A Zoel prakt logage. TES dB Co. Laatste Berichten. Correspondentie. Legerzaken. Marinezaken. Gemengd Nieuws. Wetenschap. Allerlei. ADVERTEMTIEN. Soldaten geeft acht! onze militairen! IDE! SOLD ATEN COUR. A3XTT van Woensdag S3 September 19 14=. Je doet maar of jo er niet "bent En laat hom staan die nar© vont. i Jo scheldt hom uit, zooveel je kan En denkt daarbij aan mij, je man. Want komt hij b'tir en zegt mij wat,, Wordt hij door mij weer aangevat. Dan zeg ik hem de waarheid weer En maak hom klein, die grooto heer! Weer moet hij in de houding staan L2n vangt hij 't werk opnieuw dan aan. 1 Want hij die stil naar mijn vrouw toegaat, ♦- Krijgt hier zijn strafCorvee Privaat! EoEtr Nigievbcht, 12 Sept. 1914< Een stem van Vlieland. Van den soldaat Schoor, Met al liet gesohrijf in de courant Kan do kustwacht van Vlieland Ook niet langer uitblijven Om 't een en ander te schrijven. Er ia hier een landweerman, i Die ook laten zien w il wat hij kan. I Wij hadden dan nooit kunnen droomen, Dat wo op 't eiland Vlieland zouden komen, j Wij hadden ook wol wat 't land Om wacht te gaan doen langs 't strand, iVan den Helder zijn wij gevaren, 't Duurde 6 uur eer wij er waren. Wij kwamen toen in Vlieland En meldden ons bij den luit'nant. Die gaf ons eerst wat eten iEn toen liet hij ons weten Mannen, je gaat bezetten een post. Want do anderen worden afgelost. Weldra waren wij opgestaan Om dan maar naar onze post te gaan. En iedereen was zeer tevreên, Tóen deelde de luit. den troep aan tweeën En zei: nu moet jo eens opletten, Wij moeten twee posten bezetten, :,Wij kwamen aan de 6e Post, Onze broeders waren afgelost. Dat was voor hen een reuzenbof, Want allen konden toen met verlof. Zij drukten ons allen de hand En verlieten het strand. Nu zijn wij hier voor 3 weken, En zijn die nu weer verstreken, Dan rukken er weer anderen aan En kunnen wij met verlof gaan. Men zegt, maar of ik 't gelooven mag, Dan krijgen wo voor elke week een dag. Maar ik schrijf nu zoo maar voort, En u hebt nog niets gehoord Hoe 't ons van den vasten wal Op Vlieland nn bevallen zal Dan zeggen wij nit vol gemoed:" Wij hebben 't hier uitstekend goed. Wij doen onzen dienst met veel pleizier, Niemand heeft wat te klagen hier. Alleen wordt nog wel eens de vraag gedaan Jongens, zou het nou toch. niet gaan, Te laten komen wat muziek Of soms misschien ook een komiek P Misschien door dit geschrijf Krijgt iemand het in z'n lijf Om naar Vlieland op te stoomen En een avond bij ons te komen. En mocht dit soms zoo zijn, Dan schrijft hij eerst naar mijn. Bier volgt mijn adres Het is Vlieland Post 6. 'k Behoor bij de landweermacht, Op 't oogenblik bij de kustwacht. Het is afgezonden door ,De soldaat A, v, d. Schoof Vrede. (Van -den korporaal Cruijff.) De dag verzinkt, en met het neev'lig duister Haalt ook do rust weer op het aardrijk neer. Het strijdgewoel verstomt als d'avondsterre- luister Den nacht verkondt in naam der Hemelen heer. De plechtigheid rondom roert ook het stervend harte En *t Weeklaagt niet, al trof ook 't noodlot zwaar; De stilte brengt berusting in hun smarte, Voor hen is thans de lieve Vrede daar. Want Vriend en vijand voelt zich een in deze stonden, geen haat, geen wrok als voor men strijden ging. Door vijands zwaard ontstane diepe wonden Eij leiden thans tot een verbroedering. En 't brekend oog aanschouwt de schitte rende sterren. Pe reine ziel, die rondwaart in deez' nacht, Heeft onder deze zuiv're hemelbogen Den schoonsten schat, dit plekje aard, ge bracht. L. P. ORUYFF, mil. korp. A. J. M. G., mil. soldaat, Locsduinen. II vindt deze saaZb geheel behandeld in de laatste nummers onzer ,,Soldatencourant". Uw stukje is vrijwel gelijk aan dat van kaïme- jpaad Klinkenberg in no. 15. Red. Eenöge miliciens, Apeldoorn. Zooals ge zelf cok wel na ontvangst van de laatst© num mers der Sold a/tencourant'zult vinden, is deze zaak nu genoog 'besproken en van alle kanten bekeken. Plaatsing van stufekan, waar- wan ons de inzenders onbekend zijn, is uitge sloten. Wij kunnen de noodzakelijkheid van maatregelen tegen geldverkwisting niet ibeoor- deelen. Den. kop op en de borst vooruit, kame raden! Red. L. A. Sch-, Arnhem. Ge ziet, dat de her plaatsing voor het goede 'begrip van den zoo belangrijken en velen baat brengenden maat regel van 2. Exc. den Minister van Oorlog moodiig was. Niet aan ons, maar aan uw on- mdddeHijken chef staat de beoordeeling van uw toestand en dien van anderen in verband met eventueel vrij vervoer. Spreek er dus met «wen onmiddellijke n cbef over. Lees ook in dit verband ons bericht in no, 15. Met kame- jp&adsckajppeiijke groeten. Red. J. J., Den Haag. 't Zal een vergissing ge- «weest zijn; van opzettelijk onderscheid is na- Atturlijk geen sprake. Red. Den mil.-soldaat M. Schot wordt verzocht rijn adres op te geven aan S. r. d. Vaart, IHe <comp. wielr. IIlo divisie veldleger. W. Hiischen, Amsterdam. Uw gedicht is 'ongeschikt. Red. G. de W*, müicievr-horporaal te Haarlem :Tfe tam uw vraag met den besten wil niet be antwoorden. Vraag er uw compagnies-comman dant eens naar. Red. Ft. v. TV., Goiiie. Ge begrijpt, waarde ka meraad, dat zulke zaken door ons niet beoor deeld kunnen worden. Uw onmiddolijke chef zal u mogelijk de reden van het door u be deeld© verschil kunnen zeggen. Red. Onder het hoofd correspondentie in uw blad van 15 dezer komt voor een vraag omtrent de adressen van do zeemiliciens-kustwachters J, C. Schippers en W. L. Meerman van de lich ting 1909. Laatstgenoemde zeamilicien-kust- [wnchter komt ld er niet voer in de registers, maar de zeem -kustwachter J. C. Schippers is geplaatst a/b ynn Ha Mb. wachtschip te Wil- .ikwsoord. - Achtend, Het Vaandel. Wat is een vaan Meer dan een konings- krone, Meer dan een schild of harnas van metaal, Der ziele vlucht verzinlijkt in het schoone, De werkelijkheid gehuwd aan 't ideaal, Van alles ,wat geen aardscho macht kan breken Het heilig beeld, bet onverganklijk toeken. Een dundoek, ja, maar dat het Vaderland Bergt in het klapprend wappren van zijn banen, Als flink de bries de witto zeilen spant, Dat fier don naam voert over de Oceanon Van 't klein© plokje aan 't lage noorder- strand Dat droomen wekt vol lachjes en vol tranen En, als de storm den afgrond rijzon doet, De wankle ziel vervult met heldenmoed. Een zijden lap, waar al do heerlijkheden Aan hangen, op het blank historieblad Geboekstaafdwaar de glorie van 't verleden Uit opvaart, als een leidster op ons pad, Door 't duister op de schemering van 't heden; Die heel onze eer, der voorgeslachten schat, Waar zich de toekomst roemvol meê kan tooien, Draagt in zijn machtig uitgewaaide plooien. Een toeken in den hachelijken strijd, Die do inhoud is van 't leven en zijn waarde, 't Symbool van 't eeuwig heilige in den tijd, Van 't onvorganklijke op deez' wisslende aarde, Van 't ongeziene in deze zichtbaarheid, Dat elk geslacht zoo vlekkeloos bewaarde, Zoo ongerept, zoo heerlijk, dab de zon Den glans der vaan niet overstralen kon. En slaat de storm het dundoek ook tot flarden, En waaiit ook van den masttop slechts een rag» Geen nood, geen nood, nog spreekt het van volharden Verkondigt nog een glorievollen dag, En eohande en dood aan wie het vaandel sarden, Geen die het in zijn hoogmoed hoonen mag; Zoolang de zee naar de oude wet blijft golven, Wordt onze vlag niet in haar schuim bedolven. De kruitdamp kan de kleuren doen vergaan, De kogel kan der standerds zij doorboren, Nog trotscher zien we 't oude vaandel aan, Gehavend en gewond, maar niet verloren 't Is plicht hier, niet te sterven, maar te staan, Te staan bij 't' lot in manlijkheid verkoren Al geldt het slechts een fladdrend stukje zij, Ging dat te loor, -t waar met onze eer voorbij. O vrije vlag der vrije Nederlanden, Hoe waait gij weer in blijde banen uit! Een juichtoon klonk van onze verste stranden „Uwe eere viel het laagst verraad ten buit, De macht ontglipte aan uw verschrikte handen,' Uw vaandel „vlucht maar 't sarrende geluid Verstomt; nog staat de fiere vaan der vaandren, „Wraak I" klinkt het, „wraak den lafaards en verraadren"». Fel trof de wraak met feller slag op slag, Stom lag 't verraad, vernederd en gebroken; Gij helden, die het slagveld vallen zag, Gij, die hun dood in eer© hebt gewroken, Onsterfelijk zijt ge, onsterfelijk als de vlag, Die u tot moed en geestdrift heeft ontstoken, Onsterfelijk als de vrijheid en het recht, Wier eed'le hand u de eerekrone vlecht? Dr. H. J. A. M. SCHAEPMAN* Bij beschikking van den minister van Marine is, met ingang van 1 October 1914, benoemd tot lichtwachter-stoker bij de gasfabriek ten dienste van 's Rijks Icustvorlichting te Viliissin- gen, C. Hart, gepensionneerd korporaal-ma- cfbinedrijver 2de klasse bij de koninklijke marine. (St. Ot.) Vrijwillige landstorm. De Haarl. Ct. deelt mede, dat de 'afdeeling Haarlem I van den Vrijwilligen Landstorm thans van wapens en uitrusting van rijkswege is voorzien. Het verplichte ondersoheidingsteeken is een oranje band met het rijkswapen op den rech- terbovenarm en om het hoofddeksel. Evenwel is dodr de afdeeling besloten een uniforme kleeding aan te schaffen, bestaande uit lichtbruine tunica, met korten broek van dezelfde stof beenbekleedingen en een pet van militair model; op do schouderbedekking komen de letters L(and) S(orm), op den kraag een wiel. Sedert eenigen tijd worden schietoefeningen gehouden, de niet-geoef enden beginnen met flauberfcbuks op de banen van de sohietver- eeniging Generaal van Merlen, hiervoor welwil lend ter beschikking gesteld; de meer geoefen- den schieten met scherpe patronen op d© schiet banen van het garnizoen en met marga. De oefeningen zuilen vo/ortaan dikwijls wor den gehouden in samenwerking met de mili taire wielrijders-afdeeling, waarbij bet voor deel kan worden bereikt, dat verkennings- en andere diensten met een geoefende partij kun nen worden gehouden, en waarbij de land- stormvrijwilligers ongetwijfeld veel zullen leeren. De afdeeling is door den regimentscom mandant opgeroepen om deel te nemen aan de grooto rogimenteo of endogen bij welke oefening de afdeeling als onderdeel van een der oorlog voerende partijen zou worden ingedeeld. De gouverneur van Atjefi en O. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal luite nant-generaal H. N. A. Swart, civiel en mili tair gouverneur van Atjeli en Ondeihoorig- heden, in Mei a.s. 's lands dienst zal verlaten. Er zou dian in Atjth nog geen civiel bestuur worden ingevoerd. Generaal Swart zon als gouverneur van Atjeh worden opgevolgd door goneraal-majoor C. H. van Rietschoten, gewezen militair-resident van Timor, thans commandant der 2de Militaire Afdeeling op Java, tijdelijk als regeerirgsoam- missaris in de Weaterafdeeling van Borneo Gehuwde vrouwen In kampementen enz. Aangezien het Koninklijk Besluit regelende het huwen van de officieren nog geen regeling bevat, ten eind© te verhinderen dat de vrouw van een gehuwd officier haren echtgenoot volgt bij militaire expeditiën of marschen of ver schijnt in de kampementen en de kanton ne- menten of bij het leger wanneer het te velde is, heeft de opperbevelhebber van Zee- en Land macht onder de aandacht van de autoriteiten der landmacht gebracht, dat het vooral tegen over de onder zooveel ongunstiger omstandig heden van hunne gezinnen gescheiden militai ren beneden den rang van officier, onge- wenscht wordt geacht en mitsdien moet wor den tegengegaan dat de vrouw van een ge huwde officier verblijft in do kampen of kan- tonnementen, indien deze plaatsen niet de vaste woonplaats van haren echtgenoot zijn. Begrafenis vice-admiraal Snethlago. Onder talrijko blijken van deelneming werd Zaterdagmiddag op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld hot stoffolijk over schot van den gepen sionnoorden vico-adnhraal J. G. Snethlage. Niettegenstaande de ongunstige weersge steldheid hadden zeer velen zich ter begraaf plaats vereenigd om den ontslapen vlagofficier een laatsten afscheidsgroet te brengen. Onder hen die daar ter plaatse den rouwstoet op wachtten, werden opgemerkt de Minister van Marine de heer Rambonnot, vergezeld van zijn adjudant, luit. t. z. Ie klasse mr. Jager; de oud-Minister van Marino Cohen Stuart, de chef van den Marinestaf, kapitein ter zoo Smit; de chef van de Afdeeling Personeel aan het Departement van Marine, kapitein ter zee Bron; do inspecteur van den geneeskun digen dienst hij de Marine, schout bij nacht dr. Hurarae; de oud-legercommandant in Ned.-Indië; generaal Rost van Tonningen; de gepens. geuoraal van het Ned.-Ind. leger Loke; de oud-resident van Batavia, de heer Bakhuizen van don Brink; do heer mr. Zubli, burgemeester van de gemeente Rijswijk, alwaar do overledene laatstelijk woonachtig was; de heer Kits van Heyningen, President van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, zoomede tal van tijdgenooten van den ontsla pene, uit den zeedienst, o.a, de gepens. vice- admiraals Schippers, Van Nes, Cardinaal en Van don Bosch en vele andere oud-zeeofficieren van hoogen rang. Aan de groeve sprak de Minister van Ma rine een lcort woord ter nagedachtenis van den overledene. Vooral onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden, en ook omdat dit niet zou zijn in den geest van den betreurden doode, wilde spreker niet in den breede hier hulde brengen aan diens verdiensten. Maar wel wilde de Minister een kort woord van afscheid spreken tot den vice-admiraal Snethlage, die 39 jaren lang onze Marine met eere heeft gediend. Wel wilde de Minister tevens een woord van afscheid richten tot den dief, onder wiens velen hij zoowel aan boord als later in d'iens hoedanigheid van chef van het Marine-Depar tement in Xndië had gediend. Aan boord had spreker vice-admiraal Sneth lage leeren kennen als een flink, bekwaam zee man, aangenaam in den omgang, en even aan genaam had spreker later gewerkt onder de bevelen van vice-admiraal Snethlage, toen deze chef van het Marine-Departement was, en die zich ook daar had doen kennen als een bijzonder goed chef, vooral voor hen die zijn vertrouwen wisten te winnen. Met weemoed herinnerde spreker aan het sswaro verlies dat vice-admiraal Snethlage als liefhebbend echtgenoot en trouw huisvader in het laatste jaar van zijn oommandement in Indië geleden had door den dood zijner echt genoot©, een slag dien hij nooit te boven is ge komen. „Admiraal Snethlage," eindigde de minis ter, „ik breng n mijn afscheidsgroet. Rust in vrede." De broeder van den ontslapene, dr. Sneth lage, dankte voor de betoonde deelneming. Sport. VOETBAL. H. V. V-Militair Elftal. Onder een bijna onophoudelijken stortregen werd Zondagnamiddag op bet voetbalterrein aan den Wassenaarschen Weg te 's-Gravenhage de wedstrijd gehouden tusschen de Haagscho Voetbalvoreeniging en een militair elftal, bij gelegenheid van de mobilisatie samengesteld. Het barre weer in aanmerking genomen, waren er tamelijk veel toeschouwers, waarvan zeker een belangrijk deel was gekomen, omdat de netto-opbrengst van de entreegelden het Na tionaal Steuncomité ten goede zou komen. Dit was ook de reden, dat de wedstrijd werd bijge woond door den Prins dor Nederlanden. Z. K H. verscheen n.l. om tien minuten voor drie, toen het spel ongeveer 20 minuten aan den gang was. De doornatte spelers hielden een oogenblik op om den Prins, die binnengeleid werd door de bestuursleden de heeron Kleinen Beelaerts van Blokland, te begrooten, waarna bet spel dadelijk hervat werd. De regen ging inmiddels voor korten tijd over in hagel. De burgerspelers bleken sterker dan do militaire. Immers bij de rust was de stand 60 ten gun ste van de Haagsche Voetbalvoreeniging, bij het einde van het spel, om half vijf, 101, De Prins was 10 minuten voor vier vertrokken, na een gift te hebben achtergelaten voor hot Steuncomité, als bijdrage in de collecte, welke door eenige dames werd gehouden en die 184 opbracht. Met het batig saldo van de entree gelden kan in hot geheel ongeveer 400 aan het comité worden afgedragen. Tegen do hui- verignatte stemming vocht de Koninklijke Mi litaire kapel met voldoend succes. Wedstrijd In het Amsterdamsoh Stadion. 't Weer was leelijk weer, Zondag, toon in het Stadion te Amsterdam een liefdadiiigheid'3- vootibalwedstrijd werd gehouden, waarin de „Zwaluwen" tegen de Haarlomsdie militairen optraden. De opkomst was door den regen en den wind niet zoo groot als gewoonlijk, toch werd er nog acht- a negen honderd gul den voor 't Steuncomité opgebracht. De Zwaluwen kwaanen met een zeer sterken ploeg, daaronder Göbel on Lotsy en als gdhool konden do militairon daar tegen tegen op, al waren er zeer verdienstelijke spelers, vooral in de voorhoede. De uitslag was dan ook een 51 overwinning der „Zwaluwen". Voor den wedstrijd had een drie-tal hoeren een zeer belangwekkende demonstratie mot politiehonden gegeven. Daan Fockema f. Zaterdag overleed te Arnhem plotseling op 49-jarigen leeftijd de heer Daan Fooke- m a, in leven welbekend en gezien hoofdconsul van den A, N. ,W. B* Een onderzoek. In het „Leeuw. Nbl." wordt medegedeeld, hoe een Nederlandsche familie, uit België ge vlucht, ergens op de grenzen wordt onder zocht, of zij, die zich voor Hollanders" uit gaven, inderdaad Nederlanders dan wel Duitechers waren. Wie geen afdoende legiti matiepapieren htadden, moesten op 't rijtje af, twee woorden zeggen, namelijk: „vijf" en „twaalf". Wie „faif" en „awali" stan:i?l- de, was Duitscher; iwie behoorlijk „vijf" en „twaalf" kon zeggen, was Nederlander. Zelfs kinderen van vier a vijf jaar moesten rich aan de proef onderwerpen. Waarvoor couranten ook nuttig kunnen zijn. Een lezer schrijft ons: Het is misschien thans de tijd om in herinne ring te brengen dat papier een uitstekend isolatie-materiaal oplevert. Papier, bijvoorbeeld een courant, onder de bovenkleeding om het lichaam gewikkeld, vormt niet alleen eene deugdelijke beschutting tegen snerpenden wind, doch liet verlies van hchaams-warmte door uit straling wordt er door tegengegaan, en de koude dientengevolge minder gevoeld. Voor militairen om te beproeven, doch ook Een episode uit den oorlog. Men schrijft aan de „N. Ct." uit Maastricht: In het dropje Hannut, dicht bij Landen, waar de Franschen slaags waron geweest met do Duitschers, doch waar ze hadden moeten terug trekken, wees een daar wonend landedelman N. aan den burgemeester eu een notaris van Leu ven, die bij hem gevlucht waren, zijn bosschen, waar zo olie jaar samen jaagden en waar door heen de Franschon nu getrokken waren, totdat zo kwamen bij een vijver. En daarin stond tot aan de kuieën bijna in liet water een... Fransch soldaat. Hij was daar in de buurt op wacht ge zet, had niets meer van de troepen gehoord, dacht, dat de Duitschers er waron en durfde mot te voorschijn to komen, zoodat hij daar meer dan 24 uur gezeten had. De gastheer ver telde hem, dat hij bij Belgen was, nam hem mee, trok hem een livreipakje aan en verstopte de miliaire kleeron in de grond. Niet lang daar na verschenen de Duitschers in het dorp en de staf kwartierde rich in bij den heer N. En zoo gebeurde het, dat de Franschman do Duitschers bediende. De Duitschors deden hem verschillen de vragen en hij heeft angstige oogenblikkei- uitgestaan. Zijn gastheer heeft gezorgd, dat hij naar Brussel vervoerd is, en zooals mijn zegs man vertelde, bekleedt hij daar thans het postje van knecht bij het Spaansche gezantschap. De burgemeester van Leuven vertoeft op het oogenblik in Maastricht,. Uit Limoges wordt aan Fransche bladen ge meld: In een trein met gewonden bevond zich een zeer jong officier, drager van het kruis van Le gioen van oor. Zijn naam is Albert Palophy en als eenvoudig brigadier van het 10e regiment dragonders had hij zoowat drie weken geleden aan een hevig gevecht deelgenomen. In het heetst van den strijd geraakte de kolonel in ge vaar, maar de brigadier snelde hom te hulp, nam hem op zijn rug en wist hem onder een regen van mitraillouso-kogels in veiligheid te brengen. Dienzelfden dag werd hij benoemd tot waohtmeesber. Korten tijd daarna voerde Palophy, hoewel hij gewond was, aan het hoofd van zijn peloton een charge uit tegen een regiment van de Ba- densehe garde, waarvan hij het vaandel wist te nemen. Dien avond werd hij met een schot iu den onderbuik en door tal van lanssteken ge wond van het slagveld opgenomen. Hij vernam toen zijn bevordering tot tweede luitenant en zijn benoeming tot ridder in het legioen van eer. Pijlen als wapen van vliegers. In de „Münchener Med. Wochenschxif t' meldt de geneesheer, dr. Yolkmann, dat Fransche vliegers gebruik maken van een nieuw wapen, namelijk van pijlen. Gewonden, door dien geneesheer ver zorgd, melden: Plotseling voelde ik een stekende pijn in mijn rechtervoet, even boven den enkel. Aanvankelijk meende ik door een mijner kameraden bij ongeluk geschoten te zijn, maar bijna onmiddellijk daarna schreeuw de ook anderen van de pijn en de paar den der wagens werden schuw. Toen ik naar mijn voet keek zag ik daarin een ijze ren pijl van ongeveer li d.M. lang. Onge veer vijftien mijner kameraden waren ook door pijlen getroffené'n hunner was in den builc getroffen, een andere was met den voet aan den grond gespietst, een derde had een pijl door de wang in den mond gekregen, een paard was vlak boven het oog getroffen. Spoedig bleek dat wij uit een vliegtuig waren beschotengeen der wonden was ernstig. Zoodra wij verhonden waren kro pen wij onder de wagens, om ons te be schermen. Yan de 50 pijlen die geschoten werden, hebben er 15 wonden veroorzaakt, ineerendeels vlecechwondenhet been werd zelden gewond. Slechts bij een man, die een pijl in het hoofd kreeg, trad de dood on middellijk in. De pijlen bestaan uit een 1015 c.M. lange schacht uit staal, van 8 m.M. dikte; er is een zeer scherpe punt aan. Door de snelheid, waarmede het vliegtuig ging, werden personen in vier compagnieën en van de daarachter wond. Kinematografie. III. Het projectietoestel Do films, di© nu klaar zijn voor de projectie, worden door de groote firma's Pathé Frères, Gaumant, Vitagraph, Hollandia verhandeld aan de bioscooptheaters. Voor het eerste op voeringsnicht wordt een grooto huur betaald, die verminderd naar mate do films ouder wor den. Zoo kan men een grooto film zien ver huizen van Berlijn, of Parijs of Londen naar steeds kleiner plaatsc-n, totdat zij eindelijk in de 8 cent biosoopen terecht komen ©n bijna ge heel „op" zijn door slijtage. Om do films te piojcctooren worden zij van een spoel afgewon den, door middel van een electromotor of hand beweging, met een snelheid van 16 beeldjes per second© door een intensieven stralenbun del va-n electrisch booglicht gezonden. Ook voor de lens van deae projector draait een schijf als het opname toestel. Wanneer de lens „open" staat ook hier do film stil en een boeldjo wordt pl.m. 224 malen lineair vergroot op hot scherm geprojecteerd. Maar ook de schijf draait 16 maal per secondo rond, en gedurende dien tijd, dat het volle deel van de schijf den stra lenbundel afsnijdt, is het in de zaal dus donker. Do lichtindruk van hot zooeven geprojecteerd© beeldje is niet onmiddelij.k weer verdwenen, i.r wij lobben gezien, dat daarvoor eenigen tijd, pl.m. ©en achtste of twee zestiende secon do noodig is. Gedurende den tijd nu, dat bet donker is in do zaal je do indruk van hot laat ste beoldj© aan 't verflauwen, tegelijk ver schuift de film over pl.m. 3 m.M. meer dan één beeldbrcedte en één zestiende seconde later us do opening in do schijf weer voor d» lens opening; de film staat een oogenblik volkomen stil en op het 6cherm verschijnt do volgondo phase van de bewoging. Zoo is het zestien maal per seconde kcht en donker op het scherm. De zestien, telkens bijna verlJauwde beelds- indrukken versmelten in elkaar lossen in elkander op en geven zoo aan don toeschouwer den indruk van een werkelijke beweging. Wo hebben nu besproken hoe films voor theaters gemaakt worden. Gelukkig vindt de kinematografie ook nog een zeer ruime toe passing op zuiver wetenschappelijk gebied. Reeds jaren geloden werd te Parijs door den physioloog Marey oen groot instituut gesticht, waar met behulp van do kinematografie onder zoekingen op allerlei, zoölogisch, botanisch, geneeskundig gebied worden verricht. Steeds r:iu:: i._± meer on meer gebruikt men films bij bet on derwijs, in 't bijzonder vakonderwijs. Eenmaal zal de tijd komen, dat men het moede is te gaan kijken naar de bekend© drama's, (gra- vrnaoontejs die door zigeuners worden gestolen en later hun ouders vermoorden, enz. enz.) Dan zullen do pogingc® bioscoopvoorstel lingen te geven van moer interessante onder werpen niet meer stranden op den onwil van een publiek, waarvan do goed© smaak door loven genoemde „sensationeel© drama's" be dorven is. Reeds nu is de ernstige kinemato grafie voor d© wetenschap onmisbaar. JT> H. van Hengelaab, anderen kunnen,met dezp. fficdcdocling hun_l t. J.,. Een rekenkunstig kunstje. Neem ©en getal, dat ge mij niet zegt. Vermenigvuldig het met 6* Tel erbij 12. Vermenigvuldig met 3. Schrap het cijfer der tientallen weg. Zeg wat overschiet, dan zal ik u het wog- geschrapte cijfer meedeel en. Oploesing: naardien men het oorspronke lijk getal heeft vermenigvuldigd met 6, dus met een veelvoud van 3, en het bijgeteld getal zelf door 3 deelbaar is en nog eens met 3 wordt vermenigvuldigd, is de som van alle cijfers van het eindproduct een ge tal dat door 9 deelbaar is. Bedraagt b.v. de som der cijfers die niet weggeechrapt zijn 74, dan is het weggeschrapte cijfer 8174 7. Alleenlijk kan men zich vergis sen wanneer als uitkomst wordt opgegeven een getal dat door 9 deelbaar is. In dat ge val kan het weggeschrapte cijfer zij-n of 9 of 0. Waar men dit kunstje vertoont, varieert men het telkens door b.v. te vermenigvul digen met 15 en bij te teilen 21 enz. Zoo lang die getallen door 3 deelbaar zijn komt het steeds uit. Lichting 1915. Naar men verneemt, hebben de miliciens van de lichting 1915, na de bekrachtiging der wet, die hun vervroegde oproeping mo gelijk maakte, een waarschuwing ontvan gen, dat zij kans hadden vroeger te worden opgeroepen. De toestand is thans echter zoo, dat die kans veel geringer ia geworden Vermoedelijk zullen zij op den gewonen tijd voor heb vervullen hunner militaire plichten onder de wapenen moeten komen. Hulpkruisers in actie. LONDEN. De Almiraliteit bericht: den 14en September heeft de Engel- sche hulpkruiser „Canmania" een Duitschen gewapenden stoomer in den grond geboord, men meent de „Kap Tra falgar" of do „Berlin". De „Carmania" had slechts negen dooden in oen gevecht, dat bijna twee uren duurde. Het zeegevecht bij Dar-es-Salaam. Volgens een bericht van de Engelsche ad- miralibeit is in een gevecht bij Dar-es-Sa laam, zooals men in het Ochtendblad heeft kunnen lezen, de Duitsche kanonneerboot „Möwe" in den grond geschoten door den Engelsehen kruiser „Pegasns", welke op zijn beurt door den Duitschen kruiser „Königisberg" totaal ontredderd werd. Over deze oorlogsschepen geven wij naar aanleiding van dit gevecht, de volgende bijzonderheden De pMÖwo" is een z.g. opnemingsvaar tuig van 650 ton. Het liep in 1906 van stapel. De bewapening bestaat slechts uit 5 machine-geweren. De bemanning telt on geveer 100 man. De Pegasus" (reeds in 1897 gebouwd) is 2200 ton groot; de snelheid is 20 knoop; de kruiser heeft 8 kanonnen van 10 c.M. en 8 van 4.7 c.M. Met pantserdek is 5 c.M. dik. De bemanning is 234 man. De „Königsberg" heeft een waterver plaatsing van 3550 ton, terwijl de bewape ning bestaat uit 10 kanonnen van 10 c.M. en 8 van 5.2 c.M. De snelheid is 24 knoop. De bemanning ia 322 koppen groot. De „Königsberg" is van veel nieuwer datum dan de Pegasus",. LONDEN. De Australische regeering deelt het verlies mede van de onderzeeboot A.E.I. Tot nu toe werden geen verdere 'bijonderheden ontvangen. Zes Engelsche schepen buit gemaakt. LONDEN. Do Admiraliteit maakt bekend, dab 10 September de Duit sche kruiser „Emden", in China ge- stationneerd, na gedurende zes weken totaal verdwenen te zijn geweest, plotseling in de Golf van Bengalen is verschenen en zes En gelsche schepen heeft genomén, waarvan vijf in den grond werden geboord. Het zes de werd met de equipage naar Calcutta ge zonden. De „Emden" zou zich op het oogen blik te Rangoon bevinden. He slag aan de Aime. PARIJS via Londen. Het commu niqué van gisteravond elf uur zegt, dat de troepen der bondgenooten op den linkervleugel ten noorden van de Aisne, ten westen van Sóissons, hevige te genaanvallen hebben moeten doorstaan van een overmachtigen vijand, dientengevolge hebben zij eenig terrein moeten loslaten, dat zij echter dadelijk daarna hebben her overd. Op den rechteroever van de Oise zetten, de bondgenooten de voorwaartsche beweging voort. Ten noorden van Reims hebben zij alle aanvallen afgeslagen, hoe krachtig zij ook werden ingezet. In het centrum ten oosten van Reims behaalden zij opnieuw voordeelen. In het Argonnegebied is do toestand onveranderd, terwijl het gebied van Woevre door den laatsten regenval in zulk toestand ver- koert, dat de troepenbewegingen ten zeerste worden bemoeilijkt. Generaal De Maudhuy ontving op hel» slagveld heb commandeurskruis van het Legioen van Eer. LONDEN. Een telegram uit Amiens aan de „Daily Mail" maakt melding van een verwoed gevecht ten oosten van Péronne, hetgeon zou kunnen wijzen op een poging de Duitsche rechterflank om te trekken. He kathedraal ian Reims gebombardeerd. LONDEN. (Eigen bericht.) De „Times"-correspondt te Parijs 6eint, dat volgens eeu ooggetuige de be schieting van Reims Vrijdag aanving. De Duitschers hadden een stelling inge nomen op een hooggelegen terreingedeelte ten noorden van de stad; de Fransche positie bevond zich ten zuiden en ten wes ten van Reims. Heb Duitsche geschutvuur richtte een ge weldige verwoesting in het gebouw aan. De zegsman van de „Times" vertoefde Zaterdagochtend een uur in het kerkge bouw. Door de granaatscherven waren de versieringen en de gekleurde ramen totaal vernield. Volgens berichten uit Bordeaux zou de kerk in vlammen zijn opgegaan., Do Fransche regeering heeft aan alle mogendheden het volgende protest doen toekomen Zonder eenige reden van militaire nood zaak, alleen uit het genoegen om te ver woesten, hebben de Duitsche strijdkrach ten de kathedraal van Reims aan een stel selmatige en felle beschieting onderworpen. Op dit oogenblik is de vermaarde basiliek slechts een ruïne. De regeering der repu bliek acht zich verplicht deze schandelijke daad. van vandalisme aan de algemeen© verontwaardiging prijs te geven, een daad die ,door een heiligdom van onze geschiede nis aan de vlammen te wijden, de mensoh- heid berooft van een onvergelijkelijk deel van haar artistiek erfdeel. Een onderscheiding. SCHWER1N. De Keizer heeft den groot hertog van Mecklenburg-Schwerin heb ijze ren kruis verleend. He generaals Auffenberg en Hankl. LONDEN. De „Dailu Ma.il" verneemt uit Rome, dat, terwijl generaal Auffen berg erin geslaagd is uit Polen terug te trekken, het leger van generaal Dankl yan Krakau is afgesneden, waarvoor rich een sterke Russische legermacht bevindt. Vele soldaten smachten naar verpoozing. Na ontvangst van 30 cis.inpostz. of p. postw. zend ib een historisch romantisch verhaal uit de middeleeuwen, getit. De maagd van Neurenberg. Boeiend van begin tot 't eind. 268 pag. Bestel spoedig aan 't Verzendbureau te Nijverdal. stuivers voor een bundel prachtige Chr. Voor drachten, alom geroemd, 96 bladz. zeer klein ge drukt, zoodat er veel instaat, handig zakformaat. 3 Bundels zijn verschenen. Wie 40 ets. inj>ostz. of p. postw. zendt ontvangt 1 bundel, SÓ ets. 2 bnndels, f 1.20 3 bundels. Uitgever E. J. BOSCH Jbzn. te Nijverdal. Colporteurs genieten provisie. Rijksleveranclor CAKESFABRIEK „DE KORENAAR" A. vm MATTEM J«zw. Telefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhaven 5S-E0-E8 Scheepsbeschuit - Leger- beschuii - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA A V H Gedeponeerd Merk W. J. VAN HEYNSBERGEN, Koninklijke Fabriek van Militaire Passementerieën, Gouden en Zilveren Borduurwerk, Galonweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. Telefoon Intercomm. 857. HOFLEVERANCIERS. ROTTERDAM. FIJNE en VERDUURZAAMDE VIEESCHWAREN. 't BESTE MERK!!! Leveranciers v. h. Depart, v. Oorlog. moesten voorzien zyn van een miniatuur Psalm hoekje. Dat komt hun te pas. Ze kunnen het, omdat het by na zoo klein is als "n lucifersdoosje, altjjd by zich dragen. Het bevat alle Psalmen, Catechismus, Kort Begrip en formu lieren. Het is verkrijgbaar na ontvangst van 30 ets in postz. of p. postw. by den Uitgever E. J. BOSCH Jbzn. te Nijverdal. Colporteurs genieten provisie. Tijdens de Mobilisatie zijn verschillende Colli's, o.a. KofSers en Zakken (Zeemansgoe deren) zoek geraakt en vermoedelijk bij militaire bagage terecht gekomen. Zij, die dienaangaande inlichtingen kunnen verstrekken, worden beleefd uitgenoodigd, die in te zenden aan den Directeur van het Etappen- en Verkeerswezen, Bureau voor Buitengewoon Militair Vervoer te 's-Gravenhage,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4