USE: SOLiDATEKTCOUHAKTT vn ra V rij dag; a V KTovemtoer 1914= Legerzaken. Binnenland. OP ZEE. Corresponden tie. Uit Leger en Vloot. In België zijn groote uitgestrektheden weiland onder water gezet om den opmarsch der Duitsche troepen te bemoeilijken. Op onze plaat ziet men Franscke dragonders bezig in dit ondiepe water aan hun lansen visck te vangen. ling, de hertog van Wurtemberg alles doden tot opwekking der troepen en niets verwaar loosden, en toch niets verkregen dan een ne derlaag. Generaal Joffre, do commandant der verbonden troepen in Frankrijk, bracht in do laatste drie weken voortdurend versterkingen naar het noorden, dag en nacht, in treinen en motorwagens. Do troepen der bondgenooten zijn numeriek minder sterk dan die van den vyand, maar de goede geest verzekerde het succes, waardoor de omtrekkende beweging der Duitsokers mislukte en de herhaalde pogingen om Duinkerken, Calais, Boulogne te bereiken werden afgeslagen, ondanks de groote massa's zware artillerie en de manschappen, die in het yuur werden gebracht. Na de poging der Duitschers om de vleugels om te trekken poogden zij door het front te breken. De wanhopige strijd om Yperen duur- dwe drie weken. Wij sloegen daarin krachtige aanvallen af van groote troepenmassa's, en onze samenwerking met de Engelschen is een der mooiste pagina's uit de militaire geschie denis. De krachtige hulp, die wij hun brachten, in een kritiek oogenblik bezegelde de wapen- hroederschap tusschen de beide legers. De Duitsche verliezen bedragen meer dan 120,000 manhun tegenslag belet het hervatten van het offensief op Parijs. Sedert de oorlog begon stonden vijftig Duit sche legerkorpsen tegenover ons; vijftien Duit sche legerkorpsen met ongeveer alle Oosten- rij kscke"strijdmachten stonden tegenover de Russen. Aan het front. PARIJS. Het volgende is'ontleend aan een verslag over een bezoeic, dat zestien Franscke journalisten aan het front hebben gebracht. Zy geven een levendige beschrijving van do loopgraven. ,,Wij kwamen aan de vuurlinie, ■waar wij k-ennis maakten met het gedonder van het veldgeschut en het geknetter van het infanterie vuur. Een grauwe gebogen lijn van opgeworpen aarde, ongeveer honderd meter verder gaf do voorste linie aan van de vijande lijke loopgraven, terwijl van elke dik bes noouw- de hoogte verdekt opgestelde batterijen erop los donderden. Een hoofd komt behoedzaam boven den witbesneluwden rand van een loop graaf uit: snel vellen er zes schoten en weg is Inet hoofd, als verzwolgen in de sneeuw massa. Een ooresrpondent beschrijft nauwkeurig de wijze, waarop slaap- en kookgelegenheid in de loopgraven is gemaakt. Op sommige plaat sen zijn de loopgraven zoo dicht bij elkaar ge legen, dat de Fransche en Engelschen elkaar de couranten ter lezing geven. Tusschen Atrecht en La Bassée woedt het vuurgevecht het allerhevigst; hier en daar wordt het sneeuwkleed opgescheurd door de granaten. Drie dagen lang heb ik met onze jongens het leven in de loopgraven meegemaakt, schrijft Henriot in do ..Temps", lang genoeg om eenig denkbeeld te krijgen van den modernen oorlog. En dat gelijkt niet veel op de voorstelling, die wij ons er van maken bij het lezen van eeno beschrijving aan het hoekje van den haard. In werkelijkheid is het gruwelijk. Ik kreeg dien indruk roeds te midden van de onbegraven lijken op het slagveld bij Reims en Soissons en te midden van de bommen aan de Marnebij de gekwetsten in de hospitalen. Maar hier, in een dier loopgraven, gevuld met modder en doorweekt stroo, waar onze soldaten moeten leven, daar voelt men pas te midden van het grootste menschelijk lijden te zijn, een lijden vol ontbering, onder de scherpe kou en den dagelijkschen strijd. Maar men moet wel aannemen dat de indruk dien men krijgt, soms erger is dan de zaak zeiven; bovendien went men aan alles. Ik heb geen klacht gehoord ja, zelfs te midden van al die ellende trof ik slechts montere, opgewekte kerels aan. Zij weten heel goed, dat ze daar niet voor hun pleizier zijn en dat ze nog lang niet aan het einde zijn van hun lijden. Maar ze zijn zoo zeker van de eindoverwinning, dat ze aan dar alles niet denken: zij zijn verbaasd, als ze hoe ren met welk een koortsachtig verlangen wij, bnrgers, ons op de communiqués werpen. Deze soldaten waren jonge mannen van 25 tot 81 jaar, alle krachtig, opgewekt en gezond. Overal hebben zij al gevochten; eerst aan de- Maas, dan bij Senl-'s, te Dammartin, Barcy, Etrepailly, aan de Aisne. Hun officieren heb ben hen uitstekoud in de handzij kunnen met hen doen wat ze willen. Een dezer officie ren vertelde mij, dat zijn systeem er vooral in "bestond om te zorgen dat het zijn menschen aan niets ontbrak wat voeding en kleine ge rieflijkheden als tabak, enz. betreft. Zij voe len dat ik voor hen zorg en ze gaan voor ine dopr een vuur. Het is mij onverschillig of de zaak niet geheel naar behooren i3 of als de adminstratie reclameert: het komt er maar op san of de kerels krijgen wat ze noodig hebben, met het resultaat, dat ik een compagnie heb, waarmee ik wat beginnen kan. Een nieuwe slag begonnen, LONDEN. De Daily Chronicle" verneemt ■uit Noord-Frankrijk, dat de gecombineerde Fransche en Briteche legers sedert 48 uren door da Duitschers in sterke macht op het front v*n Ypeien tot La Baösée worden aangevallen. Pa slag gelijkt in omvang en kracht aan de «lage* *an Marne «a Yger.. De Duitschers be- gonnen den strijd met groote versterkingen en nieuwe kanonnen. De Fransche on Britsohe legers werken in rechtstreeksche samenwer king en de zwaarste kanonnon zijn thans in actie, dood en vernieling verspreidend 15 tot 18 mijlen ver. Het doel der Duitschers is Yperen te nemen, waarvoor zij reeds duizenden men- eehenlevens offerden. De Duitsche kanonnen teisteren nu opnieuw de stad. Tot dusver heeft do Engelsche artillerie elke beweging der Duitschers doen mislukken. In België en Frankrijk. PARIJS. De dag is betrekkelijk kalm verloopen, nu en dan slechts eenige kauon- nades aau het front. In Argonne werden eenig© aanvallen ge daan; deze werden echter afgeslagen. Gemoedelijkheid. PARIJS. D© vijandelijk© loopgra ven zijn op sommige plaatsen zoo dicht tot elkaar genaderd, dat Franschen en Duitschers een oplossing vonden, waar door zij bij afspraak elkaar eenige rust geven. Zoo vernielden de Duitschers 's avonds telkens weer de aardwerken, door de Franschen overdag gebouwd, terwijl de Franschen steeds weer vernielden wat do Duitschers gemaakt hadden. Op zekeren daw nu verlieten twee Duitsche officieren, on gewapend, hun loopgraaf en begaven' zich met opgeheven armen naar de Fransche stel lingen. Zij hadden ©en onderhoud met de Fransche officieren, met wie werd afgespro ken de werken in quaestie nu verder over en weer ongemoeid te laten. Bij het ver laten van de loopgraaf zeiden de Duitschers, dat hun Beiersch regiment spoedig zou wor den afgelost. Zij beloofden, dat zij, als er Pruisisch© troepen voor in de plaats kwa men, ter waarschuwing strooken wit papier aan hun prikkeldraad zouden bevestigen. Gebrek aan verrekijkers. Het Fransche kader schijnt niet al te ruim voorzien te zijn van kijkers. In de Temps" vinden we althans eeu brief van eeu onderofficier, die een vriend hartelijk bedankt voor ©en li©m toegezonden kijker. De sergeant, die aan het front is! schrijft o.a. ,Ik west niet hoe ik je genoeg bedanken kan. De kijker zal mij en m'n af deeling goed te pas komen. Het is erg jammer, dat er met meer aan den troep verstrekt zijn. De reserve regimenten beschikken maar over één kijker per compagnie. Met het bloot© oog kun je op 500 M. geen Duitscher van een Franschman onderkennen. En op kortere afstanden zie je een hoop stroo of schoven aan voor tirailleurs of omgekeerd. En we gaan juist zoo vaak op patrouille. Je begrijpt wat het waard is als je op 1200 M. al scherp leunt onderscheiden j want een patrouille, die geen kijker heeft en een vij andelijke patrouille of loopgraaf tot op 200 M. moet naderen alvorens de aanwe zigheid ervan te kunnen oonstateeren, wordt zoo goed als zeker getroffen, terwijl de tref kans op 1200 M. vrij gering is. Natuurlijk loop jo altijd gevaar door een granaatkar tets te worden getroffen want. de Duit schers geven al artillerievuur af op vier man maar dat gevaar is nu eenmaal niet te ontkomen. Ik schrijf je dit alles om je goed duidelijk te maken, welk ©en grooten dienst je me gedaan hebt met dat geschenk." Zwitserland. Engelsche vliegers boven Fricdrichshafen. BERLIJN. De „Berliner Lokal- anzeiger" verneemt uit ZiirichIn de Zwitersche pers wordt naar aanleiding van den overval van Engelsche vliegers op Fried- riclishafen er op gewezen, dat deze zaak ook een ernstige Zwitsersche zijde heeft. Uit berichten uit Bazel, zoowel als uit Kaisersluhi, Eechenz, Berlingen, enz. blijkt, dat 't vliegereskader zoowel voor den tocht heen als voor dien terug over Zwitsersoh gebied «vloog en wel volkomen bewust, want Eschenz en Berlingen liggen diep in hef Zwitsersoh gebied. Zonder overdrijving dient gezegd, dat hierin een gewapende schending van de Zwitsersche zone ligt. De verbonden regeeringan zullen den legercom- mando's hebben op te merken, dat militaire vliegers en militaire luchtschepen de Zwit sersche luchtzone strikt hebben te eerbie digen. Een herhaling van een gebeurtenis als van Zaterdag zou ernstige gevolgen kunnen hebben. Tevens wordt opgemerkt, dat vreemde vliegtuigen, die door de Zwit sersche luchtzojie vliegen niet alleen nauw lettend moeten worden waargenomen, maar dat er ook zoo mogelijk op moet worden geschoten. Wij willen niet de kans loopen, dat Duitechland een Zwitsorschen jachtboek vraagt voor de jacht op Fransche en Eugel- sche roofvogels. (Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de opmerking omtrent de bewuste schending van de neutrale Zwitsersche luchtzone, om dat de genoemde plaatsen waar de vliegers werden gezien diep in de luchtzone gelegen zijn, niet volkomen juist is, zoowel Bazel als KaisertuhD. Eschenz en Berlingen (deze beide laatste plaatsen aan de kust van de Unter-See) liggen vlak aan de Zwitsersche grens. Tusschen Kaiserstuhl en Eschenz springt een enclave van Zwiteereeh gebied raar het noorden en boven dat gebied zou dus de Zwitsersche neutraliteit zijn geschon den, indien, wat zeker niet aan te nemen is, de vliegers niet een omweg over Duitsch gebied hebben gemaakt. Maar hier ont breekt elk bewijs, want er wordt van geen plaats in deze mededeeling melding-gemaakt w^ar de vleigers zijn gezien.) Rusland. Op het Oostelijk oorlogsterrein. PETROG-RAD. Rapport van den gene- ralen staf Do strijd tusschen Weichsel en Warta wordt voortgezet en krijgt ten noorden van Lodz een uiterst hardnekkig karakter. Den 22sten weerstonden wij overal on stuimige aanvallen van do Duitschers. Aan de zijde van Valioen werden nieuwe vijandelijke strijdkrachten ontdekt, die blijkbaar den Russischen linkervleugel wil den omtrekken. Op het front TsjenstockofKralcau geen wijziging van belang. Den 21sten namen wij ruim 5000 Oostenrijkers gevangen. PETROGRAD. De staf van den opper bevelhebber deelt verschillende gunstige be richten mede, die van heb front tusschen Weichsel en Warta zijn ontvangen. Zoo zouden de Duitschers terugwijken op de linie Strykow-S j ersk (Zgierz) Schadek, Sdoenska, Wosniki. (Dab zou dus beteekenen, dat heb leger van Thorn, dat de Russen over Kutno terug wierp, thans zelf weder wordt terugge drongen.) LONDEN. De „Times" verneemt uit Pe tersburg, dab volgens de laatst© niet-amb telijke berichten het Duitsche leger van 400,000 man, dat Polen tusschen Vveichsel en Warta binnendrong met het doel het Russische centrum t© doorbreken en de verbindingslijnen der Rassen te bedrei gen, nu in verschillende doelen is gesplitst. Eeu deel is gedwongen vau zijn koers af te wijken in noordelijke richting. Naar het schijnt, slaagden de Russische strijdkrach ten in beide gevallen er in achter deze ge splitste korpsen te komen en hun zware ver- 1 liezen toe te brengen. De Duitschers moe ten verder zware tegenslagen hebben on dervonden bij Brezin en Koeskin. De Russische zware artillerie beschiet Krakau. Tijdens de jongste gevechten aan de San zouden de 3e, 6e en 9e Oosteurijksche le- i gerkorpsen volkomen uiteengeslagen zijn. Oosteurijksche of/icieelc mededeeling. WEEN EN. Officieel wordt het volgende medegedeeldDe slag in Russisch Polen wordt ondanks de streng© koude van weerszijden krachtig voortgezet. Onze tree- pen namen verschillende steunpunten en wonnen speciaal terrein in de richting van Woldraw aan v/eerszijden van heb plaatsje Pilica. Wij maakten wedeT zeer veel krijgs gevangenen. Overigens is toestand onveranderd. In de monarchie bevinden zich thans 110.000 krijgsgevangenen, waaronder onge veer 1000 officieren Bom in Warschau geworpen. LONDEN. Volgens een telegram, ont vangen door het ministerie van buitsnland- eche zaken te Washington, i6 een bom, ge worpen uit een Duitsch luchtschip, neerge komen voor het Amcrikaansehe consulaat te Warschau. Er werden eenige ruiten ver brijzeld, maar niemand kreeg eenig letsel. De gevechten in Polen. Volgens een telegram aan de te Kopen hagen verschijnende „Beriingeke Tidende" hebben de gevechten in Polen in tegenstel ling tot die in België en Frankrijk, waar de vijanden elkander feitelijk belegeren, meer het karakter van een open veldslag. Het is er nog steeds koud eu de drassige bodem is reeds met een vrij dikke ijslaag bedekt, waardoor de aanleg van loopgraven en verschansingen natuurlijk ten zeerste be lemmerd wordt. Oostenr ij k. Een list. LONDEN. Te Odessa aangekomen gewon den vertellen, dat de Oostenrijkers onlangs zich uit enkele der buitenforten om Przem- ysl terugtrokken. De Russen vreesden ©en list en dreven daarom kudden vee in de richting van de forten. Het vee werd ge dood tengevolge van een aantal zeer kleine bommen, waarmee liet terrein was bezaaid en die ontploften toen er op getrapt werd. Noord-Amen'ka. NEW-YORK. Hot bestuur der New- Yorksehe fondsenbeurs heeft het besluit genomen om a.s. Zaterdag de beurs onder beperkende bepalingen te heropenen voor den handel in obligatiën. schaaigd Twee zwaargewonde matrozen van de torpedoboob werden aan boord van de stoomboot gebracht. Een van lien stierf tijdens de reis naar Kopenhagen, de andere stierf kort na aankomst hier. Bijzonderhe den ontbreken. Een Engelsch slagschip vergaan BERLIJN. Niet officieel. Volgens hier ontvangen berichten is de Engelsche super- Dreadnought „Audacios" op 28 of 29 Octo ber aan de noordkust van Ierland op een mijn geloopen en gezonken. Het Wolfr-telegram voegt aan dit bericht toe, dat de Britsche admiraliteit het ge beurde streng geheim zou houden om opge wondenheid in den lande te voorkomen. Tot dusver )hebben de Engelschen echter steeds onomwonden hun verliezen te land en ter zee bekend gemaakt, waarom zou er dus nu een uitzondering worden gemaakt? De „Audacios" is een slagschip van 27.000 ton, met een vermogen van 28.000 P.K. en een snelheid van 22 knoopen. Het schip dat een bemanning van ongeveer 1100 kop pen heeft, is bewapend met tien 34 c.M. en zestien 10 c.M. kanonnen. Wij zullen nu wel omtrent het Duitsche bericht een ver klaring der Engelsche admiraliteit ont vangen. In verband met het bericht, dat de Engelsche super-dreadnought Auda cious" op mijn zou ziju geloopen en vergaan, schrijft de te Stockholm ver schijnende „National Tidende", zooals uit Berlijn wordt bericht: „Een Zweed- sche stoomboot, die samen met de „Olympic" New-York verliet, kreeg den 25steu October aan de Iersche kust een groot Engelsch slagschip in zicht, dat stil lag en klaarblijkelijk in nood verkeerde. Op verlangen van het oorlogschip nam de „Olympic" 250 man van de uit 600 tot 800 koppen bestaande bemanning over, de rest werd door eenige andere oorlogschepen, die te hulp gesneld waren, aan boord geno men. Naar verluidde, was het schip 's mor gens op een mijn geloopen of door een torpedo van eeu Duitsche duikboot getrof fen geworden. Bij aanplakbiljet werd aan de passagiers van de „Olympic" verboden in Engeland iets roede te deelen van het gebeurde. De „Olympic" trachtte nog het oorlogs schip, dab sterk slagzij had, cp sleeptouw te nemén, maar dat bleek alras onmogelijk. Te oordeelen naar wat de pasagiers later te hooren kregen, zonk het schip spoedig daarop in de diepte weg en de 250 matrozen werden op een nabij Belfast telegrafisch opgeroepen schip overgebracht. Het vergaan der „Amiral Ganieaume". "De Engelsche admiraliteit meldt, dat het onderzoek van do "beschadigde reddingboot van het Fransche stoomschip „Amiral Gaateaume", Uit Indië. Hot Soer, Hbl. vernam „De kolonel K. E. Schütt zal in Mei van het volgende jaar, bij het heengaan van gene raal Doorman, optreden als chef van het wapen der infanterie. Do luit.-kolonel De Voogt, die thans als commandant van de Koloniale Reserve in Nederland vertoeft, zal daar, ook nu zijn be vordering tot kolonel, geplaatst blijven. De luit.-kolonel Spruijt zal medio 1915, na zijn bevordering tot kolonel, met buitenlaudsok verlof gaan." Door den kapitein der inf. Von Hombraoht, thans te Semnrang wnd. hoofdcommissaris van politie, is, zoo werd aan de Loc. bericht, het verzoek gedaan om eervol ontslag uit den mili tairen dienst, onder toekenning van pensioen, mot zoek definitief te mogen worden benoemd in zijn tegenwoordige functie met ingang van den dag waarop het ontslag zal ingaan. IVüjn ontploft. Maandagmiddag hebben geniesoldaten de laatete zeemijp, die by Loos duinen hier op het strand lag, laten springen. De slag was verschrikkelijk en in het dorp, toch op een half uur afstand, rinkelden de ruiten. Reeds vele malen, het laatst Zondagmiddag nog, had men beproefd met pricinezuur het ding onschadelijk te maken, maar telkens werd slechte een ge deelte vernield. Nu ligt het in twee stukken em een paar opgeschoten jongens schroefden er alle moeren af en ook het koperen 6tuk in een gummisluiting, dat de explosie moet te weegbrengen, namen ze mee. Boven op het duin ligt de mijn die men ontladen heeft, vóór de ramp te Westkappelle- De mijn die Zaterdag een 500 meter verdei met pricinezuur opgeblazen werd, beeft een gat in den grond geslagen waarin een auto wel kan rondrijden. De stukken vlogen 700 meter ver over het huis van Hollander en naast eenige jagers op Ockenburgh in. den grond. („Vad,") Diensttijd Militie en Landweer. Bij de web van 3 Augustus 1914 (Staats blad No. 346) is bepaald, dat de miliciens, die naar den gewonen regel op 1 Augustus 1914 naar de Landweer zouden zijn overge gaan, of op dien datum uit den dienst zou den zijn ontslagen, in dienst worden gehou den tob uiterlijk 31 December 1914. Een soortgelijke bepaling houdt de wet van 3 Augustus 1914 (St.bl. No. 347) in ten aanzien van de dienstplichtigen der Land weer, die op 1 Augustus 1914 recht op ont slag zouden hebben gekregen. Thans is een wetsontwerp in voorberei ding om voor bedoelde manschappen van do Militie en de Landweer den diensttijd an dermaal te verlengen. Uit de Staatscourant. Bij besch. v. d. Min. v. Marine zijn luit. t. z. 1ste kl. H. J. Hartkamp 26 dezer eervol Een Fransch ingenieur heeft op vernuftige wijze achter de loopgraven der troepen badinrichtingen aangelegd, waar de soldaten warme en koude stortbaden kunnen krijgen. door een ontploffing in hot kanaal op 26 Oct. tob zinken gebro.cht, het stuk van een Duitsche torpodo aan den dag bracht. Dit bewijst dat het schip door een torpodo van een Duitschen onderzeeër is getroffen. Do admiraliteit zegt, dat deze vernietiging van een ongewapende passagiersboot midden op den dag karakteristiek is voor de Duitsche wijze van oorlogvoeren. Een photografie van het gevonden stuk der t<ty>edo is aan die verklaring der admiraliteit toegevoegd. Onderzeeër gezonken. LONDEN. De Admiraliteit deelt mede, dat de Duitsche onderzeeër „U 18'' geramd is door een Engelsch patrouilleerend schip aan de noordkust van Schotland en ge zonken. LOND'EN. Na geramd te zijn kwam de onderzeeër weder aan de oppervlakte en heeech de witte vlag. Hij zonk echter kort daarop, juist toen de torpedovernieler Garry" langszij kwam. Deze redde drie officieren en 23 man. Sleohts één man ver dronk. Een Duitsche tordedoboot aangevaren KOPENHAGEN. De Deensche stoom boot „Anglo-Dane" kwam in den af- geloopen nacht ter hoogte van Fal- sterbo (Zweden) iu aanvaring met een Duitsche torpedohoot, die zwaar werd be- Sint Nicolaasverlof. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft nader to kennen gegeven, dat ook de militairen, die werkzaam zijn iu een bakkerij, zooals er vele ten plattelande zijn, waar in gewone tijden geen banket wordt gebakkeu, doch met Bint Nicolaas wel, het extra St. Nicolaasverlof kunnen bekomen, als zij in hun bedrijf door de meerdere drukte, die het Sint Nicolaasfeest medebrengt, niet kunnen worden gemist. Verwarmingsgordels. Naar ous wordt medegedeeld, heeft het hoofdcomité het voornemen, de eerste zending van de verwarmingsgordels te doen plaats heb ben in het begin van December. Het comité hoopt dat allen, die aan dit goede doel deel nemen, door spoedige afwerking der gordels en hot tijdig inzenden tusschen 27 en 30 Novom- be" (adros mevrouw A. W. van der Voort Metman, Gasthuissingel 8, Haarlem) de uitvoe ring van dit plan willen bevorderen. Hoofdondorwljzersexamon 1014. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat onmiddellijk voor en on middellijk na Kerstmis aau de candidaten, die wegens de mobilisatie, wegens ziekte of ten gevolg© van gestremd verkeer niet aan do vroegere oproeping voor het mondeling ge deelte van liet hoofdondervvijzersexamen heb ben kunnen voldoen, do gelegenheid gegeven zal worden dat examen af te leggen. Het overleg met den Minister van Oorlog hoeft er toe geleid, dat aan de gemobiliseer den, op vertoon van hun oproepingsbrief, door hun militairen chef verlof zal worden verleend, ingaande drio dagen vóór deD examendag en eindigende na .afloop van het examen. Het zal, meent de Minister, in hun belang zijn van de geboden gelegenheid om het examen af te leggen gebruik te maken, omdat omtrent het tijdstip, waarop de demobilisatie zal plaats hebben, nog niets niet zekerheid lo zeggen valt. In geen geval kan aan de candidaten de keuze gelaten worden tusschen dit na-examen en hot in 1915 te houden examen, en restitutie van hot gestort examengeld kan niet in het vooruitzicht worden gesteld, ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Dog" en in commissie gesteld te Amsterdam luit. t.z. let© kl. J. H. G. K reiner 26 dezer be last met het bevel over Hr. Ms. „Dog" adelb. 1ste kl. Kon. Mar.-reserve J. T. Kort gepi. a/b. „Van Galen", en adelb. lsto UI. J. van He inert 1 Dec. gepl. a/b. „Wchoi pioen". Bivakmutsen voor soldaten. Het Hoofdcomité van Nedorlandscho Vrou wen te 's-Gravenhage voor- hot breien van bivakmutsen bericht, dat zijn „Oproep" alom iu den lande krachtig weerklank heeft gevon den, en dat overal zeor voel vrouwen en meisjes ijverig bezig zijn met het broien dier zoo practische mutsen. Nu do winter zoo vroeg invalt, zal hot uit reiken der bivakmutsen een ware weldaad zijn, vooral voor de militairen der kust- en grens wachten. Het hoofdcomité verwacht dan ook een zeor ruimen bivakmutsen-oogst. Erg jammer noomt het comité het evenwel, dat naar van vele zijden wordt vernomen een groot aantal vrouwen en meisjes voorne mens zijn, door haar gebreide mutsen buiten het comité om, uit te reiken aan bepaalde troepen of militairen. Het hoofdcomité doet daarom een ernstig beroep op do breisters van bivakmutsen, om van het bedoelde voornemen af te zien en te handelen zooals in de circulaire is omschreven. Mil. serg. D. S. Deze vergoeding moet in een schrijven, waarin de omstandigheden uit eengezet worden, worden, aangevraagd bij den Burgemeester to Rotterdam. Red. O. O. L. W. 2.1.5.8. "Wij hebben geen 4-2 c.M. kanonnen. It e d. Vaandrig H. D. J. S. Of van den leeftijd van 20 jaar is afgeweken, weten wij niet. Weiificlit u benoemd te worden tot 2en luitenant en is u nog geen 20 jaar, zend dan langs don militair hiërarch iele en weg een daartoe strek kend verzoek in. Red. P. M. Borens facteur Na,arden. Wij zullen u op uw schrijven over eenigen tijd definitief antwoorden. It o d, D. v, Breeden, 'J0 R. I B. 3o Oomp. Wanneer uw commandant bij de commissie van den gep. luit.-gencraal Snyders in Den Haag een aan vraag indient, zult gij uw rookertjo wel heb ben. Red. Milicien Pelgrim, fort Brakel, heeft in den trein van Geldermalsen naar Rotterdam een pakje laten liggen, o. a. bevattende eeu paar modelschoenen, pakje ijzerdraad. angels, enz. Vertrek trein Geldermalsen 10.28 en aan komst Rotterdam 12.19 n.a. op 23 Nov. j.l. In hoeverre hebben militairen, die met den trein reizen, meer rechten dan do burgers? Men schrijft ons van "bevoegde zijde: „Verschillend© maten kwam het in den laatsten tijd voor, dat in treinen, waarmede een groot aantal militaire verlofgangers reisden, plaategebrek ontstond. In den eersten tijd, toen het er voor alles op aankwam, dat de groot-verlofgangers, die van alle kanten samenstroomden om onder de wapenen te komen, en waarbij het ook na den eersten mobilisatiedag noodzakelijk was, dat detachementen tijdig op bepaald© plaateen moesten aankomen, had het vervoer van militairen den_ voor rang boven ©Ik ander vervoer. Ook thans nog hebben militairen, dia, in dienst reizende, op een bepaalden trein zijn aangewezen, den voorrang. Doch ook is het met het oog op den dienst wenscbelijk, dat de verlofgangers hun heen- zoowel als hun terugreis aanvangen en beëindigen op den zelfden dag. Inzonderheid moet er op ge rekend kunnen worden, dat de va-n vc-rlof 'terugkeerende militairen inderdaad, op de aangegeven dagen weder bij hun troepen- deel aanwezig zijn. Het moet dus niet voorkomen, dat ver lofgangers aan dp stations blijven staan, zoolang er plaatsruimte is in de treinen. Wat betreft de soort der plaatsen hebben militairen- en burger-reizigers gelijke rech ten, indien zij plaatsbewijzen hebben voor dezelfde klassen. Zijn de 3e klasse rijtui gen vol, en is ook in de 2e of le klasse geen voldoend© ruimte beschikbaar, dan moeten de laatst aangekomen reizigers, burgers of militairei, met 3e klasse biljetten, genoegen nemen met nog beschikbare plaatsen in de bagagewagens. Waar het echter geldt bet al of niet medereizen met den trein, dasr zal als maat staf worden aangenomen, dat alle militai ren, die alleen door met een bepaalden tj-ein te reizen nog in den loop van den <jteg hun ne bestemming kunnen bereiken, ook daarin moeten worden geplaatst. De militaïreu moeten er zich intusschen rekenschap van geven, dat ©ene opvolging van de vorenaangegeven voorschriften voor burgerreizigers aanleiding kan geven tot groot ongerief. Zij behooren daarbij te be denken, dat de buitengewone drukte ep de spoorwegen grootendeels het gevolg is vfan de aan. hen verleende verloven en dat zij door eenige inschikkelijkheid, dat ongerief belangrijk kunnen verminderen-' Het- is daartoe noodzakelijk dat a-Ue mili tairen aan het spoorwegpersoneel hunne volte medewerking verleenenzij zulten zich in voorkomende gevallen moeten tevreden stellen met minder plaatsruimte dan waar op zij volgens de inrichting der spoorweg compartimenten recht kunnen doen gelden en ook zullen zij zich zoo noodig dienen te [©troosten een gedeelte van d<? reis staande, ïetzij in de zijgangen der rijtuigen, hetzij in de bagagewagens door te brengen." Verslag van den gehouden sohermwedstrijd, op den 17, 18 en 19 November 1914 In het feest gebouw „Casino" te Den Helder, uitgeschre ven door esn Commissie, gevormd uit onder officieren van Land- en Zeemacht onder eere voorzitterschap van den Wel Edel Costrengen Heer J. C. Schraver, kapitein b/h korp3 Mariniers. S©rg.-maj. De Lange schrijft ons: Toen eenigo maanden geleden de volkeren- oorlog ontbrand was en de Nederlandsohe Rogeering daardoor genoodzaakt werd hare strijdmachten, ter bescherming van ons grond gebied te concentreeren. was het 't Noorde lijkste puntje van Noord-holland dat zoer spoedig op lofwaardige wijze in staat van verdediging werd gesteldmaar dat kon alleen geschieden door de bezetting op oorlogs sterkte to brengen, vandaar de mobilisatie van Leger en Vloot, wat menigeen in deze stelling met angst aanschouwde, want, zcide men zoo terloops, als eon rijk mobiliseert, dan wordt het zWaard getrokken. Gelukkig is 't bij ons zoover niet gekomen, maar 't alleen moeten wakker blijven voor z'n buren, dio aau 't strijden zijn, is 'afmattend, vervelend, waardoor zoo licht de waakzaam heid verslapt en' dus gevaar kan ontstaan voor ouzo veiligheid. Om dit echter te 'voorkomen is afwisseling in het leven, kortom, ontspanning hij de mili tairen noodig, en juist dit, wordt hier in deze stelling door allo autoriteiten op buitengewone wijze betracht, waarom dan ook eenige onder officieren van Land- en Zeemacht op het denkbeeld kwamen, dit zeer gewaardeerde voorbeeld te volgen, door het uitschrijven van een sohermwedstrijd voor alle militairen bene den den rang van officier, temeer, daar in deze gemeente zoo iets nog nimmer plaats vond, en worden tevens dezen in de gelegenheid gesteld, hun strijdlust, al was 't. zonder gescherpte wapenen, eens ter dege bot te vieren. llij, die den wedstrijd gevolgd heeft, zal moeten erkennen, dat niet alleen nieuwe en bekende krachten in heb strijdperk traden, neen, ook kameraden van vroegere dagen, die toen met lauweren heb strijdperk verlieten, bloven niet achterwege, maar kruisten nog evengoed het staal als voorheen; en, al werd hun strijd niet zoo bekroond als van de hoeren P. G. do Lange, Ivleef en anderen, zij heb ben getoond, al staat de. LW op hun kraag, voor de zeer jongere collega's niet behoeven onder te doen. Ziehier het goede werk der commissie, eensdeels heeft zij liet kalme bloed weer brui send gemaakt, hetgeen voor de jongeren zeer zeker aansporing zal zijn, om de edele scherm kunst hoog te houden en, te bevorderen. Zij zullen indachtig zijn aan de oude spreuk: Eer aan de wapens en eerbied voor de mees ters, 'het zij zoo. Anderdeels heeft zij bereikt, dat leger en vloot weder een stapje dichter bij elkaar kwa men, hetgeen in het belang van onze drie kleur zeker noodig is, en waren de minderen tevens in do gelegenheid hunno superieuren eens van oen anderen kant te loeren kennen, ou nu heb ik een heel groot vertrouwen, dat deze kennismaking eeu zeor goeden indruk van beide zijdon moet hebben achtergelaten. De stemming gedurende dezen wedstrijd, was dan ook voorbeeldig, er werd prettig gewerkt, niettegenstaande de moeilijkheid om steeds voldoende en bekwame secondanten beschik baar te hebben, liepen do verschillende par tijen over 't algemeen zeer goed van stapel. Do schoonheidswedstrijden, die beoordeeld wer den door een jury, bestaande uit officieren van land- en zeemacht, die zich daarvoor wel wilden beschikbaar stelloii, had voel succes; cr werden mooie partijen te zien gegeven, hetgeen 't applaus bewees van liet aanwezige publiek en de schermers, toen de heer Brand, voorziter dor jury, den uitslag van dozen wedstrijd bekend maakte. Deze hceren werden met een toepasselijk woord, door don heer P. G. de Lange, voorzitter van bovengenoemde commissie op hartelijk© wijze bedankt, wat eveneens met applaus werd begroet. Dat hot aantal schermers, dat zich aan vankelijk opgaf, veel grooter was dan aan wezig tijdens den wedstrijd, vindt zijn oorzaak in overplaatsing en andere dienstaangelegen heden. De verschillende .wapens werden be-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2