leqerzaken. Uit Leger en Vloot. DE SOIjDATBNCOURANT van Woensdag XS November 1 1-X. 3 Van do grens. Door den luitenant-generaal, commandant ram het veldleger, hot militair gezag uitoefe nende in de provinciën Noord-Bra-barat, Lim burg en Gelderland ton zuiden van de Waal, is een verordening uitgevaardigd verschillen de beperkende bepalingen vaststellend voor de gemeenten der provincie Limburg, voor do gemeenten in het zuidelijk deel der provincie Noord-Brabant en voor do gemeenten Nijme gen, Groesbeok, TJbbergen on. Heumon der provincie Gelderland. Art. 1. Verbiedt aan iedoroen, behalve aan wapenhandelaars, het in vooraad hebben van wapens en munitie zonder speciale vergunning van het militair gezag of van den burgemeester. Art. 2. Verbiedt het van de hand doen van wapens zonder schriftelijke toestemming van den burgemeester. Art. 3 Verbiedt hot drukken, uitgeven, ver spreiden en aanplakken van geschriften, pla ten, enz. door welker inhoud de belangen van don' Staat kunnen worden geschaad. Art. 4. Verplicht iedereen, die een of meer personen, niet behoorend tot het Nederland- sche leger, in zijn huis opneomt, daarvan bin nen 24 uur na aankomst opgave te doen ter gemeente-secretarie onder overlegging van paspoorten, geleidobrieven of andere authen tieke bescheiden! (Dus ook logé's moeten zor gen voor een paspoort!) Art. 5. Bepaalt dat overtreding dor artt. 1, 2, 3 on 4 gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste 1 maand of geldboete van ten hoogste 300. Art. 6. Verklaart dat de verordening in wer king treedt op den dag hare afkondiging. Art. 7. Noemt de beambten, die zullen toe zien op de naleving der bepalingen, terwijl vol gens art. 8 worden ingetrokken alle vroegere proclamaties enz. niet onderteekend door den bovengenoomden commandant. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd bij het res.-pers. der inf., reg. jagers, tot res. Ie luit., de res. 2e luit. F. M. V o n k, v. h. korps. Bij besch. v. d. Min. V. Marine zijn gepl.: luits. t. z. lsto kl. O. B e n d e r 21 dezer in de directie te Willemsoord; J. C. F. Hooi kaas 23 dezer bij het dep. v. Marine; id. 2de kl. G. C. F. Jager 14 dezer a/b wacht schip te Willemsoord E. B. W i 11 e m s t ij n 20 dezer in de Stelling van den Helder en toegevoegd aan den pi. comm. aid.adelb. Ie kl. W. A. den Tei B o n d t 21 dezer a/b „Noord-Brabant"id. Kon. Mar.-reserve A. Bommel 14 dezor a/b „Schorpioen". État-Major Hr. Ms. „Kortonaer". De état-major van het panterschip „Korte- naer", uit West-Indië teruggekeerd, bestaat uit Kapitein-Luit. ter zee L. P. W. van dor Wal, Commandantluit. ter zee le kl. F. K. Weber, le Officier; luitenants ter zee 2e kl. A. C. van der Dussen, H. Nieuwenhuis, W. J. Mans, O. Pantekoek, J. Huijgens; adelborsten le kl. W. B. K. Verster, R. van Tijen, A. Kortlandt. J. van Hemert, J. F. A. Blote, G. G. Bozuwa; officier van gez. le kl. L. K. Garf; officier van adm. 2e kl. P. H. Sluijter; officier-machinist le kl. J. T. Campagne. Het maehinekamerpersonoel bestaat verder uit de machinisten D. D. Zwak, M. Kemp, M. Tjaarda, H. J. C. Deul, A. D. Jongkees, J. N. Kruijt, J. N. Gons, M. J. A. van Iorsol en C. de Vries. Chof der equipage ia schipper K. Kimstra. Gorresponden t ie. MEDEDEEL1NC. Nogmaals zij medegedeeld, dat men ons bureau niet kan opgeven voor de ontvangst cn doorzending van correspondentie. Wie ant woord op zijn vragen hebben wil, dient dus bij zijn opgaven eigen naam en adres duidelijk te vermelden. Vragen worden door ons, zoo mogelijk, steeds in „De Soldatencourant" en niet per brief boantwoord. T. S mil. 2 I. 4 R-. I. Dit is een zaak van het hoogere legerbestuur, waarop oen Couran- tenredactie geen antwoord geven kan. lted. M. H. de C. Wij konden dat hier niet uit gemaakt krijgenvraag het dus aan uw on- middellijten chef. Red. A. J. V., Sas van Gent. Wees zoo goed en vraag dat even aan uw onmiddeilijken chef. Een couranten-redactie kan den dienst niet uitmaken. Voorraad gedichten is nog zéér groot. Red. T. W. Budel. Aanslagen in de belastingen moeten voldaan worden. Levert de betaling thans onoverkomelijke bezwaren op. dan moe ten die ter kennis van do belastingautoriteit op uw biljet vermeld, gebracht worden. Red. G. G.K. R. A. Go weet, dat ik bij halve mogelijkheid graag heelemnal help, maar daar voor heb ik geen plaats. En voor aparte uit gaven hebben wij evenmin tijd en geld. Na deze week weor eon enkel. R e d. J. V., Eindhoven. Op beide vragen: ja! Red. W. F. S., mil.-serg. Wij zullen daarover geen twistgeschrijf in ons blad openen. Do strek king was uitmuntend, een enkele uitdrukking inderdaad minder gelukkig. Maar dat geen misverstand mogelijk of noodig is, blijkt reeds uit liet feit, dat u weet voor wie het bestemd was. Red Welke miliciens-ziekendragers uit Apeldoorn zijn genegen te ruilen met twee collega's uit Ede. Brievon on informaties to adresseoren bij P. van Rijswijk, Korte Kanaalstraat 32, Apel doorn. Zouden er twee ziekendragers en één hospi taal-soldaat in garnizoen te Utrecht of Amers foort genegen zijn te ruilen met drie collega's te Ede Brieven te adresseoren aan C. v. Doorn, mil. te Ede. Welke ordonnans-wielrijder uit Utrecht of omstreken is gihogen te ruilen met een col lega bij Breda. Brieven adres: mil. Baars, hoofdkwartier Veldleger. Welke aiekondragers hij de infanterie te Groningen of in Drenthe wonschen van garni zoen te ruilen rrm collega's uit Den Helder. Correspondentie te nchren aan B. Ike, aan boord Hr. Ms. „.Heldin". Wolke landweerman vest-art, Amsterdam wenscht te ruilen met collega te Den Heldor? Adres: J. J. Schouten, Buitenhaven, Den Helder. Kanonnier Oussoren zou gaarne van stand plaats willen ruilen, liefst omtrek Abcoude en Ouderwerk. Adres fort Markenbinnen bij Wormerveer. Een milicien in een der open plaatsen in het Z.W.-gedeelte ran N.-Brabant wenscht te ruilen met een mil. of L.W.-man uit Gorin- chonx of omstreken. Adrca mil. B. J. van Zonneveld Piek, Lepelstraat bij Halste ren N.B. Welk landweerman in garnizoen te Goer- truidenberg, is genegen te ruilen met collega in de groep Gorinchem. Brieven J. v. d. Piet, Fort Nieuwesteeg, Asperon. Welke milicien is genegen zijne standplaats Amsterdam of Nijmegen te ruilen voor een te Bergen op Zoom? Adres: H. Deckers, 42c L.W. 4e Comp. Wie is genegen met standplaats Bodegraven te ruilen als vesting-art. Landw. met Assen delft, Krommenie of Wormerveer. Adres L. W. PI. J. Raaymakers, p/a den heer Grlintmann, mr. klompenmaker, Bodegravon. Welke milicien-ziekendrager in de buurt ran Dordrecht, wenscht te ruilen met collega J. van Dijk te fort Ponderoijen. Welke hospitaal-soldaat te Don Haag cf Amsterdam, is genegen met hosp.-sold. E. Bentvelsen te Oosterhout, N.-Br. te ruilen. Welke milicion-kuBtwachter op de vloot ge plaatst, is genegen te ruilen met milicien A. Goedbloed te West-Kappolle. Wie helpt mij aan het adres van den L.W.- plichtige D. Freijer, vermoedelijk van het 25e L.W.-bataljon. Serg. Ippostema, fort Jispenweg, Beemster. Gevonden Voorwerpen. Lijst van Militaire Kiocding en Uitrusting stukken, gevonden in spoorwegnjubigeu of aan de stations te Rotterdam en 'ezorgd ten bu- reele van den garnizoens-commandaut te Rot terdam, waar ze door belanghebbenden kunnen worden opgevraagd. (Toezending geschiedt voor rekening van de eigenaren). 1 overjas voor kapitein, geel gestikt, met kettinkje, I brieven tasch mot hot woord „post", 1 pnarde- toom gemerkt 2,D.80 1 kwartiermuts oud mo del, gemerkt 3.K. 1466, 1 id. id. id. 2.X.325, 1 kepi ongenummerd, 1 id. gemerkt 2.M.2307, 1 id. id."2.C.2043, 1 id. id. 3.0.1152, 1 id. id. 4.0.3905, 1 id. id. 4.D.2569, 1 mantel veld artillerie gemerkt 3.Yr.A. 3-53, 1 paar laarzen gemerkt 1.S.7, 1 paar schoenen in zakjes, ge merkt 9.K.1GG0, 1 id. id. zonder zakjes gem. 5.H.5403, 1 id. id. gemerkt P.H.498 in zakjes gemerkt 6.H.75, 1 id. id. gemerkt 6.D.1 in zakjes, 1 id. id. gemerkt 6.E.32S1 in zakjes, 1 id. id. gemerkt 4. D. 1762 in zakjes, 1 id. id. gemerkt 1C.P.7100 in zakjes, 1 id. id. gem. 17.F.1506 in zakjes, 1 id. id. gemerkt 8.E. 7331 in zakjes, 1 id. id. gomerkt R. 6501 in zakjes, 1 id. id. ongenummerd on zonder zak jes, 1 mantel wielrijders III wieltje 33, 1 over- J jas gemerkt 6.D.52. 1 kaputjas vesting-artil- 1 loi-ie, gemerkt T.A.979, 1 overjas gom. 21.E. 507, 1 pakje, waarin 1 hemd, 1 onderbroek en 1 paar sokken (ongenummerd), 1 id. met in houd als voren; 1 zak, waarin 1 revolver met foudraal, 1 tasch 1 voldflesch met riem, de revolver genummerd 3.V.339, 1 pakje, waarin 1 lepel, gemerkt 8229, 1 etrandhomd en 1 boe zeroen, 2 veidflesschon, 1 tasobje roet klim- sporen, 1 pionnersehop (ongenummerd), 1 kop pel cavalerie, gemerkt 3.H.814, 1 bajonet met koppel en drager gemerkt L.W.1.2798, 1 id. id. id. ongemerkt, 1 broodzak waarin1 kwar tiermuts, 1 spijs'opel, gemerkt 514*2, 1 paar wollen handschoenen, 1 mos, 1 eetketel, 1 naai- zakje on 1 handdoek, do broodzak is gomerkt I wieltje, 1 broodzak, waarin 1 idontrteits- plaatje, waarop L. J. M. Terwind, 11R.I., 1 kwartiermuts gemerkt 11 R. 1534, 1 naai zakje, 1 lepel, 1 mes, 1 paar wollen handschoe nen en een stukje zeep, 1 broodzak waarin1 kwartiermuts, 1 lepel, 1 zakdoek, 1 handdoek, 1 naaizakje, 1 paar wollen handschoenen, 1 vetdoos gemerkt violtje 12-5, een broodzak, waarin een paar schoenzakjes, 1 naaizakje, 1 halsdas, gemerkt 3 B 2*265, 1 mantel voor wielrijders gomerkt 87, 1 Koppel met plaat L. W.l, bajonet met scheede en drager, gomerkt 3461, 1 bajonet met sckeodo en drager, gom. 165S, 1 kartonnen doos waarin: 1 kepi, 1 bor stel en 1 kopje, 1 karwats gemeert P.C. IC., 1 o*erjas, onduidelijk genummerd, '.ermoedelijk 6359, 1 id. ongenummerd, 1 roode zakdoek waarin1 handdoek gemerkt 4.C.3626, 1 roode zakdoek waarin1 hemd, 1 onderbroek, 3 randselriemcn (alles ongenummerd), 1 pakje waarin1 paar broekspijpen voor motorrijders en een Jaegerborstrok go mor kt G. (diit pakje is op den openbaren weg gevonden), 1 pakjo waarin: 1 hemd, 2 handdoeken on 2 zakdoe ken, alles ongenummerd, 1 kopi zonder ko karde, zeer onduidelijk gemerkt, 1 koppel met plaat (buiten model) op do pjaat H S„ schee- de met drager en sabel, waponummer 35C., 1 broodzak gemerkt 8.D. (of 0.) 1639, waarin 1 lederen geldzak, gestempeld 8o Rog. Inf. 3e Bat. le Comp., 1 zaklantaarn, 1 hnmldoek, 1 zakdoek en 1 armband met rood-kruis, 1 over jas Jagers, gomerkt I. 8218. 1 id. reserve kader, gemerkt 3782P?, 1 veldflesch van alu minium mot filt-omkleeding en riem, 1 pakje waarin: 2 onderbroeken ongenummerd, 1 paar sehoenzakjes gemerkt 3.B.5732, waarin1 paar wollen handschoenen gemerkt 3.B.5691 en 1 naaizakje. hierbij 1 kartonnen doos met vuil linnengoed, 1 pakje waarin: 2 roode en 2 witte zakdoeken, 1 st-albroek ongemerkt. 1 pakje waarin1 paar sokkon gemerkt 3518 (10.C.) en 1 flanel hemd, 1 bajonet mot schee- do en drager gemerkt 6971, 1 pakjo waarin muziek en patronen, 1 veldmuts nieuw-model, ongemerkt (gevonden te Schiedam), 1 pakje waarin1 paar sokken gemerkt 6.B.10-12, 1 hemd gemerkt A.M. en eon geëmailleerd ijze ren plaatje met wapen van Antwerpen en nummer. Zij die meenen in het bovenstaande hunne eigendommen te herkenen worden uitgenoodigd bij het opvragen vooral wanneer net onge merkte goederen betreft zooveel mogelijk nadere aanwijzingen te vermelden, zoo als ver pakking, enz. De Generaal-Majoor Garnizoens-Commandant te Rotterdam M. Onne-v. Koninkl. Nedorl. Bond van Oud-Onderofflolcren, Afdesling Amsterdam cn Omstreken. Men schrijft ons: Do uitvoering, gegeven door onzo Tooneel- dub „U. N. 1.", ten bate van het Nederl. Roode Kruis, in het gebouw „Odéon" alhier, is prachtig geslaagd. Do onder-voorzitter, de heer W. H. Bakker, opende bij ontstentenis van onzen voorzitter, den heer Gordes, de bijeenkomst met een harte lijke toespraak; bij wees er in zijn openings woord op, dat alhoewel kameraad Silvius, die tot het geven van deze uitvoering hot initia tief nam en daarvoor alles in het werk heeft gesteld om één zoo groot mogelijke recette te kunnen behalen, niet geheel tevreden is, mag toch gezegd worden, dat de opkomst nogal is meegevallen. De Tooneelclub „U. N. I.", bestaande uit do dames: YV\ J. P. MarchandWeijsman, C. Klein, Pronk, L. H. G. Vermeulen, en de heoron: H. M. Öftlmer, 0. P. de Nes, Pronk, L Broekhuizen en C. L. \Yreke (beide laateten hadden zicli bereidwillig ter beschikking van „U. N. I." gesteld) hebben prachtig spel te zien gegeven en zonder in détails af te dalen, kan ik openhartig verklaren, dat wat op dien avond weer door „U. N. I." is geboden, in alle opzichten valt te loven. De opvoering van de beide tooneelstukjes, kluchtspolen elk in één. bedrijf, werden vlot afgewerkt. Óok de voordrachten werden zeer aardig voorgedragen, vooral het nummer „De rijk ge worden V'isschersjongen"hierin gaven de beide nieuwelingen van „U. N. I.", mej. en de heer Pronk, te zien, dat zij de planken niet voor de eerste maal betraden. De heer Johs. J. Geers, bariton van het Amsterd. Dubbel-Mannen-quartet, in onzen Bond geen onbekende, had zijn welwillende medewerking toegezegd voor het mooie doel en bracht met zijn klankvolle baritonstem ten ge- hoore: „Le Credo du Payean", „Noch sind die Tagen der Rosen", en voorts „Fantasie Opéra Faust", dit laatste werk ook door hem op komische wijze vertolkt. De spelers verdienden ten volle de luide toejuichingen, die telkens aan het einde van elk nummer weerklonken. De commissie, de heeren G. J. Kitsz en 0. Silvius, brengen mede namens het bestuur gaarne een woord van hartelijken dank aan do Tooneelclub „U. N. I." voor hetgeen zij onder do flinko leiding van den regisseur, den heer Bolmer, met den grooton steun van don souf fleur, den heer Marchand, en mot de welwil lende medewerking van don heer Geers. hebben verricht c-m de uitvoering voor het schoone doel te doen slagen. Y'oorts brengt de commissie een woord van hartelijken dank aan allen, die op een of andere wijze tot het welslagen van den avond hebben bijgedragen. Aan den penningmeester van het Roode Aan het slot van den avond betuigde de hoer baron Van Oldoneel, lid van het comité tot ontspanning der militairen, hetwelk hetzij hior terloops dankbaar vermeld in ziin ijverig streven tot ontspanning <h>r gemobili seerde troepera voortgaat het nuttige met het aangename te vereenigen, aan den heer B. namens de vele aanwezigen zijn dank voor de wijze waarop hij reien in staat had gesteld hunne kennis te vermeerderen omtrent onze alhoewel arme, daarom niet minder dan onze andere, interessante kolonie Suriname. JOS. TAEYMAN8. Uitspanning voor militairen. Nu de koude en lange avonden kom *n. moet er nog mser dan anders gezorgd worden voor uitspanning van onze jongens in not leger De tooneelvereeniging „Emma Morel" te Amtter- dam stelt zien voor dit doel gaarne beschik baar; zij wil op de forten der Stelling Amster dam tooneelavondjes geven. Het programma zal bestaan uit twee blijspelen in één bedrijf, afgewisseld door eenigo voordrachten en mu zieknummers. YVaar <le forten niet over een tooneeltje beschikken, behelpen doet de vcreenigmg zich natuurlijk gaarne zullen op verzoek alleen humoristische voordrachten en muzieknummers worden gegeven. Aan aan vrager., die minstens twee dagen voor den datum, waarop gespeeld zal worden, in haar bezit zijn, zal zooveel mogelijk worden vol daan. Alle aanvragen gelieve men te richten aan den heer J. H. M. Franzen, Reguliere- gracht27 to Amsterdam. Do aanvragers behoeven alleen voor reisge legenheid te zorgen of de eventueel te maken reiskosten vergoeden. Uit Alphen a/d. Rijn. Milicien Y'an Loon schrijft on»: „Y'rydaf gaf de Clir, Zangver. „.Hallelujah", directeur do heer Endolé van Leiden, voor de militairen een zang- en muziekavond in het „Nutsgebouw". Door het minder fraaie weder was de opkomst helaas niet zoo groot als ver wacht was. De bijeenkomst werd door den heer Eichjorn, voorzitter van „Hallelujah" met gebod geopend, waarna hij mededeelde, dat de tijd der repetitiën wel" wat kort. geweest was en daarom herinnerde hij ons aan de dichtregelen van Tollens: „Men reken' de uit komst niet, maar teil' het doel allen." Verschillende koomummers werden op fraa;e wijze ten gekooro gebracht, benevens eenige duetten door de dames Welvaars en v. d. Hoek. Langdurig applaus volgde na deze duet ten. waarop beide dames nog een Jiod zongen. Do heer Elkan Hangjas (violist van de Fran- sche Opera in Den Haag) vergastte ons op ec-n paar viool-solo's van Beethoven. De begelei ding van den zang was toevertrouwd aan mej. Jo van Rijn. Nadat alle aanwezigen staande 2 coupletten van 't YVilhelmus hadden gezon gen, werd deze welgeslaagde feest uit voering met dankgebed door den heer Eichjorn geslo ten. liet was een schoone avond geweest, en allen hebben volop genoteneen bijzonder woord van dank komt zeker wel- de pianiste mej. Jo van Rijn toe. We weten bij onderv>n- ding dat bij een zanguitvoering veel meer aan dacht wordt geschonken aan do zangeressen en zangers dan aan hem of haar die de liede ren accompagneerd. Mej. Jo van Rijn heeft ongetwijfeld veel bijgedragen, o.a. bij 't laat- Een merkwaardig beeld van verwoesting door dynamiet van een spoorwegbrug. Do zware ijzeren rails liggen gebroken en verbogen door elkander. De Oostenrijksohe troepen houden over groote afstanden het voortrukken der Serviërs tegen door opeengehoopt lw halthout, waaraohter rijen diepe wollskuilen zijn aangelegd. Kruis te Amsterdam is als batig saldo der uit voering 18.45£ afgedragen. Bovendien hebben wij de Belgische vluchte lingen, gehuisvest in „Odéon", op verzoek in de gelegenheid gesteld de uitvoering gratis bij to wonen zelfs is voor hen een scnnalcollecte gehouden, die gelukkig nog ruim f 12 heeft opgebracht. Dus kan worden geconstateerd, dat de uit voering, hoewel het batig saldo voor hot eigen lijke doel klein was, toch een dubbel 6ucces la geweest. o. silvius. Lezing over Suriname te Oostorhout. Telegrafist Jos. Taeymans schrijft ons Voor de te Oosterhout gemobiliseerde troe pen hield de heer D. G. J. Bol ten, kapitein-apotheker, gisteravond eeno lering over Suriname, verduidelijkt door licht beelden Dat niet alleen een muziekavond vele hoorders weet te trekken, bewees de drukke opkomst der vele militairen, onder wie zich mede verscheidene hoofd- en subalterne officieren bevonden. In zijn openingswoord zeide do lieer Bolton niet in geleerde beschouwingen te zullen treden over de beteekenis van Suriname als kolonio voor het moederland, doch zich te zullen be palen tot eonige mededeelingen omtrent huis vesting, zeden en gewoonten der bevolking, cultuur', enz,hier en daar door lichtbeelden aanschouwelijk voorgesteld. Dooi men in gewone omstandigheden de reis naar YY'est-Indië in ongeveer 1617 dagen, Gisteravond voeren we per Willemvia lannal en Atlantischen Oceaan naar de reedo fan Paramaribo in enkele seconden, per film natuurlijk. Zoo zagen wij ons plotseling ver plaatst naar de hoofdplaats dezer Nederland- sche kolonio. Het zoude ons te ver voeren in den breedo uit te weiden over de vele, doch ongetwijfeld zeer interessante, photo's die wij op het doek zagen, volstaan wij derhalvo met de bespreking van de meest belangrijke. Allereerst zagen wij cenige kiekjes van Paramaribo met gebouwen aks: Gouvernementsgebouw, do Katholieke en Protestantsclie kerken, het hospitaal o. a. Op andere konden we naast den meestal primitie ven woningbouw der negerbovollcing, den weel- derigen tropischen plantengroei bewonderen. Vermeldon we voorts nog de ovatie der markt vrouwen aan den gouverneur, de militaire parade, den roeiwedstrijd door visschers, een inlandsche begrafenis, enz. Meer in het bijzonder hield de heer B. cenige meer uitgebreide beschouwingen betref fende de baco\i?n (banauen) cultuur, welke naast die van cacao en koffie, wel de belang rijkste op Suriname is. Y'ertoonde het doek voor de pauze bijna uit sluitend kiekjes uit Paramaribo, die na de pauze verplaatsten ons naar de binnenlanden en de negerbevolking. Bij deze laatste maakten wij kennis met haren primitieven sohuitenbouw en do eigenaardige klcederdracht. Evenals bij de bacovencultuur hield de heer B. bij het win nen van de ballata eenige uitgobroidere be schouwingen, terwijl ten elotte nog vermel denswaard zijn de photo's betreffende de goud winning en de verschillende wijzea waarop dit edel metaal gewonnen wordt. ste koornummer ..Klein Nederland" tot hot welslagen van dezen muziek- en rangavond. Ik geloof zeker in den geest van velen to hande len door langs dezen weg het bestuur van „Hallelujah", de uitvoerenden die medewerk ten, ons aller dank te betuigen voor bet vCe schoone dezen avond genoten. Het was een gee-stesverkw ikking in den waren zin des woords. Y'rijclag 20 dezer zal andermaal voor milita: ren in het „Xutsgebouw" een lezing met licht beelden worden gehouden door den welcd. gestr. heer v. d. Y'oort van Zijp, lid der Tweede Kamer, Em. Pred. v. L. Van de Vloot. Booteman Govers schrijft ons We liggen met Hr, Als. ..Gelderland" op de reede. We kwamen hier toen alles was als gewoonlijk, maar iets was niet in den haak. Het weer en do lucht lieten aanzien, dat er storm op komst was. De voorbode hier van was alreeds een harde wind uit westelijke riohting en nu woedt hij reeds twee dagen. Dit is te wachten in dezen tijd en, op een veilige ree liggend, is hij wel te weerstaan. Maar hoevelen verkeeren niet in andere om standigheden? Zoo Hr. Ms. „Kortonaer" waar van wij wisten, dat zij op kom3t was. Velen met mij, ik durf gerust zeggen allen bij ons aan boord, lieten zich er over uit. De ceu zeide bijvoorbeeldnu hij krijgt z'n trekje eventjes, de andere opperdehet kan er best zijn als het stormt; weer een ander zeide: nu ik hoop maar dat het schip binnbn is. Zoo werden vele gedachten gewisseld en conolusies getrokken, allen ten bost© van Hr. Ms. ,,Kor- I tenaer". Bewijs dat, al liggen wij hier op oen veilige reede, toch onze gedachten bij onze makkers waren op de „Kortonaer". I Zoo vernam ik dan dat Hr. Ms „Korte- I naer" den Waterweg was 'oinnengeloopen, dit gaf ons verlichting en wensch ik allen een aangename thuiskomst. Al mogen sommigen, nu zij in deze omstan digheden, waarin het vaderland verkeert, thuis komen, of anderszins geen aangename ontmoetingen doen, zij zullen zich daarin getroostendaar ben ik gerust op. Roepen wij onzon makkers van Hr. Ms. „Kortenaer" in het vaderland een welkom toe! P. J. GOVERS, bootsman a/b. Hr. Ms. „Gelderland". Weer een muziekkorps. Serg.-maj. v. Coevorden schrijft ons: Het 18e reg. infanterie le bat. heeft dan ook zijn muziekkorps. Dat willen kunnen is, hebben de muzikan ten doen blijken, want slechts na eenige repe titiën werd met het bataljon uitgerukt. Een treffend stukje van waardeering moge uit onderstaande blijken. De stafmuzikant van de 7e infanterie brigade, de heer Toorenspits, die toevallig per rijwiel voorbij de plaats, waar repetitie gehouden werd, passeerde, steeg van zijn nets af, ging naar de muzikanten en gaf zijne groote tevredenheid over hetgeen hij hier ge hoord had, neen, schaamde zich zelf er niet voor mij te vragen, het korps to mogen diri- geeren, opdat- ondergeteekendo eens in de verte kon hooren, hoe goed de muziek klonk. 1 Ik dacht go.qwaa.r_, dat een goed geschoold Drie overlevenden van een batterg aer Engelsche rijdende artillerie werden gedecoreerd omdat zij het varen op de vijandelijke atellingen hadden volgehouden tot dat men hulp kon brengen. muziekkorps daar zat te spelen, waren zijr.e eigen woorden. De geziciitr.n straalden van genoegen, wj>nt waardeering, do r een vakman, dat hadden ze niet verwacht. Deze waardee ring werd niet alleen door woorden, doch zelfs door daden getoond. Een door hem zelf gecomponeerde marsch werd aan het muziek corps aangeboden, persoonlijk kwam hij de hepefcitiëën daarvoor leiden. Aan u, Tooren spits, van ons allen den hartelijken dank. Door zulk een daad hebt ge de juiste snaar weten te treffen. Moge de zeer mooie door u ©componeerde marsch „Herinnering aan de ïobilisatie 1914" populair worden, dan koes teren we de stille hoop, dat bij het hooren spelen daarvan gij troech kunt zijn en gij zeker tot u zeiven kunt zeggen, ook mijn werk wordt gewaardeerd. Voorwaar een schoon voorbeeld ter navolging! H. v. COEVORDEN, serg.-maj. instr. kapelmeester b&taljonsmuziek 18e reg. inf. le bat. Een zangeres biedt zich aan. Uit een schrijven dat wij ontvingen, blijkt dat een jeugdige "Belgische zangeres, Paula Eggermont, zich beschikbaar stelt om voor onze militairen op te treden, onverschillig waar. Daar zij als vluchtelinge van alios be- rooid over de grens gekomen is, zal het noodig zijn haar onkosten te vergoeden met een toe slag als honorarium. Adres der zangeres is Koestraat 63, Yliseingen. Uit Dlemerbrug. Dezer dagen traden '6 avonds in onze cantine op de heeren J. Geers, bariton en Nieuwenhuis, pianist. Wij kunnen verzekeren dat zij aan de bezetting „Werk aan het Y voor Diemerdam", eenen genoegelijken avond hebben bezorgd. De heer Geers, bleek een uitmuntend zanger te zijn, terwijl het accompagnement van den heer Nieuwenhuis voortreffelijk was. "YVij moeuen hierom temeer de aandacht te moeten vestigen van onze wapenbroeders in de andere forten, wijl de heeren voornoemd tegen billijk tarief optreden. De heer Geers is ordon- nance en gestationneerd in het Amstelhotel te Amsterdam. Eenige manschappen der Bezetting. Verzoek! De milicienB dor kustwachtpost te West- kapelle vragen hiermede, of zij met op de één of andere wijze in het bezit van een harmonica gesteld kunnen worden, daar zij van alle ver makelijkheden verstoken zijn. Milic. Kustwachtpost te YVestkapelle. Van Fort Rijnauwen. Men schrijft ons Hedenavond 13 November, trad in onze cantine het acrobatengezelschap, gebroeders Scots uit Rotterdam! voor ons op. Met recht kon men zeggen, dat zoo'n genoeglijke avond nog niet op ons fort is doorgebracht. De can tine was dan ook stampvol. De gebroeders Scots gavon werkelijk sterke staaltjes acroba tiek te. zien. en was daarover dan ook een ieder zeer voldaan. De heer David Suza, humo rist, gaf ons talrijke leuke voordrachten en moppen ten gehoore, die ook zeer in den smaak vielen. De sergeant v. d. Y'.van ons fort, accompagneerde het gezelschap bij do piano. Zooals steeds was het prachtige muziek, en heeft onzo musicus allo eer van zijn werk. Den heeren Scots wenscben wij allen verder veel succes toe, hetgeen zo met zoo'n programma 'als ze ons gaven, zeer zeker overal zullen heb ben. waar zo optreden. Onzer aller wensch is: Kom eens gauw weerom. Fort Rijnauwen. A. v. B. Uit eon brief van een reserve-korporaal aan zijn ouders. (Yran een lozer uit Zalt-Bommel.) Beste oudelui en verdere bekenden, Eindelijk zal ik weer eens een berichtje zenden Yan mijn doen, maar meer nog van mijn laten, 't Geen men „lijntrekken" noemt onder ons soldaten. Maar daar ik binnen enk'le dagen in eigen persoon hoop te verschijnen, Laat ik die bespreking zoolang van 't tooneel verdwijnen. Want Woensdagavond (is 't geen pretje?) Komt jullie oudste weêr naar z'n eigen bedje, Om jullie aan z'n glimmende knoopen te drukken. En den kleermaker werk te geven met de stukken. Overigens dient ook nog te worden gezeid, Dat we sergeant hopen te worden mc-t moed, trouw en beleid. De lekkernijen riolen zéér in den smaak, En onze aanval was ook leelijk raak, En kostte aan veel doode vischjes 't leven, Maar zij zijn op 't veld van eer gebleven, Waar wij ons ook iederen dag vermaken Tot zo bLazen „manoeuvre staken". Hetzelfde doe ik met dit schrijven, Om met veel groeten te verblijven Aan mijn lieveke? (Yan mil. W. Groen.) Nu do oorlog me heeft verwijderd Van jou, mijn engel, mijn lief, Ben ik steeds met groot verlangen Naar jou mijn hartedief Want als ik je tuschenbeide Yoor een enkelen dag bezoek Dan rust steeds op ons scheiden En op den oorlog mijn vloek. En wie is toch de schuld van. Mijn schat, mijn engel, mijn lief, Dat ik jou moest verlaten Mijn allee, mjjn hartedief? Ik weet hierop geen antwoord Maar jij, weot jij er geen? Enfin, wat zou dat dan nog helpen Dan zijn we er immers nog niet, neen. Daarom is maar het beste Mijn engel, miin alles, mijn lief, Dat wij geduldig wachten Jij blijft toch mijn hartedief. Jou blijf ik steeds beminnen Jou blijf ik eeuwig trouw Al duurt de oorlog eeuwig Eens word je toch mijn vrouw. Loosduinen, 57G. De vergenoegde Landweer-soldaat. (Tan Frederik van Monajou.) Ik ben een soldaat van Landweer Y an 'n fort in den Haarlemmermeer, Heb 'n eoldij van 23 centen. Mijn liefje, wat wil pï nog meer? Wy hebben een kok era twee bijkoks, Die koken heel beet, op mijn eer; Zy geven meer «pek dan wij lusten, Mijn liefje wat wil je nog moer? Wy hebben een ransel en koppel, Patroontasschen en een geweer, Een puntige grijze kwartiermuts. Mijn liefje, wat wil je nog meer? Laatst heeft mijn vrouw mij geschreven: „Kom gauw, ik verveel mij zoo zeer," Maar 'k ging niet, ik heb" hior van alles, Mijn liefje, wat wil je nog meer? Wij leven op ons fort des avonds Na tienen in 'n hoogere sfeer, Flora en Carré zijn er niete bij, Mijn liefje, wat wil je nog meer P Ik zie het er nog eens van komen Dat 'k teeken voor 6 jaar of meer, Misschien breng 'k het dan nog tot „briggee," Mijn liefje, wat wil je nog meer? Fort Hoofddorp. FREDERIK VAN MONSJOU. Hare asscho ruste In vrede. (Van militair W. Huiberta.) Waarom moest gij nu sterren, Waarom nu heengegaan, YY'aarom ons nu verlaten, Is dat dan wel gedaan? Mocht ik u nog eens aanschouwen, Gij lieve moeder-mijn, 'k Zou u altijd by mij honden. Hoe anders zou het rijn? Hoe dikwijls deed ik u verdriet, Hoe drukt het mij terneer. Gij weet toch wat het zeggen wil: Ik heb geen moeder meer. Bedenk bij hetgeen gy doet, Het moederoog u ziet. Dan zij u alles welgedaan En God verlaat u niet. Gij weet niet wat het zeggen wil, YVanneer ik ga naar huis toe. En dan, wanneer gij binnentreedt, Njet zeggen kunt: „Dag Moe." "Wat God doet ie welgedaan, Mocht ik maar met haar mede. Zij toch was mijn Moeder-mijn, Haar assche ruste in vrede. W. HUIBERTS. Apeldoorn. De Tweedracht der Blanken en het Gele gevaar. (Van milicien-muzaar F. H. W. P. Jr.) Donkere wolken pakten saam Boven 'b werelds mcnschenkinderen, Al dat stroomen, al dat gaan, Deed het helder denken minderen, Al de partijen waren klaar, Tot de tanden toe gewapend, Niemand wil nu geven kamp, Het is 'n groote wereldramp. Hongersnood, cholera en pest, Al dat smerige gewest Zal ons overrompelen Het is werkelijkheid geworden Maar nog grooter onheil wacht ons na, Moet het blanke ras vernietigd worden, Door de Europeesche ontreddering? De Heilige Oorlog wordt gepredikt Door de Gelen en de Zwarten, En zij zullen met milkoenen zonder tal Europa overvallen. Gij blanken! eindig dezen vernielingskrijg, Eindig hem. direct!!! nog is het met te la^t. Want het is zeker, door de zwakheid die nu over u komen zal De gelen zullen u anders overvallen. F. H. YV. P. Jr. Breda. milicien-huzaar Oorlogswee. (Van den lijnwerker Philippa.) Wanneer de zomerzon, met zengend hoeto stralen d'Aarde blakert; een mat gevoel elk wezen nederdrukt Het strakke hemel welf haar langzaam met een valen Sluier dekt, der zon de kracht ontrukt; Een drukkend, zwoele lucht de atmosfeer doet trillen Niet 't minste zuchtje zelfs verkoeling bren gen doet, Dan buigt zich bloem en blad, alsof Natuur haar grillen Haar kind'ren kenbaar maakt... en alles zwijgen moet. Het nfctig grazend vee wordt angstig in de weide. Het dartel vischje rept «ich, van 't onheil zich bewust, Een schuilplaats op te zoeken, de schaapken3 op de hoide Zie hoe zy angstig staan; verdwenen is de rust. Het voog'lonkoor verstomt en alles voelt dat heden Natuur haar recht doen gelden zal; En spanning heerscht alom, elk stort slechts ééne bede: Dat 't Godsgericht toch hem niet treffen zal. Daar treft des moord'naars hand een eed'len vorstenzone, En mét hem ook de vrouw, hem trouw tot in 't gevaar, Verdwenen was voor hem de hoop op eene krone, Ontrukt der kind'ren 't liefd'rqk Oud'ren- paar! Maar meer nog dan dat al, d'alarmkreet der wrake Weerklinkt dra overal uit het gemoed dat gist- Do wereldstorm steekt op, haar grondvesten kraken De teerling is geworpen, Europa's lot beslistt 57. PHILIPPA.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3