Binnenland. Legerzaken. Uit Leger en Vloot. DE SOLD ATEN" COUR A UNT'X* van Vrijdag1 _l i Decemoer 3T9 14.. 3 tlingschappen waren aangegaan, dat wij de haven van Glasgow niet veilig zouden bereiken. A^les ging echter goed tot wij op 27 Oct. 's och tends te 10 uur het Tory-eiland aan de Iersche kust in zicht kregen. Het was een sombere, koude morgen, er woei een scherpe W es ten wind en Ue zee stond hoog. Om 11 uur zagen wij twee oorlogsschepen voor ons. Het grootste rolde zwaar en de golven sloegen over het achterdek. Dat was do Audacious' Eerst dachten wij aan geen kwaad, tot het andere schip, de kruiser „Liverpool", zigzags-gewijze voor het oorlogsschip op eu neer begon te varen, dwars voor den koers van de „Auda cious". Dit duurde ongeveer 15 minuten. lütussohen waren wij dicht genoeg in de na bijheid gekomen om zonder kijker te zien, dat het oorlogsschip de noodvlag aan de groote signaalmast geheschen had. De kruiser had de zigzaglijn voor den dreadnought beschreven om zeker te zijn, dat er geen gevaar voor mijnen meer was. Wy stopten op 300 yard afstand van het red- dejoos verloren schip en eenige minuten later ki?»m het bevel „in do booten". Veertien red dingbooten werden eerst aan bakboord losge maakt, doch daarna weder vastgesjord, ter wijl die aan stuurboord neergelaten werden. Zij werden kalm door de matrozen, stokers en ste wards van de „Olympic" bemand. Ondertus- schen was ook van de „.Audacious" een boot met 5 man vertrokken, doch door de zware zee om geslagen één man verdronk, de andere konden gered worden. Do reddingbooten hadden een half uur noo- dig om het oorlogsschip te bereiken. De be manning van het reeds gedeeltelijk gezonken schip sprong in het water, toen zij de booten zag naderen. De discipline op de „Audacious was onberispelijk. De mannen wachtten rustig hun beurt af, terwijl de officieren op de com mandobrug op en neer liepen, als bij een parade. Gedurende het reddingswerk kwamen ver schillende torpedobooten, visschersschepen en kruisers opdagen. Tweehonderdvijftig man werden door de „Olympic" opgenomen, en 450 andere over de schepen verdeeld. De overige tweehonderd kwamen op het voorschip van de „Audacious" bijeen om behulpzaam to zijn bij de pogingen om het schip te lier gen. De „Audacious" lag nu zeer diep. Om 8 uur was door de mijn het lek in het schip geslagen en 5 a 6 uur lang was het water naar binnen gedrongen. Om 1 uur was de bemanning der „Olympic", nadat eenige booten niet minder dan drie toch ten gemaakt hadden, aan boord teruggekeerd. De 14 reddingbooten liet men drijven, daar het bij de zware zee niet mogelijk was, ze weder op te trekken. De mannen van de „Audacious" hadden voor het grootste gedeelte slechts het leven kunnen redden en moesten op do „Olympic" van klee ding voorzien worden. Een machinist van de „Audacious" vertelde tover liet verloop van de ramp het volgende „Ik hoorde plotseling een geweldigen knal als van een kanonschot. Eenige minuten later weerklonk het betel: ..Torpedo aan bakboord, all" waterdichte schotten dicht". Toen dit be vel uitgevoerd was, ging ik naar het dek, waar de geheele bemanning kalm bijeen was, en ver dere bevolen afwachtte. Het andere oorlogs schip van het eskader stoomde kprt na de ont ploffing, volgens een beviel van de admirali teit, weg en keerde eerst later terug, Eerst meende men dat de Audacious" door de torpedo van een onderzeeër getroffen was; spoedig echter ontdekte men, dat het schip op een drijvende mijn was geloopen. Op draad loos bevel van de Admiraliteit liet men het schip des avonds om 9 uur in do lucht vliegen. Opdat het bericht van den ondergang van «en der beste schepen der Engnlsche marine niet bekend zou worden, hield de Admiraliteit de „Olympic" een week lang in Lough Swilly vast. Alle passagiers beloofden dat zij er mets van zouden mededeelen als zij te Belfast aan kwamen. Eerst toen de 900 man der equipage naar huis waren gezonden, dook Let gerucht op, dat de „Audacious" vergaan was, doch de Engelsche pers verzweeg het. De zeelieden zijn van meening, dat de Admiraliteit het schip in de lucht liet vlie gen om het wrak voor den vijand te verbergen en daardoor te verhindeien, dat het bericht te spoedig bekend zou worden. Daar de diepte op de plaats waar het ongeluk gebeurde. 162 voet 1 »xlraagt, kan bet wrak geen gevaar op leveren voor de scheepvaart. Een dagbladcorrespondent, die zich aan boord van de „Olympic" bevond, geeft nog de volgende beschrijving van de ramp: Dinsdagmorgen zagen wij op de hoogte van Ierland op een afstand van vier of vijf KM. een Engelschcn dreadnought, een kruiser en een torpedoboot. Wij stuurden er op aan en von den de ..Audacious", die ons seinde, dat zij zonk. Herhaaldelijk poogde fcafc oorlogsschip aan de „Olympic" een kabel toe to werpen, om zoo in ondiep water te worden gesleept, hetgeen verst gelukte toen een Zweodsch koop vaardijschip verscheen. Nauwelijks echter gaf de ..Olympic vollen stoom, cf de kabel brak doormidden. Toen de geheele bemanning van bet oorlogs- j schip g»?red was, vertrok het passagierschip j r'.ir T.ougli Swilly aan de noordkust van Ter- land. Plotseling klonk een zeer geweldige slag, i zooals ik in mijn leven niet gehoord heb. Een roode kring van verblindend licht, minstens duizend voet rn doorsnee, hulde den hemel en den oceaan achter ons in een schitterenden j gloed. Nauwelijks 30 seconden late- wa3 nllns weer in duisternis gehuld. ITct kruitmoga- zijn van bet reusachtige vaartuig was in de lucht gevlogen en een der grootste Engelsche oorlogsschepen, een waarde van 30 millioen gulden vertegenwoordigend, was in den oceaan verzonken Do Buitsche onderzeeërs. Generaal Bonnal, die in de Matin" be schouwingen geeft over den militairen toe stand, bespreekt in zijn laatste „Vers le 6uccès final" de actie der Duitsche onderzee booten in het Kanaal en zegt naar aanleiding van de vernieling van de Engelsche sche pen „Malachite" en „.Primo" ter hoogte van Havre en Fécamp ,,Het was mij niet bekend, dat de Duit sche onderzeeërs bewapend waren met vuur monden. „Men moet de stoutmoedigheid bewon deren van den commandant van den onder zeeër, die met drie dagen tusschenruimte erin slaagde twee groote Engelsche stoo- mers in de Fransche wateren in den grond te boren. „Tot hen, die het aan edelmoedigheid zouden willen toeschrijven, dat die com mandant de equipages van beide schepen ongedeerd aan land heeft laten gaan, zeg ik „Deze officier heeft, evenals de comman dant van de „Einden", gehoorzaamd aan ontvangen bevelen, welke gegeven zijn met de bedoeling het personeel van de Engelsche koopvaardijvloot te terroriseerenEen schip immers, dat zonder meer zinkt, laat geen spoor achter, terwijl matrozen, die voor den ondergang van hun schip gered zijn, niet zullen nalaten van het gebeurde te vertellen." Generaal Bonnal zal dan wel niet veel voelen voor het eere-saluut, dat het Enge sche volk den commandant van de „Em den", wiens ridderlijke wijze van strijden het begreep en waardeerde, gebracht heeft. Koninklijk bezoek. De Koningin en de Prins hebben Dinsdagmid dag met gevolg een bezoek gebracht aan het noodhospitaal van Het Roodo Kruis aan den Scheveningschcn weg. Zij werden ontvangen en rondgeleid door dr. Teljer, chef van het plaatselijke Roode Kruis t© 's-Gravenhage, en door de directrice, mejuffrouw Weiter. Bij hun rondgang door de ziekeninrichting, waarin op het oogenblik 47 militairen worden verpleegd, hadden Koningin en Prins voor ieder der zio- ken een hartelijk woord. De Minister naar de kampen. De minister van oorlog begaf zich Dins dagavond, vergezeld van het waarnemend hoofd van de 2de afdeeling van zijn depar tement, den kapitein De Quay, naar Utrecht, om van daar uit Woensdag en Don derdag een bezoek te brengen aan de inter- r.eeringskampen te Zeist en Harderwijk. TWEEDE KAMER. Belasting van gemoblllseerden. Op de desbetreffende vragen van den heer J. ter Laan, omtrent maatregelen betreffen de do achterstallige belasting van personen die gemobiliseerd zijn, heeft de Minister van Fi nanciën geantwoord, lo. dat bij missive van 1 Aug. ld. aan de directeurs der directe be lastingen enz. is medegedeeld dat met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden voorloopig niet tot executie wegens belastingschuld moest worden overgegaan, behalve in gevallen van duidelijk gebleken onwilen 2o. dat tot het verleenen van ontheffing ambtshalve geen ter men aanwezig worden geacht. Is een gemobili seerde buiten staat zijn belasting te voldoen, dan is het voor hem een geringe moeite, daar op door een verzoek om ontheffing de aandacht der autoriteiten te vestigen, zegt de Minister. Aangespoelde mijnen. Een correspondent meldt De twee andere aan het strand te Vlissingen aangespoelde mijnen zijn thans opgeruimd, en den bewoners van het Strandboulevard is aan gezegd, dat zij hun woningen weder kunnen betrekken. Ernstige waarschuwing. Door den positiecommandant van IJmuidcn wordt ter kennis gebracht dat alle personen die zonder speciale toestemming, kiekjes of teekeningen van verdedigingswerken of andere photo's van LJmuiden maken of zelfs maar langs den weg loopen met een hototoestel zul len '.«eechouwd worden als spion, en hunne toe stellen in beslag genomen worden. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is aan den res.-kapt. F. H. van der Kop, 22ste reg. inf., ter zake van lichaamsgebr. met ingang van 15 Dec., eervol ontslag uit den mil. dienst, verleend met erken ning van het recht op nader po: ioen. Bij K. B. is met. ing. van 1 Oct. aan A. Booms ma, wed. gep. marinier 1ste kl. J. M o r s, een pensioen verleend van f 100 's ja ars. Bij K. B. zij-n benoemd tot res. 2de luit bij hun tegenw korps, de vaandrigs P. Visser en G. J. van Deventer, ondersch. 4de en 2e reg. vest.-art. Bij K.B, is op zijne aanvrage, in zijnen rang en ouderdom van rang o geplaatst bij het 2e n?g. veld-art., de majoor van den gen. staf J. C. C. T o n net, onder eervolle onthef fing uit zijne betr. van hoofd der lie afd. van hot dep. van Oorlog en in zijnen rang en ouder dom van rang overgepl. bij den generalen staf, majoor A. G. Maris, 2de reg. void-art. Bij K. B. is aan res.-2e luit. J. H. van D r a n e n, 20ste reg. inf.. ter zake van onge schiktheid voor de verdere waarn. van den mil. dienst, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag uit den mil dienst verleend. Bij K. B. is le luit. der inf. van het leger in Xed.-Indië, H. B. Stapel, 'hans a. la sui te van de kol. reserve, ter zake van lichaams gebr. niet ontstaan in en door den dienst, met ing. v. 1 Jan op verzoek, eervol uit den mil. dienst ontslagen, onder toekenning van pen sioen. Bij K. B. is benoemd bij het res.-pèrs. der landmacht van den geneesk. dienst, tot res.- off. v. gez. 2do kl,, A. Haak, arts. Bij K. B. is aan kap. jhr. A. R. Schuurbeque B o e ij e. lid van het vrijw. mil. automobiel-korps, wegens gezondheids redenen eervol ontslag verleend als zoodanig. Luitenant „Franske". Kapitein Snijders schrijft ons: Bijgaande photo stelt voor den kleinsten en zeer zeker ook den jongsten luitenant van bet Nederlandsche leger, <iie om zijn buitengewo nen aanleg en zijn mili taire deugden op 6 Do- ember j.l. door St, Nicola as van korporaal tot 2e luitenant is be vorderd bij het 46e bat. L. W. I. Reeds dadelijk na de mobilisatie schaarde zich Frans Sineets zich zeiven „Franske" noe mende onder de vanen van voormeld bataljon en stond van toen af trouw als schild wacht op post naast onzen schildwacht voor 't geweer, vaak regen en wind trotseerende. Oude landweerman nen hebben menigmaal een voorbeeld aan hem kunnen nemen, want nimmer praatte Franske op post en altijd ver richtte hij met een ern stig en waar dienstge- zicht in correcte militaire houding de eerbe wijzen met zijn houten geweer. .Ja, als ande ren lachten, bleef hij nog ernstig. Toen „Franske" na een maand reeds zijn elementaire opleiding liad voltooid en afexer- ceerde, werd hij tot korporaal aangesteld en ook toen nog betrok hij eiken dag getrouw eenige ureu zijn post naast den schildwacht. Hij zorgde tevens zijne geoefendheid te ver- hoogen door de handgrepen, den looppas, de militaire eerbewijzen enz., op commando van officieren of leader te beoefenen. Daarnaast oefende hij ook toezicht uit op den inwendigen dienst van het bataljon. Zoo heb ik hem o.m. menigmaal gehurkt voor een 10-mans kookketel zien zitten, het ■^ten proevende van de soldaten en op myi viaag: „Korporaal Frans, wat hebben de sol daten gegeten?'' gaf hij meestal in 't Lim- burgsch bet juiste antwoord: „Moos en vleis, baptein" (gestampte pot met vleesch). Hij zingt ook vlot het Limburgsch Volkslied. De 2e luitenant „Franske" is thans vol gens zijn eigen verklaring 5 jaar oud en neemt sedert zijn laatste bevordering eiken dag plaats aan de officierstafel. SNUDERS, kapitein Landweer 46e bat. Uit Terneuzen. Korp. Vereonteren schrijft ons: Wanneer men zich uit Terneuzen langs den f raaien straatweg naar Axel begeeft, ont- waart men even buiten Terneuzen een schoon© j landhoeve, die den naam van Moffenschans I voor het komische gedeelte. Tot bij tienen ble' mon gezellig bijeen. Waarna de milicien korp raai L. Vossen den luitenant bedankte en zij familie voor de zoo mooio St. Nicolaas ons b- reid. Deze St. Nicolaasavond zal lang nog i de herinnering blijven bij ons allen. Namens allen. Milicien JACOB KRANENDONK. 8t. Nlcolaasverrasslng. Mil. Groen schrijft ons: Die Mengers op het fort bij het Hemeltj heeft toch een uitstekende tante. Dit moete: wij allen die in de Poterne gehuisvest zijn lx kennen. U moet weten dat wij do militair* naam van „Poterne" veranderden in dien va: „Pijpela&i". Waarom weet ik eigenlijk zeil nliet, maar ik vermoed omdat het oen lange gang is die doet denken aan do pijp. Met de St. Nicolaas werd een groeten kist op het fort bezorgd met dit adres„den heer A. E. F. Mongers; voor de bewoners van d< pijpenlaai." Waarlijk, er kon veel in zitten want de kist wax wel haast een meter hoog en breed. Die het adres had gelezen oogde er al eens naar aen vooral tc«?n Mongers de kist begon te openen kwam van lieverlede een kringetje menschen om hem heen. En daar werd de scliat uitgepaktniemand had zoo ie te kunnen denken want siot, er kwamen bivak mutsen uit en nog wel gevulden bivakmutsen. Op ieder stond een aardig rijnrtje. We maak ten onzo mutsen open en vonden daarin een pak geurige tabak, een pakje speculaas met een chocolade muis, een steenen poppetje dat de aardigheid had om iets te kunnen doen wat ik liever niet zeg en een pakje met vier heer lijk gevulde broodjes. Bovendien een groote doos mot oliebollen. Dat alles moet van zekere Tante van Mon gers komen en we weten, reeds dat er ande re dames ook in het spel zyn. Niet in staat zijnde persoonlijk onzen dank te brengen doen wij dit door middel van onze courant en breng ik alle dames die voor deze verrassing zorgden uit naam van de geheele pijpenlaai onzen hartelijken dank. De pijpenlaai van het fort bij het Hemeltje, B. I. zendt u allen vel© groeten. Hemeltje 812'14. GROEN. St. Nicolaasavond op wacht. Mil. J. Boogaard schrijft uit Alphen a/d Rijn St. Nicolaas, een avond voor den huiselijken kring, temidden van vrouw en kinderen of familieledenEen echt Hollandsch feest, zoo wel voor oud als jong, onschuldig en toch zoo typisch en gezellig. Een ieder wil zulk een feest bij zijn eigen haard vieren en daar blijde kindersnoetjes zien. En nu, mobilisatie naar huis? O neen, in je kantonnement of kwartier je amusement zoeken. Natuurlijk doet men zooiets, omdat dit nood zakelijk is. Maar al is het ook mobilisatie, al ben je wat grooter geworden, toch reken je nog op een presentje, temeer daaromomdat we den laatsten tijd zooveel ijver aan den dag gelegd hebben, dat we wel eenige aanspraak kunnen maken op iets bijzonders. Toen we Gevecht tusschen een gewapende auto en een Uhlanen-patrouilledie plotseling aan de boschrand verschijnt en verrast wordt. Vooral tegen cavalerie-patrouilles treden deze auto's met succes op. Ktoizer Wilhelm met den Chef van den Generaier Staf op het Westelijk Oorlogs-terreii in Noord-Frankrijk. Tijdens zijn vertoef kruisen een Zeppelin en een Vlieg machine door de lucht om tegen een overval van vijandelijke vliegers ie waken, draagt. Het was 30 October van bet jaar 1583 toen Filips van Hohenlohe met 19 vaandels Duitsche krijgslieden deze schans opwierp om voor de vrijheid der Schelde te waken; en het was de jeugdige prips Maurits, die zijne roem rijke krijgsverrichtingen aanving met op den avond van 16 Juli 1586 van uit de Moffen schans, bij verrassing den Spanjaarden Axel te ontrukken en alzoo het geheele land van Axel voorgoed van hun dwangjuk te bevrij den. Welnu, het is deze schans die wij bezet ten, al is zij nu niet meer zoo geducht als in 15S6; wij zouden haar, indien noodig, tot het uiterste toe verdedigen. Het is door de bemoeiingen van onzen Commandant, den 1ste luit. Groenwald, dat wij van een voorname familie uit onze veste en van ziju aanstaande echtgenoot© en nog eenige vrienden uit Amsterdam, allen voorzien zijn van buikgordels of handschoenen en dat ons op 5 December een aangenaam dagje bezorgd werd door feestelijk bij elkander samen te zijn. Onzen hartelijken en welgemeenden dank aan allen, die toonden iets voor de bezetting van de Moffenschans over te hebben. J. P. V. Jr., korp. St. Nicolaas-surprlse. Korp. Wolf schrijft ons van lort bij Velsen. 't Is Maandagmiddag 12uur en het kofne- uurtje is voor ons aangebroken. Door toeval was het portie brood wat wij gewoonlijk krij gen op dien dag tot de helft gereduceerd, daar door een abuis te weiuig brood was ingekocht. Groot was de consternatie, totdat de luit. v. (1. dag, hot witbrood in de cantine requi- reerde op onze kamer was echter nog een man, die geen brood had bekomen, eu nadat hij luide zijn verdriet had geuit, zei onze se cretaris (op het bureau van den serg. majoor werkzaam) Lk heb een heel casinobrood mede gebracht van huis, je kunt er wel een paar snoetjes van krijgen. Teen onze aspirant ser geant-majoor aan het verdeelen wou gaan en het mes ui het brood ze tie, kw-m er een over zijne lippen (bjj vloekt anders nooit). Zijn mes kon niet door liet brood heen, daar by nader onderzoek bleek op een blikken bus te snijden die m het brood ingebakken was, en een paar prachtige handschoenen bleek te be vatten. De van brood lx roof de man roept nog om zijn wittebrood, en ik gebruik de blikken bus voor suikerpot. M. W. St. Nïcolaasfeest. Mil. Kranendonk schrijft cms: Hoewel wij militairen van het 6e reg. inf. 3e bat. 2e comp. niet gedacht hadden dit jaar van het at. Nicolaasfecst te kunnen profiteeren, zoo werden wij hier dan toch voor in de gele genheid gesteld, en wel door onzen reserve le luit. J. M. Kolf en diens geachte familie. Om 7 uur daartoe uitgenoodigd in de zaal heette de luitenant ons allen welkom. Daarna werd door alle aanwezigen staande het Wilhelmus gezongen begeleid door de pianist Trouw. Ver der werden wij onthaald op melkchocolade en kreeg ieder bij verloting een aardig pakje welke bij opening zeer nuttige en smakelijke voorwerpen bleken te bevatten. Daarna dron ken allen op de gezondheid van onzen luitenant den weled. heer J M. Kolf en zijne geachte familie. Onderwijl zorgden de miliciens van Schijndel, v. d. Aa, Horwaarden Kranendonk I klein waren, plaatsten we kleine schoentjes en I nu zwaargebouwd als we zijn, nu plaatsen we I onze waterlaars onder den schoorsteen. Onze joviale wachtcommandant, een man, die wat voor z'n mannetjes over heeft., scheen j een goed woordje bij den Sint gedaan te heb- ben. want in den loop van den avond werd een I flinke bezorging gedaan van verschillende ge- 1 notmiddelen. waarbij niets vergeten was en I w-el van zulk een voorraad, dat we niet meer I om ons eten of drinken gedacht hebben. Iets wat ten voordecle was van onzen konijnen- fokker, die nu in staat was een wagenlading j brood mede te nemen. I Echter zou ik een verzuim begaan, wanneer i ik vergat te melden dat onze nieuwbenieuwde luitenant eveneens bemiddelaar van den Sint was. Kijk, zooiete doet je goed, wanneer je merkt dat er ook meerderen zijn die werkelijk met je mede levenzich kunnen verplaatsen in onzen toestand. Daarom hartelijk dank aan i hen, die door hun handelingen ons dien avond veraangenaamden. Mochten velen doen wat hun J hand vindt, om te doen, opdat menig vroolijk i gezicht daardoor verkregen zal worden. Dit nu geschiedde St Nicolaasavond in het waeht- gebouw a/d Hoorn te Alfen. J. BOOGAARD. Een muziekvereenlging. I Mil. L. Visser schrijft ons uit Durgerdam De mobilisatie is iets waaraan wij ons allen, militairen zoowel als burgers, eerbiedig onderworpen. Voor de soldaten wordt alles in j het werk gesteld om den goeden geest er in te houden. Daartoe draagt niet het minst bij de muziek. Met muziek bedoel ik in de eerste plaats de ontstane muziekcorpsen. Die corp- I sen zijn gevormd uit de manschappen, die in j het burgerlijk leven lid van een of ander l liefhebberij Harmonie of Fanfarecorps 'zijn. Met toestemming van de leden gebruiken zij j daartoe do Lntmmentcn hunner vereeniging. I Dus erkend kan worden, dat de liefiiebberij- corpsen, die vooral op het platte land zijn J aangewezen tot opluistering van festiviteiten, I thans practisch nut afwerpen. Nu, in het winterseizoen worden door corpsen die een of ander heugelijk feit te herdenken j hebben plannen beraamd om die heugelijke I gebeurtenissen door een concours op te luiste- ren. En over die concoursen wil ik het juist j eens hebben. Vereenigingen te A„ B., O. schrij- ven een ooncours uit, opgeveer op denzelfden tijd. Voor ieder concours wordt een verschil- I lende jury benoemd. Nu zal de jurv te A. I andere eischen stellen dan de jury te B, of C. Daardoor ziet men bet vaak gebeuren, dat een goed corps, dat een strenge jury treft, een lageren prijs baalt dan een corps dat be oordeeld wordt door een minder strenge jurv. j En wanneer dan zulke corpsen in elkanders j nabijheid gevestigd zijn, zelfs soms in één I gemeente, dan werkt zulks demorali see rend op de leden. Nu is mijn voorstel om kort en goed eens I een einde te maken aan al die concoursen en j daarvoor in de plaats te stellen een groot nationaal concours in het centrum des lands, i M i. behoort zoo'n concours niet uit te worden j geschreven door de vereenigingen zelf, maar door een andere vereeniging, b.v. Vereeniging tot bevordering der Harmonie en Fanfare muziek in Nederland. Zou er nu onder de heeren opper-, hoofd- en andere officieren, die nu het best het nut der liefhebberijcorpsen In een der geweldige worstelingen aan den Yser werden vele Dnitschers gevangen gemaakt en in mw winterweer weggeleid. De gewonden werden daarbij door kameraad en vyand ondersteund. kunnen constateren, animo gevonden worden om zoo'n vereeniging te stichten? Wanneer er 1000 aan contributie is, kan de zaak beklonken worden. Die 1000 zijn bij wijze van waarborgfonds. Over het algemeen werpt een concours goede winst af, die in do tot nu toe geldende bepalingen aan do con- coursgevende vereeniging te beurt valt, maar m.i. behoort het batig saldo te vervallen Ban allo deelnemend© gezelschappen in dier voege, dat er een fonds van opgericht wordt, waaruit een noodlijdende zustervereenigiDg kan gehol pen worden, hetzij voor den aankoop van een nieuw instrument, hetzij voor de aflossing van een muziektent, enz. Hoevelo corpsen geven b.v. op den verjaardag van onze geliefde Vorstin een concert in een passende tent? Och, zoo weinig. De meesten moeten zich behelpen mot een paar palen met een zeil ©rover. Kortom, er is werk genoeg aan den winkel. Gaarne, ontving ik van ieder, die met dit plan sympathiseert, een bevestiging van toe treding als lid. enz. Hierbij komt nog, dat de loden van ons Koninklijk Huis, H. M de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik voor ieder concours een medaille beschikbaar stellen, zoodat ik mij voorstel dat ons Koninklijk Huis gaarne do bescherming van genoemdo vereeniging zou mvaarden. Hopende dat deze regelen tot het oprichten in een vereeniging bovenbedoeld mogen lei den, heb ik de eer te zijn. Hoogachtend, Durgerdam. E. VISSER. De onzedelijkheid. Mil. J. van Caspel schrijft ons: In uw nummer van Vrijdag 4 Dec. komt een stukj© voor van den mil. H. Schilp te Ede, dat ik met genoegen heb gelezen. Toch komt het mij gevenseht voor te zeggen, dat ik iiet met de opvatting van mil- S. ten aan zien van den slechten invloed der onzedelijke liedjes als anderszins, niet eens ben. Inzender zegt dat het geweten, onze goede geleigeest, uit God is. Indien wij dit echter niet erkennen en ons geweten niet aan God onderworpen maken, dan zullen wij zeer zeker niet altijd den rechten weg bewandelen. Doch wanneer wij in ons denken, in ons hart, aan God plaats geven, dan is het uitgesloten dat de onzedelijkheid, die ons omringt, zijne ont zenuwende kracht op ons kan uitoefenen. De Heere Jezus, die Zijne heerlijkheid verliet om ons uit onzen gevallen staat op te heffen en ons God als onzen Vader te loeren kennen, heeft gezegd: Zi?, ik sta aan de deur en ik klop; indien iemand Mijne stem zal hooren, en de deur opendoen. Ik zal tot hem inkomen, en Ik za! met hem avondmaal houden, en hy met Mij Met Jezus in het hart staan wij sterk. ja. als overwinnaar tegenover den wonderlijken geest, die rondwaart, en zullen wij ervaren dat het Evangelie van Jezus Christus een kracht Gods tot zaligheid is voor een iegelijk die ge looft, en die zich dat Evangelie niet schaamt, ook niet tijdens zijn verblijf onder de wapenen. Vertrouwende dat u bovenstaande regels zult willen opnemen, zeg ik u mij voorbaat, dank. Mil. J. VAN CASPEL, 1 II 7 R. I. Uit Dordrecht. Men meldt ons: Gisteren trad in de cantine der Ponteniers- kazerne te Dordrecht op het gezelschap Sipi- ni, dat ons t© zien gaf eenige buitengewone specialiteitnummersSipini als Arabisch goo chelaar, mevr. Sipini als medium, mr. Caral al6 exentriek comediant, snelteekenaar en rattenkoningonbedaarlijk lachsucces- Dit gezelschap, dat de eigenschap bezit om de soldaten op uitmuntende wijze te vermaken en bezig te houden, kunnen wij ten alien tijde aanbevelen om ter gelegener tijd op forten en garnizoenen te werken. Adres is Sipini, M ijn- straat 28, Dordrecht. Uit Hansweert. Mil. C. v. d. Swaluw schrijft ons: Reeds geruimen tijd is het geleden, dat er j iets van Hansweert en het aldaar geplaatste detachement in „De Soldatencourant heeft gestaan. Nu echter is er wederom een onge zochte gelegenheid, om een stukje in „.onze krant" te plaatsen. We hebben namelijk weder een „avondje" gehad en gelukkig, mag ik er bijvoegen, zullen er meerdere volgen. Dit"hebben we te danken aan de „plaatse lijke commissie tot ontspanning en ontwikke- i ling van de gemobiliseerde troepen' j De voorzitter van die commissie, de WelEd. j Heer v. Doorninck, opende met een toepasse- lijk woord den avond. Als inleiding werden een paar coupletten van het „Volkslied" gespeeld, d.e- door de aanwezigen staande en uit volle j borst werden meegezongen. Alsnu worden achtereenvolgens de verschillende nummers van het programma afgewerkt. J Mooie muziek kregen wij to hooren. Ook de voordrachten oogstten een welgemeend applaus in. Tot slot werd het „Wilhelmus" door allen vol vuur meegezongen. De commandant van het detachement, Tadema, nam nu het woord en bedankte recht hartelijk degenen, die aan de verschillende nummers hadden medegewerkt. Meer in 't byzonder richtte hij nog hot woord tot den voorzitter van de plaatselijke commissie. Hij bedankte hem en de overige heeren van de commissie en hij sprak tevens den wensch uit, dat zij mogen voortgaan op den ingeslagen weg, tot nut en genoegen der militairen van het detachement te Hansweert. 8, Uit Celdrop. Mil. D. A. Teerlink schrijft ons: Zaterdagavond (St. Nicolaasavond), werd alhier voor de militairen een avond gegeven in besloten kring, in de zaal van het R.-K. Bonds- gebouw, waar tevens eenige versnaperingen werden uitgedeeld, zoodat ook voor de mili tairen het St. Nicolaasfeest niet onopgemerkt voorbij ging. Het deed ons allen genoegen dat eenige dames en anderen, de moeite hebben gedaan, ons militairen, een St. Nicolaas te bezorgen, waarvoor ik het comité dan ook mijn erkentelijkheid en dank betuig. Om dezen avond gezelliger te doen uitkomen, verleenden hunne medewerking de heeren mil. Bas (piano) en korp. De Vries (fluit); zoowel het A t.-Art. pianospel als het fluitspel deden goed aan, zoodat do avond, vooral voor muziekliefhebbers, goedgeslaagd mag heeten. Nochtans, mijn heer de Redacteur, hoor ik nog talrijke stem men opgaan betreffende tabak, rigaren of over buikgordel», indien comités hiervan nota wil len nomen, zoo verblijf ik dnukend, D. A. TEERUNK. Dankbetuiging. Lange dezen weg betuigen do manschappen van A idee ling A.. hun weïge meenden dank aan het ..Dames-Comité" dat hun do bivakmuturn heeft geschonken. Do Manschappen Afdeeling 4eReg. 2© Bat. 1 Coaip. Vttt.- Concerten. Kerkconcert ia do Nieuwo Kerk te Den Hel der op Zondag 13 December, u. njn„ te geven door ue gemengde Zimgvereenipng „Zangluat", Anna l'aulowna. directeur Jeh. Brands. Solisten: mejuffrouw Neli Kaan, mezzo-sopraan, de heer Madiol, viool. Programma's 5 cent, militairen 3 cent. De opbrengst der programma's is voor da bivakmutsen. Kinderen beneden 10 jaar hebben geen toe gang. De bekende zanger Bram v. d. Stap achryft ons: Als initiatiefnemer tot het geven vaa ont spanningsavonden voor do :n ons land gemo biliseerd© militairen, krijg ik reel aanvragen tot hot geven van concertavonden. Volgaarne wil ik dat doen. want reeds zijn er door mij een twintigtal gegeven, mrt» ik mag rekenen op vergoeding van reis- en verblijf. Gratia stel ik mijne capaciteiten in dienst van het leger, zoodat alleen bovengenoemde voorwaarden door mij gevraagd worden. Een avond door my en mijne medewerkenden collega's zal door ons steeds met do moeste bereidwilligheid gegeven worden. BRAM VAN DER STAP. Concertzanger. Cevonden voorwerpen. Op het Plaatsbureel aanwezig en tegen af gifte van een geteekende bon terug te beko men; korte jas en kepi, 4 H 11.54; deponeer- zak met inhoud. 4 D 1512; deponeerzak met inhoud. H Stel. 1787 Stb. 1283; linnen zak met inhoud, Korpl. Rijsdijk No. 472; zakdook met ondergoed, 1—1361; zwarte doek met pan talon, 4 K 208; 1 paar schoenen, 1 B 136 of 1.56. Deze voorwerpen bevinden zich aan het plaatsbureel te Dc-n Helder, Spoorstraat 79. Na 15 Januari a s. zulle» aldus deelt men ons mede de in 1914 gevonden voorwerpen ter beschikking worden gesteld van internee- ringskampen. Ondergeteekende heeft hij vergissing een verkeerd pakje uit den trein medegenomen. Inhoud een paar sokken, pnnr handschoenen, waarop het nummer 2 R. 6679, een pak rook tabak, een pakje roltabak, een handdoek en een potje boter Een ander pakje met een hemd .onderbroek, en sokken mot het nummer 991. was van ondergeteekende. A. SNIJDERS, Citadelkazome, Gorinchem. Verloren voorwerpen. Verloren op de reis tusschen Amsterdam Utrecht in den trein, welk© vertrokken ia 8.02 W.P. richting Arnhemeen koppel met bajo net, wapennummer 626, Gonie, door dén geniesoldaat J. C. van Dijk te Leerdam, Niou- wehuizenstraat No. 841. Een dubbele feestdag. (Een verjaringswensch van stuks-comm. Yaa Leeuwen.) Het was in Augustus, dat wij mobiliseerden, En een zeker fort mc-t een bezoek vereerden, En dat weldra van langer duur bleek te zijn, dan wij verwachten. En zoo waren wij daar, 128 dagen en evenwel nachten, Waarop de dag aanbrak van St. Nicolaas En die bij ons voorbijging zonder geraas of drukten, Dat kwam omdat wij allen onder het juk der mobilisatie bukten. Maar één man was er die bij vrouw en kind Deez' dag herdacht van onzen goeden Sint. En dat was Gerrifc, onze vrind. Bij Bait. IV zeer goed bekend, en laat ik zeg gen ook bemind. Hy vierde op den dag van zijn geboorte dit feest, Iets wat hem tot veel blijdschap is geweest; Ook wij, wij juichen met hem i- ode, En wenschen hem, en zijn gezin, een langen vrede. Dat hij nog jaren in gezondheid moog' bestaan, En 't hem zijn verd're leven goed mag gaan. Dat hopen wij met veel pleizier. Uit kamer 6 van Batt. IV. C. J. v. EEUWEN. Stuks-commdt. Het Tilburgsch leven in mobilisatie-tijd of hoe een Amsterdamsche soldaat aan de kost komt. (Van den milicien D. Willems.) In Tilburg, het is een aardige stad, Daar hoort men en men ziet er wat. Goeie menschen zijn er in 't geheel, Ze zijn niet te noemen, het zijn er te veel. De één brengt je sigaren als je op je waobtje staat, De ander brengt je een tas chocolaad. De dienstmeisjes kijken je ook lachend aan, Als wij 's morgens vroeg op marsch moeten gaan. Maar ze kijken veel vroolijker als wij gaan terug: Ga je mee, vanavond, zeggen ze dan vlug. Ze vragen niet of je geld liebt, ja of nee, Ik heb wel, zeggen ze, ga gerust maar mee. Maar ze hebben :n or.s ook veel vertrouwen. Want al3 je met ze uitgaat, mag je haar beurs vasthouden. Zoo had ik in Tilburg ook een tweede mama. Haar naam zult ge weten, ik noem ze weldra. Het is een vrouw, erg bij de hand, Ik noem haar nu: bet is mej. v. d. Brand, Haar woonplaats zal ik u niet zeggen, Anders zoudt ge er ook heslae Op leggen. De vader, die er ook wezen kan.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3