n fft Mobilisatie lii TABAK. TE» WC» 8 Co. Laatste Berichten. A. A. KNUYVER ZONEN, Gem eng d Nieuws. Allerlei. ADVERTENTIEN. Gemeente politie Amsterdam. Eindexamen i B. S. ME0ERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Kosmos Marechal Niel A. VAN HATTEM JRJ£. Ke! beste middel om den tijd gd deur It komen, is wel het rocken vat THUIS im's 1 flsjl Overal verkrijgbaar. W. J. VAN KEYNSBERGEN, -41 Dec. ""US Practisehe militairenhandschoenen FIJNE en VERDUURZAAMDE VLEESCHWAREN. Firma J. F. SE0ER3 ZOON, VAN WOERKOM's DE BESTE VAR UNAS Rpokt Rijp-Licht. IQCts pr ons-pakje. -3= de SOIjD ATEN COUR ANT Van tTrijaag1 27 "Nbvemner xax ningen over verechiUende quaes tics, die daar uit voortvloeien, weer. De uitgevers H. D. Tjeenk Willink en Zoon geven elke maand een overdruk je dezer artikelen en de eerste daar van liggen nu voor ons. Hot is een tegelijk leerzame en onderhoudende brochure_ waarin de hoogleeraar kort en duidelijk de oorzaak en het verloop van den oorlog uiteenzet en zijn gedachlten geeft over hot lieden en de toe komst. We zien verlangend uit naar de verdere beschouwingen van prof. Kernkamp en zullen die dan denkelijk uitvoeriger bespreken, wat a(j alleszins verdienen. A. W. Groote, Stenografie voor Iedereen, en. Iteporterschrift. Uitgave S. L. van Looy, Amsterdam. Een achtste druk van „Stenographic voor Iedereen'', en een zesde van „Rfeportêr- echrift", wat zullen we daar nu nog moer van zeggen? Groote's methode is genoeg be kend, heeft tallooze aanhangers en dat zijn werkjes gevraagd worden, bewijzen de herdruk ken. Ook deze nieuwe uitgaven zullen wel haar weg vinden. Jacques Perk, Gedichten. Twaalfde geheel volledige uit gave bezorgd door Willem Kloos. Uitgave S. L. Looy, Amsterdam. De twaalfde druk van de verzamelde gedichten van den al te jong gestorven dichter! Slechts b.ij uitzondering wordt in ons land een dichtbundel herdrukt, dat die van den jongen student, den voorlooper eener nieu we school, die nu alweer begint te veroude ren een dozijn uitgaven beleefde, bewijst wel. hoe hij velen van zijn volk heeft weten te treffen, te ontroeren. De nieuwe uitgaaf ziet er ook, typografisch gesproken, aanlokkelijk en artistiek uit. Do inleiding van Willem Klcos is zeer lezenswaard. Emest Staas, advocaat, Schet sen en Beelden, door Tony. UitgaveS. L. van Looy. Amsterdam. Een Vlaming, die voor meer dan veertig ja ren schreef. Slechts dit werk is van dezen Tony (mr. Anton Bergmann) bekend geworden, doch die wordt dan ook dikwijls gelijk gesteld met de „Camera Obscura'' van Hildebrand. Wij houden dit laatste voor echter, voor werk van grootser wezenlijkheid in menschen en diugen, Ernest Staas ;s zeeter en sentimenteeler, maar ook niet zelden warmer en aandoenlijker. Wij begroeten met blijdschap den 13den druk. Bené de Clercq, Gedichten, Tweede vermeerderde druk, (Roo Rozen-Serie, uitgave S. L. van Looy, Amsterdam. Ook al een Vlaming, deze René de Clerq, maar men merkt *?r niet veel van. Als Cyriel Buysse heeft hij Nederlandsc-h leeren schrijven als de beste, zij het met een, om het zoo to zeggen, ietwat Ylaamsch accent. Van zijn wel luidende vloeiende gedichten, dikwijls eenvou dig van vorm en met gezonde gedachten, is nu de tweede uitgave verschenen, vermeerderd met eenige nieuwe veraen. Wij voelen neiging om in do „Soldatencourant" later een proefje van deze poëzie te geven. Nederlandsch Volksliederenboek, Eersto en Tweede Bundel. Uitgave: S. L. van Looy, Amsterdam. Van den eersten bundel van dit Standaard- Werk is nu de negende, van den tweeden, de tweede druk verschenen, 't Verwondert ons niet. Het zingende Nederland vindt hier in alle opzichten iete van zijn gading; jong of oud, vroolijk of ernstig gezind, men kan hierin zijn hart ophalen aan vaderlandsebe cu 'zee mansliedjes, aan kinderdeimtjes en danswijs jes, aan kerstzangen en minneliedjes, aan overoude e® nieuwe zangen. We bevelen het fraai gedrukte en net uitgevoerde werk aan. Het rijpaard in den oorlog. De ,,Ned. Sport" neemt een brief op van ?en Duitsch officier, over het volbloed-paard in den oorlog. 'Hij prijst den volbloed vooral als offi- cierspaard, daar hij voor dood gewicht onge schikt blijkt; maar bij alleenritten komen alle eigenschappen van den volbloed (uitgezonderd do te jonge paarden, de pas uit training komende en do reeds op renbanen gebruikte) aan den dag. Hij is gemakkelijk in goeden voedertoestand te houden, en eet alles, wat in noodtoestanden aan voedsel aanwezig is. Ook do halfbloeds bevielen, mits op middelbaren leeftijd, goed; oude en jonge remontepaarden yielen in liet veld te spoedig af. De schrijver prefereert het kleinere paard, met wat meer bloed, Ijoven de dikwijls te groote soldatenpaarden, die slecht voederen, en hun ramen niet geheel uitstrekken. Toevoer van Arabisch bloed acht de schrijver in het soldatenpaard gewenscht, ook om meer uithou- dings- en accomodatieverrnogen te kweekende koudbloedige paarden verminderen snel Ten slotte spreekt de schrijver over stijf- kramp bij de paarden (dat zal er nu niet veel beter op worden), en prijst ae practisehe wijss» van zadelen der Engelsche officierspaarden, die gedeeltelijk op trens gereden worden. De gerequireerde auto. Bericht zon der naam, zonrler plaats-aanduiding, zon der dagteekening: Een onzer landgenooten is verplicht, ©en auto-bezoek in België te brengenhij voor ziet zich van al de stukken, welke benoo- digd zijn, om de zuidelijke grens over te gaanhij verzamelt stempels, zegels, hand- teekeningen, visies, triptieken, identifica tie-stukken, paspoorten en portretten, heel dat documenten-arsenaal, wat de nieuwe strenge meesters in het bezette Belgen!and, hun gewoonte getrouw, daar hebben inge- yoerd. Met een vrijwel veilig gevoel wordt de tocht aanvaard. Maar nauwelijks is de automobilist de grens over, of daar wordt hij al aangehou den door een tweetal kort-aangebonden officieren, die zich. kort-af, en van een uiterste schaeidigkeit, kenbaar maken als 6taf-officieren, die het niet eens de moeite waard achten, één monocle-oog te 6laan op „de verzameling officieele documenten, door den auto-eigenaar bijeen gezameld. Hij wordt met minder dan drie woorden gebiedend bevolen, de twee officieren in zijn auto op te nemen, en verneemt meteen, dat op zijn mooien wagen beslag is gelegd voor het Duitsche leger. Al zijn verontwaardigde protesten, al zijn overtuigende argumenten, al zijn drin gende overredingen, niets helpt tegen over de ongenaakbaarheid der beide Duit sche Mars-zonen. Rechte-omkeert met den gerequireerden wagenen dadelijk met vol g<-s voorwaarts op de eerste Duitsche étappe aan I De automobilist is niet zoo goed, of hij moet zelf plaats nemen aan het stuur van wat eenige minuten geleden nog zijn eigen, pr ach ti g- n ieu we au to was Hij zwijgt, weet zijn ergernis te onder drukken, neemt op het knallende bevel der )bwe« staf-officieren gehoorzaam zijn onver wachte functie van Duitsch militair chauf feur op. liij stuurt zijn wagen den weg langs. Het stuift er over heen. Achter hem meent hij de twee krijgslieden schamper te hoo- ren meesmuilen over hun makkelijken buit. Maar dan remt hij eensklaps zijn wagen. Wat is er? De twee officieren vragen hein waarom hij plotseling hier stopt? Dit is immers de étappe-plaats nog niet, waarheen hij bevo len werd hen te brengen? Maar de chauffeur-eigenaar is van zijn bok gestapt; hoffelijk opent hij heb portier van #ijn wagen en noodigt zijn twee opge drongen mede-passagiers, uit te stappen. ,,'b Is hier de Nederlaudsche grens, mijne heeren!" zegt hij zoo vriendelijk mo gelijk; „ik heb u er maar vast over heen gereden. Daar staat onze Nederlandsche schildwacht. Wanneer u direct rechts-om- keert maakt, kunt u nog net even ontko men aan de kans om hier op Nederlandseh grondgebied geïnterneerd te worden. Maar snel wat, alsjeblief 1" En alö de officieren zich haasten, om hun biezen te pakken, roept hij hen nog na: „Maar uw gerequireerde auto blijft aan mijn kant van de grens, heeren!" Sport bij oorlog. -s tragi-komisch sport-bericht, in verband staande met den oorlogs-toestand, wordt uit Duitschland gemeld, dat een Éngelsche wielrijder, die het laatste gedeelte volbracht van zijn fiets tocht om de wereld, te Hamburg werd aan gehouden, omdat hij Engelschman was; hij zelf werd gevangen genomen en zijn trouwe fiets voor goeden prijs verklaard. In Engeland is over Lord Roberts uit spraak: „This is no time for games" nog al wat te doen. Natuurlijk haalt men er de uitspraak aan van Wellington, die na den slag bij Waterloo gezegd zou hebben: „Indien ik op mijn Eton-school geen cricket had gespeeld, zou ik nooit in staat zijn geweest, deze overwining te behalen." Daartegenover staat, dat in nog vroegere tijden wel degelijk door de Engelsche over heid verbods-bepalingen tegen de Engelsche sport-beoefenaars werden uitgevaardigd; met name waren het de beide voornaamste nationale sporten, cricket en voetbal, die onder poene van hoeten of gevangenisstraf verboden werden, omdat zij de cricketers en voetballers afhielden van wapen-oefenin- gon! Onder Eduard IV werd een fzonder- lijke wet aangenomen tegen de cricketers, omdat de oefeningen in het boogschieten er onder te lijden hadden; een ieder, die betrapt werd op het hanteeren van bat of bal, in plaats de boog en pijlen ter hand te houden, kreeg twee jaar gevangenis straf. Ambulance-dilettanten. Het is een Duitsche krant, welke dit vertelt. Een der gewonden van het slagveld ligt stil en rustig in een van de hospitaal-zalen, waar het ambulance-personeel de zorgen op zich heeft genomen. Behalve de geneeshee- ren en de pleegzusters bewegen zich evenwel van tijd tot tijd ook verschillende wel-doen de dames door de zalen, die wel zeer weinig deskundig zijn, doch die men moeilijk den toegang kan weigeren, wijl zij aan het hoofd van verschillende comités het hare hebben gedaan en daaruit een soort recht meenen te putten, zich nu ook met het verplegings- werk te mogen bemoeien. Een dezer dames treedt aan het bed van een gewonde, die daar kalm ter neer ligt. „Kan ik iets voor u doen?" vraag de behulpzame dame. -„Nee, dank u wel," luidt het ant woord van den gewonden soldaat. „Maar misschien kan ik u het gelaat met wat azijn-water afwisschen", dringt de dame aan. Eu ditmaal wasclit zij den gewonde, zon der op zijn antwoord te wachten, met een sponsje met azijnwater over het gelaat. Als dit is afgeloopen, bedankt de ge wonde soldaat op de volgende wijze „Ik heb u 't pleiziertje niet willen ont- houden, om m'n gezicht met dat zure goedje af te sponsenmaar weet u, u bent nu al de zestiende vriendelijke dame, die me datzelfde lapt!" Twee voormannen. In de Engelsche pers haalt men, natuurlijk in verband met den tegenwoordigen oorlogs-toestand, een tweetal historische voorbeelden aan uit vroegere oorlogsdagenhet een is van den bekendste der Engelsche oorlogs-correspon- denten, het ander van den beruchtsten censor van Engeland. De eerste der twee heette Archibald For bes; men oordeelde in zijn tijd anders over de doods-verachting en vak-bekwaamheden van oorlogs-correspondenten dan heden, want deze journalist, die prachtig werk had geleverd van den Fransch-Duitschen oorlog van '70, werd in het Engelsche Hooger- huis geprezen door niemand minder dan Lord Salisbury. Ook koningin Victoria stelde er een eer in, den journalist op Buckingham Palace te ontvangen, nadat hij was teruggekeerd uit den Russisch-Turk- schen oorlog van 1877. Forbes' beroemdste feit was toen geweest de rit van den Shipka-pas naar b i naaste telegraaf-sta tion te Boekarest, en zijn ontvangst onder weg door den Tsaar, wien hij het eerst het bericht bracht van de Russische overwin ning. Hij was niet slechts al zijn collega's voor, doch zelfs de officieele boodschappers had hij stukken achter zich gelaten. De beruchtste pers-censor in Engeland droeg den naam Sir Roger L'Estrange; in 1663 werd hij al6 zoodanig aangesteld, en een van zijn eerste censordaden was, het getal der te Londen verschijnende publica ties van zestig tot twintig te verminderen. Een van de straffen, welke hij bedacht om lastige kranten-schrijvers te treffen, was de volgende: hij liet een gestraften jour nalist een band om den hoed dragen, waar op zijn overtreding geschreven stond, of wel hij liet zulke vakbroeders over straat gaan met één roode en één witte kous aan. Mémoires van Charles Beresford. In zijn juist verschenen mémoires vergast de vroegere Engelsche admiraal Lord Charles Beresford zijn lezers op een eigenaardige karakter-teekening van zich zelf. Engelsche lezers houden er wel van,omtrent de deugnie- terijen van bun groote burgers te vernemen deze schrijver bespaart hen geen yan zijn talrijke streken. Hij muntte uit in het be denken en uitvoeren van hetgeen wij hier aan een eerste-jaars-student zouden toe staan, doch hetgeen wel wat zonderling aan doet in de mémoires van een der voornaam ste Engelsche waardigheids-bekleeders. Men ervaart er niettemin uit, dat het bloed kruipt waar het- gaan moet, en dat cr ge lukkig nog lieden zijn, die zich voor hun eigenschajipen niet schamen» Eenige der smakelijkst-vertelde anecdo tes uit Lord Beresford6 leven zijn het verhaal van een race met een varken van Iarklane tot in Piccadilly; ver volgens van een hardloop-wedstrijd met oen der deftigste hof-dignitarissen, ten aanschouwe van koning Edwarddan het verhaal van een klont boter, welke hij on gemerkt op het oog van een tweetal verwoe de politieke debaters mikte, hetgeen een handgemeen tusschen die twee ten gevolge had; en eindelijk de manier, waarop hij zijn broer overhaalde, om op zijn candidatuur voor het Lagerhuis te stemmen. Dit laatste verhaal vertalen we, teneinde van Beresfords humor en stijl een indruk te geven Hij vertelt het in zijn mémoires aldus Toen ik te Waterford candidaat was, kwam ik op zekeren dag een aanplakker te gen, die bezig was stembiljetten op te plak ken van mijn tegen-candidaat. Ik maakte een praatje met den man, verzekerde hem, dat ik ook aanplakker van beroep was, en dat ik hem zou leeren, hoe men eigenlijk heb best papieren op schuttingen moet plakken. Ik kreeg 's mans stijfselpot en kwast in handen,.en vertoonde m'n kunst; hetgeen den ander deed zeggen: „Ik mot zegge, dat je je vak evengoed verstaat als de beste aanplakker, die God op twee boenen laat rondloope. Jo bent bent zelfs een uitnemend aanplakker!" „Zei ik je dat dan niet?'' vroeg ik. En meteen haalde ik hem den stijfsel kwast over zijn hoofd, zoodat zijn haren over zijn gezicht kleefden. De man nam zijn beenen onder z'n armen, en ik hem achter na. Maar ik struikelde over mijn jaspanden, en tuimelde op m'n neus, die aan bloed 6prong. Zoo scharrelde ik naar huis, met den stijfselpot, den kwast en de rest der plak papieren van mijn tegen-candidaat. Toen ik thuis kwam, lag mijn broer Bill al op één oor ik liet hem slapen, doch plakte zijn heele kamer vol met de papierenalles plak te ik er vol mee, zijn muren, zijn bed, zijn kleeren, den vloer, kortom er was geen plekje, waarop ik geen lcies-papier had ge kleefd. Toen ging ik ook naar bed. Maar den volgenden ochtend vroeg kwam hij me al wekken. „Charlie!" riep hij, „je tegen-can didaat is een brutale rekel, maar hij ver staat zijn vak. Kom maar in m'n kamer kijkenalles zit vol geplakt met zijn naam. Ik dacht eerst, dat ik gek zou worden, toen ik wakker werd. Maar nu zal er een raar ding moeten gebeuren, eer ik mijn stem op hem uitbreng. Na deze brutaliteit krijg jij m'n stom!"- Hofbericht. De Koningin betrok Woensdagochtend te 9 uur, de Prins en de Prinses te 12 uur het palcis Noordeinde te 's-Gravenhage, voor het winterverblijf. Voor de militairen. Men schrijft ons uit Amersfoort: Op aanstichting van het gemeente bestuur is hier ter stede een vereeuigmg tot stand ge komen tot het geven van onderwijs aan en het houden van voordrachten voor de in Amersfoort thans in garnizien zijnde miliciens. Met het lager onderwijs wordt Woensdag be gonnen. De miliciens zijn vereenigd in acht groepen van 15 tot 20 manelke groep krijgt twee avonden in de week 1^ uur les in. ver schillend© lokalen van openbar© en bijzondere scholen. Tal van leeraren en onderwijzers heb ben zich belangloos voor dit doel beschikbaar gesteld. Gisteren werd in „De Keizerskroon" do oerste voordracht gehouden door den heer J. Hovens Greve, leeraar aan de H.B.S. Het onderwerp was: „Oorlogvoeren in de Middel eeuwen". De verdediging van het Suezkanaal. KONSTANTINOPEL. Het parlement zal in de derde week van December worden geopend. Volgens de „Tanin" kunnen de Engel - schen het Suezkanaal moeilijk verdedigen, en nemen zij koortsachtige maatregelen ter verdediging van het kanaal; zij lieten uit Engeland pantser torens komen en in het kanaal oude oorlogsschepen opstellen. Voor heb kanaal werden verschansingen gemaakt van spoorwegwagons, zandzakken en prik keldraad. Officieele Duitsche berichten. BERLIJN. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemelde In Oost-Pruisen werden alle aamvallen der Russen afgeslagen. De tegenaanval der Rus sen uit de richting Warschau is in de streek LowitsjSbrykofBrzetdny mislukt. Ook in de streek ten oosten van Tsjensto- chof zijn alle Russische aanvallen op onze linie mislukt. De Russen in Hongarije. BOEDAPEST. Volgens mededeeling van een lid der regeeringspartij zijn de in het landschap Uns binnengedrongen Russen te- Iriiggeworpen. Na groote verliezen te hebben geleden, bevinden zij zich reèds op den terugtocht naar de grens. Kleine Russische Strijdkrachten staan in Zemplinmaar te gen deze troepen worden ook krachtige maatregelen genomen. Russisch legerbericht. PETROGRAD. Communiqué van den Generalen Staf). De slag bij Lodz duurt voort. In den loop van den slag heeft onze cavalerie een charge gemaakt op achter uittrekkende Duitsche infanterie en aan deze zware verliezen toegebracht. Zij maakte vuurmonden van groot kaliber buit. Aan het front Tsjenstochof-Krakau neemt het gevecht een voor ons gunstig verloop. Op den 22sten namen wij meer dan 6000 man gevangen. Pogingen van den vijand om tegenaanval len te doen mislukten. pedobooten, openden te tien uur 's morgeus het vuur, dat gedurende vier uren voort duurde. Er werden ongeveer 700 projectie len afgeschoten. Terwijl bij het eerste bom bardement op 2 Aug. geen menschen levens te betreuren waren, werden thans 20 men schen gedood en 40 gewond. Dit waren meest vrouwen en kinderen. Niettemin ver oorzaakte de beschieting geen paniek en alleen het doel van de stad dat in de vuur linie lag, werd door de bevolking ontruimd, in de andere wijken zette men de dagelijk- sche bezigheden gewoon voort en ook de regeeringsbureelen waren niet gesloten. Al leen het tramverkeer werd gestaakt, wegens de schade aan de geleiddraden toegebracht. „La Correntina". Een telegram uit Montevideo aan de „Times" meldt, dat op 22 November de Dutsche stoomboot „Sierra Cordoba" daar de bemanning aanbracht van do Engelsche stoomboot „La Correntina" (Honlderline) en het Fransc.be schip „Union", die beide door den Duitschen kruiser „Kronprinz Wilhelm" waren vermeesterd en in den grond geboord. De eerste op 7 October, de tweede op 28 October. De passagiers en be- n anningen werden op de „Sierra Cordoba" die den kruiser vergezelde, overgebracht. De „La Correntina" verliet op 3 October Buenos Ayres met ©en lading bevroren vleesch voor Liverpool. In den loop van de maand Januari 1915 kunnen bij de po litie te Amsterdam worden ge plaatst een twintigtal agenten. Ten gerieve van hen die thans in militairen dienst zijn wordt vanaf heden de gelegen heid opengesteld zich elketl werkdag tusschen 9 ure voormiddag en 3 ure namid dag als sollicitant aan te mel den aan het Hoofdbureau van politie, Oude Zijds Achterburg wal 185, Kamer No. 20. Vereischten zijnLeeftijd van 21 tot 30 jaar, gezond lichaamsgestel, lengte min stens 1.75 Meter, goed gedrag en voldoende kennis van ge woon lager onderwijs. Eventueele reis- en verblijf kosten zijn voor rekening van den sollicitant. De schriftelijke cursus uitgaande van het „Instituut de Regt" te Rijswijk (Z.-H.) zal aanvangen Dinsdag 1 December a. s. Spoedige aanmelding is nog zeer gewenscht. Schriftgedeelten, te lezen in de week van Zondag 6 let Zaterdag 12 Dec- 1914: Zondag 6 Dec. Joh. 12, vs. 18. Maandag 7 Matth. 26, vs. 1430. Dinsdag 8 Joh. 13, vs. 130. Woensdag 9 Joh. 13, vs'. 3138. Donderdag 10 Matth. 26, vs. 8t>46. Vrijdag 11 Joh. 18, vs. 113. Zaterdag 12 Matth. 26, vs, 57—68. Week Zondag 13Zaterdag 19 Doe. 1914 Zondag' 13 Dec. Luc. 22, vs. 54b62. Maandag 14 Matth. 27, ys. 110. Dinsdag 15 Joh. 18, vs. 2840. Woensdag 16 Luc. 23, vs. 5"12. Donderdag 17 Joh. 19, vs. 1—16a. Vrijdag 18 Luc. 23, vs. 26—32. Zaterdag 19 Luc. 23, vs. 3343. Sigaren - - DE BESTE - - van 2 tot IO cent per stuk.. Rijksleverancier De beschieting van Libau. De Petersburgsche correspondent van de „Times" deelt op gezag van bladen uit Libau, eenige bijzonderheden mede over de beschieting van die havenstad op Dinsdag van de vorig© week. Een Duitech eskader van acht of tien schepen, waarbij slechts een vrij groote kruis&r ien vergeiullende tor CAKESFABRIEK „DE KORENAAR" Telefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhovon 58-60-68 Scheepsbeschuit - Leger- beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. Pakket A bevat: Een houten pijp. pakje tabak. senoritas. pijpreinigers. X'akkct C bevat: Een mooie metalen sigaretten-étui. fijne doos sigaretten. mooie sigarettenpijpje. Pakket L bevat: Een R. K. sigarenaansteker. mooie doublé sigarenschaer. js doosjej „Jachtclub" sigaartjes (20 stuks). Kernhoorn sigarenpijpje. Pakket B bevat: Een houten pijp. sigarenaansteker. pakje tabak. pijpreinigers. senoritas. Pakket D bevat Een houten pijp. solide portemonnsle. pakje tabak. pijpreinigers. Pakket F bevat: Een fijne ledoren sigarenkoker. portemonneie. ÈWSRB». DIANA A V H Gedeponeerd Merk lï. H. MILITAIREN»! Wat Gij verlangt is aanwezig!! VELDPOSTPAKKETTEN, inhoudende REUZEN.VERRASSEND! Laat hetgeen U wenscht zenden. Verkrijgbaar bjj H.H. Sigarenwinkeliers en Pgpenbazars. Geheel gereed voor verzending. af. Is. MOL, JV5. ARKT 42, BREDA. Stoomfabriek van jVUlitalre Hoofdtooisels. Passementeriën en Borduurwerken. Galonweverij la Jacquard. Specialiteit in Militaire Petten tegen concurreerende prijzen. AU uw winkelier U een Gcldersche Rookworst verkooptwaaraan een loodje bevestigd is met dén naam nAnton HuninkDeventerhoudt U dan overtuigddat U het beste ontvangtwat op dat gebied te leveren is. Anton Hunink, Deventer Hoflev Koninklijke Fabriek van Militaire Passementerieën, Gouden en Zilveren Borduurwerk. Galonweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. j Telefoon Intercomm. 857. begint weer een Schriftelijke Cursus voor Kommies, Hulpkeurmeester, Post beambte, Taal, Rekenen en Natuur- kunde voor slechts f 1.50 per 3 nuid, ENGELSCH "Wf Voor militairen f 2.50 per 3 mnd. Directe zending na ontvangst postwissel i. H. VAN DER VLIET, Blauwburgwal 18, Amsterdam. (in 't bruin, wit, leder en tricot) tegen de koude, mogen in geen militaire cantine of tehuis ontbreken. Militairen boorden, nieuw* bui tenmodel knoopen voor engros verkrijgbaar b(j G. DOORENBOSCH, Prinsengracht 409. AMSTERDAM. Telefoon 7083. Vraagt zichtzending aan. HOFLEVERANCIERS. ROTTERDAM. 't BESTE MERK II! Leveranciers v. h. Depart, v. Oorlog. Ho ff lever-art dans* FABRIEK VAN Militaire Hoofdtooisels, Lederwerken, Passementerieën en Borduurwerken. BREDA. Hofleveranciers van H. H. M. Af. de Koningin en de Koningin-Moeder en v der Nederlanden i Z. K. H. Prins Hendrik Gedempte Raamstraat 11 12, Den Haag. MILITAIRE EQU IPEiWENTE N. HUISHOUD JAM EN APPELSIROOP zijn smakelijk en veel goedkooper dan boter. Fabriek ALTENA hij Nijmegen. v.Rossems Overal verkrijgbaar a 25?p. ons pakje.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4