vrijdag 2/ November 1914. Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. NO. 44. Onder redactie van D. MANASSEN. Een grappig avontuur. Oplaag 50,000 exemplaren. SOLDATENCOURANT ADRES VAN EEDACTIE EN ADMINISTRATIE: PA LESTRIN A ST R A A T 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z. 4968. DIT BLAD ZAL DRIEMAAL PER WEEK VERSCHIJNEN. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET MILITAIREN 2 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. VOOR ADVERTENTIES* WENDE MEN ZICH TOT HET ALG. A DY.-BUREAU ROUMA A CO., 226 HEERENGRACHT A'DAM. Typisch familietafereeltje in een boerenwoning in Noord-Frankrijk, waar een Schotsch soldaat den kleinen peuter een buitgemaakte helm komt opzetten. Gezondheidsleer. Door J. P. Bijl, officier v. gezondheid. XVII. De Marsch. I. Er ia wel eens gezegd, dat de kunst van oor logvoeren daarin 'bestaat, dat men liet eerst en met iiet grootst aantal manschappen op een bepaalde plaats moet aanwezig zijn. Van een der meest bekende generaals uit den Aiperi- kaanschen burgeroorlog werd dan ook verteld, dat hij meer slagen won met zweet dan met bloed en ook in de laatste oorlogen is weer gebleken van hoeveel waarde het is, wanneer een troep zich vlug en gemakkelijk kan ver plaatsen en lange afstanden daarbij kan afleg gen. De oefening in hot marcheeren behoort in alle legers tot een van de belangrijkste oefe ningen, die de soldaten hebben te verrichten en in allo landen heeft men reglementen daar omtrent gemaakt. Deze reglementen zijn voor al gegrond op een jarenlange, men kan bijna zeggen eeuwenlange ervaring en bevatten tal van aanwijzingen, die van groot belang zijn voor den gezondheidstoestand van den troep. Wil oen marsch aan zijn doel beantwoorden, dan is het niet alleen noodig dat de troep op do aangegeven plaats aankomt, maar de man schappen moeten dan in een toestand zijn, dat ze nog in staat zouden zijn om te vechten. De marsch moet dus zoo zijn, dat de manschap pon daardoor niet uitgeput geraakt zijn ot stoornis van hun gezondheid hebben gekregen. Verschillende maatregelen moeten daarvoor genomen worden. Eenvoudigheidshalve zou men deze maatre gelen als volgt kunnen verdeelen: 1. Algemoene maatregelen. 2. Maatregelen vóór den marseh. 3. Maatregelen tijdens den marsch. 4. Maatregelen na den marsch. Algemeene maatregelen. Wat de algemeene maatregelen betreft, deze ■ijn voor dit opstel van minder beteekenis, aangezien ze weinig door de afzonderlijke sol daten beïnvloed kunnen worden. Tot do be langrijkste behoort de oefening, of, zooals men tegenwoordig veelal zegt: de training. Deze is, zooals iedereen weet, geheel in handen van de troepencommandanten, bijgestaan door den geneeskundigen dienst. Zij hebben to zorgen, dat de nieuw ingedeelde soldaat geleidelijk ge wend wordt aan de vermoeienissen van den dienst. Deze training van een grooten troep is Toen ik de universiteit verliet, brak juist mijn diensttijd aan en werd ik ingedeeld bij een infanterieregiment-, wat te i'organ, in Thüringen lag. De officieren waren, toen ik het tot den rang van korporaal gebracht had, dadelijk bijzonder kameraadschappelijk met me en na men mij in hun club op. Des morgens 't eeuwigdurende „links rechts' links rechts!'' des middags aan het diner een uitstekend menu, en des avonds goddelij ke rust en het rooken van fijne sigaren in de schaduwrijke tuinen van 't Casino. De civielen en militairen gingen vriendschap pelijk met elkaar om en de rijke landeigenaars üit den omtrek dixlen al hun best, zich bij ons aangenaam te maken. Do kolonel, de oude heer Hammer, was pre sident van onze club, hij spoelde een goede par tij kogel, dronk onderhand ontzettend quanti- teiten wijn, en hield steeds het geheel© gezel schap bozig met zijn onuitputtelijke bron van hiynor. Natuurlijk werd ik aan hem voorge steld en hij herkende in mij den zoon van zijn ouden kamoarad van de universiteit en uit Bfln rrijgezollenleven. Hij was verrukt met mij kennis gemaakt te hebben on op een avond nam by mij mede naar de Casino-veran natuurlijk buitengewoon moeilijk, omdat mon onmogelijk alle recruten over één kam kan scheren eh toch met- allen eenzelfde doel moet bereiken. De jarenlange ervaring leert even wel, dat dit in bijna alle gevallen mogelijk is. Een dergelijke goed ingerichte training heeft niet alleen ten gevolge, dat de manschappen minder gauw vermoeid zijn, maar heeft ook een gunstiger; invloed op bijna alle liohamelijke verrichtingen. Het hart werkt krachtiger, de longen eveneens, de spieren worden meer ont wikkeld. Jammer, dat dit alles na afloop van den diensttijd weer verloren gaat, doordat de soldaten, die met groot verlof zijn, zoo weinig meer aan lichamelijke oefeningen doen en vooral een grooten afkeer van marcheeren schijnen te hebben. Behalve de oefening, de training, zijn van veel beteekenis de uitrusting, de wijze waarop do ransel gedragen wordt, do kleeding, de voeding. Voor het meerendeol dus vraagstuk ken, waaraan do manschappen zelf weinig ver anderen kunnen. Het beste wat zij doen kun nen is te zorgen, dat ze de voorschriften op volgen. Toch kan ieder soldaat persoonlijk ook veel doen en niet minder nalaten om iD stoat te zijn een flinken marsch mee te maken. Eigen lijk alles wat de gezondheid betreft is hier onder te rekenen Eén ding moet evenwel meer uitvoerig besproken worden en dat is de ver zorging der voeten. Tot de lastigste voetgebreken behooren de zweetvoeten. Hierbij moet dadelijk gezegd worden, dat ten opzichte hiervan twoe volksmceningen bestaan, die beide niet genoeg bestreden kunnen worden. In de eerste plaats meenen sommigen, dat door het zweeten der voeten een ziekte voorkómen wordt, zood3t onderdrukking van die kwaal een ernstige ge zondheidsstoornis ten gevolge zou kunneD hebben. In de tweede plaats denken sommigen, dat door dergelijke Foeten te wasschen de huid week wordt en daardoor de last nog grooter zou worden. Beide meeningen zijn volkomen onjuist. Zweetvoeten zijn in ieder opzicht nadeelig voor den marsch de sokken en schoenen wor den nat, de huid vertoont spoedig blaren en wonde plekken, hot afgesoheiden huidsmeer en zweet en de afgestooten huiddeeltjes gaan in ontbind in-r over en geven een soms ondrage- lijken stank. De benandeliog zal daarin bestaan, dat men geregeld de voeten wascht met water en zeep. Door ze overdreven lang, vooral in warm water te baden, kan men de huid natuurlijk wel week maken, maar hij een gewone reini- da, waar zijn vrouw en dochter, met eenigo andere dames, do Thuringer mokka zo ton te drinken. Ik werd aan zijn familie voorgesteld. Mevrouw Hammer was een vriendelijke vrouw, zij kende mijn moedor, begroette mij met warmte, en vroeg met bui,ongewone vriende lijkheid, zoo spoedig als mijn militaire plich ten het veroorloofden, een visite te komen ma ken. „U behoeft niet op oen uitnoodiging te wachten, beste meneer Eisenstein! Wanneer ge niets beters te doen hebt en mot uw avond geen weg weet, kom dan bij ons een kop thee jr-inW' j ..Nu, nu pruttelde haar man, jij zult we! r*ts b*3ters krijgen dan thee, dat verzeker ik je, beste jongen! Wees daar maar niet bang voor. En jjj, vrouw, je jaagt iederen jongen maar weg met je thee!'' Wij lachten om zijn koddig gezicht, terwijl hij die waarschuwing uitte. Ik dankt*, mevrouw Hammer voor haar vriendelijke uitnoodiging. en besloot zoo spoedig mogelijk er aan govolg te geven. Want had Ik niet in de blauwe oo^cn van des kolonels zeventienjarige dochter do blonde Agnes gekeken Had ik nioi in die lieve kijkes gelea>n, dat een bezoek van mij haar niet geheel onverschillig zou zijn? Na tuurlijk, ik zou de eerste de boste gelegenheid aangrijpen om eon avond in haar gezelschap door to brengen. Do gunstige gelegenheid deed zich de eerste dagen niet voor, maar eindelijk dan toch had ik een vrijen avond, en ik besloot daarvan een ging is daarvoor geen gevaar. Verder zal men dikwijls de sokken moeten verwisselen, zoodat men niet voortdurend loopt met sokken, die een dikke laag vuil en zweet in zich bergen. Lichte gevallen zal men zoodoende dikwijls kunnen genezen, maar meestal zal de hulp van den hospitaalsoldaat noodig zijn. Bij eenigs- zins sterk voetzweet toch zal men de zooien moeten laten insmeren met formaline-oplos- sing. Hierdoor krijgt de huid een gelooid uiter lijk en verdwijnt hot qweeten. Gewoonlijk zal dit een paar dagen achter elkaar herhaald moeten worden, waarna men meestal geruimen tijd geen last heeft. Komt het terug, dan is nieta eenvoudiger dan nogmaals een paar keer te laten inpenseelen. De hospitaalsoldaten zullen wel zorgen, dat het insmeren met for maline niet te vaak gebeurt, want ten laatste kan men de voet wel zoo sterk aantasten, dat de huid gaat springen. Een ander goed middel is het poeder, dat de hospitaalsoldaten in de sokken kunnen doen en waardoor eveneens het zweeten wordt tegen- geC ziet dus. middelen om dergelijke voeten te genezen zijn er genoeg. De soldaten moeten evenwel zelf de verzorging op zich nemen en niet wachten totdat hun na een voeten-inspectie gelast wordt zich ziek te melden. De toestand in den reuzenstrijd. Er was gezegd, dat Duitechland naar vrede verlangde, neen, antwoordt hier op de „Köln. Zeit.'', een der leidende Duitsche bladen, daar is volstrekt geen 6prake van: Duitscbland heeft den vrede nog geenszins noodig; noch in het weeten, noch in het oosten ie de toestand van dien aard, dat de beide bondgenooten aan de overwinning moeten wanhopen. In plaats van een spoedigen vrede spreken de berichten dan ook van uitbreiding van den strijd. Er komt weer een nieuwe mo gendheid aan deelnemen, naar het schijnt:' Portugal maakt zich gereed voor de mobili satie. D© regeering zal weldra meedeelen, of het meedoet in den Europeeschen oorlog. Het zal in dat geval 6trijden aan de zijde van Engeland, waaraan het door een over eenkomst is verbonden. Op zich zelf heeft dit toetreden tot den grooten 6trijd van het kleine koninkrijk niet veel te beteeke- nen, maar Portugal heeft koloniën op de Westkust van Afrika, welke .gTenzen aan die van Duitechland, en dit kan voor En:* geland van belang worden. Men ziet, hoe de reuzenstrijd der vol keren steods meer ingewikkeld wordt, en er komen al meer quaesties bij te pas. Het is al lang niet meer eenvoudig een strijd tusschen Duitschland en Oostenrijk aan de eene en Engeland, Rusland en Frankrijk aan de andere zijde. De halve wereld is er thans in betrokken en er komt bijv. voor Engeland nog heel iets anders bij dan alleen een strijd tegen Duitschland. Het wordt ook bedreigd in Egypte. Het moet, hoe ge rust het zich toont, altijd vreezen voor een beweging onder de Mohammedanen in In- dië. Het kan moeilijk gelaten aanzien, dat Rusland Turkije vernietigt en zich meester maakt van de Dardanelles. Zouden al deze en dergelijke quaesties niet spoedig tot een vrede voeren Op het oogenblik lijkt het daar nog niet op. Er is wel een betrekkelijke rust inge treden op het lange westelijk front van 750 K.M., maar het kanon zwijgt niet we gens het gure weer en de vorst, en ook de mannen in de loopgraven blijven daar niet altijd rustig liggen, maar doen nu en dan uitvallen en bestormingen. Door dat alles echter komt er nog gee nerlei verandering in den toestand. Vol gens de meest geloofbare berichten loopen de liniën der vijanden nog zoo al6 voor on geveer drie weken. Wel merkt men in de paar laatste dagen een koortsachtige be drijvigheid op in België, Men legt hier en daar hulpspoorwegen aan en het heeft al len schijn, dat er groote troepenverplaats- singen verwacht worden. Naar het wester front of daarvandaan naar 't oosten? Die vraag kunnen we nog niet beantwoorden. Maandagmiddag werden de bewoners der Belgische kust eensklaps opgeschrikt. Uit de zee klonken machtige kanonscho ten van de duinen zag men scherpe licht flitsen over de zee: de Engelschen bombar deerden de kust. Plet was echter zoo neve lig, dat men de schepen niet kon zien lig gen. Het moet een tooverachtig en spook achtig gezicht zijn geweest, in dien ifiist plotseling felle lichten te zien opflitsen en hard gebulder te hooren. Vooral Heyst en Zeebrugge werden beschoten en geteisterd. Het gerucht liep, dat de Engelschen een landing zouden beproeven, doch daar is niets van gekomen. Op het oostelijk krijgstooneel wordt sedert acht dagen hard gevochten. Volgens do Duitschers kregen de Russen vereter- kingon aan Weichsel en Warta en dat schijnt de strijd ten gunste der laatsten be slist te heben. Zeker is dit echter niet, de berichten van de verschillende kanten zijn tegenstrijdig en in elk geval waren de Duit schers veel verder doorgedrongen in Polen, dan de Russen hadden toegegeven. Nadere berichten zullen nog moeten worden afge wacht, voordat we bier van een zegepraal aan de eene of andere zijde kunnen spreken. België. De beschieting van Zeebrugge. Zeebrugge is door de Engelschen bescho ten. De medcdeclingcn omtrent hetgeen de Duitschers deden in die Belgische haven, omtrent de plannen voor een landing in Engeland en over de transportschepen die vierden in gereedheid gebracht hebben de Engelsche marine aanleiding gegeven om te trachten de havenwerken te vernielen, Zee brugge onbruikbaar te maken. Een oorlogscorrespondent van ,,De Maaa- bode'' te Sluis verhaalt van die beschieting j „Een ontzettende üauonnade, zoo zwaar als memand zich Herinneren kon sedert het uitbre- ken Ier vijandelijkheden te hebben gehoord, deed hier Maandagmiddag de ruiten trillen en de deuren met angstwekkende geluiden klappe ren. Buiten hooide men met Krakend geweld j losbarsting op losbarsting, waarvan de rollende J dondei «econueu lang voortduurde. ,.\Vij spoedden ons aanstonds den weg op naar St. Anna ter Muiden waar we hoopten den stompen toren te mogen beklimmen, ten i einde van daar af den omtrek te kunnen ver- kennen. Onderwijl bleven de monden der ka- j nonnen hun schrikkelijken zang voortzetten, i „Hoewel het beklimmen van den toren, welke tot militairen observatiepost dient, aan burgers verboden is, werd ons met groote welwillend heid toegestaan naar boven te klimmen. Het spreekt van zelf dat het aanhoudende zwaro kanongebulder ook de militaire autoriteiten van Sluis naar bet platform van den toren had galokt. Aller blikken richtten zich naar den ji watertoren op ongeveer c-an kwartier afstand staande van Knocke in de richting Zeebrugge, j welks toren men nog juist in den hangenden nevel kon onderscheiden. Rechts van den toren was het vuur niet van de lucht. Onophoudelijk vlamde het geel op in de vuil-grijze nevelbank, welke in de richting der kust hing. Tusschen drie uur en half vier hraken deze ballen vuur op eenige plaatsen tegelijk door den nevel en eenige seconden lang zag men ze landwaarts I voortschieten. J „De algemeene opinie was spoedig dat En- gelsche oorlogsschepen liggende ter hoogte van Knocke, bezig waren Zeebrugge te bom bardeeren. Men zal zich herinneren hoe wij in een vorig telegram reeds meldden, dat de Duitschers den bewoners van dit plaatsje be- i valen hunne buizen te ontruimen en zich te gaan vestigen in Knocke of Heijst. Als doel dezer maatregelen werd algemeen aangeno men, dat men te Zeebrugge een onbespied I station voor onderzeebooten zou kunnen vor- I men. Zijn deze onderstellingen inderdaad juist geweest, dan laat zich een bombardement van Zeebrugge door de Engelscbeh al zeer gemak- l kei k verklaren. „Omstreeks half vier kregen we de beschik- king over een goeden kijker, waarmede in de richting Zeebrugge werd gestaard. Duidelijk was een rosse vlammengloed waarneembaar, welke kort daarop ook met het bloote oog was I te onderscheiden. Personen, met de ligging i der plaatsen in de kuststreek uitstekend op J de hoogte, verklaarden dat het geen twijfel leed of Zeebrugge was in brand geschoten. J „Plots schoot een ontzettende vuurzuil om hoog: een gashouder was ontploft. Tegen den rooden achtergrond der kronkelende vlammen silhouetteerde een massief vierkant gebouw, dat een inwoner van Zeebrugge herkende als de cokesfabriek Rombach, in welker onmiddel lijke nabijheid gas- en benzinehouders siaan. „Tot vier uur duurde het vuren met onver minderde hevigheid voort en bleven de vlam men en vuurstralen bij voortduring door den nevel boren. „Onze militaire autoriteiten, die te voren aan den rollenden donder het scheepsgeschut- hadden herkend, meenden nu naar het geluid te oordeelen, dat aan de kust met artillerie vuur werd geantwoord. Tot half vijf bleef het geschut donderen, daarna verzwakte het gelei delijk om spoedig geheel te zwijgen. „Men kan zich gemakkelijk voorstellen welk een agitatie het gebulder der kanonnen onder goed gebruik te maken. Ik riep mijn soldaat- bediende, die mij ale een slaaf gehoorzaamde, en zond hem in den achtermiddag naar me vrouw Ham •nor, met de boodschap, dat ik, ten minste als 't haar gelegen kwam. des avonds mijn opwachting zou komen magen. Na veel explicaties begreep Gotzlieb Feuer- stacke waar hij zijn en wat hij zeggen moest. Na verloop van een uur kwam hij terug, als een idioot gichelende en mij de boodschap brengen, dat een bezoek van mij om kwart voor negen haar a>er aangenaam zou zijn. Het trof mij, dat kwart voor negen wel een weinig laat was om een visite af te steken; maar ongetwijfeld was het mevrouw Hammer, die voor liet ceremonieele was en daarom het uur zoo laat gesteld had. Maar verder dacht ik er niet meer aan alleen toen het uur van vertrek gekomen was, draaide ik mijn knevel wat op, wierp een paar druppels fijne odeur op mijn zakdoek, stopte die in mijn borstzak boven mijn kloppend hart, en pakte mij in mijn groo te militaire overjas. Zoo vertrok ik om mijn nieuwe vrienden te- gaan opzoeken, half en half onwillig mezelf be kennend, dat ik hartstochtelijk verlangde naar de blonde Agnes Forgan is een kleine plaats, en spoedig had ik bet huis van den kolonel bereikt. Aan de half geopende deur zag ik een vrouw staan, waarschijnlijk de keukenmeid. Zij leid de mij in de scliemer-donkere vestibule, zei zachtjes, xnet een verlegen lachje: „goeden avond", en beduidde my haar to volgen. Ik volgde haar door een gang en kwam toen op een plaats, mijn voetstappen weerklonken luide op de tegeltjes. „Ssst! ssst! in Godsnaam!" fluisterde de dienstmeid geheimzinnig. Ik voelde een schok van verrassing door mijn leden en bleef staan. „Is dit dan niet het bepaalde uur?" Ja. ja, maar ssst!" Zij legde waarschuwend haar vinger op den mond. „Goede Hemel! Is er een zieke in huis?" fluisterde ik. In dat geval zal ik wel op een anderen avond komen." ..Neen, neen, alleen, wees vreeselijk stil, meheer de korporaal." En toen greep zij mijn hand en trok mij, steeds met w aarschuwende teekens, de trap op. Ik was een en al verbazing en wist niet wat van die vreemde ontvangst te denken. We wa ren aan de bovenste verdieping gekomen. Met een handigheid, die bewees dat zij reeds meer malen dit gedaan had. hield zij de deurschel vast, zoodat die niet kon klingelen. Zij open de de deur, en voor ik het kon vermoeden, be vond ik mij in de keuken. Toen luidde de bel. waarschijnlijk in de huis kamer, waarop zij plotseling de keuken uit ging, en mij ademloos van verbazing alleen liet. Een netjes gedekte tafel stond in het mid den van het vertrek, dat slechts schaars ver licht was door twee kandelaars, gestoken in den hals van ledige champagne-flesschen. Ik *at nog met open mond en oogen te staren. do Belgisch© bewoners ran Sluis veroorzaakte. In groepjes togen zij dan ook naar St. Anna, waar honderden den ganschen middag luister den en tuurden zonder iets te zien. Slechta de eenzame figuur van een Duitschen schildwacht viel op don langen leegen weg, die naar Brugge leidt, te ontdekkt*." Duitschland. Kameroen bezet. LONDEN. Het Perebureau deelt mede, dat de troepen der verbondenen Victoria en Buea, den zetel van de Duiteche regee- jing in Kameroen (We6t-Afrika) hebben bezet. In het vijandelijk landl Een jong Beierech artillerie-luitenant, ingedeeld bij een munitie-colonne, schreef aan zijn moeder volgens de „Vorwarte" den volgenden brief: Dat is de oorlog! Sedert veertien dagen liggen we hier te B. Sedert veertien dagen geen geconserveerde levensmiddelen meer, maar steeds versch varkens-, kalfs- en rundvleesch voor de 2Ö0 man van onze eolefhne. Bij zijn vleesobportie neemt de soldaat dan nog een bord met gebakken aardappelen. Tot een week geleden nog had vrijwel iedere wagen af deel ing nog een emmer melk; de mannen maakten eierkoe ken, pannekoeken en aten behalve het uit gedeelde vleesch gebraden kippen, duiven en konijnen. Onze mannen hadden vrijwel den heelen langen dag wat te koken en te eten. Onze lichte munitie-colonne ligt ech ter niet alleen hier; er zijn nog drie ande ren die zorgen, dat alles wat te vinden is, wordt opgebruikt. Toen wij naar B. kwamen was er in iede ren stal nog een boerenpaard, de drie ge meenteweiden gaven aan ongeveer zestig stuks vee voedsel, op verschillende boerde rijen vond men kippen en ander pluimvee, men vond boter, room, melk, eieren- En thans? Eergisteren kwam het bevel, dat 9000 frs. oorlogsschatting moesten worden geïnd de rijke boeren echter waren met hun geld ge vlucht. Hun groote voorraden ongedorschte haver worden thans door onze mannen ge- dorscht. Van de ellende der bevolking hebben onze menschen tehuis, die steeds ongeduldig groote overwinningen verlangen, niet het minste begrip. Wat door den oorlog niet vernield wordt, wordt door de Duitsche legerworm opgevreten, die eenvoudig onver- zadeüjk is. Wij sparen het vaderland zoo veel mogelijk en halen alles uit het land van den tegenstander. Als de oorlog gedaan is, zullen de landstreken, waarin de oorlog woedde, aan den bedebtaf zijn. Een land, dat meer dan een millioen vijandelijke sol daten moet voeden, is reeds overwonnen, en als dan nog het leger wordt verslagen, dan is het vernietigd.Maar indien we ook al wreed moeten optreden, den vader ach ter de kudde, den man uit de armen zijner jonge vrouw, den zeventienjarigen zoon van den hals zijner moeder moeten rukken, de revolver in de hand, als we elke flesch wijn, elk ei, elke handvol meel, eerst met goede woorden, dan met gestrengheid op- ei schen, indien we ook het laatste werk paard tegen een requisitiebon uit den stal moeten halen een onmensch is de Duit sche soldaat niet. Voor de kinderen worden melkkoeien afzonderlijk gehouden en geen moeder, die jammerend ons komt vertellen, dat zij en haar kinderen sedert twee dagen geen stuk brood meer hebben gegeten, gaat ongetroost van ons weg. Alle vrouwen, die daarom vragen, krijgen vleesch en wasschen als wederdienst ons goed. Mij is het eenmaal te S. bij het requiree- ren van paarden gebeurd, dat een oude, zwakke man voor mij knielde, terwijl de vrouw me trachtte te omhelzen en de doch ter zich als waanzinnig aan den hals van het paard, dat ik meenemen wilde, vast klemde en toen het paard weggevoerd werd zich schreiend op den grond wierp, roe pend: Je mourraiDe zoon drukte zijn ge laat tegen den muur en schreide bitter. Een der paarden wilde ik den menschen laten, maar het ging niet. Ik moest mijn bevel uitvoeren. Ja, lieve moeder, dat is de oor- log Engeland. Engelsche vliegers boven Friedrichshafen. LONDEN. In een geschreven ver klaring, in het Lagerhuis voorge lezen, deelt minister Churchill het volgende mede: Een aantal aeroplanes onder bevel van kapitein-luitenant Brings van de „Naval Air Service", met kapitein- luitenant Babington en luitenant Soppe als bestuurders, vloog Zaterdag van bet Fran- sche gebied naar de luchtechipwerf te Fried richshafen. Alle drie bestuurders daalden onder een hevig vuur van kanonnen, mitrail leuses en geweren tot betrekkelijk laag bij den grond en wierpen hunne bommen, over eenkomstig de hun gegeven bevelen. Naar gemeld wordt, is do aeroplane van Rriggs naar beneden geschoten en hijzelf ge wond als gevangene naar het hospitaal ge bracht. De beide andere officieren zijn behouden op Fransch grondgebied teruggekeerd. Hun toestellen waren eh ter beschadigd. De vliegers dcelen mede. dat al hun bom men doei hebben getroffen en dat aan de werf ernstige schade is toegebracht. Deze vlucht van 250 mijlen, waarvan 120 mijlen over Duitsch gebied door een berg achtige streek en bij ongunstig weder, mag een schitterend wapenfeit genoemd worden. De Goerkha't. CALCUTTA. De Gurkha's, die zich in Europa reeds zoozeer hebben onder scheiden, zullen eventueel nieuwe ver sterkingen krijgen, daar de inland- sche staat Nepal, waaruit zij afkom stig zijn, op dit oogenblik een nieuw con tingent oefent teneinde daarmede de Brit- sche troepen, zoo noodig, te hulp te komen. Eenige dagen geleden inspecteerden de autoriteiten van Nepal 9000 man, die op de meest moderne wijze waren uitgerust met geweren, koppels, groote nieesen, alles van het laatste model, in één woord, met alles wa tde Nepalsche soldaten tegen woordig noodig hebben. De eerete minister is daarmede echter nog niet tevreden. Hij verwacht, dat bin nen enkele weken nog 6000 man gereed zullen zijn om,militaire instructies te ont vangen. Men berekent, dat Nepal alleen, voor het geval dit noodig mocht zijn, 50,000 goerkha's uit zou kunnen zenden, die met hart en ziel aan Engeland verknocht zijn. Frankrijk. Officieele Fransche berichten. PARIJS. Het legerbulletin, dat Woensdag werd gepubliceerd, geeft een uitvoerige uiteen zetting van de sucxct^eo. der bondgenooten. Een overzicht gevende van de militaire operaties der laatste zes weken, toont het bulletin aan, dat de Duitsche aanvoerders, de kroonprins van Beioren. de generaals on Falck cn Dcim- De beroemde Engelsche veldmaarschalk Lord Roberts, die dezer dagen aan het front in Frankrijk overleed, toen hij de 82-jarige nog eens zijn Indische soldaten was gaan opzoeken. toén zij terug kwam. ,,'t Was niets! Zij zijn. nog niet klaar met eten. Zij zitten altijd zoo lang aan tafel. Mijn heer wilde wat boter hebben," werd mij door haar uitgelegd. Toen redatide zij het een en andere wat op de rechtbank stond, op, lachte verlegen, en vervolgde met neergeslagen oogen: ,.Ik ben erg blij. dat u gekomen is, meheer de korporaal. Het is werkelijk een groote eer voor me," en toen hield zij op, de> plooien van haar boezelaar glad strijkend. Zij verwachtte zeker, dat ik ook wat zou zeggen. Plotseling ging mij een licht op. Ik begreep alles! Het ondeugende, vroolqke in Feuer- stacke's gezicht, de hartelijke ontvangst door de meid. Die idioot, die stommerik van een Gottlieb Feuerstacke had gedacht dat mijn boodschap voor de dienstbode, en niet voor de familie bestemd was. Was ik ook niet, even als hij, soldaat? „Eb was niet oen keuken meid het voorwerp van zijn hoogste bewonde ring? Ik had wel hardop willen lachen! De oude, dwaze streken vaD mijn Universiteitsdagen ontwaakten in mij nooit, zelfs in dien vroo- lijken wilden tijd had ik zulk een avontuur beleefd als dit, nooit, op mijn woord van eer! „Wat ben je lief voor mij. lieveling. Vertel me eens, hoe heet je?" „Hanna," fluisterde zij, mot neergeslagen oogen. „Wat een allerbeminnelijkste naaml „Han- na,R .was mijn vleiend antwoord. Ik vergat een oogenbiik mijn geheele dwaze positie en keek haar glimlachend aan. Nu be gon zij zacht heen en weer te loopen, en zette op tafel de overblijfsels van het heerlijke diner van den vorigen dag. Weer klonk de bel. Hanna was noodig. Zij gehoorzaamde dadelijk, en terugkomende plaat ste zij met zichtbare voldoening, voor mij, een heerlijk geurende omelet aux fines herbe», met verrukkelijke speksaus overgoten. Goede HannaWat zou ze niet voor een korporaal over hebben Alles was even uitmun tend Hanna, die werkelijk een knappe jonge meid was, keek me overredend aan. Ik had honger, de omelet geurde zoo heerlijk. ik had A. ge zegd, dus moest ook B. zeggen. Kortom, ik be gon met bekwamen spoed aan de geurige ome let, en dronk met flinke teugen het groote glas bier uit, dat ze naast mijn bord gezet had. Zij zat op een bank tegenover me haar roode, van 't werk ruwe handen lagen rustig in haar schoot, sterk afstekende bij het schitterende wit van haar boezelaar; haar eerlijk, rood ge zicht keek mij vriendelijk aan, en haar wate rige blauwe oogen hingen een al verrukking aan haar korporaal, iederen mondvol dien ik nam. nauwlettend gadeslaande. Af en toe knikte ze me lief toe en vroeg of het me goed smaakte., (Slot volgt-).

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 1