OP ZEE. Binnenland. Uit Leger en Vloot. Legerzaken. 2 DE SOLDATENCOURA1VT -van Vrijdag IS October 1914. Uit ,'i'he Sphere Een nieuw type van men beraadslagen, hij de troepen van kolo nel Brits zou aanvallen en de Unie over meesteren. Majoor Bouwer verklaarde, dat Maritz ibehalve zijn eigen troepen ook een Duitsche macht tot zijn beschikking had. Alle offi cieren en soldaten die geweigerd hadden zich bij de Duitschers te voegen, had hij doen gevangen stellen. Majoor Bouwer kreeg in zage van een overeenkomst, geteokend door Maritz en den gouverneur der Duitsche ko lonie Zuid-West Afrika, waarbij de onaf hankelijkheid der Unie als republiek werd erkend, tegen afstand van Walvisch-baai en enkele andere deelen van de Unie aan de Duitsche kolonie. De Duitschers zouden het gebied der Unie binnenrukken alleen op verzoek van Maritz. Deze zeide overvloed van munitie, wape- ïfen en geld van de Duitsohera ontvangen te hebben. De regeering neemt krachtige maatrege len en zal de krijgswet in gel-eel Zuid- lAfrika. afkondigen. Verder wordt nog uit Londen geseind: Creswell, de leider arbeiderspartij in het Zuid-Afrikaansche parlement, en Madeley, eon der voornaamste leden dier partij, heb ben onvoorwaardelijk hun diensten aange boden voor het front. De Kaapsche Boeren veroordeelen ten sterkste het gedrag van •kolonel Maritz en bieden zonder reserve hun diensten a an generaal Botha aan. „Ons Land" gispt op verontwaardigden toon het verraad van Maritz, doet een be roep op de Boeren om hun diensten aan de regeering te bieden. Men neemt aan, dat de partijgangers van Maritz niet uit eigen beweging zich bij hem aangesloten hebben, maar ae slachtoffers jzajn van hun leider. Het einde van 'den oorlog. LONDEN. Lord Curzon, die 'te Harrow een redevoering hield, besprak de meening, dat de oorlog met Kerstmis zou voorbij zijn. Hij geloofde echter, dat meer dan een Kerstfeest nog zou voorbijgaan, voordat de Engelsche troepen naar huis zou den terugkeeren. Frankrijk. Op het Westelijk oorlogsterrein. Keu officieel bericht uit het Duitechte Groote Hoofdkwartier meldt, dat van het Westelijk Oorlogsterren! goen berichten van beteeken* BÜn ontvangen. Bij Soissona zijn aanvallen eer franse hen afgeslagen; in het Argonnowoud hebben voortdurend verbitterde gevechten -plaats. Het is een vestingoorlog daar, waarin de Duitsche troepen voetje voor voetje voor uitgaan. De Franschen bieden hardnekkig tegenstand en schieten uit de hoornen en met machinege weren uit jaöhtstanden in de boomen. Zij heb ben naast verdiepingsgewys aangelegde loop graven sterke vestingwerken als steunpunten ^De^terichten door de Fransche legerohefs iwu-spreid over het succes hunner troepen in [YToevre zijn onjuist. Gevangenen verklaren, dat aan de troepen medegedeeld is, dat de Duitschers verslagen en verschillende forten om Metz gevallen zijn. Onze daar strijdende troepen hebben geen en- ikel gebied verloren. Ook Etain ia nog steeds in ons bezit. De Fransche aanvallen op ónze stollingen hij St. MihieJ zijn afgeslagen. Spionnen. Hoe 'de Fransche soldaten met spionnen handelenWilliam Hope doet er in de „Westm. Gaz." een spannend verhaal van. •Wij vinden het vertaald in de „N. Rott. Crt." Een soldaat komt van achter een denneboom te voorschijn, een geweer met de bajonet er op in de hand. „Oü allez-vous?" vraagt hij, mij tegemoet tredend, terwijl hij de punt van de bajonet iets in mijn riohting laat zakken. „Wandelen", antwoord ik en ik haal maar .vast mijn bijzondere permissie en andere papie ren en een officieel gestempeld portret voor den dag. „Monsieur permit me?" zegt de soldaat dan ineena in heel aardig Engelsch. „Monsieur is Engleeeh I shake you by ze hand with ver'- graet plcasaire". We eohudden met veel animo elkaar de hand en ik maak hem een compli mentje over zijn Engelsch. Hij glimlacht, ge streeld en wijst hot compliment heel nederig af. Hij wenkt mij terug tussohen de boomen. „Er komt iemand", zei hij. „Sst!" De bos- schen zijn hier herhaaldelijk in brand gezet. Daar hadden ze zeker een bedoeling mee." „Wï6?" vraag ik, fluisterend. „De forten", -fluistert hij terug, terwijl hij scherp het. smalle pad bu&schen de boomen aftuurt. „De boomen verbergen hen. Wij vermoeden, dat er spionnon !i wfcfk gjj 'eg nu handen dg ssght. machinegeweer. Daar komt iemand. Luister maar. Blijf hier etaan." „Ja", zeg ik. „Zie je hem?"- vraagt hij een oogenblik later, „daar bij die sst"... Hij brak plotseling af en wij hogen samen voorover en zagen een kleinen honderd meter verder het pad tussohen de dennen af een man in een blauwe arbeiderskiel, die rustig stond rond te kijken. Plotseling deed hij een paar stappen tus- Bchen de boomen en eenige oogenblikken lang kon ik hem niet zien. De soldaat beduidt me, dat ik me doodstil moet houden. Hij legt zijn wijsvinger tegen zijn lippen, zijn oogen glin steren. Dan begint hij op zijn teenen tusschen de boomen door naar beneden te loopen, een paar stappen op zij van den weg. Ik volg. Ter wijl we zoo dalen, voet voor voet, geruischloos op de dennenaalden, liooren we heel zacht flui ten beneden ons en onmiddellijk wordt daar ergens links van ons en lager op de helling van den met dennen begroeiden heuvel op ge antwoord. We doen een paar passen, onhoorbaar, dan houden we stil en luisteren. De soldaat maakt een wonderlijk opgewonden gebaar met zijn linkerhand om mij te beduiden, dat ik niet bewegen mag. Dan hoor ik een geluid, een zacht en omzichtig graven in de aarde. De schildwacht gaat opnieuw voorwaarts en plotseling hebben we oen langen nauwen door kijk tussohen de boomen door. Vrij ver ar, misschien een tweehonderd meter de helling af, zien we een man op zijn buik op den grond liggen, zijn gezicht dicht bij de aarde. Dicht bij zijn hoofa staat iets, dat in de verte op een klein kistje lijkt. „Arrrel" mompelt de soldaat binnensmonds en gaat voorover op den grond liggen achter een dikken boom, mij met een wild handge baar beduidend hetzelfde te doen. Het geluid van iets, dat voorzichtig in den grond graaft, houdt aan. Het is nu rechts voor ons uit en dan zie ik ineens den man, dien wjj al gezien hebben. Hij zal een kleine veertig meter van ons af zijn en ligfc op zijn knieën. Hij. licht iets op, dat er uitziet als een smalle steenen plaat. Hij buigt nu over een opening heen, die hij zoo pas heeft opengelegd. Hij haalt een ijzerdraad-schaar uit zijn zak en ik hoor duidelijk het geluid van de schaar als hij in de opening iets doorknipt. De soldaat hoort het geluid ook en hij kijkt snel rechts. Ik hoor weer zijn half gesmoorde „arrrel" wanneer hij den 'anderen man ziet. Plotseling neemt hij zijn geweer, ik hoor een tik-geluki, hij legt aan. Beneden ons, aan het einde van den nauwen doorkijk'tusschen de boomen heert de tweede man zich opgericht en is op zijn knieën gaan liggen. Zoo volkomen stil is het, dat ik hem duidelijk kan hooren kuchen. Hij begint aan iets te trekken en ineens begrijp ik de beteekenis van wat ik zie. De twee man nen hebben de ondergrondscho telefoon-gelei ding, die naar het fort loopt, ontdekt. Zij heb ben mogelijk allerlei nieuws onderschept en nu hebben ze een stuk van een paar honderd meter van den telefoondraad weggeknipt. Ver volgens zullen ze ongetwijfeld voor het oog alles weer herstellen zooais het aanvankelijk was en aarde en dennenaalden over de omge woelde plaatsen spreiden.... De soldaat gaat stelselmatig te werk. Hij neemt eerst den verst verwijderden man op zijn vizier. Ik lig achter hem geknield en zie in spanning en beklemd hoe hij de kolf van zijn geweer tegen zijn door de zon bruin ver brande wang aandrukt. Dan neemt zijn korte wijsvinger, die bruin ziet van het sigaretten- rollen, drukpunt en in dit vreeselijke oogen blik schijnt het mij toe, dat hij het eindeloos langzaam doet. Het is afschuwelijk hier achter hem geknield te liggen en te bedenken, dat deze even gebogen' sigaretten-vinger letterlijk den vinger des doods beteekent voor don man aan het eind van den smallen doorkijk tusschen de boomen. Het schot valt en de man in de verte, springt op, rolt op zijde en blijft liggen. En terwijl ik naar het lichaam blijf staren, valt een tweede schot; ik spring overeind, De soldaat had ook den dichtst bijzijnden man neergelegd. Bij onderzoek bleek, dat het twee Duitsche spionnen waren, in het bezit van in cijfer schrift gestelde inlichtingen. Ze waren met automatische mauser-pistolen gewapend. De verdediging van Belfort. Vermoedt de Fransche regeering, dat de Duitschers een aanval op de vesting Belfort in den zin hebben? Zij heeft althans de stad door de burgerbevolking laten ontruimen. Een correspondent van de „Gazzetta del Popoio" is het gelukt bijzonderheden over de verster king der stelling aan zijn blad te berichten. Met uitzondering van enkele kleine winkels, die de openbare verdeeling der noodzakelijke levensmiddelen bezorgen, zijn alle magazijnen, werkplaatsen, fabrieken, gesloten. In de straten vertoonen zich alleen nog soldaten. De 22000 hoofden sterke bevolking is naar do meer zui delijke departementen overgebracht. Langs den oever der Savoureuse, die de stad van de citadel scheidt, wordt koortsachtig ge werkt aan de kanalen, die stad en forten van water moeten voorzien, en ook dienon voor inundaties. Alle buitenforten worden door uit gebreide werken versterkt. De omliggende dorpen en boerderijen zijn militair bezet. Het g&ruigooa dór vesting bestaat uitsluitend uit goed gekozen troepen. Het zich noord oostelijk van de stad uitstrekkend gebied is een moerassige streek vol meren, die door kanalen en slooten tot de grens van den Elzas met elkaar verbondon zijn. De Franschen zijn bezig de bosschen te vellen om de schootsvel den vrij te maken en hot hout voor loopgraven te bezigen. Rusland. Op het Oostelijk oorlogsterrein. Over den toestand in Galicië komt een offi cieel bericht uit Oostenrijksche brondaarin wordt o.a. meegedeeld Dinsdag sloegen onze tegen Przemysl oprukkende strijdkrachten, on dersteund door een uitval der bezetting, de Russische belegoringstroepeu zoodanig, dat zich de vijand slechts nog voor het Oostelijk front der vesting kon handhaven. Bij zijn te rugtocht stortten een aantal pontonbruggen nabij Soznica in. Vele Russen verdronken in de San. De strijd ten Oosten van Chyrow duurt nog voort. Een divisie kozakken werd door onze cavalerie op Droholycz teruggeworpen. Door het zeer ongunstige weder zijn de we gen sledht geworden, doch onze troepen (hebben zich bij de geforceerde marschen en gevechten der laatste weken schitterend gehouden. in de ronde krijgt. Alsuu weer 2d toeren breien, om dan aan de vingers te beginnen. De verdeeling van de steken voor de vingers zijn: 16 steken voort den wijsvinger, 18 steken voor den middelvinger, 16 steken voor den ringvinger, 14 steken voor den pink. Om de wijdte van de vingers te verkrijgen, moet hij eiken vinger 2 steken bijgemaakt worden. In den wijsvinger (binnenzijde) van den rechterhandschoen moet eene opening ko men, lang 3 a 3^ c.M., beginnende 2 c.M. van den top van den vinger. Deze opening moet bij het begin en het einde van eene trens woi- den voorzien. De afmetingen van de vingers moeten zijn lengte van den duim c.M., wijsvinger 9 c.M., middelvinger 10^ c.M., ringvinger 10 c.M., pink 7 c.M. De „Zeeland". Van heden af gaan de mailbooten der „Zee land" niet meer naar Folkestone, maar naar TilburyDocks in Engeland. Een Russische kruiser getorpedeerd PETROGR.AT). Een communiqué van den grooten marinestaf meldt: 10 October werden Duitsche onderzeeboo ten in de Oostzee gerapporteerd, 's Morgens deden zij een aanval op den kruiser „Admi raal Makaroff", die bezig was met het on derzoek van een bark onder Nederlandsche vlag varend. Een Duitsche onderzeeër schoot verschillende torpedo's af, welke echter geen doel troffen en geenerlei schade veroor zaakten. In den middag van den volgenden dag herhaalden de onderzeeërs den aanval, en richtten ditmaal de torpedo's op de kruisers ""ajan" en „Pallada", die in de Oostzee patrouilleerden. Hoewel de Russen bijtijds een levendig artillerievuur openden op den vijand, slaagde een onderzeeboot er noch tans in. eenige torpedo's af te schieten op de „Pallada", welke het schip tot zinken brachten. De geheele bemanning verdronk. De aanval van Duitsche onderzeebooten dezen keer op twee Russische kruisers in de Oostzee ondernomen, heeft dus, naar uit bovenstaand telegram blijkt, bot resultaat gehad, dat een er van gezonken is. De gezonken pantser-kruiser „Pallada" behoort tot dezelfde klasse als de „Bajan" en „Admiral Makaroff". De pantserkruisers hebben een waterver plaatsing van 8000 ton. De snelheid is 21 22i knoophet aantal paardenkrachten be draagt 19,000. De bewapening bestaat uit twee kanonnien van 20 c.M., acht van 15 c:M., 22 van 7.5 c.M. en vier van. 5.7 c.M. en twee torpedo-lanceerbuizen. Het pantserdek is 7 c.M., de pantser gordel 20 c.M. dik. De bemanning telt ongeveer 600 koppen. De „Pallada" werd in 1906 te waten ge laten op de werf van de admiraliteit te Petrogr-ad. De „Emden". De „Köln. Volksz." verneemt uit Russische bron, dat het Engelsche slagschip „Triumph" en de Japansche kruisers „Nussin" en „Kaa- saega" in allerijl Hongkong hebben verlaten. Zij zitten den Duitechen kruiser „Emden" na, die weer Japansche schepen mot rijst heeft ver nield. Steuncomité. Het secretariaat van het Algemeen Steuncomité Amsterdam 1914 is Dinsdag verplaatst naar het Waaggebouw op de Nieuwmarkt en zal dus van nu af daar gevestigd zijn. Telephoon blijft Noa. 5489, 7060 en 8025. Meelvoorziening. Men schrijft ons uit vakkringen: Binnen zeer korten tijd zal van regeering6- wege een maatregel worden getroffen, ten einde zooveel mogelijk den vrijen toevoer van Amerikaausche tarwebloem naar ons land te verzekeren. Alsdan zal nl. in Amerika de te verzenden bloem, voor Hólland bestemd, uit sluitend gedirgeerd worden aan de Nederland sche regeering, ten einde te voorkomen, dat bij eventueele aanhouding dor booten; de aan wezige voorraden tarwebloem daaruit verwij derd zouden worden. Deze maatregel was trouwend ook noodza kelijk, daar de HollandAmerika-lijn in Amerika weigerde bloem in te laden anders dan aan regeeringsadres. Verschillende geval len zijn reeds voorgekomen, dat Nederlandsche meel-importeurs hunne connossementen aan hun Amerikaansche molens betaald hadden, doch dat de betreffende meelladingen na de reis van de fabriek naar de havenplaateen, een voudig niet vervoerd werden. De geheele im port door onze xiarticuliere meelfirma's houdt dus weldra op en als eenig importeur treedt de Nederlandsche regeering op. Petit. Met belangstelling lees ik steeds uw 'bijdragen, maar zooals u zelf al gevoeld zult hebben, is die geschiedenis toch te onsmakelijk om af te drukken. Niet alles waarom men lachen kan is goed voor de courant. Red. Het adres wordt gevraagd van den 2en luit. der inf. J. Stennekes, die van uit Kam pen naar 't Depot bat. van 't 4e R. I. is ge gaan door G. de Vries 2e luit. inf. N. I. L. Ie Cie. 39 6te L. W. Bat. De Korp. Domstorff J. H. lie regt. II Bat. 4o Comp. vraagt het adres van den serg. ziekenopaichter Hoppenbrouwers 11e Regt. Adres wordt gevraagd van den milicien korporaal Otto Prinsen, in dienst bij' het 6e regiment infanterie, door milicien-sergeant H. den Burger, 18e reg. Ie batt. 4e comp. J. Bijnen, ordonnans wielrijder te Gorinr clicm, zoekt militairen om per brief of kaart in Esperanto te correspond ©eren. Verder moet het in 't Belgische Vluchtelingen. Men meldt ons Een collecte, voor de Belgische vluchte lingen bij de 3 C. 2 B. 11 R. I. gehouden, bracht een som van f 68.25 op. Uit Boskoop. Luitenant Haarman schrijft ons: Gisteren hebben we hier een genotvollen avond gehad en de heer H. Schurink, milicien alhier, is degene die wij daar dankbaar voor zijn. Het was liet eerste optreden van het Mili tair Mannenkoor „Nooit Gedacht", hetwelk met medewerking van de solisten mej. M. Vet ter, sopraan, mevr. v. d. Voorden, pianiste, en den heer Tegelaar, bariton, ons een keurig programma heeft bereid. Do heer Schurink had zijn mannetjes goed aan den stok en de uitvoering der eerste nummers „Ilocht door Zee" en „Neerland's Mannenzang" liet dan ook niets te wenschen over. ,,'t Wilhelmus" werd daarna gezongen door mej. Vetter, het welk door de aanwezigen staande werd aam- gehoord. Ook de liederen „Oud Liedke" en „Blonde Elslein" van K. Rennes vielen zeer m den smaak. De heer Tegelaar zette daarna het programma voort met „Het Geuzenvendel op den Thuismarsoli" en „Die Grenadier©". Het is jammer dat we van dit laatste geen Höllandsohen tekst hebben, anders was het applaus zeer zeker grooter geweest; de bijval liggen de J van „Hij die goen liedje zingen kan, moet i Uit de Staatscourant. Bij K. B. is, met ing. v, 16 Oct.aan vice-adm. G.. F. Tydema n, dir. en comm. der marine te Amsterdam, opgedragen de betr. van voorz. der commissie tot het exami- neeren van zeeofficieren; en aan gep. kap. t. z- R. S. R. Wolterbeek opgedragen de betrekking van dir.-adra. van het Weduwen- en Weezenfonds der mil. off. bij de zeemacht. Bij K. B. is aan res. Ie luit.-kwartierm. H. F. van H a a r e n, 44ste bat. landw.- inf„ op z. aanvrage, en aan res. 2de luit. H. G. J. M ii 8 e, 4de reg. inf., beiden ter zake van ongeschikth. voor de verdere waarn. v. d. mil. dienst wegens lichaamsgebr., eervol ont slag uit den mil. dienst verleend. Bij K. B. is: aan res.-luit.-kol. K. de Hartogh, comm. landwoerdislr. Zaandam, ter zake van lichaamsgebr., eervol ontslag uit den mil. dienst verleend, met erkenning van 'het recht op een nader pensioen. Bij K. B. is benoemd, met ing. van 6 Oct., tot tijd. off. v. gez. 2de kl. bij de landmacht, H. weve, arts. Bij besch. v. d. Min. van Mar. is kap.-luit. ter zee A. A. Vi6s e r 10 dezer gepl. te 's-Gra- venhage, luit. ter zee 1ste kl. G. J. te Win kel gepl. te Lobibh, en de in act. dienst gest. fap. luit. ter zee 2de kl. O. Mörzer r u y n s, gepl. te Hansweert., Gymnastiek en Schermen voor Militairen. Naar aanleiding van de oproeping gedaan aan militairen van alle rangen en korpsen, om gymnastiek on schermen te beoefenen, had Dinsdagavond in de gold aten -cantine der Oranje-Nassau-kazerne eene bijeenkomst plaats. Tal van officieren, onder wie de kapitein van de genie Scharroo, de luitenants Vesseur en De Quant e. a. van de infanterie, gaven blijk van hun sympathie met deze oproeping. De kapt. Scharroo opende de bijeen komst, deelde tevens mede dat reeds een aan tal opper-officieren en subaltern© officieren zich, zoowel als donateur dan als werkend lid hunne toezegging hadden gedaan. Ook hadden reeds pl. m, 1000 onderofficieren en soldaten zich voor deze op te richten vereeniging als werkend lid aangegeven. Als hoofdleider voor het werkend gedeelte werd de sergeant G ij s w ij t gekozen, die als leeraar M. O. reeds als zoodanig aan de Ca dettenschool te Alkmaar werkzaam was, ter wijl reeds verschillende onderofficieren en lmr- gerleeraren hunne toezegging hadden gedaan. Een bestuur zal worden gevormd uit elk der medewerkende corpsen. Ook werd het plan gevormd dezen winter één of twee uitvoeringen in het openbaar te geven, om het Amsterdamsch publiek, dat de soldaten gedurende de mobilisatie helpt, op deze wijze iets terug te geven. Handschoenen breien. Van militaire zijde zendt men ons den vol genden leiddraad voor het breien van wollen handschoenen voor hot leger Men begint met 64 steken op te zetten. 24 Toeren worden in den boord gebreid. Vervol gens 24 toeren boven den boord, breien, om dan aan den duim te beginnen. Voor den duim neemt men 12 steken, om bij een volgendon toer weer 12 steken op te zetten voor de ope niag van den dninh zooda.fc men dan 24 teken Uit de „London News Een Britsche kruiser, die in volle zee vijf aangehouden koopvaardijschepen opbrengt. stoomende partijen bloem, welke nog aan par ticuliere firma's zijn geadresseerd, en voor zoover ze niet door het buitenland worden aangehouden of uitgeladen, bjj aankomst al hier in beslag te nemen en van regeeringswege te distribueeren. De algemeene commissie van distributie van graan en meel, welke haax zetel in Den Haag heeft, zal daarbij door vertegenwoordigers uin den meelhandel uit andere steden worden voor gelicht. Voor zoolang de hier bedoelde maatregelen nog niet van kracht zijn, wordt bij verkoopen van Amerikaansch meel in ons land van den kooper de verklaring verlangd, dat het meel bestemd is in Nederland te blijven. Mil. v. d. R. Boskoop. Beste kerel, waar hob je dien onzin vandaan? Hier of daar gelezen? Nooit weer doen hoor! Red. Korp. Kaptein a/b. Hr. Ms. „Bra bant". Plaatsgebrek noodzaakte ons uw stuk over Esperanto te verkorten. Je begrijpt, ka meraad, dat ieder graag het toegezondene ge heel of gedeeltelijk geplaatst ziet. Re d. Fortbewoner IJ muiden. Wij heb ben wat moeten bekorten. Red. H. Hammer, korp. 8. L. W. B at. 4 C. 4 S. Het bericht, zooals u het hebt medege deeld, bleek ons bij onderzoek geheel juist. Het •bepaalde nopens liet dragen van eigen onder goed en eigen schoeisel, dat aan zekere eiachen natuurlijk moet voldoen, goed onder houden en gereinigd moet worden, is op de landweer evenzeer a.ls op de militie van toepas sing. Red. Korporaal K. Om de laatste totaal onnoodige en ontactische toevoeging aan uw bericht, kan ik het niet plaatsen. Overigons is beter dan zulk een aankondiging straks een korte vermelding van de eerste prestatie van de tooneelclub. Voor uw gedicht hebben wij evenmin plaats. Gedichten vrij naar die en die... Waar zouden we met onze beperkte ruimte heengaan als we die gingou opnemen. Dat is ook niet noodig. Onze jongens kunnen genoeg oorspronkelijks leveren. Red. Mil. Kolverman, Eorsel. Uw stuk van een kolom lengte is niot te plaatsen 't Bevat trou wens voor anderen niets wetenswaardigs. Een volgenden keer boter, maar dan vooral korter, 20Q)yat gen tiend© yan d_© lenjste. Red, maar eentje fluiten"1 heeft dit wel eonigszins vergoed. Als vijfde nummer zongen mej. Vet ter en de heer Tegelaar het duet Sternen nacht", dat veel bijval oogstte. Over het tweede deel van het programma, hoewel even 'belangrijk als het eerste zal ik niet uitweiden. Het zij voldoende mee te deelen, dat alle nummers een groot succes hadden, in het bijzonder die voor dubbelkwartet en man nenkoor; het bisseeren dor beide nummers mag daar zeker het bewijs voor zijn. De pianobege leiding was gedurende den geheelen avond uit stekend, alleen wensch ik mevr. v. d. Voorden toe, dat zij bij een eventuoele volgende gelegen heid eon instrument met ronden toon te harer beschikking krijgt. De zaal was goed bezet, al was hier en daar een enkele ledige stoel zichtbaar. Had ech ter een groot deel der Boskoopsohe inwoners niet bij de aankomst der Belgische vluchtelin gen aanwezig moeten zijn, dan was er geen stoel onbezet gebleven. Moge dit een aanspo ring zijn om ons nog menigen genotvollen muziokavoad en het Steuncomité nog menig penningske te verschaffen. H, Van Esterenburg. Sergeant Blak schrijft ons: Esterenburg is een hoeve nabij Briolle, waar heel wat militairen zijn ingekwartierd. Reeds meermalen hadden wij hier aangename en nuttige avonden. Vrijdag 1.1. gaf de hoer Langendijk, sergeant, voor do onderofficieren een voordracht ovor den oorlog van 16.72. Na een inleiding over den econoraischen en politio- ken toestand van ons land in do 17e eeuw en van de omringende landen, verklaarde hij de oorza ken van 't feit, dat ons land van alle kanten werd aangevallen. Aan de hand van op een bord geteekenae kaarten verklaarde hij ook de rich ting van den opmaroh der vijandelijke legers en het verdedigingsstelsel van ons land. Spreker eindigde met in gevoelvolle woorden den dood van onzen grooten zeeheld admiraal De Ituytei te Schetsen. Onze luitenant, die de voordracht ook bijge woond liad, bedankte den spreker voor zijn zeer interessante lezing en sprak het vertrou wen uit, dat als de nood aan den man kwam, wij ons zouden houden als de helden van 1672. J. B. Vluchtelingen en het Nederlandsche Soldatenhart. De so'daat G. Persklomp schrijft ons: Do laatste dagen hebbsn do Zuid-Westelijke grensplaatsen van ons land veel, zeer veel el- vluchtende Belgen over de grens. Havo en goed zooveel mogelijk met zich voerende kwa men tal van ongelukkigen aanstrompelen. Schier bezwijkende onder de pakken kleeding en huisraad sleepten die ongelukkigen zich voort. Velen zonaer geld, zonder elon, zon der drinken. Ook in ons plaatsje was 't over vol. 't Was treurig om te zien. Men moest een hart van steen hebben om niet ontroerd t» worden hij heb aanschouwen van die ellende. Daar zaten en lagen ze bij twintigtallen op don grond. Suf staarden ze voor zioh uit, niet wetende waarheen, waarvan te leven, hopende op steun van hun medomenschen. Daar lag een vrouw met negen kinderen. Het laatst© 6tukje brood was sinds gisteren genuttigd. De man streed in de Belgische gelederen voor Koning en Va derland. Reeds weken had zij niets meer van hom gehoord. Iets vordur zat een lamme vrouw in hulpbe hoevenden toestand op de koude steenen. Ginds stond een troepje naar hun kleeding te oordeelen, vroeger welgestelde menscheu, nu door den alles vernielenden oorlog tot don bedelstaf gebracht. Zoo zag men al die tooneo- len afspelen. Een zee van ellende. Alom wee- nende mannen, vrouwen en kinderen. Zij hadden honger. Dat begrepen ook de jongens van 't 2de Re giment. Toen het eten aan de militairen was uitgedeeld zag men ze komen aandragen met het eten, dat voor hen bestemd was. Zij aten het niet op. Neen, zij spaarden het uit hun ■mond en brachten het dien ongelukkigen. 't Was een aangrijpend gezicht die soldaten daar te zie-n tusschen die armon. En dan hoorde men hen vragenVrouwtje heb je honger, hier eet dit maar op, 't zal j» goed doen' of: „Hebt u al wat gehad? Jan, geef dezen oude ook eens wat" enz. enz. Een ander wierp zijn overjas over een paar van vermoeienis op de steenen ingeslapen kin deren. Werkelijk, hier kwam de ware aard van onze soldaten boven, en de vluchtelingen zul len nog lang het 2de Regiment in dankbaar aandenken bonden. G. PERSKLOMP. De Gemobiliseerde Zangers. De secr.-penningmeester van „De gemobili seerde Zangers" schrijft ons Op initiatief van eenige militairen van hei 13e regiment infanterie le bataljon had 6 Oc tober een vergadering plaats, om te komen tot de oprichting van een zangvereeniging on der de militairen. Een 40-tal kader en man schappen traden toe, die uit hun midden een voorloopig bes-tuur en. directeur kozen. Het doel zal zijn eventueel© militaire feesben met hun gezang op te luisteren en den volkszang te bevorderen. Indien „De gemobiliseerde Zangei's" zoo als onze vereeniging zal heeten de avonden van samenzijn zoo prettig en leerzaam moge lijk doorbrengen en zij hun makkers buiten d« vereeniging, bij gelegenheid met een stukje muziek kunnen amuseeren, zouden zij hu» moeite ruimschoots beloond zien. Uit llpendam. Een landweerman schrijft ons: Ook te llpendam kwamen Zondag j.l. rui» 100 vluchtelingen aan. Dadelijk namen eenige militairen het initia tief om met toestemming van den burgemeester eene collecte te houden en hadden het genoe gen hun pogen beloond te zien niet honderden sigaren, chocolade, koek, enz. en ruim f 60 aan geld. De ingezetenen en militairen kunnen met voldoening op hunne liefdegaven terugzien en kunnen verzekerd zijn van de innige dank baarheid1 der arme uitgewekenen. Komeet 1913 F, oftewel OorlogskomecL Milicien Meesters schrijft ons uit Eerseli Het kan voor de soldaten wel de moeite loonen om, nu de maan niet meer schijnt, eens uit te zien naar de komeet, die nu aan den hemel is te zien. De helderheid as tussohen de de 2de en 3d» igr. en de staart is, hoewel zwak, look te zien. Oorlogskomeet is hij ai genoemd, in verband daarmee, dat men vroeger groote rampen toe schreef, of dn verband bracht met de kometen. En een groote ramp is de oorlog toch zeer zeker. Tegenwoordig zal echter niemand er meer ernstig aan denken om daar verband •tusschen te zoeken. Over het algemeen kan men aannemen, dat de staart van een komeet van de zon is afge richt, nooit er naar toe, hoewel het wel eens in waargenomen, dat buiten den grooten staart ook van de komeet nog een korte uitlooper te zien, maar die toch naai' achtc-r toe omboog. Deze komeet is geen periodieke, dat is, dat er geen omloopstijd van bekend is, die er op wijst, dat hij weer tot de zon terug komt. Ik meen dab hij in September 1913 gevonden ia door „Delavan". Het is nu voor leeken zeer interessant om het verloop der helderheid en de lengte en helder heid van den staart na te gaan. Voorloopig neemt die nog meer toe, totdat hij om de zon is lroen gegaan en dan bereikt hij daarna zijn grootste helderheid en lengte van den staart, maar dan is hij aan den ochtend hemel te zien. Een ieder soldaat zal de „Groote Beer" 'kun nen vinden, de zeven heldere sterrenonder den staart daarvan staat oen tamelijk heldere ster der gr. 2.5 ongeveer, en daar staat de komeet rechts van, en de beweging is gericht tusschen de sterren A en E van Bootes door. En A is een zeer heldere ster der eerste gr. die zeer gemak kelijk is te vinden in het verlengde van dien boog, dien de staart der „Groote Beer" be schrijft. P. M. Misbruik. Korp, Kaptein a/b van Hr. Ms. „Noord- Brabant" schrijft ons: Daar wij militairen ingenomen zjjn met de door de autoriteiten ingevoerde „vrij port voor en van militairen", lijkt het mij wcnschelijk do aandacht te mogen vestigen op het volgende Wij zijn door vrij port niet gedoemd onze correspondentie te bekrimpen of te ontberen, wat blijkt uit de ondervinding, door ons op gedaan. Velen zijn door omstandigheden ver plicht meer te correspondeeren dan gewoonlijk. Ten sterkste kan men afkeuren, series an sichten of ander overbodig geschrijf te verzen den, omdat de post daardoor wordt gedwongen het personeel uit te breiden en als gevolg, on- noodig opgevoerde kosten wordt gemaakt. Ieder weldenkend mensoh moet en zal dat wel be grijpen, waardoor medewerking als plicht kan worden beschouwd. Maar wat gebeurt er nu? Reclame op groote schaal wordt gemaakt en door middel van „vrij van port", met zegelt „Militair". Nu vraag.ik: kan daaraan een eind worden gemaakt? Denkolijk w«*l, en daarom het vol gende verzoek: le. Alles wat tegen dat goede doel en den gang van zaken indruis'clit, te weren. 2e. Dat maatregelen worden getroffen, t« beletten dat misbruik van handelaars, winke liers of neringdoenden, ten koste van ons mili tairen, niet langer worden geduld. 0. a. kostelooswerd aan de categori» korporaals a/b Hr, Ms. „Noord-Brabant" (en mogelijk op andere schepen ook) aan ieder oen brief verzonden, met vetgedrukt reolameadrea, inhoudend „prijzen van uniformen". Belache lijk dat dit nu juist geschiedt, omdat het uit verkoop was... neen, mijnheer... het; kost niote! In verband daarmee heeft de „order", uit gevaardigd aan boord, in couranten enz., blijk baar noa geen dool getroffen. Denkelijk zal deza reclame zioh uitbreiden en daarom hoop ik en velen mijnor collega's, dut niet alleen do aandacht der autoriteiten daarop wordt ge- •estigd, dat door publicatie hot misbruik dezer Kifumjm.iuicii van wu M*UU .-DU-, 0". jende, aa&echoujvdi Bii honderden kwaaien de 1 vooideelen,. w.elko oureobtmaDgea zueh tee-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2