TABAK. CMütë^' Hit's Laatste Berichten VAN WOERKOM's lllSljfl® Overal verkrijgbaar, AD7ERTENTIEN, Te huur of te koop A. VAN HATTEM JM. Gemengd Nieuws, W. J. VAN HEYNSBERGEN, Allerlei F^ookt De Hollandsche soldaat. (Vau ordonnans Louis Obbens.) Eenzaam, vorlaten, houdt hij wacht Aan Neérlands grenzen, Bij dag en by nacht.' 7t Geweer aan don schouder, 't Oor luist'rend naar al, r- ?t Oog eveneens wakend, 1 Staat hij daar pal. Zijn plicht is ?t te waken, Voor 't ons zoo dierste rechtj ,Voor do vrijheid van een volk, Aan zijn Vorstin gehecht. Geen schooner plicht, geen gewichtiger taak, Is er voor oèn Neêrlandpch' zoon, Dan te waken voor het volkenrecht, Voor Vndcrland en Kroon 1 Bezield dan met zoo'n held'ren geest, Vol moed en Koningstrouw, Waakt hij in stille mijmering, i Zoet denkend aan kind on vrouw, Geon stormen voelt hij om zich heen; Niets dat hom ook beangst, Alleen 't bewustzijn van zijn plicht Dat leeft in hem het langst. .Wanneer 't mocht zijn dat ooit een vijand Geweld wil en ons roept ten strijd, Dan zweert hij braaf te zullen vechten 'r Voor Neérlands Onafhankelijkheid. Gij ..Neérlands Volk en Koningin Steunt vrij dus op Uw zoon, Vertrouwt op hem, ten allen tijd, Hierin vindt hij zijn loon. LOUIS OBBENS, L" Rosendaal. Fort Marken-Binnen. (Van soldaat S. de Jong.) Geachte Redactie, Als lid van do leeszaalfractie En .bewoner van het fort M.-Binnen, Wil ik ook eens beginnen. 'k Zal daarom het eon en ander vergaren, Waaruit ik u een en ander kan verklaren. Dat wij in Marken-Binnen zijn binnen. Vooreerst moet u weten, E4 dat mag ik vooral niet vergeten, .Ouzo officieren, de heeren Westering en Dee- sauvagiej En de heer La Roy, fort-oom mandant. Zijn werkelijk charmant. Door hunne zeer welwillende medewerking, Is er ook wel afleiding in onze versterking, In onze tooneelzaal-cantine Met; d :coreen kamer uit een boerenhoeve, Waar wij zeer echoone en aardige avonden ver toeven, Niet om te snoeven, maar de rol ten behoeve, Zorgen zij correct Voor viool, piano, fluit en veel pret. Ook een extra-compliment voor sergeant Stum- pel, den fluitist, Roppelsdorf en Lohoff, ook Ixnden artist, Zij brengen muziek, zeer klassiek. In één woord, met mevr. Faniella (Lohoff) in cluis, •En komen altijd met prima andere artisten, •Zangeressen, zangers, komieken en cellisten, Ook profiteeren de burgers daarvan. Zeer goed, want voor ons is altijd koffie in den kan, Zij zijn hier werkelijk alleraardigst gestemd, De soldaten worden bij velen verwend. Nu hebben wij hier ook gekregen, En niet min, maar zeer terdege, Een leeszaal!! niet kaalll Maar heerlijk ingericht, 'Luie stoelen, veel lectuur en goed licht. Een schrijftafel, goed voorzien, Daar wordt geschreven tot 's avonds tien, En aan den wand Schilderijen van Filarski's hand, En de muurbeschildering van korp. Heïjtinga. Dus in uw oourant, aan alle milde gevers hulde en dank, En uit aller naam een flinke hand Aan allen, die hier medewerkten, «üm. onzen moed te versterken en kalmte te bewerken. Ik dank n voor deze plaatsing, En kan ik u zoggen, naar gissing Wordt hier geregeld do Soldatencourant Die gaat van hand in hand, Door 200 man gelezen en steeds geprezen. Marken-Binnen, Soldaat DE JONG- Het tragische einde van een „Mineur" of wat eene vrouw vermag. ^Liefdesdrama tijdens de Mobilisatie 1914. (Van mil. F. Goes, op fort Hemeltje.) Ik had een wapenbroeder Geen vroolijker dan hij 't Verdriet wierp hem ter neder Ik zie hem nooit meer weder Hij ligt op zijn doodenzij. Vol moed vloog hij ten wapen Ik volgde hem terstond Maar ach wat bitter smarte Het ging hem zoo ter harte Thans sta ik aan zijn spond. Ons Holland bleef tot nog toe Gelukkig buiten strijd Hij wilde zich niet vervelen En ging zijn' liefde deelen Met een jonge knappe meid. Zij was een aardig kindje In een dorp groot gebracht Zij scheen hem, te beminnen Hij zette op haar zijn zinnen Wie had dat poit gedacht. Hij ging haar 's morgens halen, En bracht haar 's avonds thuis, Zij fietsen zij aan zijde Hij was dan o zoo blijde Maar ach wat bitter kruist Zij scheen zeer wispelturig Haar haVtje was te groot En na een maandje rij'en Ging ze met een „hoogc" vrijen Hij kniesde zich ioen dood. Ik trachtte hem te troosten Zoo goed als ik maar kon Sprak hem van andere vrouwen Die gaarne wilde trouwen Niets hielp wat ik ook verzon. 't Verdriet dat deed hem sterven 't Kwam door haar snood o daad Ik heb mijn vriend verloren Hoe kon ze zijn hart doorboren Hij deed haar toch geen kwaad. Maar lieve juffrouw eenmaal Komt ook gewis uw) tijd Hij'sprak nog aan zijn sponde: Volgt straf op hare zonde Dat zij dan niet veel lijd'. Ik had een wapenbroeder Ik heb hem thans niet meer Hy gaf voor een vrouw zijn loven Is met in den strijd gebleven Ik verkies: „het yeld van ecr."- 'Hemelt jefort. F. GOES. Bede om verlof. Hen mannen wordt verlof gegeven, loch wy blijven daarvan verschoond; ouden wij, die steeds in actie bleven, ïu ook niet krijgen, .waar anderen móo wor den beloond. tij dankt, do mannen in 'h Land der Zeeu- wen, [ebben in deez' toestand stand gehouden als leeuwen, eet hun tot belooning dus verlof, Iemand behoeft te gaan op do pof. Onze Nederlandsche slechte invloed ten dien opzichte zou reeds dagteekenén uit de tijden van den Tachtigjarigon Oorlog, toen er Engolschc troepen in ons land aan onz© zijde streden. De schrijver van deze aantijging beroept zich op de Annals of Queen Elizabeth", waarin aldus wordt beweerd: ,,De Engel- schen, die van alle noordelijke landen tot dusver de matigste drinkers waren geweest en heb bekendst voor hun soberheid, leerden in die Nederlandsche oorlogen zich voor liet eerst te verdrinken (drown themselfs) met onmatig drinken, en door het drinken "van een andermans gezondheid schade- toe te brengen aan die van zich zelf. Sedert heeft de zonde der dronkenschap zich dus danig over de gekeele iiafcie uitgebreid, dat het in onze dagen noodzakelijk werd haar door strenge wetten te onderdrukken." Wij zouden er meer vgn moeten weten om te beoordeelen of deze aanklacht billijk is. Maar als zij het is, dan hebben de Engel- schen ons dien ondienst wel terug bewezen. Want is niet het toenemend whiskey-ver bruik onder onze betere standen een door ons van de Engelschen overgenomen aan wensel THEOKUUSNiemÊto^ De Russen trekken de Turksche grens over. PETROGRAD, 4 November. Offi cieel wordt gemeld, dai de Russische troe pen, uit Kaukasië komend, de Turksche grens overtrokken en Kara Kilissa en an dere plaatsen 'namen na de Turksche troe pen te hebben verslagen. eenige koperen en houten Blaasi strumenten. J. OOM ES, Wouw. Instrumenthandelaar. vliegen om, als de militairen studeeren voor Kommies, Hulpkeurmeester, Postbeambte, Taal, Rekenen en Natuurkunde. Een studiegids geeft alle inlichtingen. Wordt gratis gezonden. J. H. VAN DER VLIET, Blauwburgwal 18, Amsterdam. Heeren Frsesche Voordragers! Tegen toezending van 20 ct. aan post-, zegels, ontvangt gij de nieuwe Frlesche Voordracht: „PrUspraterij to SStrlelvsSzeri," bij W. A. EIS M A, Uitgever te te Leeuwarden. Hofleveroncior Rijksleverancier CAKESFABRIEK „DE KOREN AAR" Telefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhaven 58-60-6B Scheepsbeschuit Leger- beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA AV H Gedeponeerd Merk Voor de militairen. Mejuffrouw Rosy Wertlieim heeft de op brengst van den verkoop van het door haar ge componeerde lied „Neutraal" (woorden van Francois Pauwels) toegedacht aan het Amster- damsch Militair Ondersteuningscomité. Dq eerste oplage is reeds uitverkocht en zoo was het comité reeds in staat eenige soldatongezin- nen het leven wat to veraangenamen. Koninklijke Fabriek van Militaire Passementerieën, Gouden en Zilveren Borduurwerk, Galonweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. Telefoon Intercomm. 857. Hofloveranciersm fabriek VAIV Militaire Hoofdtooisels, Lederwerken, Passementerieën en Borduurwerken. BREDA. Het loven van een derde klas, Toen de mobilisatie nog In do beginne was. (Van matroos J. S.) Voor Augustus was 't aan boord een vroolijke tijd, Een leven vol gezelligheid. Ieder bleef aan boord om te sparen, En eenig geld bij elkaar te garen Want, moot u weten, 't was spoedig verlof, En dan schoot menigeen eens uit z'n slof. Dat er dan veel geld wordt verbrast, Is een bewezeu feit, dat staat vast. Ik moest van wege familiezaken, Met xn'n verlof een beetje voortgang maken. M'n vader kreeg *'t van den commandant ge daan, Dat ik acht dagen vroeger met verlof kon gaan. 1 't Was de vijfde verlofdag 's avonds, Ik was bezig de courant door te kijken, 3t Eén en ander met elkaar te vergelijken, Met m'n vader een beetje aan 't hoornen, Die zei, dat het wel tot oorlog zou komen. Ik dacht bij mezelf, dat is niet zoo als 't hoort, Straks krijg ik bericht en moet ik aan boord. Het was elf uur, ik ging maar naar bed, En regenachtig weer, dus ik dacht niet aan pret. Doch goéd en wel lag ik in m'n ledikant, Daar werd gescheld, alsof er was brand, 't "Was een telegrambesteller, die vroeg heel galant, Woont matroos die en die, aan dezen kant. yiw**" DE BESTE VARINAS Overal verkrijgbaar a 257 p.ons pakje. Ge doet verstandig altyd PREMIER. Hofleveranciers van IT. H. M, M. de Koningin en de Koningin-Moeder en van Z. K. H. Print Hendrik der Nederlanden Gedempts Raamstraat 11 12, den Haag, iUILITAmJS J3QUUPBMENTj

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4