OP ZEE. Binnenland. Legerzaken. Uit leger en Vloot. DE SOLD aTEKTCOUn AWT van Zondag 11 October 3 91-a=. vlucht. Zo zat, ineengedoken in een omslag doek, in de wachtkamer tot een dame van het comité van huisvesting haar meenam naar een neef van haar, die hier ter stelde woonde. Blij kindergelach klonk telkens op van zorgelooze kleinen, die het leed alweer ver geten waren en nu krijgertje speelden in de stationswachtkamer. Zoo nu en dan werd er zoo'n klenter door de ouders omhoog ge tild om door de ramen uit te kijken naar die mooie groote vreemde stad, die daar zoo vredig lag in het schijnsel der ondergaande zonEen kleine meid had een boek weten te bemachtigen en zat er heel wijsneuzig in te lezen. Dan was er een aardige jongen met lange krullen een werkman wilde hem maar zoo dadelijk meenemen, maar dat ging niet, werd hem beduid. Het ventje werd door oen der dames meegenomen naar het huis van jbr. Six op de Heerengracht, waar eveneens een tijdelijk onderdak is voor vluchtelingen. Met den trein van 6.55 u. kwam een sliert van tien kinderen mee, jongens en meisjes van tusschen de zes en twaalf jaar. Een echtpaar uit Hoorn zou voor de huis vesting zorgen. De ouders waren te Botter dam gebleven. Op de trams was den conducteurs aan gezegd, dat zij Belgisch geld in betaling konden aannemen van do vluchtelingen. Al de vluchtelingen, die geen verwanten of kennissen hebben, worden ondergebracht in verschillende openbar© verblijven, of bij particulieren, die zich daarvoor beschikbaar stellen. Duiisohland. Duitseh legerbericht. Voor Antwerpen is het fort Breendonck ge nomen. Do aanval op de binnenste fortenlinie en daarmede ook de beschieting van het daar achter liggende deel der stad is begonnen na dat de commandant der vesting de verklaring had gegeven dat hij de verantwoordelijkheid op zich nam. De 'uohteehmkal te Dnsseldorf is getroffen door een bom geworpen door een viiandelijken vlieger, In het dak is een gat geslagen pn het omhulsel van een in de hal gestationeerd lucht schip vernield. fn het Ooftnn heeft een uit Lomsja opruk kende Russische colonne Lyck bereikt. Generaal v. Emmich. HANNOVER. Generaal von Eramich, die bij Luik de orde Pour Ir. Mérite ontving, is nu ook benoemd tot ridder le klasse van het IJzeren Kruis. Gevechten in Kameroen. BERLUN. De gouverneur van Kame roen bericht.; ,,In het begin van Sep tember is hier met succes gestreden tegen Engelscben en Fransehen. In deze gevechten zijn de eerste-luitenant© Von Bothkirch en Milbrat en het districtshoofd Rausch gesneuveld." In bevoegde kringen veronderstelt men, dat deze gevechten hebben plaats gehad aan de Benue- en de Cross-rivier. Be sterkte van het Duitsche westerleger. PARIJS. Officieel wordt medegedeeld, dat de sterkte van het Duitsche leger op het westelijk oorlogstooneel bedraagt 23 actieve legerkorpsen18 reservekorpsen, en bovendien, verschillende divisies landweer en landstorm troepen Frank rij k. Op het Westelijk oorlogsterrein. PARIJS. Op onzen linkervleugel in het noorden heeft de vijand nergens ter rein gewonnen, zelfs moest hij op enkele punten terugtrekken, speciaal ten noor den van At recht, waar een actie gaande is onder voor ons gunstige omstandigheden. De operaties van de cavalerie van beide partijen strekken zich thans uit tot bijna aan d« Noordzee. Tusschen de Somme en de Ois© houdt de vijand zich nog steeds krachtig staande, wij hebben echter het grootste gedeelte van de stellingen, waaruit wij moesten wijken, hernomen. Bonoorden de Afzn© schijnt de dfcjhtheid der Duitsche troepen verminderd te zijn. Langs de heuvels van de Maas tusschen Verdun en St. Mihiel is de vijand te ruggetrokken tot benoorden Hattonchettel. Hij houdt nog steeds Sint Mihiel en eenige posities ten noorden van die plaats op aen rechteroever van de Maas bezet. In Woëvre zijn hevige aanvallen, die hij gedaan heeft ten westen van Aprement, mislukt. Jacht op een luchtschip. LONDEN, Volgens bjerichten uit Bordeaux werd op 5 dezer in de buurt van Reims een Duitseh luchtschip gezien, dat eerst over de Fransche linies vloog en zich daarna weder naar de Duit sche linie wilde begeven. De sergeant-avia- teur Frantz en de soldaat-mecanicien Que- nault bestegen een luchtschip gewapend met een mitrailleuse en maakten jacht op het Duitsche luchtschip. Het merkwaardige gevecht werd met spanning gevolgd door de Fransche en Duitsche soldaten, die uit d© loopgraven waren gekomen. Zeer hoog in de lucht viel het Fransche luchtschip het Duitsche, waarin twee mannen zaten, in de flank. Een dezer werd gewond, en de Duitsche motor werd geraakt en ontplofte bijna onmiddel lijk, waardoor het schip in brand raakte en neersmakte op de Fransche linies. De boide Duitscbers waren geheel verbrand. De Fransche luchtvaarders werden door hun kameraden met gejuich ontvangen. Sergeant Frantz, di© reeds de medaille mili taire beeat, kreeg het Legioen van eer en de mecanicien Quenault ontving de médaille. De Indiërs In Frankrijk. Britsch-Indië heeft ook zijn troepen tot hulp van het moederland gezonden, ©n dezer dagen, we hebben het reeds kortelijks ge meld, zijn er Indische troepen in Frankrijk aangekomen. Te Marseille zijn ze aan wal gezet en de ontvangst daar door de Fransche bevolking is zoo schitterend mogelijk ge weest. De correspondent der Times'' in die stad meldt er o.a. het volgend© van „Met een zekerheid en snelheid, die iedereen bewonderde, kwam de armada van transportschepen de haven binnen en moer de aan de kaden. Een Fransch officier stond er verbaasd over en later verklaarde hij mij ronduit dat de Britsche leger- en marine-autoriteiten de beste organisateure ter wereld waren eu dat Groofc-Brïtannië de eenige natie was, die zulk een plan met succes had kunnen uitvoeren. Sedert een paar maanden reeds hebben de straten van Marseille weergalmd van hot binnen-rukken van een merkwaardige men geling van soldaten schilderachtige Zouaven en Turcos van Algiers; witgetul- bande, zwarte Mooren van Marokko; git zwarte negers van Senegal en duizenden uniformen uit Frankrijk zelve en allen waren hartelijk ontvangen. Doch het wel kom dat de geestdriftige Marseillanen den Indiërs, brachten overtrof alle vorige ont vangst in spontaniteit en warmte. De Indiërs werden dadelijk, zoodra zij aan land kwamen, behandeld alsof zij thuis waren. De Fransche soldaat drukt© hun dadelijk de bruine handen en bekeek met kenners-oogen, niet zonder nieuwsgierigheid, hun geweren, bajonetten, de geheel© uitrus ting van den nieuwen wapenbroeder. De uniform noemde hij dadelijk veel practischer en beter dan die van zich zolf. Maar wat bovenal indruk op hem maakte was het gekromde Kukri (zwaard) van den kleinen Gurkha, die hem dadelijk ging uit leggen hoe dit wapen voor tal van doelein den nuttig was. Alle troepen waren, in khaki, met slechts gering verschil in snit. Niet het minst merkwaardig© van deze verwonderlijke expeditionaire macht is, dat het een leger is uit een ander werelddeel, doch een leger gereed in elk onderdeel en bereid dadelijk ben strijde te gaan. Hoe het oomiddelijk zijn tegenwoordigheid zal gevoelen en toonen zal tot grooten steun te zijn voor de Bondgenooten, kan het best begrepen worden door hen, die het hebben zien marcheeren. Ik heb de meeste Euro- peesche legers gezien in oorlogen en vrede, doch nooit zag ik troepen met schitterender Japan. Yap bezet. LONDEN. Een telegram uit Poking meldt, dat volgens inlichtingen van Duit sche zijde de Japanners heb eiland Yap (Carolniën-eilanden) hebben bezet. Yap in bet eind of beginpunt, zooals men het nemen wil, van den Ned.-Indischen tele graafkabel der Duitseh-Nederlandsche tele- gr a afm aatschappi j De Engelsche schipbreukelingen. Met het stoomschip „IJstroom zijn Donderdag avond van IJmuidcn naar Londen vertrokken twee van de overgebleven in liet Roode Kruis- gebouw verpleegde Engelsche matrozen. Er houden nu nog drie schepelingen in het hospitaal verblijf, terwijl een officier steeds nog te Haarlem in het ziekenhuis ligt. Zij zul len binnen eenige dagen vertrekken. Men meldt ons uit Schiermonnikoog; Een geladen Engelsche torpedo is heden bij paal 7 aangespoeld. Een Duitsche torpedoboot vernield. LONDEN. Die Admiraliteit bericht, dat do onderzeeër ,,E 9" behouden is terugge keerd na eon Duitscbon torpedojager door middel van een torpedo ter hoogte van de rivier do Eems in den grond te hebben ge boord. LONDEN. De „Daily Telegraph" meldt, dab de onderzeescho boot „E. die te Harwich is teruggekeerd, zich op slechts honderd meter af stand van den Duitschen torpedojager be vond en op dien afstand de goede gelegen heid afwachtte. De eerste torpedo miste, de tweede was raak. De torpedojager zonk vrijwel onmiddellijk Zij was in tweeën gebroken. Zeelieden verklaren dab de boot in drie minuten iu de diepte was verdwe nen. Een andere torpedojager nam de vlucht, hetzelfde lot vreezend. Duitsche kabels verbroken. LONDEN. Het vakblad de „Electrical En geneer" deelt mede dat de Engelschen elf Duitsche kabels hebben afgesneden of althans do verbinding er van hebben ver broken. Vijf van deze kabels die door bet Engelsche Kanaal gaan, eindigden op Bor- kum; de zee andere zijn lijnen tusschen Duibsoblaud en Engeland. trirl.e Zeituug". In Duitschland heeft natuurlijk 'de daad vau de onderzeeboot ,,TJ 9'" groote vreugde gewekt. Do, dappere bemanning wordt zeer gevierd en de geïllustreerde pers brengt het treffen in beeld. Bovenstaande mooie teekening geeft de zwaar getroffen kruiser „Aboukir" die eerst achterover helde en toen kantelde. der", verzoekt het adres van den landweer- sergt. C o r o n e 1. Mil. torpedist W. Visser. Die eerste proeve is goed bedoeld, maar voor plaatsing nog 'niet geschikt. Misschien gaat 't later beter. Red. Korp. M. A. W. JCievits, Uw fotoplaat kwam geheel versplinterd bij mij aan. Maar ik ge loof niet, dat ze geschikt was. Red. Ondergetoekende vraagt het adres van den milicien Jos. v. Reenèn, 3o Depot Cie. 3e C. 1 B. M. H. W. Bandcl, wielrijder le O. H. B, 19 R. I. D<» ondergeteokendo verzoekt aan Korp. An dre vr.n het lo Reg. Vest, Art. IV Bat. le üonip. zijn juiste adres te schrijven, mil. Korp. J. Bot, Fort Nieiiwe-Stceg bij Aspercu. Het adres wordt gevraagd van den milicien soldaat K. Vermeer uit Leeuwarden, bij het 9e It. I. door den milicien A. J. Beekman, 22sto R. I. 2e Batajon 4e Compagnie 2e Divisie Veldleger. Hot adres wordt gevraagd van H. Uitvlucht, mil. korp. 3e reg. inf. le bat. 2e comp. der lichting 1909 door T. v. Heteron, mil. korp. 5e reg. inf J. Weet/dorp, Hulst. In no. 23 van onze cou rant gaven wij reeds in do rubriek Binnenland ten antwoord, dat alleen het hoofdbestuur van den Volksbond togen Drankmisbruik, Bildt- straat 140, Utrecht, nadere inlichtingen over de buisvljj twedstrijden enz. verschaffen knn. Wij deelen dit ook hier nog eens mede, en daarmee zijn ook toekomstige vragen beant woord, Rod. Antwoord. Naar aanleiding van do vraag voorkomende in de correspondemfcie-rubriek van De Soldaten- courant No. 22 heb ik mede to dooien dat ge vraagd adres vau Jan van der Linden luidt? zorgd ten bureele van den garnizoenscomman dant to Rotterdam, waar zo door belanghebben den kunnen worden opgevraagd. 1 broodzak, waarin 1 kwartiermuts, 1 paar wollen bandschoenen, 1 naaizakje, 1 lepel, 1 eetketel met zakje, 1 handdoek, 1 haarkam, een en ander genummerd. 3 A 2593; 1 overjas voor kapitein, geel gestikt, kettinkje; 1 bric- ventasch met het woord „Post"; 1 paardetoom, gemokt 2 D. 80; 1 kwartiermuts, oud model, 3 K 146(51 id., 2 X 3251 kepi ongenummerd I 1 id., 2 M 2307; 1 id. 2 O 2043; 1 id. 3 O 1152; 1 id. 4 C 3£051 id. 4 D 2669; 1 mantel veld-artillerie, 3 V.A. 363; 1 paar laarzen, I. S. 71 id. schoenen, E. 699, schoenzakjes 8 E. 67; 1 id. id 9 K. 1660 zakjes; 1 id. id., 5 H. 5403, zdnder zakjes; 1 id. id. P. 498, zakjes 6 H 75; 1 id id.,'6 O. 2894, in zakjes; l id. id., 6 D. 1 in zakjes; 1 id. id., 3 E. 3281, in zakjes; 1 id id., 4 J). 1762, in zakjes; 1 id. id., 10 P. 7100, in zakjes; 1 id. id., 17 F. 1506, in zakjes; 1 id. id., 13 E. 7331, in zakjes; 1 id. id., on genummerd, zonder zakjes; 1 mantel wielrij ders III wieltje 33; 1 overjas 6 D, 52 1 kapot- jas vesting-art. T. A. 979; 1 overjas 21 E o07; 1 .pakje, waarin 1 hemd, 1 onderbroek en 1 paar sokken ongenummerd) 1 id., waarin 1 hemd, 1 onderbroek, 1 paar sokken (ongenum merd); 1 zak, waarin 1 revolver met foudraal, 1 tnsc-h, veldfleseh en riem, de revolver genum merd 3 V 338; 1 pakje, waarin 1 lepel, no. 8229, 1 strandhemd en 1 boezeroen2 voldfles- schen; 1 taschje met klimsporen; 1 pionier- schop, ongenummeid; 1 koppel cavalerie, ge nummerd 3 H. 814 1 bajonet met koppel en drager, L. W. T., 2798; 1 id. id. id., ongenum merd; 1 broodzak, waarin: 1 kwartiermuts, 1 spijslepel, no. 5142, 1 paar wollen handschoe nen, 1 mes, 1 eetketel, 1 naaizakje en een hand doek, broodzak genummerd I wieltje; 1 brood zak, waarin: 1 indentiteitnplaatje, waarop: L. J. M Terwind; 11 R. I. 1 kwartiermuts 11 R 1554, 1 naaizakje, 1 lepol,, 1 mee, 1 paar Serg.-maj. P. H. sohrijfb ons uit Geertrui den,berg We gaan verhuizen, wie gaat er mee? We gaan verhuizen, o wee! o weel We gaan verhuizen omdat het moet, We hadden 't hier toch zoo goed Dat had Zondag j.l. het lied kunnen zijn van onze mannen, dio in hot vriendelijk dorp Vlijmen gedurende aokt weken bij de burgerij waren ingekwartierd. Bij aankomst te Vlijmen daoht iedereen, dat het vermoedelijk maar voor enkele dagen was; die enkele dagen zijn enkele weken geworden en in dien tijd waren we geheel „ingebur gerd." Wij waren huisgenooten geworden in onze kwartieren, zoodat het Maandagmorgen bij 't vertrek was alsof de dienstplichtigen uit Vlij men, bij mobilisatie opgeroepen, naar de gren zen gingen. Het is ons niet genoeg ieder voor zich zijn kwartiergever dank te hebben gezegd voor do meer dan welwillende behandeling, die hij mocht ondervinden; ook andere personen heb ben recht op onze waardeering, als bijv. voor het onthalen van do wacht op fruit, verstrek ken van lectuur, besehikbaarstellen van het patronaatsgebouw, enz. Het was ons daarom een behoefte, door mid del van „De Soldatencourant" van uit ons nieuws kantonnenient nogmaals onzen dank te- brengen aan Vlijmen's ingezetenen voor al hetgeen ze hebben gedaan om ons het verblijf aldaar aangenaam to maken. Uit de volheid des harten vloeit de mond overzoo klonk ook bij vertrek, behalve het herhaaldelijk „Leve Vlijmen" van weerszijden hot lied: „Adie, vaartwel", enz. „Tot weder- ziens". Namens allen, Geertruiden berg, 7 Oct. P. H Muziek aangeboden. Men eckrijft ons uit Arnhem j Te Arnhem is in den Mobilisatietijd een ka- pelletjo gevormd, uit muzikanten, die destijds wegens de Ingetreden Wereldcrisis weer in Holland gearriveerd zijn. Dit strijkje spoelt geheel belangloos m mili taire tehuizen. Te Arnhem-Huissen en mcev plaatsen hebben we met genoegen dit kapel letje gehoord. Daar dit etrykjo goheel uit be- roopsartisten bestaat, krijgen do hoorenden al leen lo klas muziek, die dus geheel correct en fijn gespeeld wordt. Het kapelletje bestaat uii de navolgende heerenpianist de beer G. Dek kor, lo violisten de heeren: J. Bronkhorst en M Heijman, cellist de heor A. Dekke, piston d< jongeheer L. Dekker, bassist de heer F do Vries. De zetel van dit sfcrjjkje is Arnhem Wil men voor de soldaten een concertavond be sproken dan schrijve men aan den Impresari* van dit gezelschap, den beer J. A. Srheffer Eusebius, Buitensingel 19 te Arnhem, die gaarne aanvragen beantwoordt. Wil men een Kerk-Omcert of viool met piano-begeleiding, eerste klas, de artisten staan ieder ton dienste. Bit „The Graphic". Deze plaat geeft een merkwaardige voorstelling van gedisciplineerdheid en koel bloedigheid der Engelsche matrozen. Zij beweren, dat de „Cressy" nog met succes een schot op een Duitsche ouderzoeboot gelost heeft, toen de „Aboukir" en de „Hogue" zoo zwaar getroffen waren. En dit schot werd dan door de drenkelingen met gejuich begroet. Van Duitsche zijde werd echter geen verlies van een onderzeeër gemeld. I wollen handschoenen en een stukje zeep1 I broodzak, waarin: 1 kwartiermuts, 1 lepel, 1 zakdoek, 1 handdoek, 1 nanizakje, 1 paar wol len handschoenen, 1 haarkam, 1 vetdoos, ge nummerd wieltjo 125; 1 broodzak, waarin 1 paar sehoenzalcjes, 1 naaizakje, 1 hals das, genummerd 3 B 2265, 1 mantel voor wielrijders, no 87; 1 koppel met plaat, L W., 1 bajonet mot scheode ©n dra ger No. 34641 ba jonet met scheede en drager, No. 1658; 1 karbonnen doos, waarin- 1 kepi, 1 borstel en een kopje; 1 karwats, P. O. 10; 1 overjas, onduidelijk genummerd, vermoedelijk 6359; 1 id. ongenummerd; 1 roode zakdook, waarin: 1 handdoek gemerkt 4 C 3626; 1 id. waarin: 1 hemd, 1 onderbroek, ongenummerddit pakje was voorzien van 3 rand sol riemen gomorkt kruis 4; 1 pakje waar in: 1 paar broekspijpen voor motorrijders en een Juegerborstrok gemerkt C (dit pakje is op den openbaren weg gevonden)1 pakje waar in 1 hemd, 2 handdoeken buiten model, 2 zak doeken, alios ongenummerd. Verloren voorwerpen. 7 September heb ik in den trein een koppc-; met bajonet laten liggen met een 8 op do koppelplaat. Wapennummer bajonet 62S2. Se rienummer 8255. Op het bureau van gevonden goederen in Utrecht is hij niet aangegeven. Wie kan inlichtingen verschaffen? Onkosten wor den door my gaarne vergoed. Mil. serg. G. ,1 H. Bouwhuis, 2e divisie, 19 reg., le bat. 3«. comp. By vertrek van bet 42e Landwoer-Bat. were een zak inhoudende 5 ledige stroozakken mi, ner kameraden, 3 dekens, 1 pa.ar schoenen eenig ondergoed, sokken op den proviandwagen geladen, bij aankomst bleek de zak niet aan wezig. Hot verlorene vertegenwoordigt een* waarde vau pl. m f 20. Misschien komt di door lusscbenkomst der „Soldatencourant' weer in mijn bezit. Korp. v. HOUTUM, 4e Comp. 42e Landweer-Ba Uit Zulddorpe. Mil. Quakkelaar schrijft ons: Het waren Maandag en Dinsdag voor onze militairen te Zuiddorpe genotvolle avonden. Scheen het eerst onmogelijk een mil. tehuis op te richten door gemis aan lokaliteit, de kerkeraad van Axel ontzag geen moeite en het was door zijn goede zorgen, dat we thans in de gelegenheid waren het expres voor ons ge bouwde tehuis feestelijk te openen. Beide avonden was het lokaal stampvol. De predikanten ds. Lammertsma en ds. Bruins, benevens eenige afgevaardigden van den kerkeraad, waren uit Axel overgekomen om de leiding op zich te nemen. Ook onze compagnies- en peletons-commanten waren aanwezig. Namens ben betuigde kapitein Boogaart zijn sympathie met de oprichting van het Tehuis en sprak den wensch uit, dat er een gezellig en nuttig gebruik van zou gemaakt worden. Onder het houden van voordrachten en het zingen van vaderlandsche liederen werden, bij 't genot van een kop chocolade en een fyno sigaar de avonden gezellig doorgebracht. Een woord van dank, namens de militairen op 't einde van de vergadering gesproken, was zeker niet misplaatst, nu de kerkeraad van do Geref. Kerk te Axel moeite noch kosten ont zag om ons dit gezellig tehuis te lerschaffen. Ook hun, die ons in staat stelden het op feeste lijke wijzo te openen, onzen liartelijken dank. Moge door een druk bezoek blijken, dat d© militairen prijs stellen op een gezellig tehuis. Uit Zoutkamp. Mil. De Vries schrijft ons: „Gisteren heeft het detachement van luite nant Kok alhier alleraangenaamste wedstrijden gehouden. Door een milden gever uit Leeu warden was 10 gulden disponibel gesteld, waarvoor een leverancier eveneens uit Leeu- j warden aardige prijsjes verstrekte en wel zoo danig, dat er door diens toedoen nog een kop chocolade voor do manschappen kon worden I gegeven. Verscheiden meisjes zonden zakjes tabak voorzien van aardige rijmpjes; daarvoor den dank van het detachement aan Cor, An, Ger en Stan. De uitslag der wedstrijden is: Hardloopen: winnaars: Veenstra, v. d. Wou den, Passenier. Hoogspringen: Westers, Kok, Bokma. Driebeenloop: Bosma, Bos, Heringa. Touwtrekken: De Boer, Tuininga, Kok, Pas- senior, Veldman. Voetbal: v. Balen, v. d. Wouden, Haven, Kok, De Jong, Veenstra, Bokma, De Vries, Joustra, Bos. Verspringen: v. Balen, De Vries, Rijpkema. Door het Chr. fanfarekorps „Oranje Nas sau", te Ulrum werd des avonds eene uitvoe ring gegeven, waarbij de chocolade zich goed liet smaken. Aan allen den dank van het de tachement." Een woord van dank. entrain, dan degenen, die ik daar te Mar seille zag gaan. Zonder overdrijving kan ik Böggsn. dat die regimenten uit Indië ge vormd worden door edele en majestueus© exemplaren van liet mensckelijk ras. Alles, noodig voor het kamploven, was medegebracht, zelfs schoppen en houwoelen om loopgraven te maken; olielampen om de- slaapplaatsen to verlichten en bid-matten. Geheel den namiddag, toen de troepen landden, nam de geestdrift in de stad toe en het défilé der Britsche en Indische sol daten door de straten, op weg naar de rust-kampementen, was voor Marseille aan leiding om uiting te goven aan geweldige goostdrifb. Sikh, Punjabi, Balachi of Ghurka, allen werden daverend toege juicht. Eerst kwam een detachement geweldig© Sikhs, meerendeels met hoofd en schouders boven de toeschouwers uitstekende. Man nen en vrouwen drukten de lachende sol daten de handjonge meisjes bestrooiden hen met bloemen, spelden hen rozen op tunics en tulbanden. Do driekleur werd kwistig ondor hen uitgereikt en het scheen dat binnen enkele minuten bijkans iedere soldaat trotsch een vlaggetje in zijn ge weer droeg. Oud© vrouwen, die zich met bitterheid de dagen van '70 herinnerden, bewonderden die mooie, gebaarde kerels met hun schitterende oogen en schitterend- witte tanden, en het waa aandoenlijk te zien, hoe die ouden vau dagen hen teeder op den rug klopten en hen hun zegen toe- wensohten. Zoo marcheerden zij uren en uren. en steeds steeg de geestdrift der bevolking. Toon de pootige, kleine Ghurka's glim lachend kwamen aangem archeerd op don tonen der „Marseillaise", bewonderens waardig gespeeld op 6en zonderlinge ool- lectie bamboe-instrumenten, maakte de menigte zelfs baan om hen te laten mar cheeren op de trottoirs in plaats van over het hobbelig straat-plaveisel. Zoo marcheer den dan mannon, batteri j-muilezels, offi ciers-paarden onder de tenten van de café terrassen door, terwijl mannen en vrouwen stonden op stoelen en tafels, hoeden, stok ken, zakdoeken zwaaiende ©n maar steeds roepende. „Vivent les AnglaisVivent les Indrens!" en de Indiër3 schreeuwden dank baar terug: „Veeve France". Onze Indische troepen, dio d© vergelij king mot elk© strijdmacht ter wereld schit terend kunnen doorstaan", dus besluit de „Times''-correspondent, „weezen sleohbs één dingdat de oorlog geëindigd zou. kun nen zijn vóór zij in den slag kunnen gaan. Op dat punt heb ik hen echter gerust ge steld I" De wereld zal nu vol belangstelling vol gen wat deze Indische troepen in een Euro- peeschen oorlog, en vooral in een oorlog, i gevoerd onder een klimaat, zoo enorm ver schillend van datgene waarin zij geboren en getogen zijn, zullen kunnen presbeeren, De Nederlandsche gezant naar Ostende. Onze gezant te Antwerpen, Jhr. van Weedo, is Woensdagochtend via Vlissingen naar Ostende vertrokken, ter vestiging van de legatie aldaar. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is op aanvrage, in zijnen rang weder in dienst gesteld, gerekend van 8 Aug., de gep. le-luit., mot rang van ritm., R. A baron van Hardcnbroek van Look horst, van de cav. Bij K. B. is aan res.-leap, mr. E. J. Korthals Altes, 26sto bat. ln,ndw.-inf ter zake van ongcschikth. voor de verdere waarn. van den mil. dienst, wegens lichaams- gebr., eervol ontslag uit den mil. dienst ver leend. Bij K. B is met ing. v. 16 Oct., aan res.- luib.-kol. F. G, J. Bos schart, comm. 32ste bat. landw,-infop aanvrage, na een dienste tijd bij het ras.-pers der landmacht van vijf jaren voor een off. die reeds in het genot is van mil. pensioen, eervol ontslag uit mil. dienst verleend en hom met, instandhouding van het voortd. pens. ad f 2850 's jaars, een nader pensioen verleend van 165 's jaars. ToelatJngsex, Cadettenschool, De Minister van Oorlog brengt ter kennis dat het geschorste toelatingsexamen voor de Cadettenschool op 19 Oct. zal worden voort gezet. Het zal worden afgenomen to 's-Gra- veuhage in het bureel van den inspect, van het militair ond., Sundastraat 25 De adspiranten zullen tijdig door den voor zitter der examen-commissie worden opgeroe pen tegen de voor hen bestemde, data. De adsp, die zich reeds in militairen dienst mochten bevinden, belmoren onverwijld aan het Dep. van Oorlog opgave te doen van bot korps of onderdeel waartoe zij behooren. („Sb. Ct.") A. Rijsdijk, Broukelen. In bovenstaande rubriek vindt u van een uwer kameraden reeds eon stukje over de verhindering van korpo raals door de mobilisatie om sorgeanbsexamen af te leggen. Dat komt natuurlijk wel terecht. Red. J. Bergmans, Gouwcsluis. Er is ons niets be kend van de verschijning van een „Geïllus treerd Militair Weekblad." Red. Dg milic. W. Huyg 4/1 grenadiers lo divisie veldleger, vraagt bet adre3 van don milio. ser geant Smal le gang© laatstelijk gewoond hebbende te Brussel. (België). De serg. maoh.dr. Van Dijk, Hr. Ma. „Bal- Fort Noorddjjk, gemeente Nieuwen Hoorn. Zper gaarne vernam ondorgoteekende schrifte lijk het adres van den vrager (E. Verbaas le Comp. 2e bat. Reg. Jagers). J. v .d. Linden. Met het eog op de beperkte plaatsruimte moeten wij ons steeds groeiend korps van modewerkers vrlondclljk dooh dringend om beknoptheid In hun stukken en gedlohtcn verzoeken. Een Damrubrlek. In dit nummer openen wij oen damrubrick in „De Soldatencourant", onder redactie van heer H. Mijer waarmede zeker aan veler wensch tegemoet gekomen wordt. Uiterste beknoptheid echter wat deze ru briek betreft is eisch, wil iets voor opneming in aanmerking komen. Een domino-spel. Wij bieden onzen lezers mede dank zij de welwillendheid van den heer C. Prince uit Driebergen in dit nummer eon domino-spel aan, dat opgeplakt en uitge knipt zeker velen aan genoeglijke tijdpas- seering helpen kan. Veldpost. Ofschoon minder dan in de eerste weken van do mobilisatie, wordt er toch nog by voort during geklaagd over de onvoldoende adressce- ring van correspondentie bestemd voor militai ren. Het is beslist noodig, dat de adressen met juistheid aangeven, bij welke troeponafdeelin- gen de geadresseerden zijn geplaatst. Laat dit te weusènen over, dan is vertraging in de over komst onvermijdelijk. Talrijk zijn do voorbeel den, waarin door de onvolledigheid der adres sen het niet doenlijk bleek de stukken aan de belanuhobbonden te doen toekomen. Om hot publiek ter wille te zijn, worden door de firma W. van Gorkum te Assen, briefomsla gen en briefkaarten in den handel gebracht voor d« correspondentie aan militairen. Het is uit den aard der zaak niet mogelijk op eono adreszyde alle troepenafdeclingon aan te geven, doch wat niet genoemd is, kan worden vermeld op do tweede stippellijn van het adres, waar ruimschoots gelegenhe.d is verdere bijzonder heden te schrijven. Naar onze overtuiging zal het gebruiken van deze couverten en kaarten voel bezwaar uit den weg ruimen. Ook vennee- nen wij do aandacht te mogen vestigen op de plaats, die op kaart en couvert is aangewe zen voor vermelding van het adres des inzen ders, iets wat vooral bij veldpoststukken inder daad zeer gewenscht is. De firma Van Gorkum levert bedoelde couverten en briefkaarten bij tien stuks -voor 5 cent. Wij twijfelen niet, of zij cal wel zorjren, dat ze weldra in eiken boekhandel, ook bij geringer aantal, verkrijg baar zijn. Voor onze militairen wenschen wij haar gaarne een groot debiet toe. Gevonden Voorwerpen. Lijst van militaire kieeding en uitrusting stukken, gevonden in spoorwegrijtuigen of in do lokalen der stations te Rotterdam en be- Rusland. Op het Oostelijk oorlogsterrein. BOEDAPEST. Volgens officieel© berich ten hebben de Oostonrijksch-Hongaarsch© troepen de Russisch© legermacht, die ©en inval heeft gedaan in Maramaros Sziget, verslagen en reeds vervolgd tot Nagybocska. i De autoriteiten zullen heden hunne amb telijk© bezigheden hervatten. Het begraven der in den jongstea slag bij Uszok gesneuveld© Russen duurt nog voort. Tot dusverre zijn 8000 Russen be graven PARIJS. Op bet front van Oost-Pruisen wortd bot Russische offensief voortgezet. Er wordt hevig gestreden aan de grens ten westen van Soewalki. Eet bombardement van Przemysl. PETROGRAD. Uit Lerhberg wordt ge meld, dat d© zware Russische artillerie zon der ophouden d© vesting Przemysl bombar deert, waarbij de werken in de stad lang zaam, maar zeker worden venield. In tal rijke huizen werd roods brand veroorzaakt door de granaten. Allo pogingen van Oos- tenrijksche zijd© om de bezetting te hulp te komen mislukten, waarbij de Oostenrijkers tevens groot© verliezen leden.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2