TEI MARSCH l Co. Laatste Berichten. A. A. KNUYVER ZONEN, STAMZANG. Correspondentie. Gemengd Nieuws. Allerlei. ADVERTENT! EN. SPAARBANK STAD AMSTERDAM flfe A. VAM HATTEM J«-ZN. W. J. VAN HEYNSBERGEN, Rotterdam. FIJNE VERDUURZAME VLEESCHWAREN. IDE: SOLiDATEKTCOURAKTT van Vrijdag: 1S September 1914. Woorden van W. H. Kirberger. Breed en krachtig. ZANG Muziek van George Beijerle. PIANO 1. Hier woont een volk van on den stam, Het 2. Met ben - ke - laar en storm - ram Weer- -i geen dwing - lan - dij. Het is het Spaansch ge - weid. Wie tart -N- ELier woont een volk van ouden stam. Het duldt geen dwingelandij, Het is in worstelstrijd, gehard; Hat stoere volk zijn wij. Mot beukelaar en stormram "Weerstond het Spaansdh geweld. "Wie tart vergeefs zijn heldenmoed' Op zee of in het veld In tadhtig jaren langen strijd Verkropte het zijn lot, Wie is er die nog roekeloos Met onze vrijheid spot? Oranjes geest, Oranjes hand Wijst op ons grootsch verleen, Het vuurt ons aan, dreigt er gevaar, Zijt helden als voorheen. De behaard uit Oranjesschild Bewaakt met soherpen Mauw De driekleur van ons Vaderland; Ons rood, ons wit, ons blauw. Bigt ooit een vijand op den loer, Die aast op onzen val, Met God voor onze Koningin Staan wij in oorlog pa/L. Klinkt oorlogskreet, schalt krijgstrompet, Wij zweren hou en trou Den standaard van ons Vorstenhuis Wilhelmus van Nassau, Hier woont een volk van ouden stam. Het duldt geen slavernij, Het is in worstelstrijd gehard Dat stoere volk zijn wij. Op ten strijde? (Van een milicien-korporaal.) De klokken beginnen te luiden, Wat zal dat beduiden: Zou het oorlog vrezen Ons dorpje gaat vreezen. Op jongens en mannen, naar 't garnizoen, Wia weet wa,t er is te doen; Misschien moeten wij ten strijd Voor Neêrlands vrijheid. Afsoh'eïd genomen van huis en haard Gaan wij 'heen. niet bewaard. Wij staan zeker, vast en pal En roepen: Neerland bovenall Van 't garnizoen gaat het-heen, Naar Apeldoorn's beem, Maar hier is nog rust en vree Gelukkig nog geen oorlog, hoezeel Al woeden om ons heen vuur ten vla-rü En valt er zoo menig man. Wij kunnen nog rustig zijn Van ons viel er nog niet een. En moeten wij eenmaal ten strijd Wij zijn onzen durf nog niet kwijt. Wij staan pal, man aan man. Bn roepen, wie durft Neerland .an. Eon Milicien Korporaal. Krijgslied. (Van den milicien Bergman.) Voor Vaderland en Koningin Voor Hollands Leeuwenvaan, Voor eigen haard en woning Neem ik de wapens aan. Te wapen, op! te wapen! Op, helden! in 't geweer! Geen Hollandsch hart kan slapen, Waar Koningin roept en eer. Welaan, welaan, welaan! Aan plicht en eer voldaan, Voor Vaderland en Koningin Neem ik de wapens aan. En Vaderland en Koningin, En Hollands Leeuwenvaan, Vereiseht zijn trouwhetooning Om roevers at te slaan. Te wapen, op! te wapen 1 Op, helden!"in 't geweer! Geen Hollandsch hart gaat slapen, Waar Koningin roept om eer» Welaan, welaan, welaan! Voor Vaderland en Koningin'! Om den vijand af te slaan. Eoept Vaderland en Koningin, En Hollands Leeuwenvaan Hoe schoon is mijn belooning, Voor hen ten strijd, te gaanl Te wapen, op! te wapen, Op dapperen! in 't geweer, Geen Hollandsch hart mag slapen, Waar Koningin roept voor eer, Welaan, welaan, welaan! Aon plicht en eer voldaan! Voor Vaderland en Koningin Wil ik ten strijde gaan. Bij Vaderland en Koningin. En Hollands Leeuwenvaan, Vindt dapperheid bekroning. Te wapen, op! te wapen 1 Op, makkers! in 't geweer! Geen Hollandsch hart gaat slapen, En redt zoo Hollands eer. Welaan, welaan, welaan! Aan plicht en eer voldaan! Voor Vaderland, en Koningin! Zal ik ten strijde gaan. Milicien BERGMAN. De Laatste gang. (Van Korporaal De B.) t)e"stoet gaat statig en traag af, Met trommelslag bij zomerdag. Daarachter officier in rijk gewaad, En rijen soldaten langsheen de straat. En verre neven, zij kenden hem nauw', Gaan alle daarachter in grooten rouw. En nu een trouw verkleefd gemoed, Zijn lief meisje volgt den stoet. Die hem gevolgd heeft overal, Die in het graf hem volgen zal. Dia hem in smart heeft opgebeurd; Die om zijn droefheid heeft getreurd, Die in den krijg terzij hem stond, En nachten waakte bij zijn spond. Die over het doodsbed neergebukt, Het laatst zijn handen heeft gedrukt. Zij gaat verloren in 't volksgewoel, En niemand kent haar smartgevoel. De lijkstoet komt op 't veld der dood; Waar allen rusten, klein en groot. Men stoot elkaar, men dringt vooruit; Men trapt het stille kerkhofkruid. Daar leest men lange lijkreên af. En schiet nog in het open graf. De stoet verspreidt zich, 't graf gaat dicht. Nu waait het laatste vaandel heen, En ach het lieve meisje, zij staat alleem Daar in dat graf vol stillen rouw, Blijft liefde en droefheid eeuwig trouw: Ode aan den Stroozak. (Van sergeant Overduin.)' Gij stroozak, schoonste zak der zakken U is thans dit lied gewijd, Zoo vaak gevuld met groffe takken, En toch bemind ten allen tijd. Voor mij in dienst zijt gij de beste, Gij prachtstuk uit dhz© chambrée, Ik neem u nog ten langen leste Als burger naar mijn woning mee. Toen ik als big voor 'teerst kwam dienen, Och, voelde ik mij lang niet wel, Ik kon van weemoed dikwijls grienen Het leven leek mij vaak een hel. Maar dan als troost voor al mijn treuren Vond ik een waar vriend, steeds gereed, Dat waart gij, stroozak zonder scheuren, Zoo heerlijk dik gevuld en breed. Als ik voor 'teerst in dienst moest maffen, Werd gij, stroozak, mij toegezegd, Toen dacht ik, 't is een straf der straffen Als je op zoo'n ding wordt neergelegd. Ge waart to dik om op te liggen, Ge waart zoo hard, ge waart zoo rond, Zoodat ik met nog andre biggen. Wel tien keer rolde op den grond. Doch dan zijn wij op u gaan stampen, Het trappen werden wij niet zat, Wij lachten ons daarbij do krampen Wij maakten u heel aardig plat. Wij vormden u naar ons genoegen En schreeuwden dan, 'tleek wel een hel En na dat dansen en dat zwoegen Kreegt gij een elegant model. Doch hebt gij mij ook vaak bedrogen, Gij stroobos in een langen zak, Vaak ben ik onder u gevlogen Als ik zoo sliep op mijn gemak. Gij hadt iets aardigs toch vergeten, Gij hadt mij toch nog niet geleerd. Dat elk soldaat het eerst moet vreten, Dat hij des nachts wel wordt gekeerd! Jk weet nog goed, hoe een paar heeren Des nachts jou hebben aangepakt, Dat noemden ze mij even keeren Op 't ijzeren raam werd ik gesmakt. Ik sprong toen op, 'k leek wel bezeten, Ik viel van angst toon bijna flauw, Die lol, die zal ik nooit vergeten, Mijn heelo rug was bont en blauw! Maar toch, gij stroozak, zak der zakken, Op u wordt vast geen mensch erg kwaad, Gij zijt de grootste der gemakken Van elk rechtgeaard soldaat. Al werd ik ook in stille nachten Hardhandig onder u gegooid, Nimmer gaat gij uit mijn gedachten, Gii, stroozak, u vergeet ik nooit! HENRI OVERDUIN. Overpeinzing van een mil. kustwachter. Wijze: ,,Ons hutje hij de zee". (Van een kustwacht uit Zeeland.) Als ik sta op Zeelands duinen En overzie de blauwe zee Wordt het mij- soms vreemd te moede Als ik denk aan mijn woonstee, Aan mijn vrouw en mijne Icind'ren, Die thuis zitten gansch. alleen, Maar 't kan ons niet zoo sterk hindren )bis Daar gebrek wordt niet geleên, bis II. Mobiliseeren is vervelend 't Is een werk van taai geduld, Maar we willen er ons in schikken Want het is niot Neêrlands schuld. Daarom mannen, moed gehouden, Houd de wacht trouw bij den mast Laat ons flink de kust bewaken bis Zooals aan Neêrlands kustwacht past. bis Hl. En wanneer dit weer is geleden Wij tehuis weer saam vergaard En gezellig zitten kouten Bij de schemering van den haard, En wij dan zoo zitten denken Aan de dagen van weleer Neêrlands neutraliteit bewaard bleef bis Was voor ons de grootste eer. bis IV. En dan denk ik vol van achting Aan de vrienden der militair, Die belangstelling voor ons toonden 't Kwam van dichtbij en van ver. Daarom mannen aangetreden, 'n .Saluut voor do stouncomité's En voor allo verdre vrienden bis Neem ons beste wenschen meê. bis R. fen Heech. ,,Leve het Vaderland" is in No. 13 geplaatst. Het toegezonden ge drukte gedicht is veel te lang. Later weer eens iets, s.v.p. kort, van uw hand. Velen wachten nog op plaatsing. Red. Milicien v. d. L. 136 R. en E. do V. dot. vest.-art. Vlieland. Kamera den, dichten is een moeilijk vak, vooral om het kort en goed te doen. De eerste penne- vruchten waren lang niet kwaad, maar we vonden het beter dezo eerste gedichten nog niet af te drukken. Zeer vele, ons vroeger toegestuurd, en kort van inhoud, wachten nog op een plaatsje. Later gaat dat wel beter. Red. Landweerman, Den Helder. Wij gelooven beter te doen uw stukje niet te plaat sen. Zulk een grtïde toestand is gelukkig re gel. Anders zou het uitzondering lijken. Maar wij zijn u voor uw schrijven zeer dankbaar, omdat de kameraadschappelijke geest er zoo duidelijk uit spreekt. ^Red. Milicien Kustwachter in het Zuilten. Wel bedankt voor je vriendelijken brief. Maar de ,,Soldatencourant" kan niet alles weten. En nog veel minder kan de Re dactie den dienst uitmaken. Daar zijn wij ook niet voor en da.t weten de jongens ook wel. Kijk eens, als jullie met permissie gaan, reken dan te voren eens nauwkeurig uit zooals go a.l gedaan hebt -hoeveel tijd er hij de familie overblijft als de rois zoo lang is.Spreek er dan met je commandant, je onmiddellijken chtef over, want hij alleen kan de eisehen van den dienst beoordeelen. Daar weten wij niets van. Houd den kop op, kameraad! jonge, 't is al zoo'n buitengewoon geluk, dat er in ons land van het gaan met permissie gesproken kan worden I Om wat meer of minder moeten wo nu niet onze goede en gelukkige stemming gaan "bedervten. Eed. A. Bes se, A lp hen. Er zijn twee com missies, die voor sigaren, enz. zorgen. De eene onder presidium van luitenant-generaal W. G. F. Snijders, Prinse Vinkenpark 11. Den Haag. Dte anders commissie hoeft haar secretariaat Rokin 4a., Amsterdam. Red. v. Triest, K. R. Nijmegen. De door u bedoelde zaak, moet per request aan den Minister van Koloniën worden verzocht. Red. Sport. De ZwaluwenHaarlemsche militairen. De Zwaluwe nH aarlemsche militai ren. Zondag a.s. zal in het Stadion te Amster dam een zeer belangrijke voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen do Zwaluwen en do Haarlemsche militairen, bestaande uit uitslui tend le klasse spelers, terwijl voor de Zwnlu-' wen de bekende internationale Göbel, Mc. Bouvy, Mannus Francken en P. Bouman be reids een uitnoodiging tot spelen hebben aan genomen. De definitieve samenstelling der beide elftallen zal spoedig bekend gemaakt worden. De ontvangsten zullen gelijkelijk worden ver deeld tusschen de militaire en nationale steun- comité's. Do wedstrijd neemt om 2.30 uur een aanvang. Vooraf wordt een demonstratie ge gevendoor een 4-tal politiehonden, in dienst van het Roode Kruis, opgeleid door Amster- damsche politie-ambtenaren. Doodslag te Amsterdam. In een der stallen van het' abattoir te Am sterdam is dezer dagen een zwerver, H. Piersma, dood gevonden. Het volgende wordt omtrent deze zaak ge meld Maandagavond zat Piersma, een man van 65 jaar, die nog al gebruik maakte vau sterken drank, in beschonken toestand op een kist in een van de stallen. Daar werd hij aan getroffen door den 29-jarigen „noodslager" A. H. W. Deze bracht een kat in den stal, waartegen zich de dronken P. verzette. Er ontstond twist, waarbij de noodslager van zijn mes ge bruik maakte en den ander een steek in de borst toebracht. Hij verwijderde zich toen, niet weten.de en ook niet vermoedende, dat de verwonding doodelijk was. Dat bleek eerst later, te ongeveer tien uur, toen een nacht waker den gewonde vond, zittende tegen do trap, die naar zijn slaapzolder leidde, Hij was doodgebloed. Toen een dokter den dood had geconstateerd, hoeft de hoofdinspecteur, chef van de afdeeling aan het bureau Kattenburgergracht, het ge beurde onderzocht. Al spoedig viel de verden king de dader te zijn op A. H. W., omdat an doren iets van de kattenruzie gehoord hadden, al was dan ook nieniand daarvan getuige ge weest. Aanvankelijk ontkende hij, maar na den nacht op het bureau te zijn gehouden, heeft hij de geheele toedracht medegedeeld en ook be kend, in zijn drift den ander een steek met het' mes te hebben toegebracht. Aanpakken. Men schrijft aan de N. Zï. Ct. uit Amster dam: Je moet nu maar je handen uit de mouwen steken. Alleen dan kom je door dezo treurig© tijden lieen. Je moet echt op z'n Amerikaansch aanpakken. Niet vragen, of dat nu wel voor je geschikt is, of je eigenlijk niet ergens anders voor in de wieg bent gelegd. Je moet doen. En vooral niet hot hoofd laten hangen. Hier in Amsterdam beleven wo eiken dag iets bijzonders. Voor enkele dagen kregen we een werktuig kundig ingenieur op bezoek, die met de Gra phic' "colporteerde. Hij vortolde, dat hij twee dagen in de week colporteur was. Hij verdiende dan gemiddeld 2 per dag. Drie dagen in de week liep hij voor een begrafenisfonds, waar mee hij dan 1.-50 per dag verdiende. Zater dagsavonds was hij pianist in een volkscafé. Zqndags rustte hij. Den Zaterdagochtend inoest hij nu alleen nog productief zien to ma ken, maar hij had veel kans dan een uur les te geven aan iemand, die voor een acte M. 0. wiskunde studeerde; daarmee zou hij dan 2.50 per uur verdienen, en zou hij als pianist verdiende hij een rijksdaalder een totaal inkomen hebben van ongeveer 13.50. De ingenieur was een flinke vent. Hij was er van overtuigd, te moeten aanpakken. Van i 13 50 kon "hij in zijn eentje wel eenvoudig leven. Zoo zjjn er meer. Menig heer heeft thans een pet opgezet, en loopt achter een kar, of tracht kranten aan den man te brongen. Waarvoor zou hij zich schamen Geen vorstan- djg mensch zal hem er scheef om aanzien. Een moedige daad. Een der uit Leuven verbannenen, do lieer mr. Dubois, advocaat in de verwoeste stad, had zich door een vlucht naar Ter-Neuzen aan den dood weten te onttrekken, echter niet dan nadat hij op het station van zijn woonplaats evenals zoovele andereu, van zijn echtgenoote was gescheiden. In Ter-Neuzen zocht hij iemand, die bereid was om naar het lot zijner vrouw een onderzoek in te stollen en vond dezen in den klompenmaker Jan v. d. Linde, die zich van dë noodige papieren voorzag en toen over Vlissingen naar Tilburg reisde, om van daar per rijwiel België in te trekken. Na te Herenthals door de Belgische soldaten te zijn aangehouden en eerst nadat een bekende van mr. Dubois hem geholpen had, wederom in vrij heid te zijn gesteld, werd hem gezegd naar Lier te rijden. Dit was niet zijn bedoeling en liij' reed. daarom naar Moll, om den volgenden dag tusschen het Belgische en Duitsche leger door naar Leuven te trappen, waarbij hij nog een paar maal door gendarmes mot de revolver op de borst, werd gedwongen af te stappen. Te Leuven vond hij' spoedig de vrouw van den ad vocaat, die met hem per rijwiel naar Turnhout ging, van waaruit Tilburg bereikt werd. D,e klompenmaker was ongewapend. Hij kende de streek omdat hij meermalen aan wielerwedstrij den lieeft deelgenomen. Een goede belooning volgde begrijpelijkerwijze op deze moedigo daad. Do zoon van Delcassé krijgsgevangen. De zoon van den Franscbon minister van Oorlog, Delcassé, word als krijgsgevangene naar HaHe overgebracht. Eenlgo eenvoudige middeltjes om zich te oriënteeren. Een enkelen keer wordt mon overvallen door eon mist, die zoo dicht is dat men geen 25 centimeter vooruit kan zien. Schrijver dezer herinnert zich zulk een mist terwijl hij ging over het Boymansplein te Rotterdam. Alle rijtuigen en voetgangers stonden stil, totdat na 20 minuten de mist weer verdween. Hij zelf was gehaast en liep °P den tast voort. Na een paar maal tegen een paard en eens tegen een kar te zijn opgeloopen, was hij den koers kwijt. Hij ging toen plat op den grond liggen, waardoor hij den weg goed kon zien. Het "bleek hem dat hij 45 graden was afgedwaald en dat eon volgende voetstap hem in het water zon hebben doen belanden. De dikste mist laat altijd en kele centimeters boven den grond vrij. Men weet of men naar West of Oost, Zuid of Noord moet gaan, en men beeft alvorens den marsch te aanvaarden, gezien hoe de windrichting is. Et is echter slechts weinig wind en alsdan kan men niet weten uit welke richting zij komt. Men bevochtigt nu den geheelen wijsvinger en steekt dezen in de hoogte. Dadelijk zal men aan eene zij de koude gevoelen, eene koude die veroor zaakt wordt door de verdamping van het vocht. De wind komt van den kant, die koud wordt. Is men in een bosch verdwaald, dan heeft men van nature de neiging in een wijden cirkel rond te loopen. Dit algemeen be kend verschijnsel wordt gemakkelijk ver- Jdaard door het feit dat ieder persoon jietzij rechts, hetzij links is en dat daarom zijn rechter- respectievelijk linker-been, een heel klein weinigje langer ié dan het ande re, waardoor de rechter- respectievelijk linker-stap iets grooter is dan de andere, wanneer niet instinctmatig dit gebrek wordt tegengegaan. In ons-gedeelte van Europa zrjn de bos- schen nooit zóó groot, of men komt binnen enkele uren aan het einde, indien men slechts zorg draagt steeds dezelfde richting te volgen. Dit nu is gemakkelijk genoeg, wanneer men slechts weet dat alle min .of moer vrijstaande boomen aan dezelfde zijde een uitslag vertoonen, soms i-s het mos, een andermaal groenen uitslag of ook wel eenvoudig maar eene donkere kleur. De zijde waaraan de boomen dien uitslag ver toonen is de zijde van den in die streek overheerschenden wind, in ons eigen land dus west. Vindt men nu de uitgeslagen kant der boomen 6teeds aan dezelfde zijde dan loopt men rechtuit en moet men dus het eind van het bosch bereiken. Kan men op den dag de zon zien, dan is het al heel gemakkelijk den weg te vinden, als men slechts, bedenkt dat de zon staat als volgt: 6 uur v.m. oost; 12 uur zuid; 6 uur n.m. west. Dat wil zeggen die uren zijn volkomen juist voor den zonnetijd. Wij zotten onze klokken echter op den middel baren tijd en daardoor zal de zon door gaands niet precies te 6 uur in'het oosten, 12 uur in het zuiden, 6 uur in het westen staan. Dat verschil is echter niet zoo groot dat daardoor voor een praktisch doel eenige moeilijkheid zou ontstaan. Soldaten-Humor. Een landweer-soldaat die sinds zes maanden werkloos was, is met de mobilisatie opgeroepen. Eonigen tijd nadat hij onder de wapenen is, rukt hij mee uit in volle veldtenu, ransel met rol er op en gevulde patroontasch. Plotseling stuift de kapitein op hem af en vraagt hem waarom hij in het gelid loopt te lachen. „Wel, kapitein is zijn antwoord, zes maanden lang heb ik naar één patroon ge zocht en nn heb ik er opeens meer dan me lief zijn Vrij vorvoer van verlofgangers. Wij lezen in de ,,N. Rott. Ct. De minister van oorlog heeft ter zake van het vrij vervoer van verlofgangers op de spoorwegen nader bepaald, dat voor het afgeven van kostelooze vervoerbewijzen goon bewijzen van onvermogen moeten worden vereisebt en dat de beoordeeling van de wettigheid van een verzoek om een dusdanig vervoersbewijs geheel berust bij den onmiddellijken militairen chef.. Opstand op Djllolo. Het „Hbld." van Maandagavond bevatte een Reuter-telegram, meldondo dat op Djilo- lo i Dde residentie Ternate (Molukkevft een opstand is uitgebroken.. De civiele gezag hebber Agerbeek zou zijn vermoord, drie politieboambten en een soldaat gedood en twee soldaten gewond. Dit bericht werd bevestigd door een uit Indië bij het Ministerie van Koloniën ont vangen telegram, dat echter niet in de Staatscourant is verschenen. Gisteravond werd door Reuter geseind dat de opstand van kleinen omvang is en ver band houdt met ontevredenheid over be lastingen en heerendiensten. In het Reuter-telegram werd verder ge meld, dat de „adsistent districtsofficier"°is gereddat de resident naar Djilolo is ver trokken en de militaire commandant ver sterking heeft aangevraagd. De N. R. Ct. vertaalde adsistent districtsofficier door ci viel gezaghebber in de afdeeling Halma- hera is als zoodanig geplaatst dé heer A. P. Romswinkel<) Vanochtend deelden een Reuter-tele gram medo, dat luitenant Ouwei-ling en een Europeesch sergeant gedood zouden zijn en de resident op Djilolo aangekomen is. Op ons verzoek om inlichtingen te '3-Gra- venhage deelde men ons mede dat bij de Regeering bericht is ingekomen dat contro leur Agerbeek en luitenant Ouwerling zijn gedood, terwijl sergeant Van Wort zwaar gewond is. Een holen ontvangen telegram meldt nog, dat verkenningstrospen en Hr. Ms. „Tromp" naar Ternate gezonden zijn. De sleepboot Holland. Men meldt aan de „N. Cfc.": Volgens oen van den Nederlandscken gezant te Konstantinopel via het ministerie van Bui- tenlandscke Zaken ontvangen telegram pas seerde de Nederlandsclie sleepboot „Holland" mot drijvend© kraan op sleeptouw van Am sterdam naar Odessa bestemd, gisteren de Dardanelles Alles wel. Het blijkt dat de sleepboot minstens 10 dagon voor de Straat werd opgehouden alvorens toegang werd ver leend. De „Noordam". Zooeven twam te Rotterdam het bericht in, dat bet stoomschip „Noordam" der Holland Amerikalijn, dat sedert 10 dezer te Queenstown lag, na derwaarts te zijn opgebracht, verlof heeft gekregen de reis naar Rotterdam voort te zetten zonder dat van de lading iets gelost behoefde te worden. AFRIKA. KAAPSTAD, 16 September. De Boerengeneraal De la Rey, die bekend is uit den Zuid-Afrikaanscken oorlog, werd bij ongeluk gedood, bij Johannesburg. KAAPSTAD, 16 September. Toen generaal De la Rey gisteravond met generaal Beyers per auto naar huis reed, ontmoetten zij een auto met politiebeamb ten, die op den straatweg surveilleerden te gen plunderaars. De sommatie om te stop pen werd niet opgevolgd; de politie schoot daarop, en generaal De la Rey werd in het hart getroffen. Het gebeurde beeft in het land groote ontsteltenis gewekt. [Jacobus Herklaas de la Rey, in den regel „Oom Koos" genaamd, was geboren 22 October 1S44 in den Oranje Vrij straat, en had sedert 1893 zitting voor Lichtenburg in den Eersten Volksraad der Zuid-Afri- kaansche Republiek. Hij was een vriend van generaal Joubert en werd bij het uit- brekon van den oorlog met Engeland tot generaal benoemd. In October 1899 viel hij in het noord oosten der Kaapkolonie, en leverde op 12 en 13 October het eerste gevecht bij Kraai- pan. Toen streed hij onder Cronjé in het westen, waar hij op 28 November in het on besliste gevecht bij de Modderrivier zijn oudsten zoon verloor. Hij poogde in het ge vecht bij Paarden'berg Cronjé's gevangen neming te verhinderen, doch slaagde daar in evenmin, als in het tegengaan van den opmarsch der Engelschen, Op 11 Juli 1900 nam hij bij Nitralsnek 5 compagnieën, 1 esc-adron en 2 kanonnen van Baden Powell gevangen. Bij de reorganisatie van den tegenstand door Louis Botha tot generaal-assistent van den commandant en tot lid der regeer in/ benoemd, werd hem de zorg voor de verde diging van west-Transvaal toevertrouwd, waar hij, bijgestaan door Smuts, spoedig 7000 man onder de wapens bracht. Op 13 December 1900 versloeg hij de Engelschen onder generaal Clements bij Nooitgodacht, op 31 Januari 1901 dwong hij den post bij Modderfontein tot de over gave, en versloeg de Engelschen op 20 Fe bruari bij Hartebeestfonteindorh hij verloor in een gevecht bij Vespa op 24 Maart 9 kanonnen en 170 man. Weldra herstelde oom Koos zich weder en sloeg op 29 Mei generaal Dixon bij Blalc- fontein. In September veroverde hij bij Pre toria een Engeische batterij en sloeg op 24 October kolonel Donon bij Klein-fontein. Maar zijn schitterendste overwinningen behaalde hij in Februari 1902 bij IJzer- spruit op kolonel Anderson, en op 7 Maart bij Klerksdorp op Lord Methuen, die ge wond in zijn handen viel, doch dien hij we der in vrijheid stelde. Nadat de vrede bij Vereeniging was geslo ten (31 Mei 1902) bezocht De la Rey met Louis Botha en De Wet Europa. Sedert eenige jaren was hij lid van den Senaat van Zuid-Afrikadaar hield hij voor eéni'ge dagen nog de redevoering, waarin hij zeide: dat hij tienmaal liever onder En geische dan onder Duitsche heerschappij zou willen leven. Thans heeft hij bij een ongeluk het leven verloren. Red. S. C. DU1TSCHLAND. Officieuze Duitsche berichten In het oosten. BERLIJN, 16 September. (E i g e n b e- richt.) Officieus wordt gemold: De ge neraal Von Hindenburg heeft zijn taak schitterend volvoerd. Hij heeft nog niot to paard gozeten, wijl hij door galsteenen ver hinderd wordt te rijden hij heeft zijn ope raties geleid uit de spoorwegcoupé of uit zijn kamer, en volgt de bewegingen van het leger in een automobiel. Hem was de zware taak opgedragen dë Russen, die van twee zijden in Oost-Pruisen waren binnenge drongen, terug te slaan. Ten zuiden van de Masurische meren stond het Russische Narefleger, vijf leger korpsen en drie cavalerie-divisie6 en noor delijk daarvan het Wilna-leger, vier leger korpsen, twee reserve-divisies, vijf cavale- rie-divisies, te zamen 200,000 man. Het Naref-leger werd op 29 Augustus bij Tannenberg beslissend, verslagen. Het ver loor de geheele artillerie na meer dan 500 stukken geschut en 92.000 gevangenen. Toen greep Hindenburg het Wilna-leger aan, eerst den linkervleugel, dien hij ver sloeg, zoodat hem de weg naar den rug van het Russische leger open stond. Rus land zag dit gevaar in, en zond het Grodno- reserveleger, uit drie legerkorpsen bestaan de, bier tegen de Duitschers af. Dit Grodno-leger werd bij Lyck geslagen en de aanval op het Wilna-leger voortgezet. Moer dan 150 kanonnen werden genomen en 30.000 gevangenen werden gemaakt, zoo dat nagenoeg twee legerkorpsen en de ge heele artillerie der Russen was genomen. Dit werd volvoerd over oen front van 100 K.M., waarbij de Duitsche infanterie in vier op elkaar volgende dagen 150 K.'M. moest afleggen. Hindenburg sloeg 12 Russische armee- korpsen en 8 cavalerie-divisies, c gevoer van het gehoele Russische veldleger. VOOR DE (opgerecht in 1846). HOOFDBÜRËflÜ SIngeS 544-546. Geopend: eiken werkdag van des morgens half 10 tob des avonds half 9 uur. BIJBÜREAÜX: Bloemgracht 33 Haarlemmerplein 4 Bilderdijkstraat IS4 Ceintuurhaan 13 9 „Zeemanshuis" Kadijksplein 8 Ie w. Swindensiraat IS Brederodestraat 103 geopend eiken werkdag des morgens van half 10 tob half 1 en des avonds van half 7 tot half 9 uur. Mr. H. J. J. POST, Directeur Rijksleverancier CAKESFABRIEK „DE KORENAAR" Telefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhaven 58-60-68 Scheepsbeschuit - Leger- beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA A V H Gedeponeerd Merk Koninklijke Fahrtek van Militaire Passementerieën, Gouden en Zilveren Borduurwerk, Gaionweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. Telefoon Intorcomm. 857. Hofleveranciers en aan dep. v. Oorlog. 'T BESTE JV1ERKÜ! Bofmrandm van H. H. M. M. de Koningin <i» Koningin-Moeder en vin Z. K. K. Print Hendrik der Nederlanden. Gedempte Raamstraat 11 12, den Haag. jyhutaire Équipementen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4