TEFilITa Ontwikkeling Militairen Bede voor Vaderland en Vorstin. Correspondentie Gemengd Nieuws. W. P. LOOiVSANS, Officiers-Harnachementen. Scherm- en Sportartikelen. ADVERTENTIEN. Vele soldaten smachten naar De maagd van Neurenberg. Aan alle militairen! W. J. VAN HEYNSBERGEN, Wetenschap. Allerlei. Laatste Berichten, Safety-Razor! 1 RIJKSDAALDER P. F\ VAN ROOY,Breda VAN WOERKOM's REPAREEREN VAM AUTOBANDEN «J. Is. MOL, iWf.ARKT42, BREDA. De bekende tabaksoorten van de firma F. DE WIT Comp. te Enkhuizen, zijn te Den Helder verkrijgbaar aan onderstaande adressen: J. de Graaf, Zuïdstraat @4. Geert Bakker, Binnenhaven 6. Jac. Verfaille, Spoorstraat. Wed. P. B. IVlannie, Kanaalweg 38. Wed. J. van der BVIeulen, Keizersstraat 107. Aj van Pelt, Keizersstraat. DE SOLDATENCOURANT van Zondag -3= October 19 3.4. Bij uitstek geschikt voor Cursus- en Zelfonderricht voor Nad. TaalFractisch ïailgnduwijs 36! Pag. voor Rokenen: Praciisch Rekenonderwijs 320 Pag. Deze boeken studeeren zeer prettig en geven alle hulp en inlichtingen Prijs van elk Boat ing. f 1.50 gob. f 1.85. Uitgaven van E. I. BOSCH Jbzn. la Nijverdal Woorden van I. Vogelzang. Rustig. ZANG PIANO Muziek van D. J. Gerbbands. menAan 't land, dat zijn vlag en O Schenk, God! Uwen Zegen aan 'fc dierbare land, Dat dankbaar Zijn vrijheid mag noemen Aan 't land, dat Zijn vlag en Oranje bleef trouw 1 'Aan 't land, dat in dagen van droefheid en •rouw, Uw Grootheid en liefde bleef roemen! (bis.) Laat vreugd' en geluk steeds op Neêriands Vorstin En ook op haar Huis immer dalen; Moog' 't licht van. Oranje, dat door eeuwen heen, In oorlog en vrede haar vaad'ren bescheen, Ook haar glansrijk blijven bestralen! (bis.) Schenk, God! Uwen Zegen aan Nederland's vlag, Hei rood-wit en blauw", onze kleuren Deez' vlag ons zoo heilig in strijd en in vree, Die eens werd gevreesd op de golven der zee, O, laat haar geen oorlog meer scheuren! (bis.) Sla 't oog in genade en liefde ter neer, Op ons, Neêrland's docht'ren en zonen, Op 't volk, steeds tot liefde, tot eendracht ge zind, Dat vurig zijn land en Vorstinne bemint; O, wil inet uw Zegen ons kronen, (bis.) O, Heer in den hemel! verhoor onze bêe, Wij willen Uw gunst niet beschamen Geef voorspoed en Zegen den dierbaren grond, Waaxvroomheid en Godsvrucht reeds eeuwen bestond Gedenk, Heer, ons Nederland,amen. (bis.) 1 door I. VOGELZANG. Oud-kan. Ie klasse b/h. korps Rijd. Art. Mobilisatie. (Door don mil.-kustwacht Kees Ouwejan.) Las, hoorde ik dat goed? Welk nieuws vloog van mond tot mond, Zoodat groot en klein het wist terstond? 'tls opkomst met spoed, Zoodat alles wat maar kan, opkomen moet! 'k Pakte mijn spullen bij elkaar, En hing m n koordje om, hetgeen moeder vond zoo naar! 'k Trok mijn matrozenpakje aan, .Wat de meisjes zoo aardig vinden staan. Gij hebt 'tgewis nog niet gedacht; 'k Den namelijk... van... de militaire kustwacht! Kustwaehtpost zes en twintig, Boven op 't duin, 't is wel een beetje windig I Na een gezellig reisje, Met een aardig meisje, Kwam ik te Scheveningen aan En moest toen nog 1-J uur het strand langs gaan. Boven bij den mast, zag ik den commandant alras En 'k vroeg of er nog wat te etel" Want na zoo'n lange marsch, Zat mijn hongerige maag me leelijk dwars.- De kok gaf aardappelen met Kool en vleesch, 2k Dacht i D&ij jalt met tezoïu „Nu", zei de commandant, „Is de post compleet bemand, Ga nu boven dien paal gezelschap hoüen, Want de toestand is lang niet te vertrouwen-. •En zoo verkennen wij nog steeds de zee en het strand In storm, onweer, regen, vorst, wij houden dapper stand. Zoo staan we pa] op onzen post Tot onze makker ons verlost! In 't begin van het seizoen Was er op het strand wel wat te doen, Menige dame en heer Bezocht ons keer op keer Menig aardig meisjeslachje Veraangenaamde dan ons dagje. Ook de burgers gaven van belangstelling blijk 't Zij groot of klein, arm of rijk, Matroosje, wil je een sigaar? 't Was dan; Als 't u blieft of..«.« reken maar! Geacht publiek, ik dank u duizendmaal Voor het goed onthaal Dat wij van u ondervonden En 'k denk op de wacht nog pienjgmagj 4an deze leuke 6tonden.t TWt - Dohh die dagen schoon en blij Helaas, ze zijn reeds lang voorbij. Met den laatsten storm, o weel Brak onze masb zoowaar in twee, En liet slaapvertrek, de tent, Scheurde als een stukje perkament. De eerste staat nu zonder top wat minder grootsoh, De tweede is goddank vervangen door een loods...; Wat is dat voor een figuur Daar boven op het duin? Wie trotseert daar tartend de krachten der natuur Overdag en in het middernachtelijk uur, Als gold het zijn fortuin? Met aan de schouder het geweer Gaat hij kalm en rustig heen en weer; Schrap zich zettend voor den wind, Lastig als een sterk en dartel kind. Wie houden daar dag en nacht de wacht? Het zijn de jantjes der militaire kustwacht. „Hoera, wij houden dapper stand Voor 't heil en goed van 't vaderland I"- C. OUWEJAN. Wassenaarsche Slag, 30 Sept. '14, Nederland. (Van mil. Visser uit Numansdórp.) Klein, is ons land, ja 't beslaat op de kaart, Wordt zij ontrold, nauw een strookje der aard; En toch hoe luttel van omvang 't zich toon.; 't Prijkt in onze oogen zoo heerlijk en schoon. Hier was de plek, waar ons wiegjen op stond, Waar wij, als kinderen dart'lend in 't rond,. Hebben gelachen, gespeeld en gejoeld En ons zoo innig gelukkig gevoeld. Hier zetten sprankels van manlijken moed 't Hart van ons knapen in vuur reeds en gloed; Blies het verhaal van der Vaderen daan Al onze wenschen tot navolging aan. Hier heeft elk onzer, als jongeling, geleerd, Hoe men het zwaard en het vuurroer hanteert; Hoe men zich vormt en bekwaamt in dien tijd Tot een toekomstigen roemvollén strijd. Hier staan de graven van 't vroegergeslacht, Om zijne vroomheid met eerbied herdacht, En wordt, dus hopen we, in vrede ons gebeent' Eenmaal met de asch van die Braven vereend. Hier leeft de landman zoo vroolijk en blij; Hier denkt en spreekt hij zoo vrank en zoo vrij Hier gloeit en klopt aller boezem en borst Voor het geluk van hun Erf en hun Vorst.. En wie als vijand ons terge of bespring', Proeft er den slag en de scherpte onzer kling; Valt voor het schot van ons zwanger musket; Wordt door het dond'rend geschutvuur verplet. Trouw aan de roeping van plicht en van eer, Gaan wij zelfs de overmacht rustig te keer, Wen ze onze grenzen benauwt of berent, 't Recht van ons dierbare Vaderland schendt. Dooh heeft ons wapen des viiande geweld En zijn verlangen verstrooid of geveld; Dan, en niet eer, z inlet het zwaard in de sohee, Klinkt en weergalmt in het rond ons hoezee! Klein is ons land, ja 't beslaat op de kaart, Wordt zij- ontrold, nauw een streepje der aard' En toch, hoe luttel van omvang 't zich toon', 't Prijkt in onze oogen zoo heerlijk en schoon. Numansdórp. Milicien A. VISSER. J. die V. 1 II 1-5 R.I. Zoo'n tragische sen satie als uw gedicht bedoelt, zullen wij den lezers maar besparen. Een volgende maal ibeter 1 Red. J. A. Th. G. Treinsoldaat, Rijnsburg. Het eerste no. der Soldatencourant yereoheen 18 Augustus. Thans is no. 21 in zee. Driemaal'per week een uitgave. Red. Miliaien-<korp. V. 3 I. 6 Reg. Inf. De ge vraagde nummers van De Soldatencourant lieten wij u toezenden. Wil zoo goed zijn 8 cent ervoor af te dragen aan uw sergeant- majoor. Red. A. v. H. 3 n. 3e R. I. Uw bijdrage is onge schikt .tot plaatsing. Volgenden keer beter. Red. Milicien W. H. van Loon, ingekwartierd Hotel „St. Joris" te Assen a/d, Rijn,, vraagt opgave van het adres van den milicien S. de Bruyn, 4e Reg, Inf., Lichting 1914, J. Helmus, H.S. bij de I. M. T. IVe Div. Berkel, verzoekt adresopgave of schrijven van P. v. Viet, hospitaal-soldaat uit garnizoen Leiden. Een goed kwartier. Men meldt ons: Reeds zoolang in de sigarenfabriek van de firma B. v. d. Tak Co te Eindhoven soldaten ingekwartierd zijn, laat genoemde firma Zon dags pl.m. 1500 sigaren onder-de soldaten ver doelen. Dat onze jongens dit op, prijs stellen, behoeft niet gezegd te worden. Twee soldaten verdronken. Op de Loosdreohtsche plassen is dezer dag gen een droevig ongeluk gebeurd. Twee solda ten, miliciens van het 4e reg. infanterie, inge kwartierd te Nieuw-Loosdrecht, waren op het z.g. Muyeveld gaan zeilen. Toen het tijd werd, dat zij op wacht moesten, g»ng men hen zoe ken. Het allereerst bemerkte men hun klom pen drijvende in den plas, een eindje verder zag men hun schuitje, doch niemand daarin. Men Vermoedde dus een ongeluk en ging dade lijk aan het dreggen. Een paar visschers, die op korten afstand aan het visscheü met d© zegen waren, werden met hun. vischtu'ig requireerd en 11a eenigen tijd werden beide soldaten opgehaald. Een officier van gezondheid, per auto in middels gehaald, trachtte langen tijd de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. De lijken werden vervolgens naar Breukeler- veer overgebracht. De verongelukten zijn W. Kortekaas, oud 20 jaar, woonachtig te Loos duinen en P. Bos, oud 21 jaar, woonachtig te Vlaardinger-Ambacht. Vermoed wordt, dat beidon die niet goed konden zeilen en heele- maal niet konden zwemmen, door een ruk wind uit de boot zijn geslagen. Het ongeluk maakt te Loosdrecht, waar" de verstandhou ding tusschen de bewoners en de ingekwar tierde militairen zoo goed is; een diepen in druk. Uit het vluchtoord Voenhulzen. Men schrijft ons uit Veenhuizen: Gisteren arriveerden in het vluchtoord Veen- huizen III wederom een 13-tal vluchtelingen; vijf mannen en oven zooveel vrouwen, drie jkinderen. Langzamerhand' wordt de bedrijvigheid grooter. Op de groote, sinds 5 jaar zoo een tonige binnenplaats Bpelen de kinderen; vróuwen zijn bezig met de wasch of houden ÊSü buurpraatje t een horlogemaker osfept jagJ primitieve werktuigen zijn bedrijf uit. Het comité beijvert inich allen te voorzien van kleeren. Zoo zoetjes aan geraken de ballingen hier thuis. Lijk aangespoeld. Woensdag werd aan Den Oever op Wierin- gen aangebracht het lijk van een zeeman, ge kleed in blauwlakenscli pak, gestreept over hemd, gem. M. C., trico borstrok en onder broek. Het lijk had nog een reddiingsgordel om, on- ©merkt. In een der vestzakken was eenig Ingelsch geld, alsmede een zilveren horloge, waarin de naam C. Corneüssen. Waarschijnlijk is het de 2de stuurman van de „Automaat", vergaan op de reis van Grimsby, naar Rotterdam, Een Duitsche kanonneerboot verkocht voor f 1.20. De correspondent te Canton van de China Mail schrijft Eenige dagen voor de oorlog tusschen Enge land en Duitschland uitbrak, stoomde de Duit sche kanonneerboot „Tsingtau" de rivier op en wierp haar anker uit voor de Esplanade. Het vaartuig was gevechtsklaar. Twee dagen later werd het grootste gedeelte der beman ning naar Tsingtau gezonden en werd de hoofdmachinist in commando gesteld over het vaartuig. Don avond na de oorlogsverklaring werd echter het argwaan van tal van ingezetenen te Canton opgewekt door het feit dat er aan boord stoom werd opgemaakt, hetgeen van uit de Esplanade opgemerkt kon worden en tevens dat alle andere voorbereidingen werden ge troffen voor een ongemerkt en overhaast ver trek. Men waarschuwde den Britschen consul. Toen deze kwam was de „Tsingtau" echter reeds onder stoom en gleed zij met een aardig vaartje.de rivier af. Buitengaats liet de hoofd- machinist-waarnemend-commandant alle muni tie overhoord werpen, vastbesloten dat geen vijandelijke natie het geheim der chemische samenstelling van het Duitsche kruit zou door gronden. Daarna keerde liij weer naar zijn oude ankerplaats terug en verkocht de geheele schuit, waarschijnlijk met geschut en al, doch dit staat er niet hij aan een der voor naamste Duitsche firma's ter plaatse voor - schrik niet! één Mexicaansche dollar, zegge één gulden twintig ets. Donderdag is de Duitsche marinevlag neerge haald en werd de vroegere trotsche oorlogs bodem ingeschreven als een gewone koop vaarder t blussckingswerk, daar de brand op een hoogte van 50 meter woedt. Door bet water der waterleiding tot den boogsten druk op te voeren, kan men "den brand bereiken. De vermoedelijke oorzaak is nalatigheid van loodgieters. Na groote krachtsinspanning is het der brandweer toch mogen gelukken, den brand meester te worden, zoodat om half twee alle gevaar geweken was. De burgemeester, het kerkbestuur en vele geestelijken waren BHEOA. Tel. 517. verpoozing. Na ontvangst van 30 ets. inpostz. of p. postw. zend ik een historisch romantisch verhaal uit de middeleeuwen, getit. Boeiend van begin tot 't eind. 268 pag. Bestel spoedig aan 't Verzendbureau te Nijverdal. Besteedt uw vrijen tijd tijdens de mobilisatie nuttig! Volledige opleiding door Privaatlessen per brief voor: Kommies b/d belastingen, Hulp keurmeester voor vleesck, Rjjkscursus Hoofd- Brievenbesteller, Leerling-Verpleger enz. Voorts les in Boekhouden, Handelsrekenen, Nederl. Taal en Rekenen. Vraagt gratis prosp. met adressen van geslaag den aan: Nederlandscho Postschool, Amsterdam, oudste en meest ervaren inrichting voor schrif telijk onderwys. Wanneer ge weer terugkeert in 't burgerlijke leven, zal u een goede kennis van taai en rekenen onschatbare diensten bewijzen. Ge zjjt volkomen geholpen met „Practisch Taalonderwijs, een boek van 368 bl. Prijs l.oO, geb. 1.85 en met Practisch Rekenonderwijs, 320 bl. Pry's ƒ1.50, geb. 1.85. Beide boeken studeeren zeer prettig en geven alle hulp en inlichtingen. Verkrijgbaar na ontvangst van 't bedrag bh' den Uitgever E. J. BOSCH Jbz. te Nijverdal. Koninklijke Fabriek van Militaire Passementerieën, Gouden en Zilveren Borduurwerk, Galonweverij. Raamsis-aat 53 - Dsn Haag. Telefoon Intercamm. 857. „De Vreemde Woorden". De Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lectuur, andere gezegd de „Wereldbiblio theek" zendt ons den tweeden druk, 6e tot 15e duizend, van „De Vreemde Woorden, Ver klarend Woordenboek" van Fokko Boe. Het boek onderscheidt zich van andere van zijn soort, doordat er niet alleen de eigenlijke woor den van nog duidelijk vreemden oorsprong in verklaard worden, maar ook de minder ge bruikelijke en daarom niet altijd begrepen Nederlandsche woorden, als aaka of aks, aan- iberen, aanbesboelen, aangelande, enz. om bij de eerste bladzijde te blijven. Verder is er een poging gedaan om het zoo rijke veld van het bargöensch of de dieventaal die eiken dag opnieuw en weliger opschiet te ontgin nen en is, in den tweeden druk, vooral het aantal sporttermen uitgebreid. Of en in hoever het Woordenboek volledig is, kan eerst na langdurig gebruik blijken, maar het streven om er ook van uitdrukkin gen,. die andere in een „Vreemde-woordentolk" niet voorkomen, een verklaring te geven, is iets nieuws en belangwekkend. Het vrij uit voerig boekje bij de 500 bladzijden ih 2 kolommen ziet er zeer aantrekkelijk uit, met helderen duidelijken druk op goed papier en in stevigen band. Ook velen onzer militairen kunnen er, dunkt ons, nut van trekken bij bun lectuur, er zijn nu eenmaal veel schrijvers, die gaarne vreemde woorden gebruiken, en, eerlijk gezegd, wij kunnen er ook niet altijd buiten. Probleem VII. Ik betaalde ƒ0.60 voor eenige appels, maar zij -waren zoo klein, dat op mijn ver zoek de fruitboer nog 2 appels toegaf. Nu kosten ze 5 cent het dozijn minder dan ze anders zouden hebben gekost. Hoeveel appels heb ik nu Oplossing over 8 dagen. Oplossing van Probleem VI. Verschuif de stukken als volgt, natuurlijk steeds naar het vak, dat onbezet staat; Raadsheer Raadsheer Koningin Kasteel Koning Koningin Raadsheer Kasteel Kasteel Raadsheer Koningin t Kasteel Raadsheer Raadsheer Kasteel Kasteel Raadsheer Raadsheer Koning Koning Raadsheer Raadsheer Kóningin Koningin Koning Koning Zelfde systeem als een veiligheidsscheermes van 12.50. Luxieus afgewerkt, keurig verpakt in etui. Eng. fabrikaat, compleet met 3 mesjes Franco door geheel Nederland na ontvangst Postwissel. WILLEM SCHOOR, Import, Sluisstraat 13, huis, Amsterdam. Met 12 mesjes f 3.15. MET EEN BOEKJE SN EEN HOEKJE zitten de soldaten, die nu de gelegenheid aan grijpen om Zich voor Kommies, Hulpkcur- meester enz. te bekwamen. Een potlood en een schrijfboek zijn voldoende. Vraagt de Studiegids met tal van geslaagden. J. H. VAN DER VLIET, Blauwburgwal 18, Amsterdam. Aeursvarag 9 QcitoJber n. s. HOFLEVERANCIERS. ROTTERDAM. FIJNE en VERDUURZAAMDE VLEESGHWAKEN. '4 BESTE MERK!!! Leveranciers v. h. Depart, v. Oorlog. SSi F.ijksleverancior CAKESFABKIEK „DE KORENAAR" A. VAN HATTEM JH Telefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhaven 58-60-60 Scheepsbeschuit - Leger- beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA AVH Gedeponeerd Merk GirVÏMEKEIVSTRAAT 149. Tel. 27e. Specialiteit irt 2VliIitair,e K^ecSefi"weirBSceti« HUISHOUD JAM EN APPELSIROOP zijn smakelijk en veel goedkooper dan boter. Fabriek ALTENA HIJ Nilmegen. Wederom eens OORLOGSVERKLARING thans aan een zeer gevaarlijke vyand. Die VIJAND moet U zich var» het IJjfi Houden. U kunt U slechts afdoende hoeden tegen vochtigheid van kleeren, schoenen, zadel en tuigwerk, lederen jassen, enz. door die equipementsstukken in te wrijven met MAHSOL1E maakt alle lederwerk Waterdicht Soepel. Vraagt gratis monsterbusje met gebruiksaanwijzing aan, bjj: N. V. Machinehandel v/h C. v. KLEEF Co., Warmoesstraat 34, Amsterdam DE beste Var i nas Overal verkrijgbaar è25c.ro.ons pakje. Rijp - Licht. 10QI§ pc ons-pakje. volgens Engelsch-Amerikaansch systeem ten dSenstte van Het leger. .1. BECKS. Tel. Z. 2692. Van Ostadestraat 187, Amsterdam. Vlugge levering! Solide! Speciale prilsen! PARIJS. Hedenavond valt niets bij zonders te vermelden, behalve dat in de buurt van Roye een hevig gevecht heeft plaats gehad, dat gunstig voor ons is afge- loopen en dat wij in Argortne eenige vorde ringen hebben gemaakt. De algemeene indruk blijft bevredigend. Russische berichten. ROME via LONDEN. Volgens Russi sche berichten worden Duitsche en Oosten- rijksche strijdkrachten geconcentreerd te Krakau, waar gedeelten van uit Galicie vluchtende Oostenrijksche regimenten zich in veiligheid brengen. Een Duitsche divisie is reeds aangeko men; maar krachtige versterkingen worden nog verwacht uit Breslau, terwijl andere troepen uit Beieren via Weenen naar Kra kau worden Torenbrand te Hilversum. Men meldt ons uit Hilversum Vrijdagmiddig omstreeks kwart over twaalven bemerkten voorbijgangers dat er jrook kwam uit de spits van den toren van de St. Vituskerk, aan de Emm astraat. Eenige oogenblikken later zag men vlam men uitslaan. De brandweer is ter plaatse dooh oadsrmdt reel meeiliikhodofl fcü kei. Stoomfabriek var, Müilaire Hoofdtooisels. Passementeriën en Borduurwerken. Galonweverij la Jacquard. Specialiteit in Militaire Petten tagen concurraerende prijzen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4