IE! i«i I Co. Ontwikkeling Mi latei ren Laatste Berichten. VAN WOERKOM's kk KNÜYVER Z0NEN7 Magazijn „De Koning van Zweden" Corresponden ti e Allerlei. Gemengd Nieuws. m~ DOMME W. P. LOOMAMS, De bekende tabaksoorten van de firma F. DE WIT Comp. te Enkhufzen, zijn te Den Helder verkrijgbaar aan onderstaande adressen: J. de Graaf, Zuidstraat 84. Geert Bakker, Binnenhaven 6. Jae. Verfaiffe, Spoorstraat. Wed. F. B. Mannie, Kanaaüweg 88. Wed. J. van der Meuien, Keizersstraat 107. A. van Pelt, Keizersstraat. Mobilisatie-Gentine-Fakketten, HEEREN-, DAMES- en KINDERKLEEDING, Kachels, Fornuizen, Gas-artikelen, Naaimachines, enz. DE SOLDATE]\r COURA]M"I' van vnjaag 2=5 October 19 14. Bij uitstek geschikt voor Cursus- en Zelfonderricht voor Hid. TaalPraciisch Taalonderwijs 3E8 Pag. voor Rokenen: Practis 'n Mobilisatie-soldaat! (Vau korporaal Groenouwe.) Wanneer je thans soldaat moet spelen (Voor d'eer van 't dierbaar vaderland. En je moet zoo lief on leed dan deelen Dan krijg je alles aan de hand. Je leert dan zelf je kousen stoppen 'AI zijn de gaten nog zoo groot, En wat er ook komt op de proppen, Jo zit geen oogenblik in nood. Thuis kon je nog geen' koffie zetten, Je hadt dat immers nooit geleerd, Thans word je na een klein examen. Direct tot kok gepromoveerd. Een apotheker leert tuinieren, Een koperslager gaat barbieren, Scheert je: gewaarborgd zondeT pijn". En als de dienst is afgeloopen, Dan ga jo naar een goed kwartier, Terwijl „mama" dan zit te breien, Drink je met .,pa" een potje bier. Je spreekt dan over oude lijden, (Wat of je deedt in den burgerstand, Hoo of je denkt over den oorlog En over 't vrije Nederland. Zoo ben je huisgenoot geworden, Je doet net of je er altijd was, Je weet de plaats van lepois, borden, Kent ook de heelo linnenkast. De kind'ren, die eerst gingen loopen, Roepen soldaatje" voor en na, Ze balen nu voor jc sigaren Of wel een pakje B.Z.K. Dan wordt het eind'lijk tijd van eten, En daarna ga je vlug naar bed, En zonder ergens van te weten Heb je alle zorg op zij gezet. Je droomt dan dat later je vrouwtje .Vraagt, of je breien hebt geleerd, Je antwoordt dan: „Ja, kijk, dat leerd' ik Toen ons leger was gemob'liseerd. Zoo ben je een flink soldaat geworden, En komt er oorlog iu ons land, Dan is alles dadelijk in orde, Je zit voor niemand in den brand. En is alles dan goed afgeloopen, Dan vieren we weer, wijd en zijd, Voor Vaderland en Koninginne Het feest van d'onafhankelijkbeid. G. J. GROENOUWE, Breda, Sept. '14. Korps Rijd. Art. Soldaat. (Van den ■milicien Bode.) De soldaat is iemand Die bang is voor niemand. De trots der natie, bij mobilisatie Het onderwerp der conversatie. Hij is zeer gevoelig voor tabak en sigaren, Kaas, koffie, permissie en meer van die waren. Op wacht is bij het toppunt van plicht, Als hij op spionnen tc loeren ligt. Een Nederlandsch soldaat weet zich spoedig te redden Hij slaapt op stroo even goed als op bedden. Alleen als een mug dan bromt in zijn ooren Kan hij wel eens een leelijk woord laten hooren. Hij vindt het heerlijk te slapen in 't stroo, Maar wil ook niet geplaagd worden door een vloo. Steller deze3 heeft ook soldaten zien liggen Heel broederlijk tusschen een stuk of zes biggen. Of liever, bedoelde biggen moe van het loopen Waren maar bij de jongens gekropen. Bij een gratis "bioscoop kan je den. .soldaat ook al niet nooien Daar hij tijdens de voorstelling met steentjes zit te gooien. Tijdens de mobilisatie is geen van de heeren Getrouwd of aan het verkeeren. Dit is met het oog op het schoon© geslacht, Maar die zijn op die praatjes ook al bedacht. Het ideaal voor den soldaat wat hem 't meest pleiziert 'Als hij bij een huisgezin met een dochter wordt ingekwartierd. Wat hem voorts pleiziert in deez' tijd Is dat hij zoolang van poetsen blijft bevrijd. De soldaat, al is het dat hem niets kost, Komt eenmaal per week op het ziekenrapport. Het is altijd op werkdag, dat hij niet frisch is Terwijl hij op Zon- en feestdagen zoo gezond als een viscn is. Hij kan. niet velen als een kip lang loopt te meieren. Wanneer hij loopt te loeren op versche eieren. Hij is niet bang als hij den strijd eens in moest Maar wel is hij bang, dat zijn spuit is verroest. Ik moet eindigen met rijmen, want helaas Wordt ik naar bed gestuurd door mijn kost baas. M. BODE. 3e bat. 3e Comp. 6e Reg. Infanterie. Een en ander van den Heikant. (Van den milicien Maljaare.) iWij staan hier op post, Aan de grenzen van ons land. Het bouwland om ons heen, Bestaat hoofdzakelijk- uit zand. Rogge, rapen, aardappels, haver, Groeien hier 't meest op 't land. Als commandant der wacht, Hebben wij P. T. van der Piassclie, Een vrijwillig sergeant. De boer bij wie we zijn, dat is baas Caniel van Acker, Een vroolijke klant. Als kenbaar teoken van de grens, Ziet men hier ijzeren palen. Op drm eenen kant staat Hollands Leeuw, Op den anderen die van VIaam en Walen. Tusschen die beide Naties, Daar ligt een vrije straat. (Waar ook zoowel de R&lg, Als Hollander vrij langs gaat. Een zeer lichte akker, .Waarvan men weinig vergen kan, Vindt men hier in 't gebruik;, Bij Jan en alleman. Haast iedere boer hier van het zand, Bebouwt ook een stuk polderland. De rogge dat is hier het graan, Dat bij den boer vooraan zal staan. Die haalt hij dan ook vlug naar binnen, Om knollen nog te winnen. Men vindt hier ook nog haver, Maar die heeft minder waarde, Dan die welke is verbouwd, In de polder aarde. De boer laat 't niet mankeeren, Aan appels en aan peren. Wij hebben niets te vragen, En het eten brengt hier dagelijks de Proviandwagen. Zeg, lezer, denk cr aan Dat ik maar hen een boer 'AJs dichter niet geprezen (Maar ik doe 't uit tijdverdrijf Omdat ik ook en weet Dat de „Soldaten-Courant" Ook door Boeren wordt gelezen. Te St. JansteenHeikant. Mil. Sold. P. MALJAARS. Mobllisatle-Marschlled. (Van den milicien Meijer uit Zuilen.) Wijze Gymnasten-lied! iWat schrokken wij allen bij 't doffe rombom, Toen 't slaan op do trommel ons riep„Kom o kom!" „O kom met u allen, gij mannen, met spoed, „Ons Neêrland heeft noodig uw kracht en uw moed!" (Toen gaven er duizend' aan d' omroep gehoor, En duizenden kwamen per boot en per spoor. Toen las men liet, droevig, op ieders gezicht „Hoe pijnlijk o Neêrland, is ons deze plicht". Maar nu dezo schok door ons lijf is gegaan, Nu zullen wij allen, bij erger, ook staan. De Mobilisatie bracht schrik wel door 'b land, Maar nu staat Oud-Holland ook pal, hand in hand. Tooh willen we liever den vree, als 't gevecht, Dan komt alles vast op z'n pootjes terecht; Maar tocli blijv' ons spreekwoord, als moed soms iets zakt „Dat Eendracht maakt macht", maar dat „Tweedracht verzwakt!" En daarom gij mannen van jong en van oud, De „Eendracht" van Neêrland is Necrlands behoud Geen booze gezichten bij kruikar of wacht, De dag blijft toch dagende, nacht blijft toch nacht. „Neutraal" zijn in alles, dat is nu het woord, „Neutraal" klink' langs velden, op marsch en aan boord, En blijven we vrijwaard van 't oorlogsgedruisch Dan gaan na deez' oorlog we zeker naar huis!! JULIUS H. MEIJER. Mil. W. Bergmann, 5e Reg. Inf. Ie Bat. 2e Comp. 4e Divisie Veldleger, vraagt nader adres van mil. G. Vroom, 10e Reg. Inf. De garnizoensplaats van milicien P. B'ohe- men, ziekendrager b. d. Landweer, wordt ge vraagd door mil. P. 't Hart, 3de sectie ver- bandpl. afd. 4de Divisie Veldleger. Het adres van den sergeant dor landweer H. A. Surink, vermoedelijk commandant van een der grenswachten in Drenthe, wordt ge vraagd door zijn broeder J. A. Snrink, land weerman, le comp. 13o bataljon. J. W. H. Vlieland. Begin met het door u gewenschte verlof aan te vragen bij uw on- middeliïj'ken dief onder vermelding van de re den, waarvoor gij meent het noodig te hebben. Red. A. 0. 4e Comp., I Bat., 3e Reg, In f. Volgens de bestaande bepalingen, zöo deelde men ons mede, wordt aan. een milicien, die onder de wapenen is en zijn eigen schoeisel en ondergoed draagt, reeds een vergoeding toege kend. Red. C. J. v. M. Coehoorn, Arnhem. Zie hierboven. Red. W. R. Ie C,, 3eB, 6Reg. Inf. Mis schien gaat 't een volgenden keer beter. Dit eerste maaksel kunnen wij niet plaatsen. Red. Frederik de Jonge Pen, le Bat. 3e Comp. 20o Reg. Inf. 4e divisie, vraagt het adres van Arie Tervoort, lichting 1910, van het 5e of 16e Reg. Inf. richting van Holland. Overdag rustten ze bij voorkeur op een plaats, waar weinig of geen menschen kwamen, terwijl ze des nachts hun marsch vervolgden, waarbij de Noordster en de Groote Beer hun tot richtsnoer dienden. Het ging alles goed tot Weener, ruim twee uur van de Hollandsche grens. Daar werden ze eens weer aangehouden en eingesperrt. Vooraf echter waren ze door het Weenermöor gekomen, zoodat ze tot hun midden onder het veen zaten. Maandag 21 Sept. waren ze op marsch gegaan en in den morgen van Zaterdag 26 Sept. gelukte liet hun te "Weener een pas te krijgen naar Holland, na een hangen nacht te hebben doorgebracht. Eenmaal hadden ze den nacht doorgebracht in het stroo in een boerenschuur, waar men hun midden in den nacht had gewekt met de boodschap, dat de wacht er was. „Moeten we alle drie naar beneden komen?" had een der Vlaarasoh sprekenden gevraagd, omdat ze het liefst den Franscli- sprekendo op de hooischelf lieten. Allen moesten komen en ze redden zich er uit, of schoon hun militair ondergoed nog wel was gemerkt. Van Weener dan gingen ze over Bunde en Nieuweschans ongestoord naar Winschoten, waar ze zich zelf bij den burgemeester aan meldden. In Diiitschland was hun gezegd, dat Holland Duitsch gezind was en het drietal had zich voorgenomen naar omstandigheden bij den burgemeester te handelen. Bleek hij hun Duitsch gezind te zijn, dan zouden zij de ma troos blijven spelen met hun Duitsohe passen en hun valsche namen. Bleek echter de burgemeester neutraal te zijn, dan zouden ze hem volledig inlichten en hun waren naam opgeven. Spoedig waren alle drie heter over eens geweest, dat de burgemeester volkomen neu traal en een braaf man was en daarop hadden zij zich dn hun ware gedaante getoond: krijgs gevangen Belgische soldaten, ontvlucht uit Soitau. Sedert 21 Sept. hadden ze 15 uren ongeveer geslapen en nu sliepen ze Zaterdagnacht voor 't eerst weer op stroo. Ze hopen van Winschoten naar Den Haag te gaan naar den Belgischen consul en ver langen vurig weer met hun Belgische wapen broeders in het vuur te gaan. Probleem VI. Sport. VOETBAL. Het programma voor Zondag. Den volgenden Zondag zullen de eerste lasse competities weder een aanvang nemen. Het programma daarvoor is als volgt samen- West eerste klasse. Haag: H.V.V.Quick. H.B.S.H.F.C. Rotterdam SpartaU.V.V., Haarlem: HaarlemD.F.C. UtrechtHerculesV.O.C. Oost eerste klasse. Nijmegen: QuickU.D. ArnhemVitesseBe Quick. Hengelo: TubantiaRobur et Vel. De overige wedstrijden moeten morgen door de daarvoor aangewezen commissie worden vastgesteld. Moblllsatlekaarten. De firma Voskuyl te Baarn heeft mobilisa- tie-prentriefkaarten in den handel gebracht, waarvan een annonce in dit nummer bijzon derheden geeft. Tegon den alcohol. De minister van Justitie heeft den g meen te- besturen verzocht, voortaan aan de door hen te verleenen toestemmingen tot het aanleggen en houden eener loterij steeds de voorwaarde te verbinden, dat alkoholhoudende dranken niet als prijzen of premiën van de loterij zullen mogen worden uitgeloofd. („Hbld.") Brand In' het Muntgebouw te Utrecht. Dinsdagavond heeft een uitslaande brand plaats gehad in het gebouw van de nieuwe Rijksmunt te Utrecht. Toen het werkvolk om half negen de werkzalen verliet, was er nergens n,og iets van brand bemerkt. Om 9 uur echter, toen de nachtwacht een ronde deed door het gebouw, ontdekte hij, dat er brand was uitgebroken in een der bovenverdiepingen van den linker vleugel. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om het vuur met eigen middelen te blusschen, doch tevergeefs. Hot vuur wakkerde fel aan. De brandweer werd toen met den brand in kennis gesteld en nam bet bhisschingswerk over. Door onvoldoenden dnfk op de water leiding kon in het begin de brandweer niet met volle kracht werken. De Minister van Financiën en de thesaurier- leneraal mr. Van Gijn, bezochten Woensdag ..et Muntgebouw tot het maken van eenige schikkingen, in verband met den brand. De muntvoorraad bleef onaangetast en de werking van de Munt gaat door. Drie Belgische vluchtelingen. Zooals onze correspondent te Winschoten réeds kort geleden meldde, kwamen daar Za terdagavond drie Belgen aan, die voor Luik hadden gevochten, door de Duit-sohers krijgs gevangen waren gemaakt en daarna door de zen naar het kamp te Soitau, ten Oosten van Bremen, op"de Luneburgerheide, waren gezon den. Wij hadden, schrijft onze correspondent, een onderhoud met hen. Ze kwamen uit Verviers, Brussel en Ostende. De eerste sprak Fransdh, de beide anderen ook Vlaamsoh. Natuurlijk hebben ze een avontuurlijke reis gehad. Toen men in het kamp hun vertrek had bemerkt, zat het drietal op een vrij grooten afstand van Soitau in een boom. Ze gingen des nachts in de richting van Bremen en daar gekomen gaven zo zich uit voor matrozen, die vier dagen voor den oorlog Antwerpen hadden verlaten, om in Hamburg op het schip te gaan. Toen ze daar kwamen, was het schip vertrok ken naar Bremen, zooals men hun had verteld. Twee hunner waren Hollandsche matrozen (aan de Belgische grens, waar ze goed bekend waren) en de derde een Italiaan6ohe. En nu waren ze in Bremen gekomen en was ook daar het schip weer weg. Ze moesten nu naar Holland. Dat was in orde, de Hollanders konden doorgaan, maar met den Italiaan was het be denkelijker. Door hem hadden ze nog eon vrij langdurig onderhoud. Hij had pijnlyke voeten en gaf daaraan in een onbewaakt oogenblik in het Fransdh lucht. Maar ten slotte liep het los £3 kwamen ze yjt Breien pp stap jn de Op de vakjes 1 en 2 staan 2 witte schijven ji a „10 2 zwarte De witte schijven moeten worden over gebracht naar 9 en 10; de zwarte schijven naar 1 en 2. Men mag de schijf over de lijn schuiven zoover men wil, dus is het, van 1 naar 3 1 zet, doch ook van 1 naar 6 of naar 8 1 zet. De witte en zwarte schijven mogen nooit tegelijk op dezelfde lijn staan. Staat dus een witte schijf bp 1 dan mag een zwarte schijf niet op 3, 6 of 8 worden geplaatst. Het probleem kan worden uitgewerkt in 18 zetten. Oplossing wordt over 8 dagen vermeld. De maag van het leger. "Wij stellen op heb oogenblik in niets zooveel belang als in oorlogs-statistiekenen zoo hebben we ook kennis genomen van liet dagelij ksche rantsoen-cijfer van de legers te velde, welke cijfers voor de meeste legers niet veel ver schillen. Om ons te bepalen tot den Duitschen soldaat weten we, dat deze als rantsoen ontvangt: 750 gram brood, of 500 gram beschuit, 375 gram versch vleescli of 200 gram gerookt of gedroogd vleescli, 125 gram rijst of 250 gram versche groenten, of wel 1500 gram .aardappelen, 25 gram zout, 25 gram koffie of 3 gram thee en 17 gram suiker. Uitgaande van deze gewichten komt men tot de volgende gezamenlijke cijfers voor het Duitsche oorlogs-leger per week 27.300.000 kilo "brood 7.278.000 54.600.000 912.000 912.000 620.000 vleesch. aardappelen, zout. koffie en suiker. De meening van generaal Rcnnenkampf. ROME (via Londen. Volgens een rapport uit het Russische hoofdkwartier spoor gene raal Rennenkampf zijn officieren en solda ten aan geduld te oefenen bij het tegenwoor dige lijden met- de woorden: Houdt goe den moed, met Kerstmis zijn we in Berlijn." De Duitschers in Rusland. BERLIJN. Na het gouvernement Soewalki en het district Czenstochau is nu ook heb historische stadje Tauroggen voor eenige dagen door de Duitsche troe pen bezet. De stad is bekend door het verbond dat generaal Yorck van Warten- burg er met de Russische troepen op oude jaarsavond 1812 6loot. In Tauroggen is een Duitsch bestuur ingesteldde Duitsche commandant laat in de door hem inbeslag- genomen Russische drukkerij een oorlogs courant verschijnen, samengesteld uit offi- cieele militaire mededeelingen en de nieuw ste berichten van Duitsche couranten. Een gerucht. LONDEN. Een Exchauge-bericht uit Pa rijs van middernacht meldt, dat er geruch ten gaan, dat de Duitsche rechtervleugel uit eengeslagen is. De Duitschers worden door de bondgenooten vervolgd. Alle auto's in Noord-Frankrijk zijn voor die vervolging gerequireerd. Gepantserde auto's met mi trailleurs nemen aan de vervolging vau het terugtrekkend leger deel. (Wij deelen dit bericht onder het meeste voorbehoud mede. Officieele Engelsehe en Fransche berichten verklaren dat er geen nieuws is. Red.) ADVERTENTIES Voor Militairen, die in politiedienst wenschen te treden, wordt als studiemateriaal aanbevolen het Leerboek voor de Politie DOOR P. STAPEL en J. J. A. M. DE KONING, Commissarissen van. Politie te Hoorn en Hilversum 3e druk, twe9 gebonden deelen: prjjs 3.30 fr.p.p. Men bestello bjj ROUMA Co., Amsterdam. Deze boeken studeeren zeer prettig en geven alle hulp en inlichtingen DENK mi DEN STRIJD om 't bestaan, die U straks wacht. Zorgt dat ge goed op de hoogte komt met uw taal en rekenen. G'e hebt er nu den tyd voor. Ge zyt volkomen geholpen met „Practisch Taalonderwijs, een boek van 368 hl. Pry's 1.50, geb. 1.85 en met Praciisch Rekenonderwijs, 320 .hl. Pry's 1.50, geb. 1.85. Beide boeken studeeren zeer prettig en geven aiSe hulp en inlichtingen. Verkrijgbaar na ontvangst van 't bedrag by den Uitgever E. J. BOSCH Jbz. te NijverdaO. rijs lig elk Boek liiljnen ra E. ing. f 1.50 geb. fl.85. I. BOSCH Hm. le Nijwial W. J. VAM HEYNSBER0EN, Koninklijke Fabriek van Militaire Passementerieën, Gouden en Zilveren Borduurwerk, Galonweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. Telefoon Intorcomm. 857 en onontwikkelde lieden komen in alle levens omstandigheden als het hinkende paard achteraan Ontwikkelt U in Rekenen, Taal, Natuur kunde enz. Een Studiegids wordt U gratis gezonden. j J. H. VAN DER VLIET, Blauwburgwal 18, Amsterdam. 1 BREDA. Tel. 517. Officiers-Harnachementen. Scherm-en Sportartikelen HOFLEVERANCIERS, ROTTERDAM. FIJNE en VERDUURZAAMDE VLEESCHWAREN. 't BESTE MERK!!! Leveranciers v. h. Depart, v. Oorlog. milTtairenbeschuit" CWoodlr'airatsoera) s voor de Cantines verkrijgbaar by WED. J. DE JONGE, O.Z. Voorburgwal 22 te Amsterdam. MAAR DE FORTEN. Bolshol, Waver-Amstel, Uithoorn, Kwaleel, Br echt, per de Haversstooim ibootdiGinst. UlTHOQRWs Van AMSTERDAM: (afvaart Amstel b/d Achtergracht) 's morgens 6.15 8.45 11.— 1.30 4.25 6.30 7.30 Van (afvaart t/o. CAFL O. BANK) 's morgens 715 8.30 11.— namiddags 2- (Zondags 10,30) 4.25 6.3< Vele soldaten smachten naar verpoozing. Na ontvangst van 30 ets. inpostz. of p. postw. zend ik een historisch romantisch verhaal uit de middeleeuwen, getit. De maagd van Neurenberg. Boeiend van begin tot 't eind. 268 pag. Bestel spoedig aan 't Verzendbureau te Nijverdal. 8.30 (Zondags) (van Nessersluis 20 minuten later). Tarief: le Kajuit 60 c., 2e Kajuit 40 c. (Militairen halve vracht). Alle booten van de Havenstoombootdienst hebben twee wille, handen om den schoorsteen. ELKE SOLDAAT KA! GEMAKEELIIK f3.— en meer per dag verdienen door verkoop der alominslaande Prentbriefkaar- E ten: Humor bh Beeld naett Klobili- saiïersjmen van CHRIS VAN ABCOUDE. Pry's per 100 krt. ƒ1.85, E 250 4.50, 500 S.75, 1000 16.50. Na ontvangst van postwissel worden de I kaarten onmiddellijk franco toegezonden. Adresseer: Firma VOSKUIJL, Baarn. inhoud 20 stuks gezelschapsspelen voor 10 gulden, waarmede zich honderden kun nen vermaken. Daim-, Schaak, Domino, Halma, enz. enz. franco tegen rembours. Ook pakketten a den 6 gulden verkrijgbaar, W. J. HESSELS, Zeevischmarkt 13, Rotterdam. Telefoon 5877. Magazyn van Reisartikelen, Lederwaren,' Toiletartikelen, Gezelschapsspelen in -1 verscheid enheid Rijksleverancier CAKESFABRIEK „DE KORENAAR" A. Vtm HAÏTEM Jtm- Telefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhaven 58-60-68 Scheepsbeschuit - Leger- beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. D I A N A A V H I Gedeponeerd Merk I MARS OME maakt alle Lederwaren SOEPEL/ en WATERDICHT. In de komende vochtige maanden winnen alle lederen equipementstukken als: Schoen-, zadel- en tuigwerk, lederen jassen, riemen enz. aan waarde door dezelve met 3V2! J\. H. S3 O IJ I 353 in te wryven. Zeer spaarzaam verbruik; verpakt in cartons van 24 busjes a 1/10 liter. Prijs f 0.35 per busje. Vraagt gratis monsterbusje met gebruiksaanwijzing aan by: N. V. MACHINEHANDEL v/h. C. VAN KLEEF Co., Warmoesslraal 34 Amsterdam. HUISHOUD JA5V1 E N A P P E L S R O O P zijn smakelijk en veel goedkooper dan boter. Fabriek ALTENA bij Nijmegen. *1. !P. iViöIL, Markt42, Breda. StoomEabrick van Militaire ÏHtaoficfltoaisels. Passementeriën en Borduurwerken. Galonweverij la Jacquard. Specialiteit in Militaire Petten tegen concurreerende prijzen. E. VAM ROOY, Breita» GINNEKENSTRAAT 149. Teil. 276. Specialiteit in Militaire Lederwerken. Hofleveranciers van H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Moeder der Nederlanden i Z. K. JT. Prins Hendrik Gedempte Raamstraat 11 '2, den Haag. militaire Équipementen. Om ©en nauwkeuriger denkbeeld te geven van deze geweldige massa voedsel, stelle i men zich. voor, dat deze hoeveelheid brood zou saam te vatten zijn in één brood, dat dan een lengte van 120 meter moest heb ben, en een hoogte naar verhouding; het vleesch zou de gedaante moeten hebben van een plak ter lengte van 55 meter en ter breedte van 25 meter, dikte in verhouding, dus minstens een meter; de aardappelen zouden geborgen kunnen worden in een zak, ter hoogte van 56 meter. Voor de andere legers zal men, aldus cijferende, getallen vinden, die niet veèl afwijken van de Duitsche voedings-cijfers. Men berekent, dat er nu te velde staan, of na het oproepen der reserves onder de wapenen zullen zijn voor de zeven oorlog voerende landen ongeveer tien millioen man. Maar het is ondoenlijk een juiste opgave te geven van het voedingsijcijfer dezer mil- lioenen-scharen. Wij vonden ergens een schatting, dat dagelijks een bedrag van 45 millioen gulden moest worden uitgegeven, om al deze soldaten te eten te geven, waarbij dan de transportkosten komen, de verzor ging, de soldijen, enz. Dus vertegenwoordigt het jaarlijksche budget van een kleinen staat reeds het be drag om voor één dag de maag van de Europeesche legers te vullen/, KEIZERSGRACHT 149 BIJ DE LELIEGRACHT, AMSTERDAM. Grootste gesloten Moderne Magazijnen van geheel Nederland. OPGERICHT 1857. ONDERGOEDEREN, Manufacturen en Modeartikelen, SCHOENWERK, KLEEDING NAAR MAAT, Tapijten, Dekens, Meubelen, Evenals de groote Buitenlandsche huizen openen wij aan hen, die ons bekend zijn of wier maat- schappelijke positie waarborg biedt, op aanvraag eene REKENBNG-COHJRANT on regelen wij do betaling op eene zeer gemakkelijke wijze. Alle artikelen kunnen op dezo wijze geleverd worden. Op aanvraag zenden wij u gratis en franco onze Brochure toe. Wij verlangen dus GEEN contante betaling, doch verleenen alleen eene korting van 5 pCt. bij contante betaling. Onze stelregel is op elk gebied: het beste te leveren tegen de ülllljksie prijzen"* Telefoon int. I 102 N.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4