DE SOXjDA'X'ijllNrCOIJH. A3NT1* -van Zondag £2 V ö©]pt©:o^l3©:r i i -3, OP ZEE. Legerzaken. Binnenland. Marinezaken. zou overeenkomstig art. 13 der conventie zooveel mogelijk zorg moeten worden gedra gen, dat zij niet opnieuw aan de krijgs-ver- rielibingen kondon deelnemen. Begrafenis Engelsche matroos. Donderdag had te IJnuiiden do begrafenis [éïsohen matroos Greon geboorden pantserkruiser De „Aboukir", een der door de Duitsche onderzeeër „U 9'' in den grond geboorde Engelscho kruisers. De beide andere «rruisers, de „Cressy" en de „Hogue", welke een gelijk lot trof, zijn van het zelfde type. de Britsche aviateurs eerst vlogen naar een vooruitgeschoven basis aan de grens, dio door ae bondgenooten te voren was ver kend en gezuiverd, daarop splitsten ze zich. Een ging naar Keulen, dat in dichten mist was gebuid. Daar de vlieger bevreesd was bommen te werpen zonder doel te kunnen zien, beducht w..s voor de beschadiging van kerken of particulier eigendom en hij de ligging der Zeppelinhallen niet kon bepa len0, besloot hij terug te koeren. £»usseldorf was eveneens in nevel gehuld, maar deze was niet zoo zwaar als de mist boven Keulen. De aviateur wierp bommen uit; waarschijnlijk zijn er enkele niet ont ploft ten gevolge van de geringe hoogte, maar de vlieger zag wel vlammen uit breken, Engeland. De Brïtsohe schepelingen. Door de Engelsche legatie in Den Haag wordt medegedeeld, dat zij van de Neder- landscbe regeoring bericht heeft ontvangen, dat de leden der bemanning van de drie tot zinken gebrachte Engelsche kruisers volko men vrij en de gasten der Nederlandsen© re- geerinc zijn. Binnenkort zullen de bedoelde personen naar Engeland vertrekken. Frankrijk. Van het Westelijk oorlogsterrein. LONDEN. Een telegram uit Parijs meldt, dat de toestand onveranderd is sinds het laatste communiqué. De strijd aan de Aisne duurt nu reeds acht dagen maar daarover behoeft men zich niet te verwonderen na hetgeen de Russisch- Japansche oorlog te zien heeft gegeven. De sla" aan de Aisne begon als een strijd in het open veld na de hervatting van het offensief door de Franschen, waarop de vijand niet was voorbereid, terwijl hij niet den tijd had gehad zich voldoende te ver- sterken in het terrein. Na zich terug ge trokken te hebben, heeft hij stand gehouden in ran nature uiterst sterke stellingen, welke Bij nog geleidelijk heeft bevestigd. Zoodoen de heeft de slag aan de Aisne over een zeer «root gedeelte van het front een karakter langenomen van den positieoorlog, evenals dit geschiedde in Mandsjoenjo. Hierbij komt, dat de buitengewone kracht van het zware Duitsche art.illeriemateneel en van de Fransche artillerie de sterkte der weder- zijdsche stellingen nog verhoogt. Onder deze omstandigheden kan slecht, uiterst langzaam terrein worden gewonnen. Herhaaldelijk komt het voor, dat men per dag slechts een 600 tot 1000 M. vooruit i0pARIJS. Wij hebben tussclien de Somme en de Oise in de richting van Roye terrein gewonnen. Wij hebben Peronne bezet. De Duitschers zetten met buitengewone hevigheid hunne aanvallen voort ten oosten van Argonne en de hoogten langs de Maas, waarbij wij nu eens vooruitgaan, dan weder achteruitgedrongen worden. Een Engelsche cavalerie aanval. De „Daily Mail" geeft eon beschrijving van ooi Engelschen cavalerie-aanval, tus sclien Bergen en Valenciennes. Des morgens was een Duiteche artilleriebeschieting be gonnen, en de Engelsche cavalerie, die mets liever wilde, dan de Duitschers te lijf gaan, morde reeds lang over het uitblijven van het bevel tot aanvallen. Eindelijk werd dit bevel gegeven, en zin gend rukte de Engelsche cavalerie op. Het artillerievuur waa niet zeer sterk. Maar plotseling werd op de aanstormende.ruiterij een moorddadig vuur geopend door 20 Duit- sche mitrailleurs, die in een bosch waren verborgen. Het regende lood op de kranige Engelsche cavalerie. Niemand had eerng idee gehad van de plaatsing dezer mitrail leurs Maar het resultaat was vernietigend voor de Engelschen. De Vicomte do Vaunu- „eur, die als tolk aan de Engelsche cavale riebrigade was toegevoegd, werd gedood; kapitein Letourey ontging den dood als door een wonder door op een ruiterloos paard te springen, terwijl een deel der bngade rechts afzwenkte. Maar een ander deel reed door op de artillerie aan, doch geraakte daarbij in een prikkeldraadversperring, in bet gras ver borsten in vellen galop reden de Engelschen daarop in. De paarden vielen en wierpen de ruiters voorover, velen werden gevangen genomen. Het 9e regiment lanciers wend grootendeels vernietigd; ook door het 18e regiment huzaren en het 4e regiment dragon ders werden ontzettende verlies stemde, geloofde ik toch te begrijpen, wat hij meende. Ik keek naar den benzine-meter. Brandstof had ik genoeg. Ik zette koers schei-p zuidwaarts en na verloop van ongeveer eon half uur, zagen wij voor ons in do verte, diep beneden ons de grijze, onmetelijke huizenzeo van de Fransche hoofdstad. Met honderd kilo meter in het uur vlogen wij er heen. Steeds helderder en duidelijker toekende zij zich af. De forten-keten, Sant Denis, Montmartre ver rijzen. Het filigraingeraamte van den Eiffel- toren komt uit den nevel te voorschijn en nu liu zweven wij reeds boven Parijs. Parijs I De majoor wijst met den vinger naar beneden. Dan keert bij zioh langzaam naar mij toe, staat van zijn plaats op en jodelt uit volle borst. Ik was van vreugde bijna bui ten mijzelf en heb met mijn trouwen tweedek ker de dwaaste capriolen in de luoht gemaakt. Daar lag de witte kerk dor Saoré Coeur, daal de Gare du Nord, daar de Notre Dame, daar do oude Boul. Mich., de boulevard Saint Michel, in het Quartier Latin, waar ik als stu dent zoo dikwijls langs geslenterd had. Weer loos lag het hart van den vijand, het trotsche, schitterende Seine-Babel onder mij. Al het leehjke, dat de grooto stad steeds aanhing was verdwenen. Een indruk van verhevenheid, van macht, was overgebleven. In groote kringen zweefden wij over de huizenzee. In de 6tra-ten waa een opgewonden gewoel van menschon, die den brutalen „Duitsonen vogel" aanstaarden. Bijna een uur lang kruisten wij boven Parijs. Nu en dan had men ons vergeefs be schoten. Toen kwam uiit Juvisy in zeer snelle vlucht een Fransche eendekker aan. Daar hij veel sneller was dan mijn tweedekker, moest ik omkeeron en trachten te ontkomen, terwijl de majoor mijn karabijn in orde bracht en zijn revolver in de hand nam. De eendekker kwam steeds nader. Ik traohbte op twee duizend me ter hoogte te komen om de beschermende wol ken te bereiken, maar mijn vervolger, dien wij voortdurend in het oog hielden, steeg sneller dan wij en kwam steeds dichterby. Plotseling zag ik, op sleohts vijf honderd meter afstand, nog een tweeden eendekker, die mij den weg wilde afsnijden. Nu kwam het er op aan. In oen oogenblik had mijn passagier den toestand overzien. Ik schoot op den vlieger voor ons toe, een draai, de majoor legt de karabijn aan. Driemaal vuurt hij. Toen vloog het vijandige toestel, dat nauwelijks honderd meter nog van ons af was, omhoog en viel daarop als een steen naar beneden. Onze andore vervolger was nu bijna boven ons en beschoot ons met een revolver. Dicht naast het hefboompje voor het gas trof een kogel het toestel. Toen echter waren wij te midden van een ondoordring- baren nevel en onttrokken de wolleen ons aan het gezicht van den vijand, wiens motor wij steeds meer uit de verte hoorden. Toen wij weer uit de wolken te voorschijn kwamen, was het tegen zevenen. Om ons te oriënteeren, daalden wij, maar plotseling doken voor ons, achter ons en naast ons grijze rookflarden op en springende kartetsen. Steeds wilder werd het vuur. Ik merkte, dat mijn toestel voortdurend getroffen werd, maar hield koelbloedig mijn koers. De gedachte kwam niet bij mij op, dat deze kleine 6pitse stukjes btaal dood en verderf beteekonden. Toen opeens, zie ik een witgele vlam voor mij oplaaien. De machine stijgt en tegelijker tijd krimpt de majoor in elkaar. Het bloed loopt uit zijn schouder. De spandraden van den eenen vleugel zijn ontredderd en de schouder van don majoor is verbrijzeld. Mijn machine zinkt steil naar beneden. Met inspanning van al mijn krachten gelukt het me haar in zweef vlucht te brengen en ik werp den tweedekker in de boomtoppen van een bosch. Krakend ver splinteren takken en kronen. Ik bons tegen de carosserie en weet verder niet meer, wat er met mij gebeurt..." Verder vertelt de vlieger dan nog, hoe hij door Duitsohe troepen gevon den wordt. Hen vlieger hoven Parijs. Aan een brief van een Duitechen vlieger in het Berliner Taqeblatt wordt het volgende Ontleend ...Bij Parijs. Mijn passagier schreeuwde mij iota in het kQl* Ofschoon de footpx het ova*;-) Oostenrijk. De beschieting vcm Cattaro' WEENEN. Ambtelijk wordt medege deeld De Fransche vloot, welke na een beschie ting zonder uitwerking van Puntra d'O&tro op den eersteo September buiten de Adria- tische Zee bleef, is dezer dagen weer in ac tie gekomen. Zij verscheen 10 September 's morgens om zee uur weer voor Cattaro en beschoot eeni- gen tijd de forten uit haar zwaarste ge schut. Er waren drie treffers; een artille rist werd gewond Vervolgens stoomde de vloot ter sterkte van ongeveer veertig schepen naar Lissa, waar de vuurtoren en het semaphorstation werden beschoten. Hierbij werden twee man gekwetst; verder werd slechts oppervlakkige schade aangericht. Heft gros van de vloot manoeuvreerde tot 's middags vijf uur voor Lissa en stoomde toen in Z. W. richting weg, waarbij nog enkele schepen een de monstratie hielden voor Palagosa. Ook hier werd op den vuurtoren geschoten. Na ver nieling van een seininstallatie en veront reiniging van het drinkwater door gelande matrozen, verliet het eskader de Adriati- Bche Zee met medeneming van den proviand van eenige vuurtorenwachters en enkele kleedingstukken. Onderscheiding WEENEN. De keizer verleende de orde van de IJzereu Kroon le klasse aan den generaal der infanterie Svetozar Boeroevie, wegens zijn heldenmoed en beleid bij de aanvoering. Rusland. Van het Oostelijk oorlogsterrein. PETROGRAD. De generale staf heeft 21 Sept. het volgende communiqué uitge geven De Russische troepen veroverden in een stormaanval de vestingwerken om Jaroslaw, waarbij twintig stukken gesc-hut in hun handon vielen. De vijand poogde te ver geefs den Russischen opmarsch te stuiten door de brug over de Sanrivier te laten springen. Spoedig daarop rukten de Russen de stad binnen. Twee dagen vroeger hadden zij Staromiasto bezet, vervolgens Przoworsk. De Russische cavalerie bestookt do Oosten- rijksche achterhoede, die snel terugtrekt en de bruggen achter zich opblaast. Voortdurend worden krijgsgevangenen ge maakt en kanonnen veroverd. De demoralisatie van den vijand blijkt hieruit, dat de Oostenrijkers gaan plunde ren, waardoor hun terugtocht nog meer ge desorganiseerd wordt. De krijgsgevangenen verklaren allen, dat de Oostenrijksche troepen vrijwel het geheele officierskader verloren hebben. PETROGRAD. Toen de Russische troe pen Seniawa bezetten, vonden zij de stad geheel verwoest door Oostenrijksche solda ten, van wie een groot aantal werd krijgs gevangen gemaakt. LONDEN. Uit Wambau wordt gemeld, dat de Duitschers in het noordwesten van Polen zich vrij rustig houdeh, daar gebrek aan voldoende cavalerie bun belemmert in bet doen van verkenningen. De Duitschers ver schansen zich krachtig langs de linie Czen- stochauKalisj en richten zich noordwaarts op het defensief in. Te Volylawsk en Kiakof waren de Duitschers eerst meer actief, maar thans verschansen zij zich hier ook. De opmarsch der Duitschers in de linie Ostro- leskoAagustof is onmogelijk door de moerassen Tijdens het bombardement van Jaroslaw bleven de Russische zware kanonnen beter dan de Oostenrijksche. De beschieting demoraliseerde het garnizoen. De Russen hadden succes ten zuiden van Przemysl. Zij maakten een gepantserden trein met snel- vuurgesebut buit. Aanzienlijke Duitsche strijdkrachten die bij Nilavz de grens overtrokken, zijn drie dagen geleden teruggetrokken. Versterkin gen worden gezonden naar de Duitschers die den linkeroever van de Weichsel bezet houden en de stellingen tusschen Thorn en Kalisj versterken. Japan. Engelschen en Japanners. TOKIO. Officieel wordt bericht, dat Engelsche troepen onder bevel van den commandant der Engelsche strijdmacht van Noord-China Woensdag in de buurt van de Lo-sjangolf ontscheept zijn, teneinde deel te nemen aan de operaties tegen de Duit schers te Tsingtau. De geredde Britsche zeelieden en het internationaal recht. Naar wij vernemen zijn de beginselen van volkenrecht, volgens welke de geredde Brit sche zeelieden voor interneering niet in aan merking komen, niet in bepaalde artikelen van internationale verdragen met zooveel woorden uitgedrukt, maar zijn die beginse len tot uiting gekomen bij de behandeling van de verschillende conventies van de vredesconferentie van 1907. Men heeft hier te doen met een© toepassing van de begin selen van het Roode Kruis op een zeeoor log. Alleen indien het zeegevecht geleverd was binnen onze territoriale wateren waar niet gevochten mag worden zouden wij tot interneering der bij dit gevecht ge redden moeten overgaan. Art. 15 van de conventie betreffende de toepassing van de beginselen van de conventie van Genève op den zeeoorlog, hetwelk behoudens het geval dat de neutrale mogendheid met de oorlogvoerende een afwijkende regeling mocht getroffen hebben de interneering gebiedt van in neutrale havens met toe stemming der plaatselijke overheid ont scheepte schipbreukelingen, gewonde of zieke zeelieden der oorlogvoerende partijen, heeft alleen betrekking op die zeelieden, welke door schepen van de oorlogvoerende mogendheden zelf worden aangevoerd, maar niet op zeelieden, welke, gelijk bier het ge val is geweest, door neutrale handelsschepen aan wal worden gebracht. Waren zij op gepikt door een neutraal oorlogsschip, dan plaats van den En; den, in den grom „Hogue". Na van het lijkenhuis op het kerkhof te zijn afgehaald, werd de kist, welke met bloemen versierd was, en met de Engelsche vlag ge dekt was, gereden tot voor de woning van don 1 Engelschen vice-oonsul, waar de 6toet werd opgesteld. Voorop gingen twee tamboers mot omfloerste trommen eu een sergeant-pijper van de Kon. Hollandsche marine, gevolgd door zes gewapende matrozen, het z.g. vuur peloton, onder commando van een onderof ficier. De lijkkoets werd gevolgd door twaalf on gewapende matrozen en twaalf ongewapende infanteristen van het te IJmuiden gedeta cheerde 10e regiment infanterie, alsmede de putaties van het 10e regiment, de Kon. Hol landsche marine en de pantserfort-artilleri© Do wagen werd omringd door vier ongewa pende matrozen, als slippendragers dienst doende. In de twee volgrijtuigen namen plaats de vice-consul van Groot-Britannië de heer Reigersberg, roverend Chambers van de Engelsche kerk te Amsterdam, de offi cier 2e klasse van de administratie der zee macht de heer Jas, de 2e luitenant der ar tillerie Burgers, beiden namens den posi tie-commandant, de havenmeester van het Noordzee-kanaal, de leider Tan het Roode Kruiscomité te IJmuiden dr. Van der Horst, pastoor Van de Pol van de oud- Katholieken, ds. Huizing van de Gerefor- moerde Gemeente. De stoet begaf zich langs do gebouwen van het Roode on Witte Kruis en stond onder be vel van den luitenant-ter-zee 2e kl. G die ook de leiding bad op het kerkhof. Bij den ingang van het kerkhof gaf het vuurpeleton eenmaal vuur, waarna de kist naar de geopende groeve werd gedragen. Hier las de Engelsche predikant een hoofd stuk van den Bijbel voor en voerden vervolgens het woord dr. Van der Horst, ds. Hui zing, en luitenant-ter-zee Greve. Deze laatste sprak, namens de Nederlandsche ma rine in de Engelsche taal. Nadat de vice-consul, namens de Engelsche regeering bedankt had, bedankte luitenant- ter-zeo Greve, namens de familie. Van te voren hadden eenige officieren en matrozen een schopje aarde op de kist gewor pen en had het vuurpeleton het gebruikelijke salvo gegeven. De geredde Engelsche matrozen. Er zijn eenige treffende bizonderheden, welke wij nog dienen te vermelden, naar aan leiding van het kranige reddingwerk van onzen Amsterdanisdhen bodem, do „Titan" (van do „Kon. Nederl. Stoomiboot-Maatpij.) welk sdhip, zooals reeds uitvoerig gemeld, zijn twintigtal En.gelsohe matrozen te Rotterdam, Hook van Holland, afzette. Een groot doel van de bemanning van het Nederlandsohe vrachtschip bestond uit Volen- damimers, die zoo goed als nooit, doah stellig niet in deze kouder wordende herfstdagen, do oude gewoonte aflegden, zioli van een over weldigende hoeveelheid onderkleeren te voor zien. Toen de uitgeputte, som6 bijna geheel naakte drenkelingen daar aan boom kwamen, bewees doze Volendamsohe mode een uitno- menden dienst, om de ongelukkige Britsche i officieren en matrozen zoo goed mogelijk van het eerste lijfgoed te voorzien. Sommigen der brave Volondammers droegen tot zelfs zeven onderbroeken. En zoo was elke Volendaimsche matroos in staat, zes Engelsche zeelieden van een been-bekleeding te voorien, en er zelf nog éóg aan te houden. Hot is dus in deze Volen- 1 gedwongen werkloosheid maakte hij gebruik om zich in den ©cht te laten vereenigen. Acht dagen na zijn huwelijk was de ,,U 9" weer ge v echts klaar. Tom hij voor Helgo land lag, viel oen zijner manschappen over boord zonder zich een oogenblik te beden ken, wierp hij zich in de woedende golven om den matroos te redden. Deze daad be zorgde hem de reddingsmedaille. Als er kenning voor zijn zeemansbekwaamheden, werd hem de orde van den Rooden Adelaar verleend. Het opbrengen van schepen. De „Times" wij3t er op, dat het opbren gen van Duitsche schej>en ook Engelsche belangen ernstig dreigt te schaden. Er zijn tot nu toe ca. 200 Duitsche schepen opge bracht, terwijl 150 in neutrale havens toe vlucht hebben gezocht. Bijna al deze sche pen hebben echter Engelsche ladingen aan boord. Zoo zijn te Kaapstad Duitsche sche pen in beslag genomen, die op weg waren van de Vereenigde Staten naar Australië, waarheen zij voor rekening van Engelsche firma's vrachten vervoerden. Niet alleen heeft men in Australië gebrek aan deze goederen, doch door het uitblijven der artikelen dreigt de afzetmarkt verloren te gaan. Zoo worden voorts te Gibraltar Duitsche schepen vastgehouden welke uit de Vereenigde Staten naar Britsch-Indië voeren, eveneens met ladingen die voor een groot deel voor neutrale of Engelsche reke ning verzonden waren en waaraan men te Gibraltar niet de minste behoefte heeft. Bovendien zijn vele van deze goederen aan bederf onderhevig. Het blad dringt er daarom op aan, dat deze schepen of dadelijk verkocht zullen worden en dan door de nieuwe eigenaars met de lading naar de plaats van bestem ming zullen worden gezonden of wel dat men ze daarheen zal laten vertrekken en ter plaats van aankomst zal verkoopen. In eerstgenoemd geval zouden de nieuwe eige naars reeds dadelijk zeker zijn van een loonende reis. Wat den verkoop der buit gemaakte schepen betreft, moet rekening worden gehouden met het feit, dat met het oog op de desorganisatie der vrachtenmarkt thans wel geen hooge prijzen te maken zul len zijn. De regeering dient Engelsche ree kers in staat te stellen de schepen op gun stige voorwaarden aan te koopen. Wat Duitsche schepen aangaat, die in neutrale havens zijn binnengeloopen, deze zullen gedurende den geheelen duur van den oorlog liggelden hebben te betalen, waarmede aanzienlijke bedragen gemoeid kunnen zijn. Aan de Engelsche consuls is order gegeven de belangen van Britsche eigenaars der vracht te beschermen, opdat voorkomen, worde, dat hun goederen voor de betaling der havengelden worden ver kocht. Verloren schepen. De „Daily Telegraph", een Engelsch blad, publiceert het volgende lijstje van verliezen door de Duiteche en Engelsche vloot tijdens den oorlog geleden: DUITSCHE VERLIEZEN. Kruisers: Magdeburg" opgeblazen door de Russi sche vloot op 27 Augustus. „Ariadne", „Mainz" en „Köln", in den grond geboord door de Engelschen bij Helgoland op 28 Augustus. „Hola" in den grond geboord door ontvangt tal van brieven van particulieren, waarin voor het een of andere troependeel of detachement wordt aangedrongen op toezen ding van „rookmateriaal". Naar aanleiding daarvan bericht do commissie, dat zij aan do aanvragen of opgaven van de militaire autori teiten ten behoeve van onder hunne bevelen staando militairen, steeds zoodra, mogelijk ge volg geeft. Heb nog niet ontvangen der aaai- vraag voor eenig onderdeel, dan wel het niet meer in voorraad hebben van een voldoend aantal pakjes, (uithoofde van gemis aan geld middelen kan met altijd genoeg worden bijbe steld) kan oorzaak zijn, dat do toezending korter of langer uitstel ondervinden moet. Zij dio nog niets ontvingen, dienen te be denken dat do oommissie geen opdracht kan geven voor do verstrekkingen, wanneer zij do daartoe noodigo middelen of gegevens niet be zit. Geheel onnoodig is het dan ook, b,v. door ingezonden stukken in dagbladen, de oommis- sio te willen bewegen, om eenig onderdeel eer der te helpen. Een landweerbataljon, waarvoor reeds toen de commissio pas begounen was met haar taak, en later nog meermalen, door tus- schenkomst van particulieren, verzoeken kwa men, „om ook eens aan dat bat. te denken", dient te begrijpen dat de commissie niet allen tegelijk kan helpen. De aanvraag door dat bat., gedateerd op 15 Sept., bereikte de commissie den 16en. Den 17on word do last tot verzending aan dat bat. van 1304 pakjes sigaren en tabak, door haar aan eon der fabrikanten gegeven. Toen den 19en een ingezonden stuk van dat onderdeel in eene oourant verscheen, was de bezending daarvoor reeds onderweg; zo moet thans ont vangen zyn. De commissie, beschouwt deze uitingen van ongeduld, als blijken van „verlangend uit zien" naar haar geschenken. Het publiek kan er uit nagaan hoezeer deze door de militairen op prijs worden gesteld; en het moge er een opwekking in vinden om de commissie door ruime geldelijke bijdragen, in staat te stellen, ook de vele duizenden man nen, dio nog reikhalzend moeten blijven „uit zien", eenig rookmateriaal te verschaffen. Een Duitsche gifft voor het Neder landsche Roode Kruis, Als bewijs van dankbaarheid voor de hulp, dio Duitsohe gewonden en Duitsche vluchtelin gen in Maastricht genoten, besloot de „Aachener und Münchener Feuer-Yersiche- rungs-Gesollschaft" aan den voorzitter van het Roode Kruis-Comité te Maastricht, bur gemeester mr. L. B. J. van Oppen, een bedrag van 3000 Mark voor het Roode Kruis ter hand te stellen. De voorzitter der verze keringsmaatschappij, baron Von Görschen, is zelf naar Maastricht gegaan, om dit bedrag met hartelijken dank voor de verleende hulp aan burgemeester Van Oppen te overhandigen. Postdienst in Limburg. Met ingang van 24 September is de ochtend- autopostdienst van Venlo naar Maastricht ge staakt. De middagdienst blijft nog gehand haafd. Intussehen is een nieuwe autodienst ngesteld van Venlo naar Roermond en terug; vertrek uit Venlo omstreeks half één 's nachts. In Roermond vindt deze dienst dan aanslui ting aan den vroegtrein van vier uur naar het zaaiden. De Duitsche onderzeeboot „U 9" die de Engelsche kruisers in de JNoorzee heeft doen zinken. damsche wijde broeken, dat een groot deel der eeredde Engelsche matrozen, later door de Engelsche kanonneerboot van boord van de „Titan" overgenomen, den voet weer op En gelschen bodem zette. Hoe zal de Engelsche sympathie voor ons spreekwoordelijk Vo len dam er nog door stijgen 1 Een ander treffend staaltje van redding- instinct werd ons ook nog meegedeeld. Toen de gereddo matrozen aan boord van het Ne derlandsche schip kwamen,'zat de doodsangst na de vreeselijke ramp er bij sommigen nog zóó in, dat zij zioh aan boord van het i^ilLge vrachtschip aan de houten deuren en andere houten doelen vastklemdenzóó sterk was hun ingeprent, dat bij een ramp voor de op varenden van een verloren sohip op deze wijze nog eenige mogelijkheid bestaat, er het leven af te brengen. Zelfs na hun redding vertoonden sommigen nog dit bizondere, eigenaardige psychologi6chè verschijnsel. Ook te IJmuiden worden een aantal gered de Engelsohe matrozen, waaronder die ge wond zijn. verpleegd en verzorgd. De corres pondent der „Tel.", die een bezoek aan de geredden bracht, vertelt van een kranigen Engelschman. Hij had zich in de Engelsche vlag gewikkeld, z'n. eenige eigendom, dat h'ij van boord had kunnen meenemen. Drie uur lang had hij met de vlag tusschen z'n tan den in de zee gezwommen, totdat hij totaal verkleumd door do „Flora" was opgepikt. Allen zonder ondereolieid, waren vol lof over de liefderijke behandeling hun ten deel geval len. Met grooten eerbied gewaagden zij van de hulp, die de kapitein, de officieren en de bemanning der „Flora" hen had geboden. De commandant der „U. 9". BERLIJN. Kapitein Weddinger, com mandant van do „U 9", de Duitsche onder zeeboot, die de drie Engelsche kruisers in den grond, boorde, ia het ijzeren kruis ver leend. Den löden Augustus was hij te Wilhelms- liaveii in het huwelijk getreden. Hij was juist van 'n belangrijke onderneming naai de Shetlandeilanden teruggekeerd. Zijn boot moest gerepareerd worden en van deze onderzeeër „E 9" op 15 September. „Goëben" eu „Breslau" naar de Darda- nellen verjaagd en aan Turkije verkocht. T o r p e d o's: Twee, naam onbekendi vernietigd bij Helgoland, op 28 Augustus. Onderzeebbooten: ,,U 15" in den grond geboord door de „Birmingham' op 10 Augustus. Mij nlegger6: „Königin Luise" in den grond geboord door de „Alphion" op 5 Augustus. Hulpkruisers: „Kaiser Wilhelm der Grosse" door dc „Highflyer" op 26 Augustus. „Cap Trafalgar" door de ,,Carmania" op 14 September. ENGELSCHE VERLIEZEN. Kruisers: „Alphion" door een mijn op 6 Augustus. „Pathfinder" door een onderzeeër op 5 September. ,,Pega6us" bij Koningsbergen buiten ge vecht gesteld op 20 September. „Aboukir", „Cres9y" en „Hogue" door onderzeeërs op 22 September. Kanonneerboot: „Speedy" door een mijn op 3 September. Aangehouden stoomschepen. De stoomschepen „Sloterdijk", „Sommels- dijk" en „Rotterdam", alle van de Holland- Amerikalijn en op weg van Amerika naar Rot terdam, zijn opgebracht naar Plymouth. (N. B. Ct.) Sigaren en tabak voor militairen. Men schrijft ons: Do commissie tot inzameling van gelden voor do verstrekking van sigaren en tabak, aan onze militairen to velde en in versterkte plaatsen, onder voorzitterschap van den luite nant-generaal bi di Wj G,. F. Snyder s, Uit de Staatscourant. Bij K. B. is aan M. H. B. Berger, wed. van den meester-geweermaker bij het 13e reg. inf. J. Sl^gter, krachtens de Weduwenwct voor de landmaoht 1909, met 14 Aug. een pensioen verleend van 252 's jaars. Bij K. B. is bepaald, dat de detacheering bij het reg. grenadiers van den luit.-kolonel van den grooten staf jlhr. C. L. van Suchte- lenvan deHaare, adjudant van Z. K. II. den Prins der Nederlanden, na 1 Oot. voorloo- pig voor onbepaalden tijd wordt verlengd. Bij K. B. zijn benoemd bij het personeel van don geneesk. dienst der landmacht, tot tij delijk officier van gezondheid 2e kl. de land- weerpliohtige sergeanten W. N. Donker- s 1 o o t. en A. H ij m a n s, onderscheidenlijk van het 33e bat. landweer-inf. en van de vest.-art. der landweer; do landweerpliohtige korporaal P. C. de W c r d t van het 20© bataljon land- weer-inf., en de dienstplichtigen H. J. V e r- hagen, van het 29e bat. landweer-inf., A. Voogd, van de 4e comp. landweer-hospitaal soldaten, J. W. Spruit, van het 19e bat. landweor-inf., J. H. Wier in ga, van het 2e bat. landweer-inf., J. J. van d e Velde, van het reg. grenadiers, en J. P. Asjes en K. C. A.. Valken, beiden van het 7e reg. inf. Bij K. B. zijn benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot tijdelijk paardenarts 2e kl. de landweer pliohtige soldaten J. Goedhart en W. L u x- w o 1 d a, onderscheidenlijk van hot 28e bat. landweer-inf. en van do le comp. landweer- hospitaalsoldaten, en de milicien-soldaat F. Westerling, van het 2e reg. vest.-art. Bij K. B. is tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, met bestem ming voor den dienst bij de landweer, tot res.- le-lu it.-kwartiermeester de oud-le-luit.-kwar tiermees ter D. G. J. B e ij ens, van de voorma lige schutterij. Winteroursussen voor militairen. Naar de N. Ct. meldt, hebben, opanstignatie- van den Minister van Binnenlandsche Zaken, de legerautoriteiten bij rondschrijven aan offi cieren en kader hot verzoek gericht om mede werking te verleenen voor cTe gedurende de wintermaanden te organiseeren cursussen voor militairen. Ook manschappen van eenige ont wikkeling zullen op deze cursussen als leiders kunnen optreden. Een gelijk verzoek is gericht tot verschil lende onderwijsinstellingen, om hun leerkraoh- ten voor deze cursussen beschikbaar te stollen. De reserve-officier van gezondheid 2e kl. L. G. van Omme, van het 31e bataljon landweer is overgeplaatst bij het regiment grenadiers. De gopens. dirigeerend paardenarts O. van Fleelsbergen is aangewezen als vorderingscom missaris in het 47ste vorderingsdistrict voor paarden (Zevenbergen). Pensioenen. De Minister van Marino brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de tijdelijke en voor- loopige pensioenen over het 3e kwartaal d. j., Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam.. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2