33E3 SOX-nT3^Irr,E3T^r C<0"CJri^ WT -wa,n. Woensdag S3 September 19 14. 3 Vele bloemen, welwillend door eenige burgers afgestaan, worden meegebracht. Een klein bloemstuk werd vervaardigd en versierd mot linten, waarop geteekend: Mobilisatie 1914" .Hulde n/d coram van Batterij (Leer dam)", terwijl met de overige bloemen de commandopost werd versierd. De luitenant zorgde voor een kïstjo fijno sigaren als surprise. De zaak was klaar; nu uitgezien of do ser geant, kwam. Eensklaps „D'aa/r komt ie" 11 Geblazen ..geeft acht" en allen lieten hun werk in den steek om even aan te treden achter den commandopost, De korporaals wachtten hem aan den weg op en noodigden hem uit achter de batterij te komen. Daar stond korp. Do K„ die hem namens alle korpo raals en manschappen onder hartelijke bewoor dingen feliciteerde met dezen dag en verzocht naast het reeds ontvangen stoffelijke, ook do bloemenhulde wel te willen aanvaarden als be wijs aller sympathie en hoogachting, De commandant, als onder den indruk van deze voor hem onverwachto, hartelijke ont vangst, dankte allon, don wensch uitsprekende, dat zoolang het landsbelang ons hierzijn eischte, deze zoo goede verstandhouding mocht blijven bestaan, als noodig en verheffend in leze moeilijke tijden. Een en ander werd met een „hoera" beant woord. En nu, zegt de sergeant, allen weer ijverig aan 't werk, waarna een ieder zijn ge reedschap weer opnam ter voltooiing van do batterij. Uit Nunen. Adjudant-onderofficier Van Boon schrijft ons: Nu do zomer ons zoo langzamerhand gaat verlaten, de avonden killer en langer worden en men zoo gaandeweg den winter tegemoet •gaat, moet ieder militair er op bedankt zijn, den tijd ,dien hem na afloop van de dage- 1 ijksdhe oefeningen nog reet, niet in verve- ling, doch op gepaste wijze zoo aangenaam mogelijk onder elkaar door te brengen. In onze kwartieren hebben wij 't over het algemeen good; uitstekend zelfs! De men sahen hier zijn zeer aardig en voorkomend en trachten het ons zoo aangenaam mogelijk te malken (enkele uitzonderingen heeft men na tuurlijk overal), waarvoor hun onze dank en alle lof toekomt, do oh men wil er ook wel eens uit en onder elkaar zijn. Hiervoor nu is te Nunen, een dorpje ten N.O. van Eindhoven, uitstekend gezorgd. Door bemiddeling van de geestelijkheid alhier is in het patronaat een militair tehuis opgericht, hetwelk j.l. Zondag 13 September werd geopend. Ik behoef niet te zeggen, da' dit een tehuis is voor alle militairen, zoowel voor Protestanten als voor katholieken, al waar een ieder, die er binnen komt, zich al dadelijk uitstekend op zijn gemak gevoelt. Onder de eminente leiding van den Wel- Eerw. heer kapelaan der gemeente ,ziot lie: er gezellig en netjes uit. In een eigengemaakt buffet kan men er tegen matigen prijs o.a. bekomenohocolade, melk. koffie, thee, sigaren, tabak, pijpen, enz. Voorts Ligt er natuurlijk De Soldaten- courant ter lezing, alsook andere couranten en lectuur, ons door oomité's van veroenigin- gen toegezonden. Ook een biljart is aanwezig, waar druk ge bruik van wordt gemaakt, verder een kegel- bak en een paar damspelen. Bovendien heeft Zijn WelEerw. onder de bezoekers een zangvereentging georganiseerd, welke onder do bekwame Leiding van haren dirigent, den heer Smulders, die zioli daar voor welwillend beschikbaar stelde, al flinke vorderingen maakt. Daar er "echter met de geringe middelen gewoekerd is moeten worden, komt er natuur lijk nog veel te kort, redenen, waarom ik dan ook maar zoo vrij ben onze jonge vereeniging minzaam aan te bevelen bij de verschillende oomité's en particulieren. Schaak-, dam- en domineespelen, etc. alsook lectuur en. zoo mogelijk, pianomuziek, hoe oud ook, doch nog bruikbaar, zal door de vereeniging gaarne en in groots dankbaarheid worden aanvaard. Ten slotte moet ik nu nog vermelden, dat onze geachte commandant, majoor Steemkamp, onderhandelingen heeft aangeknoopt tea- ver krijging van een piano, en zoo die er eenmaal eenmaal is, dan behoeven wij ons voor den komenden winter niet benauwd te maken en 'kunnen wij hier te Nunen kalm afwachten, dat wat nog komen moet. C. K. VAN BOON, adij.-o.o. Des Heer en. Milicien S. schrijft ons het volgende: Toen ook de Apostel Paulus aan Christus' roepstem gehoor had gegeven, viel voor hem ook in het graf een straal van eenwigheids- licht. Hetzij dan dat hij leefde, hetzij dan dat hij stierf, hij was des Heeren in het leven. Is dit, vrienden, niet een heerlijke getuigenis van Paulus, immers had hij do wereld ver laten, hij had op weg van Damascus Jezus Christus leeren kennen, als zijn helper, als zijn rots, waarop hij bouwen kon. Ik behoef wel licht niet veel van Paulus te noemen, maar dit eene wel, dat hij zich niet schaamde een Christen te zijn. Datgene moest iedere soldaat verstaan, wat Paulus daarmede bedoelde, des Heeren te zijn in het leven, ook in het sterven. Zijn dit geen heerlijke woorden en vooral in dezen ernstigen tijd? O, gij die dit leest, laten wij trachten het met Paulus eens te worden, opdat wij bereid zijn te sterven, bereid zijn oorlog te voeren, als ons vaderland ons roept. Velen van ons vertoeven in moeilijkheden, vrouw en kinderen moesten we achterlaten om als 't noodig was voor het vaderland te strij den. Tot heden is dit niet. noodig geweest-, maar wij bidden God, dat Hij ons lang moge sparen Dus, vrienden, laten wij den Romeinenbrief eens inzien, met de bede in 't hart: Doorgrond en kent mijn hart, o Heer, dan zullen wij ver staan wat of het zeggen wil, des Heeren te zijn in liet leven, ook in het sterven. U, mijnheer de Redacteur, bij voorbaat dankend voor de opname, teeken ik, Do Milicien-Soldaat JOH. M. S. 3de Comp. 2e Bat. 4e Regt. Concert voor de militairen van het fort „Buitensluïs" te Numansdorp. Een der fortbewoners schrijft ons: Reeds vaak hadden wij, bewoners van boven- genooind fort, in ons orgaan gelezen van con certen en gezellige avondjes op andere forten in ons land en telkens zeiden we dan onder mekaar: „We moesten hier toch ook eens zoo ecs hebbon". Maar wie zou daar voor zorgen! Daar hoorden we op eens goeden morgen, dat onze facteur, milioien A. C. van Noppen, erin geslaagd was eene toezegging van het Haagsch 'bcaal en Insturmentaal Kwartet te krijgen ;:n te Numansdorp een concert voor de raili- airen te geven en eenige dagen daarna werd lit concert op een groot papier, dat in de .■acht was aangeplakt, aangekondigd. Daar itond het: „Concert voor de militairen van 'ipt fort „Buitensluis", welwillend aangeboden 'oor het Haagsch Vocaal en Instrumentaal vwartet, bestaande uit: mejuffrouw Zadel- iof, sopraan en de heeren P. Helder, bariton. V. L. F, de Zoete Jr., solo-violist en A. H. Winkelmaji, accompagnateur. Groot was onze vreugde. Nu hadden we dan 'och ook eens wat. Toen we op den dag van het concert met onze werkzaamheden gereed waren, gingen we onze knoopen en schoenen terdege oppoetsen om ons daarna te begeven naar het gebouw ,,De Eendracht", waar het concert plaats had. Tusschen 7 uur en half 8 vulde zich het. keurig versierde zaaltje met- zoowel burgerlijk als militair publiek. Voor in de zaal zaten de officieren en de notabelen van Numansdorp en verder waren de plaatsen ingenomen d°°r onderofficieren en minderen. De keurige versiering van het zaaltje was aan- jjebracht onder leiding van onzen sergeant Dekker, wien daarvoor allo lof toekomt. Klok slag half acht opende onzo geachte fortcom- maudant, kapitein Fijlcen, den avond en bracht in do eerste plaat» dank aan de leden van het kwartet voor do bereidwilligheid om voor do militairen op te treden cn in de tweede aan do burgerij, die zich zoo sympathiek tegen over de militairen botoonde. Het was doodstil in de zaal, toen het Wil- helmus van Xassoiiwe weerklonk. Staande werd hot door allo aanwezigen meegezongen. Welk oen contrast. Ginds het slagveld mot al zijne verschrikkingen en ellende en hier eon heerlijk samenzijn, Een prachtig programma werd door het kwartet afgewerkt en dat liet publick zeer voldaan was, bewees wel zijn daverend applaus. Aan mejuffrouw Zadelhof werd een prachtig bloemstuk overhandigd als stoffelijk bewijs van onze dankbaarheid en waardeering. Gaarne haddon we nog lang het ons verschafte kunst genot gesmaakt maar aan alles komt een einde, zoo ook aan dezen muziekavond, dien onze commandant besloot met in hartelijke bewoor dingen dank te zeggen aan do leden van het kwartet. Nog lang zal ons dozc avond in herinnering blijven, te meer, daar dit concert ons in dagen van spanning eene zeer welkome ontspanning bracht. We betuigen den leden van het Haagsohe kwartet onzen hartelijken dank. Een fortbewoner. Uit Hoogeloon. De facteur Th. Veonhuis schrijft ons; Woensdag 16 September 1.1. hadden de mili tairen van het kantonnement Hoogeloon een gezelligen avond. Op initiatief van den serg.- majoor instr, werd deze avond georganiseerd waarvoor zich bereidwilLig opgaven eenige militaire humoristen. Te 7.30 n.m. was de zaal van den heer Kerkhofs tot in de uiterste hoe ken bezet. Onder het ringen van een vaderlandsch lied werd deze feestavond geopend, welk lied werd geaccompagneerd met begeleiding van piano en viool, de laatste bespeeld door den milicien Claveaux. In de zaal hadden ook onze militaire autoriteiten plaats genomen. Als No. 1 trad op de milicien F. v. Oor schot, die door zijn nummer van „Daarom Jaoneke" enorm applaus oogstte; ook No. 2 „De bedroefde Reoruut" door Th. Veenkuis, viel uitstekend in den smaak, doch boven alles muntte uit het komisch duet „Sergeant en ltecruut", voorgedragen door Th, Veenhuis en F. van Oorschot de lachspieren bleven steeds n beweging, zoowel voor net model optroden van den sergt. als de boorentype van den recruut. Do taudacrobaat en vuurvreter van Raams- donk gaf prachtig spel te zien van zijn kun sten en krachten, vooral in de rol van boeien- koning, Een woord van dank is voor ieder der spelers hier wel op zijn plaats. Te 10.30 ging iedereen voldaan naar het strooleger heen na tot slot eenige vaderland- sche liederen te hebben aangeheven. Mogen de autoriteiten van de 2e Compie, Se Bat. 17e R. I. nogmaals zoo'n welgeslaagden feestavond organiseeren v.n. in deze dagen van mobilisatie. Eenige gedachten. l"it 's-Hertogenbosch Zou ten behoeve van het Koninklijk Natio naal Steuncomité 1914 een oproep geplaatst kunnen worden om in iedere nlaats een comité te vormen voor don verkoop van steunbloempjes waarvan de verstrekking wellicht vanwege het Steuncomité kan geschieden F De jonge dames zullen zeker nooit met meer liefde dan nu die bloempjes willen verkoopen. Zou ten behoeve van bedoeld comité geen wenk gegeven kunnen worden om b.v. in can- tines en winkels bussen te plaatsen? Een collecte in alie plaatsen zou kunnen worden gehouden door militairen zelf. T. A. Uit Bodegraven. Een onzer lezers meldt ons Door de rederijkerskamer H. K. Poot te Bodegraven is aan do aldaar ingekwartierde miltairen een genotvolle avond bereid door het geven ecner goed geslaagde tooneelvoorstel ling. Na afloop der voorstelling dankte de hoog edelgestrenge heer majoor Van den Broecke na mens alle aanwezige officieren en minderen de spelers voor de genoeglijke uren allen be reid. met welke woorden alle aanwezigen hun instemming deden blijken door een langdurig applaus. Wij hopen dat het gedrag der militairen en hun omgang met de burgers er toe moge bij dragen dat deze avond door meerdere gevolgd zal worden. N. N. Uit Breukelen. Een matroos schrijft ons uit Breukelen: Waar zoo hier en daar gezellige avondjeB werden gehouden, kon en mocht Breukelen natuurlijk niet achterblijven. En zoo hebben dan ook wij zoo'n heerlijk avondje gehad door en met medewerking van den hoogedelgestr. heer kapt. Meywert en eenige andere heeren officieren, doch niet het minst heeft er toe bijgedragen „de dichter- zanger van het Kraaiennest". Met zijn pracht programma heeft hij ons een onvergetelijken avond bezorgd. Daarvoor een driewerf hoezee! Doch een woord van dank mag zeker ook niet worden onthouden aan een der heeren officieren, die door het zingen van schoone liederen, ons zeer aan zich beeft verplicht. Voor al bij het ten gehoore brengen van het Ma trozen-lied klopte ons bet hart met sneller slagen en al is het liedeken uit vroegeren tijd, de oude geest er in beschreven leeft nog steeds voort. Voor al het genotene onzen welgemeeaden dank en dat het niet de eerste en de laatste keer mag zijn is zeker wel de wensch van ons allen. EEN MATROOS. Wie komt eens naar Sprundel? De miliciens uit Sprundel („N. B.") schrijven ons „Bij het ontvangen van onze Soldatencourant hebben wij met genoegen gelezen dat er in ons land zooveel voor onze soldaten gedaan wordt; wij lazen ook o.a. dat er in verschillende plaat sen feestavonden georganiseerd zijn en steeds tot genoegen van alle militairen. Jammer vinden wij het echter dat wij hier aan de grens vergeten worden. Nu is ons beleefd verzoek aan enkele artisten die zich in dezen tijd zoo verdienstelijk maken, ook ons eens met een bezoek te willen vereeren. wat wij dan ten zeerste zullen waar- deeren. Hiermede meenen wij aan den wensch van alle collega's te hebben voldaan en ver blijven wij in afwachting De miliciens van het veldleger te Sprun del (N. B.). Militair vervoer. Mijnheer de Redacteur. Zooals u bekend zal zijn, reizen militairen tegen verminderde prijzen. Ik bedoel dan na tuurlijk lien die geen vry vervoer hebben. Nu wenschte ik toch wel even uwe aandacht te vestigen op de zonderlinge wijze waarop dit mijns inziens geregeld is. Een militair Rotter damAmsterdam kost f 0.91 (H. IJ. S.) Een militair RotterdamZaandam echter f 1.29, dat is dus voor 't traject ZaandamAmster dam heen en terug f 0.76. Een gewoon retour kost f 0.30. Temeer valt het verschil nog in 't oog wanneer n weet dat voor een militair RotterdamKrommenie f 1.13 wordt betaald. Meerdere voorbeelden zijn mij bekend, dat dit zoogenaamde goedlcoope vervoer duurder uit komt. Heeft men nu genoeg tijd op de verschil lende stations om zich opnieuw van een biljet tq voorzien dan ia 't euvel gemakkelijk te Op dappere wijze tracht Duitsche artillerie, onder liet vuur der Belgen, zich een weg te banen door onder water gezet terrein bij Termondo. voorkomen, maar mist men dien tijd dan reist men goedkoop-duur. U boJeefd dankend, Een L.-W. sergeant. Nieuwenhoorn, 19 Sept. Passen voor automobilisten. Men meldt aan de „N. Ct." uit Maastricht dd. 18 dezer: Heden worden alle auto's, die de stad aan de verschillende kanten binnen komen en niet van behoorlijke passen voorzien zijn, door een militair naar de hoofdwacht gebracht. Die pas sen moeten vertoonen het portret dor inzitten den, het merk van auto, nummer, enz. Heele files, waaronder vele Belgische, Btaan den geheelen dag bij de hoofdwacht. Er zal zeker een grondige reden zijn om die verscherpte controle toe te passen. Voor da militairen. Op verzoek van do centrale commissie voor ontspanning en ontwikkeling van gemobiliseer de troepen heeft zich, voor de provincie Noord- Holland een provinciale oommissie gevormd, De taak van de commissie zal bestaan in het zorgen in de geheele provincie Noord-Holland voor afleiding voor de gemobiliseerden, die tevens tot hun ontwikkeling zal kunnen leiden. Het secretariaat der commissie is gevestigd in het bureau der Volks-universiteit, N. Doelen straat 1214, te Amsterdam. Ook te Groningen heelt zich een provinciale commissie voor ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerde troepen gevormd. De heer Schel- tc-ma Jr., is secretaris. Te Apeldoorn 16 opgericht een comité voor ontwikkeling en ontspanning vnn militairen. Hot bestuur bestaat uit: mr. W. Roosmal© Nepveu, burgemeester van Apeldoorn en kolo nel Land, eere-voorzittor»A, E. Akkerhuys, voorzitter; D. J. Schuddebooro, secretaris, en mevrouw A. WegerifBreman, penningmeeste- Vraag om liederen. Er heerscht hier onder de landweerinfante- rie een goede geest en onder den marseh be staat' er veel lust tot zingen. Echter, door al len gekende, voor het marcheeren geschikte liederen ontbreken. Wanneer ik me niet vergis bestaat er bij het 7e reg. inf. te A'dam een boekje met der gelijke iederen. Weet de Redactie misschien mij een adres op te geven waar die boekjes te verkrijgen zijn en dan liefst met de muziek er bij. Kunnen er ook niet eenige van in de „Solda tencourant" worden afgedrukt. Beleefd verzoekt ondergeteekende op een en ander antwoord te mogen ontvangen. Bij voorbaat dankend, Uw dw. dn., L. BOOT. Sergt. 3e Cie. 40e Bat. Landw. Infanterie. Wij zullen onze kameradon van het 40 B. L.-I. trachten te helpen, maar publioeeren dit schrijven in ons blad omdat anderen mo gelijk beter dan wij den weg daartoe kennen. Een vraag om liederen mag niet. tevergeefs gesteld worden. Wij drukten in „De Soldaten- courant" er reeds eenige met muziek af. De vraag is nu in het bijzonder naar marschlie- deren. Wie helpt ons? Red. De mobilisatie verschillend bekeken. (Van milicien De Groot uit Noord-Brabant). Met verwondering heb 'k gezien, Wat in de „Standaard" staat te lezen. En dot er nu al miliciens Zich schromelijk gaan vervelen. Volgens 't blad was 't gewensoht Dat wij meer moeten exerceeren, Dan dadhten wijop den koop nog toe Eens netjes te defileeren. Wij worden juist genoeg gedrild, Om den gooien geest, er in te houden. Van vervelen is geen sprake hier, Daar kan de Standaard op vertrouwen, Misschien is de meening in 't Noorden dan, Dat wij hier altijd in ons nestje liggen Zooals een varken in 't hok, Mot een tiental jonge biggen. Maar in 't Zuiden van Noord-Brabant Zijn de oefeningsdagen mooi verdeeld. Den eenen dag een 20 kilometer, marschje Den anderen dag wat lichter, die de voeten heelt. Ook wordt gezorgd voor versnapering en ontspanning En gaan de dagen nog al snel voorbij. Hier ziet men groepen aan 't pandoeren, Daar voetballers en kaatsers zij aan zij. Lectuur is ook genoeg voorhanden, Do Soldaten-Courant doet er 't zijne toe; Sigaren worden gestuurd door alle st En wie zich overtuigen wil, rie hoe 't Zaakje hier marcheert En 'texerceeren ons niet is verleerd. Roerend zijn we 't eens met onze courant Van miliciens: die ons op gaan wekken Om voor den allergrootsten nood Een dubbeltje van ons tractementje af to trekken. Want dat er zooveel armoe wordt geleden, Gaat ons soldaten na aan 't hart. Elk ziet maar eens in zijn eigene omgeving En bij 't zien van hommer en gebrek lenig dan do smart. J. L. DE GROOT. Mobilisatiewee van twee dienstmeisjes. (Van den landweerman Rijntjo fon Heoch.) Naatje sprak, och Kaatje, Hoe meer ik thans van oorlog loos Hoorneer verdriet ik krijg van Keea Die stumper zit daai aan de grens; Tk wuet hoe zijn verdolde wensch In stilte door de troepen gaat En 't hoiuwóe Lu zijn harte slaat. Ik treur om Kaes. ik heb geen rust; Ik werk ge©n oogcnbLik mei lust. Ik gluurde in oorlogsnieuwtjes om En dan mevrouw, ook lang niet dom, Ziet aorsoh en zegt, „wel nare meid' Gij raakt de hcelo kluts zoo kwyt 'k Heb nooit op tiid het eten klaar En dikwijls is het half maar gaar. Vaak tafelmessen half verroest Mijnheer zijn schoenen ongepoetst. Geen bed nog 's avonds opgemaakt... Ja, alles wordt door mij verzaakt. En Kaatje antwoordde Naatje Ooh meid, ik weet er alles v:ui, Omdat ik ui ij deeg plaatsen kan In 't lot dat u zoo neerdrukt thans. Gij weet toch immers dat mijn Har» Nu ook daarginds rit ais soldaat; Ik deel dus ook in d'oorlogssiaatl Mynheer zr?gt dikwijls tot mevrouw; „Die oorlog zet toch wat op touw. Onri meid, rij heeft geen rust noch'duurt Zij ondergaat een heiwee-kuur. Had Ka maar geen verkeering meer, Of lag zij anders 't werk maar neorl" 'k Ben soms verboten op mijnheer. Ik zei eens tot hem op een keer Spreek jij mijnheer van heiwco-kuurl Stond gij eens zelf voor 't oorlogsvuur... Gelooft gij nel dat uwe vrouw Dan ook- gebracht word zeer in 't nauw! En zie je kind mijni^r die zweeg Toen hij mij in de gaten kreeg. Wij spreken van geepannen tijd, Van weten en ervaring, meid! Wij beiden kloppen op elkaar: Och', eindigdw die oorlog maar! "mi, H fen H. Vlieland, 17 Sept. 1914. Brief van een Jaloerschen landweer-sergeant aan zijn vrouw. Mobilisatie-Liedje van Landweer-Sergeant Henri Overduin.) Mijn lieve vrouw, mijn haricdief Zie hier mijn eersten langen brie/. Ik schrijf je gauw mijn lieve kind Je weet toch, hoe je wordt bemind Al door je man, je rechterhand, Die thans ra 't leger is sergeant. Hy, die jou eeuwig zijn zal trouw, Mijn schat, mijn lieve, beste vrouw. Maar lieve kind, 't moet mij van 't hart Er is iets wat mij plaagt en sart, Ik heb geloofd steeds aan je trouw Ik weet je beat mijn eigen vrouw Maar 't wil mij maar niet uit den zin Dat jij thans bent de vriends vriendin Van mijn patroon, die zoo aardig praat En hier in 't leger is soldaat. Maar kind, ik zeg vooruit, pas opl Begin niet met dien apenkop, Als burger heeft hij wel veel praa(t)B, Maar hier in dienst, ben ik zijn bjuta! Als ik maar 't allerminste merk Krijgt hij van mij het vuilsto werk. Dat valt hem zeker dan niet mee Dan moet hy boenen de W. C. Ik zeg dan met, mijnheer patroon Maak, als 't u blieft, dat zaakje schoon Maar ik zeg, kom hier die kerel gauw, Een beetje vlug of je krijgt een dauw, Zeg, zet eons eerst je petje goed En trek toch nieit zoo'n vieze snoet. Sta stil man, als ik met je praat In de houding, jij gewoon soldaat, Jij 'zult bier doen, wat ik beveel, Geen praatjes, want dat helpt niet veel Man, maak je jas van boven dicht Sta stil vent en gedaan je plicht, Jo neemt je boendertje ter hand Je werkt hier voor je Vaderland. Maak schoon die emmers, potverdrie 't Zijn de offers van de compagnie. Zoo moet hij volgen mijn bevel Voor hem geen lol. datSnap je wek Dus krijgt, mynheer patroon verlof En belt bij jou, geef hem een sof. Jransehe hulptroepen, a. g> ïoico's, het front marcheerende. Belgische infanterie bij hec Station van Me oh alen achter barricade op de Duitschers vurendu droeg tot het verkrijgen vau giften. Voorts word in eenige groote dagbladen meermalen een advertentie geplaatst, strekkende om de aandacht to vestigen op het gewichtige neven doel, door de commissie beoogd, n.l. bij te dra gen tot het beperken der werkloosheid onder de talrijke arbeiders in de sigarenfabrieken zoodat de oommissie werkzaam is in de lijn der „Steuncomités", en zelfs de taak der Comités tracht te verlichten, omdat werkloosheid voor komen beter is dan werkloosheid lenigen. Dankbaar werd erkend, dat de uitkomsten der- geldinzameling geenszins onbelangrijk zijn. Met waardeering werd herinnerd aan de giften van H. M. de Koningin-Moeder, en van de „Witte Sociëteit" te 's-Gnuvenhiage. Het beschikbare bedrag, na aftrek van nood zakelijke onkosten, was ongeveer f 6000. De hoofdsom ivas bereids aangewend tot het hestellen van pakjes sigaren (12 stuks) en aigareu met tabak (7 stuks plus 1 H.G. rook tabak! elk bestemd voor één militair. Ook werden een aantal doozen sigaretten resp. (zonder en met bijvoeging van een pakje tabak) aangeschaft. Het aantal in pakjes rer- werkto, ten deele ook ten geschenke ontvangen sigarenbedroeg ruim 2-20,000 stuks, terwijl ongeveer 680 KG. tabak was aangekocht. Met inbegrip van de sigaretten enz. is die hoe veelheid toereikend om 23,000 militairen ieder van één pakje te voorzien, Aan ruim 17,000 onderofficieren en soldaten zijn, of worden eerstdaags de pakjes aangeboden. Verschillen de grootere afdeolingen, en vooral zeer veel detachementen, in afgelegen oorden of in for ten verblijf houdende, zijn reeds in het bezit van een pakje. En de dankbetuigingen, die do oommissie van allo zijden toestroomen bewijzev ten duidelijkste hoezeer het geschenk wordt gewaardeerd. De commissie heeft de ©vertui ging, dat de geschonken giften in kooge mate strekken tot bevordering van den goeden geest onder den troep, en het moreel der van andere ontspanning verstoken militairen ver heffen. Versoliillende maatregelen werden door de commissie overwogen, om te trachten de be- lingstelling voor haar doel levendig te hou den, en verdere geldelijke bijdragen te ver krijgen. Sommige dier maatregelen zullen thans door het bestuur worden toegepast ol beproefd. Moge het Nederlandsolie Volk ook verder toonen voor deze zaak, die het belang der krijgsmacht ongetwijfeld ten zeerste bevordert, een goedgeefsch hart en eene milde hand to bezitten. Voorzitter der commissie is de heer W. G F. Snijders, luit.-generaal b, d., Pruisevinken- park 11, penningmeesteres mejuffrouw W. C G. Booms, Nassau laan 21 en secretaris de heei Z, Hoek, Waldeck Pyrmontkade 133, allen te 's-Gravenhage. Een beschouwing. Wil u mij vergunnen in uw veel gelezen blad de volgende beschouwingen op te nomen: Nu is in Europa do groote oorlog uitgebroken maar ons land was tob nog toe gelukkig ;in staar hare neutraliteit te bewaren, dank zij vooral do meesterlijke wijze waarop onze regeeriugsman- »en in dezen kritieken tijd hunne taak vervul len. Wel woixlt ons volk door de algeheel© mo bilisatie ook zwaar beproefd, evenwel is dit bij het grootere leed van andere Europeesche stap ten niet noemenswaard. Moge het bij do mobilisatie blijven! Van verschillende kanten is men liet hier over het algemeen eens, dat hoe langer de strijd zal durnn en hoe meer daar door de vorsöhiillende legers verzwakken,wij meer kans hebben er buiten te blijven, daar dan in verhouding ons leger des te sterker wordt en het gevaar ons als vijand mede te tellen daardoor grooter wordt. Dus een sterk leger is van belang. Nu bestaat er naar veler rroening een groote onbillijkheid, n.l. de loting. Ieder soldaat en ook ieder burger met wien men daarover spreekt is het er roerend mede eens, dat het tijd wordt dat de algemeene dienstplicht wet wordt. Welnu, daar het er vooral op aankomt een groot leger te hebben, waarom dan niet dadelijk deze algemeen»} dienstplicht ingevoerd, liefst met terugwer kende kracht? Hoeveel jonge mannen kunnen nu nog in eenige maanden wel zoo ver vóonge oefend worden, dat indien de nood aan den man komt, ze kun ram med© helpen het land to verdedigen. En de groote onbillijkheid is weg en het leger zal grootere kracht en opof feringsgezindheid erlangen. Evenwel er over spreken of schrijven dat deze toestand onge zond is helpt niet; d:e burgers die heb zalven ook inzien oproepen en vóóroefenen, dat is het werk. Ten slotte zou ik hier de allergrootste quaes- tde van het oogenblik willen bespreken. Ieder dien men hoort, öf Nederlander of Duitscher, en in Engeland en andore landen zal 't ook wel zoo zijn, zegt dat de oorlog een gruwel is. Zelfs Bismarck zou gezegd hebben, dat hij de groot ste aller gruwelen was. Weinul ieder denkt en praat aldus en tooh wordt er gevochten en slaat niemand de hand uit om het te doen ophou den. En weer zeg ik, laat ons niet langer pra ten of schrijven, maar laten we moeite doen den uitgebroken wereldbrand te blusschen. Men zal mij antwoorden, dat kan niemand, hij is nu eenmaal uitgebroken en moet zijn beloop hebben. Misschien zou het toch wel iemand kunnen. Indien eens Hare Majesteit, onze Koningin, die in geheel Europa bemind is, als vrouw, in naam der menschilieid aan de verschillende hoofden der oorlogvoerende staten verzocht naar Don Haag te komen, ten einde weer in naam der lijóende memschheid middelen te be spreken om tot een einde van den krijg te ge raken. Welk een mooie taak voor Hare Ma jesteit; wie kan het boter doen, zij als vrouw en bemind in heed Europa? Groningen. Een Landweerman. Uit Eindhoven. Wij ontleenen het volgende aan een uit Eindhoven ons toegezonden stukje: „Naar wij uit goede bron vernemen, zijn uitgenoodigd om als leden voor onze provincie zitting te nemen in de „Centrale Commissie voor ontwikkeling v,an militairen de Hoogedel gestrenge heeren mr. van Leeuwen te 's Bosch en mr. dr. Jan van Best te Eindhoven. Deze commissie heeft ten doel gelijk de naam uitdrukt te zorgen voor ontwikkelings cursussen, lessen, voordrachten enz. Voor de ontspanning der militairen te zegen wordt overgelaten aan de Militaire '1' liuizen. Ook in dit opzicht is Eindhoven weer een kostelijke nieuwe instelling rijker geworden. Bestond er reeds een militair tehuis van de Protestsudsche Jougelingenvereeniging te Stra tum en van de Gereformeerde gemeente in d. Willemstraat te dezer stede, een R. K. Mili tair Tehuis is thans gevestigd en mee reeds geopend in het Patronaategebouw dank zij de goede zorgen van de Wei-Eerwaarde Heeren Huijs (divisie-aalmoezenier) en Nabuiirs (bis schoppelijk aangesteld aalmoezenier) en dt Heeren mr, dr. van Best, de Leijor en Moonen. 't Ziet er gezellig en flink uit. Drie bi/Hards, veel gezelschapsspelen, grati6 veokon, gratis papier, enveloppen en briefkaar ten noodigen er de militairen gaarne naar toe. Ook lectuur matuur]ijk. Uit Hansweert. Een landweerman schrijft ons: „Van een der land weer bataljons, werd een detachement naar Handsweert gezonden onder commando van den Res. Eersten Luitenant Taxioma. De manschappen werden tijdelijk bij de burgerij ingekwartierd en later in een school gebouw en ooncertgebouw overgebracht, doch de ingezetenen bleven voor de voeding zorg dragen. De burgerij heeft tot op den dag van hexlen met lof fel ijken ijver haar best gedaan het den soldaten in alle opzichten naar den zin te maken en voorzeker, ik twijfel er niet aan of ze zal de soldaten zoo voorkomend mo gelijk blijven behandelen. Tb weet dan ook zeker dat. het geheele detachement met mij instemt, wanneer ik hij dezen in de „Soldatencourant" mijn hartelijksten dank betuig voor haar goede gezindheid ten opzichte van de manschappen. De oommandant heeft z;ch tot den Burge meester van Kruiningen, den Edelachtb. Heor Dominicus, en andere notabelen gewend met het doel: het stichten van een z.g. „cantine." Dit nu is met hun medewerking gelukt. (Aan genoemde heeren hartelijk dank voor hun be- langlooza hulp.) Een flink lokaal is gevonden, waarin o.m. ook een biljart en verder® spelen te vinden z\jneveneens verschillende kranten en tijdschriften. Voor het muzikale gedeelte zorgt een gramaphoou. De manschappen heb ben vrijen toegang. Nu hebben ze een lokaal, waar de avonden in genoeglijk samenzijn wor den doorgebracht, wat zeer te waardeeren is, nu de lange avonden aanbreken en het zeer wel kan gebeuren, dat de Europeesche oorlog, zo nog lang onder de wapenen zal houden. Zie hier een en ander aangaande het detache ment te Hansweert. H. Landweersoldaat, Hansweert. Waardeering. Men schrijft ons uit Leerdam: Op eene, voor den persoon In quaestie raadselachtige wijze, was het den korporaals en mansohappen eener tussohenbatterij be kend geworden, dat hun commandant, ser geant H., den 9den Sept. verjaarde. Dit moest wat geven. De verjaardag mocht niet onop gemerkt voorbijgaan. Er werd conferentie ge houden, terwijl de sergeant met 24 uur per missie waseen vrije collecte werd gehouden, waarvoor een cadeautje werd gekocht, hetgeen, namens allen, Woensdagmorgen vróeg door zijn hospita zou worden overhandigd. Besloten werd tevens, den commandant dien morgen feeste lijk in do batterij te ontvangen. Op een straatweg, welke naar Antwerpen leidt, zijn militairen bezig met liet op breken van den weg. De keien worden tot baricades opgestapeld om den opmarscb van fjiandeljjke troepen te bemoeileken

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3