Binnenland. Legerzaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. ^3^* SOI-»D A'X'iiilNrCOUFt ATVTT van Zondag SO December 1 x 4. BERLIJN. Aan den aanval op de drie Engelsche kustplaatsen hebben ook Duitsche slagschepen deelgenomen. Alle schepen zijn ongedeerd in de Duitsche havens terugge keerd. De aanslag in de Dardanellen. Met groote waardoering spreekt de mari tieme medewerker van de „Times" over de vermetele daad van den Britschen onder zeeër B 11, die de „Messoedié" in de Dar danellen torpedeerde. Vooral het feit dat do B 11 onder de mijnenreeksen in de Darda nellen gelegd, wist door te gaan, prijst de schrijver zeer, omdat de snelle stroomingen in de Dardanellen de onderzeesche vaart hier zoo gevaarlijk en moeilijk maken. Voor zulk een tocht is niet alleen overleg en durf noodig, maar worden ook stalen zenuwen geëischt. De schrijver herinnert dat reeds vaker in dezen oorlog Britsche onderzeeërs onder een vijandelijk mijnenveld zijn doorgegaanZoo de E 6 bij Helgoland, De B 11 stond onder bevel van luitenant Holbrook, die sedert 12 jaren bij de marine dient en sedert 1900 uitsluitend bij den onderzeedienst werkzaam is. Hoo da „Wiagdsburg" verging. Het tijdschrift Uber Land und Meer bevat de aanteekeningen van een ooggetuige bij hc-t vergaan van de „Magdeburg", den Duitschen kruiser, die onder de Russische kust vastgeloo- pen is en welken de bemanning ten slotte in de lucht heeft laten vliegen. „Er hangt een dichte mist. Op tien meter afstand is reeds niets meer te zien", zoo be gint het relaas. En dan gaat het verder „Twaalf uur veertien. Ons schip krijgt vijf maal achter elkaar een hevigen stoot, dat het geheel doet trillen. Wij werken met koorts achtige haast om los te komen. Het schip, dat ons begeleidt, is in den dichten nevel niet moer te zien, zoekt ons vermoedelijk. Ook de torpedoboot is nergens te zien. Onze draad- looze toesbellen kunnen wij niet gebruiken, daar de vijand de telegrammen zeker zou op vangen en daardoor hierheen gelokt zou wor den Twaalf uur negen en dertig. „Door peilin gen hebben wij gecoustateerd, dat wij op een steenbodem vastgeloopen zijn." Twaalf uur een-en-vijftig minuten. „Rechts trekt de nevel wat op. Onze torpedoboot komt ter zijde, tracht ons met alle macht vlot te krijgen. Vergeefs. Wij slaan met. alle kracht achterwaarts. Onmogelijk los te komen." Een uur veertig. „Wij zitten nog steeds vast." Twee uur tien. „Do nevel trekt steeds meer op. Op drie honderd meter afstand zien wij land. Vlak daarbij is het Russische signaalsta tion." Twee uur vijftien. „Wij moeten thans zeer 6nel handelen, want het is zeker, dat men ons ontdekt heeft en liet heeft gerapporteerd. Wij moeten er op rekenen, dat spoedig belang rijke vijandelijke strijdkrachten, misschien elfs een heel eskader, zullen verschijnen." Twee uur dertig. „Alle ballast wordt over boord geworpen. Alle nntbeerlijke en onontbeer lijke stukken, zooals ijzeren deuren, tafels, proviand, alles gaat over boord. Wij Hopen, dat het schip daardoor vlot komt. Vergeefs. Wij slaan achteruit, zoo hard wij kunnen. Do torpedoboot werkt uit alle macht." Drie uur tien. „Vergeefs. Wij komen niet weg." Drie uur zeven-en-dertig. „Nog steeds het zelfde. Wij zitten als vastgenageld." Vier uur tien. „De vijand komt in het ge zicht. Nu kan de pret beginnen." Vier uur twintig. „Klaar voor het ?evecht. Wij worden beschoten door de dikke „Pallada". Wij antwoorden krachtig. Aan beide kanten vallen gewonden." Vijf uur tien. „Wij hebben acht gewonden. Men beschiet ons van do dikke „Pallacla" met geweren. Men wil daar waarschijnlijk ons schip zoo onbeschadigd mogelijk in handen krijgen." Vijf uur aeht-en-vijftig. „Men neemt het be sluit het sc-hip in do lucht te laten vliegen om het niet in handen van den vijand te doen vallen. De overmacht wordt steeds sterker. In onzo onbewcgelijkbeid liggen wij hier als een 6chijf. Wij hebben aan de torpedoboot ons plan meegedeeld." Zes uur zeven-en-vijftig. „Alle man achter springen over boord in de booten. Redding- gordels, vlotten." Zeven uur. „Do patronen gelegd. Rapport." Hier houden de tijdsbepalingen in dè aantee keningen op. Verder wordt dan verteld: „De kapitein bleef het laatst aan boord. Ik ga naar hem toe, maar hij koert zich af, gaat naar het geschut, vuurt, vuurt. Wo hebben hot schip verlaten, onder een hoera voor den Keizer en de „Magde burg". Het vlootlied wordt gezongen. Juist op bet verwachte oogenblik hebben de ontplof fingen plaats. Drie maal achter elkaar. De nevel wordt iets minder. Het schip gaat over zij. Weemoedig zien wij het op eenigen af stand. De torpedoboot komt dicht bij om de manschappen op te nemen, wordt met vuur overstelpt. Het kan ons niets schelen. De kerels schieten elleudig. AUe gewonden, vijftien man, hebben wij kunnen bergen. Wij vuren steeds door. Het is moeilijk uit het bereik van het vijandelijk vuur te komen. Een schot treft een van onze turbines. Wij kunnen nog slechte met halve kracht varen. De nevel, wordt weer dich ter. Wij vuren. Een schot Treft de officiershut, waar onze gewonden verpleegd worden en ver plettert hen Eere hun aandenken. Zij stierven den dood voor het vaderland. Wij vuren steeds door. De stukgeschoten turbine hindert ons zeer in onze bewegingen. De nevel wordt dich ter, dat is onze redding. De vijandelijke schepen zien dit in en trachten door hevig vuren ons onschadelijk te maken. Het gelukt hun niet." Tegen acht uur. „De nevel is nu ondoordring baar. Door de handige manoeuvres komen w\j buiten het bereik van het 1 De nevel, die ons ons schip kostte, is nu onze redder." Een Duitsche stoomboot in den grond geboord! PETERSBURG. Eon Russische stoom boot heeft bij Kerasonda (Kireaün) aan de Turksche kust van de Zwarte Zee de Duit sche stoomboot „Derinlee" aangehouden. Aan alle owarenden werd last gegeven in de booten te gaan. Slechts twee Turksche officieren en twaalf Turksche soldaten ge hoorzaamden. Zij' werden opgepikt en ge vangen genomen. Daarop werd de Duitsche stoomboot beschoten en in den grond ge boord. Turkscho troepen door Engelsche schepen beschoten. ATHENE. Volgens een telegram uit My- tilene beschoot een Engolsch eskader Zon dag Turksche troepen, die waren samenge trokken aan de Golf van Heros (ten noor den van. het schiereiland Chersonesus). Bijzonderheden ontbreken. Mijnengevaar. De bemanningen van de Zweedsche boo ten „Goetha" en „Wolrath Thram" mel den, dat het mijnengevaar in het zuidelijk deel van de Noordzee buitengewoon groot is. Bij de vaart va.a Rotterdam naar Go thenburg moesten zij steeds bij het invallen der duisternis Stoppen en overdag voortdu rend manoeuvreeren om voor mijnen uit te wijken. Ook de „James J. Dickson" meldt op den koers tusschen het Kanaal en de Hamburger bocht niet minder dan twintig mijnen te hebben gebeid. de hierna genoemde militairen de daarbij ver melde dagolijkscbo toelagen en vergoodingen worden toegekend. ft 04 g o*0 ftO i i i 11 Uit de Staatscourant. Bij K. B. zijn benoemd bij het res.-pers. der landmacht, bij het 9e reg. inf., tot res.-2e-luit. de vaandrigjs J. de Boei en D. Bierma, v. h. korps. Bij K. B. is bepaald, dat de gep. luit. t. z. 2e kl. A. E. Tuieren s, met 16 Dec. op eigen aanvrage in zijn rang en zijn bij ont slag behaalde anciënniteit in aotieveD dienst wordt gesteld, onder stilstand van het hem verleende pensioen. Toelagen en vergoedingen. De Minister van Oorlog heeft, overwegende dat in verband met den langen duur dc mooi- lisatie, de uiterste spaarzaamheid met 's Rijks middelen wordt gevorderd, bepaald dat te re- I kenen van en met den 'loan Doc. 19T' tot n' met den dag, waarop de mobilisatietoestand voor bot betrokken onderdeel zal eindigen, aan De Koningin in Noord-Brabant. De Koningin is Donderdagochtend even 8 uur per extra-trein uit de residentie vertrokken tot het doen van militaire inspectietochten. H. M. wordt Zaterdagnamiddag in Den Haag ter u gver wacht Het gevolg op dezen driedaagschen inspectie tocht bestaat uit: baronesse Sloet van Marx- veld, hofdame; baron Bentinck, opperstal meester; generaal-majoor-tit. baron Van Tuyll van Serooskerken, adjudant; le luit. jhr Quarles van Ufford, ordonnance-officier. De koninklijke trein, samengesteld en inge richt met het oog op dag- en nachtverblijf, van de Koningin, van de leden der hofhouding en van de officianten, bestond uit: een keuken wagen ;twee spoorwegrijtuigen le en 2e klasse met slaapgelegenheid; 2 salon rij tui gen ten dienst van H. M., waarvan de een spijswagen, de ander met zit- en slaapcompartimenien, en daarachter de bagawagen. Uit Bergen op Zoom meldt men nog: Donderdagmorgen bracht de Koningin een bezoek aan de militairen te Bergen-op-Zoom. Ook reed H. M. om halftwaalf per auto teel langzaam langs het vluchtelingenkamp op Plein Xm. Uit Breda meldt men nog van Donderdag- middag De Koningin is thans in Rozen daal, komt Vrijdag in Breda en gaat hoogstwaarschijnlijk ook naar Molenhei. De ronde stuiver. Bij Kon. Besl. van 10 Dcc. („St.bl." no. 556) is bepaald dat de gelegenheid tot inwisseling van de 5-centstukken, geslagen overeenkomstig de Wet van 31 Dec. 1906, geopend blijft tot 1 Juli 1915. („St.-Ct.") Staatsbedrijf der Artillerie-inrichting. Bij het afdeelingsonderzoek van het w. o. tot vaststelling van de bcgrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen voor 1915 in de Tweede Kamer werd er de aandacht op gevestigd dat de ambte naren bij de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug gedurende vele weken, sinds 1 Aug., een buitengewoon langen arbeidsdag hebben gehad, nl. van 13 uren, d. i. 6 uur meer dan in normale omstandigheden, terwijl ook Zondagsarbeid voorkwam, een en ander zonder extra vergoeding. Andore groepen van het personeel schijnen wel voor een extra-betaling in aanmerking te zijn gebracht. Eenige leden achten het billijk eene ver goeding toe te kennen. Begrafenis generaal De Bock. Het stoffelijk overschot van generaal De Bock werd gisterochtend per HolLandsche Spoor in Den Haag naar de begraafplaats Westerveld overgebracht. Als genoodigden gin gen o.a. met den trein medo de divisie-com mandant, generaal Klerk de Rous, een depu tatie van de brigade grenadiers on jagers en van het eerste bataljon, en vele andere officie ren. De koninklijke militaire kapel speelde treurmuziek. I I I I I I I I S I I I I SI |6 mobilisatie duurt, wij nog menigmaal van dergelijke uitvoeringen mogen genieten. Bij een der compagnieën is kort geleden een muziekkorps opgericht, hetwelk onder lickwamo leiding van den lieer Werij de vroolijkhoid in niet geringe mate verhoogt. Bij een ander on derdeel ie eveneens oen muziekkorps opgericht. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat we in Nieuwersluis den gang cr wel weten in to houden. J. B. Uit West-Terschelling. Een landweerman schrijft ons: In de Soldaten-Courant lezen we dikwijls van êfcs 3 S3 gezellige avonden met voordrachten, muziek, etc. die voor de militairen onder de wapenen c! op verschillende plaateen georganiseerd wor- £"jf den. Zoo iete moet men ten zeerste toejuichen, - S- want eene kleine afwisseling en opwekking in o deze donkere dagen is zeker bij 3llen wc-lkom. £3 Echter, lang niet allen profiteeren daarvan in dezelfde mate. Velen wordt zoo n gelegcn- g.73 hoid nooit geboden. Doch met een beetje goc- den wil en samenwerking kan onderling ook y heel best een gezellig avondje georganiseerd worden, zelfs in de tot tijdelijke woonplaat- o1 ten ingerichte verblijven der soldaten, die dik- 2- wijls al heel weinig comfort bieden, as Zoo'n avondje nu hebben de manschappen van het Landweer-Kustwacht Detachement te o West-Terschelling op 8 December 1.1. tot stand gebracht, waarvan nier een klein verslap- mag Jaarwedde-genïetende militairen beneden den rang van onderofficier ontvangen in hun ne woonplaats geen toelage van 0.10 per dag. Aan Israëiietisehe militairen kan vrijstelling worden verleend van deelneming aan de soldt£ ten-menage, onder het genot van de vergoeding De aanleiding was hot gepasseerde SintrNico- laasfeest, dat slechte weinigen in hun huiselij- ken kring konden vieren. De meesten kregen daardoor ook al heel weinig van het smake lijke en lekkere, dat de goede Sint steeds medo pleegt te brengen. 1 En zoo kregen sommigen liet idee, dan maar onderling een feestje te houden. Gelukkig dat de bevelvoerende officier een geldelijk bedrag beschikbaar 6telde tot het aankoopen van eeno flinke hoeveelheid melk, cacao cn suiker. liet ontbrak natuurlijk niet aan liefhebbers om deze grondstoffen bij onderscheidene leveranciers machtig te wor den. Geen korporaal behoefde ze te zoeken! En eveneens waagden een paar het, ze in een kookpot uit de keuken tot chooolade te be rei- wegens gemis van levensmiddelen van° f 0.35 den- Hun P°g®n werd met den besten uitslag por dag, onder voorwaarde, dat zij hunne spij- bekroond, ze smaakte heerlijk, thuis kon het zen nuttigen op dezelfde uren en plaatsen als nieb lekkerder zijn. Alle eer dus aan deze de overige militairen. koks. j Een paar der kaderleden deden eveneens I eene tast in do beurs, elk der manschappen De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voegde er een kleinigheid bij en zoo kwam de leerlingen van de Inrichtingen van Ondor- weer een aardig bedrag beschikbaar tot 't in- wijs, die bij de korpsen dienst doen, geduren- koopen van allerlei versnaperingen, die de de den tijd, dat de landmacht op voet van oor- meesten dikwijls gezien, doch nog maar zelden log is gebracht, recht hebben op dezelfde ver- geproefd hadden. De kok had er nog niet op goeding en verstrekkingen, als zijn vastgesteld getrakteerd. voor do overeenkomstige rangen bij de korp- j En onder 't nuttigen van deze voor eefi een, waarbij zij dienst verrichten. I militair zeker geen dagelijksche spijs en drank Dientengevolge behooren aan sergeanten- baalden de komieken van het gezelschap hunne cadet of sergeanten, leerlingen van den hoofd- oude moppen uit de doos. De avond verliep cursus, de jaarwedden te worden uitbetaald, onder gezellig samenzijn naar aller genoegen, waarop zij, in verband met het aantal dienst- 't Was laat eer men 't wist en veel later dan jaren als onderofficier, recht zouden bobben, gewoonlijk werd bet 6troo opgezocht. In de verschillen de landen ook in ons land beijvert men zich don soldaten een Kerstverrassiug te breDgen. Hier ziet men hoe op het marine-departement te Berlijn vele Duitsche meisjes bezig zijn voor de Kerstverrassing der troepen te zorgen. en het voetbalspel van onze jongens aan- kerstweek mot van 't goede verstoken, schouwde, dan dacht ik: „die voorwaartschea Op Dinsdag 22 dezer zal D. V. de Chrkte- spelen toch goed en de back is uitmuntend", lijke zangver. „Hallehijah", directeur de onwillekeurig kwam de gedachte bij mij op: hoer Th. Endwie, van Leiden, voor ana we- „Waarom van geen ander fort «en elf-tal uit- derom een gratis-uitvoering geven in bet genoodigd en daartegen gespeeld?" 1 „Nutaaobouw", terwijl op Ion kerstdag, Vrij- Dan dacht ik ook aan onzen b- roemden Jan dag 25 dezer, des avonds half acht, een stich- V'os j— den internationalen die m onzo „Pij- tciijke feestavond zal plaats bob'ren, toogan- pelai~' B I vertegenwoordigd is, aan Veldhuis, kelijk voor alle militairen, in de korkzaal dor Grimminck en nog anderen die zoo goed spelen. Martha^etichting. onder leiding van da. A- De oude, meer dan tachtigjarige Oostenrijksche Keizer Frans Jozef, over wiens boofd zoovele stormen zijn gegaan, bezoekt in zijn hoofdstad Weenen de gewonde soldaten in het hospitaal. terwijl cadetten, die geen rang bekleeden, de soldij genieten als voor de soldaten van het corps, waarbij zij dienst doen, is vastgesteld. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden dat bij bet regiment genietroepen adspirant- vrijwilligers weder op den voet der bepalingen van de „Instructie op de Werving 1912" kun nen worden aangenomen en zulks voorloopig uitsluitend bij het depot genietroepen te Utrecht. Mil. T. 4. II. Gr. Uw eerste proeve is voor plaatsing nog niet geschikt. Red. A. v. H. Jr. Uw stukje met zooveel bedoe lingen doorspekt, is niet te plaatsen. Red. Op 11 November wisten de Duitsche gardecorpsen bij Zillebeke door de linie der verbondenen te breken. Dit maakte voor de laatsten de toestand gevaarlijk. De zwakke reserve werd nu opgeroepen, de kanonniers, de koks, de stukrijdors enz. en deze merkwaardig saamgestelde troep chargeerde zoo verwoed met de bajonet op de Doitschers, dat deze weer terug moesten met groote verliezen. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Ontvangen militaire bijdragen van 6 t/m 12 December 1914: 3-III-4 R. I. 8.9I5; Det. 2o Comp. 39e Bat. L.W. 53; equipage H. M. „Zeeland" f 32.05; 1-II-4 Landw. Art. ƒ9.60; off., onderoff., korp. en manschappen van 4-HI-9 R. I. f S.lOJle Comp. Veldpioniers f 9.60; milicien korp. en stukrijders 6e Bat. 2o Reg. V. A. 14; det. 3e Comp. 3Se Bat. L.W. 1 f 12mansch. depot II Inf. Brigade f 10 opvarenden van H. M. 1-canonneeTboot „Hefring" 215; manschappen enz. fort bij de Kwakel 23.80; Verp. Afd. IV Divisie 4.80; detachement te S. en Z. 12.05^bijdrage militairen in eene stelling f 500; kapt. F. W. bar. v. B., 's-Gravenhage, f 5; onderoff. en minderen le O. Bat. A. f 28.63; korp. en man schappen l-IV-6 R, I. f 21.20; drie O. O. H. M. torpedojager „Bulhond" f 7.50; bijdrago wachtschip. Den Helder, 79.65; pers. groep Stafkwartier 3.47onderoff., korp. en sol daten le Comp. 38e Bat. L. Inf. 62.45; 1-11-16© Reg. Inf. j 15; 3-1-15 Reg. lnf. f 2.50; onderoff., korp. en manschappen 3-n-3 V. Art. f 22 60. De Penningmeester, Jhr. Mr. W. Th. C. VAN DOORN, Koninginnegracht No. 35. 's-Gravenhage, 16 December 1914, Uit Nieuwersluis, Serg.-maj. J. Boonenburg schrijft ons: Na een mobilisatietijd van ruim vier maan den heb ik nog nooit iets in de „Soldatoncou- rant" gelezen uit bovengenoemde gemeente. Dat cr toch wel iets te vermelden valt, moge blijken uit het feit dat er wekelijks min stens één uitvoering wordt gegeven voor de militairen, hetgeen zij te danken hebben aan de bijzondere zorgen van mevr. Edema, mevr. bandtman, mevr. Kappeijno van dc Ca- pello en Jonkvr. Martini Bruijn. Ik ben over tuigd, dat ik spreek mimcns alle militairen van Nieuwersluis, nis ik hierbij mijn h artelij kou dank betuig voor de vele moeite die zij zich 'hebben get roost om ons zoovele gezellige avon 't Gevolg zal wel zijn, dat eene herhaling niet zal uitblijven, tenzij de mobilisatie spoedig geëindigd is, wat wij allen natuurlijk ten «eerste hopen. Eere aan de gevers en medewerkers tot het welslagen van den avond. Anderen -mag het eeno aansporing zyn, eveneens zoo'n avond tot stand te brengen, 't Zal niemand -berouwen1. EEN LANDWEERMAN. Uit Hellevoetsluis. Mil. Bern. Knaapon schrijft ons: De bekende, aardige humorist* Louis Contran trad gisteravond met zijn gezelschap, be staande uit mej. Rosa de Leeuwe, zang, mej Greta Schleuy, dio zong en tegelijk op de piano accompagneerde cn do populaire cabaretzange res, mej. Rika Davids, alsmede den heer Hen drik B. Neef, piano, op voor de militairen dezer vesting. Gelijk de heer Louis Contran reeds in zijn geestige openingsrede zeide, werd hier geen hooge, edele kunst geboden, doch aardige grappige humoristische nummers ten beste ge geven. De heer Louis Contrain vermaakte ons met eenige komische voordrachten, mej. Rosa de Leeuwe met een paar, mooie zangnummerfcjes, mej. Greta Schley amuseerde ons met haar wei kelijke lieve stem met een paar grappige lied jes, terwijl mej. Rika Davids ons met hare bekende voordrachtskunst vergastte op een paar min of meer humoristische en ernstige liederen. Allen deden dit op hoogst verdien stelijke wijze en zóó zelfs werd hot applaus, dat meermalen een toegift niet kon uitblijven. De heer Louis Contran sprak voor het einde der goed geslaagde voorstelling zijn auditorium op geestige wijze toe, - zeide, dat z zijn ge hoororganen hem niet hadden bedrogen^ bij constateerde, dat deze avond wel in den geest der aanwezigen was geweest en hoopte hij, dat -hiervan nog lang een aangename herinnering zal bijblijven. Hierna daverde een langdurig applaus door de zaal. Ik meen dan ook wel de tolk te zijn van het aanwezige kader en de aanwezige manschappen, wanneer ik met dezen den heer Contrain en zijn gezelschap hartelijk dank zeg voor den aangenamen avond ons zoo welwillend aangeboden en daarbij de hoop uitspreek, hem en de zijnen nog eens spoedig in ons midden te zien. BERNARD KNAAPEN, De sport in het leger. Mil. A. Groen Jr. schrijft ons van fort He meltje Ik, die zelf op een fort gehuisvest ben, lees met zooveel genoegen die stukjes in onze cou rant welke afkomstig zijn van onze forten. Maar bovenal lees ik met aandacht die gedeel ten zooals zekere sergeant Schönfeld uit het fort bij Velzen schrijft. Dzarin toch behandelt bovengenoemde het voetbalspel, dat zoovelen met mij vereeren. Daar wordt gesproken van een opgerichte club, die tegen een anderen speelde; en juist daarvoor wensclite ik een oogenblikje de aan dacht. Laat ik eens denken aan mijn eigen fort of liever, het fort „Hemeltje". x I Een heel enkelen keer voetbalden ook wij wel den te besorsen en hoop, dat, toolang da j M wiumMr y, dan y, hot TeId Mijn gedachten dwaalden af naar het fort bij Vechten waar toch ook zoo'n uitstekend elf-tal bij elkaar is te zoeken, naar de Lunnettere, waar niet minder goede spelers zijn en wederom vraag ik„Waarom wordt er in de Groep Lunnetten zoo weinig aan voetbal gedaan?" Er zijn enthousiasten genoeg. In deze tijden brengt het weer wel een ant woord, maar toch, toen dit nog goed was, hoorde men in de GToep Lunetten ook niot veel van voetbal. Wol kwam er op aanvraag van den comman dant een bal van den N. V. B. on dan werd er wat getrapt, maar daar bleef het bij. Nooit bij na een wedstrijd van sport tegen sport. Ik weet zeker, wanneer in do komende dagen het weer beter wordt, zal het niet veranderen mits er personen zijn, die eenige moeite doen. Weet gij lezers op de forten waar dit aan ligt? Wel, heel eenvoudig aan U zelfik bedoel hiermee die personen, welke bekwaam genoeg zijn om aan hun commandant op beleeide ma nier voor hun elftal een middag vrij van dienst te vragen, om de eer van hun fort op het gebied van voetbal tegen dit of dat fort- hoog te houden. Ik weet zeker, wanneer er geen bijzondere werkzaamheden zijn dat dit door den com mandant in de meeste gevallen wordt toege staan tenminste cp ons fort ia dit zoo en ik meen te mogen zeggen, dat de Lunetten in dit opzicht niet onderdoen. Daarom zou het mij een waar genoegen zijn ran deze of gene oen bericht to ontvangen waaruit bleek dat men in de bovengenoemde richting workt door b v. ons fort uit te noo- digen tot een wedstrijd. Eventueole moeilijkhe den kunnen met gleden wil wel uit don weg worden geruimd. A. GROEN Jr. Fort bij het Hemoltje. Uit Brahant. Men schrijft ons: Langen tijd is onze compagnie in een klein dorpje in Zuid-Brabant geweest. Van ontspan ning, vooral in den beginne, was natuurlijk geen sprake, zoodat de verveling de grootste vijand was Door do militaire autoriteiten is getracht het ons zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo is b.v. het patronaatsgebouw tot cantine inge richt geworden- Velen hebben daar genoeglijke avondjes doorgebracht. Op initiatief van den Weled. gestrengen heer kap. inkelman werd in de cantine op 4 December eene uitvoering gegeven, metmedewerking van de heeren Martens en Voeten. De kantonnement6Com- mandant. alsmede eenige andere officieren, vereerden de vergadering met hunne tegen woordigheid. De avond is uitermate goed ge- eJnagd.0 Oin 10 uur gingen allen vroolijk ge stemd huiswaarts. Uit naam van de manschappen der 3e en andere compagnieën dank ik kapt. Winkel man, voor de moeite, die hij zich getroost heeft, om den manschappen zijner compagnit een aangenamen avond te bezorgen. St. B. 1/3. Een dankwoord aan Mevrouw PorthelneKrol. Mil- S. H. Pietersma echryft ons: Een hoopvolle tijding was bet, die ons on langs bereikte, n.l. het plan der Nederlandsche Vrouwen, om do breipen op to vatten, tot het vervaanlégen van bivakmutsen, buikgordels, enz. voor de Nederlandsche soldaten. Eon plan, getuigend van den frisch-vrouwelijken geest, ,1,3 leeft onder de vrouwelijke kunne van ons land' We hoopten met goede hoop op een deel der vruchten van v. n. plan te ontvangen. Voor ecnig dagen terug arriveerde ten huizo van onzen kapitein een groote kist met verbazicigwekkeiKlen inhoudbivakmut sen, buikgordels, polsmoffen en borstrokken. Wie was do goede engel, die zich over de jongens van batterij 3 A. ontfermde? Mie de ongel, die vol goedheid onze harten deed pope len van dankbaarheid. Wij achten het ons een aangename taak, te melden, dat die goede geest belichaamd is in Mevrouw Portbeine-—Krol, Utrecht. Reden tot dankbaarheid is hier werkelijk. Van onder officier tot „kistjesdrukker'van „stuks" tot stukrijder, ontving ieder, door onzen kapi tein zorgvol verdeeld, een drietal van opge- nunnde verwarmingsmiddelen. Door de goede zorgen en bemiddeling van mevrouw PortheineKrol in bet genot ge steld van een uiterst nuttig en practisch ge schenk, is het ons een behoefte, onze dank baarheid te toonen aan de edele geefster door uit te roepen een welgemeend„lang leve mevrouw Portheine!" Namens do jongens van le reg. veld. art. batterij 3 A., S. H. PIETERSMA. Uit Alpheit ad Rijn. Milicien Van Loon schrijft ons: Het Kerstfeest nadert. Velen zullen echter ditmaal dit heerlijke feest op een andere wijze herdenken als voorheen. Enkele gel uk-vogels Hen het wel treffen dat ze juist met de feestdagen verlof hebben, maar oen a?er groot aantal onzer zal met de Kerstdagen. Oud- en Nieuwjaar niet in eigen kring Kunnen zijn. Voor velon onzer is dat een bijzonder groot gemis, niet te vergoeden door o-n feestavond met tooneolvoorstelling of iets dergelijks. We zijn nu eenmaal huiselijk aangelegd. Niets gaat ons boven eigen haard, en vooral de feestdagen in deze maand zijn van ouds af huiselijk© feestdagen. Alles trekt dan naar 't ouderlijk huis en nooit is de weelde van bet gezins- en familieleven zoo groot aJa op die dagen. !t Is een heele beproeving dan op wacht te moeten staan of zich te verreien in kwartier of kazerne. En toch is dat alles nog beter dan oorlog! Wreede. wreede oorlog! Wanneer het einde? Toch blijven wij hier te Alien gedurende de W. Voor» pred.dir. t. L. Van Sabtna-tort. Men meldt ons; Wij liaddon hier zoo aia wel meor gebeurt, een gezellige» avond. Srpim trad op met zijn oahtgenooto mevr. Sipini «Js meiajo met den helm goboron. Reeds met zijne opkomst als goochelaar wist hij ons te boeien, maar voornamelijk als ra en tri ok- komediant en Rattekoning en «Snel toe konaar. Heel de bezetting van het fort juichte hejn too als leuken vont, omdat hij ons als het ware met «ijno zonderlinge toeren inpalmde. Gaarno be volen wij den beer Sipini aan onzo vrienden aan, wamt waar hij komt is men ton zeertso voldaan. EENIGE MANSCHAPPEN. Erkentelijkheid. Ordonnans^ P. da Lange, mil, roatroce, schrijft ons uit Umuiden: Na veel gehoon te hebben in de ..Sokla- tencourant'over do goede behandeling van ingekwartierde dienstplichtigan, zoo kan ik niet nalaten, ook het een cn ander mede te doelen over mijn goede behande ling te JJmuidcn ondervonden. Over het geheel genomen is de bevolking van IJmuiden niet kwaad, hetwelk, ons alras bleek bij aankomst-, den -Jen Aug. j.J. Als kinrksren werden wij txxC vangen, gul vriendelijk was de behandeling je gens om. Jk zelf, dl© dit echryf, ben als hot were in Abrahams schoot gevallen, en velen van de Umuiders die hoorden waar ik inge kwartierd was. zeiden: vader Albert en moe der Trijn^ zijn niet kwaad, jo hebt reusachtig geboft. Nu, ik heb geboft, ik had geen beter tehuis kunnen treffen, en ik waardeer hot ook ten zeerste, on het zal bij mij een blijvende herinnering zijn, aan al het goede wat de fa milie A. Stam aan mij deed. Ook mijn makkers, welke te IJmuaden inge kwartierd zijn, zijn nret dezelfde gevoelens je gens de IJmuiders bezield en zullen na de mo bilisatie terugdenken aan de goed© behando- ling hier ondervonden. P. DE LANGE. Van Fort a/d. Ham. Men achrij/t ons: Heden gewerd ons het verslag van Ixü Sint' Nicolaasfeest. dat gevierd werd op het fort a,d. Ham. Wij moesten echter tot onze groote spijt ervaren, dat uw inzender zich aan oon groot verzuirn heeft schuldig gemaakt. Wan neer er sprake was van het gezellig opluiste ren van genoemd feest, dan treedt zeer zeker op den voorgrond, de man van onzo beeetting, J Schweiger, in zijn komisch optreden meer bekend onder den naam van „Jopie". Hot speet ons zeor dat onze .Mopie" in uw verslag niot werd genoemdzeer zeker door de omstan digheid, dat hij niet alleen deren specialea avond, maar telkens en telkens weer met wer kelijke animo en gulle belangloosheid zijn gare ter beschikking stelt. Door zijn echt komische liedjes voor te dragen welke steeds oorspronbv Jijk zijn, was hij zooals steeds in stoot onzo zorgen te leeren vergeten. Wij zijn dan ook zeer, zeer reel wat het slagen van bet feest betreft, aan hem verplicht. Wij willen dan ook en dat is al het minste wat wij hem tor eere kunnen doen, langs dezen wog bedanken voor datgene wat hij op het Sint Nicolaa-Jeesi in het belang van ons beeft gepraesteeid. N airons do bezetting vae fort ad. Ham S. VIGEVENO. Liedjesavond op het Coninckxfront te Hellevoetsluis. Landweerpl. M. Vrij schrijft ons: Do mobilisatie heeft toch ook haar goede zijde! B :e heeft er zooveel gelegenheid ia ziln burgerwerkkring om algorrceme ontwikkeling op te doen, wie gaat er zooveel uit ak in den mobilisatietijd Niet wij, gemobilisoerden in Hellevoetsluis- En dat wordt zelrer nog beter, nu een commissie gevormd is ..voor de ontspan ning van do gemobiliseerden in de stolling rIer monden van do Maas en het Haringvliet." Zoo trad Dinsdagavond 15 Dec. in do canti ne van het Coninckxfort „héél gewoon" voor ons op de hoer De Kanter to Bussum, thai» landweerplichtige to Maarssen. Ik hob hot bijgewoond, dat hij een uitverkochte zaal mot een uitgelezen publiek in hot centrum van ons land wist to amuseeren met zijn eigen gemaakte liedjes. Of hij ons wist bozig te honden? Vraag het aan de 300 militairen, die in den geïmproviseerden schouwburg aan wezig waren. Belachten hebben wo heer lijk gelachten! Wat is heter voor een mensch dan eens lekker te kunnen lachten speciaal in dezen tijd Zijn yroolijke liedjes als „Het vogeltje op Nelly'6 hoed", .,De herhalingsiichting", „Hot x-stralenor^lerzoek van nveisjosbarten", vrerkten buitengewoon weldadig op onze lach spieren; zijn ernstige liederen ais „Het inter nationale gebed in den Reuzenstrijd", „Het gesprek van den vergeten koetsier met zijn oud rijtuigpaard (nn vervangen door een auto), verwekten stemming in de zaal. Zekér was de hoor De Kar.ter niet in staat gcmwvt, zulk een schitterend geslaagden avond te ge ven, wanneer hij m'et terzijde was gestaan door mevr. Dc Kanter. die haar muzikale prestaties beschikbaar stelde voor de 6oldaten de Ingeleiding der liedjes op de piano was uit steken:!. Hulde aan mevr. De Kanter dat zij zooveel „soldatenmoed" bezit om baar man, den soldaat, op zijn tournee te volgen om al dus honderden te laten genieten van hun heerlijke liedjes. Alle aanwezigen stemden gaarne in met de woorden van den commandant van bet Coninckxfront d»m weledelgestrftngen Heer luitenant De Roede: ..Hulde aan mevrouw Dc Knnter dar.!: aan beiden en tot weerzien* in Hellevcr-tel u De laodweerphohtige M. VRIJ.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3