mrm 'Woensdag n Novemfier1914, Orgaan voor Leger en Vloot. Optaag 90,000 exempnaranr Onder redactie van D. MANASSEN. Steurman Hein. LDATENCOURANT ADRES VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE; PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z. 4968. DIT BLAD ZAL DRIEMAAL PER WEEK VERSCHIJNEN. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET MILITAIREN 2 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. VOOR AD VERTEN TIEN WENDE MEN ZICH TOT HET ALU. ADV.-BUREAü ROUMA CO., 228 HEERENGRACHT A'DAM. Een verwoede run van Engelsche troepen aan de Aisne, om onder het welgerichte vuur der Duitschers de loopgraven te bereiken. De stelling werd ten koste van zware verliezen behojiden. Bij een. later appèl gaven er van de 1150 van het Bataljon nog slechts 20'6 antwoord. MEDEDEELINGEN. Wij deelen ter voorkoming van veranderingen en onnoodige teleurstelling even mede, dat in stukken, die men ons toezendt, niet tegelijker tijd van het korps of het onderdeel en van den plaatsnaam, waar het thans in garnizoen is, sprake mag zijn. In 's lands belang Is het nood zakelijk, dat niet gepubliceerd wordt, waar onze troepen liggen en hoe onze troepenmacht is verdeeld. Men houdo hiermede dus rekening en noeme in Inzendingen voor de Soldaten- courant uitsluitend de plaats, waar men ge legerd is, bf uitsluitend het korps of onderdeel. Gezondheidsleer. Door J. P. Bijl, officier v. gezondheid. Geslachtsziekten. I. Tot'de besmettelijke ziekten, die voor een leger te velde, in 'r, bijzonder in tijd van oor log, een groot gevaar opleveren, behooren ook de geslachtsziekten of venerische ziekten. Zoo als iedereen weet, zijn dat de ziekten, die bijna zonder uitzondering worden overgebracht door geslachtelijken omgang met een zieke per soon. Deze ziekten, die van vrij ernstigen aard zijn, worden veroorzaakt door microscopisch kleine levende wezens. Onder haar zijn er twee, die van bijzonder veel belang zijn, n.l. de syphilis on de gonorrhoe of druiper. Het is hier natuurlijk niet de plaats om uit te weiden over den zedelijken kant van het vraagstuk; wij zullen hier uitsluitend behan delen hetgeen van medisch standpunt belang rijk is en dus nagaan wat de lichamelijke ge volgen .zijn der genoemde ziekten, zoowel voor den lijder als voor zijn gezin. Gevaar voor besmetting is voor soldaten altijd vrij groot. Jonge mannen in de kracht DOOK RI-RU. „De stuurman is er een v;ent als goud." Mr. J. van gennep: Lied aan het Gangspil. Op 't verlaten dek van de groote boot hpeld, stuurman Hein de wacht. De roerganger alleen hield hem gazelschap bij het staren naar den horizont, of er geen onklaarheid aan de kim verrees. De linten van diens -matrozenmuts flad derden vroolijk in den wind, kalm en zeker omklemden zijn handen het stuurrad, ter wijl zijn oog zich richtte naar de machine- telegraaf, die op full speed stond nu. De mailboot vloog langs 't effenblauwe Watervlak, dat als ©en spiegel daar lag, hel der de blauwe zomerlucht weerkaatsend, omstraald door 't goudglanzend licht der lata namiddagzon. De etensbel had geluid en de passagiers ■waren allen naar béneden gegaan voor 'b middagmaal, dat ze alle eer dachten aan te doen na den stormachtigen dag van giste ren. De zee bad uitgewoed nu de ,,Golf van Biscaye" was gepasseerd, en na 't geschom- mel. was de rust weergekeerd in de bewogen gemoederen en aan de leege magen der zee zieken zou 't eten dubbel smaken. 'i, Uitgezochte menu met z'n etevigen ikost en fijner© schotels gaf ala nagerecht van hun leven, allen lichamelijk gezond, goed gevoed, is voor hen de verleiding natuurlijk zeer groot. Te velde wordt dit gevaar door allerlei omstandigheden, die iedereen kent, nog grooter, terwijl in oorlogstijd, de overspanning en de algemeen ruwer zeden er dan nog het hunne toe bijdragen. Toch moet men zich geen overdreven voor stelling maken van de uitbreiding der ge slachtsziekten onder de soldaten. Veelal hoort men het door niet-deskundigen voorstellen alsof uitspattingen van allerlei aard samen gaan met hec soldatenleven en nog niet lang geleden heeft iemand, die als wel deskundig Icon worden beschouwd, het doen voorkomen alsof het militairisme een van de oorzaken is van prostitutie en geslachtsziekten. Wanneer dit waar was, zou men dus moeten kunnen aantoonen, dat geslachtsziekten meer voorkomen bij soldaten dan bij andere onge trouwde mannen van denzelfden leeftijd. Dit nu is zeker niet het geval. Zoo blijkt b.v. dat in 1910 van de nieuw- aangestekle recruten van het Duitsche leger 5.5 van de 1000 een gonorrhoe hadden, terwijl 1.5 van de 1000 aan syphilis leden. Dit waren dus alle besmettingen, die reeds bestonden voordat de manschappen in het leger waren getreden, die dus afkomstig waren uit den tijd toen do recruut nog burger was. Erger nog is dit, wanneer men de getallen in de groote Duitsche steden nagaat. Van de recruten uit Berlijn blijken b.v. 40 van de duizend aan een geslachtsziekte te lijden. In andere groote steden is dit getal wel niet zoo schrikbarend groot, maar blijkt voor steden met meer dan 100,000 inwoners toch bijna 16 per duizend te zijn. Hieruit blijkt dus. dat van de mannelijke bevolking in Duitschland, die pl.m. 20 jaar oud is, op een gegeven oogenblik (het oogen- blik der indiensttreding) bijna 8 van de 1000 een geslachtsziekte hebben, in steden van meer dan 100,000 inwoners zelfs 16 per 1000, in Ber lijn 40 per 1000. „Flensjes" te lezen, een naam, die ieder rechtgeaard Hollander doet watertanden. Flensjes Dë geur er van steeg op tot aan het dek v/aar stuurman en kwartiermeester waak ten. De laatste kon zijn post niet verlaten, hield standplaats bij het rad, maar de stuurman drentelde wat heen. en weer, af en toe, tot waar op eenigen afstand de lichten der kombuis zichtbaar werden. Flensjes Hoe had hij ervan gesmuld vroeger thuis, als de oude Hil ze bakte, de dikke Groning- scbe keukenmeid. In al haar breedheid installeerde die zich voor het keukenvuur, met een stoof onder haar voeten tot steun der knieën, waar- tusschen de rood steenen beslagpot stond. Haar wangen gloeiden van onder de helderwitte boerin nenxnuts en 't gou den oorijzer schitterde in den glans van 't vuur. De boter siste iu de gloeiende pan, 't dunne laagje beslag werd spoedig bruin omhoog gooide ze 't gebak met behendigen zwaai, gelijk het keerend voor den anderen kant. 'n Enkele mislukte er wel bij die manoeuvre, kwam toegevouwen in de pan terecht, maar die aten de kinderen wel op, kregen ze vooruit bij 't toekijken. "Warm uit de pan, de vingertjes druipend van 't vet, lustte ze die graag onder 't kijken... Te kijken dat er viel Stuurman Hein herinnerde 't zich nog goedeen glinstering van pret kwam in zijn donkere oogentoen hij er aan dacht, "hoa onder dat kijken eens een heel lange Onderzoekt men hoeveel soldaten per jaar besmet worden met een geslachtsziekte, dan blijkt dat dit aantal in het Pruisi^ho leger is ongeveer 16 van de 1000 soldaten. In verge lijking tot het aantal dat op het oogenblik van hun indiensttreding reeds ziek was, is dit ?etal dus niet zoo groot als men oppervlakkig enken zou. Evenals bij' de burgerbevolking blijkt, ook bij de militairen de kans op een besmetting het grootst te zijn in steden met meer dan 100,000 inwoners. Zoo is b.v. gebleken, dat in steden waar meer dan 10,000 man garnizoen ligt, per jaar 26 a 27 van do 1000 man wegens een geslachtsziekte behandeld moet worden. j Het talrijker voorkomen van venerische ziék- j ten bij de burgerbevolking blijkt ook daaruit, dat in de maanden waarin de nieuwe lichting onder dö wapenen komt. het grootst aantal lijders aan een dergelijke ziekte behandeld wordt: in Duitschland, 'Oostenrijk, Frankrijk dus in October, in Japan in December. In verschillende landen ziet men ook dat in Ja- j nuari meer onder behandeling komen dan in I andere maanden, doordat ze zich tijdens het Kerstverlof hebben besmet. Van do zoo dikwijls beweerde besmettin- gen, die de jonge mannen in 't bijzonder tij dens bun diensttijd zouden oploopen blijkt uit da statistieken dus niet Veel. Veeleer moet men aannemen, dat. in de moderne legers do kans op besmetting kleiner is dan in de bur germaatschappij. De discipline, tucht en zelf- bekeersching, die in dienst worden aange kweekt, benevens de geregelde lichaamsoefe ningen, zullen hieraan niet vreemd zijn. Toch is het getal besmettingen in een leger groot genoeg om er eens ernstig de aandacht aan te wijden. Vooral de tegenwoordige om- standigheden maken dit zeer gewenscht. 1 Beschouwen wij in de eerste plaats die ge tallen, die de besmettingen bij ons leger aan geven, dan blijkt dat het tegenover sommige andere legers vrij gunstig afsteekt en ook dat in den laatsten tijd een verbetering aan te toonen is. Omstreeks 1905 werden in ons land per jaar van de 1000 soldaten 16.5 wegens een gonorrhoe en 4.7 wegens syphilis behandeld, getallen dus die vrijwel overeen komen met die in Duitsch land, maar belangrijk kleiner zijn dan die b.v. in Oostenrijk-Hongarije, Italië e.a. In Oosten- rijk-Hongarije worden per jaar .50 a 60 van de 1000 soldaten behandeld, in Italië 80 h 90, in Amerika zelfs 150 a 170. Een 20 h 30-tal jaren geleden was ook in ons land dat getal grooter. Zoo werden in 189^ nog 60 van de 1000 soldaten wegens geslachts ziekten behandeld. (Wordt vervólgd.) j De toestand in den teuzenstriji Het is niet te ontkennen, dat de meene toestond in den oorlog steeds inge wikkelder vrordt. Niet het minst door een 1 paar feiten der laatste dagenhet meedoen van Turkije in den algemeenen krijg en de inneming van Tsingtau, de hoofdstad der Duitsche bezitting van Kiautsjau in 't Verre Oosten, door de Japanners, 't Was te ver wachten, dat Tsingtau in handen der Ja panners zou vallen, hoe' krachtig de Duit schers het ook versterkt hadden. De stad, 1 en de Duitsche kolonie in Chia^, hebben niet te rekenen op hulp van 't moederland, terwijl de Japanners' gesteund worden door de Engelschen, die er zelfs Indische troe- pen heenstuurden. Japan, vaart tot nog toe j niet slecht bij den oorlogh'et heeft be halve Tsingtau zich reeds meester gemaakt van de Duitsche Marshall-, Oarolinen- en Samoa-eilanden. Doch deze Japansche overwinningen en het feit, dat Turkije zich gemengd heeft in den oorlog, kunnen Engeland niet bij zonder pleizierig stemmen. Ook de Veree- nigde Staten zullen allerminst gaarne zien, dat de Japanners de Samoa-eilanden be zetten. Weliswaar belooft Japan, dat de be- zotting slechts tijdelijk is, doch dat zal later moeten blijken. Wat men eenmaal door strijd verworven heeft, laat men niet zoo liclit woer varen. Er zijn in dit opzicht complicaties moge lijk en eveneens wegens een mogelijke ver nietiging van Turkije door Rusland. Het kan voor Engeland niet aangenaam wezen, dat Turkije meedoetde invloed daarvan roostervork over Hil's schouder in de pan verscheen en 'n grooten pannekoek weg pikte.... Voor Hil tijd had van haar verbazing te bekomen waren roostervork en pannekoek de keuken al uit, met Mie de werkmeid er bij. Wat hij gelachen had, maarniets ge- zegd. Hoe die flensjes ook iemand in. verzoe king brachten Een andere herinnering kwam bij hem op. Als heel kleine jongen zag hij zichzelf weer terug, bij een oud-tante te gast. Op 't dessert waren er ook flensjes geweest, maar koud, met rietperengelei er tusschen in. Een hooge bei-g was 't en de gastvrouw had den berg aan partjes gesneden, als een taart en toen iedereen, kinderen en keu- kenpersoneel, z'n deel had, bleef er nog wat over. Voor den volgenden dag bij de koffie, dacht de oud-tante. Maar den volgenden dag was er niets meer van te zien en de mei den ondervraagd, ofschoon ze niet graag klikten, zouden 'tdan maar zeggen: Den vorigen avond was er onder 't spel letjes doen in de gang, telken? een der gas ten naar de eetzaal afgedwaald en dan had den zijn vingertjes telkens een partje flens van 't stapeltje afgelicht en naar z n mond gebracht, tot er niets meer over was, van de gelei geen 6poor. De oud-tante had niet gebromd, maar haar kleinkinderen, die nu aan de koffie geen rietperenstruif kregen, maakten een variatie op een bekend rijmpje en 't jon getje meest tot zijn schande hooren u op de millioenen Mohammedanen in het Briteche rijk staat nog niet geheel vast, maar verder kunnen de Engelschen moeilijk gelaten aanzien, dat Rusland zich meester maakt van de Dardenellen en dit reuzenrijk zich dus een mooie positie 6chept aan een groote zee, en zoo dicht bij Egypte en het Suez-kanaal komt. Wat den stand van den oorlog betreft, op het oogenblik, dat we dit schrijven, krijgen we den vrij scherpen indruk, dat in heb Oosten Rusland vooruit dringt en de Duitschers in Polen nog steeds wij ken. Russische troepen 6taan reeds weer op Duitsch gebied in 0o3t-Pruisen. Verder gelukt het den Oostenrijkers in Galicië nog maar steods niet om do Russen weg te drij ven uit de buurt van Przomysl. Volgens een Russisch bericht zouden daar de Oos tenrijkere gescheiden zijn van de Duit schers en de eersten worden teruggedreven op de Karpathen heb gevolg daarvan zou licht kunnen wezen, dat de weg naar Kra- kau open ligt voor de Russen. Over 't ge heel krijgen we den indruk, dat de oorlogB. kans in 't Oosten woer eenigiszina ia ge keerd ten gunste der Russen. Op het westelijk oorlogsterrein lijkt de toestand nog geheel en al dezelfde. Er wordt nog 6teeds hard gestreden in den Zuidwesthoek van België, in de laatste da gen vooral bij Yperen, waar de Duitschers blijkbaar alle krachten inspannen om zich door de gelederen der bondgenooten heen te slaan. Bij Nieüwpoorb en aan de Yeer schijnt de strijd te luwen. In het Argonne- woud hebben do Duitschers, volgens hun berichten, eenige vorderingen gemaakt, maar van beteekenis zijn die niet en overi gens ia de toe-stand aan het wester front onveranderd. België. De strijd In België. Een correspondent te Breda seint: Twee mannen, die Zaterdagmiddag van Antwerpen te voet Breda bereikten, ver klaarden, dat niemand België meer mag ver laten. De wegen naar Nederland worden door Duitsche soldaten streng bewaakt. Willen Belgen, zelfs voorzien van goede pas sen, langs deze wegen het land verlaten, dan worden zij teruggewezen en bij even tueel verzet gearresteerd. De twee mannen hadden langs zijpaadjes en sluipend door de bosschen over Hoogstraeten onze grens be reikt. De" conducteur der ZaTd-Nêdërlandschë stoomtram, die om vijf uur van de grens bij Wernhout-sberg te Breda kwam, deelde mede, dat voor de grens talrijke personen stonden, wien door Duitsche soldaten ver boden werd België te verlaten. Iemand van de garde civique uit Brussel deelde Zaterdagmiddag aan den Belgischen consul te Breda mede, dat hem te Brussel voor eenige dagen een verklaring ter teeke- ning was voorgelegd, waarin hij plechtig be loofde de wapenen niet te zullen opvatten tegen Duitschland of diens bondgenooten en dab bij zich eiken Woensdag bij de Duitsche autoriteiten zou aanmelden. Deze heer had de verklaring geteekend, maar wetende, dat collega's van hem te Leuven, die een dergelijke verklaring geteekend en zich daaraan streng ge houden hadden, toch nog vele moeilijkheden hadden ondervonden, was hij ter voorko ming daarvan weer naar Nederland. terug- Nader seint de correspondent: Een betrouwbaar persoon Zaterdag middag teruggekeerd uit Esschen, vertelt dat den koerier van het Nederlandsche Con. sulaab vergezeld van drie heeren, verboden werd de grens van België naar Holland te passeeren, dit ten gevolge der instructies gegeven aan de grenswachten om niemand te laten passeeren. Hierop ia de feldwebel- kommandant der grenswacht met den koe rier in de auto van dezen laatsten naar den Kommandantur te Antwerpen gereden om een bijzonder verlof voor dezen te be komen. Tot nader bericht blijft de uittocht uit België voor wie ook, gesloten. Omtrent den toestand in België werd Zon dag aan de „Tel." geseind uit Sluis: Zater- .,'n Snoeper en een bordelik, Dat was de kleine Henderik!'* FoeiStuurman Hein Die flensjes toch ook I En als je dan een klein jongetje bent.... Zag Lij er daar niet een aankomen Waar trok die op af, die kleine scheepsjongen! 't Leek wel, of hij uit visschen ging met z'n hengel en mandje... Wat dacht hij wel te- halen uit de groote zee Den walvisch, waar Jonas in zat... 6f dien andere, die Prikkebeen opslokte met Dikkie en Ursula erbij? 'n Bruinvisch misschien, zoo'n barre, waar die stoere rob, de zeevader van Mi- chiel de Ruyter z'n bijnaam aan dankte? Of 'n nog erger zeemonster..., 'n haai? Als hij maar zelf niet naar de haaien ging, de kleine visscher in z'n zeemans pakje!... Stuurman Hein besloot een oog in 'tzeil te houden, ging eerst even terug naar 't roer. Alles in orde daar, geen wolkje te zden aan den gezichteinder, geen schip op den wijden oceaan Hij hervatte zijn wandeling over het dek, liep, schijnbaar zonder erg, do ver schansing langs Waar waa de hengelaar gebleven? Om op te halen moest je toch aan bak boord of aan stuurboord staan, zoo dicht mogelijk bij den kant... de ijzeren spaken waren vrij wijd uit elkaar... de kleine was toch niet... nee...., 4an had hii. wel een plons gehoord/' dagmorgen, toen 't nog niet geheel licht waa, werd Brugge door een geweldige ontploffing opgeachrift. Weer bad een Engelsch of Fransen aviateur een bom geworpon, blijkbaar met 't dool 't station to treffen, maar do bom kwam terecht achter 'fc slachthuis, bij do Smcdepoort, sloeg een diepen put in don grond, maar richt te geen schade aan. Berichten, als zouden vroegere bommen aanslagen het station gedeel telijk vernield hebben, zijn onwaar. Dit go- bouw is nog geheel ongehavend. Duitsche spoorwegambtenaren rangeoren er Duitsche en Belgische troinon. Zondagnacht zijn tal van nieuwe troepen te Brugge aangekomen, uit do richting Ger.t. Dit bericht stemt overeen mot een ander uit Hasselt, hier bekend gemaakt, meldend de aankomst aldaar van 15 tot 20.000 Duitschers, mannen boven de veertig on jon gelingen van 18 tot 20 jaar. Tusschen Ostendo en Nieuwpoort is or stil- bi aan de kust. Aan doze zijde van Ostendo evon-ions. Do verdedigingswerken in dit laat ste gebied worden geheim gehouden. Immers nog altijd is 't zelfde verbod van grensover schrijding van kracht. Knocke en Sluw, nauwe lijks 7 K.M. gescheiden, schijnen sedert enkele dagen heel ver van elkander verwijderd. Man non', die hior vertoeven, kunnen hun vrouw te Knocke niot bereiken. Eén handel leeft nog in Vlaanderen n.l- do smokkelhandel. Op bevel der Duitsche overheid werd in veol grensgemeenten een bricht gepu bliceerd, den uitvoer van varkeDs verbiedend. Varkens worden in België voor 3-5 ct., in Ne derland voor 60 ot. per K.G. verkocht. Geen wonder-, dat er getracht wordt, heel wat die ren Nederland in te brengen. Hierbij hebben nogal een3 opstootjes plaats, als de Belgische douanen don uitvoer willen beletten. Uit de. richting v3n Yperen worden troepen bewegingen en kanongebulder gemeld, zonder dat de strijdlijn daar belangrijke wijziging on dergaat. Ook duurt nog altijd 't vervoer van gekwetsten voort. Zwaar gewonden worden vooral naar Gent vervoerd, waar ae in 't mili taire hospitaal verpleegd worden. Een Duitsch dokter verklaarde, dat van de getroffen solda ten slechts 2 stierven. Te Knesselare, halfweg tusschen Brugge en Gent, hebben de Duitschors een loods voor aero- planen gebouwd. Maandag 9 November was er van Sluis weer een gratis reisgelegenheid naar Antwerpen voor vluchtelingen, 't Bericht door een in 't Fransch verschijnend blad gemeld, als zou Za terdag do treindienst tussbhen Esschen en Merxem onderbroken worden en de paspoorten niet meer geldig zijn, wekte hier onrust, is eohter onjuist. Er loopen hier, zoo werd aan 't zelfde blad bericht uit Sas-van-Gent, hardnekkige geruch ten, dat de Duitschers eene achterwaartsche beweging uitvoeren in de richting Antwerpen, Vrijdag werd geconstateerd, dat de troepen te Selzaete a! hunne bagage ran de rechter zijde flaar de Hnkerzij-io van het-kanaal Ter- neuzenGent hebben vervoerd. Tot dusver waren de vlak bij het station gebouwde qua rantaine-stallen, waar het ingevoerde Neder landsche vee gekeurd werd, als opslagplaats van hun materiaal gebruikt. De brug wordt strenger bewaakt dan tot nu toe het geval was en de „Hauptmann' legde thans d© bekentenis af, dat „wir zurück miis- een". (Wij terug moeten.) „Toch zullen we winnen! voegde hij er ech ter spijtig bij. Menschen, die van Gent komen, zeggen, dat de kannonen, die op 't Sint Pietersplein stonden en hunne dreigende monden op de stad gericht hielden, thans plotseling verdwe nen zijn. Niemand weet waarheen. Ook staan er in de Zuidstatie te Gent vele groote, ledige treinen klaar, blijkbaar gereed om groote troepentransporten te vervoeren. Ten overvloede konden wij van hier uit con- «tatóeren, dat het kanon zich meer in onze na bijheid liet hooren, waaruit opgemaakt wordt, dat de strijd zich meer Oostelijk verplaatst heeft. Engelsche patrouilles zijn tot bij Iopeko op S K.M. afstand van Brugge doorgedrongen. PARIJS. Het. officieel communiqué van 3 uur nam. luidt: De aanvallen van den vijand zijn afgeslagen in de richting van, Pixmuiden en ten noordoosten van Yperen. Over bijna dit gebeele front hebben wij het offensief genomen. Vooral in de streek ten noorden van Messines (Meesaen) zijn -wij flink vooruitgerukt. Over het algemeen is de toestond over het geheel© front bevredigend. HAVRE. Het communiqué der Belgisohe regeering van Zondag luidt: Het groote bruggehoofd over de Yser bij Nieuwpoort is ten gevolge van het offen sief der geallieerden, weder door hen bezet. De vijand heeft nu nog alleen St. Georges Waar was die dekselsche jongen gesto ven in dat eene moment Als hij maar geen kattekwaad uitvoerde aan de sloepen op de brug. De stuurman onderzocht ze alle, betastte ze een voor een... Alles veilig, in orde. Zijn oog dwaalde af naar de kombuis,... die luchtopening, dat open bovenraam was vrij gevaarlijk,... een jongen, pas aan boord, kon allicht er langs loopend, zonder erg, een misstap doen... en hij met z'n Hengel en mandje... Zag hij daar in de schaduw niet iets be wegenwas rlat de hengelstok... in dat licht?... Maar alles was doodstil... Todh niet... bewusteloos?... Stuurman Hein sloop nader... Aha!... klein jongetje! Klein jongetje, dat uit visschen ging! Hij viechte inderdaad. Aandachtig zat 'hij te visschen, zijn hen- gelkoord uitgeworpen door het raam van de kombuis, 't haakje gericht naar het zee banket, dat op de platte fomuispijp te warmen stond. Er onder was de kok bezig met bakken 6n telkens werd een goudgeel flensje boven op de schaal gelegd. 't Moest al een mooie stapel zijn Voorzichtig werd een nieuw laagje be slag in de pan gedaan.... behoedzaam reikte een vischhaakje naar het aas.... tob het beet kreeg en een spartelenden.... panne koek omhoog trok, druipend van 't vet. 'm Afhaken en in 't..mandje bergen was ft werk van een oogenblik.... de hengel en eenige hoeven. Deze punten worden thans door onze zware artillerie beschoten. Dirmuiden werd heftig gebombardeerd. Zondag werd een zeer hevige aanval op deze stelling met succes afgeslagen. In de omstreken van Yperen deed de vijand heftige aanvallen op Bixschoote, Klein Zillebeeko en ten westen van Wyt- 3chaete, doch al deze aanvallen werden door het contra-offensief der geallieerden afge slagen, Duitschland. Een legerorder. BERLIJN. Do „Berl. Zeit. am Mil-tag" bevat' de legerorder, die generaal von KJuck na het jongste bezoek van den Keizer heeft uitgevaarJigd. Deze luidt ala volgt: „De Keizer heeft gisteren ten tweedon male aan het eerste legercorps gen bczook go- brachten zich buitengewoon vleiend uitgela ten over den toestond der troepen, hun flinkheid en buitengewone dapperheid. De Keizer bezocht de gevochtasrtelling, nam kennia van de inriebting van de eerste vuur batterij, den aanleg van loopgraven en de vijandelijke stellingen in het dal van de Aisne. Hot bezoek eindigde met een parade van het regiment „Prinz Carl" en een toespraak tob heb regiment, dat in uitstekenden toe stond was. Op zijn toch maakte de opgestelde trein een uitstekenden indruk op den Keizer. De Keizer heeft mij opgedragen aan het eerste legercorps zijn bevrediging te ken nen te geven over den voortreffelijken in druk, dien hij bij zijn tweede bezoek heeft opgedaan Mij kwijtende van die opdracht breng ik aan de generaals en aan alle onder hen die nende troepen mijne gelukwensehen." (get.) Gen. von Kxucx. Duitschland en Rusland. ROME. Volgens berichten van Duitsche zijde, was de keizer zeer verdrietig door de nieuwe Russische overwinningen. Een krijgsraad werd gehouden, waaraan deelge nomen werd door generaal von Hinden burg, den commandant der Oostenrijksch- Duiteche legers, hertog Albert van Wur- tomberg en generaal von Konrad. Er een lange beraadslaging plaats ten einde een nieuw plan de campagne samen te stel len, dafi ten doel moet hebben dea.opmarsch der RuEsen te stuiten. Duitsche vliegers hoven Parijs. BERLIJN. De „Kreuzzeifcung" publi ceert een veldpostbrief van een officier- sviateur, die met vijf andere officieren met. een escadrille van drie biplanes op 11 Oct. over Parijs vloog. Daarin wordt o.a. medegedeeld: „Wij hadden het tijdstip van ons vertrek zooda nig gekozen, dat wij tusschen twaalf en één (Fransche tijd) boven de Fransche hoofd stad zouden zijn. Door de vele kleine wolken konden wij zonder ontdekt te worden boven Parijs komen; daar aangekomen, wierpen wij in het geheel 17 bommen en zakken met bil jetten, waarop te lezen stond „Antwerpen is ingenomen. Binnenkort komt gij aan" de beurt. Hartelijke groeten. Veidvlieger- afdeeling ILE en generaal Von Deimling." Dat hebben de Franschen in hunne be richten weggelaten. Zij spreken nl. slechts van- twee „Tauben". Onzen derden tweedekker hebben zij in het geheel niet ontdekt. Wij hebben ook photograph! echo opne mingen gedaan. Er werd door onze bommen groote ma terieel e achade aangericht en in eenige wij ken werden eenige huizen half vernield. Acht mensohen werden gedood en 26 zwaar gewond. C'est la guerre. (Zoo is de oorlog!) Te Parijs zijn zoo snel mogelijk nieuwe maatregelen ter verdediging genomen. Onze luchtvaartuigen waren het eer ste escadrille, dat boven Parijs is gevlogen. Gezamenlijk landden wij weder na 3 uur 45 min. in onze luehtschiphaven." ging omlaag voor nieuwe vangst. De schotel werd leeger, 't mandje al vol ler: op 't laatst was het zoo vol, dat 't den voorraad niet bergen kon. Toen verdween het glibberig zeebanket in de blouse van den matroos, die met den laatsten pannekoek zelf ook verdween, naar 't achterschip zich spoedde met z'n buit. Wat zouden ze smullen, daar! Hij zou ze eens trakteeren! "Wat in de blouse zat was voor hem Zoo'n rakker toch! Zoo'n aap van een jongen.... Stuurman Hein bleef even staan nog, om de verbazing van den kok te zien, toen de hofmeester om den schotel kwamwaar niets meer op lag. Groote ontsteltenis in keuken en kajuit.... gelukkig was de kok geen Vatel.... maar.... flensjes! De stuurman lachte eens flink nifc.... ging naar zijn post terug. Daar verscheen de kapitein op dek.... „Wat was 't eten vroeg afgefoopen," zei later de kwartiermeester. Acht glazen!.... De wacht waa om. Officier en roerganger werden afgelost, daalden naar omlaag. „Heb jij niks gezien, stuurman?" vroe gen wanhopig hofmeester en kok onder 't verhaal „Gezien? Wat zou ik gezien hebben?" vroeg stuurman Hein. „Lucht en water heb ik eezien.... ik.... ik had immers.... de wacht!"-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 1