Friesche Baai I falie Heerenbaai Krultabak TES urnen i Laatste Berichten. Wie eens onze blijft deze roeken. A. A. KNUYVER ZONEN, „Prachtig" <S«U3) Geef acht! VAÜ WOERKOM's 100 Kommiezen gevr Correspond e n t ie. Nieuwe Uitgaven. Allerlei. ADVERTENTIEN. heeft geprobeerd Firma J. F. SEGER3 ZOON, Kosmos Marechai Niel Liefhebbers FIJNE en VERDUURZAAMDE VLEESCHWAREN. H.H. Cantlnemeesters Boeken in bruikleen. DE pnT .n ATENCOÜR AIVTT Vrijciagr X X December 191^. Werkt Lij de trappisten als timmerman. Ik lag daar thuis als was ik hun zoon, Ik speelde een liedje op fijn-zachten toon. Ik werk graag, dat weet go misschien, Dan hielp ik zo aan do waschmachien. Ik kroeg daar te drinken en te eten, Ja, zulke mcnschen kan ik niet vergeten! Maar ik houd nu op met al mijn schrijven, Én hoop, dat ons landje in vrede zal blijven. Want als wij moeten vechten, dan mag u wel weten, Zullen wij de Tilburgsche vrouwen niet verge- Want wij hebben echt Hollandsch bloed* in de ad'ren. Slechts ov Tilburg. onzo lijken zullen ze Tilburg nad'ren. Mil. D. Willcms. Nu zal dan ook vandaag of morgen De minster voor onze aflossing zorgen, Maar de tijd is zeker nog niet rijp voor zulke dingenj Dat is van ons nu geen afgunst of nijd, Maar 't is dat het, ons werkelijk spijt Dat we hier nog langer blijven liggen, Maar dat is voor ous aller welzijn Voor D en voor on9. En kregen we ooit met een vijand don bons, Dan geloof me vrij, do „Zeeland bleef niet achter, Hij noemt zich nu vol trots de beste oude wachter. Dus heer redacteur, wil mij vereeren, En dit in uw veelgelezen blad publicoeren. Aan mijn onderwijzer. Een soldaat, uit liet kantonnement Oister- wijk zendt ons het volgende gedichtje, dat eon 11-iaxigo Amsterdamsche schooljongen zijn on der do wapenen#taanden onderwijzer toezond A'dam, 27 November 1914, Beste Mijnheer 1 Toen ik vandaag op den kalender keek, Werd ik van blijdschap plotseling bleek Ik dacht: „Meneer N. N. is Zondag jarig, Nu zal ik met do inkt zijn lang met karig, En maken een gedicht zeer groot Waarbij ik ben van moeite rood. - Ik nensch u dus boel veel geluk, En in 't geheel geen ongeluk. Ik heb thans sinds September, En ook nog in November, Een veraaam'ling foto's van d'oorlog in Europa, 'k Heb ook drio oensor-brieven en andre din- 'k Heb zelfs een mooieq shrapnell-l« Die eens door de lucht vloog als een vogel. Die werd gevonden bij het A.ntwerpsch beleg. Vind u dat niet fijn, zeg? Ook hob ik een kaartje, en spotprenten Waarmee ik nooit op straat zal loopen venten, Efet kaartje is getcekend door een correspon dent, Zeg, vind u dat geen knappen vent? Do prenten ook_ ze zijn zeer prachtig, En ik wenschte dan ook wel zeer krachtig, Dat ik ze ook maar mak*?n kon, Zoo als de corespondent dat verzon. Het kaartje is van het beleg van Antwerpen, .Waarbij do kogels door de lucht hebben moeten snerpen. .Van Mechelen af beschoten de Duitschers de stad, Waar men over lot gobomhardeer hevig het land had. Zij veroverden een fort, dat was gezeten Vlak bij een vernielde brug over de Nothe. Van daaraf trokken ze over die rivier Maar vonden daar geen Beiorsch bier, Maar wèl een fortenlinie met prikkeldraad, Dat vonden ze een heel gemeen» daad Van de Belgen, want dat prikkelhek Was voor hen een rommeltje, heel gek. Doch de Duitschers met hun zware mortieren, Dat ze overal lieen kunnen slieren, Schoten alles glad kapot. Dat was voor do Belgen meer dan rot, Want nu was Antwerpen naar de maani En dat kwam er èrg op aan. Ik zal er maar niet verder over uitweiden, Want dat zou u niet erg verblijden. Hot is een veel te bekende historie, En voor den vijand een erge glorie. Nu, dag, Meneer, het ga u goed, Ik hoop dat u weer gauw mag dragen uw ge wonen hoed. Uw Rob B... De grootste man van zijn tijd. (Van mil. huzaar Plen.) Weg van ouderlijke woning, Weg van vriend en haard, Ruw geeselt de oorlog, Toch ben ik nog bewaard, Al vlieden kogels om mij henen, Al dondert hot kanon, Al vallen makkers om mij henen, Al sneuvelen zij in grooten drom, Toch kan ik hen niet haten Wien dat stormen geldt, Toch blijven zij mijn broeders Waar het nu niot zoo broederlijk is gesteld. Wij moeten elkander nu bevochten Het noodlot is nu daar gon.jal Op hem is nu het wachten, Op hem, dio den vrede brengen zal, Aan hem mijn diepen eerbied Die den eersten, steen voor den vredo leggen zal. Wie bij ook moge wezen, Wie hij óok moge zijn, Hij heeft den mensch van krankzinnigheid ge nezen En moet een groot man zijn. Dat hij nu dan 6poedig kome, Een einde make aan dezen gruwelstrijd. Hij zal de grootste wijsgeer wezen, De grootste man zijn van zijn tijd. Valkenswaard. F. H. W. P. Jr. milicien-huzaar Beschaving. (Van korp. Kreunen.) Geen man van fatsoen, Zou in vrede iets doen, Dat 6trijd'ig is tegen het recht Doch komt er oorlog in 't land, Dan zet men alles aan kant. Macht gaat dan boven het recht 1 Vorsten en Staten, Schenden hunne tractaten, Bevechten elkander om strijd. En de onzijdige landen, Versterken hun banden, Van vrede en neutraliteit! Doch dé zwakken, dio zei ven Het onderspit delven. Gaan onder in den strijd En de machtigen en sterken Blijven aan het werken B'eheersohen den tijd. De strijd om het bestaan, Die met beschaving spot; Z».l nooit ten onder gaan, Maar is des menschen lot! H. M. KREUNEN. Verlangen naar huis. (Van matr. K. a. b. Hr. Ms. „Zeeland".) Be „Gelderland", 't divsieschip uit 't Noord .Vertegenwoordigt in de Soldatenkrant de Marine, zooals 't behoort, De Schipper, seiner en barbier Doen hun best op het papier, Om te vertellen het leven aan boord en aan den wal. Ik zal eens zeggen, hoe het komen zal, Dat d^tf „Zeeland" daarbij achterblijft, Maar. daarom zijn wij niet verwijfd. De „Gelderland" en „Brabant" zijn schepen met twee pijpen, Ze komen nooit in de buurt van Veere of Zijp .Want dat is te ver van huis en niet naar iede zin, En daarom stevenen ze eiken avond lmn eigen zeegat in Om naar huis te gaa-n naar vrouw en kind, Dat iedereen toch maar 't beste viudt. Dus ze hebben 't goed en zeggen 't zonder schroomen. Dat ze niet graag naar ons toe willen kómen Om een van de schepen hier af te lossen. Wij ook graag willen eens naar huis en met trossen, Met permissie gaan, eens in de zooveel tijd, .Wanneer <Je dienst er tenminste niet onder lijdt, Voor hoogstens 2 x 24 uur Dat is nu wel niet van langen duurt Ma«r iedereen gaat blij van zin *3 éenkfc itet sióidt gen goed B. v. D. te M. Wat u vraagt, lijkt ons wel mogelijk, maar niet in de tegenwoordige om standigheden. Intusschen kunt u ter golegener- tijd het'oordeel van uw onmiddellijke® chef in- innen. Red. J. B., Alphen. Wij hebben ©en gedeelte ge schrapt. Dit deed slechts afbreuk aan uw aar dig stukje. Red. J. B. O. „G. 5". U bedoelt waarschijnlijk of er verschil bestaat. Zeker bestaat dat. De noodzakelijkheid van vrij reizen wordt voor elk geval door uw onmiddeïlijken chef beoordeeld. Red. G. H„ Helder. Gij moet den ring het eerst geven. Red. Wachtm. V., Rotterdam. Neen, dat is niet zoo. Red. Tegenwoordig adres wordt gevraagd van H. Heere, mil.-sergt. der genie; van W. Bakker, mil.-korp. der infanterie, en van J. v. Galen, mil.-korp. der infanterie, alle drie laatstelijk gewerkt hebben aan de Bijenkorf te Amster dam, door A. Overdijk, mil.-serg. Ill Reg. "est.-Art. Ilde Bataljon 2e Comp. Red Cross, Mook. Van bevoegde zijde schrijft Len ons over uw beschouwing het volgende ..Ik begrijp er uit, dat het korporaals-ploeg- commandanten zijn bij de werkzaamheden van do ziekendragers, personeel dat er op te letten heeft, dat de ziekendragers hun plicht doen en niet met een brancard zich ergens verstoppen. Zij doen dus goen verplegen«dienst, alleen fróledienst. Zij hebben dus slechts blijde te wezen, dat ze niet iu de loopgraven zitten." Wie lca® mij bet adres verschaffen van den mil. Jacob Schuiling uit Gronau. Korp. H. Jawerda. Ie c. Ille b. 4e reg. vesting-art. Nederland sche Almanak, 1915, uitgave H. D. Tjeenk Willink en Zoon. Een vriend des huizes, deze Nederlandsch* Almanak! Een, dien je niet wegstopt in een boekenkast, maar hem op de schrijftafel of el ders voor do hand legt, om er nu en dan eens iets in op te zoeken.En dan zal men zonder twij fel aan 't bladereu blijven, want behalve zeer •eel wetenswaardigs, komen er in dezen Alma nak tal van platen voor, allereerst, tegenover den titel, een portret onzer Koningin in den hermelijnen mantel, verder eenige reproduc ties van bekende schilderijen, portretten van vermaarde personen, in 't verloopen jaar, van 1 October 1914 tot 1 October 1915, overleden, een verluchting van den kalender en eenige ge- illustreerde artikelen. Daaronder rekenen wij vooral van waarde het overzicht van den tegen- oordigen oorlog en zijn aanleiding door Chr. N.het geeft een zeer duidelijke en uiterst lezenswaarde uiteenzetting van de voorgeschie denis van den krijg en van de eerste gebeurte nissen op 't oorlogsveld. Niet minder echter dient deze Almanak als raadgever in vele zaken van allerlei belang. Men ga maar eens hot alphabetisehe register op bladz. 80 en men staat verbaasd over alles, wat behandeld wordt in het werk. Wilt ge iets weten omtrent de' koninklijke fa milie, omtrent de begrooting voor 1915, om trent de Heidemaatschappij of de Kon. Aca demie van Wetenschappen, omtrent de telefoon of de Waalsche kerken, omtrent de Munt of het Loodswezen, omtrent de tarieven der pos- terij of het toezicht op het Stoomwezen, enz. enz., ge vindt in den Almanak een korte ver klaring en opheldering. uit <le middeleeuwen, waarin verschillende bepalingen voorkomen, aangaande krijgs- regelen bet boekje draagt het jaartal 1578 en werd geschreven door oen Frankforter Icrijgs-kundige, ten name van Leonhart Fronsperger. De bedoeling van den ouden schrijver schijnt te zijn geweest, het zijne bij te dragen aan de „Kultur" (sedert wel meer aangehaald als oorl-ogs-begripvan den krijgsman. Wij trachten uit bet middel-eeuwsche Duit-sch zoo goed mogelijk de bedoeling van eenige der krijgs-voorschriften weer te geven. Allereerst gaat bet over het achterhou den van mededeelingen over bekomen oor logsverliezen aldus „Door geen schade hoe groot ook, mag de krijgvoerende partij, worden af geschrikt, en aan den vijand mag zij niet bekend worden, zoodat met alle inspanning dezelve moet worden verborgen gehouden tegenover den vijand, zoowel met woorden als met werkenook aangaande de gewonden en doorstokeneu geldt, dat deze dadelijk van het slagveld naar de stad gevoerd zullen worden ter verpleging, en dat ook de dooden heimelijk begraven zul len moeten worden, opdat de vijand dezen niet zal vinden, en daaruit afleide, dat de tegenstander vele verliezen zou geleden hebben Verder wordt wraak gepredikt op het oogenblitc dat de vijand in een overwinnings roes verkeert, of zich uitbundig mocht ver heugen over eenig nadeel aan zijn tegenstan der toegebracht „Geen trotsche krijgsman moet zich laten afschrikken door den trotschen overmoed des vijands, doch wraakgierig- zijn doel verder nastreven, ook niet rustende eer hij zich wederom gewroken heeft, en voordeel be haald hebbende ten nadeele ditmaal van den vijand." Reeds in dien tijd gold het zwijgen als des krijgers deugd; uit een afzonderlijk kapittel daaromtrent laat zich dit samen vatten „Onder meer deugden moet een krijgs- aanvoerder de overwinning behalen door het bevorderen van een onverzettelijke stil zwijgendheid van tong en gebaar, waardoor dikwijls land en volk behouden blijven, ter wijl door onbedachtzame spraakzaamheid dikwijls tegenspoed wordt uitgelokt." Bij plundering wordt aangedrongen op een eerlijke deeling: „Wanneer de slag beëindigd is zal de bevelhebber zijn soldaten en het bij het leger behoorende volk een teeken geven bet slagveld op te ruimen, met dien verstande, dat de buit door allen gemeenschappelijk moet gedeeld worden, zoodat wie een „hel ler" achter houdt, zonder genade aan een tak zal worden gehangen." Het dooden van gevangenen geldt als nutteloos: „De gevangenen moeten bij den krijg zelden worden gedood, doch worden uitge wisseld, zoo dat de hoogen van rang, of de welgestelden tegen ettelijke voetknech ten worden uitgewisseld; de gemeene sol daten of armen moeten gebruikt worden voor den veldbouw." Vooral wordt gewaarschuwd tegen onma tigheid van den krijger: „Aangezien de dronkenschap als reden van velerlei verkeerdheid valt te beschou wen, waarbij ook menig onzedelijk woord valt, en ook godslasteringen, wordt ge waarschuwd tegen het onmatig gebruik van wijn, welke drank het verstand benevelt en slechts opwekt tot toorn, speelzucht, vloeken, moorden, doodslag, ontucht en al het ongeluk, dat er uit voortvloeit, wes halve men moet waken tegen zuiperij, vre- terij, speelzucht en vloeken." Tot zoover deze soldatenschool in wel gemanierdheid bij het oorlogvoeren. Men zou kunnen opmerken, dat sedert 1578 de regelen voor het „beschaafde oor logvoeren" vrijwel dezelfden zijn gebleven. thans vrijwillig naar Nederland terugkeeren, ten einde zich tor beschikking van do militai re autoriteiten te stellen. De rookende kameel. Men heeft kun nen lezen over schermutselingen tusschen Turksch? troepen en Engelsche bereden detachementen op Egyptisch grondgebied. Deze Engelschen behoorden tot een bereden corps, en wel bereden op kameelen. Dus is het, dat ook de kameel in dezen oorlog op den voorgrond treedt; en zoo is het, dat wij willen oververtellen een buitcnlandsch kranten-bericht, dat ons wil wijs maken,, dat men kameelen het best dresseert door ben te latenrooken! Arabische kameel- dresseurs pasten dit middel al lang toe, door een oawilligen kameel een soort, sigaren pijpje tussohen do lippen to plaatsen, en daarin een soort sigaar te duwen. Wanneer de kameel de tabaksrook ophaalt, onder gaat het dier een behagelijke sensatie, tout comme nous! Hij wordt gehoorzaam en volgzaam, evenals iemand, die zich met zijn sigaar zoet houdt; en zelfs weet hij den tabaksdamp zeer kunstig door de neus gaten uit te blazen, ook evenak sommigen van ons. Wij vernemen, dat het eenige bewaar van deze dressuur is, dat een kameel licht aan bist rooken verslaafd raakt, zoodat er sommige koppigon onder hen zijn, die wei geren te loopen, als zij hun sigaar niet rooken. Er blijft den Turkschen strategen dus niets anders over dan don toevoer van ka- meelen-tabak te onderscheppen Paniek in Oost-Pruisen en Hongarije. LONDEN. De „Daily Telegr." verneemt uit Kopenhagen van goed ingelichte zijde, dat er paniek heerscht in Noordelijk Hon- garije en Oost-Pruisen. Reeds meer dan een half millioen menschen namen de vlucht uit hunne woonplaatsen. Aan den linkervleugel der 'bondgenooten. LONDEN. Aan de „Times" wordt uit Parijs geseind, dat de vermeeste ring van Vermelles van belang is, omdat het den Franscheu een sterke positie verschaft die een groote uitge strektheid beheerscht. De Franscheu zijn nu slechts zeven kilometer van bet centrum van Lens bij Pont Vendin waar' tal van wegen en spoorwegen samenkomen. Indien dit succes kan worden voortgezet kunnen de Franschen spoedig in bet bezit zijn van den weg, die Atrecht met Leus en la Bassée ver bindt en waarlangs de vijand zijn voorraden vervoerd. De opmarsch, benevens het ge slaagde offensief verder zuidelijk in het Santerregebied geeft een gevoel van grooto bevrediging en algemeen hoopt men, dat de verdere opmarsch spoedig met succes zal kunnen worden ondernomen. Belgische steden ondermijnd Herhaaldelijk hebben geruchten geloo- pen volgens welke -de Duitschers verschil lende wegen in midden-België zouden on dermijnd hebben, ja zelfs gedeelten van groote steden- Thans verzekert de Temps, dat Maurice Maeterlinck in een lezing, te Milaan gehou den, verklaard heeft: „Het is zeker, dat Antwerpen, Gent, Brugge en Brussel on herroepelijk veroordeeld zijn. De bekende Groote Markt, het stadhuis en de kathe draal van Brussel zijn ondermijnd ik weet dit en herhaal, dat ik dit'weet uit vol komen betrouwbare particuliere bron, waartegen geen ontkennen zou baten. „Eén vonk zal voldoende zijn om van een der schitterendste plaatsen van Europa een ruïne te maken zooals Yperen, Mechelen en Leuven reeds zijn." Generaal Beyers gesneuveld JOHANNESBURG. Generaal Beyers, de leider van den opstand in Transvaal, is door een schot getroffen. Men gelooft, dat hij dood is. PRETORIA. De dood van Beyere is nog niet zeker. Het schijnt, dat tijdens een scherp gevecht aan de oevers van de Vaal rivier Beyers met eenige anderen poogde de rivier over te steken. Zij werden beschoten en men zag Beyers van het paard vallen en met den stroom meeeloepen. Even later verdween hij onder water. Alle mogelijke pogingen zijn aangewend, om hem te vinden. Op Zee. In de Zwarte Zee. PETROGRAD. In den morgen van 7 Dec. werd de kruiser „Breslau" gesigna leerd voor Sebastopol. Onze kruisers en watervliegtuigen gingen er onmiddellijk op af. De „Breslau" werd aangevallen en verdween. DE RECORD SIGAREN VAN NEDERLAND. Het Belsche hondje. Een Engëlsch offi cier aan het front schrijft het volgende verhaaltje aan zijn familie: ...„In de vernielde boerenhoeve hier vlak bij onze loopgraven is een kleine zwarte hond het laatst overgeble ven wezen in wat eens een welvarende boer derij was. Het wil niet eten en wanneer de soldaten, vóór zij in de schansen trekken, in het donker bij elkaar komen achter de ge blakerde muren, rent hij van den eenen naar den anderen. Maar als hij dan ontdekt dat het niet de menschen zijn, die bij heeft gekend en liefgehad, rent hij weer weg, om zijn eindeloos gezoek te hervatten van ka mer tot kamer, en naar buiten naar de schuren en stallen, en terug weer naar het huis. Yan de schansen keek ik steeds naar hem door mijn kijker en toen wij ons drie dagen later bij de hoeve verzamelden op den terugweg was Èij nog aan het zoeken. Maar het was te zien, dat hij aan het eind van zijn arme kleine krachten raakte. Eeni- gen van onze mannen wilden hem mede- nemen, maar in het donker Iconden wij den stakker niet vangen"... Middel-eewosche krij gs-b epalingen. Schrijvers over militaire onderwerpen heb- bea tea oud bc-skjq yser its setotó Het Instructie Bataljon. Pij aanschrijving vaü den M. v. O. werd het volgende bepaald: Met afwijking van het bepaalde in het Voorschrift Instructie Bataljon (R. M. 1913, blz. 991), zal van 12 tot en met 31 December 1914 gelegenheid bestaan voor dienstneming als volontair bij het instruc- tie bataljon voor jongelieden, die 1 October j.l. den leeftijd van 16 jaar wel, doch dien van 19 jaar nog niet bereikt hebben. Deze volontairs gaan eene verbintenis aan voor 4 jaren ingaande op den dag van indiensttreding. De aanneming geschiedt bij het Depót bataljon van de Vie Infanterie Brigade te Delft, door den commandant van dat batal jon. De volontairs worden geacht bij dat batal jon te. zijn gedetacheerd van het instructie bataljon. De opleiding zal plaats hebben bij dat depótbataljon, totdat het instructie batal jon weder t-e Kampen in werking kan wor den gesteld. De duur der opleiding en verdeeling der oefeningstijdperken blijft als in het Voor schrift Instructie Bataljon is aangegeven, waarbij wordt aangenomen, dat de oplei ding 1 October 1914 is aangevangen. Een officier van bet instructie-bataljon en het noodige kader worden belast met de opleiding. Voor bet verstrekken van inlichtingen r de oproeping zorgt de commandant van he' instructie-bataljon (adres Ilpendam N.-H.) De Koningin bij de oefeningen. Dinsdag werd onder de gemeente Monster een groote militaire oefening gehouden waar aan door bijna al!» troepen uit liet garnizoen 's-Grarenliage en omliggende plaatsen werd deelgenomen. H. M. de Koningin woonde met den Opperbe velhebber van land- en zeemacht deze manoeu vre van het begin tot het einde hij. Bij het ein digen der manoeuvre klonk over het een paar K.M. lange front een daverend hoera uit dui zenden soldatenmonden, toen H.M. te paard voorbijreed. („Maasb.") Stroozakken voor de soldaten. Voor de stroozakken voor de militairen is ingekomen f 912.95bovendien ongeveer hon derd zakken door de gevers zelf gekocht en aar de commissie toegezonden. Deze is dankbaar maar. niet voldaan; immers zij hoopt 4000 sol daten aan stroozakken te helpen en wel spoe dig. Geld wordt ingewacht bij mej. mr. R. H. de Boer, Weteringschans 49, mevr. O. Do termevor. Den Tesstr. 7 en den heer A. Mer- kus, Zeemanshuis, alhier. De ontvloden officieren. Met betrekking tot de onlangs uit de inter- aeorèng ontvloden twee Duitsche officieren deelt men ons mede, dat dezen, na in Duitsch- land o.o hun Y£i'DlicktiAeea té ziia gewezen. «eBaÏH fj 9É 5 Overal verkrijgbaar. van II. II. M. M. de Koningin en de Koningin-Moeder e\ der Nederlanden n, Z. K. E. Prim Hendrik I Gedempte Raamstraat 11 12, Den Haag. MILITAIRE EOLIPEMENTEN. Hofleveranciers* FABRIEK VAN Militaire Hoofdtooisels, Lederwerken, Passementerieën en Borduurwerken. BREDA. Sigaren - - DE BESTE - - var» 2 tot ÏO cent per stuk. is uw schriftelijke Cursus voor de Engel sche taal. Ik wensch alle 26 nummers to ontvangen, schreef een sergeant vorige week. Elke week een groote les van 1012 bid. drukwerk. In 26 lessen kuntU Engelsch spreken, lezen en schrijven. Voor militairen 2.50 per 3 mnd. Geeft U nog heden als deeljjemer op. J- H. VAN DER VLIET, Blauwburgwal 18, Amsterdam. ^KRINDEN^ fRODHTMEn) VERKRIJGBAAR BU MEER DAM 1000 5IGAREMWIHKEL1ERS Fabrikaat F.vakCARDIMDEh C? EINDHDVENIZT HOLLAND i lekkere Gelderache Worst denkt er dat de naam Anton Hunink, Deventer, duidelijk leesbaar is op het loodiedal zich an de worst bevindt. Eischt dus dit merk, i ivf) garandeeren U voor qualiteit en smaak. Anton Hunink, Deventer, Hofleverancier HOFLEVERANCIERS. ROTTERDAM. 't BESTE MERK!!! Leveranciers v. h. Depart, v. Oorlog. en -Bedienden. Adressen der Cantines worden ver zocht om een gemakkeljjk verkoopbaar artikel te plaatsen, waaraan voor de verkoopers een premie verbonden is. Ook voor Cantines, die door leveranciers ter plaatse of elders moeten koopen is dit geldend. Schrijf dus heden aan Korporaal DE BRES, Boskoop. Maar, klonk 't démobliseer bevel, 'tZou zijn een vreugdebron. Een vreugdefeest voor thuis en mij, Een feest voor heel het land: Dat 't spoedig alom vrede zij, God spare Nederland. Dat zijn de laatste zes regels van een Nieuwjaarsgedicht van 24 regels uitsluitend geschikt door H.H. Mili tairen verzonden te worden, het zal voor familie en kennissen een kleine maar gewaardeerde verrassing zijn welke lang bewaard zal blijven ter herinnering aan de mobilisatie van 1914. Het gedicht Is gedrukt op 'n kaart groot 17J4 x 11 c/M. met mooi landschapje aan het hoofd. Bij iedere kaart wordt een passende beste witte envelop gevoegd. Aan Militaire can tines en tehuizen wordt een Ex. met conditiën op aanvrage gratis toege zonden. Waar de kaart niet te koop mocht zijn, zende men met eenige kameraden 5, 10 of 20 te zamen per postwissel zes cent voor iedere kaart welke men verlangt, wie daarvoor geen gelegenheid heeft zende voor zes cent postzegels fn een brief met duidelijk adres en de kaart wordt u franco toegezonden. Zorg vooral spoedig in het bezit er van te komen. Wie lang wacht loopt gevaar deze kaart met Nieuwjaar niet te kunnen verzenden. Verkrijg baar bij den uitgever A. M. TER WAL, Boekhandel te Zelhem bij Doetinchem. HUISHOUD JAM EN APPELSIROOP zijn smakelijk en veel goedkooper dan boter. Fabriek ALTENA bij Nijmegen. «J. P. MOL» Markt42, Breda. Stoomfabriek van Tii 11ji 1 re Hoofdtooisel:,. Passementeriën en Borduurwerken. Galonweverij la Jacquard. Specialiteit in Militaire Petten tegen concurreerende prijzen. Salaris f 600-/ 1020. Examen 1915. Volledige opleiding door schrlftel. privaat lessen 37H ct. per week. Grondig les in Nederi.-taal, rékenen, boekhouden enz. Vraagt gratis prospect, met honderden attesten en aanbevelingen. Nederlandsche Pestschool, Amsterdam.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4