No. 36. Zondag 8 November 1914. Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Oplaag 50,000 exemplaren! LDATENCOURANT ADRES VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM, TELEFOON 7. 4968. DIT BLAD ZAL DRIEMAAL PER WEEK VERSCHIJNEN. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET- MILITAIHKN 2 CENT, ABONiVEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. VOOR ADVEETKNTIEN WENDE MEN ZICH TOT HET ALG. ADV.-BÜREAU ROÜMA CO, 226 HEERENGRACHT A'DAM. Dappere daden worden natuurlijk thans in de strijdende legers te zien gegeven. Onze plaat toont hoe een soldaat van liet le West Yorkshire Regiment, zelf in den slag aan de Aisne gewond, zijn gewonden sergeant uit de vuurlinie in veiligheid brengt. De Soldatencourant. 'fc Is altijd' aangenaam, als mén pléizier •beleeft van zijn werk. Eu als er zijn, die erkennen, dat hetgeen we deden, goed en lofwaardig was en dat wij inderdaad het doel 'bereikten, dat we zochten. Dan wordt het werk, zelfs als het moeilijk i6 en niet altijd prettig, licht en voelen we ons op gewekt om voort te gaan. Welnu, we mogen ronduit zeggen: de redactie van de ,,Soldatencourant" heeft pleizier van haar werk. Wat wij van het eerste oogenblik af gewild hebben: onze jongens aan grens en kust en op de vloot in populairen vorm het nieuws van allen dag brengen, hen tot elkander te voeren en belang in elkander te doen stellen, hen te verstrooien in langwijlige oogenblikken, door dit alles het moreel van den troep te verhoogen, wij gelooven, dat wij er in geslaagd zijn in do bijna drio maanden, dat onze Soldatencourant bestaat. Wij heb ben dat reeds lang opgemerkt uit de tal rijke blijken van instemming, die wij ont vingen van verschillende kanten envoor- a 1 uit de grootc, -bijna al te groote medewerking, die wij uit militaire kringen zelf, van de mannen van leger en vloot mochten bekomen. Doch nu krijgen wij daarvan nog een ander en vleiend bewijs, dat ons zeer aan genaam is. De ,,Van-Dag-tot-Da.g"-sckrij- ver in het „Handelsblad" gaf een zeer waardeerend artikel over ons blad, en schetst daarin de rol, die een „Soldaten- courant" kan en moet vervullen in den zoo moeilijken tijd, dien leger en vloot doormaken. Hij meent, dat onze Courant daaraan geheel voldoet. Men zal ons niet euvel duiden, dat we een gedeelte van zijn appreciatie overnemen,, „Voor mij ligt de geheele verzameling", Bchreef hij. „Ik bladerde die nog eens door eer ik schrijven ging. En hoe echt Hollandsch is dit populaire blad, dacht Ik opnieuw, na het reeds gedacht te hebben bij 't lezen van menie stuk. Telkens als ik het blad inzag, trof mij bij het lezen der ingezonden stukken van militairen weer de lust tot rijmen van ons 'volk 1 Elke Nederlander is een geboren rede rijker, Men rijmt op Sinterklaas en bij. elk feest. En zoo ook in De Soldatencourant Bij voorkeur wordt gebruik gemaakt van den versvorm om elkaar toch vaak de een voudigste mededeelingen te doen 1 Maar ook is de lectuur van De Solda tencourant leerrijk voor wie de menta liteit van onzen soldaat wil leeren kennen. Met groote belangstelling las ik een paar opmerkingen van landweermannen over de nog altijd bestaande, en in deze dagen juist zoo schrijnend gevoelde onbillijkheid, dat slechts een gedeelte van onze jonge mannen de grenswacht betrekt en ande ren rustig in hun zaken kunnen blijvenIk ben overtuigd, dat de mobilisatie van 1914 een schat van argumenten levert voor de invoering van den werkelijk algemeenen dienstplicht, zooals artikel 180 van de Grondwet dien eischt. Dat ook in het officierskorps wordt ge voeld, welk een groote beweegkracht ten goede van een orgaan als De Soldatencou rant kan uitgaan, blijkt wel uit de mede werking van verschillende officieren. Zeer belangwekkend zijn de artikels over gezond- beidsleer, van de hand van den Officier van Gezondheid Bijl, waarin den soldaat op po pulaire wijze wordt duidelijk gemaakt, dat sanitaire discipline al even onontbeerlijk is i als gewone discipline, wil een leger slag- vaardig zijn. I De Soldatencourant is een band gewor den tusschen de korpsen en onderdeelen on derling en tusschen burgerij en weermacht. Het gevoel 'tan saamhoorigheid wordt door het bestaan van het blad bevorderdde be- langstelling in de dagelijkscbe gebeurtenis sen wordt er door levendig gehouden. Deze driemaal per week verschijnende bode houdt onze soldaten in de meest afgelegen kan- tonnementen op de hoogte van hetgeen er in de wereld omgaat en laat hen in hunne afzondering voeling houden met het leven, I waartoe zij zoo straks weer zullen terug- keeren. I Dit vaderlandslievend streven verdient de EEN DOLLE RIT. II. (Slot.) Bading probeerde er zich oen voorstelling van te maken, hoe het zou lijken, indien hij in plaats van in een snelbeidsdolle auto te zitten, door de lucht zou vliegen, maar hij zweeg. Plotseling vroeg Frank: „Waar zijn we eigenlijk?" „Dicht bij Stanuithoope, mijn geboorte plaats," antwoordde de ander. Het viel hem plotseling in, dat in weerwil van zijn ko lossale snelheid, toch verschillende van de inwoners en ooi de politie hem zouden her kennen en hij bijgevolg heel gemakkelijk een prooes-verbaal zou kunnen krijgen. Mayhem, die zich herinnerde, dat den vader der geliefde ook een bankkantoor in Stannithoope toebehoorde en wiens wraak thans bevredigd was, l>esloot de auto dicht voor den ingang van de bank tot stilstand te brengen. Hij moest reeds sterk remmen, toen zij 4e hoofdstraten van de plaats inbogen, want Frank reed plotseling op een joelende massa in, die op een gebouw toestroomde, waarboven in vergulde letters de woorden ^Badings Ban>" stonden.. „Daar is iets niet in orde", riep de oude heer verwonderd uit. Mayhem kniktenog eenmaal een ge- fingeerden strijd met de rem en zoo dicht mogelijk reed de auto tot bij de menigte. Bading sprong uit den wagen en viel bijna in de armen van een eerwaardige», maar uiterst opgewonden ouden beer, die ver schillende telegrammen in de lucht zwaaide. „Gelukkig, dat u eindelijk komt, mijn heer", riep hij buiten adem uit. „Minstens twaalf telegrammen heb ik u gestuurd en geen antwoord'van u gekregen." Als het hem mogelijk geweest ware, zou Bading thans bleek zijn geworden maar het ging niet. Meer dan drie uren lang had de wind zijn gezioht bewerkt. „Vlug, wat is er aan de hand?" vroeg hij. „Een „run" op de bank, die begon, zoo dra de deuren geopend werden. Een arti keltje in de krant schijnt de aanleiding te zijn. De kassier kan nog slechts een half uur uitbetalen en weet niet, wat hij moet doen." Bading werkte zich door de menigte heen tot aan de deur, die door politieagenten be waakt werd en riep van een verhoogde plaats uit: „Burgers! Ik ben hier om jullie to zeg-, gen, dat de bank geen gevaar dreigt. leder sympathie van allen, die beseffen hoe zwaar de taak is, thans aan leger en vloot opge- legd. Wie helpen kan die courant in het leven te houden door haar te ondersteunen en de lasten van den moedigen uitgever te ver lichten, doet een goed en wijs werk. E» ik heb in die krant van één cent niet alleen jonge militairen genoegen zien vinden, maar ook Belgische vrienden. Ze hadden schik in die courant/' Wij zijn den heer Charles Boi6eevain, den Bchrijver van het ,,Van Dag tot Dag" erkentelijk, dat hij aldus onzen arbeid heeft gezien en beschreven. Soldatenliedje. Wij zijn de hoop van 't vaderland Dat op ons kan vertrouwen; Wij dragen het wapen in de hand Op ons kan Holland bouwen. Voor niets en niemand ooit vervaard Waar 't Hollands heil moet gelden, Zijn we aan Holland's grens geschaard Langs dijken en langs velden. Daar houden wij getrouw de wacht Voor Holland's naam en eere; Al komt de vijand in den nacht Wij grijpen de geweren. WH hebben 't lijf voor Holland veil Èn onze laatste krachten. Wij offren ze voor Holland's heil Dat bovenal we achten. Wij zwoeren trouw aan 't vaderland Dien eed, dien zullen we hou'en. Wij waken voor ons lieve land: Op ons kan Holland houwen! R. THAROD. De toestand in den reuzenstrijd. Het belangrijkste feit der laatste dagen beboort ditmaal onder de rubriek „Op zee". Merkwaardig was in dezen oorlog totnogtoe de werkeloosheid der verschillende vloten, te merkwaardiger, omdat door de oorlog voerende volken, voornamelijk door Enge land en Duitschland, de uitgaven voor d'e zeemacht in de laatste jaren zijn opgedreven tot het schier ondragelijke. Millioene-n en millioenen werden steeds opnieuw gevraagd en uitgegeven voor al grooter wordende oorlogsschepen, voor snelvarende torpebo- booten, voor onderzeeërs. Drie maanden duurt nu al de oorlog en. de oorlogvoeren de partijen houden haar vloten stilletjes onder de bescherming der kust. Zal daarin nu verandering komen? In de laatste dagen wordt het roeriger op zee. Dicht bij onze kust is onlangs gevochten tusschen een paar kleine eskaders en de Duitschers hebben daarbij een paar torpe dobooten verloren. Geruchten gingen er, dat een groot Duitsch eskader zee bad ge kozen naar de kust van Engeland. Nu komen er breedvoerige berichten van een treffen van een Engelsch en Duitsch eska der, heel in den Stillen Oceaan, bij de kust van Chili. Het schijnt een ware zee slag te zijn geweest, waarbij de Engelsche schepen de neerlaag zouden hebben gele den. Wel eigenaardig, dat dit treffen van eenig belang plaats had op zoo verren af stand van het eigenlijk tooneel van den oorlog. Van invloed hierop kan het geveolit bezwaarlijk zijn een gevoelig verlies heeft de ontzaglijke Britsche vloot niet geleden, op zijn hoogst een tegenslag. Het gevolg er van kan wellicht zijn, dat nu de En gelsche vloot krachtiger optreedt en de actie ter zee thans werkelijk eens in ernst begint. Over 't geheel wordt de reuzenstrijd steeds ingewikkelder. Niet het minst ook door het meedoen van Turkije. Dit ver scherpt den toestand nog meer. Dat het Turksche rijk door zijn deelneming aan den strijd veel zal winnen, is niet te denken, 't Heeft van zijn bondgenoot Duitschland weinig hulp te wachten. Het wordt met kracht door Rusland aangevallen, Russi sche troepenmachten zijn deeds doorgedron gen op Turksch gebied. De Engelschen ageeren vooral ter zee en hebben voorloo- pig maar Cyprus tob zich genomen. Yan den invloed op de Mohammedanen in de Britsche landen door Turkije's partijne ming, is nog heel weinig gebleken en den kelijk niet veel te verwachten. Het gevolg van do jongste gebeurtenissen in bet zuid oosten van Europa zal waarschijnlijk we zen, dat het Turksche rijk geheel verdwijnt en dat Rusland zich eindelijk meester tnaakt van de Dardanellen en vrijen uitgang krijgt naar een groote zee. 't Is echter niet aan. te nemendat Engeland dit met een lachend gezicht zal aanzien. Overigens maar weinig nieuws van het oorlogsterreinnoch in het Westen, noch jn het Oosten kan van eenige beslissing •gemeld worden. Dit wil niet zeggen, dat er aan beide zijden niet met merkwaardige felheid wordt gestreden. Nog altijd betwist men elkaar het bezit va.n den Yser, nog altijd pogen de Duitschers door te dringen •ia Frankrijk langs de kust en trachten de bondgenooten ben terug te drijven in Bel gië. Maar de verwoede gevechten, die nu al dagen, al weken duren, zijn nog altijd zonder uitwerking; er is geen of bijna geen verandering in bet ontzaglijke front. In Russisch-Polen is de evenaar van de weegschaal nu overgeslagen naar de zijde 'der Russen, zoo het schijnt. Yan een inneming van Warschau zal voorloopig wel geen sprake meer zijnde Duitschers wij ken al verder terug, zoo zeggen althans de Russische berichten, terwijl men van •Duitschen kant meest het zwijgen er toe 'doet. Over den strijd in Galicië komen zoo '.tegenstrijdige telegrammen, van Oostonrijk- sehe en Russische zijde, dat we maar zul len gelooven, dat de toestand er ongeveer "tzelfde blijft. België. De strijd in België. Omtrent den toestand in België wordt nog geseind uit Sluis aan de „Tel." De bommenaanslag op Thielt gebeurde onder de volgende omstandighedeniteterdag-voor middag werden bijna alle bezems te Thielt op- geeisclit en de burgers moesten het stadje, schoonvegen, zoodat er geen strootje op straat bleef liggen. Men verwachtte dus een hoog personage. Zondag arriveerde een 6toet prach tige automobielenvoorname militairen stap ten er uit. 'tVolk fluisterde elkaar toe, dat de keizer in Thielt was. Kort daarop versche nen aeraplanes boven de 6tad. Hevige ontplof fingen brachten grooten angst en ontroering jeiveeg. Bommen naren uit de aeoplanes neergeworpen op- de markt, met het doel de voorname Duitschers te treffen. Dezen snelden in een automobiel naar het naburige Pittliem. Een bericht uit Parijs beweert, dat de bom men op het hoofdkwartier van den hertog van "Württemburg bedoeld waren. In Vlaanderen vertelt men, dat de keizer den hertog kwam bezoeken en bij zijn leger te Yperen vertoefde. Ook werd beweerd, dat de keizer te Kortrijk overnacht zou hebben. Nog anderen verwarden den hertog van Württemburg met den kroon prins. Het zal natuurlijk moeilijk zijn, achter de juiste waarheid te komen. De bommen hebben drie huizen op de markt zeer beschadigd. Het eenige monument van Thielt, de Halletoren, dat in de nabijheid stond, bleef ongedeerd. Thielt ligt 15 K.M. ten Noordoosten van Rous- solaere, aan den weg DeinzoGent. Woensdag tusschen 12 en 1 uur had weer door een Frans eken aviateur ccn bommonaanslag op Brugge plaats. Het doel was nogmaals de petroleumtanks en de spoorlijn bij de Bouve- rie-poort, '*dus aan de giens dor stad. Twee bommen werden geworpen, waarvan één in 't water en een ander in 't zand terechtkwamen, zonder dus sohade aan fe richten. Toen de aeroplaan boven de stad zweefde, t kwam juist een regiment Duitschers met mu- i ziek aan 't hoofd door de Ezelspoort. Onmid- dellijk zweeg de muziek en ging do troep uit elkaar, om geen mikpunt te worden voor de i bommen van de Franschen aviateur. Engelsche vliegers verkenden de kuststreek kanonschoten, op hen gelost, bleven zonder uitwerking. j Het sluiten der grens bij Knocke en West- bapelle geschiedt om spionuage tegen te gaan. I De Duitschers houden hun verrichtingen langs j de kust geheim. De grachten, overdag in de duinen bedolven, werden in den nacht weer gesloten. Het volk meende, dat er lijken van Duitsche soldaten begraven werden. Dit klinkt onwaarschijnlijk, daar 't slagveld minstens 30 K.M. van daar verwijderd is. Anderen spreken van ondermijning met dynamiet. Intusschen wordt men niet bij die werken of op den zee dijk toegelaten. De huizen in de nabijheid zijn I ontruimd. Tusschen Ostende en Nieuwpoort. bleef het Donderdag weder stil. De Duitschers hebben zich van de Yzer teruggetrokken en de Belgen bezetten beide oevers. 't Laatst-ontruimde een zal tot de laatste oent toe uitbetaald worden, Honderd woedende stemmen antwoordden j bem „Wij eiscben ons geld!" en een pootige 1 boer voegde er aan toe: „Ala wij bet niet krijgen, dan laten we geen steen op zijn j plaata." Bading verloor geen tijd meer met. de woedende menigte en ging het. bankgebouw binnen, waar groepen deposito-houders toe gelaten werden. De beide kassiers werkten a.ls paarden. De bankier keek slechts vluchtig naar ben en rende naar bet kantoor van den cbef, die met koortsachtige baast telegrammen schreef. Hoeveel geld liadt u vanmorgen bij de bank?" vroeg bij zonder te groeten. „Vijf en twintig duizend pond sterling." „Hoeveel is er nu nog?" „Ongeveer drieduizend." „Hoe lang kunt u bet daarmede nog uit houdend" „Ongeveer twintig minuten. „U hebt naar Londen en naar onze agen ten geseind?" „Vanmorgen reeds. Men wacht daar op uwe instructies."' „Indien u op den gewonen tijd op het kantoor geweest .was, mijnbeer, dan zouden wij met den sneltrein van 12 uur 20 minu ten genoeg geld gekregen hebben. Nu kan' er niets vóór 3 uur bier zijn. .Wij hebben 50,000 pond noodig." De chef veegde zich het zweet van het voorhoofd. „Goed. Betaal u zoo lang uit als u kunt, dan sluit u totdat de sneltrein van 3 uur komt."- Hij ging zitten om een telegram op te stellen. De ander werd bleek. „Is er anders ;niets te doen om de menscken gerust te stel len? Ze trappen ten slotte de deuren in en branden en rooven." „Laat ze maar trappen en branden en rooven", bromde Bading. „Ik zal zien, wat er te doen is", voegde bij er na een oogen blik zwijgens vriendelijk aan toe. Buiten drong de menigte zoodanig, dat Bading nauwelijks op de beenen kon blij ven staan. Hij klom op een stoel en zijn stem klonk ver over de opgewonden men scken: „De bank heeft voldoende middelen, om jullie allemaal uit te betalen!" „En nog tienmaal meer menscken dan jullie", boorde men een ander roepen bet was Frank. „Dit den. weg plaats gemaakt als 't je blieft!" Duwend, stootend en met ellebogen uit dorp was Sfcuivekenskerke, door het volk Stui- venaes genoemd, een zeer kloine gemeente met hoogen, kloeken toren zonder kerkgebouw. Troe pen zijn van daar naar Brugge teruggekeerd, maar nog niet in groote massa. Wel wordt er hardnekkig gestreden in den driehoek Dix- muidenIteusselaereIeporen, van waar ik Donderdag weer kanongebulder hoorde. Woens dagavond kwam uit richting DIxmuiden een lange trein met gekwetste Duitschers te Brug ge aan. Tal van gewonden waren er ellendig aan toe. Te Brugge blijft de toestand nog steeds ge spannen. Donderdagmorgen verlieten weer tal van gegoede burgers de stad. De train Brugge Aardenburg rijdt nog. Ook aan de kust vertoe ven veel jonge mannen. Over de grenzen, te Sluis, vertoeven nog 1458 behoeftige vluchte lingen. In de laatste dagen kwamen belang rijke zendingen kleederen en dekens uit Den Haag en Engeland aan. Men ontving ook speel goed. De voedselbedeeling gpsclüedt geregeld» brood, koffie, soep eiken dag, en eenige malen per week warm middageten. Donderdagmorgen maakten weer veel Antwerpenaars van de gra tis reisgelegenheid naar huis gebruik. Officieele berichten De Icop der jongste gebeurtenissen in België voor zoover deze de Britsche strijd krachten betreffen, is volgens een officieele Engelsche mededeeling als volgt geweest» Op 30 October werden hevige aanvallen gedaan op de stelling, ingenomen door het eerste legercorps en cavalerie, en een groote versterking had blijkbaar de linie van den vijand bereikt. Op dit punt werd den vijand een zeer zwaar verlies toegebracht en de commandant van bet eerste korps vertrouw de zijn terrein te kunnen handhaven, waar in bij sedertdien geslaagd i6. De cavalerie beeft gevochten, bereden of in loopgraven, tot bewondering van het geheele leger. De Indische troepen werden in de gevechtslijn gebracht, die naar evenredigheid versterkt is. In den nacht van den 30sten werd een krachtige aanval op Messines afgeslagen. Op een punt drong de vijand, door den druk van zijn massa's, voor een oogenblik in de linie door, maar een uitstekende tegenaanval dreef hem met de bajonet terug. Aangezien de aanval op den linkervleugel zoo gepro nonceerd was, werd de Britsche linie stevig versterkt door versch uit Engeland aange komen troepen, die daarheen gedirigeerd werden. Ook de Franschen brachten een deel van hun aanvullingstroepen in de linie om den bedreigden vleugel te ondersteunen. De „London Scottish", dat het eerste terri toriaal regiment was het welk zijn plaats in de vuurlijn innam, maakte schitterende charges. Den len November werden onze troepen langs de geheele linie aangevallen, maar de vijand werd overal afgeslagen en leed zoor zware verliezen. Onze houwitsers vernielden twee van de 20 centimeterkanonnen van den vijand', en alle rapporten bewijzen dat ons geschut een ontzettende slachting heeft aan gericht. In Wesl-Belr/ië. Uit Sluis wordt aan „De Tijd" bericht: De strijd aan de Yser schijnt nog steeds onbeslist. Het kanon wordt nog slechts af en toe gehoord, doch daartegenover staat, dab de vliegmachines der geallieerden nu zelf3 voortdurend tot aan de Hollandsche grenzen komen vliegen en deze volgen tot aan de kust, om dan weer terug te keeren. Waarschijnlijk dus om de versterkingen DudzeeleZeebrugge te verkennen. Het verkeer met België is van deze zijde af nog steeds gesloten, en aan de grenzen staan kleine patrouilles, die ieder onherroepelijk terugzenden. Vele nieuwsgierigen gaan nu op het uiterste puntje van de Hollandsche grenzen staan, waar natuurlijk absoluut niets te zien is. 'tls een zot gezicht: zoo'n paar honderd menschen om een Nederland- schen grenspaal heen, waar vandaan nie mand zich in zuidelijke richting dunt ver wijderen. Te Gent is het volmaakt rustig, en even als te Brugge geschiedt, worden daar ook muziekuitvoeringen gegeven door de Duit sche militairen, waarnaar echter slechte wei nige burgers komen luisteren. Men kan er gratis paspoorten krijgen naar plaatsen ten Noorden, Oosfcen of Zuiden, doch niet naar het Westen. En het verkeer per fiets, dat in de stad is toegelaten, is daarbuiten verboden. Alle hotels zijn onder toezicht der politie geplaatst en ieder vreemdeling, die te Gent aankomt, moet onmiddellijk, opgaven doen eendrijvend, baande Mayhem zich een weg gevolgd door een optocht van politie-agen- ten. De twee eersten sleepten den reusachti- gen koffer welken twee andere met ont- Lioote sabel bewaakten, vervolgens kwamen gewapenden, die een eenigszins kleineren koffer en een handtasch droegen. De ach terhoede werd gevormd door het overige deel der politiemacht van de plaats. Allen traden het privé-kantoor binnen. Een slager, die ook binnendringen wilde, pakte Frank bij den kraag en gooide hem er uit, toen sprong hij op een tafel en riep „Stilte! Luistert naar mij! Geen cent wordt er uitbetaald, als jullie niet onmid dellijk je verstand gebruikt. Komt fatsoen lijk twee aan twee binnen, zooals het be hoort en niet als een troep wilde beesten Hij wendde zich tot den kassier. „U betaalt niet eerder uit, voordat deze bende bui ten is." Zonder twijfel hadden de koffer en de handtasch hun doel bereikt; het resultaat was tenminste betooverend. Binnen vijf mi nuten was de groote ruimte leeg en de deposito-houders, zelf er van overtuigd, dat zij zich als gekken hadden gedragen, ver strooiden rich in groepjes. Zij hadden immers met eigen oogen ge zien, hoeveel geld er in. de koffers naar de. omtrent naam, beroep, nationaliteit, do plaats waar hij gewoonlijk verblijft, het doel zijnor reis, den vermoedelijkcn duur van zijn verblijf to Gent, alsmede het uur zijner aankomst. Daarenboven moeten de vreem delingen zelf hunne aanwezigheid in de stad ftainnoit de 13 uren aai| den bevelhebber bekend maken. Mr. Bonne, schepen van Gent-Brugge, is door den gouverneur van Oost-Vlaande- ren, op advies der bestendige deputatie, uit rijn waardigheid ontslagen, ornaat hij zijn port verlaten had, zooals het heet. Het christelijk dagblad „Het Volk" ver schijnt weer të Gent. De censuur schijnt echter haar werk te doen, want groote witte plekken komen er in voor en de rubrieken „In België" en „Lang3 onze zeekust'-' zijn zeif3 geheel blank. Te Brustel. Do bijzondere correspondent van de Cl. te Antwerpen seint, dat te Brussel een pro clamatie is aangeplakt van 28 October, be krachtigd op 1 November door Von der Goltz, waarin wordt medegedeeld' dat 2 politieagen ten van de stad Brussel tot 5 en 3 jaar gevan genisstraf rijn veroordeeld wegens liet plegen van geweld tegen een Duitsch soldaat met medehulp van BrueeeJsche burgers. Bovendien is aan do stad Brussel eon boote van francs 5.000,000 opgelegd. Een en ander met mach tiging van den krijgsraad. Scheepvaartverkeer met 'Antwerpen. Vólgens een bericht in de „Koln. Zeit." heeft de Kamer van Koophandel te Duis burg van bevoegde zijd© de mededeel ing ontvangen, dat er op het oogenblik noch technische noch andere bezwaren zijn tegen de hervatting der Rijnscheepvaart op Ant werpen. Maar, uitvoer van goederen uit die plaats i9 nog niet mogelijk, daar de geheele voorraad aldaar tijdelijk in beslag is ge nomen. Duitschland. 'Keizer Wilhelm aan het frond. LONDEN. Volgens een telegram, "uit Noord-Frankrijk aan de Daily Mail"- vertoefde de keizer Zondagmorgen te Thielt, ongeveer 30 K.M. ten oosten van Dixmuyden, met den Duitechen staf, welke thans in die stad is ge vestigd. De keizer kwam 'e morgens aan per auto, vergezeld van oen schitterend gevolg van veertig officieren in groot tenue. De keizer, die een grauwe uniform droeg, zag er goed doch streng uit. Hij stapte af aan het Casino, waar het noenmaal werd gebruikt, waarna men weer vert-rok, waar heen is niet bekend. Slechts een kwartier na 's keizers vertrek vloog een Engelsche vlieger over de stad en liet acht bommen vallen, waarvan enkele een gruwelijke verwoesting aanrichtten. Graaf Moltke. LONDEN. De „Times"- verneemt uit Kopenhagen dat de toestand van graaf Moltke (den chef van den Duitechen gene- ralen staf) nog zeer ernstig is.. Frankrijk. Op het Westelijk oorlogsterreln. PARIJS. Op onzen linkervleugel hebben de troepen der geallieerden eenig terrein gewonnen ten oosten van Nieuwpoort en op den rechteroever van de Yser. Woensaag hebben de Duitschers wederom aanvallen gedaan, hoewel minder hevig, op een aantal punten van Dixmuiden af tot aan de Lys. De F ra ri sch-Engelsche linies zijn nergens achteruitgeweken en onze troepen, die tot het offensief zijn overgegaan, zijn in ver schillende richtingen aanmerkelijk vooruit gekomen. In de streek van Roye hebben wij ons ge handhaafd in Quesnoy en Santerre en rijn wij merkbaar vooruitgegaan in de richting van Audechy. Aan het centrum zijn de Duitschers we der krachtdadiger opgetreden, vooral met hun artillerie. De aanvallen op verschillende punten van ons front zijn ten slotte afge slagen na een gevecht, dat den ganschen. dag geduurd heeft. bank gebracht werd 1 Mayhem hield de wacht bij de deur. „Twee er uit, twee er in!" riep hij. „Den. eersten den besten, die er zich tegen verzet, sla ik bont en blauw. Komt menschen, als jullie je niet haast', wordt het 4 uur, totdat allemaal uitbetaald zijn, jullie geld wacht!" Maar slechte één zenuwachtige oude dame en een landman, die regelrecht, van den ak ker kwam, traden binnen, anders niemand. De politie verwijderde zich. Frank zag, dat er niets meer voor hem te doen was en betrad nu heb privé-kantoor. Bading zat op den grooten koffer en lachte. Hij stond op en drukte de hand van den jongen man. „Dat was een heel verstandige zet van je, Mayhem," zeide hij. „Ik dank je. Wat in deze verschillende koffers rit, behoef ik niet te vragen, want ik heb de letters er op ge lezen. Omdat je nu toch eenmaal de toe stemming tot trouwen van den staat hebt, wil ik je de mijne ook niet- langer weigeren. Word met mijn Bessie gelukkig." Bij zich zelf dacht hij: „Die jongen heeft meer verstand, dan ik dacht, dat heeft hij bewezen, en mijn dochtertje weet- ook, wat zij wil."

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 1