TE1 1BB J Co. Ontwikkeling Militairen Laatste Berichten. lüitairen met verlof. VAM WOERfCOM's Corresponden ti e Gemengd Nieuws. Allerlei. - ADVERTENTIES IP. MOL, üt.ARKT 42, BREDA. P. F. VAM ROOY, Breda. Rijp-Licht. IQCts pr ons-pakje. REPAREEREN VANAUTOBANDEN PS StOX^il3 A'X'icJlVr COURANT van Zondag 2 7 Soptoml>er 3.9 14. Bij uitstek geschikt voor I von Cursus- en Zelfonderricht i voor Kid. laaiPractisch Taalonderwijs 368 Pay. RokenenPractisch Rekenondsrwijs 320 Pay. Deze boeken studeeren zeer prettig I en geven alle hulp en inlichtingen aan elk ilgavc van i ing. f 1.50 geli. BOSCH Ibzn. ia f 1.85. .Waai eervol rond, die band van u, Oranje, Toont wolvaart aan, dio men door u verwierf, iüw rood is 't bloed in menige campagne, Waar 't heldenkroost voor recht en vrijheid stierf. Uw; wit is 't beeld van vree, dien wij nog smaken, [Uw blauw, do trouw van onzen eendraobtsband. Geliefde vlag, blijf zee'nend voor ons waken, Bescherm, o God! do vlag van 't Vaderland. Nog waait zij rond, laat baar in eere wapp'ren, Welk vreemde leus ook menig hart vervult, Ik lieb u lief, gij krijgsbanier der dapp'ren, Terwijl uw band 't Oranjehuis omhuld. Naast u geknield, blijf ik het biddend smeeken, Behoed haar, God-I voor vreemden dwang en Bchand iLant tweedracht nooit dien kleureruband ver broken, Behoed, o God! die vlag van Nederland. KOLE. Kamp Idylle. (Van eenigo korporaals uit Loosduinen.) Sp een avond kwamen we uit Den Haag, Weggedoken in een lioogen kraag; iWant 't regende en stormde mirakel, Kortom gezogd, liet was een helscli spektakel. De tram stond op haar boenen te beven We daóhteh dat zal vast een ongeluk geven. Maar gelukkig liep alles heel goed af, En gingen we in gestrekten draf Naar 'x kamp van Loosduinen, Dat electrisoh verlicht is, -Hetgeen echter een lam gedicht is. Daar de lamoiV- ochts chmer-""- iün, Maar Enf'r*' yi--; vyf omgewaaide tenten voorbij te zijn gestrompeld, üf'ebben we eindelijk onze villa overrompeld. Op ihanden en voeten kropen we naar binnen 'En we konden nu aan 't maffen beginnen. Jk zeg beginnenwant aan 't moffen kwamen we nog niet. iEerst beleefden wo nog veel pleizier en verdriet. ffoen we ons gekleed in 't stroo hadden neerj Begon de pret eerst recht. Behalve van een kleine deur, Was onze tent voorzien van een fiksche scheur, [Regen en wind hadden vrijen toegang, Maar wij waren üieeiemaal niet bang. lAlleen één van ons zat in z'n naatje En kwam vijf-en-twintig keer met 't zelfde praatje „Over vijf minuten slaat de tent neer..." Maar onze tent, Staat nog orerend. Het heeft er anders gespannen vannacht, We waren, geloof ik, in den duivel z'n macht. Het heele gedoe stond te kraken en te beven. Niemand gaf een halfje voor z'n leven. We dachtenstraks is 't mot ons gedaan, IF.n moeten we met onz' blooten g... in den regen staan. Maar de slaap, die groote weldoener der menschheid, Kreeg ten slotte berouw en spijt En heeft ons eindelijk in z'n armen genomen, Zoodat wij van het vergaan der Titanic konden droomen. Doch in plaats van het; „Nader mijn God bij TJ", te zullen hooren, Klonk ons om zes uur de iWeille in d' ooren. En tot ons groot verrukken Waren allen zonder stukken. 'Alleen de waterkit Dolf deez' nacht het onderspit En had met z'n koele plassen Reeds vroeg onze voeten gewasschen. Maar na 't gebruik van brood, thee, boter en kaas, Waren we allen weer de baas. Omdat echter storm en regen volhardden in hun nukken, Hoefden de piotten vandaag niet uit te rukken. En om de verveling te verdrijven, Is een van ons dit vers gaan schrijven. Ofschoon er genoeg is om verder te gaan, Oordeelt hij, dat hier een punctum kan staan. Korporaal FUIJHSCHOT c.s. Ik haast me te melden, dat we reeds den volgenden dag een nieuwe tent hebben ge- Op Moblllsatlel (Van den milicien G. H. N.) Het was op 1 Augustus, Een warme zomerdag. De Europeesche oorlog Heeft wat te weeg gebracht. Zoo kwamen wij in Arnhem, In d' morgenuren aan, We zagen drommen menschen Bij Menno Coehoorn staan. Een korporaal kwam nader, Waar moet ge zijn, mannie? 11 klonk toen mijn antwoord, De 1ste compagnie. Ziet gij daar op de bult, Die nieuwe loods niet staan? Loop daar die steenen trap maar op, En meld je daar maar aan. ?k Was dan ook spoedig boven, Bij den sergeant-majoor, Ik legde mijn zakboek over, In order bevonden hoorl Toen kwamen heel wat vrienden En kennissen op mij aan. Zeg, zullen wij zooals in tien, Ook weer de heide op gaan. 'b Middags gingen we ransel halen, In het wapen-magazijn. Bajonet, geweer en koppel, Nu was 'tweer soldaatje zijn. 's Avonds gingen wy ter ruste, Vlijden ons neder in het stroo, Een hoorde ik toen nog roepen: Steken die lange veeren zoo? Ik wil nu maar op gaan houden, Want het wordt ten hoogste tijd, Een woord nog ton uitroep brengen, Leve Neerlands neutraliteit! G. H. N. Arnhem, 22 Sopt. Van een facteur en een ketel met snert of: „Zeur niet te veel". (Uit het Paleis voor Volksvlijt.) De wereld was in rep en roor, Een groote strijd was uitgebroken, En alle mannon, jong en oud, Moesten in uniform gestoken, Ook Neerland riep z'n dapp're jongenB To waken ovor hot stukje grond, Wat eens zoo kranig was bestreden, 't Welk ieder nog zoo roemrijk vond. Mot moed bezield, aldus voreonigd, Wachtten ze hun oordeel af, Om heen te gaan naar Oost of Westen, Alwaar men hen een plaatsje gaf. En Amsterdam, die fraaie stad, Had ook z'n deel binnen de muren; 'n Gebouw of school word ingericht, Zóó kon het maanden duren. 'n Groot gebouw voor stadsvermakon, Daar hadden veel liun veilig thuis, Daar waren hospitaalsoldaten, 'n Afdooling van 't „Roode Kruis", Een troost in dit eentonig leven, (En mot een blijden lach begroet) Was wel de post, een grage bode, Dio tusschen hen de rondo doet. Begeerig, met uitgerekte halzen, Zien ze den man z'n handen aan, En Walton dan oen zucht of brommen, Wanneer die wel weêr heen kan gaan. Niet heel geduldig was een snuiter, Misschien dat hij een meisje had Die hem in deze vreemde dagen, Soms maar eens heelemaal vergat. Maar ochde post moest het ontgelden, Er werd maar telkens weêr gevraagd, Of 'n brief of mogelijk ansichtkaartje, Eens ©ind'lijk dan was opgedaagd. De post, 't gezeur toch eind'lijk moede, Zei toen: „Och kerel, houd je b... En wierp (men was juist snert aan 't scheppen) Hem in 'tgezicht een zwoordje spek; „Och man dat hadt je moeten laten", De oorlogsgeest zwierf immers rond. Wis dat hij zulk een handelwijze, Nu niet zoo heel erg aardig vond, Daar vloog de pan met snert door 't luchtruim, Nog dampend kwam ze stroomend neer, En elk vond toen z'n lekker portie, Op stroozak of op kleeren weer. Maar 't best' af was de postbeambte, Den lieelen ketel op z'n kop, Daarbij een wond van heb ik jou daar, Het was een ware. reuzenstrop. De arme man werd fluks verbonden, Zoo met z'n allen ging dat best, En het beleedigde soldaatje, Kreeg toen vier dagen huisarrest. Amsterdam. P. Ket dagelijksch soldaten-leven. (Van den korporaal N.) Ik ben er toe gekomen, En ge zult hot ook wel hebben vernomen, En iedereen heeft mij de vrijheid gegeven. Om te spreken over het soldatenleven. Als we liggen te slapen, En dan precies als brave knapen, Dan hooren wij om 5 uur het dagelijksch ge toeter, En dan springen wij op als een hoender. Daarna gaan wij ons wasschen, Bij sommige moeten ze het vuil er af krassen, Daarna hooren we voor de kok in de keuken blazen, En dan loopen wij allemaal als hazen. En dan met de veldflesschen naar de keuken, Want onze magen beginnen te jeuken. Maar voordat de koffie in de fleechen wordt Moeten we eerst aantreden volgens d grootte. Daarna ontvangen wij van den baas Brood, koffie, boter en een portie kaas. En daarna er fijn aan Tot onze buik is gevuld. En als dan het eten is gedaan, Dan treden wij buiten op twee gelederen aan. En dan op last van den kapitein, Gaat de sergeant na of ze er allemaal zijn. En dan voor dat er iemand aan heeft ge dacht, Klinkt het fiere commando: „Geeft acht". En daarna het commando: „Met vieren rechts om", Daarna voorwaarts met de muziek van de trom. En als we tot de hei toe hebben gemarcheerd En naar den zin van den kapitein hebben geëxerceerd, Dan worden de geweren in rotten gezet. En daarmee heeft iedereen de dolste pret. En als wij dien morgen goed hebben ge- excerceerd. Dan maken wij weer rechtsomkeert, Dus hot werk voor dien dag is gedaan, En dan heffen wij een lustig liedje aan. Om 5 uur wordt er weer gegeten, En we hebben ©en vollen ketel in onze maag gesmeten. 's Avonds kaartspelen en dat vinden ze een pleizier. En ook anderen in het drinken van een potje bier. Om 9 uur wordt de „Taptoe" geblazen, En dan gaan onze Nederlandsche „vechters bazen- Weer slapen, gelijk daags van te voren, Tot ze den volgenden morgen de reveille weer hooren. W. N. E. L. W. M. Dat weten wij niet. Dat zijn van die bijzondorheden, waarvan een couran ten-redactie geen verstand lieeft. Red. Serg.-maj. 3 II 11 R. I. Wij hebben hot antwoord niet Irfmnen vernemen. In uw om geving zult ge dat beter te weten kunnen ko men. Red. G. V., fort Erfprins. Um onmiddellijke chef zal uw vraag waarschijnlijk dadelijk kunnen 'beantwoorden. Red. Eenige miliciens foirt Blauw kapel. Wij zijn liet roerend met u eens. Maar doze voorlezing is een vastgestelde militaire maatregel, zoodat wij uw 6tuk niet kunnen pu- bliceeren. Laat elk van u er met zijn onmid- dellijken chef over spreken en vragen of voor lezing van stukken, waarin vloeken herhaald worden, achterwege kan blijven. Red. H. L. v. Marie, muziolc 7e reg. inf., 4e divi sie, Veldpost 4, vraagt het adres van R. Velt- hfuizen, milicien bij de 4e comp. genietroepen. Eenige miliciens, telegraaf-af d. Eoofdkwar- tier. Deze zaak is nog pas in vorige nummers volledig behandeld, waarbij een schrijven bijna geheel gelijk aan het uwe is opgenomen. Voor ©en herhaling bobben wij geen plaats. Dan moet er nog meer blijven liggen. Red. E. VAlkmaar, Deze zaak is door ons af doende behandeld. Bijna hetzelfde wat u schrijft, is needs in No. 15 der Soldatcncow- rant door kameraad Klinkenberg behandeld'. Wij kunnen voor herhalingen, de plaatsruimte niet missen. Spreelc er nog eens met uw onmid- delbjken chef over. Red. J. W. S. te Leiden. Oproepen om particulier© verliezen te dekken kunnen wij niet plaatsen. Wendt u daarvoor tot een steun-oomité. Red. A. v. d. M. Dank voor de mededeeling. Zal ze eens lezen. Maar ik kom nu al steeds plaats te kort. Red. A. Z., Alphen. Beste vriend, wij zijn door al die vragen zeer vereerd. Maar een couranten- redactie is niet bepaald deskundig in militaire zaken. Informeer eens bij uw 6ergeanb-majoor. Red. ÜW jüiViStrated War News" Cw jaa Buslaad twat zijn esJsaieMe soMatea een heUigeabeeM, Luchtverschijnsel, Men schrijft aan de N. Ct.: Dinsdagavond te 11 uur 20 zagen wij bij het waarnemen van de komeet van Delavan plotseling oen helder lichtend hemellichaam in do nabijheid van het sterrebeeld „Draak", dat zich, in helderheid toenemend, naar het noord westen liewoog en hevig vonken spattend, in de nabijheid van den staart van het beeld „Groote Beer" verdween. Het licht was verblindend wit als van magnesium, terwijl de beweging veel langzamer was dan bij gewone meteoren in den regel het geval is, zoodat wij ruimschoots tijd hadden elkaar toe te roepen en hot verschijn-, sel aan te wijzen. De buitengewone lichtsterkte en langzame beweging maakten zelfs een eenigszins angstwekkenden indruk. Een merkwaardigheid. In een dér corridors van de Witte Sociëteit te 's-Gravenhage is neergelegd een gedeelte van de spits van een projectiel, dat bij Luik uit een der Duitsche 42 c.M. houwitsers is ge schoten. De 20 a 30 c.M. groote scherf was door een Duitsch officier aan den heer Lukwel te 's-Gravenhage afgestaan, die het op genoemde i plaats deponeerde, waar hot met veel belang stelling wordt bezichtigd. Uit de Diamantindustrie. Blijkens de jongste statistiek der werkloos heid bedroeg het aantal werkloozen onder de Amsterdamsche diamantbewerkers in deze week 8763 tegen 8872 in de voorafgaande week. Er komt dus eenige opleving in het vak. Voor do gewonde Engelschen. In de gebouwen van het Roode en het Witte Kruis te IJmuiden worden voortdurend pak jes bezorgd met lekkernijen en sigaren voor de gewonde Engelschen. Ook vele bloemen sieren en vervroolijken de zalen. Engelsche bladen zouden echter zeer welkom zijn. De meest ernstig verwonde is met een zie kenauto naar Amsterdam vervoerd. Uit Maastricht. Een correspondent schrijft: Woensdag zijn de 11 nog eenigszins zwaar verwonde patiënten van het Augustijnenge bouw overgebracht naar het gesticht Calva- riënberg. Tot dezen behoorde ook de Duitscher Brillmann, door zijn portret in „Het Leven" welbekend, die sedert een der eerste dagen van den oorlog in hot Roode Kruishospitaal alhier wordt verpleegd. Hij was het, die een paar uur, vóórdat hij zelf gewond werd, den 12-jari- gen Roger Bastin uit Berneau, die door een geweerschot in de kuit getroffen werd, een voorloopig verband had aangelegd en geholpen had hem in de Roode Kruisauto te leggen, die hem naarMaastricht vervoerde. De haat van don kleinen Roger tegen de Duitschera was groot. Maar toen hij op zekeren dag Brillmann hor- kende, wilde hij voortdurend hij hem zijn, niettegenstaande beiden niet mot elkaar pra ten konden. Brillmann kende geen Fransch, Roger geen Duitsch. Toen nu Brillmann Woensdagmiddag op de brancard weggevoerd zou worden, was het afscheid van die beiden zoo aandoenlijk, dat allen, die er by tegen woordig waren, do tranen in de oogen kregen. Brillmann zeide hem, dab wanneer de oorlog voorbij was, hij hom mee naar Aken wilde nemen en voor hem zorgen. En daar Roger hem niet verstond, vroeg hij dit in het Fran&ch aan den knaap te willen meedeelen. We hooren dat Roger, die zonder familie is, hier tijdelijk naar het weeshuis zal gaan. Manifest Drankweercomlté. Het Amsterdamsche Drankweer-Comité heeft het volgende manifest doen aanplakken Aan de Burgerij! In dezen iwaren en moeilijken tijd vestigen wij do aandacht onzer medeburgers op de groo te nadeolen, die verbonden zijn aan het gebruik van alcoholhoudende dranken. De spanning, waaronder wij thans leven, vordert van ons, alles na te laten, wat de open bare orde en rust in gevaar kan brengen, De economische crisis logt aan allen den plicht op, hot doen van overbodige en schade lijke uitgaven te vermijden. Bij duizenden go- zinnen staat het gebrek voor do deur. Groote sommen zijn noodig tot ondersteuning van de werkloozon. Heb geld, aan drank uitgegeven, vermeerdert de armoede en vermindert de draagkracht der bevolking. Het Amsterdamsche Drankweer-Comité doet derhalve een ernstig beroep op de ganschc bur gerij om een waardige houding aan te nemen, om in 't belang van de openbare orde en tot beperking van de armoede te breken met de drinkgewoonten en door het woord en voor beeld aan te sporen tot onthouding van alle drank- en biergebruik. Met niet minder nadruk wekt het comité de burgers op, bij het geven van versnaperingen aan onze soldaten geen sterkedrank of hier te bieden, èn ter wille van deze jonge mannen èn in het belang van de nationale verdediging. Conserveering van vleesch door middel van suiker. In het „Bulletin de 1'Association des Cliimis- tes t§ S.y,creriQ" wordt door .YsiEsey? ïfifir bet conserveeren van vleesch suiker aanbevolen, omdat suiker vrij is van schadelijke bacteriën en niet te miskennen anti-septische eigenschap pen bezit. Zij oefent een eoort looiende wer king op het vleesch, dat door haar invloed verhardt, zonder zijn eigenschappen te verlie zen en daarbij tot een hard brok inkrimpt. In dezen toestand kan men het vleesch langen tijd onveranderd bewaren zonder dat dure in richtingen of verdere behandelingen noodig zijn. De bewerking bestaat hoofdzakelijk daarin, dat men versch geslacht vleesch onder poeder van suiker legt. Gedurende de eerste 3—4 da gen absorbeert de suiker water uit het vleesch en gaat daarbij in een geconcentreerde stroop over, die als zoodanig door menschen kan wor den gebruikt of waaruit men door verdamping en kristallisatie de suiker kan terugwinnen. Na 3 of 4 dagen laat men de stroop van het vleesch afloopon en legt dit in een nieuwe hoe veelheid poedersuiker. Hier door vindt een sterke onttrekking van water plaats, terwijl do bestanddeelen van het bloed terugblijven, zoo dat het vleesch hard wordt, zonder zijn eigen schappen te verliezen, en tegelijk uitstekend geconserveerd is. In dezen toestand kan het vloesoh in stuk ken worden gesneden en verbruikt, terwijl het overblijvende .voor langer bewaren geschikt blijft. Op deze wijze wordt een oplossing ver kregen van de zoo moeilijke vraag der appro viandeering van troepen te velde, daar men het vleeschrantsoen voor verscheidene dagen tegelijk lean, uitreiken-en hetgeen niet. benoo- digd is steeds goed blijft. Op gelijke wijze kun nen ook visschen en zelfs allerhande vruchten worden geconserveerd. Het aldus geprepareerde voedingsmiddel, is gemakkelijk van de suiker te bevrijden door het met water uit te trekken. Reeds gedurende het beleg van Parijs 1870/71 werd vleesch met suiker geconserveerd en hield zich eenige maanden onveranderd goed. („Do Suiker".) Pion (staat vast) Koningin Pion (staat vast) Eaadsheer (Koningmag dit vak niet betreden) t(|Koning •(moet in 26* den op het^ open vlek)! Kasteel De koning kan zich naar alle zijden ver plaatsen, maar mag het middenvak niet betreden. y De koningin kan zich naar alle zijden ver- Het kasteel kan alleen in rechte lijn be wogen worden. De raadsheeren kunnen alleen in schuine lijn bewogen worden. Wanneer men deze teekening op carton (b.v. een oude speelkaart) namaakt en men knipt kleine stukjes carton, waarop men schrijft koning, koningin enz., heeft men alles wat noodig is om de oplossing te zoe ken. Zij moet in 26 zetten geschieden. Wij zullen de oplossing over 8 dagen seven. Hulpmiddeltjes. Heeft men bij het marcheeren last van doorloopen der voetzool, of bij het wielrij- den last van schrijnen in het zitvlak, dan bevochtig© men de pijnlijke deelen des och tends, en zoo mogelijk ook nog een paar maal daags met jenever, brandewijn of eau de cologne. Vindt men die middelen te duur, dan bereikt men reeds veel met koude thee, of aftreksel van eikenblaren. Zoolang de pijnlijke plaats niet op6n is, kan men zich uitstekend behelpen met brandspiritus. Men zorge echter geen© brandspiritus te ge bruiken bij ontvelling of wond, daar dit bloedvergiftiging zou kunnen veroorzaken. Een gat in een riem maken doet men het gemakkelijkst met een gloeienden breinaald of draadnagel. Voor schroeven met eene gleuf in den kop heeft mon geen schroevendraaier noo dig. Men kan zich behelpen met een dub beltje, cent of kwartje, al naarmate de breedte der gleuf. Kanon-gedonder. In de veelbewogen dagen, welke tegen woordig ons deel zijn, worden de bewoners der westelijke en zuidelijke provinciën nu en dan opgeschrikt, doordien zij hooren of vermeenen te hooren het gedonder van geschut in de verte. Omtrent den afstand waarop geluid kan doordringen, troffen wij onlangs in de „Hamburger Nachrichten enkele mededeelingen aan, welke hier volgen. Veel hangt af van verschillende toe standen in de lucht. Zooals bekend be draagt de snelheid van het geluid bij 0 gr., 330 meter in de seconde. De invloed van den wind brengt daarin al dadelijk wijzi ging. Waait die wind uit tegengestelde richting, zoo wordt het geluid naar boven afgeleid en dus op de aarde niet meer waar neembaar. Dergelijke afleiding wordt even eens beïnvloed door de aanwezigheid van meer of minder lucktstroomingen in lood rechte richting. Zelfs een helderen schoonen zomerdag kan de voortplanting van het geluid zeer ongunstig wezen, terwijl zich het tegendeel bij dichten nevel of sneeuw jacht kan voordoen. Uitgestrakte water vlakten en gletschers zijn voor de voort planting het meest geschikt. Proeven door Young, bij Gibraltar genomen toon den aan, dat de mensckelijke stem onder die omstandigheden tot 16 K.M. reikte; poolonderzoekers constateerden nog verde ren afstand. Des nachts dringt het geluid nog verder dan overdag door, in verband met de op gewekte luclitstroomingen als gevolg van liet verschil in verwarming der aarde. Bij gunstigen weertoestand is het gedon der van het geschut tot op enormen afstand gehoordAls voorbeelden worden aaage- haald dat in 1870 het geschut-vuur in den slag bij Sedan te Lunéville (120 K.M.) en dat voor P a rij s te Dieppe (140 K.M.) werd gehoord. Omtrent de groote uitbarsting der dyna- mietfabriek te Avigliana bij Turijn (16 Januari 1900) wordt vermeld dat die uit barsting nog te Lugao.o .(150, waar neembaar was* Inspectietocht door do Koningin. H. M. de Koningin vertrok gisterochtend ongeveer 7 uur weer uit de stad tot het houden van een militairen inspectietocht. Een gelukwensch voor den kapitein van de „Titan". Prins Hendrik, voorzitter van het hoofd comité van het Roode Kruis, is te Rotter dam den kapitein van de' „Titan", de boot van de Kon. Stoombort Maatschappij, die na het vergaan van de drie Engelsche kruisers, een aantal drenkelingen redde, geluk komen wenschen. De te Maastricht gevallen bom. Wij vernemen dat de Britsche gezant in opdracht van zijne Regeering ter kennis van de Nederlandsche Regeering heeft ge bracht, dat op 22 dezer een Britsch .vlieg- tuig bij oen verkenningstocht naar Duitsch grondgebied een bom hoeft verloren, ter wijl ten gevolge van mist de bemanning ge durende l£ uurgoen plaats heeft kunuen bepalen en zich daarom niet bewust is over Nederlandsch grondgebied te hebben gevlo gen. Aangezien het echter, mede. in .ver band mot de omstandigheid, da^ de scher ven van de op denzelfden dag in Maastricht neergekomen bom op Britschen oorsprong duiden, waarschijnlijk is,, dat deze door be doeld vliegtuig is verloren, heeft de Britsche regeering, in deze onderstelling, haar op recht en ernstig leedwezen aan onze Regee ring doen betuigen over het onopzettelijk vliegen over Nederlandsch grondgebied en over hetplaats gehad hebbend ongeval, zich verheugende, dat geen verlies van men- schenlevens is te betreuren geweest. Ver goeding van de veroorzaakte materieele schade is mede door haar aangeboden. De Oostgrens in staat van beleg. Na de zuidgrens fwordt thans, ook 'de oostgrens van het land in staat van beleg verklaard. Naar wij vernemen spelen bij deze laatste uitbreiding van het gebied, dat in staat van beleg is verklaard, militaire overwegin gen niet de hoofdrol. De pogingen om de verschillende uitvoer verboden te ontduiken en allerlei waren, waarvan de uitvoer niet geoorloofd is, toch over de grenzen te smokkelen, begon zulke afmetingen aan te nemen, dat de regeering zich verplicht zag, krachtiger in te grijpen, dan door het toezicht van de ambtenaren der invoerrechten mogelijk was. Het is te hopen, dat deze maatregel af doende zal zijn. In verband met de uitbreiding van het spoorwegverkeer op de verschil lende lijnen in Friesland, heeft het „Comité tot hulp en steun aan mill- tairen met verlof" besloten, met In gang van heden, alléén des avonds RIJWIELEN ter beschikking van de militairen te stellen. Leeuwarden, 22 September 1914. Namens het Comité TITUS HOOGSLAG, Voorzitter. J. A. LANDSTRA, Secretaris. Soldaten geeft acht! stuivers voor een bundel prachtige Chr. Voor drachten, alom geroemd, 96 bladz. zeer klein ge drukt, zoodat er veel in staat, liandig zakformaat. 3 Bundels zyn verschenen. Wie 40 ets. inpostz.' of p. postw. zendt ontvangt 1 bundel, 80 ets. 2 bundels, 1.20 3 bundels. Uitgever E. J. BOSCH Jbzn. te Nijverdal. W* Colporteurs genieten provisie. CAKESFABR1EK „DE KORENAAR" A. VAN HATTEM JR^ZN. Telefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhaven 58-60-68 Scheepsbeschuit - Leger- beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA AVH Gedeponeerd Merk Vele soldaten smachten naar verpoozing. Na ontvangst van 33 ets. inpostz. of p. postw. zend ik een historisch romantisch verhaal uit de middeleeuwen, getit. De maagd van Neurenberg. Boeiend van begin tot 't eind. 268 pag. Bestel spoedig aan 't Verzendbureau te Nijverdal. Koninklijke Fabriek van ij Militaire Passementerieën.Qouden en Zilveren Borduurwerk, Galonweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. Telefoon Intorcomm. 857. HOFLEVERANCIERS. ROTTERDAM. FIJNE en VERDUURZAAMDE VLEESCHWAREN. 't BESTE MERK!!! Leveranciers v. h. Depart, v. Oorlog. AS onze militairen! moesten voorzien zyn van een miniatuur Psalm hoekje. Dat komt hun te pas. Ze kunnen het, omdat het byna zoo klein is als 'n lucifersdoosje, altyd by zich dragen. Het bevat alle Psalmen! Catechismus, Kort Begrip en formu lieren. Het is verkrijgbaar na ontvangst van 30 ets in postz, of p. postw. by den Uitgever E. J. BOSCH Jbzn. te Nijverdal. Colporteurs genieten provisie. Stoomfabriek van Militaire Hooldtoolsels. Passementeriën en Borduurwerken. Galonweverij la Jacquard. Specialiteit in Militaire Petten tegen concurreerende prijzen. Wederom eene OORLOGSVERKLARING thans aan een zeer gevaarlyke vyand. Die VIJAND moot U zich van tact 12j S houden. U kunt U slechts afdoende hoeden tegen vochtigheid van kleeren, schoenen, zadel en tnigwerk, lederen jassen, enz. door die equipeinentsstukken in te wry ven met MARSOLIE maakt alle lederwerk Waterdicht Soepel. Vraagt gratis monsterbusje met gebruiksaanwijzing aan, by: N. V. Machinehandel v/h C. v. KLEEF Co., Warinoesstraat 34, Amsterdam. HUISHOUD JAW! EN APPELSIROOP zijn smakelijk en veel goedkooper dan boter. Fabriek ALTENA bij Nijmegen. GINNEKENSTRAAT 149. Tel. 276. Specialiteit isa Militaire Lederwerken. DE BESTE VAR I MAS Overat verkrijgbaar a 25c/d. ons pakje. volgens Engelsch-Amerikaansch systeem ten dienste van tiet leger. Jl. BECKS. Tel. Z. 2692. Van Ostadestraat 187, Amsterdam. Vlugge levering! Suilde! Specials prijzen!

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4