Laatste Berichten. Po F. VAN ROOY, Breda. Onze Weermacht fe Leid Fl. 2000.- Gratis. DeeSia Tabak. FirmaF. SÊGERS ZOON, KOFFIE - MÜTAMK - THEE ïïi MAKSCH Co. ^M^WOERKOIWS- VASTE POSITIËT Allerlei. <DE RECORD 5IGAREH MEDERLANQ. mêti iÊtëÊÊÈl ^Jjiuspon^ Leerlingen Goede Lectuur Jhr. G. A. I. MTIIG N. V. Gesloten Steen, NEERLANDS ZANGBOEK -9E A. VAN HATTEM J2Ü- A. B. C. Oorlogsgids W. J. VAN HEYNSBERGEN, KEPAREEREN VAN AUTOBANDEN FIJNE en VERDUURZAAMDE VLEESGHWAREN. *3= DE! SOL.DATENCOUHAWT van Zondag IQ October i 3 1 -4, jaar" 1672, toen do ondergang der republiek aiabij scheen. Het is toen voor oen groot deel aan de flinke- liouding van Amsterdam te dan ken geveest, dat do schandelijke vredesvoor waarden, door Lodewijk XIV' aan Picvor do .Groot gedicteerd, niet zijn'aanvaard. Dc slaa werd geheel in staat van verdediging gebracht de toegangswegen werden doorgestoken en ver sterkt; voor approvisjidocvii.'g werd gezorgd, .terwijl «enige vendels stadssoldaten werden ciangeworven. llulp werd voorts verleend aan graaf Joh an Manrits, die met 2000 man de noordelijke Hollandscho waterlinie van Muiden tot Abcoude had te verdedigen. Toen in hei. begin van. den winter de strenge vorst het ge vaar voor een aanval van deji vijand, dio in het bezit was van Utrecht en JNaarden, nog grooter maakte, werd «ene volkswapening ge organiseerd, waarbij Amsterdam i\slo weerbare miaunen onder de wapenen bracht. Gelukkig werden echter érnstig© aanslagen van den vijand' door de invallende dooi heilet 5 en of- (gmiooii de Franschen tot het eindo van liet vol gende jaar 'in het.land bleven, do liollandsclia waterlinie bleef voor ben onneembaar. In Sep tember 1673 werd Haarden heroverd, en 13 .October ontruimden do Fram>clien U iroclit. Amsterdam liad toen niets meer te vreeze». „Sedert bleef de stad voor oorlogsgevaar bevrijd tot in den Patriottentijd. In 1787 vle ten Pruisische troepen ons land binnen na;vr aanleiding van do bekende beleediging van prinses "Wilhelmiua. Hun tocht was eigenlijk geen veldtocht, maar een zegetocht; verzet iwerd nauwelijks geboden. De strijd ging dan ook feitelijk niet tegen de natie, docii sléchts tegen eeno factie. De Hollandscho waterlinie werd niet verdedigd en zoo kon Bronswijk met zijn legermacht tot dicht bij Amsterdam op rukken. Hier dacht men inderdaad ernstig aan tegenweer; naar Muiden werden troepen ge zonden en do toegangswegen naar de stad wer den bij Diemen, Duivenei recht, Ouderkerk, •Amstelveen en Halfweg versterkt en met bat terijen voorzien. Werkelijk werd een aanval der 'Pruisen afgeslagen, doch door eene onttrek kende beweging gelukte het dezen ovpr do Haarlemmermeer den posten bij Halfweg en 'Amstelveen in den rug te komen, waardoor zij zich genoodzaakt zagen te capituleeren. Be vreesd voor een bombardement, onderwierp zich Amsterdam op den 3deu October. „Hl 179-5 had de bezetting door c'o Ifransche broeders" zonder slag of stoot plaats. Den .vrede brachten zij ons verdwaasd vaderland eehtpr niet. Van nabij kwam Amsterdam in aanraking met de gevolgen van den oorlog, toen de Engelschen en Russen in het .laatst van 'Augustus 1799 te Callaudoog landden. Kraijen- Dioff ontving toen last om de stad onmiddellijk in staat van verdediging t9 brengen. Hij deed dlfc door eene stelling op te werpen van Mon nikendam over Purmerend, Knollendam en Krommeniedijk tot Uitgeest, gedekt door inun daties, waarbij zich aansloot een linie van Uit geest over Castricum tot Wijk aan Zee. Eene reservelinie liep voorts ten Noorden van het I-J. Bij Pampus lag een vloot, terwijl «enige kustbatterijen aan de Zuiderzee de stad be- Echermden. Nadat onze bevelvoerende generaal Daendels zieli op deze setlling had teruggetrok ken, werd het land ten Noorden van het ooste lijk gedeelte geïnundeerdeen aanval op het .westelijk front werd 6 October bij Castricum af geslagen; dit leidde tot den terugtocht der aan vallers, waarop reeds den lCden October het verdrag van Alkmaar volgde, dat den vijand vrijen a fxocht waarborgde. ,,!n 1805 werd op last van don raadpensio naris Sc-himmelpenninck door Kvaijenhoff een. plan voor de versterking en verdediging van Amsterdam ontworpen, dat toen niet tot uit voering kwam. Toen echter in 1810 de inlijving van het koninkrijk Holland voorzien werd, kj-eeg Kraiienhoff verlof - om te trachten Am sterdam in" staat van verdediging te. brengen. De toen ingerichte stelling liep van de Zuider zee over Abcoude naar Ouderkerkvandaar naar de Haarlemmermeer, en voorts in het Westen over Liebrug, Penningsveer en Sparen- dam. Deze stelling was zoo ruim genomen, dat de vijand door de inundaties minstens een af stand van 2 uren van de stad verwijderd werd gehouden. Het is hekend, dat ten slotte van een verdediging niets is gekomen zonder ver zet is het feit der inlijving bij Frankrijk door onze vaderen aanvaard. Doch teen Napoleon bij ziin bezoek aan Holland zicli door Kraijen- hoff over de genomen maatregelen liet inlich ten, had deze dc voldoening uit den mond van dit militaire genie de verzekering te ontvan gen „dat de situatie van Amsterdam zonder voorbeeld, zonderling en inderdaad onoverwin nelijk is". „Moge dit qok van de tegenwoordige stelling Amsterdam golden Probleem X. Schipper Barend vertrok met zijn scliip van den Noordpool. Hij voer gedurende 4 etmalen naar Zuid; vervolgens voer hij ge durende 3 etmalen naar Oost. Toen herin nerde hij zich dat hij had vergeten zijn vlag aan den Pool te planten. Hij voer daarop weer regelrecht naar den Noordpool terug. Van vertrek tot terugkomst voer hij met dezelfde snelheid. Hoe lang had hij noodig om den Pool aveef te bereiken. Oplossing over 8 dagen. Een raadsel. Mijn geheel bestaat uit 17 letters en komt in dezen tijd in veler handen. S-r-147103 vindt men aan een toren. 115716 is een jongensnaam. 5124—6 is een delfstof. I91314 vindt men in iedere woning. II—414 is een verkorte tneisjesnaam. 17916172—10 gebruikt men bij het leger. jVedcrlondsche mobilisatie vóór 100 jaar. De welbekende Warmoestraatsche firma Bom staat ons een'boekje ter lezing af, zoo'n pamfletje als in vroegere jaren het tegen woordige „Ingezonden Stuk" in de dagbla den verving. Het was toen geen zeldzaam heid, zulke geschriften in dichtmaat te stel len. En zoo vormt he.t hier bedoelde boekje, verschenen in 1814 bij den Haarlemschen drukker A. Loosjes-, een berijmde jammer klacht of spotdicht op den Mobilisatie-toe stand, welke een gevolg was van die roerige Europeesche dagen. Hoe de stemming was van de onder de wapenen liggende soldaten, en van de burgerij, die den last ondervond van de dure tijden, spreekt wel duidelijk uit den inhoud van dit typische Onzijdig- héidsvers van honderd jaar geleden. Onze onafhankelijkheid (1813) was nog geen jaar geleden hersteld, maar in het jaar daarop reeds, in den aanvang van 1814, is het Neen, Vrienden, 't is een slecht begin; 't Gaat in 't geheel niet naar mijn zin. Dat had ik nimmer kunnen droomen, Dat, pas in vrijheid weer hersteld, Men aanstonds om ons lieve geld En om den landweer op zou komen. Toen elk Oranje Boven! riep, En. Molitor naar Braband liep. Dacht ik; zie zoo! du is 't bekeeben! En is 'er ergens al gevaar, De Magt van heel Euroop is klaar, Waar zoude ik dan mijn hoofd mee breken? Ons volk rekende op Engeland, Pruisen, Rusland, Oostenrijk en nog andere mogend heden om, -zoo 't noodig was, onze neutrali teit te beschermen. Onze soldaten moesten echter zelf onder de wapenen komen, en de requisites der vreemde legers kostten voel geld: Maar ach! ik zie met ergernis, Mijn vrienden, 'k had het deerlijk mis. Begrijp! de Mogendheden vergen, Dat wij, iu d' algemeenen drift, Ook offren zullen volk en gift: Wij zwakke, ted're, trage dwergen!! Zij vordren voor hun legerstoefc Dat die op onzen grond gevoed En wel verzorgd wordt in 't passeren. En als men van betaling meldt, Dan willen zij dat vreemde geld Hier in ons laud doen accepterenl Dan slaat de dichter aan het jeremieeren over al de lasten, die de regeering 011s land oplegt En dan durft nog onze overheid, Als of 't 'er ware op toegeleid Om fiks ons in de beurs te plagen, Van ons, met ruime en milde hand Een vrije gift voor 't Vaderland, En Hollands oude lasten vragen 1 De dichter, die eigenlijk tot dusver als woordvoerder van ©en zijner landgenooten is opgetreden, laat dau zijn mopperenden Hollander, dien hij aanduidde „zoo als 'er wel meer zijn", de volgende onvaderlands lievende taal uitslaan Ik tracht, als 't langer zoo moet gaan, Den weg naar Frankrijk in te slaan, Daar hoeft men niet zoo veel te geven. En, schikt men zich wat naar de lièn, En kan men lijdlijk alles zien, Dan kan men daar gemaklijk leven. Maar gelukkig is daar de dichter dan zelf, die als de terecht-wijzende moralist optreedt, om aldus z'n gedicht te besluiten Ja Vriend! verlaat uw VaderlandI Gij zijt een man van diep verstand: 'k Eerbiedig uw vernuft en oordeel. Gij zorgt, terwijl de alarm klok slaat, Voor 't geen u 't meest ter harte gaat, Voortreflijk voor üw rust en voordeel 1 Ga heen! en neem uw leuningstoel Japon en muts en ganschen boel En al', die 't met u eens zijn, mede! En zoek in Frankrijk naar uw lust Gemak en overvloed en rust En vrijheid, veiligheid en vrede 1 J anuarij 1814. Muzikale interneering. Niemand zal waarachtig willen beweren, dat de arme drommels, die onze grenzen hebben moeten opzoeken, om niet neergeschoten of krijgs gevangen te worden gemaakt, voor hun louter genoegen het leven van geïnterneer den opnemen. We weten nog niet eens hoeveel het er wel zijn, die de paar honderd Duitsche en Belgische geïnterneerden van Alkmaar en Gaasterland in de laatste dagen plotseling zijn komen aanvullen; waarschijnlijk zijn het eenige tien duizenden. En alweer wordt 'teen nieuwe moeilijk heid voor onze kranige regeering, om al die vreemde soldaten een geschikt onderdak, benevens voeding en kleeding te ver schaffen. Ook in dit opzicht verloochent zich hier te lande het particuliere initiatief .niet. De eerste troepen geïnterneerden werden zelfs aardig verwendZe kregen versnaperingen en lectuur zooveel ze maar verkozen; zelfs dreigde een oogenblik hun bibliotheek zóó vol te raken, dat de commandant van een der depóts liet afkondigen, of men voor- loopig maar een eind wüde maken aan het toezenden van boeken en tijdschriften. Maar nu, na deze geweldige uitbreiding van het getal geïnterneerden? Dat is dus de derde der drie verant woordelijkheden, welke wij ons tegen den winter op de schouders hebben te leggen: ten eerste de bestrijding van de eigen volks-armoedeten tweede de verzorging der Belgische vluchtelingenen nu komt daar in de derde plaats bij het beroep op onze vaderlandsche hartelijkheid voor die 20 of 30,000 geïnterneerde Belgische en Engelsche soldaten En ziet! daar vernamen we reeds, hoe al dadelijk het goede hart en de fijn-gevoelig heid van ons volk er op bedacht was,, om dezen tob gevangenschap gedoemden solda ten hun-verblijf hier te lande wat dragelijk te maken. Wie herinnert zich niet de eerste bezen ding Duitsche en Belgische geïnterneerden, die in den loop van Augustus door ons land werden gevoerd, naar Noord-Holland ;en Friesland? De kerels hadden onderweg een muziek-instrument gekregen. En met hun harmonika voorop trachtten ze zich een houding te geven van schijnbare opgewekt heid. Muziekwat heeft ze al niet getroost hij verdriet en verveling. En nu heeft een Amsterdamsche groot- l'handel-firma er op bedacht, aan elk der geïnterneerden-kampen eenige gramofoóns te zenden. Zij koos haar geschenk uit, even muzikaal als tactvol. Aan de Belgische soldaten werden Odeon- platen gezonden, allereerst natuurlijk met de „Brabau9onne" er op; verder zoo goed moge lijk een keus, welke het Belgische muzikale oor kan streelen. Aan de Engelsche marine soldaten werd een pak eboniet-platen gezon- den, waar boven-op het ,,God save the King" lag; en dan een ruime leeps van al die Engelsche song-and-dances, die een Engel schen Jack nog eens een kuitenflikker of ^step-dans doen slaan. En eindelijk voor de Duitschers een gramofoon met een keur- -collectie hunner vaderlandsche liederen, waar van zoowel dit land als de catalogussen onzer gramofoondeveranciers wemelen, doch boven-op „Diö Wacht am Rhein" en „Deutschland, Deutschland fiber all.es Toen we van dit aardige geschenk ver namen, hebben we slechts even voorzichtig geïnformeerd, of de expeditie der drie ver schillende gramofoon-bezendingen wel zorg vuldig was' geschied? M°n stelle zich voor, dat een verwisse ling had plaats gehad, zoodat de Duitsche Odeon-platen hij de Belgen, en de Engelsche platen bij de Duitschers terecht waren ge komen! Hofbericht. De Koningin zal zich bij den plechtigen lijkdienst van nu wijlen den Koning van Roemenië laten vertegenwoordiger door den chef van haar Militair Huis, luitenant-gene raal Dumonceau. De Vluchtelingen. Naar wij vernemen, heeft het overleg van onze Regeering met het Duitsche opperbe stuur omtrent den terugkeer der Belgische vluchtelingen tot een gunstig resultaat ge leid. De terugkeer is toegestaan van de vluch telingen niet alleen naar Antwerpen en de naaste omgeving, maar naar geheel België. Een proclamatie gelijk aanvankelijk in het voornemen der Regcering lag zal hieromtrent niet worden uitgevaardigd, maar de burgemeesters zullen worden uitge- noodigd zoo spoedig mogelijk opgaaf te doen van de personen, die naar België wenschen terug te keeren, opdat dezen weder van re- geeringswege daarheen zullen kunnen wor den vervoerd. Alleen dienstplichtige mannen zijn van dezen gunstigen maatregel uitge zonderd, aangezien de Duitsche regeering heeft medegedeeld, dat dezen bij hun terug- koer naar België krijgsgevangen zouden worden gemaakt. Voorts vernemen wij, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken reeds thans heeft toe gestaan dat de vluchtelingen, die in de ne gen aken voor Dordrecht verblijf houden, terstond naar Antwerpen teruggaan. Ook is den Commissaris der Koningin in Zeeland, machtiging verleend, reeds morgen en over morgen eenige duizenden vluchtelingen te rug te zenden. Fort Rïjnauwen. Men schrijft ons; Dondagavond 15 October werden wij verrast door een schitterende voorstelling der chr. zangvereeniging „Euphones" uit do Bildt en „Exelsior" uit Blauw-Kapel. Deze vereeni- gingeh gaven ons werkelijk prachtige liederen to liooren. Mej. Sc-hoónheim zong eenige eolo's_ die ook hijzonder in den smaak vielen. Verder werd het opgeluisterd door den heer uit Utrecht, een zeldzame aardige declama tor, die de bezetting op alleraardigste wijze amuseerde; vooral mot zijn nummer „de ko ningin heb ik gezien" en „de locomotief" had h'ij bijzonder veel succes. Aan het einde der voorstelling bedankte de fort-commandant, kapitein Haakman, namens de bezetting, den heer directeur en sprak de hoop uit, dat ze spoedig weer eens terug zul len komen. Wij reopen allen: „Komt eens spoedig te rug". A. A. B. Op Zee. Scheepvaartnieuws. Uit Rotterdam meldt onze oorrespondent Het lijstje der Vrijdag binnengekomen schepen bevat twee New-York-booten tege lijk, de „Nieuw Amsterdam" en de „Pots dam", Voor de HollandAmerikalijn kwa men bovendien deze week nog binnen de „Oosterdijk" en de „Rotterdam", waarvan laatstgenoemde vannacht alweer vol passa giers en lading is vertrokken. De aankomst dezer vier schepen was van beteekenis, doordien zij ook granen en meel aanbrachten, waaraan in ons land zoo groote behoefte bestaat. Overigens was het verkeer deze week 'iets meer bevredigend dan an ders, doordien-onder de tot lossing aange-" komen 52 schepen er een was met phospliaat, en wel het Engelsche stoomschip „Eagle- pint", een met hout, zijnde het stoomschip „Figaro" van Hernösand, een met gerst, namelijk het stoomschip Castor" van Rudkjöbing, en een met ijzererts, het groote stoomschip „Malmland", komende van Zweden. Vooral deze aankomst is van be teekenis door den nog steeds ongeregelden toestand van het ertsverkoer. Dit arrivement zal hieraan toe be schrij ven zijn, dat, in tegenstelling met het En gelsche Kanaal,, do Engelsche vloot in de route door de „Malmlaud" gebezigd, ïpets te zeggen' heeft, want men kan toch 'niet aannemen dat Zweedsch erts geen en Spaansch erts wel contrabande zou zijm -De groote meerderheid der aangekomen sche pen bestond uit 6tukgoed- en beurtbooten. Een Engelsche kruiser vernield. LONDUN. De admiraliteit meldt, dat de kruiser „Hawke" in de Noordzee Donder dag is aangevallen en in den grond geboord door een Duitschen torpedoboot49 'offi cieren en manschappen der bemanning, wer den gered, ongeveer 350 man ontbreken. (De „Hawke" is een oude, Engelsche kruiser, ia 1891 te water gelaten. De bodem had een waterverplaatsing van 7350 ton en was bewapend met 2 stukken van 23 c.M„ 10 stukken van 15 c.M., 12 snelvuiirka- nonnen en 2 torpédolanceerbuize-n onder do waterlijn. Het schip liep 19.5 knoopen. De „Hawke" was haar ram kwijtgeraakt bij de aanvaring met het stoomschip „Olym pic", in het jaar 1911, en had daarvoor een 1 echten voorsteven iu de plaats gekregen. Van dit type verouderde kruisers bezat En geland er zes, alle dateirend van 1890 1892, nl. do „Edgar", de „Hawke", de „Endymion", de „Theseus", de „Graf ton" en de „.Gibraltar". Red.) Op het Westelijk corlogstooneel. PAlRIJS. Het communique voor elf uur Donderdagavond luidt De berichten maken melding van gewon nen terrein op verschillende puntenop onzen linkervleugel op den Noordelijken oever van de Lys hebben wij Estaires bezet in het centrum, ten noorden en oosten van Reims, hebben wij ongeveer twee K.m.. terrein gewonnenevenzoo kwamen wij vooruit op de hoogten aan de Maas, in het Woëvregebied, ten zuiden van St. Mihiel en bij Marcheville. Keizer Wilhelm naar 't Oosten. LONDEN. De „Times" verneemt uit Petrograd dat de correspondent -van de „Roeskoj-e Slovo" meldt, dat te Czenstochau voorbereidingen worden getroffen voor de ontvangst van een hoogen Duitschen digni taris en dat het gerucht gaat, dat dit nie mand anders dan de keizer zelf zou zijn. Vele Duitsche generaals hegeven zich naar Czenstochau, waar men een belangrijke mi litaire gebeurtenis verwacht. Van het Oostelijk oorlogsterreln. BERLIJN. Het Groote Hoofdkwartier deelt mede: De Russen beproefden den 14en zich we der in het bezit van Lyck te stellen. De aanval werd afgewezen; 800 gevangenen, 1 kanon, 3 mitrailleurs vielen in Duitsche handen. Brugge werd 14 Oct., Ostende 15 Oct, door onze troepen bezet. Een heftige aanval van de Franschen Noord-Westelijk van Reims wérd afge slagen. De Franschen zeggen in hun ambtelijke mededeelingen, dab zij op verschillende pun ten aan het front, bijv. bij Berry au Bac, noordwestelijk van Reims, merkbare voor- deelen hebben behaald. Deze beweringen gronden zich op geen enkel feit. G1NNEKENSTRAAT 149. Tel. 276. Specialiteit in iWilitatre Lederwerken. i-.- Cin^\ v ',V^AL-LEJ- «KRINCEvMS- IRDOKTMEM^ /^drddouglas> verkrijgbaar b'j meer dam io dd Sigarenwinkeliers fabrikaat F.vam BARDINBE&E9 EINDHOVEN ZZZHOLLAND van de 5e klasse H. B. SCHOOL en der 6e klasse GYMNASIUM die onder de wapenen zijn, gelieven zoo spoe dig mogelijk naam, adres enz. op te te geven aan den ondergefeekende, ten einde overleg te plegen in het belang van hun Eindexamen. E. TISSOT. Adspirant Vaandrig. Arnhem, Stationsplein 12. te velde, op wacht en in het kamp is Oud Luit.-Kolonel v/d. Generalen Staf. Met vele kaarten van de verschillende stellingen en de waterlinie. Prijs 50 Cent. Verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en bij de "Uitgevers IPENBUUR VAN SELDAM te Amsterdam. Meer dan f 2000.— wordt verdeeld onder de Rookers der DEEHA TABAK is verkrijgbaar in Portorico, Maryland en Heerebaai in pakjes van één ons, en een half ons, van af 10 cents per ons. DEEHA TABAK is altijd een tikje beter als hetgeen U gewoon is te rooken. DEEHA TABAK is bij vele winke liers verkrijgbaar. Waar niet verkrijg baar, wordt U verzocht Uwen winke lier te vragen of hij eens een proef zending Deeha Tabak wil Baten komen. Het adres is: Deeha Tabaksfabriek, Utrecht. Elk rooker der Deeha Tabak neemt gratis deel aan den zeer interessanten Deeha-Wedstnijdo Elk deelnemer heeft minstens een prijs ter waarde van 1.—maar men heeft ook goede kans op prijzen ter waarde van f 300, 200, 100, 50 gulden. Vraagt Prospectus bij de winkeliers of bij de Deeha Tabaksfabriek te Utrecht. Hof Be veranciersv FABRIEK VA IV Militaire Hoofdtooisels, Lederwerken, Passementerieën en Borduurwerken- BREDA. UTRECHT. Puike Kwaliteiten. Concurreerende prijzen. 250 Vaderlandsche, Oud-Hollandscho, Histori sche en andere Liederen, Vierstemmig 1.25, 1.50 en 1.75. Tweestemmig a 0.60. Telrst h 0.10. Tekst bij getallen slechts 7H> cent. Alom verkrijgbaar en na ontvangst van postwissel bij den Uitgever JOH. DE HEER, Rotterdam. Rijksleverancier CAKESFABRIEK „DE KORENAAR" Telefoon No. 2?2 ROTTERDAM Voorhaven 58-60-68 Scheepsbeschuit - Leger- beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA A V H Gedeponeerd Merk De Soldaat zal in dc 35 cents een massa vinden, dat hij niet weet, maar graag weten wil. Verkrijgbaar bij eiken boekhandelaar, en tegen remise per postwissel van den prjjs van de Uitgeversmaatschappij „Elsevier", Singel 151153, Amsterdam. HOFLEVERANCIERS. Koninklijke Fabriek van Militaire Passementerieën, Gouden en Zilveren Borduurwerk, Galonweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. Telefoon In ter comm. 857. DE BESTE -90 W DE GOEDKOOPSTE CURSUS voor Kommies, Hulpkeurmees ter, Postbeambte, Taal, Rekenen, Natuurkunde, is die van J. H. VAN DER VLIET, Blauwburgwal 18, Amsterdam. Vraagt nog heden een STUDIEGIDS. Aanmel ding spoedig. 99 MARS OLIE moest eigenlijk heeten: 99 MAR SCH OLIE. Het marcheeren is minder vermoeiend, indien de SCHOENEN met MARSOLIE behandeld zijn. Vraagt gratis monsterbusje met gebruiksaanwijzing aan bij: N. V. Machinehandeï v/h C. v. KLEEF Co., Warmoesstraat 34, Amsterdam. Werkzame Agenten gevraagd. volgens Engelsch-Amerikaansch systeem ten dienste van tiet leger. j. becks. Tel. z. 2682. Van Ostadestraat 187, Amsterdam. Vlugge levering! Solide! Speciale prijzen HUISHOUD JAM EN APPELSIROOPj zijn smakelijk en veel goedkooper dan boter. Fabriek. ALTENA bij Nijmegen. Zij die iets gevoelen voor bet Politievak, gelieven te schrijven aan de Eerste Nederlandsche Politieschool ie Amsterdam. ROTTERDAM. 't BESTE MERK II! Leveranciers v* h. Depart* v DE BESTE VAR IN AS "Overal verknjgbaara25c.ro.oas pakje. J. R. MOL» Markt 42, Breda. Stoomfabriek van iVlilitaire Hoofdtooisels. Passementeriën en Borduurwerken. Galonweverij la Jacquard. Specialiteit in Militaire Petten, tegen concurreerende prijzen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4