"'■-■pSvifS wm It» %'Wk Allerlei. OP ZEE. K&s m Binnenland. gÖïif)ATE]VOOTJHiLKrT van aoïlQag 8-arovemoer j 5, j l.v'A. -f.v vmSmrM? wMËÊ^&^k Nu de strijd zich ook tot de kast uitstrekt worden ook in de duinen loopgraven aangelegd. Onze plaat geeft zoo'n loopgraaf in het droge duinzand dicht aan zee in het noorden van Frankrijk. Aan het front in het Argoimenwoud. Het volgende is vertaald uit een br'ef van een Duitsdhen. sergeant-majoor: i „Twoede sectie, aantreden. Alles present? - Nummeren. Wie zijn leven lief heeft, houdt in de eerste 24 uur zijn mond; -wie zoo onkame raadschappelijk is om door praten de anderen in gevaar te brengen, -wordt zon der pardon gestraft. Links om; uit den pas-marsch." Zonder eenig geluid sluipt m'n sectie achter elkaar langs iet smalle boschpad, bukkend achter het struikgewas. Veel tijd bot filosofeeren Lebben we niet. Plotseling slaat een regen van kogels in de struiken om ons heen ..liggen". Een kwartier, een half uur gaat voorbij, eindelijk vermindert het schieten. Nog 200 meter en we hebben de plaats bereikt, waar onze makkers onder heftig vuur bezig zijn smalle loopgraven te maken. Ik geez mijn bevelen,,Van elke groep vier man met vaardig geweer naar voren en scherp uit kijken; de overigen de loopgraven verbree- den en versterken.1" Daar komt de com pagniescommandant persoonlijk bet bericht brengen, dat bij het vallen van de duister nis oen aanval kan worden verwacht. Dus allen de geweren genomen en zich gereed Louden. Door Let kreupelLout kan men nog geen vijf meter vooruit zien bovendien wordt heb nu 6nel donker. Iedereen luistert üoo scherp mogelijk. Ik meen een zacht gefluisterd Fransch bevel te hooren op hetzelfde oogenblik vallen links van ons schoten. Na enkele seconden meende ik, dat in onze dekking kogels slaan, zoodat ik be grijp, dat de vijand op dertig, Hoogstens vijftig pas van ons in stelling ligt.. Ook in onzen rug vallen schoten. Zoo goed moge lijk verdeel ik het vuur. Tot middernacht •blijft het schieten met afwisselende kracht aanhouden. Langzamerhand treden vuur- ipauzen in en eindelijk kunnen wij ons graaf werk hervatten, waarbij we ons niet storen aan enkele losse schoten, die nog vallen. Scherp wordt intusschen uitgezien, en vooral aandacht gewijd aan de boomtoppen. Een oogenblik geef ik me aan m'n ge dachten over en denk ik aan huis. Maar lang duurt het wiet. ,,Majoor," fluistert naast me een stem, ,,die berk daar links be weegt verdacht." Én werkelijk, de kroon hangt vreemd zwaar voorover. Mijn man nen jagen eenige salvo's door de takken als we enkele dagen later zoover zijn ge vorderd, vinden we in den boom het lijk van een Alpenjager, geheel met loof en takken omwonden, nog met een riem aan den stam vastgebonden. Onafgebroken wordt den geheelen nacht en den volgenden dag doorgegraven. Wij beantwoorden het vijandlijk vuur niet, dat zou maar ammunitieverspillen zijn. Nu en dan komt het bevel„liggen, de mitrailleur gaat schieten", en een oogenblik later vliegen de bundels over onze hoofden. Dan weer wordt gemeld: „Opgepast, de mijnen werper komt in actie". Dn dan vol gen wij de baan van het projectiel, tot het vijftig meter vóór ons inslaat en we allen plat neervallen, om ons te dekken, want de scherven en stukken bommen vlie gen tot drie, vier honderd meter ver in het rond. T>t geweer-patroon. Hans Windekilde, onderwijzer aan een Duitsche school (al komt de nationaliteit er eigenlijk niet op aan) schrijft bet volgende aardige stukje over de geschiedenis van een Russische geweerpatroon (al komt ook de nationali teit van deze patroon er feitelijk niet op aan Ik weet waarlijk niet vanwaar de patroon afkomstig was, of zij uit deze of uit die munitie-fabriek kwam. Vermoedelijk had het ding een lang leven reeds achter den rug, in een overvolle munitie-opslagplaats, ergens diep in het vijandelijke land. De pa troon had bijna een rol van belang gespeeld, toen zij uit het magazijn werd gehaald, om in de patroontaach van den soldaat terecht te komen. Eenige dagen lang slingerde de latroon in de koppeltasch van den soldaat ^ieen en weer, eenige malen grepen de vin gers van den soldaat er naar, doch telkens ontsprong zij den dans. En zoo beantwoord de de kogel niet aan zijn bestemming, om door den loop van het geweer te worden ge jaagd en oen vreemde borst te doorboren. Hoe de kogel latex in het bezit kwan yan. den eersten niet militairen eigenaar, in ons jiorpje -midden jn bet land, de hemel T hi Vóór het vallen van de duisternis en dus vóór den aanvang van het avondconcert, moesten we worden afgelost. Maar in plaats daarvan krijgen we bevel„De sectie blijft nog 24 uur in het voorterrein; etenhalers naar achteren komen." De ketels worden losgegespt en twee man van elke groep loopen snel naar de keuken wagen, die tot op een half uur afstand is Rustig wordt het maal verorberd, dat ons voor de tweede 24 uur de noodige krachten moet geven. En ook deze gaan voorbij, terwijl we ons steeds vooruitwerken. Het gaat nu wat sneller, daar een sectie pioniers ons een handje is komen helpen. Ik beproef nog met een sergeant al kruipend de vijan delijke stelling te naderen om deze te ver kennen voor een aanval, maar ze zijn op hun hoede; we krijgen vuur, zoodat ik van mijn plan afzie. Tegen den avond komt de aflossing, zoo dat ik met mijn sectie 400 meter achter waarts kan gaan. Ik heb slechts drie gewon den gekregen. Na zestig uur in touw te zijn geweest, kruip ik in ons aardbol, dat volgens' het ontvangen bevel, zoo „bewoonbaar moge lijk" is gemaakt; ik trek m'n mantel aan en steek m'n voeten in een zak. Inslapend hoor ik nog de stem van den compagnies commandant, die den dienst voor den vol genden dag uitgeefteen uur theorie, een uur exereeeren; geweerpoetsen en uitrusting reinigen. En dat op nog geen halven kilometer ver wijderd van de vijandelijke loopgraven Rusland. Op hot Oostelijk oorlogstesrein. WE EN EN. Officieel wordt bekend ge maakt: Ook Woensdag verliei>en de opera ties op het noordelijk ooriogstooneel geheel en al volgens het opgemaakte plan. Onze troepen verjoegen den vijand, die zich genesteld had aan den westoever van de San, uit al zijn stellingen, namen meer dan duizend man gevangen en maakten ma chinegeweren buit. Ook in het Stryjdal vermocht vijand onze aanvallen niet te weerstaan. Hier wer den vijfhonderd Russen gevangen genomen en een machine-geweer en ander oorlogsma- tsriail buitgemaakt. Een ■pogrom te Lemberg? Uit Warschau te Weenen aangekomen reizigers vertellen, volgens het „Achfc- Uhr-A'bendblatt" van groote pogroms te hemberg, dat thans door de Russen bezet is. Vijftig aanzienlijke Joodsche burgers zouden door Russische soldaten vermoord zijn en een groot aantal andere gewond. De Pookche afgevaardigde Breitner, die tegen het gebeurde protesteerde, zou gevangen genomen zijn en naar Omsk in Siberië ge zonden. T u rkije. De Russem trekken de Turksche grens over. PETROGRAD. Officieel wordt gemeld, dat de Russische troepen, uit Kaukasië ko mend, de Turksche grens overtrokken en mag het weten. Voor het eerst zag ik de patroon in handen van kleine Pietje. Het was aardrijkskunde-les, en het kereltje, dat reeds verzamelaar was van eenige Belgische uniform-knoopen, vertoonde met jongens trots de nieuwste vermeerdering van zijn militaire collectie; hij kraste er bovendien streepjes mee over do opengeslagen bladzijde van zijn atlas. Daarna drukte hij den kogel eenige malen in den arm van een klasge noot, waarschijnlijk oni de proef te nemen hoe het moet voelen, wanneer de kogel er dwars door gaat. De buurjongen piepte even, en dat vestigde mijn aandacht er op, zoodat ik wel moest overgaan tot het m beslag nemen van het projectiel. Ik onder zocht zeer voorzichtig den kogel, doch al spoedig bleek me, dat het ding volstrekt ongevaarlijk was geworden, en dat alle kruit er reeds uit was verdwenen. Dus had ik er geen bezwaar tegen, toen de tijd der straf-ach terhouding verstreken was, de patroon weer terug te geven aan den recht- matigen eigenaar, Pietje. Tevms nam ik n 1 do moeite c'en ver deren levensloop van de patroon te volgen hetgeen mij niet al te veel moeite kostte l'.s kl&esen-onderwijzer, die het gescharrel van zijn leerlingetjes steeds van zoo dichtbij kan nagaan. .Uit Pietjes broekzak is de kogel terecht Kara Kilissa en andere plaatsen namen üa de Turksche troepen te hebben verslagen. KONSTANTINOPEL. De Russen be gonnen hunne posities in de nabijheid van de grens te versterken, werden echter vol komen teruggeslagen uit het gebied van Kara Kilissa en ïcchan. Engelsche oorlogsverklaring. LONDEN. Een buitengewone uitgave van de London Gazette" bevat den tekst van de formeelo oorlogsverklaring aan Turkije. De beschieting der Dardanellen. LONDEN. De Times verneemt uit Athe ne, dat volgens de laatste berichten van Te- 11 ©dos het bombardement van de forten der Dardanellen te zeven uur 's morgens (gis teren dus) begon. De beschieting duurde 15 minuten en werd later hervat. Voor de be schieting der Dardanellen naderde een eska der der bondgenooten het fort Kum Kalessi aan de Klein-Aziatisch e kust. Van het fort werden vele losse projectielen afgevuurd. Het Italiaansche eekader is naar Rhóclos teruggetrokken. Een Amerikaansoh en twee Italiaansche oorlogsschepen bleven voor Beiroetn ter bescherming der Europeanen. KONSTANTINOPEL. Officieel. Bij de beschieting van den ingang der Dardanellen loste de vijandelijke vloot 240 schoten, zonder echter belangrijke schade te veroorzaken. Onze forten lostên slechts tien schoten, waarvan een een Engelsch panteerschip trof, waarop een ont ploffing volgde. Bij Aivala in Klein-Azië is een Engelsch stoomschip tot zinken gebracht. Duitschers en Turken. KONSTANTINOPEL. De Duiteoke kroonprins seinde aan den Turkschen mi nister van oorlog Enver pasja: het Vè Leger en zijn aanvoerders zenden het Turksche leger hun broederlijke groeten. Cyprus geannexeerd door Engeland. LONDEN. Officieel wordt medege deeld, dat Engeland het Turksche eiland Cyprus (dat het feitelijk reeds lang in bezit had) heeft geannexeerd. Zuid-Af rika. De rebellie. KAAPSTAD. De rebellie van "Beyers in West-Transvaal en van Maritz in het noordwesten van de Kaap schijnt thans ge heel bedwongen te zijn. Naar verluidt worden onderhandelingen gevoerd tussohen de rebellen in bet noorden van den Vrijstaat en bemiddelaars. PRETORIA. Officieel. Nog gaven zich 106 rebellen, o. w. vier Duitsdie luitenants en zeven soldaten, vrijwillig te Carnarvon over. PRETORIA. Een getrouw gebleven commando is slaag geweest met de rebellen in het district Rustenburg, waarbij het twee man aan gedooden en vijf aan gewon den verloor. Later nam Botha het bevel van het commando op zich, dat toen de rebellen uiteen joeg. Op verschillende plaat sen geven de rebellen zioh over. Een Duitsohe kruiser gezonken. BERLIJN. Officieel wórdt gemeld, dat de Duitsohe groote kruiser „Yorck" heden morgen in de Jade op een havenmijnver- sperring is geloopen en gezonken. Volgens tot dusver ingekomen berichten zijn 382 man, meer dan de helft van de bemanning, gered. Het dellingswerk werd door den dikken mist bemoeilijkt. (De „Yorck" is een pantserkruiser in 1904 van stapel geloopen. De waterver plaatsing is 9500 ton; het schip liep 21.5 knoop, voerde 4 kanonnen van 21 c,M.„ 10 van 15 c.M., 12 van 8.8 c.M., 2 machi negeweren en 4 torpedolanceerbuisen. De bemanning bestond uit 591 koppen, De Jade is een rivier in Noord-Duitsch- land, die uitloopt in den Jade-boezem, waarin Wilhelmshaven ligt.) Een Fransche pantserkruiser in gevaar. Iemand, die deel genomen heeft aan het gevecht, vertelt in het „Linzer Volksblatt" hoe de Fransche pantserkruiser „Ernest Renan" op 17 October, toen heb Fransche eskader ter bescherming van een munitie- en proviand-transport langs de kust van Dalmatië kruiste, slechts door een toéval aan den ondergang is ontkomen. De kruiser was de kust tot op 12 K.M. genaderd, ter wijl de andere schepen op 20 K.M. afstands verder voeren. Het opende een moorddadig vuur met zijn snelvuurkanonnen. Plotse ling wérd vanaf het schip een onderzeeër ontdekt, die dadelijk onder vuur genomen werd. Hij dook toen onder de kiel van den kiuiser en ontkwam, maar had intusschen aan den kruiser geen schade kunnen toe brengen. De pantserkruiser richtte toen zijn vuur op een torpedoboob en een torpedojager, die links en rechts aan den ingang van de baai op wacht lagen. De schepen werden echter niet geraakten vluchtten de baai in. gekomen in dien van den brutalen Kareltje; de ruil had plaats dank zij een vrij volledig assortiment van Russische, Fransche en Engelsche uniform-knoopen. Doch Kareltje behield^ de patroon niet lang, aangezien een drie-cents-taartje hem deed wankelen in zijn voornemen om een internationaal arsenaal aan te leggen. Dus werd Bob, de jongen van het drie-cents-taartje (zijn vader is koekenbakker) de nieuwe eigenaar van de patroon. Bob veranderde zijn kogel in een dum-dum later hield hij stok-stijf vol, dab de kogel van den beginne af een afgekrasten kop had gehad, doch eigenlijk heeft nooit iemand hem geloofd, en er zijn van z'n kornuiten, die verzekeren, dat ze hem zelf aan den arbeid hebben gezien met zijns vaders timmergereedschap," toen hij den kogel van boven bewerkte. Na deze kunstbewerking deed Bob er plotseling afstand van ten behoeve van Chrisje Pleyol. Deze heeft op en voor -mij onbekend gebleven wijze dezen ptach- tig£p ruil tot stand weten te brengen. Dé beele klas was jaloers op de patroon, dum- dum of niet. En zeker wilde iedereen het ding in zijn verzameling een eere-plaate in ruimen. Dat dus Chris do laatste eigenaar werd moet aan den natuurlijken handels- aanleg van dezen leerling gelegen hebben zijn vader houdt er ook -trouwens Van de „Emden". BERLIJN. De commandant van den klei nen kruiser „Emden" heeft het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse gekregen, alle officieren, beambten, delcofficieron, 50 on derofficieren en minderen ontvingen het IJzeren Kruio tweede klasse. De „Ophelia". De Britsche admiraliteit bericht, dat het Duitsclie schip „Ophelia", dat de Roode Kruis-vlag voert, opgebracht was, omdat de naam van het vaartuig niet was medege deeld aan Zijner Majesbeit's Regeering als dien van een hospitaalschip, in overeen stemming met de oischen van het verdrag, en omdat het schip, ten tijde dat het aan getroffen werd, zich gedroeg op een wijze, die onvereenigbaar was met do verplichtiü- |gen van een hospitaalschip. De zaak van net schip zal volgens den gewonen gang van zaken voor een Prijzenhof worden gebracht. Aangehouden. LONDEN. Uit Simonstad in de Kaap provincie wordt geeeind, dat hulpkruieere in de haven een Noorsch schip hebben aange houden, dat bestemd was voor Ludersly- baai (Duitsch Zuidwest-Afrika) en een lading kolen (dus contrabande) aan boord had. De aanval op Tslngtau. NEW-YORK. Uit Tokio wordt officieel gemeld, dat men gelooft dat de kruiser „Kaisorin Elisabeth" zich zelf in do lucht iieefb doen springen op de reedo van Tsing- tau. Het drijvende dok is eveneens geson- ken. Het bombardement wordt voortgazet. De „Ivaiserin Elisabeth" is een der oudere Oostenrijksche kruisershij liep reeds in 1890 van stapel. De waterverplaat sing is 4064 ton; de snelheid is 19 knoop op den proeftocht geweest. Het pintserdek is 5 c.M. dik. De bewapening.bestaat uit twee kanonnen van 23, c.M. in barbettes, zes van 15 c.M. en 16 van 4.7 c.M. De bemanning bestaat uit 360 koppen. De militaire waarde van dezen in Oost- Azië gestationneerden kruiser is gering. TOKIO. Een telegram uit Tsinan in Sjangtoeng meldt, dat de Japanners voor „Glasgow" en de hulpkruiser „Otranto" ontkwamen. De admiraliteit kan voorloopig nog geen geloof hechten aan deze mede- deelingen, daar het slagschip „Canopius", dat ter versterking van het eekader van admiraal Craddoc-k was uitgezonden, vol strekt niet wordt genoemd. Het is dus best mogelijk, dat als bijzonderheden be kend worden, de Duiteche berichten nog al wat wiiziging zullen moeten ondergaan. Intusschen zijn de noodige maatregelen ge nomen in verband met de mogelijke omstan digheden. SANTIAGO De kruisers „Scharn- •horst", „Gneisenau", „Nuremberg" kwamen Maandag te Valparaiso aan. De Duitsohe admiraal bericht, dat hij de „Monmouth" tot zinken bracht en de „Good Hope" en „Glasgow" schade toebracht. De slag werd geleverd op zestig mijlen afstand van Coronel. De Duitsche admiraal geloofde dat alle opvarenden van do „Monmouth" zijn verdronken. Van de Chileensche autoriteiten zijn geen andere inlichtingen verkregen, dan de me dedeling van den vuurtoren van Lavapië (de westelijke punt van de baai van Arauco, waaraan Coronel is gelegen) dat Zondagavond een kanonnade werd gehoord. Er zijn geen berichten ontvangen, dat de „Good Hope" of de „Glasgow" een Chi leensche haven zijn binnengekomen. LONDEN. Aan de „Morning Po§fc" wordt gemeld, dat do „New-York Herald" uit Valparaiso een telegram ontving, waarin wordt besohreven op welk een schitterende wijze het eskader van admiraal Craddock streed tegen een superieuren vijand. De kruiser „Monmouth" liet de vlag wappe ren tot de romp volkomen dooTboord was gelijk een zeef. Zij die niet in den vreese- lijken strijd waren gedood, stonden bij hun kanonnen en bleven doorvuren tot de krui ser kantelde en zonk. De kruiser „Glas gow" trok onder bescherming van den krachtiger kruiser „Good Hope" naar de haven van Coronel (een eind ten zuiden van Valparaiso) terug en daar de Duit schers al hun kracht concentreerden tegen de „Good Hope" kon de Glasgow" weg komen. De Duitschers lieten de „Dresden" en „Leipzig" achter ter bewaking van de haven van Coronel voor het geval de s m pppwpi i js? De „Graphic" geeft deze voorstelling van een heldenfeit, door vier Engelsche bedreven. Zij, 2 onderoff. en 2 kanonniers, de eenig overgeblevenen van een batterjj, houden met goeden einduitslag den strijd vol tegen een paar vijandelijke stukken, die tot zwijgen werden gebracht. Alle vier werden gewond en geridderd. T&ingtou 800 gevangenen maakten en 26 kanonnen vernielden. Een gevecht aan de Chileensche kust. LONDEN. Heb pembureau meldt, dat verschillende niet officieel bevestigde berich ten bij de admiraliteit zijn ontvangen uit Duitsche bron, over een zeegevecht aan de Chiloensche kust. Volgens deze berichten zouden de „Scharnhorst", Gneisenau", „Leipzig", „Dresden" en „Niiremberg" bij Valparaiso zijn samengekomen, waarop Zondag 'een slag werd begonnen met een deel van admiraal Craddock's eskader. De Duitsche berichten zeggen, dat de kruiser „Monmouth" is gezonken, de kruiser „Good Hope" ernstige averij beliep. De kruiser een uitdragerijtje op na, en Chris moet uit de hoogste klas dadelijk bij hem in de zaak komen, nij zal het ver brengen. Voor loopig wenscht Chris niets andors dan zijn militaire verzameling de wijdst mogelijke uitbreiding te geven. Zijn knoopen-verza- meling is reeds zeer belangrijk; inderdaad is hij de eigenaar van de volledigste sortee- ring militaire knoopen. Daarna is hij zich ernstig gaan toeleggen op het completeeren van zijn verzameling patronen en ander schiettuig. Zijn fragment van een 7 centi meter artillerie-kartets, zoo groot als een stuiver, vormde de grondslag van dit belangrijke onderdeel zijner projectielen collectie. De aanwinst daarvan door middel van de Russische infanterie-patroon heeft hem een soort projectielen-waanzin bezorgd. Zoo juist kwam hij een uitvoerig gesprek met me voeren, op welke wijze men zich het best in het bezit kan stellen van een 42- centimeter-Brummer-projectiel. Ik heb hem verboden zoo'n ding ooit in de kla3 mede te brengen. Groot kaliber geschut. In dezen oorlog, reeds door verschillende technici als „Artil lerie-oorlog" aangeduid, is tot dusver wel het meest sprake van het zware 42 c.M. ge schut. Deze geweldige bewapening aan Duit- „Glasgow" weer eens voor den dag zou willen komen. De drie andere Duitsche sche pen voeren naar Valparaiso. Het is dan, zooals uit bovenstaande tele grammen blijkt, eindelijk tot een gevecht gekomen tusscken de Duitsche kruisers, die ver van hun land over de zeëen rondkruis- ten en koopvaardij-schepen buitmaakten, en de Engelsche kruisers, die jacht maakten op de Duitschers. De Duitsche oorlogsschepen, die aanvan kelijk in Oost-Azië en op de Amerikaan- scke kust gostationneerd waren, hadden zich blijkbaar op de Chileensche kust ver- eenigd, en daar is het tot een gevecht ge komen Van de oorlogsschepen, die daarbij be- sche zijde wordt voorgesteld als een der zorgvuldig verzwegen militaire geheimen van dit land, en de „Brummer" heeten uit vindingen van den allerlaatsten tijd. Het is nu eigenaardig in herinnering te dat roeds in 1893 door ons vol strekt niet militair© tijdschrift „Eigen Haard" onder zijn rubriek „Verscheiden heid" oen artikel werd gegeven over „Ka nonnen van de nieuwste contructie" (dus in 1893). Wij nemen het bijna 20 jaar oude be richtje hier over Onlangs maakten velschillende Duitsche bladen en tijdschriften, o. a. „Prometheus", molding van do nieuwste, in de reusachtige werkplaatsen van Krupp te Essen vervaar digde kanonnen. Het eeno kanon heeft een lengte van 14 M,, een kaliber van 42 c.M. en een gewicht van 122,400 K.G. Elk met dit reuzen kanon to werpen projectiel weegt 1000 K.G. en vereisoht een lading van 410 K.G. buskruit, die hot projectiel een begin-snelheid mededeelt van 600 M. per sec. on het 8850 M, ver werpt. Op 1000 M. afstand zou zulk een projectiel gemakkelijk een ij'zoren plaat van 1 M. dikte doorboren. Het tweede type is nog merkwaardiger; do draagwijdto van dit geschut moot alles over treffen wat tot dusver in dit opzicht bereikt is. Dit type bestaat uit. «tukken van slechts 21,c.M., zij zijn slechts 9.60 M. lang en 81.000 K.G. zwaar. Met een lading van 115 K.G. moeten zij oen projectiel van 215 K.G. meer trokken zijn geweest, geven wij ter vergc- lijking, de volgende technische bijzonderhe den, waaruit blijkt, dat de Duitschers over twee pantserkruisers beschikten, die moder ner on veel zwaarder bewapend waren 'dan de Engelschen. De „Scharnhorst" en „Gneisenau" zijn elk bewapend met acht kanonnen van 21 c.M. en zes van 15 c.M. en achttien van 8.8 c.M. De waterverplaatsing is 11.600 ton; de snelheid 24 knoop. De beide sche pen liepen in 1906 van stapel. De pantser- gordel is 15 c.M., het pantserdek 5i c.M. Hun tegenstanders waren, zooals uit da telegrammen blijkt, de „Good Hope" en do „Monïnoutli". Eerstgenoemde pantserkrui ser is 14.300 ton groot; de bewapening be staat uit twee kanonnen van 23 c.M., zes tien van 15 c.M. en twaalf van 7.6 c.M. Het pantserdek is 6 c.M., de gordel 15 c.M. dik; de snelheid bedraagt 23 knoop. Het schip dateert van 1901. Dé „Monmouth", die gezonken is, be hoort tot een klasse van kleine pantserkrui sers, bewapend met veertien kanonnen van 15 c.M. en acht van 7.6 c.M. De snelheid is 23 knoop. Het pantserdek is 5, de gordel 10 c.M. dik. 6 Men ziet hieruit, dat de Duitschers over 16 kanonnen van 21 c.M. beschikten, ter wijl de Engelschen slechts 2 van 23 c.M, hadden. Daarentegen was het aantal 15 c.M. kanonnen bij de Duitschers 12 tegen 30 bij de Engelschen. Voorts namen aan het gevecht nog deel de kleine kruisers „Leipzig", „Dresden" en „Niirberg". Deze schepen hebben 32503650 ton waterverplaatsing en loopen El.m. 24 knoop; de bewapening is 12 of 10 anonnen van 10 c.M. De Engelsche kruiser „Glasgow" is 4900 ton groot, heeft een snelheid van ruim 25 knoop en is bewapend met 2 kanonnen van 15 e.M. en tien van 10 c.M. De oorlogsleening. Naar men aan de JV. R. Ct. meldt, wordt in parlementaire kringen de oppositie tegen de plannen der regeering, om een leenlng uit te schrijven over een vrij grooten ter mijn, tot dekking van de oorlogskosten, grooter. Niet alleen de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten, doch ook de groote meerderheid van de Liberale Unie en van de Katholieke staatspartij voelen zich meer aangetrokken tot het door dr. Bos geopperde plan, om door een oorlogs belasting te heffen, die over enkele jaren zou kunnen worden betaald, uit de finan cieel© moeilijkheden te geraken. Er zal, naar men verder meldt, door vrijzinnige Kamerleden in die richting worden gewerkt. Daar de plannen der regeering nog niet geheel vaststaan, acht men het met onwaar schijnlijk, dat deze pogingen eoiigeu invloed zullen hebben. De Stuivertjes. Naar wij vernemen is het de bedoeling, den termijn, gedurende welken de vroegere ronde stuivertjes in omloop kunnen blijven als wettig betaalmiddel, te verlengen tot dat door voldoende aanmunting van de vierkante stuivertjes en andere pasmunt in de behoefte aan klein geld op afdoende wijze zal zijn voorzien. Ook na 1 Januari a.s. zullen dus de rondo stuivertjes gang baar blijven tot een nader vast te stellen tijdstip. Huurbons voor militairen. Het bestuur van den AmsUirdamsohen Be- stuurdersbond bericht In de vergadering met Ihet Steuncomité werd door de afgevaardigden van den A.u.B. het voorstel gedaan arbeiders, die onder de wape nen staan hot recht te geven op een huurbon. Hot gold hier een categorie arbeiders,- waar bij men niet had to vragen of er in het gezin oeue rijksvergoeding werd gegeven, die een paar stuivers -boven het tarief van hot comité kwam, om al of niet een 1 urbon af te geven. Den vaders van gezinnen, die voor de landsverdediging zijn opgeroepen, maanden en maanden vrouw en kinderen moeten achter laten, moest men de zekerheid goven, dat hunne gezinnen in het bezit van een huurbon worden gesteld. En dat klemt te meer, daar hot stelsel, dat bij de rijksvergoeding wordt toegepast, geheel anders is dan het systeem, hetwelk hot comité volgt bij de vaststelling der ondersteuning aam de werkloozen. En wat blijkt nu? Dat do overgrooio meer derheid der geruobüieeerden niet in aanmer king komt voor het vorkrijgen van een huur bon, omdat de rijksv-ergocding niet precies overeenkomt met het tarief voor uitkeeringon van het Amst. Steuncomité. Die teleurstelling is des te grooter daar het comité aan de vakvereenigingen o.m. het vol gende had bericht: omtrent gezinnen van militairen is in het belang van ondersteunden oono afzonderlijke regeling voorbereid. Vol gons deze regeling zullen zij, die alleen oen nhljtie-uitkeering krijgen en geen steun vn.11 hot comité ontvangen en uitsluitend voor den huurbon in aanmerking willen komen, tot liet verkrijgen van hot desbetreffend verklarings- formulier zich kobbeii te wenden tot het cen- traalburoau in het Waaggebouw." Naar ons gebleken is, uit inlichtingen hij het Steuncomité ingewonnen, kan thans nog niet beoordeeld worden, of de overgroote meer derheid der gemobiliseerden niet in aanmor- dan 22 K.M., of juister 22,226 M-, ver werpen. Dit traject wordt binneü den tijd van 71 sec. afgelegd. Vu reilde onder een hoek van 41 graden zou de hoogte van den boog, om deze draagwijdte te bereiken, 6540 M. 'zijn, m. a. w. wanneer het kanon in den omtrek van Saint Didier in de Alpen werd opgesteld, zou de daaruit afgevuurde kogel gemakkelijk over don top van den Mont Blanc wegsnellen welks hoogte, gelijk men weet, 4810 M bedraagt, eu in omstreken van Chamonix nederkonten. Gelukkiger wijze zijn deze monsterkanonnen zoo goed als onhandelbaar en moeten ze derhalve meer als curiositeit beschouwd worden. Over deze onhandelbaarheid valt nü, na 20 jaar en na de ervaringen uit de jongste praktijk niet meer te twisten. Het 42 c.M. kanon heeft in 1914 gede buteerd, nadat 'het echter needs in 1893 vervaardigd was. Over liet tweede type geschut, dat over een afstand van 22 kilometer en 6 kilometer hoogte schiet, vernamen wij tot dusver echter nog niet. Wie zal ons echter zeggen, welke lugu bere verrassingen in dezen oorlog nog te wachten 6taan?

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2