OP ZEE. Een overval. r--- i I (loerenklaarblijkelijk was dat. het hoofd* kwartier van den hertog van iWurtemberg te Thiolt. Het schijnt, dat dit plan met succes Is volvoerd. Troepenverplaatsing aan Tiet front., LONDEN. Een ooggetuige" in het hoofdkwartier publiceert door middel van 't persbureau een beschrijving van het schitte rende feit der overbrenging van een groote Britscke troepenmacht van de Aisne naar het slagveld-gebied in de kuststreek. Hij zegt dat dit slechts geëvenaard wordt door de Japanners bij Moekden, die massa's troepen van het centrum naar den uitersten linker vleugel overbrachten. Hetgeen de Britten verrichtten was nog opmerkelijker, daar het aantal der troepen en de af te leggen af stand grooter waren. De verplaatsing ge schiedde door spoorwegen, auto's en ook te voet en wel bij nacht.. De vijand vermoedde niets, hoewel somtijds de liniën slechts een honderd meter van elkaar aflagen. De Eranschen namen met goed succes de plaatsen der Brit ten in. De Duitschers dachten slechts te doen te hebben met de gewone aflossin gen in de vuurlinie. Aan de noordkust (van Frankrijk) wordt nu hevig gevochten en de Duitschers lijden zware verliezen. Dagelijks worden gevan genen gemaakt. Tweemalen werden troep jes Britten, die door den vijand gevangen waren genomen, bevrijd. De Britscke en Fransche kanonnen wer ken krachtdadig samen. Wij leden zeer door de zware houwitsers. D© merkwaardigste dag van den slag was de 23ste October, toen wij zuidelijk van de Lys de vijandelijke batterijen tot zwijgen brachten en de infanterie krachtig terug wierpen, terwijl we noordelijk voortrukten en den vijand uit de loopgraven verdreven. De artillerie hield groote opruiming onder de terugtrekkende Duitschers. De vijand keerde terug en deed vijf wanhopige 'aan vallen. Hij rukte in massa op, de Wacht am Rhein zingend, maar kon gemakkelijk wor den teruggeslagen. Het was een yare slachting.; De Ghurka's. Het Parijsche blad ,,La Presse" be schrijft, naar we in de ,,N. R. Crt." lezen, een episode, waarin de Ghurka's uit En- gelsch-Indië in de gevechten aan de Yser een rol hebben gespeeld, als volgt: „Ten Noorden van do Belgische linie niet ver van do kust, hadden de Duitschers onlangs verscheidene batterijen zware artillerie opge steld. Alle pogingen van de artillerie van de bondgenooten tegen die kanonnen waren vruch teloos geweest. Men kon den schootsafstand niet vinden en de Duitsche kanonnen brachten den bondgenooten zware verliezen toe. Luchtverkenners vonden eindelijk de plaats waar de munitie voor die kanonnen was opge slagen; zij lag ruim 15 K.M. achter de Duit sche schansen, 's Nachts saheepte een afdee- ling Ghurka's zich op twee kanonneerbooten in en met gedoofde lichten voeren die in alle stilte den mond van do Yser op. Na een langen en stillen marsch kwamen de Ghurka's tot op 900 M. van het kamp waar het munitiekonvooi stond. Hier stonden zes Duitsche schildwach ten op post. De officier, die over de inlandsche troepen bevel voerde, gaf hun last, in een klein boschje weg t-e schuilen. Het heele bataljon legde zich heel stil neer en spande zijn oogen in, om de duisternis te doorboren, - Langzaam, stil, kropen zes gestalten, die zich nauwelijks tegen den grond afteekonden, uit het bosohje den weg op. In hun mond hadden zij het lange mes, dat bij handgemeen het ge liefkoosde wapen van de Ghurka's is. Een half uur verstreek. Een diep basgeluid, als het gekwaak van een kikvorscli, werd ver nomen, en in een seconde waren de schaduw beelden van de zes schildwachten op den weg verdwenen. Geen geluid, geen kreet werd ge hoord. Het was of do herfstwind do bladeren langs don grond deed ritselen. Nu sprongen de andere Ghurka's op en hervatten hun marsch naar de opslagplaats van de munitie. Om een uur in den ochtend ontwaarde de generale staf, die in de richting van de Duit- scho linie met spanning uitkeek, een feilen lichtflits aan den horizon. Eenige seconden later hoorde men een zware ontploffing, ge volgd door talloozo andere, toen de kisten met granaten en granaatkartetsen uit elkaar sprongen. Vervolgens bereikte de klein© troep de kanonneerbooten weer behouden en wel en den volgenden dag waren de Duitsche batte rijen naar achteren gebracht.'' Rusland. Op het Oostelijk oorlogsterrein. De strijd in Galicië, De correspondent van de „Vossische Zei- tung" beschrijft den strijd bij Jaroslaw in de laatste tien dagen op de volgende manier t „Wij staan aan den westelijken oever der... rivier, de Russen aan den oostelijken. Na dat we dagenlang slechts voetje voor voetje of heelemaal niet vooruitgekomen waren, is bet der bier opereerende armee voor drie dagen geleden gelukt, bet door de oude en de nieuwe San gevormde eiland te bezet ten, van waar de vijand met artillerie be schoten werd, zoodat hij wijken moest. Toen wij 's avonds om haif negen in Jaroslaw binnentrokken waren er voorbereidingen gemaakt voor een nieuwen nachtelijken stormaanvaldertig mortieren waren in stelling gebracht. Toen we door de stad gingen hoorden we infanterievuur, en daar tusschendoor kanongebulder. Jaroslaw, dat anders electrisch verlicht is, werd nu maar door een paar armzalig flikkerende licht jes spaarzaam verlichthet station heeft een droevige petroleumverlichting, geen koffie huis, geen kroeg, geen huisdeur is open. Wij wandelen door do straten waarin een zame wachtposten staan en keeren dan naar het station terug. Het infanterievuur is intusschen sterker geworden. Het was thans op ongeveer 2000 meter verwijderd. Aan het station hoorde ik, dat 's middags om 5 uur een granaat 5 man van onze batte rijen had gedood. Met afgedekte lichten reden we naar Rzesow terug. Tijdens den rit waren er vijandelijke sbrapnells aan den hemel zichtbaar. In Rzesow hadden groote afdeeliugen vijandelijke infanterie en cava lerie, onder generaal Novikow, vertoefd, die op het verzoek der bevolking de stad te sparen antwoordde, dat de angst der be volking ongegrond was, daar de Russen •naar Galicië uitsluitend elitetroepen gezon den hadden. Alle andere troepen waren naar Oost-Pruisen gezonden. De Russen bleven 16 dagen in Rzesow. In de stad bleef, op enkele diefstallen door kozakken na, alles ongerept. Volgens latere berichten over Krakau moeten de Russen over de San teruggewor pen zijn Lezajak is door Oo6tenrijksche troepen genomen, die daarop reeds 20 kilo meter verder oostelijk zijn opgerukt, Oostenrijksch leperbericht. WEENEN. Dinsdagmiddag werd offi cieel medegedeeldIn Russisch Polen brak onze strijdmacht, toen zij een sterk, vijandelijk, leger tot ontplooiing had genoodzaakt, de gevechten in de rich ting van het Lysa Gora-gebergte af om de na de gevechten voor Iwangorod gelaste be wegingen te vervolgen. De toestand in Galicië is onveranderd ge bleven. Uit do gevechten van de laatste dagen ten zuiden van Stary Sambor en ten noordwes ten van Turko zijn tot dusverre 2500 krijgs gevangen Russen weggevoerd. Maandagochtend overvielen huzaren bij Rybnik Stryjtsle een vijandelijke munitie colonne en maakten een aantal wagens met artillerie-munitie buit. Strijd tot het bittere einde. PETROGRAD. In antwoord op een telegram van den Bond van bande laren te Moskou, waarin de meening Was uitgesproken, dat van opening van vredesonderhandelingen eerst dan sprake zou kunnen zijn, wanneer de Russische troe pen tot in het hart van Duitschland zouden zijn doorgedrongen, verklaarde de Tsaar, dat hij het met de Moskoviten volkomen eens is en dat er geen grond bestaat voor de vrees, dat de vrede gesloten zal worden voor de vijand totaal verpletterd is. de Turkije daarop de demobilisatie van het Russische Zwarte Zee-eskader, wat Rusland weigerde. Uit verklaringen der op de Russische schepen gevangen genomen lieden blijkt, dat de mijnen legger „Pruth" reeds acht dagen met mijnen van Sevastopol onderweg was. Fransche bladen geven uitdrukking aan hunne bezorgdheid over het optreden van Turkije; het Turksche leger vormt een machtigen steun voor do Dhitsche en Oos ten rijksohe legers, temeer omdat het volko men strijdvaardig is. Sedert twee maanden zijn, onder leiding van Duitsche officieren, de strategisch gewichtige punten in de Dardanellen in staat van verdediging ge bracht. Ze bobben zware artillerie gekregen en ook zijn er kazematten en verschansingen opgericht. Egypte. De toestand in Egypte LONDEN. Uit Cairo wordt aan de TiM.es gemeld, dat Bedouïnenhoofden uit alle dee- len van Egypte de regeering de verzekering brachten van hun loyauteit. Overal hoerscht rust, maar als voorzorgsmaatregel is een perscensuur ingesteld, terwijl de afkondi ging van den staat van beleg wordt ver wacht. Zuid-Afrika. Krijgsgevangenen bevrijd. PRETORIA. Er is hier bericht ontvan gen, dat de 110 man van het commando van De Villiers, die, zooals gemeld werd, bij Treurfontein door de rebellen gevangen waren genomen, door de strijdmacht van kolonel Alberts zijn bevrijd. De „Koningin Emma". De Stoomvaart-Maatschappij „Neder land" heeft bericht ontvangen van hare agenten te Londen, dat haar stoomschip „Koningin Emma" door de autoriteiten aldaar vrijgelaten is zonder dat het schip aldaar naar Holland geconsigneerde lading zal moeten lossen. Het schip zail dezecr dagen van Londen naar hier vertrekken. De ,,111 London News" geeft deze voorstelling van het ondergaan der Duitsche Onderzeeboot, nadat deze door een Engelsch schip was geramd. In het intusschen inge treden duister wierp men zoeklichten op de zinkende boot. Een grootvorstin als pleegzuster. Een correspondent van de „Times" te Rovno deelt mede, dat een der Roode Kruishospitalen aldaar onder leiding staat van een zuster van den Tsaar, die op vol komen gelijke wijze als de andere pleeg zusters haar taak verricht, zoodat slechts weinige der gewonde soldaten weten, wie het eigenlijk is, die hen met zooveel liefde verzorgt. T u rkije. Turkije in den oorlog. BERLIJN. De Fransche gezant te Konstantinopel, de heer Rompard, heeft nog pogingen aangewend, om Turkije te beletten zich in den strijd te mengen, en om bemiddelend op te treden. Doch die pogingen zijn mislukt. Bompard geeft toe dat Rusland de aanleidend© oor zaak is geweest, en dat het bereid wa3 voor het voorgevallene in de Zwarte Zee voldoening te geven. Volgens de „Vossische Zeitung" verlang Engelsche onderzeeër in den grond geboord. LONDEN. (Officieel.) Dinsdagochtend vroeg werd de kanonneerboot „Hal cyon", die langs, de kust patrouil leerde, aangevallen door een Duitsch eskader. Eén man werd gewond. Daar de „Halcyon" dezen overval signaleerde, wer den verschillende maritiome manoeuvres uitgevoerd, die tengevolge hadden dat het eskader zich snel terugtrok. Ofschoon eenige Britsche lichte kruisers het onmiddellijk volgden, konden zij, voor de avond viel, het eskader niet tot een gevecht dwingen. De Duitsche kruiser, die het achterste vaartuig van het eskader vonnde, strooide gedurende den terugtocht een aantal mij nen, waarvan één den Engelschen onder zeeër D 5, die langs de oppervlakte van het water opstoömde, in den grond boorde. Twee officieren en twee leden der beman ning, die zich op de brug bevonden, kon den gered worden. Verder is er in den loop van den dag op de territoriale wateren niets voorgevallen dan alleen dat de flottilje der kanonneer booten den linkerflank der Belgen bleef on dersteunen. Do Noordzee afgesloten. LONDEN. De Admiraliteit bericht dat tengevolge van het willekeurig leggen van mijnen door de Duitschers ouder neutrale vlag in de handels wegen, de gcheele Noordzee beschouwd moet worden als militair terrein. Van 5 No vember af zullen alle schepen, die een lijn passeeren, getrokken van de noordpunten van de Hebriden door de Faroër naar IJs land, zulks doen op eigen gevaar, tenzij zij de instructies van de admiraliteit opvolgen. Handelsschepen van alle natiën, han deldrijvende uit en op Noorwegen, de Oostzee, Denemarken en Neder land wordt aangeraden door heb En- gelsohe Kanaal te gaan naar Dover. Daar worden hun de wegen aangegeven, die hen veilig zullen brengen, voorzoover Groot-Britannië aangaat, langs de oost kust van Engeland tot Farn Island, van waaruit zoo mogelijk een veilige route zal worden aangegeven tot het vuurschip van Lindesnaes, op de Noorsche kust. Van hieraf moet zoo dicht mogelijk de kust wor den gehouden. LONDEN. Omtrent het besluit der Admiraliteit betreffende bet verkeer in de Noordzee, schrijft de „Pal! Mali Gazet" De genomen maatregelen be- teekenen nog niet sluiting der Noordzee, maar zijn toch een voordeel, zoo het beoogde doel niet op andere wijze kan worden be reikt. Groot-Britannië wenscht en beoogt zoo weinig mogelijk last te veroorzaken aan Ne derland^ Denemarken, Zweden en Noorwe gen, die zich loyaal houden aan de ver plichtingen, die de voor hen zeer lastige neutraliteit hen oplegt. Deze landen zullen erkennen, dat wij ken. eerder trachten te ha'.pen dan te be moeilijken in het voorzien van hun ge rechtvaardigde behoeften. Do Verklaring van Londen. KEULEN. Uit Berlijn wordt aan de „Kóln. Ztg." geseind: Volgens een bericht in de bladen zou de Engel- sche regeering na een bespreking met de geallieerden en de neutrale mogendheden hebben besloten de Verklaring van Londen van 1909 niet meer als grondslag voor haar wijze van handelen in quaesties van inter nationaal recht te beschouwen. Een bevestiging van het bericht, dat En geland zich niet meer gobonden acht aan de Verklaring van Londen schijnt nog niet ontvangen te zijn. Er zal echter wel uitge maakt moeten worden of de onttrekking aan de Verklaring het natuurlijk gevolg zal hebben, dab Duitschland tegenover Enge land zich ook niet meer door de Verklaring van Londen gebonden acht. D© „Hermes". BERLIJN. Het bericht van de vernieti ging van den Engelschen kruiser „Hermes" door oeai Duitsohen onderzeeër wordt offi cieel bevestigd. De onderzeeër is behouden teruggekeerd. Turkije en Rusland. KONSTANTINOPEL. De officieren en matrozen van den Russisohen mijnerileggor „Pruth" hebben erkend, dat dit schip mijnen aan boord had. Officieren en matro zen van het schip dienden vroeger op het Russische stationsschip te Konstantinopel en zijn volkomen op de hoogte van het vaarwater in den Bosporus. De „Pruth" vertrok met de Russische vloot naar het zuiden om voor den mond van den Bosporus mijnen te leggen en het kleine Turksche eskader in de Zwarte Zee aan te vallen. Wilde de Turksche hoofd- vloot dan te hulp Bnellen, dan zou zij door mjjnen vernield worden. De Turksche vloot bemerkte tijdig den Russischen mijnenlegger en de torpedoboo ten en bracht de „Pruth" tot zinkon. Van de Russische officieren werden er vijf gered, o. a. de kapitein. De gevangenen zijn naar Ismid gebracht. Beschieting van Sebastopol. LONDEN. Uit Sebastopol wordt aan de „Times" geseind, dab bij het bombarde ment (le Duitschers (de „Times" spreekt niet van de Turken) 116 granaten in de stad wierpen. De ,,Goeben" was van de stad uit goed te zien en bevond zich op nog geen mijl afstand, toen het vuur werd geopend, met de bedoeling den spoorweg tunnel te vernielen. De mist vergemakke lijkte do nadering van den vijand. De bat terijen beantwoordden het vuur van de „Goeben" en het draadlooze station onder schepte een telegram van de „Goeben" naar Konstantinopel, waarin de comman dant meedeelde, dab zijn schip beschadigd was en dat hij naar Konstantinopel zou terugkeeren voor de noodigo herstellingen. Een particulier telegram uit Konstanti nopel aan het „Bed. Tagebl." schildert het eerste wapenfeit van Turkije in de Zwarts Zee als volgtDinsdag voer do vloot de Zwarte Zee in om te manoeuvree- ren. Donderdagmorgen zag men op de Turksche vloot aan den horizon twee Russi sche schepen en drie torpedolx>oten, die snel op den Bosporus afvoeren. De Turk sche Zwarte Zee-vloot naderde de Russische schepen, waarop deze het geschutvuur tegen de kleine torpedobooten, die vco-v p voe- Q DE SODDATENCCOITRANT van Vrijdag O IVovombcr 19 14. ielkaar wederzien. De vijand wordt onder alle omstandigheden verslagen i Na deze toespraak liet de keizer parade- imarsch houden. Op den namiddag van den- .zelfden dag werd veldgodsdienstoefening (gehouden. En na de preek hield de com- •mandeerende generaal een toespraak, die 'aller geestdrift wekte. Generaal v. Moltke., BERLIJN. De chef van den Generalen Staf van het veldleger, General-Obersb Von Moltke", heeft voor volledig herstel 'behoefte aan een verlof, teneinde rust te 'llctmnen nemen. De Keizer heeft voor dit -doel zijn kasteel in Homburg ter beschik- king van den generaal gesteld en deze heeft ;söoh op 2 dezer daarheen begeven. Gelijk tot dusverre zal zijn functie ook verder worden waargenomen door den minis- :ter van oorlog luitenant-generaal y. Fal- '•{kenhayn. Gevallen vorsten* Men meldt ons uit Beri.ijn Tot heden zijn acht leden van Duitsche vorstenhuizen op het oorlogsveld gevallen, 'daaronder ook een neef des keizers, Prins 'Max van Hessen, twee leden van het huis Meiningen, drie van het huis Lippe, een prins van Waldeck en oen prins van Reuss. •Op twee na zijn het allen jonge vorsten in den leeftijd van 18 tot 22 jaren. De vliegmachines in den oorlog.- Een luitenant uit Bremen geeft in een brief, die in het „Berl. Tageblatt" ge publiceerd wordt, de volgende beschrijving van de actie van vijandelijke vliegers en de jiitwerking van bommen t „In mijn laatsten brief deelde ik mede, 'dat.de Fransche vliegers het ons zeer lastig begonnen te maken. Nu is het veel beter geworden, want wij hebben sinds eenige dagen een prachtige bescherming door onze „ballon-kanonnen". Wanneer deze begin nen te werken, dan verdwijnen de vijande- lijke vliegers gauw. Het is 4 uur 's middags. Ik ben voor bij de batterij op de verken- •ningspost. Ik heb mijn kapitein afgelost, die noodzakelijk wat moet uitrusten. Ik wil je even wat vertellen van onze „ballon-ka nonnen". Ik hoop niet gestoord te worden. Het kanon werkt juist wodor, een Engel sche vlieger is rechts van mij. Het schijnt hem niet te bevallen, want bij verdwijnt. 'Gisteren heeft ons kanon een Engelsche vliegmachine naar beneden gehaald. Door <3o granaatscherven werd de verkenner ge dood en de bestuurder gewond.. Deze pro beerde echter nog te ontkomen. De machine •kreeg bij de beschieting plotseling een ruk naar beneden, doch kwam nog in een glij vlucht 200 M. vooruit; daarop viel zij ech- iter van oen hoogte van 50 meter. De vlieg machine was merkwaardig genoeg, slechts .weinig beschadigd en is daarom nog goed te gebruiken. Hoe dankbaar wij voor onze ballon-kanon nen mogen zijn, blijkt uit de volgen de kleine episode, die zich afspeelde rboen wij nog zonder deze bescherming waren. Het was 5J uur 's avonds. Wij lagen in het bivak, tegen vliegorB door een klein boschje beschermd. Hot is natuurlijk ter nauwernood mogelijk, om zich tegen een aanval van boven te dekken. Plotseling za gen wij drie vliegers, waarvan twee Fran sche. Zij kwamen precies op onze batterij aan en hadden ons zeker bemerkt. Geweer vuur is volkomen doelloos. De eene vlieger beschreef boven ons een cirkel en daarop kwam het naar beneden, eerst fluitend, steeds luider, daarna sui zend. Ieder dook waar was de granaat ingeslagen Als een roofvogel vloog de vlieger boven ons. .Wij waren niet in staat ons te verde digen, wij schenen een troep kippen, die te vergeefs probeeren zich te verbergen. Maar het liep goed af. De bom was door den wind afgedreven en viel aan den rand van het bosch, waar eon kleine beok stroomde. Een der stukrij ders van onze batterij, die juist aan den rand van de beek zat, werd door een scherf in zijn rug gewond. De vlieger kwam daar op weer in groote kringen op ons af. De tweede vloog intusschen in een andere rich ting verder. Do derde vliegmachine die ik als een Duitsche herkende aan de twee zwarte kruisen op de vleugels en aan het type, vloog zeer laag over ons heen. Plotseling weer dat verschrikkelijk ge suis. Een bom te midden der soldaten! Een vreeselijke ontploffing, stof en rook, •een oogenblik stilte en daarna hoorde men plotseling het gekerm en geschreeuw van de gewonden. Er waren vier dooden en eenige gekwetsten. Toen ik naderbij kwam, zag ik vier kameraden liggen, in stukken gescheurd, verschrikkelijk Het waren oude reservisten, die eerst veertien dagen geleden bij ons waren gekomen. Maar het drama wa3 nog niet geëindigd. Inmiddels naderde weer de eerste vlieger, die op ons reeds een bom had geworpen. Weer het suizend geluid van den vallen den bom, daarop de oorverdoovende ont ploffing. Ik kon den val van den bom vol gen in de batterijSnel liep ik er heen zes paarden dood, vier gewond en vier man gekwetst. Gelukkig drie er van zijn niet ernstig. Het paard van mijn oppasser stond nog, hoewel alle ingewanden uit den buik hingen. Vlug greep ik mijn revolver een kogel en het arme dier was uit zijn lijden verlost Frankrijk. Op het Westelijk oorlogsterrein. Men seint uit Berlijn De gevechten aan de Belgische kust ont wikkelen zich verder ten gunste der Duit sche troepen. Het plaatsje Messines, 8 kilo meter van Yperen, is in Duitsche handen. Ook in de Argonnen winnen de Duitschers terrein. Het kanongebulder der 26 Engelsche oor logsschepen, die in den loop der laatste week tegen de Duitsche stellingen hun vuur af gaven, is onbeschrijfelijk; ongeveer elke seconde dondert een schot. Bombardement van een hoofdkwartier. LONDEN. Gewapend met krachtig ver nielende bommen verliet Zondag oen troop aviateurs Parijs, met de bedoelino- een be langrijk hoofdkwartier te gaan bombar- Het jfi tegen middernacht. Een reserve- bataljon van een infanterie-regiment trekt van den hoofdweg een zijweg in en een veld over, zoo begint een beschrijving van een overval op het Oostelijk oorlogsterrein, door een correspondent van de „Vossische Zei tung". In een boerderij, waarvan de omtrekken langzaam uit de duisternis te voorschijn komen, zullen dé troepen overnachten. Achter het bataljon trekt een. batterij op. Zonder een geluid te laten booren, trekken de troepen over den weg; want de Russen zijn niet ver af, vermoedelijk in het bosch. De officier klopt tegen het venster. Inkwartiering; openen! Men doet de deur open, een kamer wordt voor de officieren gereed gemaakt. De manschappen moeten in den schuur slapen, Rie vol met stroo ligt. Zij willen ook een maakt de keukon open en een landweer man, brievenbesteller van beroep, maakt vuur aan en begint koffie te raaien. Zijn er geen Russen in den tuin Neen, gisteren waren zij hier. Zij zijn nu allen weg De officieren kijken naar de boerderij, gaan dan het huis binnen en strekken hun vermoeide beenen uit onder de tafel. In den schuur maken de mannen het zich gemak kelijk, en richten op het stroo slaapplaat sen in; hier en daar schittert een zak lantaarntje voorzichtig, opdat er geen licht naar den kant van jiet bosch zicht baar is. Men moet zeer voorzichtig zijn. Aan een der soldaten schijnt het in de schuur niet pluis; hij wordt uitgelachen, de mannen zijn moe, en willen geen spoken zien. Daai voelt iemand, die op het stroo klautert, iets onder zijn voeten. Er is toch iemand hier! Maak licht! Daar, daar Uit het stroo komt een grijze muts, een is£sM.?P.i.<»S.É>r4e>, Pstwris den riet men aan alle kanton. Het is alsof al het stroo levend wordt. Eejj onder officier is reeds de deur uitgesprongen, heeft zijn geweer gegrepen en valt met gezwaaiden kolf aan. Handen op! brult hij. Naar beneden met jullie. Een heeft reeds een slag met den kolf .beet; de tweede komt naar beneden* Handen op! zeg ik jullie. Overal werden do handen opgeheven en kruipen grijze gestalten rond. Tegelijk be gint buiten een geweldig schieten. De sol daten grijpen naar de geweren. Commando's worden gegeven. Maar, waarhoen in de duisternis? Niemand ziet zijn kameraad, en nog minder den vijand. Ze zitten in het bosch I Ja, daar zijn zij 1 In de keuken staat een landweerman bij zijn koffiepot. „Onzin, zoo erg zal bet niet zijn", bromt hij. Heb bord. klettert neer, de landweerman valt languit op den grond, hij hoort en ziet niets meer. Daar in het bosch flikkert het hon- ds£dx««i'&. Btt tefisEi. MtiJÉA se inkinkt tegen den muur. Hier een schreeuw, daar een kermen. Maar ook nu knalt 't van Duitsche zijde. De mannen springen naar de hoeken der muren, achter de muren, werpen zich op den grond, leggen aan en vuren in de richting van hot bosch. Wie kan mikken in de duisternis? Achter de schuur was de batterij aangereden. In het helsche lawaai werden de paarden wild. De rijders sprin gen toe en trekken aan den teugel. Tever geefs, een paniek ontstaat onder de dieren er is geen houden aan. Een kanonuier richt ©en kanon op het bosch, en reeds dondert het- eerrte schot. De kanonnier heeft oen paar infanteristen bij zich, die hem munitie aangevengranaten, kartetsen, al ka wat rij 'het eer3t vinden. Wie kau den afstand schatten, wie de ont ploffing regelen In den loop, en afgevuurd; daar in het bosch is heb vijandige vuur het sterkst. Het oene kanon dondert onder het knetteren der geweren. Of er voel, of weinig getroffen wordt, weten wij niet do Russen hebben jesjfect yoorj Het vuur wordt zwakker en verstomt ten slotte. In de schuur is het vol met gevan genen. Een luitenant, in de eene band een lampje, in de andere een revolver, en een onder-officier met een geweer loopen langs de gevangenen. Zij worden geteld, het zijn er 125. Nu de gewonden opgea'oten en dan op 't stroo! Nog even slapen, de ochtend is niet ver meer af. Spoedig overwint de vermoeie nis. De een na den ander valt in slaap. Wat was dat gesteun een gewonde? Die zijn toch in het huis. Droomt er een? Daar klinkt- het weer pijnlijk: Wat is er aan de hand? Man, houd je mond. Wat wil je? Je moet stil zijn. Ik? Weer het steunen op twee, drie plaatsen. Onderofficier, onder .mij beweegt zich iets, dat kermt daar? Licht maken, Himmelkreuzmillion", krijgen wij nooit rust? Een der. njapoen, feükt ri<?h£ tast onder het stroo, en haalt een Russischen schoen te voorschijn en met den schoen een Rus. Dezo heft bevend de hand omhoog. Waarom niet dadelijk te voorschijn gekomen? Er uit, anders wordt alles met de bajonet doorzocht. Er uit l En weer komt er beweging onder het stroo. Weer ziet men grijze gestalten; nog een tweede troep wordt uit de schuur ge dreven. Het rijn er tweehonderd in het ge- heel l Nu is het ternauwernood de moeite nog waard, om te slapen. Eenige mannen gaan naar de keuken, ora koffie te zetten. En de bewoners?, Zij zijn weg! Elf IJzeren Kruisen beloonën het reserve bataljon voor zijntegenwoordigheid van geest. Een bevordering op bet slagveld. Kranige stukjes, getuigend van ontembaren moed en hoog plichtsbesef spelen zich in den oorlog af. Onze plaat toont de bevordering 'tot onder-luitenant van een gewoon soldaat, die als aanvoerder van een klein troepje ge- idurende den nacht in het Fransche plaatsje Raye ingevolge opdracht van zijn kolonel een post had vastgehouden tegen een Duitsche overmacht en ondanks het sneuvelen van r!2 van de 30 kameraden,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2