No. 21. Zondag 4 October 1914. Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Kwatta's Manoeuvre Chocolaadi Onder redactie van D. MANASSEN. HET REUZEN KANON. Het verzoek om kiekjes. Eer: Avontuurlijke Huwelijksreis. Oplaag 50,000 exemplaren. SOLDATENCOURANT ADRES VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE- PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z. 1968. DIT BLAD ZAL DRIEMAAL PER WEEK VERSCHIJNEN. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET MILITAIREN 2 CENT, ABONNEMENT ƒ1.50 PER DRIE MAANDEN. VOOR ADVERTENTIEN WENDE MEN ZICH TOT HET ALG. ADV.-BUBEAU ROUMA CO., 226 HEERENGBACHT A'DAM. Naar een ons welwillend afgestane teekenmg op de titelplaat van No. 6 van de Oorlogsspion. De 42 cM. kanonnen. Een interessante beschrijving van de wijze, waarop de bekende 42-c.M. kanonnen der Duitschers vervoerd worden, geeft een van de correspondenten van de „Times". Van iemand, die het vervoer van een .tweetal kanonnen uit Frankrijk naar Brussel gezien heeft, vernam genoemde correspondent het volgendeDe ka nonnen bestaan uit vier stukken, die door drie machines getrokken worden. Bovendien zijn er nog een twaalftal machines beschikbaar om hef geschut heuvels en hoogten op te trekken Benige soldaten belast met het vervoer van de „dikke loeders", zooals de Duitschers de kanonnen zelf noemen, vertelde de zegsman van den correspondent, dat zij van Maubeuge gekomen waren en over Mauage en Nivelles met hun vrachtje naar Brussel moesten. Dit schijnt juist te zijn, want de zegsman zag de kanonnen eenige dagen later, op den 21sten September, weer even ten Noorden van Waterloo. De correspondent meent, dat de kanonnen bestemd zijn om in de eerste plaats het sterke fort Peurs in de nabijheid van Antwerpen te bomharueeren.' Door velen worden ons, als gevolg van het verzoek om foto's van de eigen troepen, kiekjes toegezonden. Wij zijn er onzen vrienden dank baar voor. Zeer tot onze spijt evenwel, zijn de meeste geheel ongeschikt om ze in „De Sol- datencourant" te kunnen weergeven. De foto's moeten zeer licht van achtergrond zijn en de koppen zoo groot en licht mogelijk, wil er met sucoes een cliché voor de courant van ge maakt kunnen worden. De plaat wordt anders zwart en van de personen valt dan gewoonlijk niemand te herkennen. Alleen wie Iets geschikts heeft voor reproductie, zende het ons s.v.p. derhalve toe. Mooi Nederland. Onder 'fc. donderen van kanonnen, In den laaien oorlogsbrand Komt ge in de ure der verschrikking Bijstand bieden en verkwikking, Edelmoedig Nederland. In uw steden staat de standaard Van liet Roode Kruis geplant; Van wat volk gewonden komen, Liefd'rijk worden ze opgenomen, Heerlijk weldoend Nederland. Nu uit millioenen harten De oorlogsroes de liefde bant, Roept ge uw kinderen op ten strijde iVoor een liefdedaad in 't lijden, Modelijdend Nederland. Waar dó nood uw hulp mocht vragen, Helpen wil uw milde hand, Uitgestootnen bergt ge veilig, Dooa Lilian Quiller Couch. (Slot.) V. „Drie en. zestig duizend pond! Drie en aestig duizend pond!" Die woorden gons den Clive door het hoofd na zijn bezoek aan Somerset House. „Daarom hebben zij haar zoo vastgehoudenO, lieveling, wij zullen wel een middel vinden om je te be vrijden." Toen begon hij zijn inkoopen te doen, vplgens de lijst,, in haast door hem en den dokter opgemaakt. „Den hemel zij dank, dat ik rijk ben I" dacht hij. Want de dingen die hij noodig had, waren vrij kostbaar. Onder anderen een met bont gevoerde damesmantel, warme reisdekens, een automobiel, en een vergunning om te trouwen. Toen pakte hij alles bij elkander, en-reed naar Meltenham. „Verbeeld je, dat een deftige dokter ziph met zulke listen en streken inlaat 1" zeide dokter Gurdon lachend, terwijl hij naar het verhaal van zijn bezoeker luisterde, en vertelde, wat hij zelf gedaan had, waartoe ook behoorde, dat hij zich verzekerd had ,van de diensten van den jongen predikant pit een naburig dorp. i Qta £ees ithterdsfli PE t# JEeW»11, 't Menschelijko is en blijft u heilig, Vredelievend Nederland. God behoede, o land, uw vrijheid, Dat ge, uw edel woord gestand, Duizenden moogt wedergeven Aan wie weenend achterbleven, Offervaardig Nederland. Neerland, om uw schoon geprezen Als een rijk gezegend land, Toont, dat ge ook bij eigen schade Mooi kunt zijn in edele daden, Mooi in liefde, Nederland. G. W. LOVENDAAL. „Het Centrum' De Landstorm. „Moesje, mag ik sokken breien Voor soldaten in het veld? Doe je beursje nu maar open, Geef me voor de wol wat geldl Want het zal nu wel gaan vriezen, Hag'len, sneeuwen, 'tis de tijd, Dat een ieder in zijn huisje Voor soldaten sokken breidt I Velen zullen wel verkleuren Op de hei, op 't fort, in 't woud, Als de landstorm óók gaat gieren Want dan wordt het vroes'lijk koud Marie Huygons. belde Clive dien avond en den volgenden dag herhaaldelijk aan de villa van de Marles, doch telkens ontving hij hetzelfde teleurstellende antwoord: De heer Mark was voor zaken naar Londen, mevrouw Mark nam eenige uren rust na den vermoei- enden dag van gisteren, en met juffrouw Enid bleef het steeds hetzelfde. Het sneeuwen had opgehouden, en Clive, die van den dokter nauwkeurige inlichtin gen ontvangen had omtrent de ligging van Enid's kamer, begaf zich naar den weg, die achter den moestuin om liep. Hier was het doodstilde kermisdrukte be paalde zich tot de straten van Meltenham, en in die witte stilte bleef Clive een poos staan, ernstig kijkend naar de ruiten, waarachter zijn lieveling waarschijnlijk ver borgen was. Een beweging aan het raam deed hem opschrikken. Zag hij daar een bleek gelaat dat voor een seconde naar buiten keek? Misschien was het wel een spel van zijn verbeelding geweest, in de toenemende schemering. Het volgende oogenblik liet een hand het gordijn zakken, en was alle verdere kans verdwenen. Op een automobiel meer of minder werd In Meltenham niet gelet, en als de schit terend verlichte winkels in de hoofdstraten aller aandacht trokken, sloeg niemand acht op een auto, die op een eenzamen, slecht verlichten weg wachtte. Gelukkig kon nie mand de bezorgdheid zien van den jongen man, die den chauffeur een wenk gaf, en toen zachtjes omwandelde naar Jietj gind De toestand in den reuzenstrijd. Wat in de laatste dagen ten opzichte van den algemeenen toestand vooral opvalt, is een verhoogde werkzaamheid der Duitechers in België. Er vertoon en zich daar meer Duitsche troepen, bijzonder in het noorden we lezen er van nieuwe gevechten, van platschieten weer van nieuwe of reeds ge teisterde plaatsen en vooral, we lezen van een actie togen Antwerpen, 't Schijnt, dat de Duitschers nu willen trachten deze ver sterkte havenstad in hun bezit te krijgen. De aanvallen er op zijn reeds vrij heftig ge weest en herhalen zich, doch zijn, altha.n3 volgens de Belgische berichten, in gsenea deele geslaagd. De Duitschers hebben nu hun zwaar ge schut naar Antwerpen laten brengen, de reuzenmortieren, die voor Luik, Namen er- Maubeuge zulke goed3 diensten hebben ge daan. Zullen ze ook Antwerpen dwingen tot de overgave? Almachtig zijn ze niet, want voor Verdun hebben zij nog altijd wei nig uitgewerkt. De forten ten Zuiden en Zuidoosten van Ajitwerpen worden sedert eenige dagen hevig beschoten door de Duitsche mortieren, en Donderdag woedde den ganschen dag een hevig artilleriege vecht. De aanvallen golden blijkbaar vooral de forten Waelhem, Waver© St. Catherine en Lierre, in de buurt van Mechelen. De Duitschors poogden het dorp Wavere te naderen, doch werden teruggeworpen. Dit zijn alle mededeelingen uit Belgische 'bron. De Duitsche berichten zwijgen nog over Antwerpen. Over 't algemeen is in dezen oorlog reeds opgemerkt, dat de' Duitsche berichten zeer traag vloeiden. Er is in dit geval reden voor. De aan vallen op Antwerpen zijn pas begon nen en dat zóó spoedig een beslis sing over de sterke vesting zon vallen, was niet te verwachten. 't Is de vraag, of de Duitschers overgaan tot een geregelde belegering. Een andere quaestie is, wat hunne bedoeling kan zijn met den aanval op Antwerpen, met deze niewe actie in België. Zijn er weer nieuwe lichtingen in Duitschland opgeroe pen 'Er lekt niet6 van uit, maar eigenaar dig is wel, dat terwijl het Duiteche leger; in Frankrijk het nog steeds hard te veranti woorden heeft, het toch een nieuwe heyigéj werkzaamheid ontplooit in België en net tevens van plan schijnt om de Oostenrijk- kers krachtig te steunen tegen de Russen. Voor deze beide operaties zijn groote troe pen afdeelingen noodig. Van het Westelijk oorlogsterrem is ove rigens geen nieuws. Over een lange, lange linie staan de vijanden nog tegenover elkaar, even dreigend als altijd, maar van groote gevechten hoort men in de paar laat ste dagen niet. Wel van kleinere ontmoe tingen van troependeelen, die strijden met afwisselend geluk aan weerskanten. Maar op ander© plaatsen is het blijkbaar weer rustig aan 't lang© front, kunnen de troe pen op adem komen. Er loopen berichten, dat het Duitsche leger in Noord-Frankrijk zich gereed maakt voor een terugtocht, dat het de bruggen en spoorwegen in België herstelt. Wil Duitschland weer den strijd verplaatsen naar België, waar 't beter voeling kan honden het net eigen land? Daardoor zou te verklaren zijn, waarom het Duitsche leger zich opnieuw zoo actief toont in België, waarom het Antwerpen wil dwingen tot overgave, het moet niets hebben van een Belgische strijdmacht in den rug. Deze berichten echter worden door niets bevestigd, evenmin als andere geruchten, die er rondgingen, dat n.l. de Duitsche Kei zer aan longontsteking zou lijden en de kroonprins gewond zou zijn. Afwachten blijft nog steeds de boodschap. Wat vast staat is, dat de vijanden in Frankrijk elkaar verzwakken. De Duitschers zouden daar reeds 400,000 man hebben verloren; en de Franschen en Engelschen zeker niet veel minder. D'-och wie kan precies© cijfers noe van den tuinmuur, het hekje openmaakte en den tuin inging. Het was een waagstuk. Alles hing van een toeval af. Doch Clive Tempest had zich voorgenomen, op dezen besneeuwden kerstavond zijn bruid te verwerven, en anders de geheel© zaak in handen van het gerecht te geven. Hij was ten einde raad. Hij was overtuigd, dat Enid, zijn lief, fee der meisje, wel stervende zou moeten zijn, als zij hem geen enkel woord van liefde kon doen toekomen. Hij stelde zich voor, hoe zij geslingerd zou worden tusschen hoop en verdriet, en zijn keel was dichtgeklemd, toen hij het raam naderde, diit vermoede lijk het hare was. Hijwierp een handvol sneeuw tegen de ruiten en wachtte. Een paar minuten bleef alles stil. Toen wierp hij nogmaals wat sneeuw naar boven en wachtte weer. Toen het was alsof zijn oogen hem be drogen meende hij het gordijn te zien bewegen. Met wild kloppend hart zag hij hoe er langzaam een kleine opening tusschen de plooien kwam; hij kroop achteruit en bleef omhoog staren. „Clive!" Niemand anders zou het gehoord hebben. Het klonk zoo zacht, alsof een tak in den wind ritselde. Doch Clive hoorde het, en was onmid dellijk met uitgestrekte armen bij het raam. „Kun je je daar langs den hoek van het dakje laten glijden?" fluisterde hij. Er wa ren geen verklaringen noodig. Ieder begreep wat de ander had uitgestaan^ eq wist^ .wat de andei serlangdej men? Ook is de toestand niet duidelijk op het oostelijk oorlogsterrein. Aan de Oost- Pruisische grens zijn blijkbaar de Duit schers nog de baas, staan zij in Rusland, of schoon de laatste berichten weer iets vertel len van een oprukken der Russen op som mige plaatsen. In Galicië dringen de laat- sten nog vooruit, hoewel uit Oostenrijksche bron verluidt, dat Oostenrijksche en Duit sche troepen zich nu vereenigd hebben en samen de Russen zullen „verslaan". Een be lofte, die waarschijnlijk gemakkelijker te doen dan t© houden is België. De. actie tegen Antwerpen. WEENEN, Mechelen is weder door d© Belgen bezet. De Duitschers zijn Donderdag begonnen met de beschieting van Lier en Heijst op den Berg. ANTWERPEN. -In den loop van den dag ging de vijand voort met de beschie ting van Waelhem en Wavre St. Cathe rine. Het bombardement verminderde te 4 uur en hield te 4.30 geheel op. Van de forten werd het schieten beantwoord. De belegeraar is er niet in geslaagd de actie van de forten te verminderen. Va ft tijd tot tijd verdwenen deze in een war© rookwolk. Het moreel van de bezetting der forten heeft onder het bombardement niet geleden. Op geen enkel punt heeft de vijandelijke infanterie het aangedurfd een krachtige be weging tegen onze eerste verdedigingslinie te maken. Een enkele aanval werd gericht op de forten Liezele en Breendonck. Onze troepen, die de open ruimten tus schen dez© werken bezet hielden, lieten den vijand naderen tot hij binnen hun bereik was en toen lieten artillerie en infanterie in krachtige samenwerking een regen van projectielen op hem nederdalen, die wan orde bracht in zijn gelederen en hem tot een overhaasten terugtocht noopte. Dez© aanval heeft den Duitechers een groot aantal manschappen gekost. Hij werd niet herhaald. Alles samengenomen, heeft 'ttot nog toe gebeurde het vertrouwen in ons nationaal bolwerk versterkt. ANTWERPEN. Officieel wordt gemeld De Duitsche artillerie heeft Donderdag het bombardement in de eerste fortenlinie, zuid waarts van de vesting, voortgezet. In weer wil van het groot verbruik van munitie ^hebben de forten weinig geleden; zij. gaan voort over alle actieraiddelen te beschik ken. Tusschen de Senne en de Nethe heeft geen enkele vijandelijke infanteriebeweging plaats gehad, tusschen de Scheld© en de Senne daarentegen werden vermetele heftige aanvallen afgeslagen door de Belgen, ge steund door de forten. De vijandelijke ver liezen waren in verhouding met de vermetel heid hunner pogingen. Te vermelden valt eveneens een weinig belangrijk offensief bij Dendermonde, met geschut op grooten afstand, zonder noe menswaardige uitwerking op de Belgische troepen, die uitwegen verdedigen. Tusschen de Dender en de Schelde is geen enkel feit te vermelden. Niettegenstaande dus het heftig bombardement zijn de resul taten geenszins in verhouding met de ge dane moeite. Anderzijds is het moreel der troepen uitmuntend en hun koelbloedigheid bewonderenswaardig, zooals blijkt uit de wilskracht bij het succesvol afweren der vijandelijke infanterie-aanvallen. ANTWERPEN. De aanval op de Ant- werpsche forten duurde voort over een front van circa 50 K.M, Vrijdagnacht konden de Antwerpen aars van uit de verte onafge broken kanongebulder hooren. De Belgen openden het vuur van de forten „Breen donck" en „Waelhem" te een uur. Dc Duitschers hebben tevergeefs gepoogd met zwaar geschut de forten te beschadigen; deze houden flink stand. Bommen kwamen terecht in het dorp Billebroeck, waar het gemeentehuis en een maalderij vernield wer den. Te Boom vielen drie inwoners, getrof- ren door shrapnells. Bijne alle zuidelijke forten zijn nu in actie en richten groote verwoestingen aan Zonder eenig woord of teeken versoheen een witte gedaante, die uit het donkere raam stapte, en zich zonder aarzelen of vreezen van de besneeuwde vensterbank op het hellende dak van den uitbouw liet zak ken, en toen omlaag gleed tot aan den rand. „Wees niet bang, ik vang je op. Keer je om en laat je vallen." Zou zijn beschroomde Enid dat durven wagen? zich loslaten en.... Doch Enid aarzelde niet tusschen ellende en wreedheid daar binnen de muren, en liefde en vrijheid daarbuiten. „Mijn lieveling! O, mijn lieveling!" fluisterde hij in spanning. De, spanning was voorbij, en hij hield haar, bevend en snikkend, in zijn armen. Er was geen tijd te verliezen; haar half steunend, half dragend, bracht hij haar het hekje door. De helft van het werk was ver richt. Hij hield zijn liefste in de armen. Dooh nu moest de arbeid nog voltooid worden Met teedere zorg tilde Clive het snikken de meisje in de auto. „In orde," zeide hij voorzichtig, „In orde," antwoordde de chauffeur. Daar stoven zij heen, over de witte we gen, het nog wittere land in. Schrei niet, liefst," smeekte Clive, terwijl hij de sneeuw van haar witte huis japon schudde en haar den met bont ge- voerden mantel omsloeg. „Nu is het voor bij bij mij ben je veilig. Zij zullen nooit op de gedachte komen." juPt maar het was bijna te laatl" flikte Het krachtvoedsel van het Nederlandsche Leger. HEERLIJK VAN SMAAK. VERWEKT GEEN DORST. in de Duitsche gelederen. Te St. Kathérine- Waver zou het aantal hunner dood en 8000 bedragen. Een „Zeppelin" verscheen boven Broechem en wierp drie bommen zonder eenige schade aan te richten. Het fort Broechem opende op het luchtschip een hardnekkig vuur, heb koerste toen naar Ant werpen, doch was genoodzaakt noordwaarts af te trekken. Dinsdag hebben de Duitechers hetgeen nog overbleef van Dendermonde gebombar deerd, zoodat deze stad nu Elechts een groote puinhoop is. Alle omliggende dorpen zijn op bevel van de Belgische overheid door de bewoners ontruimd. ANTWERPEN. Gcene wijziging is sinds Donderdag in den toestand gekomen. Ten Zuiden van de versterkte stelling van Antwerpen heeft den ganschen dag een hevig artilleriegevecht gewoed. De Duit sche batterijen, die de fortenlinie te dicht naderden, zijn vernietigd of genoodzaakt in allerijl terug te trekken. Tusschen de Schelde en de Senne werd geen enkele ernstige aanval der vijandelijke infanterie gewaagd. Tusschen Senne en Nethe heeft de vijand na langdurige be schieting 's avonds gepoogd heb dorp Sb. Kathérine-Waver te naderen. De duister nis heeft echter spoedig een einde gemaakt aan die poging. Elders geen noemenswaarde gebeurtenissen. De toestand is dus dezelfde De Belgische legatie te 's-Gravenhage deelt het volgende telegram mede, dat zij van den Minister van Buiten!andsche Za ken heeft ontvangen: Antwerpen, 1 October, 6 uur 's avonds. De forten in het Zuiden en het Zuid-Oos ten van Antwerpen zijn sinds 27 Septem ber door het zwaarste geschut gebombar deerd, doch bieden krachtig weerstand. De aanval heeft in het bijzonder plaats tegen de forten van Waelhem, Wavre-Sainte- Cathérine en Lierre. Op het Zuid-Westen is de aanval van de Duitsche troepen te gen Willebroek afgeslagen. Eet beleg van Antwerpen. Het Antwerpsche „Handelsblad" be schrijft als volgt de stemming van de bevol king: De twee of drie laatste dagen heeft de stad haar kalm en bedaard uitzicht zoo wat verloren. De herhaalde verschijningen van vijande lijke luchtschepen en vliegtuigen, die nu hier, dan daar hun werk verrichten, de tij dingen uit Mechelen, de beschieting onzer zuidelijkste forten, het herhaalde bombar deeren van Mechelen gisteren van het fort en de stad Lier vandaag, brengen in de bewoners een soort van gejaagdheid, van opwinding, van verontwaardiging. Men voege daarbij het toestroomen van vluchtelingen uit genoemde steden, uit Duf fel, Heffen en Waelhem, het medelijden en de gevoelens van wraaklust, die in iedere borst oprijzen, en men kan zich een denk beeld vormen van den gemoedstoestand der bevolking, gemoedstoestand, die wel eenigs- zins overeenkomt met die, op den avond der oorlogsverklaring Hét is vooral in de nabijheid der Oost statie, dat de straten het bedroevendste too- neel opleveren. Rijen mannen, vrouwen en kinderen, dezen met ©en pak geladen, gene met een zuigeling op den arm, trekken de De Key- serlei over, schuilen eenigen tijd onder het glazen afdak van een koffiehuis, om dan in groepen naar het eene of andere voorloo- pige toevluchtsoord te worden geleid. Enid. „Vannacht zou ik weggebracht wor den. Ik vermoedde het, want zij pakten mijn goed in. Zij wilden mij zeker naar het buitenland brengen. O! het was vreeselijk. Ik- dacht dat ik gek zou worden." „Nu is alles in orde, hoor!" fluisterde hij. „Nu krijgen zij je nooit weer. Eer het dag wordt, ben je mijn. vrouwtje, en zullen wij hen in hun gezicht- uitlachen, als zij ons willen vervolgen." In een flauw verlicht, doch fraai ver sierd dorpskerkje, op een uur, waarop de meeste dorpelingen nog in hun bed lagen, legde een jonge predikant d© handen van Clive Tempest en Enid Derrick in elkan der, tot een verbintenis voor het leven. De goede oude dokter stond naast het meisje, wier vader zijn vriend was geweest, en de chauffeur deed dienst als bruidsjonker. Toen de korte plechtigheid was afgeloa- pen, en het jonge vrouwtje in haar zon derlingen bruidstooi langs de met hulst versierde pilaren liep, gingen haar tranen over in een glimlach. Clive was nu immers haar echtgenoot. Hij zou haar wel bescher men. Toen reden zij opnieuw de duisternis in, het jonge vrouwtje met haar man, en de weg dien zij insloegen was de weg, die een maal Enid Mark naar haar geluk gevoerd had de weg naar Doodden Farm. Toen de herfstklokken luidden en buiten de kerk van Tenfield de kerstgroeten gewis seld werden^ wachtte Mary Spode een ver rassing* Een oogenblik later trekt een andere stoet, alweer met pak cn zak da richting van de Dokken de Handelslei op, om naar de Harwichboot te gaan. Ten derden male wordt het volk door de politie en burgerwacht op zij gedrongen 't is voor de trams, met mat geschilderde ruiten, die aan de statie gekwetst© soldaten hebben opgeladen, om ze naar de verschil lende ambulancen te voeren. Te Lier en te Brussel. ANTWERPEN. De beschieting van Lier duurt voort. De Duitschers hebben kanon nen opgesteld op de hoogvlakte van Heyet op den Berg. De toren van de St. Gumraar- ruskerk ia sterk beschadigd, een klooster gedeeltelijk tot puin geschoten, eenige per sonen zijn gekwetst. Aangaande den toestand te Brussel wordt de aanhouding van burgemeester Max be vestigd. De verontwaardiging onder de be volking is zeer groot. De oorzaak der aan houding schijnt t© zijn de weigering van den magistraat tot betaling der nog verschul digd© 30,000,000 oorlogsbelasting. Sommige bladen beweren, dat Max opgesloten is te Namen. Bockstael, de burgemeester van Laeken is eveneens aangehouden, omdat hij weigerde de hooge brandweer!adders af te staan. Generaal Von Luettwitz heeft de volgen- do proclamatie laten aanplakken„De Duitsch© regeering had de betaling van requisitiebons bevolen, terecht veronder stellend, dat d© stad vrijwillig het geheel© bedrag der haar opgelegde oorlogsbelasting zou hebben betaald. Slechts op die voor' waarde was de behandeling gewettigd, die Brussel genoot in tegenstelling met "andere steden, waar de requisitiebons eerst na het sluiten van den vrede zullen worden betaald. Vermits het Brusselsche gemeentebestuur weigert het restant der oorlogsschatting lo doen, zal van vaudaag af geen'enkeie requi- sietiebon door de regeering fneer worden betaald" i De open stad Albert platgeschoten. LONDEN. Volgens een telegram uit Frankrijk aan d© „Daily Mail" is de open stad Albert met een bevolking van zeven duizend zielen, op achttien mijten van Amuen3, Donderdag door het Duitsche artil lerievuur totaal verwoest. Duitschland. Op het Westelijk oorlogsterrein, BERLIJN. De sterke vijandelijke leger macht, die ten noorden en ten zuiden van Albert (aan de Somme, district Péronne) ageert, is teruggeslagen. Er zijn haar zware verliezen toegebracht. Van het front van de slaglinie valt niets te vermelden. In de Argonnen gaan wij, hoewel lang- zaam, geleidelijk vooruit. Aan de Eperforten en de Maaslinfc geen verandering. In Elzas-Lotharingen deed de vijand Woensdag een aanval in de Midden-Vo^e- zen. Hij werd echter krachtig terugge slagen. Voor Antwerpen zijn twee van de onder vuur genomen forten vernield. _Van het oostelijk oorlogstooneel is nog niets bijzonders te vermelden. BERLIJN. Uit het hoofdkwartier wordt berichtOp 30 Sept. werden de hoogten van Roe en Tresnoy (ten N.W. van Noyon) aan de Franschen ontrukt. „Juffrouw Spode," zeide een stem naast haar, „wij komen bij u Kerstmis vieren." „Mijnheer Clive 1" riep de verbaasde Mary. „Ja," zeide Clive lachend. „U heeft mij met mijn vrouw samengebracht, en nu vragen wij u om een ontbijt op onzen trouw dag. Als u wilt instappen, zult u het ver haal van ons huwelijk hooren." Hoe Mary Spode haar gasten verzorgde en vertroetelde, en hoe zij lucht gaf aan haar verrukking, haar toorn ,en haar trots, toen zij vernam hoe alles was toegegaan, kan iedereen zich wel voorstellen. „Klaag hem aan, mijnheer Clive, klaag hen aan," riep zij in haar boosheid, bij bel vernemen, hoe Arnold Mark zich cedracen had. Het was echter onnoodig, den heer en mevrouw Mark aan te klagen. Zij verlang den geen publiciteit. En toen hun op Enid'3 verzoek een ruime som gelds door een adva- caat was ter hand gesteld, kwam er zelfs ©en eind aan Mark's boosheid, en hij moest erkennen, dat hij er aan twijfelde of Her- bert wel zoo edelmoedig zou geweest zijn als „die Tempest". En „waarachtig", voegde hij er bij, „hij mocht wel iets heb ben tot vergoeding van de huwelijksreis, waartoe wij hem dwongen-" Maar voor Clive en Enid Tempest bleef de herinnering aan dien toch in den Kerst nacht een der gelukkigst© herinneringen van hnn leven.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 1