Uit Leger en Vloot. Legerzaken. DEI SOLDATEKTCOURAKTT van Woensdag 7 October 19 14. Uit de „Illustrirte Zeitung". Een Duitsche cavallerie-patrouiïle vervolgt een Fransche Vliegmachine, die blijkbaar dóór een schot tot dalen genoodzaakt is. Dordrechtdr. H- Grove, te 's-Gravenhage H. Spiekman te Rotterdam; ds. J. A. Tours, te 's-GravenhageA. A. Neeb, te Rotterdam en dsv B. ter Haar Romeny, te Voorhout. De beide laatstgenoemden zullen els secretarissen optreden. Met de vorming van plaatselijke comité's in de gemeenten, waar troepen gelegerd fcijn, is reeds begonnen. Het ligt toch in de bedoeling, dat allereerst plaatselijk, liefst jnet behulp van de in den troep zelf aan wezige krachten, zal getracht worden, lezin gen, cursussen, enz. te organiseeren. Ter aanvulling stelt de provinciale commissie zich voor, te zorgen, dat af en toe sprekers van buitenaf optreden, boekwerken worden gezonden, uitvoeringen gehouden. Opdat zooveel mogelijk de verschillende troepenafdeelingen, ook gelet op hun getal sterkte, in gelijke mate profiteeren van de gelegenheid tot ontwikkeling en ontspan ning is het gewenseht, dat allen, die door bet houden van lezingen, voordrachten, muziekuitvoeringen enz. belangeloos tot het goede doel willen medewerken, zich opgeven aan den eerste-secretaris der provinciale commissie, den heer A. A. Neeb, rijksland- bouwieeraar, Heemraadsingel 213a, te Rot terdam, desverlangd onder opgave voor welk deel van Zuid-Holland men zich in het bijzonder beschikbaar wil stellen. Een nieuw krediet van 50,000,000 Naar verluidt, zal binnenkort een nieuw krediet van vijftig millioen gulden worden aangevraagd ter voorziening in de kosten van het onder de wapens houden van het leger en de verdere buitengewone maatre gelen, door de Regeering, in verband met de tijdsomstandigheden, genomen. Het toegestaan krediet van gelijk bedrag begint langzamerhand uitgeput te raken, hetgeen niet te verwonderen is, waar alleen de kosten voor het leger dagelijks op vier a zes ton gouds zijn te schatten. Het voornemen der Regeering moet zijn, machtiging te vragen om wederom voor deze vijftig millioen echatkiatpapieren uit te geven. Het krediet-ontwerp moet reeds den Raad van State hebben bereikt om met spoed te worden onderzocht. Timor. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram is in het noordoosten van het eiland Lomblom (residentie Timor en Onderhoorigheden) een militaire patrouille idoor kwaadwilligen overvallen. Daarbij werden een Europeesch sergeant en twee inlandsche militairen gedood en zeven in- landsche fuseliers gewond, terwijl één mili tair van dien landaard vermist is. De ver zetslieden kregen vijf dooden en vele ge wonden. Militaire huisvlljt-wedstrijden uitgeschoven onder goedkeuring van de com mandanten van verschillende vc-rdedigmgsstel lingen, door oen 20-tal afdeelingen van den Volksbond tegen drankmisbruik", voor onder officieren, korporaals en manschappen van alte wapens on diensten behoorende tot het bezettingsleg»' in en om de forten in de Nieu we Hollandsohe Waterlinie, de stelling Amster dam en stolling den Helder, do stelling van do Monden der Maas on van hot Haringvliet. Militairen Na de dagtaak door u verricht in den dienst Van het vaderland, dat zich sterk gevoelt in uw plichtsbetrachting, doet het u goed des avonds te genieten van uw vrije uren. Na een vaak zwaren arbeid zijn die uren wél verdiend. En weldadig zijn zo, waar ze wél worden besteed, 't zij in gepaste ontepannig 't zij in gepaste bezigheid Immers in het bezig zijn ook in de vrije oogenblikken ligt geluk, ook in de beoefening van Huisvlijt ligt zogen. En tot zulk een bezig zijn, hetwelk niet vermoeit maar verkwikt, hetwelk geen inspanning maar ontspanning beteekent, wekken wij u op. Wij wensehen wedstrijden uit te schrijven in allerlei lichten geestea- of handenarbeid, ge durende den tijd der mobilisatie door u in uw yrije uron vervaardigd. Het plan bestaat, bij genoegzame deelneming, van het vervaardigde in de maand December te bonden een Tentoonstelling toegankelijk: voor militairen kosteloos; voor niet-militairen tegen nader vast te stellen prijs. Aan datzelfde adres moet het vervaardigde Vóór een mede nader bekend te maken datum worden ingezonden. Het vervaardigde blijft eigendom der inzen ders, die echter hun inzending te koop kun- r*m stellen tegen prijzen door hen zeiven te bepalen. De verkoop geechiedt door de com- jmssie. Er zijn 2 afdeelingen: a. ter mededinging; buiten piedediffgfóg ter ppluietenBg. Vaklieden, die iets inzenden wat in direct verband staat met hun vak, worden afzonder lijk ingedeeld. In afdeeling a worden medailles, diploma's en geldprijzen uitgeloofd, welke zullen worden uitgereikt in een feestelijke samenkomst. Mocht iemand naar elders worden overge plaatst of naar huis terugkeeren terwijl hij nog eenig werkstuk onderhanden heeft, dan mag hij daarmede toch deelnemen aan de wedstrij den. Aan de tentoonstelling wordt verbonden een Venotlng aarvan de prijzen zullen bestaan uit inzon dingen. welke door inzenders daartoe ten ge schenke worden afgestaan, of welke van hen, die in den verkoopprijs eon vergoeding trach ten te vindon voor hunne aan grondstoffen en gereedschappen gemaakte inlosten, zooveel mogelijk door de commissie zullen worden aan gekocht De loten zullep. worden verkocht voor 25 cents. Do baten der verloting komen aan het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité; opdat de in zenders aldus mede bydragen tot leniging van eten algemeonen nood. Tot verstrekking van inlichtingen zal desge- renscht vanwege de commissie op nader te maken tijd zitting worden gehouden. Militairen 1 Niemand uwer late zich weerhouden van medewerking door de gedachte, „het nooit te hebben gedaan". Meent niet, dat gij „het toch niet zult kun nen". In dit opzioht kan bijna teder meer dan hij meent. Laat de wedstrijden getuigen van uw kennis en van uw vaardigheid. Toont dat gij zelfs met de gebrekkigste hulpmiddelen, iets nut tigs of iets fraais, iets aardigs of iets vernuf tigs weet t-e vervaardigen. AVerkb allen mee! De besturen der afdeelingen van den Volksbond. Ziehier een lijst van wat kan worden inge zonden: Een teekening van een landschap uit do om geving van het fort of van de woonplaats; een schets van een binnenhuisje waar de Huisvlijt beoefend wordt. Ander teeken- of schilderwerk, onverschillig op papier of op anderen onder grond (naar de natuur of naar voorbeeld). Schoonschrijfwerk. Een gedicht in hoogstens 16 regels, aan het Vaderland of aan het gozin gewijd. Tien soldaten-anecdotes. Tien kern spreuken voor wandborden. Een toonoelstukje voor 3 personen. Een vadurlandsok lied, voor zang geoomponeerd. De commissie behoudt zich li'efc recht voor, de beste inzendingen, welke naar aanleiding van bovenstaande vragen inkomen, door den druk te reproduceeron en verkrijgbaar te Btel- len. Boetseerwerk in klei, pijpaarde, gips, stop- :rf, was (bordjes, beeldjes, groenen, vruch ten, bloemen enz.) Spatwerk. Knipwerk van papier met de schaar bewerkt. (Silhouetten enz.) Vliegers, (Luchtschepen, Vliegmachines, enz.) Vouw-, Plooi- en Ritswerk, van papier en karton (lampekappen, enz.) Vlechtwerk van papier, biezen, touw, stroo (Macramé-kleed- jes, mandjes, hoedtm, enz.); van ijzer- en koperdraad (muizenvallen, eierstellcn, wafel ijzers, enz.)van paardenhaar, (horlogeket ting) van leer, (zweepen, hondebanden, enz.) Knoopwerk van touwband, (eiernetjes, vischnetten, boodschaptasschen, enz.) Houtbe werking. Voorwerpen van nut en van smaak, (hooikisten, scheepjes, blocmenbakken, droog- rekjes, kapstokjes, papierbakken, pijpenrekken, messen-, lepels- en vorkenbakken, broodplan ken, mesasnlteften, tabakskisten, lucifersdoo- zen, spaarpotten, voetenbankjes, eierrekjes, portretstandaarden, allerlei puzzle's. enz. Kin derspeelgoed, Pop pen k a m e re, poppenkeukens, poppenstoeltjos, bestelwagens, tramwagens, vuurtorens, bruggen, enz. Snijwerk van leer, linoleum, enz. (tafelmatjes, enz.) van koe hoorn (knoppen voor parapluie en wandelstok, vouwbeen, enz.) Boekbinder- en Brocheerwerk, (boekbanden, portefeuilles, enz.) Verzamelin gen van steentjes, schelpen, plakzegels, enz. Knutselwerk van waardelooze grondstoffen, bijvoorbeeld van postzegels (beplakte lxordon, kommen, briefkaarten, enz.) Hazel-, Wilge-, Elze-, Efiscbenhout (ingesneden wandelstok- ren, enz). Munten, -uitgezaagde (dasspelden broches, enz.) Sigarenkistejs, (doosjes, spaar- krotjes, luciferdoosjes, kinderspeelgoed, enz Scherven van Aa-rdewerk, (bloempotten, vaas jes, enz.) Kalendersckildon. (brieventassobon, borstelzakken). Hout, (vogeltjes, enz.) Brood deeg^ bloemen, bladeren, enz.) Steenkool, Itijstekorrels, Hoefijzers, Sigarenbandjes, (fan tasie-artikelen). Boomschors, Mos, Takjes, Eikels, Denneappels. Benkenootjes, Kastan jes, Kurk, (Wandversieringen, hangers, lijstjes, enz.) Kerfsnee, Vlaksnij-, Beoldsnijwerk. Bij K. B. is aan den gep. onderluitenant der inf. vau het leger in Ned.-Indië J. Mul der de titulaire rang van 2e luit. verleend. Toelatingsexamen Mil. Aoademle. Vaai bevoegde zijde wordt ons medegedeeld: Voor liet rangsahikkingsonderzoek tot toela ting aan de Koninklijke Militaire Academie worden de adspiranton door den voorzitter der commissien van Toelating telegrafisch opge roepen om te Breda aan die academie, met logarithsnentafel en passerdoos, aanwezig te zijn lo. zij, die zich vóór 10 Juni bij het D. v. O. hebben aangemeld: Dinsdag 6 October 7.4o voormiddags voor het schriftelijk rangsohik- kingsonderzoek 2o. zij, djio zich nader, n.m.l. in September, bij het D. v, 0. aanmeldden, Maandag 5 Oc tober. 9.45 v.m. voor geneeskundig onderzoek en daarop volgend schriftelijk rangschikkings onder zoek. De in militairen dienst zijnde adspiranton kunnen daartoe verlof bekomen van 4 t/mi. 7 October, alsmede, daarbij aansluitende of later nog 2 maal 24 uren verlof om het mon deling llangsch'ikkingsonderzoek te ondergaan, hetwelk voor iedere ploeg één dag duurt. De ploegindeeling voor het rangschikt ingsonder- zoek waarvoor de le ploeg op 7 dezer mon deling wordt geëxamineerd (de 2o op 8 dezer, enz.) wordt nader aan eiken adspirant tele grafisch of schriftelijk medegedeeld. Degenen, die zich aangemeld hebben, doch wie Zaterdagmiddag 3 dezer de oproeping niet mocht hebben bereikt, zullen wel doen eten 'voorzitter der bovengenoemde oommissiën te Breda, hiervan telegranscn Kennis te geven met nauwkeurige adresopgave. Met het oog op de beperkte plaatsruimte moeten wij ons steeds groeiend korpo van medewerkers vriendelijk doch dringend om beknoptheid in hun stukken en gediohten verzoeken. Uit de Staatsoourant. Bij K. B. is aan S. Martens, weduwe van den gep. sergeant-majoor bij het le reg. inf. H. Kooi, met 1 Oct., een pensioen verkend yan l 280 'g jaars, H. M. de Koningin te Den Helder. Fourier v. Zoelen schrijft ons uit Den Helder Drie weken geleden ongeveer werd bij het het reg. inf. alhier in garnizoen, door den C. Ct. de vraag gedaan, of het niet mogelijk zou zijn bij de compagnie een klein muziekkorps op te richten. Het antwoord was: probeeren! Eene opgave werd gevraagd van hen, die een in strument hadden on dit tovens konden bespelen. Uit de opgave bleek dat vele een eigen instru ment hadden en dit gaarne disponibel stelden voor het op te richten muziekkorps, dooh van dit aantal pl.m. 20 hadden vele eenzelfde in strument, zoodat ook aan het personeel van andere compagnieën en afdeelingen van het landvak gevraagd moest worden of zij genegen waren deel uit te maken van het muziekkorps. Door de zeergewaardeerdo medewerking van clou Ct. van het landvak, gelukte het toen een mu ziekkorps van ongeveer dertig man samen te stellen. Veortien dagen geleden werd begon nen met de repetitiën onder leiding van den mil. serg. Voogd welke tot kapelmeester werd gepromoveerd. Het korps kreeg den naam van „Dirks Admiraal". Door den kapelmeester en nog eenige andere leden van het muziekkorps werden verscheidene muzieknummers ter be schikking gesteld om in te studeeren. Al heel spoedig kon men samenspelen, daar de eerste nummers welke ingestudeerd werden bij de meesten wel bekend waren. Dagelyks ko^ men vooruitgang merken, dank zy de leiding van den kapelmeester, welke evenals de mu zikanten rol yver is. Na een dag of zes werd begonnen met het beoefenen van marschmuziek op dé binnenplaats der kazer ne Langostraat. Heden ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan do stelling van den Helder werd voor het eerst met muziek uitgerukt. De troep werd weggebracht tot aan do linie, waarna de mu ziek doormarcheerde naar het fort „Dirks Admiraal" om aldaar bij aankomst van H. M, de Koningin eenige nummers ten beste te geven. Toen ongeveer kwart over drieën H. M. op een twee honderd meter v an het fort af in aantocht was begon de muziek het Wilhelmus te spelen. De Koninklijko auto en de auto's met het gevolg bielden stil voor „Dirlcs Admi raal", waarna H. M. uitstapte en het muziek korps door den Ct. van het Landvak aan H. M. off. werd voorgesteld. Bij dit voorstellen was'oolc tegenwoordig me vrouw B. met haar dochtertje, die H. M. een bouquet aanbood. Na bet voorstellen begon H. M. liet fort met de nabij gelegen batterijen te bezichtigen en toonde overal hare belangstel ling in den troep. Na de inspectie onderhield H. M. zich nog even met den Ct. van het Land vak, waarbij H. M. hare groote tevredenheid betuigde over het pas opgerichte muziekkorps en den, goeden geest on samenwerking in den troep. Tprwijl de auto's weder vertrokken speelde de muziek het Wien Neorlandsch Bloed en eenige vroolijke marschen. Bij het passee- ren van den Koninklijken trein door de linie speelde de muziek nogmaal3 het Wilhelmus tot afscheid, hetwelk door H. M. met vriendelijk gegroet werd beantwoord. Voor hot uiteengaan van het muziekkorps' hield de Ct. van het Landvak een toespraak, waarin hij zijne tevre denheid betuigde over de vorderingen van het muziekkorps. Hij hoopte dat de samenwerking zop zou blijven, opdat gedurende de mobilisatie liet muziekkorps den troep nog vele aangename uren kan bezorgen. Een woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt tot de oprich ting en instandhouding van. het korps. M. G. v. Z. Den Helder, 1 Oct. 1914. „Onze Vloot" zorgt voor lectuur en ontspanningsartikelen. Zeer geachte heer Redacteur, Beleefd verzoeken wij u het onderstaande te plaatsen. Reeds vroeger werd onzerzijds in uwe oourant vermeld, dat hoogere of lagere mili taire autoriteiten in afgelegen plaatsen, zich tot heb verkrijgen van lectuur en ontspan ningsartikelen kunnen wenden tot het hoofdbestuur van „Onze Vloot", Stations weg 89, te 's-Gravenhage. Van verschillende zijden blijkt ons, dat er nog verschillende afgelegen posten ver stoken zijn van boeken, spelen, enz. en ver moeden wij, dat de oorzaak daarin schuilt, d at on derof f icieren - detaehem en tsc omm an - danten van afgelegen posten zich niet be schouwen als militaire autoriteiten in den zin, als dat door ons bedoeld werd en zich dus niet gerechtigd achten eene aanvraag voor ontspanningsartikelen bij ons in to dienen. Met de meest© bereidwilligheid zullen wij intusschen, zoo ©enigszins mogelijk, aan de inkomend© aanvragen, zoowel van officie ren- als van onderoff icieren-detachemente commandanten voldoen en ontvangen wij bij die aanvraag gaarne eene opgave van de sterkt© van het detachement. Doch wij vertrouwen ook, dat ons alleen zal gevraagd worden, als de behoeft© aan ontspannings artikelen werkelijk noodig is, want een ieder zal begrijpen, dat onze voorraad niet onuit puttelijk is. Met beleefde dankzegging voor d© plaat sing, verblijven wij met de meeste hoog* achting. Namens het Hoofdbestuur, De Secretaris VAH DER STOCK, Verloren voorwerpen. Wie kan ondergeteckende inlichtingen ge ven omtrent zijn koppel met bajonet W. N. 7333, die hij in den trein heeft laten liggen bij het station Eindhoven. Mil. W.^B. H. VAN LEERSUM, 17© rog. inf. le bat. 3e comp. Hle divisie veldleger. Kon. Nat. Steuncomité. De korporaals en manschappon van heb fort Pampus zonden 3 October voor het Kon. Nat. Steencomité 1914 een bedrag van 7.60, Een aanbod. Soldaat Zwaans schrijft ons Sinds het begin van den oorlog zyn in Duitschland verscheidene Rijnsohepen in dienst van do Duiteohe ambulance ©n worden ge bruikt, eenige als hospitaalschip en andere voor het vervoer van gewonden. De gewonden worden te Straatsburg ingeladen en dan naar verschillende plaatsen aan den ltijn vei-voerd. Doze manier van transport bevalt uTtsbekend. Daar ik sobipper ©n tevens eigenaar van zoo'n Rijnsebip beu, wilde ik gaarne mijn schip ter beschikking der Hollandsohe ambulance stel len. Ik weet echter niet goed hoe en aan wie ik myn aanbieding moot richten. P. ZWAANS. soldaat 41 landw. bataljon, 2e Comp. (Aan des inzenders mooi en vaderlandslie vend aanbod zal allicht het Roodo Kruis de noodige aandacht willen schonken. Red.) Uit Alphen aid. Rijn. Milicien Van Loon schrijft ons: Heb was dezer dagen weer vol in het Nuts- een 300-tal militairen waren aan- Vink te Leiden, oud-kapelmeester stafmuziek 4e reg. infanterie, een zanguitvoering gegeven. De bezoekers hebben veel genoten, daar deze uitvoering uitstekend geslaagd genoemd mag worden. Voortdufend applaus na de liederen. Het laatste lied, getiteld Halleluja" van Handel, werd in ademlooze stilte aangehoord. .Van gansöher harte hopen wij, dat do ener gieke zangvereeniging „Zanglusb", die onge twijfeld veel voor de toekomst belooft, en haar directeur nog vele malen met succes in het openbaar mag optreden. Dammen voor de militairen. Aan H.H. Bevelhebbers! Ondergeteekende, als landweer-kanonnier onder de wapenen, bekend als dammer, heeft op verzoek van zijn chefs en kameraden twee maal een dam-simultaan-seance gegeven wat bij allen zeer in den geest viel. Nu de lange win- zal dragen van T.A.V.E.N.U. (Tot algemeen •vermaak en nuttige uurtjes). Als bestuur worden gekozen de miliciens W. van Ekeren, voorzitterC. M. v. d. Meer, le secretaris; J. Nater, 2c secretaris; T. Heij- koop, penningmeester; W. P. Ruys, regisseur, en J. H. Scholte Jr., accompagnement. Het doel der vereeniging is, gedurende de mobilisatie onze jongens aan de grenzen gezel lige avonden te bezorgen. Eventueel© op brengsten zullen ten bate komen van liefdadige doeleinden'. Uit Woudnchem. Luitenant B. schrijft ons: Eindelijk zou er dan eens wat komen in Woar- kum. Waar we voortdurend in „De Soldaten- courant" lazen van „Ontspanning Militairen" waren wy hier nog steeds verstoken gebleven van al dat moois. Maar Dinsdag verschenen er plotseling twee artisten in onze vest© en ras was 't nu in orde, er zou een voorstelling zijn. Van Rijn, Van Zanten en Co. timmerden fluks 'n tooneel in elkaar in 't arsenaal. Maar nu moest er een beetje decor zijn en terwijl wij nog daarover, stonden te spreken, kwam Van Agt binnenzei len bedolven onder vlaggen en wimpels. „Waar hè» je die genaaid jo?" „Pak an, 'k kan er nog veul meer krijgen bij den burgemeester en don domeni kan 'k er olt nog krijge, en dan bij die meneer waar luitenant V. in den kost is, ok nog al een" tot goed begrip der zaak zij gezegd dat bedoelde offioier ingekwartierd is bij een der notabelen en vort was ie weerl Klaas' krabde zich eens achter 't oor „joa, luitenant, nou we da wel, mar hoe motte we da nou ophangen?" Ook dat was gauw in orde daar een brigges meer zulke zaakjes by de hand gehad bleek te hebben. Toch scheen, 't Klaas niet naar den zin te gaan. ,,'t Is m'n werk niet, weet je, ze hadde me mar in m'n timmerloods motte laate", gaf ie als motief op, maar daar ie voortdurend ach ter z'n linkeroor 6tond te krabben, trok ik de conclusie dat Klaas piokerde. Waarover? Had ie misschien een brief van 't „mesk©" gehad dat ie 't aanlegde op 't hart van Woerkumsch© schoenen? „Pas op, Klaas!" Ondertusschen schoot de zaak aardig op, de voorbereidselen tot een schitterende illuminatie werden genomen, uit alle hoeken en gaten, wei den stoelen en banken naar de zaal gesleept, we hadden ook een portret van onze Landvrou- we in bruikleen gekregen, de slager leverde onS 't kleedje voor 't tooneel en om half acht was de zaal in orde en* volledig bezet, ook de be zetting van een naburig fort was op 't appel. Nou, 't liep prachtig van stapel! Wat'werk ten die acrobaten, mirakels! En wat hebben we gelachen bij dien wedstrijd in koeketen door vier gelegenheidsmdianenDe uitgelatenheid was algemeen, toen de kleinste van 't viertal met 'n propvolle mond, half gestikt, door aller- Uit „The Graphic". In den slag bij Soissons in Frankrijk chargeerde een Schotsche cavalerie-brigade op Duitsche troepen, die zware verliezen leden. teravonden aankomen is ondergeteekende met verlof van zijn commandant bereid ook zijn anderen kameraden een simultaan-avond te be zorgen. Bord en schijven brengt de speler mode. Vanzelf doet hij dat belangloos. De commandeerende officieren- schrijven en hij komt. Het adres is H. C. VAN OORT, Lw.-kanonnier, Fort Nigtevecht. Uit Amsterdam. Milicien J. H. schrijft ons Mocht de 1 Aug., de dag der mobilisatie ons een onvergetelijke dag zijn, ook den 1 October zullen wij niet spoedig vergeten. Daarom bren gen wij ten eerste onzen hartelijken dank aan den heer G. II. Bom voor den gczelligen avond, dien hij ons heeft bereid. Wy werden verrast door het „Amsterdamsche Vrouwenkoor'1 dat eenige liederen ten beste gaf onder leiding van mevr. De Veer de Lange. Bijzonder vielen in den smaak het Kerstmis der Zeelieden en het fragment uit Elias, waarin mej. Vogelpoel, sopraan-solo, en do heer .Boekdrukker, bas, zich zeer verdienstelijk maakten. Ook mevr. Do Voer werd een woord van dank gebracht voor de uitstekende leiding. Er werd met zeer veel aandacht geluisterd. Ten slotte hield de hoer mr. H. Smeenge een warme toespraak tot al len, die met luid applaus werd toegejuicht. Daarna werd het Wilhelmus ingezet en met ontbloot hoofd zongen allen mee. Ook betuigen wij hiermede onzen dank aan de h.h, officieren voor do welwillende medewerking. Daarom wenschon wij, hen allen die hebben medegewerkt nogmaals in ons midden te mogen zien. Wij roepen u met een hartelijk vaarwel een tot weerziens toe. Namens vele milicens teeken ik mij als J. H., Leger Depot. Mobilisatie-Tooneelvereenlglng „T.A.V.E.N.U.". Milicien v. d. Meer schrijft ons: Uit het 2de bataljon van het 16e regiment infanterie werd door eenige miliciens een too- neelvereeniging .opgericht* welk© den naam lei gebaren trachtte te beduiden dat ie z'n koek op had en een der acrobaten nog een groot stuk koek uit den zak van 't Indiaantje opduikelde onza Indianen waren naar de Europoesche mode gekleed. In de pauzen sprong onze vriend Olffers, alras gedoopt als Nappy" en die zich ontpopte als een eohto „kemiekoling" op de planken en droeg a l'im- provisto 'xi paar stukjes voor. Hij was bijzonder goed gemutst dien avond, waarschijnlijk om dat ie 'n Duitsch-Belgische postzegel had ver kocht voor tachtig spie. Ouzo vriend werd echter danig in verlegenheid gebracht toen er met do tombola 'n prijs op z'n nummer viel welke prijs bleek te bestaan uit een flacon au- de-cologne. „Goeie genade" riep Nappy, „wat mot ik te gen m'n vrouw zeggen als ze dat zietDat ver trouwt ze vast niet!" Hij begon dus direct met de officiei'en welke alle aanwezig waren, bo nevens eenige geïntroduceerdo lieeren eeni- fe druppels to offreeren, doch do grapponma- er goot zoodanig plassen uit, dat je den vol genden dag, zonder om een hoekje te kijken, wist dat er 'n officier in de nabijheid was. Had Nappy dat misschien mot opzet gedaan??? De avond ging bijzonder prettig voorbij, 't Was tien uur eer we er org in hadden. Een aar dig strijkje uit eenige burgers samengesteld droeg daar zeer 't zijne toe bij. Ook voor een buffet was gezorgd en onze geïmproviseerde ltollners onder de firma Sankhaar en Co. tapten je een lekker glaasje bier. Toen de voorstelling was afgeloopcn Werd als slot door alle aanwezigen uit volle borst ons „Wilhelmus" gezongen waarna een driewerf hoera voor onze Gebiedster werd ingesteld. Daarna verwijderden, zich de officieren en vele overige aanwezigen, maar Nappy die eenmaal den smaak te pakken had sprong weer op 't tooneel en gaf nog een paar nummertjes ten beste, waarna do zaal werd ontruimd, 't Is ons allemaal zoo goed bevallen, dat w© besloten hebben een fonds te stichten, waarin iedereen z'n penningske stort. „Dan Ijun de nog 's fuive!" ,,'t Zal wel motte!" Uit Leiden. Korp. Teling schrijft ons: Voor uitvoeringen en voetbalspel is hier voor de soldaten flink gezorgd. Wij kunnen tooh wel haast iqderen avond naar een of ander toe gaan om den avond gezellig door te bren gen. Zoo ook weer Donderdag 1 Oct. Toen waren het de vereenigde R.-K. Tooneelisten, die een avond ten beste gaven. Het programma luidde: lo. het drama „Afgedwaald", 2o. een voordracht „Het vertrek v. d. Recruut" en tot slot „De Artisten-Revue". Tegen 7 uur zouden wij eens een kijkje gaan .nemen 'in „de Graanbours" welke voor dien avond gratis door den heer Backer werd afge staan. Wij mogen niet nalaten hem ervoor te 'bedanken, temeer daar hij voor dergelijke avonden meermalen de zaal gratis geeft. Over het spel kunnen wij met lof spreken. Heb drama werd zeer goed gespeeld, de spe lers kunnen zieker op beroemen. De voordracht vond ook veel bijval. Over het laatste gedeelte kunnen wij, wanneer wij de sprongen en gek heid van Flipje nog overdenken, den. geheolen dag nog wel lachen. De voreenigde R.JC. Too neelisten worden dan ook door alle soldaten, welke er geweest zijn, bedankt-. Indien ik mij niet vergis zijn zij van plan om nog wol eens een dergel ijken avond weer te geven. Ik geloof wel, dat de zaal wel weer geheel gevuld zal zijn, evenals nu het geval was. Tusschen de bedrijven van het drama werd door een paar meisjes een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten welke de too neelisten hebben. Die collecte bracht 7.72 op. Deiden. Korp. A. C. TELING. Een avondje in het Cabaret „De Kwakel". Men schrijft ons uit Uithoorn: De reeks der kunst- en voordrachtavonden, waan-an de bezetting van het fort „De Kwa kel" reeds mocht genieten, werd onderbroken door een onderlinge voordracht- en sport avond. Het ware Cabaretprogramma van dien avond bevatte verschillende, met sohitterend suoces uitgevoerde voordrachten, van, zooals de Con férencier „Vieomte die Casseres" zioh uitdruk te, uiib de poelen en moorassen in do omgeving van heb Ivwakelfort gekweekte artisten, als piano-, viool-, fluit-, gramophoon-, en accor- deon-virtuosen, Hollandsohe 'komieken en cou pletzangers. Een groot deel van dien avond was evenwél aan de sport gewijd, namelijk den wedstrijd in het gewicht-heffen. Als jury fungeerde de voorzitter dor feest commissie en stelden zich onder diec3 leiding een tweetal teams op, vertegenwoordigend': heb Fort- a/d. Dracht en het Fort b/d. Kwakel. De samenstelling' der ploegen was als volgt; voor het fort a/d. Dreeht, de landweermannen: Wil- lems, Hofman, Kruisbrink, De Greeve, Norsing en Termeulen. .Voor het Fort a/d. Kwakel, Grossenbach, Reiinderman, Van Zutphen, Win- nik, Tilma-n en Lorents. Dank zij de medewerking van laatstgenoem den, den in sportkringen welbekenden worste laar Lorents, -behaalde het team de Kwakel den Ploegprijs met 796' pond voor drukken en 908 pond voor stoot-on. In den personeelen wedstrijd bloef Lorents buiten mededinging en werden derhalve de prijzen behaald: le prijs 'Kruisbrink rneb 146 en 178 pond; 2© -prijs Hofman met 146 en 170 pond; 3o prijs Grossonbach met 146 en 162 pond. Nadat door den res. korporaal Asser en den landweerman Mayer een schermséance was ge geven, welke in het voordeel van eerstgenoem de werd beslist, eindigde do welgeslaagd© Jool- avond in een gemeenschappelijk lied, nadat het middernachtelijk uur reeds verstreken was. Uit Oostburg. Milicien S. schrijft ons uit Oostburg: Als bewijs dat de soldaten voor elkaar in dezen tijd nog iet-s over hebben, dient het volgende; Wij liggen hier in een ambachts school en nu is het geval, dat een onzer man nen een gaslamp bij ongeluk stuksloeg. Dit was natuurlijk betalen en wel een bedrag lan 2.30 en dat is wat voor een soldaat. Maar een collecte, waar n h. nog een oude vrouw, onze z.g.n. oldatenmoeder, ook een dubbeltje gaf, bracht f 4.99 cent op. Mijn doel is hier mijn dank te brengen aan de gevers. Het saldo zal worden bewaard voor eventueele later te ge beuren ongelukken. Voor de Militairen. Luitenant Roodonburg schrijft ons Wconadag 30 September traden in de can ti ne van het fort by Vechten op, de dames Dorry Romer, riool, Josephine Lulofs, piano en de heer Lulofs, zang. En met succes! Diep ernstig en vol gevoel zong de héér Lulofs het lted van. Flor, van Duyse: „Het Geuzenvendel op den Thuismarech". Andere liederen volg den, waarvan nog genoemd zij het oude, wel bekende en tooh immer nieuwe „Ik ken een lied", en het Fricsche „Liedje van de zee" (Wie gaat mee over zee, houd hot roer recht"). Tussehendoor toonde mej. Romer haar talent door het spelen van enkele „Hongaarsohe dan sen", „Kavatims" van Raff en. een vaardig gespeelde „Zigeunerdans". Een kort komnolitig woord van den waar- nemenden fortcommandant vertolkte alter dankbaarheid, gevolgd door een enthousiast- driewerf Hoera voor de optredenden, die zoo geheel belangloos onzr> ma-nnen een heerlijken avond hadden bezorgd. Uit Moergestel. Mil. E. P. schrijft ons In dit kleine dorpje was het een dezer dagen glans en pleizier in de cantine van do schoen fabriek, waarvan één der zalen belangeloos beschikbaar werd gesteld door den hoer v. d. Bommel. De zaal was tot aan do deur toe bezet. Ook mochten wij hot genoegen smaken- onzen bataljonscommandant en de andere hee- ren officieren in ons midden te zien. De clou van dezen avond w*s onze welbekende kame raad mr. Pouli, die met zijn mooio goochel toeren onze manschappen deed schudden van lachen en ook wel eenige onzer verstomd liet staan met zijn aardige en tooh leuke trucs. Den heer Meerman bedanken we voor zijn mooie begeleiding op zijn harmonica on zijn prachtig© solo's op zijn occarino. De hoeren George en mr. Pouli gecombi neerd hebben ook op hot gebied van godach- tenlezen ons verbaasd doen staan. Tot slot van dezen a-vond is er nog een omgang ge maakt ten 'behoeve van h»t ondersteunings fonds eu zoo is er in zoo'n langen tijd ook voor ons eens een gezellig avondje aangebro ken. Dank ervoor aan onze officieren en ook onze medewerkers en vooral don lieer v. d. Bommel. E. P. Het gevocht op de Rozendaalsche hel op 25 Sept. 1914. Mil. Overboek schrijft ons Het is ongeveer 8 uur in den morgen. De op komende'zon verlicht vroolijk het najaarsland- sehap. Alles ia nog groen, doch hier en daa-r reods een blaadje, dat geel zietmen zou anders denken nog in den zomer to zijn, zoo rustig en mooi ligt het vredigo landschap. De vredige stilte wordt onderbroken door het aanmarcheoren van ons Regiment Infante rie met zijn wagentrein, de mitrailleurs en de artillerie met haar kanonnen. Het gaat naar de Rozendaalsche hei, waar wij in samenwerking met een ander Regiment Infanterie den oprukkenden vijand, die uit de richting van Apeldoorn komt-, zullen "tegen houden en wanneer de kans bestaat, ze terug te werpen achter den Beoronberg. Ongeveer 11 uur in den morgen kregen we voeling met den vijand, het schijnt aat hij numeriek sterker is dan wij, maar wij hebben het voordeel artillerie te bezitten, terwijl de tegenpartij slechts eenige mitrailleurs in het vuur kan brengen, Zoo begint dan deze slag met voor ons niet te ontkennen roordeelen. Doch ook de vijand heeft uit strategisch oog punt beschouwd een sterke stelling betrokken. Onze kanounenstolling richt zich op by do

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2