Logerzaken. MEDEDEELING. Uit Leger en Vloot. DB SOLDATEIVCOURAKTT von Vrijdag G November X 91 3 ren, openden. Na een wederzijdsclie beschie ting van een half uur zonk de Russische ïnijnenlegger „Prafch" (5000 tons), een an dere torpedojager (1000 tons) werd zwaar beschadigd en een kolenscbip werd gekaapt. De Turksohe vloot redde drie officieren en 72 Russische matrozen en bracht ze als ge vangenen naar Konstantinopel. De Russische torpedojagers aanvaardden toen den terugtocht, maar vuurden onop houdelijk. De Turlcsche vloot vervolgde ze en kwam tot bij Sebaetopol, dat gebombar deerd. werd, daarop voer de vloot naar Novorossysk en Odessa, waar 50 petroleum- tanks, veertien militaire transportschepen, vele graansilo's en het Maroonistation ver nield werden. Bij Odessa vernielden de Turksohe tor pedobooten nog den grooten Russisohen kruiser ,,Sinpe", een kruiser van de vrij willige Zwarte Zee-vloot en nog vijf andere Bohepen. Beschieting dor Dardanellenforten. BERLIJN. Aan do „Frankf. Zeit." wordt uit Konstantinopel bericht Dinsdag na zonsopgang opende een uit negen Engelsohe en Fransche schepen bestaand, eskader op 15 K.M. af stands het vuur op de Dardanellenforten. Het schie ten, dat door de Turksche forten werd be antwoord, duurde twintig minuten en rich tte geen schade aan. De „Karlsruhe". LONDEN. In L1 o y d sberichten uit Para (Brazilië) wordt medegedeeld, dat de passagiers en bemanningen van het Belgi sche stoomschip „Van Dijck" en de Brit- sche stoomschepen „Hursfcdale" en „G-lan- toai", die door de .Karlsruhe" genomen zijn, aldaar zijn geland. LONDEN. Thans is uitgemaakt, dat het stoomschip „Van Dyck", dab door den Duitschen kruiser „Karlsruhe" in den grond is geboord, een Engelsch schip was van 10.328 ton en geen Belgisch. De Oorlogsüeening. Men meldt ons uit Den Haag Omtrent de plannen inzake een oorlogs- leening van 250 millioen kan nog worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt aan de regeering machtiging te verleenen 'om, voor zoover de vrijwillige deelneming aan de leening tekort schiet, de hoogst aan- ge^agenen in- de vermogensbelasting te ver plichten aan de leening deel te nemen op de basis van hun vermogen. De rente over dit gedwongen gedeelte zal lager zijn dan voor het vrijwillige gedeelte, om aldus de animo voor vrijwillige deelneming te bevor deren. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen in ieder geval vermogens beneden de 50,000 gulden worden vrijgelaten. Nog deze maand verwacht men, dat het desbetreffende wetsontwerp door de Staten- Goneraal zal kunnen goedgekeurd zijn. De openstelling zou dan an December kunnen De positie van Nederland. Het bekende weekblad „Fairplky" schrijft in zijn laatste aflevering over de positie van Nederland in dezen oorlog. Het week blad zegt: Elke week wordt de positie van Nederland moeilijker en men begint nauwelijks te besef fen met hoeveel wijsheid en hoe eervol het de wetten der neutraliteit uitlegt. Dat het al dus handelt is niet bevreemdend, want zij a positie is vrijwel eenig onder de natiën. Öleclits enkele eeuwen geleden streed het met ons hardnekkig om de heerschappij der zee ziju zeelieden waren de dapperste die we ooit ontmoetten; in den handel was het onze meest geduchte mededinger; en liet was flink op weg in het oosten de oppermacht te verkrijgen. De worsteling met Groot-B ritannië putto liet land uit en elk ander volk zou verzonken zijn in dien staat van apathie, die het kenmerk is rvail die koninkrijken dio alles hebben verlo ren behalve hun trots. De geest van Holland echter was onverwinlijk en wij zien het heden ten dage hoewel» beroofd van zijn bezittingen (de koloniën die het behield zijn modéllen zelfs voor ons) en met een bevolking klein van aantal, een onbetwiste plaats innemen in den raad van Europa en op de markten der we reld. Aan den anderen kant erken ik volko men dat er niets moet zijn tusschen don strop en den nek van Duitschland. Ongetwijfeld, indien Nederland zich bij de bondgenooten voegde, zou het proces om don vijand uit te hongeren, belangrijk worden verhaast; en het zelfde geldt inderdaad, zij hot in verschillen de mate, van allo neutraio landen, welker gren zen direct of indirect met die van Oostenrijk of Duitschland samenvallen. Maar wolk recht hebben wij om Nederland zijn plicht jegens zich zelf te leerenen zelfs indien we dwaas genoeg waren te meenen dat al zijn neigingen vriendschappelijk waren voor ons en vijandig jegens Duitschland, wat zouden we dan nog kunnen aanbieden? Ik denk dat Bolgië's lot niet zwaar in de schaal zou wegen ton onzen gunste. De vurige patrioten moeten eens even nadenken. Nederland bevindt zich letterlijk tusschen den duivel en de diepe zee, want aan de eone zijde wordt het bedreigd door Duitschland® gewapende afpersing, tor- wijl aan do andero zijdo onzo vloot haar best doet de deur van zijn provisiekast to sluiten. Ik weet niet wat het ten slotte zal doen om zich tegen zijn vrienden te beschermen, maar hiervan kunnen we zeker zijn dat als zijn staatslieden slechts een haarbreedte waren af geweken van de rechten der neutralen, noch Groot-Britannië, noch Duitschland een oogeta- blik zouden hebben geaarzeld om van die fout gebruik te maken. Het feit dat geen van beide gelegenheid had tot aanmerking op Ne- derland's optreden, is het beste bewijs van zijn wil en bekwaamheid om met breedheid van opvatting to doen wat juist is. Staatsloterij. Naar wij uit goede bron vernemen wordt er in geen geval aan gedacht, het aantal loten van de Staatsloterij uit te breiden. Zoodanige uitbreiding is van den tegen- woordigen Minister van Financiën niet te wachten.. „Onze Vloot". We weten, dat „Onze Vloot" van 't begin der mobilisatie haar best doet om de mannen aan grens of kust en op de vloot te voorzien van lectuur, versnaperingen, enz. In het Novembernummer van haar orgaan deelt de Vereeniging nu meer, dat zij reeds in Septem ber 326 kisten, 4 manden en 6480 rollen met lectuur, spellen en versnaperingen verzond. Voorts wordt o.a. medegedeeld dat bij heb hoofdbestuur en de gezamenlijke afdoelingen ontvangen werden140,000 sigaren, 85,000 sigaretten en 25.000 H.G. tabak, terwijl voorts de moeste afdeelingen financieele bijdragen zonden en dagelijks bijdragen in geld, waar onder zeer belangrijke, bij het Hoofdbestuur inkomen, zoowel van léden, als van niet-leden van Onze Vloot; zoo werd het hoofdbestuur o.m. verrast door eene gift van f 100 van H. M. de Koningin-Moeder. Door het hoofdbestuur en do afdelingsbe sturen werden in 't geheel verzonden pl.m. 520 kisten en pl.m. 8800 pakken met lectuur, spel len en versnaperingen aan de Marine-schepelin gen, de 42 kustwachtsposten van R-ottum tot Breskens, aan do militairen van land- en zee macht in de Noord-Hollandsche Waterlinie, aan de bezettingen langs de grenzen van Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord-Brabant, Lim burg en Gelderland, aan de Belgische, Duit- sche en Engelsche geïnterneerden. Uit de Staatscourant. Bij beschikking v. d. Min. v. Marine zijn ge plaatst met 2 dezer; kapt.-luit. t/z. P. A. Bik gepl. in de dir. te Willemsoord ;luit. t/z, 1ste kl. P. M. van Riel. als le off. „Zeehond"; H. A. Romswinckel in de dir. te Wil lemsoord luit. t/z. 2de kl. Kon. Mar. reserve J. tea Klooster te IJmuiden; J. A. H a- zewinkel a/b. „Thor"; met 16 dezer: luit. t/z. 2de kl. P. de Booy a/b. „Van Speyk" J. C. H. II. Mackay a/b. wachtschip te Willemsoord. Delftsch Studenten Vrijwilligers Corps. Begin Augustus is te Delft een studenten vrijwilligerscorps opgericht, op initiatief van eonige leden van den Senaat, met het doel na voldoende geoefendheid als militair-wiel rijder het land te dienen. Onder leiding van den 1ste luitenant der infanterie De Veer, bijgestaan door de sergeants Cortlever en Rink, zijn de vrijwilligers (ruim 50 in getal) reeds' goed geoefend in militaire zaken. Op initiatief van een der leden, den heer T. D. Pigeaud, electr. student, hebben vijf vrij willigers een ambulant draadloos-telegraphie- station vervaardigd, dat goed geslaagde af- standsproeven deed tót het vaste station Sclm- .veningen. Het ligt in de bedoeling der studenten dit station het rijk aan te bieden, terwijl de ver vaardigers met behulp van één beroopsmarco- nist het station hopen te bedienen. De wiel rijders vormen nu ae dekking van dit station. Aan inzenders van gedichten. Wij zitten nog zoo vol gedichten, die alle op een plaatsje wachten, dat wij al het ont- vangene der laatste dagen ter zijde hebben moeten leggen. Men zende ons s.v.p. de eerste weken geen gedichten meer toe. Ais wij door den voorraad heen zijn, zullen wc waar schuwen. Tot zoolang is er geen plaats. Ver slagen, mededeellngen en berichten gaan ge woon door. Red. H. H., Landweer H.S. Dienstplichtig Hospi taalsoldaat soldij f 0.15, toelage f 0,10 en ver hooging f 0.05, dus samen f 0.30. Red. Mil. W. H. v. LAlphen. Dank voor je aardige kaart, 't Doet me natuurlijk genoegon, dfit de courant in Alphen zoo algemeen ge waardeerd wordt. In uw stukje is ter wille van de objectiviteit wat geschrapt. Bewuste propaganda voor deze of geno niet-neutrale organisatie moet in de voor allen bestemde Soldatencourant niet gemaakt worden. Red. W. Dekker, 3 I. 4 Art. IJ moet u wenden tot den kapitein van den generalen staf W. Petter, secretaris van de schade-commissie in de Stelling Amsterdam, adres Amstelhotel, Amsterdam. Red. No. 1375. Afrekening ontvangen, Accoord. Dank voor goede zorg. Adm. D. Langedijk, Landw.-serg. Wendt u tot het Hoofdbestuur van „Onze Vloot", Stationsweg 89, Den Haag. Red. Inzenders van de lo Gomp. 3e Bat. 6 R.-I. Een onderofficier of soldaat (milicien) heeft recht op soldij tot en met den dag van ver trek met verlof; dus: gaat hij met 3 dagen verlof, dan ontvangt hij een dag geen soldij. Red. N. G. v. W. 2 III lOo Reg. inf. Er bestaan op het door u bedoelde gebied tal van leer boeken. Voor uw doel lijkt ons Wet beste ge schikt het „Theorieboek voor de Politie", door G. H. van Bmpel en J. A. Tinholt .piijs f 3.60). Uitgave Sohaafsma en Brouwer te Dokkum. Dan is er ook het „Leerboek voor de Politie" door P. Stapel, tommissaris van politie te Hoorn rm J. J. A. de Koning, com missaris van politie te Hilversum, te bestellen bij een der beide schrijvers. (Prijs f 3.30) en voorts H. Vervoorten Theorie der geroohtelijlce ©n administratieve Poli tic-Uitgave A. van Loon te Tielde prijs van dit werk is, meenen wy f 2.50. Red. Welke hospitaalsoldaat te Gorinchom of om streken wensoht te ruilen mot een hospitaal soldaat te Ede Adres G. G. van der Linden, hospitaalsoldaat te Ede. Welke korporaal van de vesting in garnizoen te Utrecht of omstreken is genogen te ruilen met collega uit de Stelling van .Oen Helder? Brieven adresseeren aan den komoraal J. van Rijswijk. Adressen gevraagd van A. H. van Munster, mil. veld-art., laatst gewoond hubbende En schede (b 1912), en korp. de chasseurs: F. Jansens, laatst gewoond hebbende te Santvliet (België) door A. H. van Raam, 24 R.H. Cav, Brig. Veldleger. Henri van den Bosch, soldaat bij het le regt. grenadiers, 2e comp. 2e bat. 6o divisie, moge lijk geïnterneerd, wordt gezocht door zijn vader B. van den Bosch, nu te Roosendaal, 29 Hulsdonkschestraat bij Jan Meesters. Welke mi).-telegrafist (genie) in de omgeving van Amsterdam wenscht te ruilen met een tgft. te Den Helder? Br. adres P. E, Doden huis, fort Kijkduin, Helder. Wie kan aan ondergeteekende melden, waar Frans Geurts, soldaat bij het 2o Guide Regi ment, 3e compagnie 2o vervoerkorps, zich thans bevindt. H. Scheer, four, lie Reg. inf. „Onze Vloot." Op de mededeeling van „Onze Vloot", dat "bij het hoofdbestuur in den Haag nog eeniga harmonica's en andere muziekinstrumenten beschikbaar waren, zijn zoo enorm veel aan vragen ingekomen, dat het onmogelijk was uit den voorraad aan alle verzoeken te vol doen. Door aankoop van nog ©en 12-tal harmo nica's, benevens 36 mondharmonica's zal aan een groot deed der aanvragen worden voldaan, doch dan is de voorraad muziek instrumenten ook geheel uitgeput. Officieren en onderofficieren-postoomm an danten, die voor de onder hunne bevelen dienende manschappen echter boeken, tijd schriften, of wel schaak-, dam-, domino- of andere spelen of speelkaarten wenschen te ontvangen, hebben slechts ©en daartoe strek kend verzoek te richten aan het secretariaat van het hoofdbestuur, Stationsweg 89, den Haag en indien mogelijk zal aan hunne wenschen worden voldaan. Verlorein voorwerpen. Zondagavond heb ik in den trein, die 10 uur van Amsterdam vertrekt, een koppel bestaan, In werkelijkheid echter, luisteren zij slechts ingespannen naar het commando „Geer acht" en komen dan met al hun inspanning soms nog te laat. Ziedaar do 1ste sectio, vóór het commando „Geeft acht!" in korte trekken Maar zij wordt eigenlijk pas do 1ste sectie, wanneer het korte en krachtige commands „Geeft acht!" van onzen niet genoeg te waai- dooren sergeant, heeft weerklonken. Dan pafi ziet men récht wat d© 1st© sectie u», wat zij presteert en zou kunnen prestoeren, wanneer het onverhoopt eens noodig mocht zijn. Op datzelfde oogonblik 6tnat de heelo sectie daar als dertig zoutzuilen geen zoutzakken en kan men aan elk, zooals onzen commandant wel eens zegt, eon puntje zuigen 1" Elk sol daat is dan een levend model, van wat er ge schreven staat: „In de houding staat een sol daat stil, ziet recht vooruit, de hielen tegen elkaar enz....!" enfin, ieder soldaat, kent dat liertje natuurlijk! Wat voor dienst we nu ook mogen krijgen, in alles is de 1ste sectie, wat men van haar kan en mag verwachten: de eerste! We gaan b.v. pionieren, natuurlijk zorgt dan iedereen voor zich zelf, dat hij een opperbeste schop te pakken krijgt, wat hem trouwens ook toe komt. Bij de werkverdeeling is het altijd de 1ste sectie, die do beste, o, neen, dat niet, die de eervolste baantjes krijgt, de baantjes waar het meest van afhangt dat ze zoo nauwkeurig en zoo goed mogelijk worden uitgevoerd. Tot dat doel dan ook hebben we geheel op eigen kosten „een ingenieur" in dienst genomen die onder opperste leiding van onzen sectie-com mandant het werk, of liever ons werk regeert en leidt. Natuurlijk voert die ingenieur geen steek uit, maar dat is ook niet noodig. Zijn geestelijk overwicht moet ons leiden en dat is genoeg, daar heeft hij zijn handen aan vol. Maar het werk, dat wij dan ook leveren is prima. Ons werk is, om kort te zijn „een bere deneerd werk," vandaar ook zijn degelijkheid. Nu gebeurt het wel eens, een vergeeflijke menschelijke zwakheid dat de beschouwingen eenigszins afdwalen en begonnen zijnde bij een loopgraaf, eindigen bij een steenvarken, maar dan is onze 6ectie-commandant daar, om er ons op attent te maken met do vaste for mule van: „nou, nou, dat is weer maar ge klets in de ruimte!" en dan wringen we onzo lijven en onze gedachten weer in de enge loopgraaf- Pionieren doen we echter niet altijd We marcheeren ook wel eeDS, en dat is eigenlijk ons fort. Een lust voor de oogen en do ooren. Op „voorwaarts" worden we allen een hal ven voet langer en op „marsch" lijkt het wel of er een 42 c.M. afgeschoten wordt. Als we dan ook marcheeren, komt alles de huizen uit schieten. Dienstmeisjes staken haar werk en blijven vol bewondering ons met open mond nastaren. Dametjes in nachtjapon schuiven voorzichtig het raam open en zien met oogen van verlangen naar die flinke soldatenlang slapers rollen het bed uit en vragen verschrikt: „Vrouwtje, wat is dat? Schieten ze toch niet? Paarden slaan op hol, honden beginnen te blaf fen, in één woord, als wij, als de le sectie door de straten marcheert, is alles klaar wakker. Als we 'e avonds na afloop van den dienst, ontspanning zoeken in de stad, achter een biertje, biljart of wat dan ook en we hengelen dan ook wel eens naar een schoone, dan ,is het eerste wat ze je vraagt: „Zeg, ben je van de Uit de „Illustrirte Zeitung". Aan da Oostgrens werden verschillende Russisohe spionnen gearresteerd en ii verhoor genomen. Een typisch beeld van zoo'n verhoor geeft onze plaat. i. i x v i I Je sectie P" en als je dan kunt zeggen met bajonet laten liggen; do koppelplaat is De groote moderne slagschepen, de z.g. Dreadnoughts, zijn ontzagwekneiid zwaar japend. Men zie maar eens naar de vier stukken van 32 c.M, aan boord van de $,o daa juog maar alleoa het geschut op het voordek uitmaken voorzien van een 7 en de bajonet draagt het wapennummer 267. L J. L. STRUIJS, 18o Reg. Inf. 1ste Bat. 3e Comp. De iste Sectie. Men schrijft ons: Onverschillig welk exemplaar men in handen neemt van „De Soldatencourant", telkens en telkens wordt men getroffen door de velerlei ontboezemingen van miliciens, landweersol daten enz. die een of anderen toestand, eon of ander voorval, avontuur of wat dan ook vereeuwigen in gloeiend proza of hooggestemde poëzie 1 En men staat soms verbaasd over zijn gemis aan aardrijkskundige keunis, wanneer men al die namen van de verschillende forten, batterijen, in één woord van al die plaatsen, waar tegenwoordig soldaten „liggen", wil thuis brengen maar hoe ik ook gekeken heb en wat ook ik al heb gesnuffeld, nooit heb ik in „De Öoldatenoourant" kunnen vindon, do 4 Comp. 8 Bat. 14 R.-I. Ongeveer dertig man dan hebben, de eer, te behooren tot do 1ste sectie. Een uitgelezen schare! Men vindt er van alles onder. "Wanneer 's morgens de troep staat 'aangetreden, is eigen- ijk elke kop een aparte studie waard. Men ziet er, die met beneveld oog naar den wijden horizont staren als wilden zij vragen: „hoe staat het toch met mijn witte boontjes?" Er zijn er, die, ondanks het feit,, dat ze zich zoo- even hebben gewasschen, toch weer bezig zijD, hun lippen van een krans van het prachtigst bruin te voorzien en wier gezicht een idea.nl moet zijn, voor do zoekers naar z.g. „Eeuwig durende beweging!" Anderen zijn er, wien het is aan te zien, dat het hun slechts ontbreekt aan papier en potlood, om door een vlugge schets, 1 et unieke gezicht van onzen hoog- geschattcn commandant te vereeuwigen. Er zijn er ook nog, die, wanneer ze aantreden, worden begroet met: Goeden morgen Kees Vet!" Maar dat is slechts pure afgunst, louter jaloezie, want juist zij blinken en schitteren 'als karbonkels en het is alleen aan hunne groote bescheidenheid te danken, dat zij niet reeds lang, als „model-soldaat", voor.de sectie zijn tentoongesteld. Dan verblijven er ook nog onder onze sectie „politielco tinnegieters, menschen, die met al do autoriteit, die hun ten dienste staat, zwaarwichtige betoogen houden over hot mogelijk verloop van den oorlog, over den slag aan de Aisne, over het verlof, enz., enz. en toch de kunst verstaan van ook in de gesprekken, „onzo strikte neutraliteit te he) pen handhaven!" Ook hebben we nog menschen er onder, dio schijnbaar volmaakt onverschillig zijn voor alles, die niet een gezicht naar de lucht staan te turen, alsof ze 's morgens om negen uur nog bezig zijn, met te tellen uit hoeveel sterren „de Groote Beer" toch wel mag dan...... Wel eon bewijs, dat de le sectie ook bij de burgerij een goeden naam heeft. Leve de le sectie l E m v e d Bij de manschappen to Hulssen. Men schrijft ons uit Arnhem: Ten einde eenig lieh1 te brengen in de 6oms donkere avonden onzer gemobiliseerde troe pen, heeft het Arahemsche mannenkwartet „Oanteraus Domino" zich de medewerking verzekerd van een amateurpianist en violist om aldus te zamen in ernst en luim wat zang en muziek te geven en '"n operette voor te dragen. Men weet, met welk 'n succes dit kleine vrij willigerskorps dezer dagen in liet R.-K4 Volks bondgebouw alhier is opgetreden voor de mili tairen te Arnhem. Na een „rust" werd nu opnieuw „verzame len" geblazen en „op marsch" gegaan, dit maal naar d© schildwachten in, onze omstre ken. En zoo werd gisteravond „halt" gehou den te Huissen, waar deze muziek- en zang compagnie werd opgewacht in het Militair Te huis aldaar (eveneens 't gebouw v. .d. R. K. Volksbond) door den kantonnements-comman-, dant met z'n af deeling van het veldleger, dus den kapitein met zijne vier luitenants en den bataljonsarts, voorts den burgemeester van Huiseen niet mevrouw dr. J. Weasels Boer, j pastoor H. Bodifée met de kapelaans, pater M©tz uit Lens en kapelaan Hunneman enz. j Het gebruikelijke saluut bewezen hebbend, i had eerst een voorpostenaanslag (op piano en viool) plaats, waarna het tooneel veilig we- I tend het dappere viermansohap, dat zich 1 nog verdekt had gehouden, naar voren trad om do kwartetmimuiers te zingen, die, zeker we gens de keurige on onberispelijke voordracht, aanstonds een uitbundig succes oogstten. En ook hier moest ,,'t- Meezeke", van den Vlaam- sohen pastoor Guido Gezulle gebisseerd wor den als wilde men het zoo fiere en ontembare I Belgenland ,,'t Meezeke" nazeggen: iVol hope, omdat 't weer zonneschijn, Verblijden zal en zomer zijn... Do beide o garotten, doch vooral ook de zeven extra-voordrachten sloegen in, zoodat somwijlen de 'zaal daverde van den gullen lach. Bij dit korps had zich namelijk nog een vrijwilliger aangemeld en die meneer J. W. bleek een onbetaalbare aanwinst te zijn, zoodat hij ©veneens zonder soldij moest dienen. Het was echter zoo komisch, dat, als hij ooit „ten onderste boven" of „bijziend" z'n ..schocm- moeder begraven" gaat, 't een leuk© boel zal worden. Ton minste allo soldaten hielden hun „eigen" buik vast van t lachen. Maar niet minder vroolijkheid bestond er om dien ande ren oclijkert, die het talrijke publiek behalve aan hot lachen ook nog aan hot zingen kreeg. Uit „The Sphere". Nadat de Duitsche artillerie tot zwijgen was gebracht voert de Fransche lichte cavallerie op den weg naar Lassigny een verwoede charge op den vijand uit. Maar aan alles komt een eind, en al had de sympathieke commandant de groote welwil- kaïdheid gehad wegens den hoogst geaalligen avond een extra verlof too te staan er kwain ten slotte van dun ijverigen voorzitter een dankwoord. En bij dit hartelijk woord van dank aan de executanten en medewerkers ging de stampvolle zaal nog eens uitbundig te keer met handgeklap en hoerageroep om ook hunner zijds den uitvoerders erkentelijkheid te too- nen voor het genot, hun dezen avond geheel belangeloos versohaft. Toen werd de laatste strophe van het „Wil helmus" door allo aanwezigen staande gezon gen, waarop het avondsignaal klonk, zoowel voor do soldaten uit het kantonnement als voor die kleine Arnhemsche ..compie", die toen ook hun'kampement opzochten om na deze welgeslaagd© soiree in hun legerstede opnieuw kraehtefa te verzamelen voor een spoedig uit rukken naar... G. G. Bravo] Mil. P. J. Covers schrijft ons uit Den Hel der Vele stukjes heb ik reeds gelezen in uw veel gelezen blad van gezellige, aangename en prettige avondjes overal. En nu ik persoon lijk hier den 29 October zoo'n avond heb bezocht en ik hiervan ten zeerste voldaan huiswaarts ben gekeerd, wilde ik in uw blad allen die Jiier hun krachten aan gewijd heb ben, mijn compliment maken. En dat zij, zoo lang hun vereeniging blijft bestaan, net zoo veel bijval mogen blijven oogsten, als dien avond, toen ik het genot heb mogen smaken in hun raidden geweest te zijn. Ik hoop ten slotte, dat de vereeniging „Tot Steun Ver- eenigd" in bloei en met succes raag blijven voortgaan. J. GOVERS. Uit Alphen a/d. Rijn. Milicien Van Loon schrijft ons: Alhier is dezer dagen opgericht eene militaire Christelijke Jongel. Vereeniging. Reeds zijn hier 4 Christelijke Jongel. Ver. maar die ver gaderen des Zondagsmiddag van half 12 tot 1 uur, en doordat we dan steeds middag-ap pél hebben kunnen wij die vergaderingen niet bezoeken. Des Dinsdagsavonda van 7 tot 9 uur worden de vergaderingen der pas gevormde Ver. ge houden in de Consistoriekamer van het „Evan gelisatiegebouw" te Alphen-Oudshoorn. 19 mili tairen gaven zich reeds als lid op. Een bestuur werd gekozen, waarvan de heer J. van Kooten, sergeant te Oudshoorn, voorzitter, en de heer Westerhof, sergeant te Alphen, secretaris is. De bibliotheek der Herv. Jongel. Ver. werd gratis ter beschikking gesteld. Vanwege de Chr. Jongel. Ver. te Alphen en Oudshoorn, werd j.l. Vrijdagavond in het „Nuts- gebouw" een lezing met lichtbeelden gegeven door den Wei-Eerwaarden heer O. van dei Voorst van Zijp, Emeritua Predikant, lid der Tweede Kamer. Aan belangstelling der solda ten ontbrak het niet, de groote zaal was overvol Na opening met gebed hield os. v. d. Voorst van Zijp zijn rede over „Nederland1 in zijn bloeitijdperk en in den tegenwoordigen tijd." Verschillende lichtbeelden zagen we met genoe gen Bij de foto's op 't doek van den Opperbe velhebber werd een driewerf hoera aangeheven, en bij die van H. M. de Koningin 2 coupletten van 'i Wilhelmus staande gezongen. Bij 't einde dankto ds. Gispen uit Alfen. den geacliten spreker voor. zijn keurige rede en eindigde met dankgebed. Overste Bieschel der Vesting-Ar tillerie vereerde deze lezing met zijn zeer ge waardeerd bezoek. Waarschijnlijk komt ds. v. d. Voort van Zijp spoedig terug. We hopen 't gaarne Ten slotte verdient nog wel vermelding, dat de milicien-korporaal Burger zich welwillend beschikbaar stelde met de platen der lantaarn. Bravo 1" L. Aan mijn collega's postman-soldaten en allen die daarbij belang hebben. Do postman-soldaat Veenhuis schrijft ons: Reeds eenigen tijd hoort men klagen over het militaire tractement dat van het burger- tracteraent wordt afgehouden, den een zoo veel en den ander zooveel. Dezer dagen kwam in mijne handen de „P. T. T.". Orgaan v/d Alg. Ned. Bond van P., T-, Telefoonpersoneel, waarin ik het volgende las: „Ter geruststelling herhalen wij hier nog eens, dat niet meer wordt afgehouden dan het zuivere bedrag van de soldij of bet mili tair© tractement. Oorlogsvergoedingen en toe lagen zijn daaronder niet begrepen", en tot slot: „Binnen eenige dagen zijn echter de offi cieel© opgaven te verwachten en zullen de in houdingen daarnaar worden geregeld en het te veel ingehoudene natuurlijk worden ver rekend." Het geheele art. op te nemen vordert te veel plaatsruimte en dat was ook van weinig belang. Ieder der betrokken soldaten heeft daarom een verklaring moeten schrijven en onderteekend door den C. C. daarna inge leverd aan hun burgerchef. Misschien zijn deze verklaringen op grond van de aangehaalde aline verkeerd ingevuld en verdient het daarom aanbeveling ter ver vanging van de vorige een geheele nieuwe ver klaring te schrijven, die enkel inhoudt het zuivere militaire soldij en die, get. door den C. C., aan hun chef op te zenden, dit natuur lijk met het oog om het te veel ingehoudene terug to betalen» TH. VEENHUIS, postman-soldaat. Brand te Zegge. Men meldt ons uit Zegge: Gisteren omstreeks 5.30 n.m. werden allen verschrikt door het aanhoudend knetteren van geweerkogels, dat ons aan een mitrailleur deed denken die aan het werken was. Naar buiten snellende, werden we al spoedig groote vlammen en rookwolken gewaar in bet midden van het dorp. Een perceel van 2 woningen, waarin, naar men zegt, 28 militairen hun kwartier hadden, werd een prooi dor vlammen. Het aanwezige veéi aisook bijna alle hyisr%84 ea j tairo uitrustingen, werden dank zy do krach tige hulp der militairen gered. Do kogels in de tasschen geborgen lieten door do kolossaio warmte hun geluid hooron. Na ruim 2 uur was men den brand meester. Hulde aan de manschappen voor hun kracht dadig optreden, want door hunne tegenwoor digheid is hot te danken, dat het dorp voor verder onheil is gespaard gebleven. V» Van Nes op Ameland. Do kustwacht schrijft ons: Gisteravond was het bij don heer Kofken al hier feest. Op verzoek van de kustwacht had de hoor IJ. Schaaf, karakter komiek te I-txmwardea, belanguloos zyn© medewerking toegezegd tot het houden van een feestavond voor do mili tairen en hunne bevriende Amelander burgers. Reeds om half acht zag men groepjes uanr do aanlogplaats wandelen, verlangend naar bet schip uitziende, dat do heer Schaaf mot z'n getrouwen metgezel, don pianist, van den vasten wal mo©6t brengen. Evenwel door wind stilte en laag water was hét den schipper on mogelijk aan wal te komen. Zou hij uiet komen? Wat een teleurstellingI Maar te 9J uur was hij er toch. Do hoeren haddon hun ©pofforendo daad be kroond door het schip te verlaten en al waden de den wal te bereiken 1 Spoedig was de fleur er in en genoten we van de voordrachten, zooals alleen ©en origi neel man als IJ. Schaaf ze on* lean geven. Een gezellig bal besloot dezen alleszins geslaag den avond, voor do geïsoleerde kustwacht een heele opfriasching, voor allen een avond van waar kunstgenot. Dy dozen ©en woord van warmen dank aan den heer Schaaf en de burgers, die financieel hunnen steun gaven. DE KUSTWACHT. Vierpolders bij Brlelle. Men schrijft ons uit Viorpoldcrs: Op Woeimdag 21 en Donderdag 29 October word de bezetting alhier verrast door een paar uitvoeringen van het Amsterdam&ch Tooneel- Ensemble, welke door den geniesoldaat P. Egtberte uitgonoodigd waren, om alhier be langloos de militairen een paar genoeglijke dagen m deze moeilijke tijden te verschaffen. Nu, deze genoemde geniesoldaat is daar vol komen in geslaagd. In de eerste plaats onze hulde en hartelïjko dank aan het Amsterdamsch© Tooneel-Eneom- ble dat geen moeilijkheden ontzien heeft om het ons zoo genoeglijk mogelijk u_- maken, en wij hebben ons uitstekend geamuseerd. Opgevoerd werd o. a. De Luitenant en zijn Oppasser, blijspel m een bedrijf, door: H. M. P. van Emmerik, waar hartelijk om gelachen werd, vooral om de domme f treken van den oppasser, die prachtig werd vertolkt door den heer B. v. d. Brink. Ook om „Trui do kouken- meid" werd hartelijk gelachen door haar bru taal optreden tegen den Luitenant. Na do pauze volgde: „Do Nasleep van een eersten Echt", blijspel in één bedrijf, naar het Franeoh door Hogen. Ook dit stukje viel erg in den smaak, er werd om gebruld. Een woord van hulde was zeker op zijn plaats voor alle medespelenden; in buide stuk jes werden alio rollen uitmuntend gespoeld. Ook do burgers werden in de gelegenheid gesteld om een voorstelling bij te wonen."In een woord gezegd, hot waren ©en p3ar genotvolle dagen. Na afloop werd het gezelschap bedankt door den WelEd. Gestr. Heer den officier van gezondheid, C. Hoek. Daarna werd door do manschappen aan de 3 medospelondo dames een bloemstuk overhandigd, waarna oen der manschappen bedankte voor de gezellige da gen die het gezelschap hun bezorgd had. De namen van de dames ©n beer en die ons zoo aangenaam hebben bezig gehouden zijn mevr. O. v. d. Brink, mevr. G. Remmers en mej. C. Kammande heeren B. v. d. Brink, C. Remmers, P. Egtborts. A. Aarsen, K. Roth en H. Kamlag. Wij willen hopen dat w© nog dkiwijls van deze gezellige dagen meemaken. En een woord van hulde en dank aan onzen kameraad P. Egtberte. Namens de manschappen te VieipoWers bij Brielle. Van fort Vechten. MiL Groen schrijft ons: Ook op het fort „Vechten" zal de muziek schallen want eindelijk zijn de zoo zeer be geerde instrumenten g?huurd en blies men Za terdag 31 October 1.1. reeds een fanfare voor het bureau van onzen zeer gezienen en hoog- geachtea commandant. Uit Zoutkamp. Mil. J. de Vries schrijft ons: Gisteren hebben we een avond gehud, dien we niet weer zullen vergeten. De luitenant, de heer Kok, had het genoegen voor zijn detache ment te zien optreden een Groninger gezel schap fam. Boers, Kramer, v. d. Kamp. De geheele zaal was vol. Het gezelschap heeft van 'het begin tot het einde succes genad. Zang, muziek en voordrachten, alles was even schoon. Allo nummers zijn ingeslagen, waar door er zoo'n prettige geest onder het publiek kwam, zooals we maar zelden hebben beleefd. Publiek en gezelschap wenschen gaarne zoo'n avond terug. Wij kunnen niet anders dan onzen dank uitspreken, ook aan don WelEd. heer Scholten, die z'n auto bereid willig afstond voor het gezelschap en aan den heer Siccama voor het gebruik zijner pianino. Uit Roosendaal. Mil. I. Turk schrijft ons: Als trouwe lezer van „De Soldatencourant", heb ik met genoegen opgemerkt, dat in elk dorpje waar maar militairen liggen, één of 2 maal in de week een gezellige avond wordt gegeven, doch dat Roosendaal en omstreken vergeten worden. Ik hoop dat de heeren zan gers, humoristen enz. aan deze et ad ook eens een bezoek komen brengen, om .eden dat de variatie daar veel te wenschen overlaat. Ho pende dat aan dit verzoek door mij gedaan eenig gehoor gegeven zal worden, b.rf; ik de- redactie nogmaals dankbaar voor de verleende plaatsruimte, t TURK.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3