ijl HEMEIJER's TABAK. TE! MAISCI Co. ALLE HUI IS GEEN Mobilisatie- Laatste Berichten. BEKENDMAKING. BROEKHUIJS, Uitstel van betaling, Faillissementsaanvragen A. A. KNUYVER ZONEN, VAR WOERKOI¥S's DB SOLiDATENOOURilKr1^ van Vrijdag ^30 October 1914. Gemengd Nieuws^ ADVERTENTIEN. Toynbee-Ver. „Jong Leven" FUNE en VERDUURZAAMDE VLEESGHWAREN. Kosmos Maréchal Niel Practische militairenhandschoenen Het loodje Kijk ook goed uit uw oogen A. VAM HATTEM Jg^N. Het beste miel om den! \i\\ tijd goed door te komen, is wel bet roeken van Overal verkrijgbaar. Firma I. F. SEGER3 i ZOON, N. V. Gesloten Steen, KOFFIE - ROOKTABAK - THEE W. J.VAN HEYNSBERGEN, 1 NOVEMBER %J. F*. iy1.0L*» Markt 42, BREDA. Onze jongens aan de grens; de kleine kin deren van de Belgische vluchtelingen dra- Den Helder bovenal. (Van den marinier AJaspers.) Don Helder is een reuzenstad, Het is er schoon, de straat nooit nat. De Zuidstraat valt niet op te roemen, •Want als het geregend heeft, Loopt de modder over je schoenen. De dames zijn er lief en aardig, Geloof mij heusch, zij zijn het waardig, Altijd net gekleed langs straat, Zooals het in Den Helder gaat. Loopt men langs Weststraat of Kanaalweg, Dan sluit je gauw je npus en zegt: Die gracht dat is een helder water, Ala ar vreemdeling haal toch heusch geen flater. Gaan wij 's avonds vijf uur naar den wal, Dan wandelen wij zoo overal; Maar tot mijn spijt, ik zeg het hier, Do Heldersche dames lusten geen Marinier. De mariniers hebben heusch geen schuld aan Wat zij dragen. Gaat men over in een andere qualiteit, Dan heb je des anderen daags een meid. A. JASPERS, a/b. Br. Ms. „Emma". De Gele Rijers. (Van den artillerist Alex. Schrijvers.) Voor zoover ik na kon gaan, Heeft er nog weinig van de Rijers gestaan. Ik bedoel niet van 't gele gevaar, Maar „echte'' die van zessen klaar. Zij rijden door boseh en hei, En ook wel in de wei. Op geen fiets of hobbelpaard. Echte rossen met korten staat. Zoodat het is de moeite waard En als ze ons voorbij zien gaan, Komt menig dienstmaangd buiten staan. Ze zetten zoolang alles aan kant, Voor die- dapp'ren van ons land. En hoewel de troep is klein, Toch zijn ze altoos even fijn. Fijne kleeren, fijne paarden, Fijne wagens, fijne zwaarden. Onze banieren die houden wij hoog, Wanneer de vijand komt in 't oog. Geen van ons kameraden laten wij steken, Dan zullen onze kanonnen eerst spreken. Wij richten goed. geloof dit naar wensch, Want we moesten al spoedig naar de grens. En wee, die wil betrachten, Ons vaandel te bemachten. Geen duimbreed gaan we aan den kant, We laten ze liever bijten in '.t zand. Want we hebben behalve fjjne mortieren, Goede ervaren officieren. Die niet voor een kleintje zijn vervaard, Daar is ons korps te lang voor vermaard. En komt ons land nu in gevaar, Steeds staan wij op hun wenken klaar. En we zetten alles op haren en snaren, Om ons dierbaar Vaderland te bewaren. En waar we het met de kanonnen niet kunnen, Toch zullen we onzen plicht vervullen. Eerst met revolver en dan met de lat, Totdat de laatste vijand zit op zijn gat. .Wij rusten niet voor we ze htebben onder de knie, Lang leve het Korps Rijdende Artillerie! "ALEX. SCHRIJVERS. Mijn kleuren. (Van korp. Groeneveld), Rood is 't biesje in m'n broek, Wit het blaadje in mijn l>oek Blauw de inkt waarmee ik schrijf, Dit zijn de kleuren die 'k minnen blijf. Rood zijn de cijfers op m'n tuniek, Witte soldaten die melden zich' ziek; Blauw zijn de poppen die dienen voor schijf, Dit zijn de kle-uren die 'k minnen blijf. Rood is het kruis op den hospitaalband, Wit "t papier, waarop 't verzoek wordt ge plant. Blauw' is de lucht op den dag dat 'k schrijf, Dit zijn de kleuren die kminnen blijf. Rood is het bloed, 't brengt oorlogswee, Wit is de kleur van verlangen, den vreê. Blauw is het laatst, wat 'k hopen mag Blijf voor rampen gespaard, gij Hollandsche vlagt Katwijk aan Zee. B, S. G. De mobilisatie en haar uitwerking. (Van den mil. IJsseldijk.) Ik hoop dat gij dit rijmpje niet afkeurt Maar zet in de Soldatenkrant Die iu ons leger gaat van hand tot hand. .Y.'ant terwijl de naties op elkaar zijn ver bolgen \yil ik 't A B C op den oorlog hier laten volgen. A is de aanvang des oorlogs dezer dagen B is België, waar men beleeft droeve dagen C is de courant die ons schetst 't oorlogsleven D is Duitschland, dat de. wereld doet beven E is Engeland dat België te hulp snelde F is de Franscliman die ook meetrok te velde G is 't geschut dat alles vernielt H is de heldenmoed die een -goed soldaat be zielt I is Italië dat zich onttrok aan den bond J is Japan dat Duitschland een ultimatum zond. K zijn de kanonnen met hun moordend lood L is de stad Luik waar men veel tegensta ud bood M zijn de mitrailleurs, 't oorlogstuig van heden N is Nederland door zijn neutraliteit buiten oorlog gebleven O zijn de onderzeeërs of wel de duikende booten P zijn de patronen dié zooveel worden ver schoten jQ zijn de qartetsen brengend dood en ver driet R is 't Roode Kruis dat flink hulpe biedt S is Servië dat den oorlog deed verwokken T zijn de torpedo's die de zeeën doortrekken U is 't ultimatum dat verbrak den vriend schapsband V is de vrede begeerd van allen kant W is 't wreedaardige dat men op de slag velden ziet X is een létter die noem ik maar niet LJ is IJsseldijk, die met 't dichten afbreekt Z is de zegen dieij men y boven smeekt. fcuidUorpa* ÏJSSELPIJK. Antwoord van een vrouw aan haar man, den Brigadier Kon. Maréch.ee op diens brief. (Van cenigo lezers.) Mijn lieve Piet, ja beste man, Ik las met veel genoegen, Je open brief, van uit Amsterdam. Maar begrijp ik goed, dim liggen jullie alte- Du één hier, een paar aan de overzij; die weer daar. Dat moet je toch niet doen, je bent al dik, Loop dan een beetje, dan heb je ook een rusti- gen zit. Met mij gaat het goed, van de kinderen heb ik geen last, Daar bet paard weg is, slaap ik nu ook weer vast. Een ding hindert mij, bij het binnenstoomen Van den trein, verwacht ik telkens mijn man. Doe je plicht en kom niet op de pof, Maar vraag minstens vier dagen verlof Naar 11..., dan slaap je weer op veeren, Wees gegroet t?n groet het edele achttal heeren. Hartelijk gegroet, doop je liefh. vrouw... Een goede mop. (Van. den artillerist A. de Man.) Om den vrijen tijd te benutten, Wordt een en ander uitgedacht, De een studeert, de ander voetbalt, De derde hengelt in de gracht. De landweerman Van Offeren Is een visscher in den dop, En menig mooien morgen Staat hij er vroeg voor op. Paling vangt hij aan een lijntje, Met den hengel baars en blei, En 't kan hem niet vertikken, Al is er ook een snoekje bij. Zoo'n roovisch had v. Offeren, Van één K.G. gewicht, Met een koperdraadjesstropje, Er; Zondog uitgelicht. En voortaan liep hij dagelijks, Te turen in de gracht, Of hij niet weer zoo'n snoekje, Kan krijgen in z'n macht. Met één maal 24 uur, Zou hij naar huis toe gaan, Kon hij eerst nog vat vangen, Dan was hij zeer voldaan. Wetende zijn verlangen, Zonnen wij op een idee, En stelden heil en morgen, Vriend v. Offeren tevree. Van landweerman v. d. Toorn, Werd een reuzenmakreel gekocht, Voor acht spie waren we 't ventje, De grootste werd uitgezocht. Een 6-duims lange spijker, Werd in de makreel gedaan, En bij de brug in 't water, Zag men thans een snoekje staan. Van Offeren werd gewaarschuwd, Dat er een snoekje ligt,*- Dra kwam hij aangeloopen, Nog met scheerzeep op 't gezicht. Hetzelfde koperen strikje, Dat voorheen had dienst gedaan, Werd: aan een stok gebonden, Hij zou er de snoek uitslaan. Dra had ie 'm in de gaten, L En zag den groenen rug, En zei: „hou stil, niet praten, „Anders smeert ie 'm vlug". Al bukkend en al rekkend. Bracht hij het strikje voor den kop, En met een rukje trekkend, Haalde hij z'n snoekje? op. Doch kort was zijne vreugde, Wij allen lachten veel, Want Rijk die had geen snoekje. Maar een gerookte makreel. Dat er verschillende visch zwom, In de breede fortengracht, Dat was voor hem geen nieuwtje, Maar makreel had hij nooit gedacht. A. DE MAN. Fort Penscherdijk. Da verliefde huzaar. (Van korp. „Jan Alleman".) Wij waren pas in kwartier gekomen, Toen reeds had een huzaar het idee genomen, Om daar ie zoeken een meisje naar keus, Hij zocht niet lang, maar vond haar heusch. Zij hadden zich voorgenomen Er niet dadelijk voor den dog mee te komen, Want het meisje waé pas zestien jaar. Wanneer Va en Moe begonnen te klagen En hij de schuld er van zou dragen, Indien het meisje, liep gevaar En zoo iets vond hij o zoo naar. Om nu niet te laten blijken En geen ander er in zou bijten, Meldde hij zich spoedig .ziek. Vertelde hij had do rheumatiek. Nu kon hij zonder schromen Bij zijn liefje staan te hoornen, Want hij kon niet laten Om eens gezellig met haar te praten. Zoo zaten dan die twee Heel gezellig en gedwee, Wanneer de troep was uitgerukt; Te praten over hun geluk. Hoé nu ziek te blijven hikken, En zoo zonder alle trukken? Maar weldra kreeg men in de gaten Dat hij den heelen dag kon praten Met zijn liefje zij aan zij, En toen was men spoedig er bij. Rapport werd gemaakt alras En hij kwam te zitten in de kast. Voor straf kreeg hij toen zes nachten, Wat zijn ïiefje hem wist te verzachten Door te praten van liefde en leed En het haar geweldig speet. Doch sj>oedig was hij er door heen Na wat zuchten en geween. Met vernieuwden moed begon bij als voorheen Met het vuiir als van niet één. Vader en Moeder draaiden bij En daarom was hij o zoo blij. Het uitgaan was voor hem gedaan. Zoo ook fiet zwieren en 's avonds uitga,an, Hielp nu achter de toonbank En ging daarbij vast niet mank, En spoedig liet het zich dan ook blijken, Hoe hij als schoonzoon kon prijken. „JAN ALLEMAN". Een verdienstelijke firma. De lieer B, de llooyKerkstraat 86, Amster dam, zond ons een aardige serie prentbrief kaarten, die hij gratis aan militairen uitreikt. Op de' kiekjes ziet men de expeditie van piano's, die deze soldatenvriend geheel belang loos aan de bezetting van ecnige forten teD gebruike afstaat. Begrafenis Duitsche matrozen. De teraardebestelling van de Duitsche matrozen Prescher en Horn van de gezonken torpedoboot S 117, die door den stoomtrawler Neeltje Catharina te IJmuiden waren aange bracht, heeft Dinsdagmiddag ruim 2 uur met de gebruikelijke militaire eer aldaar plaats gehad. Bij den stoet, die van het Duitsche vjce-consulaat uitging, warea tegen.woprdig de hoer dr. Heyer, van het Duitsche consulaat te Amsterdam, de officier J. J. G. Jas, do Se-luitenant D. J. Binger, die beiden den positie-commandant te IJmuiden, den kapt. t. z. v. Stockum vertegenwoordigden, de burge meester van Velsen, dr. Verloren van The- maat, do heer De Brueys Tack, havenmeester, do heer D. de Ridder, commissaris van politic, de lieer S. A. Bakker, vice-consul van Duitsch land, en dr. Wiesinger van Amsterdam. De leider der begraTenis was de luitenant ter -zeu H. A. Grove. De tweo lijkkisten waren ieder bedekt met de Duitsche vlag; op een der kisten lagen een zeer fraaie krans vnn het Duitsche rijk en een van do te IJmuiden verblijvende Duit-schors, en van de bemanning van den Duitschen stoom trawler Senator Sanders, welke hier al een langen tijd binnen ligt. Op de tweede kist lagen ook tweo kransen, waaronder één van de „Deutschen Flottenverein" te Amsterdam. Voor de lijkwagens werd de Duitsche vlag met rouw omfloerst gedragen. Do stoet ging door verscheidene straten toen grafwaarts en daar gekomen, werd eerst gesproken door dr. Wie singer. en daarna -was het de heer S. A. Bak ker, die een rede hield namens de Duitsche regeering. Luitenant Greve bedankte na de toespraken toen namens de familie voor do eer en belang stelling, te IJmuiden ondervonden. Terwijl de Duitsche ingezetenen nog eenige kleine toespraken hielden, werden de kransen op het graf gelegd. Op het Oostelijk oorlogstooneel. Officieel Duitsch legerbericht. BERLIJN. Het groote hoofdkwartier maakt de volgende xnededeeling openbaar In Polen moesten de Duitsch-Oostenrijk- sche troepen voor versche Russische strijd krachten, die van Iwangorod, Warschau en Nowogeorgierosk oprukten, terugwijken, na dat zij tot nog toe in een strijd van ver schillend© dagen alle aanvallen met succes hadden afgewezen. De Russen gingen niet onmiddellijk tot vervolging over. De Duit sch© troepen konden zich zonder bezwa,ar losmaken van den vijand. Reservetroepen zullen in verband met den toestand nieuwe stellingen innemen. Lodz door Russische cavalerie bezet. LONDEN. Een telegram aan d© „Times" van Dinsdag uit Warschau meldt uit goede bron, dat een sterke Russische cavaloric- kolonne Lodz bezette op 75 mijlen afstand van Warschau. De Russen zouden slechte zwakken tegenstand hebben ontmoet. De Duitsche terugtocht. De „Times" ontleent aan de officieele Russische legeroourant o.a. het volgende: De Duitsch ers trekken terug in vier rich tingen Grojec, Rawa, Skiernicwicz en Kutno. Een colonne trekt terug langs den Warschau-Weenen-spoorweg, daarbij brug gen ©n spoorlijnen vernielend: De Duitsche cavalerie werd door de Russische cavalerie ïn de richting van Sockatsjëf en Lowitsj omvat en op den rechtervleugel door eeii Russische colonne, die over de Weichsel trok bij Gora Kal var ja bedreigd. De Duit- schers gaven zorgvuldig voorbereide posi ties op en trokken in allerijl naar de Duit sche grens terug, daarbij krachtig door de Russen vervolgd. Zaterdag boden de Diiifc- schers op een front zuidelijk, van Lowitsj en Skiernicwicz hardnekkig tegenstand. Zij namen hier krachtige defensieve posities in, maar werden met de bajonet hieruit ver dreven, waarhij ze zware verliezen leden. Ze trokken in zuidwestelijke richting terug. Een andere Duitsche colonne, die hij Iwangorod opereerde, trok in allerijl terug irt de richting van Radora, wapens en mu nitie in den steek latend. Op hei Westelijk oorlogstooneel. Do strijd bij Yperon. LONDEN. De „Times"-correspondent in Noord-Frankrijlc seintHet Britsche vuur heeft bij Yperen na vijf dagen van schitte renden strijd tegen een groote overmacht den vijand 15 mijlen teruggedreven. De Duitsche strijdkrachten stonden onder bevel van den Beierschen kroonprins, die zelf gewond moet zijn. Na het afslaan van de Duitsche aanvallen op de linie van het kanaal van Yperen Vrijdagmorgen, waarbij den vijand groote verliezen werden toegebracht, ruk ten de Britsche troepen over het- open veld vooruit, den vijand voor zich uit drijvend. Tegen den avond vermeesterden zij Lange- mark en namen daar verschanst© stellingen in. De vijand werd in verwarring en met groote verliezen teruggeslagen. Toen cl© duisternis inviel hield het gedonder van het geschut op. Plotseling werd een schel gefluit gehoord, de met petroleum gedrenkte bosch- jes werden in brand gestoken en bij het licht hiervan zag men hoe op en kele honderden meters van onze verschansingen de vijand in massa naderde onder trompetgeschal en ge zang. Maar hoewel onze mannen door dezen aanval verrast waren, zij waren niet geheel onvoorbereid. Zij snelden naar hun plaatsen in de verschansingen en openden 'een hevig vuur op de aanstormende troe pen. Ook de mitrailleuses deden hun doode- 1 ijk werk. Dé vijand antwoordde eveneens met geweer- en mitrailleurvuur en rukte in dichte massas vooruit. Honderden vielen, maar toch kwam de vijand tot op dertig meters van de loopgraven, maar toen deins de hij af. Drie fluitsignalen gaven het tee- ken voor den terugtocht. Onze mannen sprongen uit de loopgraven en gingen met de bajonet vooruit. De slachting in het handgemeen was vreeselijlc. Vele vijanden wierpen de wapens weg en smeekten om ge nade, maar geen kwartier werd gegeven van weerszijden. De strijd was te verbitterd; bajonet en kogel deden hun werk en de vij and werd teruggedreven op Roeselaere. Ecu batterij en vele mitrailleurs werden v©r- meesterd en vele duizenden gevangenen,: onder wie een generaal en vele andere offi cieren, werden gemaakt. De Grieken in Noord-Epirus. ROME. Volgens gisteren door de dag bladen uit Durazzo ontvangen berichten is geheel Epirus door de Grieken bezet, die elk oogenblik de afkondiging van het annexati ©besluit verwachten. De Schadecommissie ingesteld in de Stelling van Amsterdam verzoekt aan ieder, die tengevolge van mili taire maatregelen ais onderwater- zettingen, opruimingen, onteigeningen of dergelijke in die Stelling schade mocht hebben ondervonden, zich zoo spoedig mogelijk met een verzoek om schadevergoeding te wenden tot genoemde Commissie. Adres: Amsterdam Amstelhotel. Namens de Commissie de Secretaris W. PETTER, Kapitein van den Generalen Staf. TE UTRECHT. In overleg met den Voorz. der Provin ciale Commissie tot Ontwikkeling en Ontspanning van Militairen worden de avondcursussen in Nedeilandsch,Fransch, Duitsch, Engelseh, Boekhouden, Stenografie, Teekenen, ook voor Militairen, opengesteld tegen betaling van 0.40 per maand. Aan vang Nov. Dag en, uur nader vermeld. Aanmelding schriftelijk bij Mejuffrouw A. VAN MANSVELT, Heerenstraat 27, HOFLEVERANCIERS. ROTTERDAM. 't BESTE MERK!!! Leveranciers v. h. Depart, v. Oorlog. Sigaren - - DE beste - - van 2 tot JO cent per stuk. (in 't bruin, wit, leder en tricot) tegen de koude, mogen in geen militaire cantine of tehuis ontbreken. Militairen boorden, nieuwe bui tenmodel knoopen voor engros verkrijgbaar by G. DOORENBOSCH, Prinsengracht 409. AMSTERDAM. Telefoon 7083. Vraagt zichtzending aan. Anton llunink" aan de worst is voor U een betvijsdat wij de qua liteit waarborgen. Let dan op t lood en 't merk Anton Hunink, Deventer, Hofleverancier b(j het koopen van een houten tabakspijp. Ge doet; verstandig altijd DIT MERK ^PREMIER, te verlangen. DAIM zy't ge or zeker vnn oen beslist soijiede pjjp te bekomen. Ook by het koopen van andere Kookers- benoodigdheden, als Sigarenkokers, Tabakszakken, en vooral bjj Sigarenaanstekers en Barnsteen Sigarenpijpjes, moet men bepaald nlleen dit merk K.K. Premier verlangen. Gjj hebt dan secuur »vaar voor uw geld! Rijksloverancior CAKESFABRIEK „DE KORENAAR" Telefoon Ho. 222 ROTTERDAM Voorhaven 58-60-68 Scheepsbeschuit - Leger- beschuit - Radvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA AVH Gedeponeerd Merle ,0 u 10 üz Cts. Hofleveranciers. FABRIEK VAN Militaire Hoofdtooisels, Lederwerken, Passementerieën en Borduurwerken. BREDA. utrecht. Puike Kwaliteiten. - Concurreerende Koninklijke Fabriek van Militaire Passementerieën, Gouden en Zilveren Borduurwerk, Galonweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. Telefoon Intercomm. 857. begint een nieuwe Cursus voor Kommies, Hulpkeurmeester, Postbeambte, Taal, Rekenen en Natuurkunde. Geeft U dien datum als leerling op. De koeten zjjn zeer laag gesteld, j. H. VA'N DE VLIET, Blauwburgwal 18, Amsterdam. Handeldrijvende Landweermannen en Soldaten!!! Wanneer Gij ten gevolge van de benarde tijdsomstandigheden niet of moeilijk aan Uw verplichtingen kunt voldoen, wanneer men 't U lastig maakt en U wil ruïneeron, aarzel dan niet maar laat Uw zaken regelen door STATIONSWEG 56, ROTTERDAM. Telefoon Interc. 2809. Gedurende de laatste zeven weken verkregen wij voor twee honderd zeven en veertig cliënten in den lande op grond van de Wet van den 4den September 1914. Sedert 1 Augustus j.l. werden door en namens ons met succes twee en negentig betwist. De laatst© drie jaren alleen werd door ons betaald 1,248,732,16, waar van de bewijzen 6 September 1914 ter Griffie van de Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam werden gedeponeerd. Hofleveranciers H. H. M. Af. de Koningin en de Koningin-Moeder en t der Nederlanden i Z. K. B. Print Hendrik Gedempte Raamstraat 11 12, den Haag. militaire Équipementen. HUISHOUD JAM EN APPELSIROOP zijn smakelijk en veel goedkooper dan boter. Fabriek ALTENA Iblj Nijmegen. Stoomfabriek van Militaire Hoofdtooisels. Passementeriën en Borduurwerken. Galonweverij a la Jacquard. Specialiteit In Militaire Petten tenen cppcurreerende prijzen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4