Legerzaken. Uit Leger en Vlooi Carre spon d e n tJe. MEDEDEELING. X3.E3 BOILED jVTVE^reOgycrri. A van Zondag O November 3.0 X -a. Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam« 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. In Apotheken en Drogisterijen verkrijgbaar. Brochures bij hel Gen. Agenlschap, Sarphalistr. 34, Amsterdam. ^aMarataams batterijen engros. The Edson Co., Reguliers gracht '22, Amsterdam. king komt voor het verkrijgen van een huurbon. Wat de bovengenoemde regeling betreft, deze is gemaakt, om het den Betrokkenen ge makkelijker te maken. Do uitreiking van ■huurbons zal waarschijnlijk verbonden kunnen worden met de militaire uitkeeringen. 't Spreekt natuurlijk ook vanzelf, dat er, op het gebied van uitkeeringen, een tarief- grens gemaakt moet worden en dan zijn or altijd mcnschen, die boven deze grens komen. De valsche zilverbons. D© Minister van Financiën brengt in de „St.-Gt." ter kennis, dat oenige valsche zil- verbons van 2.50 zijn aanjgetroffen, dragen de als torienummer 3-15. By vergelijking van doze valsche bons met de echte stukken van f '2.50 springt het verschil terstond in betoog. De voornaamste kenmerken, welke de bons op het eerste gezicht als valsch doen l erkennen, zijn de volgende. De handteekeningen van den minister van Financiën en van den agent van het ministerie van Financiën zijn uit de Jiand met de pen aangebracht on dientenge volge voel grover en minder scherp dan op de echte stukken. Voorts is de nan den voet van de bons voorkomende strafbepaling met aan merkelijk grooter lettertype gedrukt dan op de eohto bons, zoodat de bepaling op c«e nage maakte stukken 3 regels inneemt tegen 24 re gel op do echte. Eindelijk is in den tweeden regel van die strafbepaling, zooaLs zij op do valsche bons voorkomt, in plaats van het, op de echte bons in den eersten regel opgenomen, woordje „om" (mot het oogmerk Mgedrukt „oi" (met heb oogmerk 01). Het ligt voorhands niet in de bedoeling van rijkswege te weigeren voor de valsche bons vergoeding to geven aan hen, die blijkbaar te goeder trouw in het bezit daarvan zijn geko men. Aangezien echter do mogelijkheid niet uitgesloten, dat hierop moot worden terugge komen, zal het publiek in zijn eigen belang goed doen op de hora aangeboden bons toe te zien on deze, indien zij do bovenomschreven kenmerken vertoonen, te weigeren, of wel zoo- voel mogelijk mot inlichtingen omtrent de her komst hij den agent van hot Ministerie var Financiën to Amsterdam of bij een betaal meester aan te bieden. De Mohammedanen in IMed.-Indië. BATAVIA. Do vele miiiloenèn Molia- medauen in Nederlandsch-Indië zijn vol slagen onverschillig omtrent Turkije's op- fcreden. Er zijn enkele pro-Turksche Ara» bieren, .maar men verwacht dat deze vol doend gezond verstand zullen hebban cm do Nederlands-ene neutraliteit te eerbie digen. 1© luit. Vijverborg, Warmelen. In ons blad ontbreekt ten eenpmale de ruimte om schrif telijk cursussen te houden. De heer Groenen daal zou dit trouwens beter rechtstreeks met belangstellenden kunnen doen. Red- Mil. T. 1. 4e Jagers. Ontvangen zelf te veel om uit andere bladen over te nemen. Rod. Korp. O. G Maandag. In orde. Red. S- J., Maastricht. De bepalingen omtrent ziekengelden geldon voor allen, ongeacht hoe do ziekte is onstaan. Red. Welke korporaal uit Ede is genegen, te rui len met collega uit Mook, met goedvinden van b»ide commandanten. Brieven te adresseeren aan: J. Hulsbergen Henning, korp. Een korporaal, in garnizoen te 's-Hage, wenscht met een korporaal, bij goedvin-.Iiag der commandanten, in garnizoen Brielle of omliggende garnizoenplaatsen te ruilen. Korp. Oranjekazerne, Den Haag, J. H Rcnnink. Een milicien telegrafist van de genie uit het fort a/d. Ham, Stelling Amsterdam zou gaar ne willen ruilen met collega liggende in De venter, Zutphen, Arnhem of Nijmegen. Brie ven te richten militair Telegraaf kantoor „fort a.d Ham bij Krommenie." Welke Landweersoldaat in of nabij Rotter dam wenscht van plaats te verwisselen met sol daat G. Boers te Leerdam? Milicien J. Kooystra, 16e Reg. Inf. 3e bat. 3e comp. zou gaarne ruilen met een milicien van standplaats, uit de omgeving van Delfzijl met goedvinden der wederzijdsche comman danten. Hoofdcursus. Do Minister van Oorlog brengt nader ter kennis dat, met wijziging van do vroegere aan kondiging tor zake voor een plaatsing op den hoofdcursus, op nader vast to stellen datum, do navolgende onderofficieren ter opleiding voor don rang van tweede-luit. worden toe gelaten inf. h. t. 1 J. H. van don Berge, F. H. Meuwissen, L. Boon, D. J. Kwak, N, Krians, M. 1\ Kokje, Th. Hendriks, A. F. Lancker (voorwaardelijk), M. W. van Steiu Uülenfels, J. A. Bonman, W. B. de Jong, H. Th. C. Mooting. .J. H. Wagenvoorde, \Y. Bouhuys, P, WcsterliofJ. A. A. Sitsen, J. van Rhijn, G. W, 't Hart, A. W. Abma, C. F. Hazenberg, H. F. Beenhakker, A. J. A. Oudenampsen, L. W. Russcr, J. A. Geensen, J. M. C. Schaap, H. A. M. Tamson, G. Blokhuis, P. Ch. J. Kies, J. J. van Keulen, J. H. Koole, J. II. (J. M. van Buitenen; inf. Ned .-IndieD. P. F. Hars, Th. G.. A. Doderlein d Win, A. Voigt, E. F. Kengcn J. A. van Dijk;' voor a dm. h. 1.J. Heppener, G. J. van Dongen, J. F. Snijdewint, G. D. Frijlink, A. van der Lip, A. M. Ilijlkomft; adm. Ned.-Indië: H. J. Pluym, u. G. Sis Dijkstra. (,,St. Ct.") Aan Inzenders van gedichten. Wij zitten nog zoo vo! gedichten, die alle op een plaatsje wachten, dat wij al het ont- vangene der laatsto dagen ter" zijde hobben moeten leggen. Men zonde ons s.v.p. de eerste weken geen gedichten meer toe. Als wij door dsn voorraad heen zijn, zullen we waar schuwen, Tot zoolang is er geen plaats. Ver slagen, mededeellngen en berichten gaan ge woon door. Red. De Koningin en het leger. Men schrijft van militaire zijde: We zyn or op een avond met de veldartillerie op uitgetrokken voor oefeningen in do duinen. Er wae al een poosje te voren een fluistorge- rucht gegaan, dat de Koningin onze oefenin gen in hoogsteigen persoon zou bywonen. E.r- lijk gezegd.... heel veel geloof had ik or niet aan gehecht. Zulke nachtelijke oefeningen brengen nu eenmaal baar eigenaardig ongerief ede. Onze batterij was nog niet lang in stelling gebracht of de Koningin verscheen, te paard, in amazone-costuum en met den hoed stevig bevestigd door een breeden band ouder de kin. IIM. werd begeleid door den regiments-com mandant, met wien zij zich telkenmale opnieuw ovor de beteekenis en den aard der oefeningen onderhield. De opmerkingen, welke ik van tijd tot tijd uit den mond van de Koningin op vingen, bewezen niet alleen de oprechte be langstelling, maar ook het zeer zaakkundig oordeel van H. M. Onze battery had tegen een duinhelling een pracht van een dekking. De i telling was uit nemend door de duinen zelf beschermd. Maar H. M. was er blijkbaar van oordrongen, dat men in oorlogstijd zulke stellingen allerminst voor bet kiczi?n beeft en wilde zien. of de bat terij, wanneer ze in het open veld moest wer ken, ook haar dekking zelf zou unuen maken. Ik hoorde, dat zij haar verlangen den kolonel mededeelde en wij kregen kovel oen dekking te maken, dus zand voor de batterij op te hoo- pen. 't Was een stoer karweitje, maar het werk 6cheen tot volle tevredenheid van de Koningin te worden verricht. Tot ra den morgen bleef H. M. bij de oefe ningen aanwezig, de vrij gevoelige nachtelijke koude trotseerende, her- en derwaarts rijden de, den kolonel inlichting op inlichting vra gende. Een poos na onze terugkomst in de kazerne we kwamen eerst 's middags om 12 uur weer bninen kregen we de tijding, dat'het den commandant genoegen zou doen, wanneer wij een glaasje bier dronken en ccn sigaartje rookten op de gezondheid van de Koningin en dat wij daarvoor ieder een kwartje kregen. Het bedrag was door H. M. zelf beschikbaar gesteld. Kon. Nat. Stoun-Comité. Ontvangen bijdragen van militairen van 25 t/m. 31 Octoberle en 4e Sectie hospitaal soldaten 2e comp., Vrouwenpolder, 8 Man schappen 38e bat. Landweer-inf., Middelburg, 13.894; Baron v. H., Toteringen, 8; Op brengst van een schilderijtje, vervaardigd door W. A. K., verloot onder de bezetting van het fort a/d. Winkel, Abcoude, 29.75; Onder officieren, korporaals en manschappen v/h, depot 3e reg. véld-art., 's-Gravenhage, f 6.37 Manschappen 3e comp. 2e bat. 16e reg. 4e div. Moergestel, f 50; Manschappen 4e reg. inf. 3e bat. 3o comp., Leiden, 8.79J Korporaals en manschappen 6e batterij, 2e reg. veld-art., Leiden, f 14.10; I-ÏI-4 Landweer-art., Willem stad, 18.14; Depót 2e reg. vest.-art., Am sterdam, f 10.39Rèéruten eh oude schappen 2e depót comp. XI inf. brig. Oude leazorne, Woerden, 5.17; Ambtonaren mindere geëmployeerden en werklieden bij 's Rijks werf, Amsterdam, 309 73; 2-IIT-I vost.-artillerie, Naarden, f 15.70J. B 15e reg. inf. le bat. 3e comp. Katwijk a/Zee, 2.50; Bezetting vesting IJmuiden, 14.67Porsoneel der bezetting van fort Kwa- kel. Uithoorn, 37.85; Ondoroff., korp. soldaten 1 c. 2 b. 14 r. I., Zuiddorpe, li. Manschappen depot 2e I. B., 's-Gravenhage, 7.834 en 1-Ó5 fres. ;Vest.artillerie, Zwam- merdam, 35.25; IIII6o bat. inf., Oude Tonge, 21.90; H. M. L. W. vest.-art., Ouder kerk a/d. Amstel, 1.50; paarden-depot, Utrecht, 4.47I B. R, inf., Aardenburg, 17.90; J. D.. mil. sergeant, Tilburg, 2; le comp. 2e bat.. 19e reg. inf., Deventer, 59.65; Hospitaal-soldaten, zielcendragersgroep, Naai den, f 3,67. Men meldt ons uit Brielle, dat door de „Brielsche Militaire Kapel", tijdons een con cert to Oostvoorne gegeven, voor het Natio naal Steuncomité f 5 zijn ingezameld. Verloren voorwerpen. Wie kan A. do Vink, smid 6e batterij lie Afd. Ulo Divisie weer in het bezit, stellen van zijn verloren revolverwapen no. 5823? Vorloren Koppel en bajonet, wapenno. 944. De vinder wordt beleefd verzocht opgave te doen aan P. Hagemnn, mil.-soldaat fort Bo- vensluis. Kranig I Terwijl de Landweerpliohtige J de Solla dezer dagen met verlof to Amsterdam ver toefde, heeft hij zich verdienstelijk weten te maken, door hlilp to bieden bij de redding van een vrouw uit det Rokin en daarna de levens geesten bij do bowustelooze drenkelinge op te wekken. Uit Oen Helder. Men schrijft ons uit Den Helder; Gisteravond gaf de Symphonic Vereeniging „Apollo" alhier eene uitvoering, die zeer goed bezocht was eu zeer in den 6maak viel. De muzieknummers, die in de zaal van „Casino" goed tot hun recht kwamen, weiden uitstekend uitgevoerd en de vereeniging heeft eer van haar werk. Op de programma's was vermeld, dat na de pauze eene „Goochel-Séunce" zoude worden gegeven door c'rm Wei-Edel Gcstr. heer O. L J. Sikken8, Res. 1ste luit. der Artillerie, die zich welwillend beschikbaar gesteld had voor het goede doel. Er zoude n.l. eene collecte gehouden worden te bate van het Steuncomité. De luitenant Sikkens, die op die gebied als amateur een waar kunstenaar genoemd mag worden wa9 reeds meermalen zoo vriendelijk eene voorstelling te geven voor de land- en zeemacht te den Helder en men had reeds zoo veel gehoord, dat met eene zekere spanning deze Séance werd tegemoet gezien. Wy moe ten verklarten van bekende beroepsgoochelaars en professeurs op dit gebied, zelden zulke mooio on soms geheimzinnige toeren te hebben gezien en het daverend applaus na iéder kunst stuk was een bewijs van het succes. Ook de opbrengst der collecte was voor het Comité niet te versmaden. Men meldt ons: In de Nieuwe Kerk te Den Helder heeft Zondag 8 Nov. des' n.m. te drie uur een kerk- eoncert plaats, waar militairen voor 5 cent toegang hebben. De opbrengst wordt voor een goed doel bestemd. Het concert wordt gege ven door mevrouw A. van MaanenMartin, sopraan, mevrouw J. VosKrijger, alt, den heer Fl. Nap, Viool, mejuffrouw A. Vos, Orgel. Van Bovenslulsfort. Mil. W. A. Fruyt schrijft ons: „Fort Bovensluis is, vermoedelijk doordat het ver afgelegen is, verstoken van eenig ver maak voor do manschappen, 'behalve een phonograaf, die in ons bezit is. Het aanta! aanwezige platen is niet bijzonder groot, zoo dat ilc mij tot de Soldatencourant wend tot het verkrijgen van meerdere platen, 'tzij dat er personen zijn, die platen voor ons beschik baar willen stellen of anderszins'/. (Misschien weet bet zoo arbeidzame hoofd bestuur van Onze Vloot, Stationsweg 89, Den Haag, ook hier wel raad op. Red.) Uit Steenbergen. Korp. J. v. Eijkolenburg schrijft ons: Bij den troen alhier gelegerd had een kleine, doeh niet zonder boteekenis zijude gebeurtenis plaats, wolke een bewys geelt van de goede versiftudhouding, die in het Nederlaudsche leger Instaat tusschon meerderen en minderen onderling De le luitenant Aldenhoven vierde n.l. zijn verjaardag. Toeu voor hot uitrukken de troep was opgesteld, hield de sergeant Van Miorlo namens de onderofficieren ou 6ol.laten .>o:i to^sjiraak om de hoogachting en genegenheid van kader en manschappen voor den jarigen officier te vertolken. Als blijvende herinne ring aan de mobilisatie werd een klein souve nir aangeboden, terwijl de soldaten hen' een „Lang zal hij hven!" toezongen. De Luitenant Aldenhoven door deze kleine ovatie zichtbaar getroffen, dankte in bet kort zijne soldaten. Tabak. Men meldt ons Op verzoek van onzen krijgsmakker, den milicien J. A. Maas, werd door de Erven do Wed. J van Nelle te Rotterdam den militairen der 2e Compagnie 17 Bataljon Landweer Inf. eene aardige verrassing bereid, bestaande in eene zending van 60 proefpakjea heerlijke rooktabak. Uit Philippine. Mil. W. Monshouwer is zoo vriendelijk ons mede te deelen, dat do hij vele militairen be kende „Hut van Oom Tom" in de St. Alber- tus-Polder onder Philippine door brand is ver woest. Deze plaat geeft, een duidelijke voorstelling van het rammen (overvaren) van. een Dnitsche duikboot door de Engelsche torpedojager „Badger". De Cevonden voorwerpen. Een gevonden koppel en bajonet met het 217 L.W.I. 't Slot van hot bericht wat, wapenummer 6930 van het korps Torpedisten rui ver roclame voor een firma, die'wij reda:-is to bevragen bij J. C. Schellenbach, fort de tiorccl niet maken. Rod. Hel bij Willemstad. Depotoomp. Bat. A. Mil.-korp. P. de Graaff schrijft ons. In elk blad van de Soldatencourant vindt men artikels gewijd aan diverse gezellige avondjes, welke onze wapenbroeders aan de grens en andere plaatsen medemaken Wij, mannen van de le Dopótcomp. (bestaande uit onderoff., korporaals en manschappen van het 3o Reg. Inf.) kunnen ons verheugen in een, vóór 5 weken opgericht muziekgezelschap, be staande uit korporaals en manschappen van genoemde compagnie. Dank z\\ de krachtige medewerking van onzen comp. Ct., den weled. gcstr. hoer Krantz, kon hot korps onder den directeur, den mil.-korp. P de Rooij, tot zoo'n hoog peil gebracht worden. Wie weet hoe gauw de verschillende detachementen bij elkaar gebracht worden, onder het spelen van de le C-ompagnie-Marsch. Ziehier, mannen van het 3c Reg. Inf. wat uw makkers doen, nm het elkaar zco aangenaam mogelijk te ma ken: Mil.-korp. P. DE GRAAFF, Lcgér-depót. Uit Delfzijl. Sergeant II, Barnstijn Bchrijft ons: Dat do sympathie der burgers voor de mili tairen niet verflauwt ondervonden a ij a Zaterdagavond j.l. De Rederijkerskamer „Groningen" uit, Gro ningen kaant ons op ccn tooncciavond vergas ten Dat de roep, wolke van doze hoogstaand' vereeniging uitging, groot a as, i.owees a-el het feit, dat ook door do inwoners een druk ge- de buitengewone omstandigheden wettigen bui tengewone maatregelen. Voor hen, die mot rasten wil bezield zijn om te doen. wat «enigs zins mogelijk is, voor hen, die niettegenstaande do onderbreking nog trachten willen hun examen zoo goed mogelijk af te leggen, voor hen kan deze cursus een uitkomst zijn. Hij, die aan dezen cursus wil deelnemen, vrago nadere inlichtingen aan het „Instutuut do Hegt." te Rijswijk (Z.-H.) Uit Zoutkamp. Men meldt ons uit Zoutkamp: Ons detachement onder luitenant Kok heeft woei' eens een prettigen middag gehad, daar too in staat gesteld door milde financieele bij- dra--; u, waarvoor verschillende prijzen konden worden aangeschaft voor de navolgende wed strijden Hardloopen met hindernissen. Winnaare: K. Bosma, J. }3okma, B. Hoekstra cn J. de Jong. Ringfietsen. Winnaars; R. Groenendal, Veld man, Rijpkema en v. Balen. Talhoutrapen. Winnaars: Rijpkema, v. Balen en v d. Wouden. Vaatje kruien. Winnaars: Joustra, Groenen- da.il. Dokknma, Ten Boom en Veldman. Estafettonloop. Winnaars: Kok, Harren en Visser. Do prijzen werden met eene geanimeerde toespraak door den luitenant uitgereikt. Fort RIJnauwen. Men meldt ons: Gisteravond trad de heer Joh. Grapendaal, humorist, voor onze bezetting op. De cantine Dan "n rui we koffie te gaan zetten was dicht bezet. Dank zij het muziekcorps van pjT1 }^r ]f<t. het fort, worden de lange pauzes aardig go- Gisteren dacht ik ook aan jou" schattebout kort. De sergeant v. d. gaf ons tevens Ik Wfla aftn >t kok<?n on {n - eemge zeer aardige pianostukken ten gehoore, r'- Brief van Marie aan Plet. Antwoord op no. 29. (Van wielrijder M. W. B.) Lieve Piet! Ik heb ju brief in goeden welstand ontvangen. Ook ik word bezield door hot vorlaag<vn% Om jou weer eons te zien liev© Piot, Je trouwe vrouw vorgeet ja niat. Ik zal je eens vertollen gaan, Wat ik dóoi jou heb verkeerd gedaan. Ik was aan 't koffie zetum, begrijp het wel, Daar trok opéén© iemand aan de bel. Jo begrypt, ik vlieg toen naar voren, Zonder mij aan den koffiepot te Kt.wen. „De Post' hij biedt dien brief mjj aan, Ja, ik zal u nog meer vertellen goam. Ik scheurde hém open, heel vlug En keerde weer naar do keuken terug. En las irr-t alle aandacht je brief, Ik had medelij met je, hartendief. Ik las. je was gevangen genomen En door mijn beeld in vijand» handen gekomen. Jammer dat je vriendon zijn verslagen, Je moet niet aan my denken in deez' dagen. De groeten heb ik gel aan aan Griet. Dat vroeg je imrrnra lieve Piet. Maar voor dat myn brief is govuld, Zal ik vertellen, wat er :s gebeurd door jouw schuld. Ik was dus weer in de keuken teruggekeerd En dacht, wat er alzoo was gepasseerd. En was te zeer in gpdaebten om ion Piet, Zoodra ik het water op do koffiobooncn giet. Je begrijpt dat was voor mij een strop, En or zat toch niets anders op, De Russische pantserkruiser „Pallada" zinkt na getroffen te zijn door een torpedo van de Duitsche onderzeeboot „U 26". „Tot Steun Vereenlgd". j bruik werd gemaakt van de toegangskaarten, Matroos P. v. d. Berg a/b Hr. Ms. W.schip (,i®.1</ok voor hf? tégen lagen prijs waren be schrijft ons schikbaar gesteld. Een half uur vóór het be- Wij hebben Een aardig kiekje in do Belgische stad Brugge, waar Britsche troepen de „Grand LPlace" pauseoren tijdens het terugtrekken der Belgen uit Antwerpen onder bescherming van den WelEd. Gestrongen Heer J. C. Schraver, ka pitein der mariniers, cn onder leiding van den kwartiermeester v. d. Lans een Gymnastiek- en Tooneelvereeniging opgericht, die den naam draagt welke reeds alles zegt: „Tot Steun Vereenigd" en dus zijn hulpzame hand wil bicden waar zulks noodig is. Om ook onze menschlievendheid te toonen, evenals onau kameraden aan boord van Hr. Ms. Gelderland zijn wij niet stil gaan zitten en hebben in 12 dagen iets tot stand gebracht wat niemand hééft durven donken. Want Don derdag 29 en Vrijdag 30 Octoiler gaven wij alreeds een uitvoering in het Casinogebouw, welke beid» avonden voor een stampvolle zaal mot succes bekroond werd. Beide avonden mochten wij ons verheugen niet alloen in een talrijke publiek, waarvoor wij speelden, maar ook in de aanwezigheid van vele autoriteiten, d.'o daarmede bewezen, dat zij 't doel waar voor wij speelden zeer op prijs stelden. En 't deed den president dan ook goed, dat hij zoo'n schoone gelegenheid had gevonden om namens do vereeniging bij de openingsrede zijn dank uit te spreken nan commandant en len officier van Hr. Ms. W.schip voor de vele medewerking hem en de vereeniging verleend. En dat 't geen wij gepresenteerd hébkon., als hoofd nummer ,,do Artisten-Revue", Gymnastiek, Rekstok en Barren", afgowissold door verschil lende voordrachten en tot slot. standen in den smaak viel van 't Heldersche publiek bleek wol uit 't aanhoudend gplach. 't daverende applaus en de vergenoegde geziohten. Dat de vereoniging met trots op die avon- den terug nmg zien, blijkt wel uit de vele dankbetuigingen, die haar ten deel vallen. De vereeniging droeg 78.43 voor de Bel gische vluchtelingen en de andere oollectelijs- ton f 64 san het Steuncomité, totaal duè on geveer f 142 van onzen bodem. En de hoop van T. S. V. is, dat zij, waar wij ook niet aan twijfelen,in 't laatst van No vember weer een uitvoering mag geven, die veel publiek zal trekken en welke dan ten bat» komt van 't Kon. Nationaal Steun-Comité. Moge onze vereeniging in goede harmonie voortleven en nog menige uitvoering geven ton bat» voor de noodlijdenden, die in deze dagen van barmhartigheid zoo 'zwaar beproefd worden, dan zullen onze loden tevreden zijn. P. VAN DEN BERG. Uit Delft. Men bericht ons, dat onder de in Delft Jn garnizoen liggende militairen »en elftal is op gelicht onder don naam Militair lltal Mobilisatie 1914, met hét doel de voetbalsport, in zoo goed DJO- mogelijken vorm te beoefenen. schikbaar gesteld. Een half gin der voorstelling was de groote zaal v het Hotel Schurink reeds geheel gevuld. Nadat de militaire autoriteiten waarvan velen met hunne dames waren binnengekomen, hadden plaats genomen, bracht de heer N. N. Baa- rends een woord van dank aan de leden der Kamer voor hun zeer gewaardeerde welwil lendheid. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven „Mijnheer de Senator" van de bekende „nlij- spelfabrikanten'' F. von Sehönthan en G. Ka- aclburg. Genoten is er dezen avond zoowel door de quakteiten van het geestige stuk, als 'oor het superieure spel der medewerkenden Dikwijls werd bij open dook geapplaudiseerd en verkeerde men in den waan spelers van professie voor zich te zien. Na het laatste bedrijf moest verschillende malen worden „gehaald en vertolkte een stormachtige bijval den dank der aanwezigen. Voorwaar, Groningen kan trotsch zijn een Kamer als deze onder hare talrijke voreeni- gingen te tellen. Het was een avond welke door het publiek en in het bijzonder door de militairen op hoogen prijs werd gesteld. Wij sluiten met den wensch de dames en hceren ..Rederijkers" spoedig eens weer in ons midden te zien. H. B. Eindexamen H, B. S. 1915. Ongetwijfeld zullen zeer vele II. B. S.-ers het betreuren, dat hun studie onderbroken is door de mobilisatie. En waar hot einde daarvan nog niet te voorzien is, hebben zeer velen de hoop al opgegeven het volgend jaar examen te doen. Ën aangenomen, dat zij het volgend jaar hun studie kunnen hervatten, zal het. voor velen niet een groote stap achteruit zijn zoo vele maanden geen boek in handen genomen ie hebben? Deze overwegingen hebben eenige leeraren M O., die meerendeels reeds vele jaren voor hot Eindexamen opleiden, er toe gebracht, de handen ineen te slaan en te trachten, zooveel dat mogelijk is, den studie-weg weer te vindei en eene poging te doen, dien weg U>t het ge wenschte dool af te marcheercn. Zij stellen zich voor, een schriftelijk cursus te leiden, voorloopig voor de voornaamste vak ken n.l. Wis- en Natuurkunde, Scheikunde. Werktuigkunde, Nederlandsch, Franech, Duitsch en Engelsch. Deze cursus zal behandelen wat de gemiddelde 5e klasse eener H. B. S. geeft. Zij, die de 4e klasse hebben afgeloopen en zij, die dit jaar zijn afgewezen, zijn dus dege nen, die dezen cursus zullen kunnen volgen. Wij ontveinzen ons geenszins de groote moei lijkheden. die deze wijze van studeeren den aanstaanden candidaten biedt. De dienst gaat natuurlyk voor alles. Gebrek aan tijd zal dus voor velen een groot bezwaar zijn, ook is deze wijze van onderwijs ontvangen niet zoodanig, ;alfi een normale. Kan het pok niet zijn. I Maar jrc.i.fco c.. c hetgeen bijzonder in den smaak viel. Wij hopen, dat als de heer G. nog eens komt, zijn moppen wat verscher zullen zijn. A. v. B. Fort Rijnauwen, 4 Nov. 1914. Ervaring van een Roode-Krulsman. (Van hospitaalsoldaat L.) Wij zijn alle mannen van het Roode Kruis, En hooren bij iedere afdeeling thuis. Wij verleenen onze hulp aan zieken en gewon den, Dat hebben onze kameraden dikwijls ondervon den. Wij zijn altijd bereid tot laat in den nacht, Als er soms een dronken thuis wordt gebracht. Dan krijgt hij een spoeling voor zijn maag, Die trekt naar zijn hoofd en maakt hem weer klaar. Wij reizen en trekken door geheel ons land. Steeds bij ons in i-oorraad alle verband, Zoo hebben wij laatst, in Sprundel gezeten, Zoo'n negorij zal ik heusch niet vergeten Daar kon je loopen door &tof en slijk, En nooit zag je eens een flinke moid Totdat wij dan allen met een hoera, Vertrokken naar het schoone Breda. Daar waren wij op ons gemak in 't kwartier, En hadden wij allen pret en pleizier. Meestal gingen wij 's avonds van den dienst bevrijd, Op stap met een flinke keukenmeid. Maar ons pleizier was van korten duur, En toen kwamen wij weer van het zoet in zuur. Op een Zaterdagavond moe en mat, Kwamen wij terecht in het Krabbegat. Wat wij allen hier hebben ervaren, Als u wil, zal ik het u verklaren Wij waren nauwelijks aangekomen. Of de Belgische vluchtelingen kwamen stroo men Allen zeer vermoeid en bezweet, Werden zij door ons allen welkom geheeten, Zelfs tot 's avonds laat in den nacht. Trokken wij voort ieder met een vracht. Gooide ik eoda bij de aardappels. Non. dat is net i*re voor rrr—r. Van Happela. Ik kreeg natuurlijk een aardig standje, Ze zeije bent. me een bij de handje. Lochem. M. W. B. De Mobilisatie. (Door J. D. v. Steen.) Mobilisatie, dat woord maakte me blij, Want, daar wa« inzender dezer gelukkig ook ba. Met vele anderen werd gauw een school L. 2de Drlef van Kees aan Marjan. Antwoord op den brief van Marjan geplaatst in No. 23. (Van serg. Persklomp uit Sprundel). Liefste Marjan, ik ga oe vrouw weer schrijven Da 'k 't jammer vind, zoo ver van jou te blijven Dat 't hier in 't durp zoo ak'lig liggen is Ze noemen 't Sprundel a'k me nie vergis, Mar daarom wil ik nou toch nie gaan treuren D'r kan alevel nog zooveul gebeuren Mar laat gebeuren, zooveul ais 't mar kan Gij blijft toch steeds m'n liefste Marrejan. Wat wij hier doen, da za'k oe is vertellen Gewis zal dat oe hartgeklop versnellen We gaan hier dagelijks toch nog op stap En maken soms ene zevenuursohen trap, Want loopen is iets, dat we allen kenno Anders zouwen we geen flink soldaten benne En loopen is 't dat ik verduld goed kan Vooral nou 'k sokken heb van jou Marjan. Ik vond 't erg lief, da gij me die lest stuurde Wat mij natuurlnk in de wolken vuurde Gooide gauw toch' mijn modelsokken weg En trok de jouwe aan snapte gij wel zeg, En ook de wor6t, die gij me het gezonden Die heet aHank bij mijn z'n weg gevonden Die zit er in, ik kan ze zoo wel an Knappe vent die 'm trughaalt he Marrejan. Tegenwoordig mogen we weer naar huis toe komma Da za'k gouw doen, da snapte potverblomme Want ik kreeg dagelijks nog steeds meer trek In een deur jou gebakken pan met spek. Da 'k nog nie bij oe ben dat kunde gij wel snappen Dan diende m'eerst noe 'n paar pop te lappen Mar ge wit ik kom, zóó gauw as ik maar kan Dan zie 'k oe lieve tronie weer Marrejan. Zoo gaarne zou ik oe toch nog eens zoenen Denk ik maar steeds bij 't poetsen van m'n schoenen Ik kwam zoo graag, mar ik kan er nie voor, 'k Ben nie aan bod zeet de serzant-majoor, Geleuf me steeds zal 'k van oe blijven houwen En later hoop ik nog is met oe te trouwen As ik jou mar de mijne noemen kan Dan zulde 't goed hebben, dag liefste Mar rejan. fi. PERSKLOMP. Eén man aan de deur en de ramen diemgestopt, En dat voor je Zondag, hot zal je gebeuren, En buiten daar stonden de vrouwen te zeuren. Eindelijk gingen de deuren dan open, Wo zouden dan weer eens met vieren gaan loopen, Geeft acht! werd er dra gecommandeerd, En naar het station opgemarcheerd. Dicnzelfden dag werd II. nog bereikt Geloof me dat je dan vreemd uit jo doppen kijkt. Een poosje daar en wij rukten op Brabant aan, En daar zijn wij van vooraf aan het loopen gegaan. 50 man in een schuur, hooid aan voet, ajakkes, En de kippenpunaise* liepen vrij over je bakkes, Gelukkig zijn wij spoedig naar een sooe gegaan En dat stond ons allen vec-1 beter aan. Maar na eenige weken kwam een eind aan de pret, En op hoog bevel werden we toon in H. gezet, Daar kon je heerlijk van do grenswacht profiteeren, En voor oefening wat Vlaamsch en Duitsch gaan loeren. Den meesten stond dit leven dan ook wel aan, Al kon je malkander niet meer verstaan. Doch o wee, alarm klonk, weer zijn we gaan loopen, En als het ware te B. binnengekropen. Nu zijn we weer gewend en zeggenHet Is hier goed, Behalve als je met vacantie huistoe moet. Want als jo mist de 1 daagsche tram-expres» Dan loop jo zoowat naar de stad een uur of zes. Maar enfin, als je huistoe gaat is dat geen bezwaar, Al staan je stelten dan soms eens wat raar, Maar toch zouden we ons zeer gelukkig hebben geacht, Als men ons nu eens dichter hij huis had ge bracht, Al 3 maanden zijn we nu reeds van vrouw en kind. Geen mensch die dat natuurlijk prettig vindt, F,n met mij zijn er velen, die dan ook begeeren, Dat men ons naar de standplaats zal dirigceren En zijn we daar dan ook weer het leven moe, Dan gaan we weer eren vroolijk naar Brabant toe. J. D. v. STEEN. Klein Holland. (Van korp. Groeneveld.) Holland, met je grootech verleden, Krachtig, stoer Batavenland; Tachtig ia ren lang gestreden, Losgeraakt van Alva's band; Trotsch zijn w' op die vroeg're mannen, 'fc Zij ter land of 't zij tor zee, Nam Piet Hein met notendopjes, Spanje's Zilvervloot niet mee? Gedenk de dagen van de Ruyter, Van een Tromjj, van een Van Speijk; Al die glorierijke mannen, Gaven van hun daden blijk; En dan volgen Rembrandt, Vondel, Meesterlijke kunst'naarshand; Alles van die kleine natie, 't Stipje groote Nederland. Frederik Hendrik, „Stedendwinger", Maurits turfschip voor Breda; Oranje-Nassau's vorstenzonen, Vinden nooit hun wedergaj Beukelstoon z'n haringkaken, Laurent's Janszoon's alphabet, Hogendorp, Van Maasdam, Stirum; Hebben z' niet ons land gered? En nu zooveel eeuwen later, Leeft de geest dier mannen voort, Hooren wij hun krijgscommando's, Als de vrede wordt gestoord Groot in 't kleine, klein in 't groote, Lijfspreuk van die eeuwen Weeèt, zoo 't noodig is, mijn Holland, Zelfs voor groot're macht niet bangl B. 8. O. Katwijk »AA Zoa.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3