V laatste Berichten, file eens onze Mg laai Friesche iereiÉi! Miaiak blijft desj roeken, EXAMEN KOMMIES WAÜ wdEftlitmus MÏLÏTAIRENl «3= DE SOIjDATEKTCOURAWT vctxx Vrijdag1 IS December DL 9 3 Gemengd Nieuws. Nieuwe Uitgaven. De slag in de Noordzee. AöVERTENTIEN. VERLOREN' heeft geprofaeer: F6. ü/i.€51L*9 MARKT42, I3röa. V. ROSSEfi'S Rijp-Licht. jQCts pr ons-pakje. Kosmos Marechal Niel Firma J. F. SEGERS ZGON, Zeggen !ren dan ook wel allemaal van plan, een schoon gereed te houden, maar heimelijk vreesden we toch, dat we in onze verwachtingen zouden worden teleurgesteld, want do eonigo schoor steen, waarin we u met kans op succes kon den verwachten, was de keukenschoorsteen endie zit zeer dikwijls verstopt en is op 't oogonblik zelfs heelemaal in de reparatie. En dan wat voor een schoen moesten we gereed zetten? Bij velen van ons zijn do schoe nen kapot en een 1 ca potte schoen kunnen we oen heilig man als gij zijt, toch niet vertoonen. •Bonidien wisten we niet, wat we in den schoon moesten doen voor uw paard. Hooi is hier niet to krijgen. Wel hebben we laatst, toen do sneeuw een halvcn voet hoog lag, een soldaat op bet fort zien loopen, met een zeis om gras to maaien, maar van het hooi dat daarvan gekomen is, hebben we nooit meer iets gehoord. En brood, ja dat zou ook slecht gaan, •want do kug smaakt soms zoo erg muf, Sin terklaas, en wo waren hang dat uw edel paard er buikpijn van zou krijgeu mot al de gevolgen daaraan verbonden en.... de weg naar de la trine is lang en moeilijk en een boodschap bui ten de latrine wordt zwaar gestraft. Daarom, Sinterklaas, waardoeren wij het dubbel, dat go ons do moeite hebt gespaard, onzen schoen ge reed te zetten en dat ge reeds thans op -5 De cember in ons midden zijt gekomen mot uwe verrassingen. Groot zullen de moeilijkbeden zijn geweest, clie ge op uwen weg hierheen hebt ontmoet die go zelfs zonder één dag vertraging hebt pverwonnen. Wij noemen slechts de mijnen op zee. do kans van aanhouding van al uwé ge schenken als conditioneele contrabande cu de kans, dat men u zou aanzien voor een vijande lijk generaal en uwe knechts voor Indische vorsten, bestemd om te vechten aan de zijde dor verbonden mógendheden. En deze moei lijkheden zijn nog niets in vergelijking met die welke ge ontmoet zult hebben op weg van. As- peren naar liier en wo bewonderen u, dat go op dien weg, niet in den modder zijt blijven ste ken. Ik vrees evenwel reeds te veel van uw geduld te hebben gevergd, want ik begrijp, dat u het van avond nog druk hebt. Echter zal het n wel aangenaam zijn, indien we eens wat voor u zingen, zooals dat gebruikelijk is en ik noo- rlig daarom alle aanwezigen uit het welbekende lied aan te heffen van: Zie de maan schijnt door de boomen, [hetgeen de muziek wel zal willen begeleiden. Dit volle horst werd bet lied door allen ge- fcongen en St. Ni cola as was zeer voldaan. Wij zijn onzen superieuren, die St. Nicolaas t>p bet fort hebben toegelaten en voor bet financieel gedeelte gezorgd hebben, ten zeerste dankbaar. Ook mogen we een woord van dank niet onthouden aan mevr. de wed. A. E. N. nit H. bij N., die de heerlijke sigaren gratis yerstrekt had. Uit aller naam. de milicien B. A. Cevonden voorwerpen. De sergeant, die per abuis den verkeerden koffer heeft medegenomen op Zondagavond 13 December j.l. en in den trein zat van ZwolleUtrecht en omstreeks 10 uur aldaar arriveerde, kan ziju koffer terug bekomen on der toezending van den koffer, die nu in zijn bezit is, aan het hier volgend adres: W. van Erkelens. mil. sold. Yeldl. 4e d'iv. 5 reg. ie bat. 3e comp. Verloren voorwerpen. Zondag 6/12 heeft ondergeteekende een broodzak laten liggen in den trein, de brood zak, broodzakband, vetkoker, staartstukbor stel en een eetlepel, alles genummerd met 3 A 2630; Verder nog een veldflesch, een zak doek en een stukje zeep. Mocht een mijner strijdmakkers het soms -gevonden hebben, zoo verzoek ik beleefd het op te zefiden aan mijn adres. De kosten zullen gaarne worden ver goed, C. A. DE GROOT, 1 comp., 1 bat. 3 reg. Inf. Dramatisch einde van een mineur of wat een vrouw vermag. Liefdeshistorie tijdens de mobilisatie 101j. /(Van den telefonist Goes op 't Hemeltje.) Ik had een wapenbroeder, Hij stierf van minnensmart. Ik kan hem niet vergeten, Een ieder mag het weten, Het valt mij o zoo hard. (bis.) Zij had hem laten loopen, Verkoos een koogeren rang. 't Was ook geen echte liefde Hetgeen dien brigges griefde. Het duurde dus niet lang. (bis.) Hij heeft haar afgeschreven, Wou niet bedrogen zijn. Het was voor liem het beste. Het eenige wat hem restte, Al deed het hem ook pijn. (bis.) Het kon toch zoo niet blijven, Zij scheen een all'mans vrind. Want met een brigges vrijen, Een soldaat je liefde wij'en Dat doet toch geen lief kind. (bis.) In Utrecht kreeg ze konnis Aan een gewoon soldaat. Ging den brigges toen bedriegen. Bovendien hem nog beliegen, TT ij maakte zich toen kwaad, (bis.) Zooals ik u vertelde, Schreef hij haar dadelijk af En sprakis dat een dame, Die heeft er twintig samen, De eerste ligt in 't graf. (bis.) Een sergeant kwam het te weten, Hij ging er vlug op uit En dacht zoo'n wispeltuurtje Heeft voor mij ook vast een uurtje, 'k Geef voor haar naam geen duit. (bis.) Hij had heel goed geraden Hetgeen geen wonder was, Zij zou al vast beginnen Voor den soldaat iets te verzinnen Die kreeg dus ook de das. (bis) Men ziet nu ied'ren avond H Sergeantje vrijen gaan. Hij is in dertien weken De „Vijfde" wélk een streken, Dat meisje gaat naar de maan. (bis ïk mis mijn wapenbroeder, Het is voor hem voorbij, Maar had hij het geweten, Hij was nog op 't fort gezeten. Nog gingen wij zij aan zij. (bis) En u, o jonge dame, Met al uw kust en keur, Wilt g' u niet zien bedotten, Niet door ieder doen bespotten. Bedrieg dan nooit een „mineur", (bis) GOES. Antwoord van Keesie Mobiel op de vele brieven van zijn vrienden. (Van Keesie Mobiel.) Geachte vrienden en bekenden, 'k Vraag aan do Redacteur een woord, 'k Ontvang uw brieven vol ellende, Waarom gij steeds niets van mij hoort. Maar ach' mijn lotgenooten, O wilt toch eens begrijpen, dat Scheef ik u allen op uw brieven, Ik 14 klerken noodig had. Zeker. 'k hoor u wellicht niomp'len, Het rijk geeft je toch vrij van port. Maar toch, al schrijf ik me <le schrijfkamp, Dan schoot me toch nog tijd te kort. Dus heb ik dit middel a'angegrepen, Jjc schrijf door middel van de krant, i* voornaam; gij hebt een antwoord, En ik ben machtig uit den brand. Ja, ge hebt gelijk, 'k beken, 'k ben laat, ('t Werd vaak me naar t hoofd gegooid), Maar al is 'L laat, gij hebt een antwoord, En 't is toch beter iaat dan nooit. Gij vraagt mij, beste kameraden, Verspreid dooi' heel ons Nederland, Of ik me hier in vreugd kan baden? Terwijl ik sta aan d'uitorsten kant Van onzen vadorlandscbeu grond, J)e woorden vallen uit miju mond; Het leven in de mobilisatie, Dat bracht mij onrust, agitatie, Maar och, wat geeft 't je, of was ie, Jullie weet, 'k bon steeds ec-n v rooi ijk basie, En lach toch altijd op 't lasie, Hoewel mijn heole permitatie Haast is gecrampeerd van alterassie '1c Sta hier voor 't volk van boter en kasie, En wacht tot 't volk van een andere natie Onzo grens oversclirijdt zonder invitatie, En of 't nou Jantje is. Pietje of Klasie, Tk toon hun mijn eeuwig lachende fasie, En laat ze niet door, al is 't nog zoo'n hoog basie, En al blijven we 2 jaar nog in mobilisatie. Gij vraagt mij, vrienden en permitatie, Om de mop van de mobilisatie, Heeft die ook een twijfelachtige reputatie, Geeft de Redacteur nog een plasie, Dan volgt hier de mop, En uit mijn kop Is heel do strop. En 't kost me geen pop. Bij voorbaat dank voor de plaats, Redacteur, 'k Weet er behoort moed, voor 't gelees van mijn gezeur, Maar ach, wanneer 't n niet beviel, Geef maar wat toe, 't is van KEESIE MOBIEL, Eore wlen eere toekomt: (Van mil. Scholtes.) In Offenbeek, bij den heer Verstappen, Daar is voor de soldaten iets goeds te happen En het eten is uitstekend goed, Bij vleesch, brood en pannekoek. En komt de vrouw met een lekker stukje spek, Dan zeggen de meisjes, het is voor de jongens te vet. Maar ook een paar mooie meiden, Geen schooner© zijn er in Leiden! En komen we nat thuis, dan zegt moeder de vrouw ,,0oh lieve jongens, vat maar geen kou!" Het slapen is goed en zacjit, Het bed is van stroo, maar een pracht; En we hebben op het bed een zacht kussen, Met kapok en veereu er tusschen. Met ons elven ziju wij in kwartier. Een beter kosthuis is er niet dan hier. En onze Frans is een goede harmonicaspeler, En zingt daarbij de noten tot in den boven sten regel. En nu met muziek en zang De familie Verstappen, zij leve lang! KARL SCHOLTES. Aan onze kameraden in cte N.-H. Waterlinie. (Van twee mil.-matrozen.) Wij zitten op West-Terschelling, In 'n loods vlak bij een helling. Daar dicht aan de blauwe zee Valt 't ons bijzonder mee. Het is een pracht van een gezicht Met 't oog op de zee gericht, En dan die hooge duinen! Maar dan heb ik ook alle mooï's gezegd, Want- de wegen hier zijn slecht; ILier zijn geen mooie straten, 't Zijn hier allemaal hoeken en gaten. 's Avonds om 10 uur moeten we naar de kooi En al heb je wel eens last van een vlooi, Over 't algemeen slaap je fijn, Tenminste, de moesten snurken zoodra ze in bed zijn. 's Morgens om 7 uur is 't al overal. Dan doe je net- of je er niet uitkomen zal. De korporaal schreeuwt en raastzullen we nou beginnen. Het is nu toch wel eens tijd om er uit te springen. Dan is 't eerst een beetje water in je gezicht, Want je oogen zitten van de slaap nog dicht. Dan knjgen we al gauw koffie, brood, boter en kaas, Zonder daarbij rumoer of veel geraas, Want liet recht van de sterkste geldt hier niet, Het gaat alles model, wat er ook geschiedt. Nu baksgewijs, en na ziekenrapport, Gaan we do duinen op en zoo vort. Meestal gaan we er met 3 divisies henen Als we dan terug komen ziju we erg vermoeid in onze beenen. Dan is het eerste, wat we bedenken"/ Om onze uitrusting af te zwenken, Want voorwaar, voor een mil.-inatroos is het heel kras, Met 120 patronen in z'n tasch, Langs duin en strand te paradeeren, Zonder zelfs den pas te mankeeren. Maar zooals liet meestal gaat, Alles gewent, daar zijn wij ook mee gehaat. Toch is het leven hier zqo licht nog niet, Als men het maar van den goeden kant beziet, Want alles bij elkaar komen we hier op neer, Dat we liever een marscbje maken voor een keer, Dan dat de vijand onze kust kwam begluren En trachtte te landen en wij moesten vuren. Zoo leven we hier op Tersehellingsrêe, Zeer gezellig en ook weltevrêe. Er zal wel wat aan dit rijmpje mankeeren, Maar om het beter te kunnen, moeten we eerst nog wat loeren. D© milc.-matrozen, T. DE B. en B. v. N. ken over de oorlogsvloot, over torpedobooten, onderzeeërs enz. Een overzicht van don inhoud te geven is moeilijk bij onze beperkte ruimte; laat ons zeg gen, dat we zoowel een reis meemaken m.t ecu ■mails boomer, een schip zien bouwen, de Rot- terdamsclie eu Amsterdainscho havens bezoe ken, als rondgeleid worden op een oorlogsschip, don ouden zeeman zien zitten voor de Prins Hondrdkstichting to Egmoud of den jongeren zien excerceeren in de Kweek kschool voor Zee vaart. Een uitmuntend boek voor Kerstge schenk ook Prof. dr. G. W. Kernkamp, De IOuropeesche Oorlog. Ill De Noordzee versperd. Uitgave: H. I) Tjocuk- Willink en Zoon. Haarlem. Prof. Kernkamp zot in de „Vragen des Tijds" de merkwaardige beschouwingen over den grooten Europeesclien oorlog voert. De uit gevers zonden ons daarvan weer een overdrukje. „De Noordzee versperd" noemt do hoog- loeraar zijn derde artikel, maar daarin .staat meer dan alleen van de Noordzee. Eerst wordt een zeer fraai geschreven en bijzonder helder overzicht gegeven van den toestand op liet oorlogsveld in het laatst, van November, .-.et is inderdaad een pleizier dit te lezen en liet zal menigeen den toestand duidelijker doen inzien. Do schrijver wijst- er op, dat wij, Nederlan ders, vooral vol belangstelling zijn voor den strijd in België, dat zoo dichtbij ligt, maar dat we niet moeten vergeten, hoe de strijd in het Oosten van op zijn minst evenveel belang is. Verder behandelt de sehr. de geschiedenis van De Wet's rebellie in Zuid-Afrika, het toe treden van Turkije tot den oorlog en de eigen aardige gevolgen, die dit kan hebben, den zeer slag aan do Chileeuscbe kust. om dan eindelijk te komen tot de versperring der Noordzee, voor ons door on?e bijzondere ligging en onze neu traliteit van het grootste belang, en dan ook een zeer moeilijke en lastige quaestie. Hoe moeten wij ons daartegenover gedragen? Dcor het hoofd omhoog te 'houden, luiden de manne lijke slotwoorden van deze aflevering: „door niemands gunst bekoord, door niemands toorn verschrikt". aan toe ongeveer 15 uren in de kist te heb ben doorgebracht en dat hij zonder hulp van anderen zich in de kist had opgeslo ten en ook zonder hulp van andoren eruit had kunnen komen. De man werd na deze verklaringen aan de politie overgegeven. Bij onderzoek bleek de kist te bevatten een deken, twee charapugnoflesschen met wa ter, een flescbje bouillon, een dozijn bana nen en bananenschillen. In twee hoekeu waren riemen aangebracht voor de armen van den man. Toen de kist brak zat een der armen van den man nog in den riem, de andere riem was gebroken. Eindelijk be vatte de kist nog een rubberkussen met zuurstof gevuld. Blijkbaar moest die zuur stof dienen om den zonderlingen reiziger op te wekken, als de benauwdheid in de kleine ruimte hem zou overmannen. Hoe de man in de kist kwam is nog niet duidelijk. Aan het verhaal dat hij geen hulp zou hebben gehad, is zeker nauwelijks geloof te hechten. J. W". J. Baron van Haer- solte, Het Gulden Boek der Zee, Uitgave; H. D. Tjeenk Willink en Zoon_ te Haar lem. Ons volk is een zeevarend ->-olk, het is dat altijd geweest en het is het gelukkig nog. Wat- we ziju, en wat we hebben, het is voor een groot deel aan de o.-e te danken. „De zee. is oaze glorie'', zooals een dichter zegt. Duar is geen werelddeel, waar de Hollanders niet eens hun vla-g Lobben geplant, en Tasmania in Au stralië herinnert nog evenzeer aan een Neder lander als de Magcdliaenstraat in 't uiterste Zuid-Amerika. Nederlanders waren do eerste Europeanen, die mot Japan in 't Verre Oosten verkeer hadden, New-York was oorspronkelijk een Hollandsche stad, evengoed als geheel Zuid-Afnka Hollandsch was. En we houden nog altijd van de zee, we zijn voor een déél steeds nog meer zeerobben haast dan landratten. Onzo beste eigenschappen zijn die, welke ook aan de zeelieden gemeen zijn. En we hooren en lezen nog altijd gaarne van Janmaat, van zijn schip en van de groote zee die hij bevaart, nietwaar? Welnu, wie rot das slag Nederlanders behoort, en dat zijn er velen, ook wij zelf dien raden wij aan „Het Gulden Boek der Zee" to koopen. Hut verhaalt ons op prettige en tegelijk leerzame wijze van alles wat op de scheepvaart, or> do schepen en het yjreleven betrekking heeft; maar n. t min der vertelt het ons van die zeelieden zelf, in hun doen en laten, hun loven, hoe dat reilt en zeilt. En het boek vertelt niet alleen, het laat ook zien. Een groot aantal goed geslaagde pla ten luistert het werk op, dat op mooi papier en met fraaie letter gedrukt is. Een werk, in één woord, voor ieder Nederlander, maar in 't bijzonder voor onze jongens op do vloot. Natuurlijk wordt er in het werk ook gespro- Een weerzien. In een Münchener blad verhaalt een reser vist van een eigenaardig weerzien op het wes telijk oorlogsterrein. „Met een van de aanvul- lingstroepen dus zegt hij was er ook een Beierseh landweerman meegekomen, die in vrediger dagen als karrijder van een der groot ste Duitsche brouwerijen was werkzaam ge weest. Toen wij 's avonds bij de wagens van de veldkeuken kwamen, trok het onze aandacht dat een van de paarden voortdurend hinnikte en bijzonder levendig was, hoewel dat dier an ders volgens het zeggen van den onderofficier die bij deze afdeeling van den trein het toe zicht had, een erge stille in den lande was en gedrukt als een beest, dat zijn baas kwijt is. Het hinneken werd steeds luider en vuriger; het paard steigerde en trok aan zijn leidsels eu strengen alsof het er van door wiide gaan. Op eens zie ik hoe de landweerman zijn^menage- keteltje jammer van het goede eten uit zijn handen laat vallen, naar hot span paar den toesnelt en ze pardoes om den lials pakt „goeie hemel, dat benne m'n paarden van thuis!" Dikke tranen liepen hem in zijn groven baard en hij hield maar niet op zijn paarden toe te spreken, ze op den hals to kloppen en te verzekeren, dat ze nu bij mekaar zouden blijven. De heel© compagnie had schik in 't geval en hoopt nu maar dat de brave landweer man als voerman bij zijn span mag blijven, om den etenswagen, alias het „goulascli-kanon", te rijden." (N. v. d. D.) Gorki als ziekenverpleger. Een Hongaarscb advocaat, die als reser ve-luitenant tegen de Russen gevochten heeft en gewond is gevangen genomen, schrijft, zoo meldt het „Berl. Tagebl." aan een vriend, dat hij in het reserve hospitaal van het Roode Kruis ligt. Dit hospitaal was vroeger de bergplaats van decoraties van bet Nationale Theater te Moskou. Daar deelt hij een kamer met een wonden landgeonot- en twee Russen. In den brief vertelt hij verder, dat dagelijks een goedig uitziende heer bij de zieken komt, uren lang aan hun bed 'zit en hun zijn hulp aanbiedt. Uit zijn trekken straalt goedheid. Een verpleegster vertelde, dat het de beroemde schrijver Maxim Gorki was. De dichter heeft in Moskou zelf een klein lazaret ingericht, waaraan hij zich geheel wijdt. Een moderne Hugo de Croot. Wij hebben r-eeds met een enkel woord melding gemaakt van de. zon derlinge ontdekking, die Zaterdag in de Tilbury-docks te Londen werd gedaan. In een groote kist, die aan boord van een Ne- derlandsche boot, bestemd voor Rotterdam, zou worden gebracht, werd een DuitscJi officier gevonden, dio op deze wijze wilde trachten zijn vaderland te bereiken. De „Times" vertelt het volgende om trent die ontdekking: De kist maakte deel uit van een groote hoeveelheid bagage be- hoorende bij een groep vreemdelingen uit het concentratiekamp te Worchester. Deze vreemdelingen, allen mannen boven den militairen leeftijd, werden onder militair geleide naar de „.Batavier V" gebracht, waarmede ze naar Duitechland zouden kun nen terugkeeren. Bij de overbrenging der bagage werd de ontdekking^ gedaan. Er was niets aan de kist te zien, dat eenigen argwaan kon wekken. De kist was een kist gebruikelijk voor het vervoer van lucifers en droeg het gewone opschrift: „Non-poiso- nous-Safety Matches". Zij was ongeveer 3 voet 6 inch lang en 3 voet breed en diep. Zij werd van den trein langs een glijplank op de ferryboot geladen, die de bagage naar de „Batavier" zou overbrengen. Bij die gelegenheid kantelde de kist eu kwam met een schok neer, maar geen geluid ver ried dat er een levend menscb in de kist verborgen was. Toen de kist aan boord van de „Batavier" zou worden gebracht werd zij wegens haar zwaarte, om en om ge kanteld. Blijkbaar kon de kist deze behan deling niet verdragen, want een der zij planken liet los en toen zag men hoofd en den arm van een man verschijnen. „Er zit een man in i" riepen de arbeiders. Kapitein Jerviss van de ferryboot snelde toe en wa rempel men haalde een man uit de gebro ken kist te voorschijn. De eenigszins be nauwde positie waarin deze merkwaardige reiziger uren en uren had verkeerd, was oorzaak dat hij eerst wat doezelig was en nauwelijks op zijn beenen kon staan. Maar hij herstelde zich spoedig en wreef toen duchtig zijn hoofd, hetgeen te begrijpen is na een verblijf in een kante-lende kiet. Kapitein Jerviss ondervroeg den man, die echter eerst deed of hij Ton Engelsch verstond, maar die ten slotte toch in goeci Erigelscli antwoordde. Hij verklaarde dat zijn naam Olto Kcehn was, dat b'j met de Potsdam" van Amerika was vertrokken om zich bij zijn regiment in Duitechland te voegen, waarin hij luitenant was. Het. schip was echter naar Southampton opge bracht en hij was gevangen genomen en te Worchester geïnterneerd. Hij voegde hier- LONDEN. De beschieting van Scar borough bogon tegen acht uur. De bevolking snelde in groote opgewon denheid uit de huizen. Velen ijlden naar het spoorwegstation en sprongen in den trein, die juist naar Huil vertrok. Vele ge bouwen zijn beschadigd. De machinist van den trein vertelt dat hij in Scarborough drié schoorsteonen zag vernielen. LONDEN. Lloyds deelt mede, dat de schade te Hartlepool aanzienlijk is. Een granaat trof een gashouder, die vuur vatte. Volgens geruchten zouden er in deze stad negen dooden zijn. De uit de geschiedenis welbekende abdij van Whisby is gedeeltelijk vernield. De vijandelijke kruisers verdwenen in noordoostelijkc rich ting. LONDEN. De „Evening Chron." te Newcastle meldtmen meent, dat drie Duitsche kruisers betrokken waren bij het bombardement van Hartlepool. Maar nau welijks hadden zij het vuur geopend of zij werden aangevallen door vier Engelsche torp edo j agers LONDEN. De minister van oorlog deelt mede, dat de commandant van het fort ten westen van Hartlepool rapporteert r De Duitsche oorlogsschepen openden het vuur tegen liet fort tusschen acht en negen uur. De vijand werd teruggeslagen. Een klein Duitsch schip opende eveneens het vuur tegen Scarborough en Whitby. LONDEN. Uit Hull wordt bericht De autoriteiten te Scarborough ontvin gen vroeg in den morgen de tijding1, dat een aanval op de kust werd voorbereidalles t oor de verdediging werd zorgvuldig ge reedgemaakt; artillerie en infanterie begaf zich naar de aangewezen posten. LONDEN. Volgens latere berichten was het mistig, toen het bombardement begon. Talrijke vrouwen en kinderen liepen in nachtgewaad de .straat op. Ongeveer vijftig granaten ontploften. Twee kerken zijn beschadigd, van ver schillende huizen werden de daken ingescho ten. LONDEN, 16 December. In een tele gram uit Darlington aan de „Star" wordt medegedeeld, dat 20 personen te West-Hartlspool gedood zijn door Duitsche granaten en SO gekwetst. LONDEN, 16 Dec.. Volgens de. laatste berichten moeten te Scarborough 12 perso nen gedood en 24 gewond zijn. Een nieuwe kruiser. WASHINGTON, 16 Dec. Naar het heet hebben de Duitschers het stooméchip „Cor morant", dat te Guam (een der Marianen- eilanden) is aangekomen, in een kruiser veranderd. De „Messostiije" gezonken. KONST ANT IN OPELHet oude Unieschip „Messoedijé" is op de ankerplaats gezonken, ten gevolge van een lek. Het schip ligt jog gedeeltelijk beven water. De geheele beraan- ming kon het schip verlaten. [Volgens een Engelsch bericht is de „Mes soedijé" gezonken tengevolge van een torpedo- schot van een Engelschen onderzeeër, die de Dardanellen binnenstoomde. Het Turksche bericht aehijnt dit te willen ontkennen.] Een nieuwe aanslag op Friedrichshafen? LONDEN. De „Morning Post" verneemt uit Bern, dat geschutvuur en het werken met zoeklichten bij Friedrichshafen het vermoeden hebben gewekt, dat opnieuw een aanslag is gedaan op de Zeppelinloodsen. milicien v. d. HEE, behoorende tot de fort- bezetting aan den Overeindsehen weg o/Jutfaas, heeft tusschen Jutfaas, Vianen, Lexmond, Meer kerk en Nieuwland verloren een partemon- rnaie met geld. (lit) De eerljjke vinder krygt.een goede belooning. Overal verkrijgbar. Volledige scSnrsfftellijke opleiding voor het gewone eerstvolgend examen. Salaris/6h/I470. Onze cursus leverde dit voorjaar Vs van alle geslaagden ocst gelieeS Nederlanc Alvorens als leerling tot eenen cursus toe te treden, eiscüie men een lijst wan oessgden met naam en wolïedïg adres, Geïllustreerde prospectus op aanvrage gratis emnco bij den directeur van den cursus t 'j2) 1VÜ. v. d. BROEK, Grorïiogers, Postibuö'O. SioomSatorJek vara üföïmtafr© HooMiooiselï Passementeriën en Borduurwerken. GaJonweverij a Ba Jacquard. Specialiteit in Militaire Petten tegen concurreerende prijze DE beste Var-i nas ,g Overal verkrijgbaar a 25c.rp.ons pakje. I jo Sigaren - - ÜE BESTE - - van 2 tot fl© cent per stuk. Hof/leveranciers, FABRIEK VAM lüitaïre Hoofdtooisels, Lederwerken, Paasementerieën en Borduurwerken. BREDA. HUISHOUD JA3VI EN APPELSIÜOP zijn smakelijk en weel goedkooper dan feotter. Fabriek ALTENA bij Nijmegi. De aangenaamste fijdpasseering voor de militairen geduree de KERSTDAGEN, is een kistje kerstklokje;. Uitstekende 3 ets. sigaar met Sumatra Zandblad. Prettig model Uatsliaateracfi HALVE kïies. Verder zijn bijzonder aan te bevelen: P5ETJE PUCK ONZE DON JUANSits. LE PREMIER PAFRINGAN (Modjo) 2;ts. Verkrijgbaar bij de meeste winkeliers door geheei bet land. TH. HOUTMAf 's-Hertogenb«ch. uwe kennissen'U niet, dat de Gel- dersche Rookworst met het lood Anton Huninlc" altijd even heer lijk is? Anton Hunink, Deventer, Hofleveranc wenscht Engelsch te leeren. In zes maanden leert U volgens onze methode Engelsch spreken, lezen en scbrjjven. Elke week een groote les van 10—I 2 bldz. drukwerk voor 2.50 per 3 mnti. Geef U heden nog als leerling op, het kan u later te pas komen, it J. H. VAN DER VLIET s: Blauwburgwal 13, Amsterdam. Petten era Beenwindsels. Kepi's vara aS 1.75. Alle maten in voorraad. Adres Jb. ROLFF A.Jzn., Vijzolstraat IB Tel. 102$5 N., Amsterdam.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4