan het o-eld, zoo stond ons volk bekend. Dat we hun 'mi zullen kunnen toonen, dat we weten te geven en te nomen! Zoo ongeveer 6prak ds. Talma. 'Nadat dit was afgehandeld, sprak hy over Christendom en Oorlog. Tolstoi had geleerd dat Christendom en Oorlog nooit ofte nimmer samen kondon gaan,, dit moest ieder toestem men, want de bijbel zegt ons, dat indien men ons op de rechter wang slaat wojiern den lin ker moeten toekeeren. (Math, o, Bergrede). Hekk-r en onderhoudend toonde ds. Talma aan, dat we bedoelden tekst niet letterlijk moesten .opnemendit zou dan leiden tot de meest gruw zame daden. Dat we, indien we worden geroe pen op het oorlogveld, niet moeten zeggen: niettegenstaande ik een christen ben, maar omdat ik een christen Ivn zal ik vochten voor vaderland en koningin. Hiermede was de avond geëindigd. Wij dan ken ds. Talma innig voor den gezelligen avond, dien hij ons heeft verschaft! Gisteren bezochten enkele dames en heeren ons om een kunstavond te govern We troffen o.a. aan de bekende Groningers, de heeren Kor Kuiler, Dado en jhr. Viersen Trip. Mej. v. Calcar zong ons met baar mooie stem liede ren voor, die zeer inslsoogen. Denken we aan de aria uit Mignon dan klinkt nog in ons haar sonoto stem Daarna speelde het heeren-orkest. De Larghetto, de 2e symphonie van Beethoven en de Marche Militaire van Schubert vonden veel bijval. Treffend mooi was do violonenl-oolo i van den heer Dado, do „Trüumerei" van Schumann. Onze dokter waagde met goed sue- ccs enkele liederen te zingen. Een heer nit j Delfzijl droeg een stukje van Frits Reuter voor in t oorepronkelijk. Verscheidene goocheltoe ren. de schunnige kunst, sloot den amusanten avond. Het- doet ons goed eens gerukt te worden uit den ouden sleur op dit trieste eiland. Milicien P. BELGRAVEN. Nog een aanbod. Men verzoekt ons het volgend© te plaatsent „Door dezen richt ik tot u het beleefde ver zoek om in onze Soldatencourant ook ons adres als goochelaare en jongleurs te vermelden. Daar ik als burger met mijn broeders als ,.lh« Mural do Brothers," komisch© goochelaars, jongleurs en exentrieken in Amsterdam zeer bekend in de groote Theaters en ook bij do V ereenigingen ben, zoo Terzoek ik n, nu ik militair op het moment ben, en vele mooie en amusante avonden voor de militairen al gege ven hebt. zulks ook voor mij te willen vermel den in do Soldatencourant, misschien zijn er ook nog personen die zulke avonden door rnijn gezelschap uitgevoerd willen hebben. Mijn adres is als militair: korp. Mulder, 2-II-3 vest.- art., en in Amsterdam Lauriergracht 1151. Uit Tilburg. Mil. S. H. Pietersma schryft ons: Bevreemdend mag het heeten, dat weinig of niets uit Tilburg voor dit blad wordt bestemd onder do categorie: verslagen van ontspan ningsavonden voor militairen. Bevreomdend, omdat hier zóó veel wordt ge daan door hot „Comité lees-, schrijf- en con- versatiezalen, te Tilburg", dat de vraag ge wettigd isis in ons land ééne stad ,wAar méér wordt gedaan voor de ontspanning dor mili tairen?" En alle militairen, gekantonneerd in Tilburg, zullen eenstemmig antwoorden: „neen!" Het comité heeft een drietal grooto en toch gezellige zalen als militaire ontsjxin- ningszalen disponibel: in do Veemörktstra&t, CapucijnerBtraat en Leostraat. Hebben den Zondags, en meermalen ook op gewone dagen, muziek-, zang-, voordracht- en toneelavonden plaats, welke steeds honderden militairen aan genaam bezig houden. Den afgc-loopen Zondag werd in de Leostraat eene tooneeluitvoering gegeven, die met eere mag genoemd. Voor het voetlicht werd gebracht: „Kroonprins en Mar telaar drama in vier bedrijven. Op werkelijk meesterlijke wijze vertolkten de acteurs de lij— donsgc hiedenis Lodewijk XVI en diens zoon, zóó, dat me« maal tal van tranen over ruwe soldatenwangen rolden. Gelnkkig, op verzoek van honderden militai ren wordt in dezelfde zaal, Leostraat, dit dra ma nogmaals gespeeld en wel op den 2en Kerstdag en Zondag 27 December. Het succes der acteurs is bij voorbaat reeds verzekerd; althans, de roem over bun spel drong door tot alle batterijen en compagnieën, in deze stad gelegerd. Nog kan ik, uit goede bron, mede- deelen, dat op do Zondagen 3 en 8 Januari we der een tweetal drama's, waarna blijspelen, in de Leostraat worden vertoond. Voor ons, mili tairen, voorwaar een zeer prettig vooruitzicht, vooral, nu we in dezen tijd vele vervelende uren hebben door te brengen Hulde aan bet comité, dat die verveling voor ons gaat dooden en de ..aorrigc" tid" ons zal omzetten in een aangenamen iiid. S. H. PIETERSMA. Voetbal-wedstrijd. Mil. C. v. d. Does schrijf' ons: Begunstigd door een prachtig Decemberzon- netje hield Zondag 20 Dec. jl. do voetbalclub der 1st© Comp. van hot 47e Bataljon Landweer Jagers op haar terrein een door haar uitge schreven voetbalwedstrijd tegen de 4© Comp. van hetzeltd© Bataljon, welk© door ©en zeer talrijk publiek werd bijgewoond. Daartoe verzocht gaf de commandant van eerstgenoemde compazine precies t© half drie den aftrap, waarna Rijswijk spoedig do leiding nam en uit een vermeende corner het eerste doelpunt maakte. De tegenpartij hersteld© zich echter spoedig, zoodat de rust inging met 2 tegen 2. Na eene rust van 5 minuten wordt d© strijd opnieuw hervat, met dezen uitslag dat bij beëindiging, de 6tand 44 was en zelfs door 15 minuten verlenging, daarin geen ver andering kon worden gebracht. D© door den luitenant dor 1st© comp. be schikbaar gestelde 11 medailles voor d© win nende partij konden alzoo niet worden uitge reikt. Besloten werd daarom op 3 Jan. a.s. "tus schen brid© clubs een nieuwen match t© doen plaats bobben. Gedurende het spel blonken zeer nit do dool- verdediger van Rijswijk en de centre-forward* Van Andel. Na afloop van den geaniraoerden wedstrijd bad een gezellige bijeenkomst in d-- cantine plaats waaraan de 6pe!er? door commandant der 1ste comp. een glas wijn wc-" geofferd. Uit Doesburg. Een landweerman schrijft ons: Onlang9 hield het lid der Tweed© Kamer ds. Van der Voort van Zijp, vroeger predi kant by do Ned. Herv. Gemeente alhier, een lezing met lichtbeelden over zijn reis doe: Scandinavië, voor de gemobiliseerd© militairen De grooto zaal van de R.-K. militaire ver eeniging was zoo vol, dat alle militairen nie* eens een plaatsje konden vinden. Het „Mobi lisatie-comité" had goed gedaan den heer Van der Voort van Zijp uit te noodigendat be wees de ademlooze stilt© gedurende de tw©r uren. dat hij vertelde van zijn tocht door De nemarken, Zweden en Noorwegen, van d<* hoofdsteden dezer landen met baar kunst schatten en eigenaardigheden, van het nat uur- schoon dor Scandinavische bergen. Do heer

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3