OP ZEE. £2 DE S03jDA.TEWC0URi5LN,T' van detg" 10 September 10 14. We hebben 't reeds meer gezegd: het is heel moeilijk zioh uit de telegrafische bo- ■richton een volkomen beeld van den toe stand to vormen. Waar geen oorresponden ten aan het front worden toegelaten, be zien de officieel© berichten uiteraard den toestand ©enigszins van den mooisten kant. Ieder land is trotech op zijn eigen zegepra len en bazuint die uit en begaat daarbij ongemerkt oenigo overdrijvingieder land ook verborgt bet liefst een nederlaag. Zoo doen wij du6 goed de officieole modedee- lingeu met oen critisch oog te beschouwen. Dan echter treft liet ons wel, dat van het westelijk oorlogsterrein zoo goed ak geen andere berichten komen dan van Fran- scbe en Engelscbe zijde, berichten, die al door spreken van den terugtocht der Duit- 6chers. Uit Berlijn daarentegen is men zeer sober met de mededeelingen. Een rap port uit het groote hoofdkwartier van Dins dagavond bijv. meldt alleen, dat er woe dend gestreden is, dat de Duitsche wape nen gedeeltelijk sucessen hebben behaald, doch dat de slag nog onbeslist is. Waar nu de Fransche berichten al sedert dagen spreken van den terugtocht der Duit- sehera, moeten we daaraan natuurlijk wel gelooven. Te meer, omdat Amiens weer ver laten is door de Duitschers, de Franschen Soissons en Reims hernamen en zij zelfs in de laatste stad hun hoofdkwartier vestig den. Dit bewijst wel een vooruitgaande be weging der Fransche legers en dat is de hoofdzaak. Verslagen zijn de Duitschers zeker nog lang niet, maar zij hebben dit maal, over een lange lijn, klappen gehad van de bon-dgenooten. Vooral op de linie ten noorden van Parijs tot bij Verdun. Aan de grens van Elzas- Lotharingen is de toestand niet zoo duide lijk. Daar houden de Duitschers, onder den kroonprins, beter stand en ze zijn er blijk baar nog altijd niet teruggedrongen in hun eigen land, al zijn eenige reeds veroverde plaatsen in de streek weer in handen der Franschen gevallen. De vervolging door deze laatsten kan hier ook niet zoo intens zijn, omdat aan den overkant der grens de sterke vesting Motz dreigt, en de Franschen met de verovering daarvan op zijn minst even veel moeite zullen hebben als de Duitschers tot nu toe met Verdun. Op het Oostelijk oorlogsberrein is het blijkbaar wat stiller geworden. In Galicië, het Oostenrijksche land, dat vroeger een deel was van het koninkrijk Polen, rukken de Russen na de verovering van Lemberg nog maar steeds voort. Ook daar is de groote slag al sedert een dag of tien aan den gang. De Oostenrijkers hebben er groote verliezen te boeken en zijn op den terugtocht. Indien dat zoo voortgaat,kan men werkelijk spoedig spreken van het verslagen zijn van het Oos tenrijksche leger daar. Verder naar 't noorden, aan de Russisch- Pruisische grens, vierden de Duitschers triomfen. Generaal Hindenburg is daar de man, die de Russen terugjoeg en niet minder dan 90,000 man krijgsgevangenen maakte, volgens de Duitsche berichten. Nu echter wordt officieel uit Berlijn gemeld: „Het leger van Hindenburg heeft de vervolging gestaakt en hersbelt zich." Zoo'n zinnetje zonder meer geeft te denken. Men moet langzamerhand leeren t-usschen de woorden door te lezen. En er zal waarschijnlijk uit moeten worden opgemaakt, dat de Duit schers in deze streek geen verdere overwin ningen hebben te melden. En eindelijk het zuidelijk oorlogsterrein. Daar traden de Serviërs op den voorgrond. De Oostenrijkers hadden troepen naar 't noorden, tegen de Russen, moeten zenden en de Serviërs maakten er gebruik van om den Donau over te trekken en zich meester te maken van de Hongaarsche stad Semlin. Zij vertelden zelfs, dat ze naar. Budapest op rukten en daar de Russen zouden ontmoe ten Nu, zoover i3 bet nog niet. Latere be richten uit Weensche bron, melden, dat de Servische strijdkrachten overal werden te ruggeslagen. En daar mogen we ook wel iets van gelooven. In de laatste dagen ziet men in gespannen aandacht naar de houding van Italië. Meer en meer treedt daar een streven op den voor grond om zich niet langer neutraal te hou den. Maar welken kant zal het land op gaan? Naar Engeland en Frankrijk, tegen den vroegeren bondgenoot Duitschland, ver wachten velen, vooral nu minister di San Giuliano, een voorstander van het Drievou dig Verbond, ziek is en wellicht zijn ontslag zal nemen. België. De actie in België. ANTWERPEN. Dat de gevechten, in de laatste dagen door onze troepen tegen het Duitsche observatieleger geleverd, goede resultaten hebben gehad, wordt geheel be vestigd door de laatste ontvangen berichten. De vijand moet groote verliezen hebben ge leden, hetgeen volgt uit het feit, dat hij Zondag en Maandag niets ondernomen heeft. Het terugtrekken van onze divisies op de stelling Antwerpen geschiedde zonder dat de vijand eenige poging deed om dit te be letten. OSTENDE. Een gevecht had Maandag I plaat-? bij Aa.lst, tusschen Duitsche cavalerie en Belgische auto-roitrailleuses. De Duitsche troepen leden ernstige verliezen. Twintigduizend Duitschers verlieten haas tig Aalst om versterking te brengen aan de troepen, die in de omstreken strijden. Voor hun vertrek namen de Duitschers de Duitsche vlag weg, die op het station wap perde. In tegenspraak met andere berichten wordt gemeld, dat de gevangenis te Leus den onbeschadigd is, en dat de gevangenen er nog in zijn. Een soldatenbrief De „Nieuwe Gazet" publiceert den tekst van een niet verzonden brief van een Landsturm-man aan zijn vrouw, geschreven be Aerschot, den 7en September. De schrij ver was op wacht en schreef zijn brief tus- gchen t-we© ronden. Hij vertelt, dat hij juist op patrouille is geweest en straks weer erop uit moet. Van den vijand, schrijft hij dan verder, is geen spoor te bekennen. Wij moeten alleen maar op onze hoede zijn voor de franc-tireura en zórgen, dat zich geen benden vormen. Over het algemeen is het hier nogal niet ang stig. want alle mannen, die een geweer of revolver zouden kunnen hanteeren, zitten opgesloten in de kerk, n.l. 27 priesters en monniken en ongeveer 500 burgers. Ze zijn heel rustig en krijgen eten en drinken. Maar wee hunner, als ze wat zouden onder nemen dat weten ze trouwens heel goed ea ook, dat bet bun slecht zou vergaan, als Met Gevecïntsvelil in F'rarsE-sriJk:. door burgers op ons mocht worden ge schoten. Wij zijn hier midden in de streek, waar hard gevochten is je kunt je eenvoudig geen voorstelling maken van de aangerichte verwoestingen; de ellende is niet te be schrijven. Ons kwartier is maar zeer matig, maar we waren tot dusverre ten minste altijd onder dak. Met het eten moet je natuurlijk ook een beetje door de vingers zien. Vruch ten zijn er in overvloed, verder aardappe len, soms spek en haringen. Koeien en kip pen loopen overal rond, dus zoo noodig ga je je gang maat-. Daar de dorpen alle ver woest zijn, valt er natuurlijk niet6 te koo- pen. Bier is eenvoudig niet te krijgen, al gaven velen van ons graag een mark voor een glas. Maar in de kelders ligt wijn en snaps en likeuren in overvloed. Van huis hooren we niets. Je kunt geen courant krijgen. We hebben dan ook geen flauw begrip ervan hoe het er mee staat. De commandant weet er evenmin iets van. Zoo nu en dan komt er eens een auto door en dan hoor je wel eens wat, maar je kunt niet nagaan of het waar is wat ze vertellen. Daar we niets anders te doen hebben dan op wacht trekken, begrijp je wel, dat het geducht vervelend begint te worden we spelen veel kaart, maar je kunt toch ook niet eeuwig kaarten. Acht dagen geleden waren we in Leu ven hoe het er daar uitziet en wat daar gebeurd is, daarover is het maar beter te zwijgen (wie es da aussielit und was da passiert ist, darüber schweigt des Sangers Höfflichkeit). Het bezoek van een Zeppelin of vlieger brengt zoo nu en dan wat afwisselingver der ook de komst van vrouwen en kinderen, die bij troepjes met het beetje, dat zij gered hebben (meestal niets anders dan hun bed), hun huisje weer opzoeken hoe velen zul len huis en hof tot den laatsten steen ver nield vinden. De Landsturm-man vraagt ten slotte zijn vrouw vaak te schrijven en informeert of zij al bij de overheid is geweest om liaar on dersteuning te halen voor haar zelf 9 mark en voor twee kinderen 12 mark per maand. Dat is de ondersteuning, schrijft hij die je van het Rijk krijgt de stad keert ook wat uit, maar dat is uitsluitend voor wer kelijk behoeftigen- In een postscriptum belooft hij zijn zoon tje, om, als hij ©en Belg doodt, diens pet mee te brengen, terwijl hij zijn dochter ver zekert, dat zij hier (in België) beter Fransch kan leeren dan op school. Verborgen vuurwapens. BERLIJN. Blijkens een bericht van de hoogere Duitsche bevelvoering zijn bij Belgische franc-tireurs vuurwapens gevonden, die den vorm hadden van stokken. Aan de bedoelde autoriteiten is een den vijand ontnomen wapen van dezen aard in handen gesteld. Het is ongeveer tachtig centimeter lang en kan worden af gevuurd door druk op een knop. weermannen Christofel, Hain, Bruno Leh- mann bij protocol doen vaststellen, dat in den.avond van den genoemden dag Fransche soldaten het veld-hospitaal der Duitschers zijn binnengedrongen en den officier van gezondheid eerste klasse neergesabeld heb ben. Vele gewonden poogden met hulp van het verplegend personeel te vluchten, wer den echter door de Franschen vervolgd en met de verplegers afgemaakt. In het hospi taal werd de brand gestoken, het ging in vlammen op. Duitschland en China. PEKING, 15 Sept. (Reuter.) De Duitsche zaakgelastigde heeft aan de Chi- noeeche regeering doen weten, dat de Duit sche regeering zich voorbehoudt China thans en in de toekomst te behandelen, zooals het dit gewenscht acht en wel wegens de beweerde neutraliteitssehending, waaraan China zich heeft schuldig gemaakt door toe te staan, dat Japansche troepen werden ont scheept. Duitschland behoudt zich tevens voor compensatie te eischen voor de daardoor ge leden verliezen. Duitschland. De stemming te Berlijn. LONDEN. Een telegram van Maan dag uit Stockholm aan de „Daily Telegraph" beèchrijft de verandering in de stemming te Berlijn in de laatste twee weken. De geestdriftige menigte, die eeni- gen tijd geleden de straten vulde, is ver dwenen. Heb vertrouwen heeft plaats ge maakt voor twijfel. De kentering begon na den slag bij Lemberg en nam toe na de tij ding, dat het leger van generaal Von Kluck het plan Parijs te nemen, had opgegeven. In elke courant wordt een pagina gevuld met rouwadvertenties, waarin de dood wordt gemeld van echtgenoot, broer of zoon. Eiken nacht komen treinen binnen, ge heel gevuld met gewonden. Een Duilsch bericht, BERLIJN. Aan het „Berliner Tage- blatt" is 25 Augustus uit Straatsburg (Elzas )gemeld. In het ziekenhuis te Metz hebben de land Engeland. Winston Churchill over den vrede. Minister Churchill heeft Vrijdagavond te Londen een redevoering gehouden, waarin hij o.a. waarschuwde tegen de neiging van sommigen om den vreemdelingen in Enge-- land behoorende tob de vijandelijke staten hun vijandschap te toppen. Laten we er voor zorgen, aldus de heer Churchill, dat als de oorlog uit is de menschen niet alleon onze overwinning zullen bewonderen, maar ook zullen zeggen: „zij hebben gestreden als gentlemen". Ook overigens toonde mi nister Churchill zich zeer bezadigd en ge matigd. Hij sprak niet over verovering en vernietiging, zooals bijv. lord Charles Beresford, maar hij wees er op, dat het eer ste beginsel moet zijn in dien oorlog, het beginsel der nationaliteit, in dezen zin, dat niet gedacht mag worden aan verovering of onderwerping van eenig sterk ras, maar dat het doel gericht moet zijn op de bevrijding van onderworpen en onderdrukte rassen. De reconstructie van Europa na den oorlog zal moeten geschieden -in de betwiste landsdeelen met volkomen erkenning van de wenschen der daar levende bevolking. Zoo kan de oorlog brengen ©en betere we reld en een Europa bevrijd van de'redenen van haat en onrust, die tot dusver de ge meenschap der naties vergiftigden. Frankrijk. Van het westelijk oorlog star ein, LONDEN. Van heb front is er in de be richten van Dinsdagmorgen geen eigenlijk nieuws. De „Times" verneemt uit Belfort, dat de stad in staat van beleg verkeert, maar op het oogenblik schijnt de vijand den aanval op dö versterkingen te hebben opgegeven. De „Times" bevestigt do bezetting van Thann en Altkirch door de Franschen. Donohoe seint uit Gent aan de „Daily Chronicle", dab de Duitsche rechtervleugel volkomen uitoen is geslagen en slechts een vluchtende bende is, die dag en nacht terug trekt om aan de vervolgende voorhoede te ontkomen. De vluchtenden zijn de Belgische grens weer overgetrokken. Donohoe acht het zeer wel mogelijk, dat de vijand weldra Brussel niet meer zal kunnen houden en verplicht zal zijn dit te ontruimen. Gibbs, de correspondent van de „Daily Chronicle", seint uit Chartres, dat de Duitschers oververmoeid waren en gebrek hadden aan munitie en voorraden. Hun te rugtocht in zoo buitengewonen omvang be schrijft hij als den vreeselijksten terugtocht sedert Loele Boergas. De overwinning is echter tot gruwelijken prijs gekocht. Parijs is een groot hospitaal. In elke stad zijn de hospitalen vol. En om eenig denkbeeld der verliezen te geven meldt de correspondent, dat hij sedert den Duitschen terugtocht da gelijks 7000 gewonden alleen door Orleans zag vervoeren* PARIJS. Aan den linkervleugel heb ben de Duitschers Maandag weer stand geboden ten noorden van de Ais- ne op de lijn begrensd door het bosch l'Aigle en Craonne. In hot centrum liep hun weer- standslijn ten noorden van Reims en het kamp van Chalons tot Vienne-la-Ville, en j den westelijken voet van het hoogland van i Argon no. De Duitsche troepen die in het j zuiden van Argonne stonden, namen een teiugbreklcende beweging aan, zich versprei dende tusschen Argonne en de Maas, en maakten op het eind van den dag front bij Varennes en Conseiwoye. Op den rechter vleugel trekken de Duitschers zich terug op Etain, Metz, Delme, Chateau-Salins. De rt-oestand in de Vogezen en den Elzas is niet veranderd. Het Belgische leger gaat voort zich schit terend te gedragen bij Antwerpen, en den vijand ernstige verliezen to© te brengen. De Fransche legatie te 's-Gravenhage verstrekte 15 September de volgende mede- deelingen De verbonden legerg hebben gisteren hun vooruitrukkende beweging over het geheele front hervat. lo. Op onzen linkervleugel trekken de Duiteche strijdmachten terug van Amiens op Peronne en St. Quentin. De Fransche cavalerie heeft Mont-Didier en Ray© bezet. 2o. Ten oosten van Reims hadden de vijandelijke troepen gisteren oen verdedi gende stelling ingenomen op de linie der oud© forten van Bremont, Witry, Nogent- l'Abbesse. Maar van heden af is heb hoofd kwartier van een der Fransche legers ge vestigd in de stad Reims zelf. 3o. In de Argonne hebban de Duitschers den aanval op liet fort Troyon op do Maas opgegevenzij waren gisteren teruggetrok ken ten Noorden van de linie Triancourt Issoncours. 4o. Lotharingen was gisterenavond vol komen ontruimd. De vijand trok terug naar ChateauSalin, Dieuze en Saarburg. BERLIJN. Uit liet groot hoofdkwartier wordt onder dagfceekening 15 September des avonds gemeld De op den rechtervleugel van het weste lijk logor sinds twee dagen woedende strijd breidde zich heden uit over de naar het Oos ten zich hierbij aansluitende legers tot aan Verdun. Op eenige plaatsen van het uit gestrekte slagveld zijn tot dtisver gedeelte lijke successen der Duitsche wapeuen te vermelden. Overigens is de slag nog onbe slist. Op het oostelijk oorlogstoon eel heeft het leger van Hindenburg de vervolging ge staakt en herstelt zich. De geruchten over in Opper Silizië drei gend gevaar zijn ongegrond. De Duitschers in Senlie, LONDEN. De bijzondere correspondent van de „Daily News" in Frankrijk zendt een vreeselijk relaas over de verwoesting van Senlis door de Duitechere, die de stad tien dagen bezet hielden. De maire en twee andere personen werden gefusilleerd zon der dat hun werd toegestaan afscheid van hun gezin te nemen. De soldaten wierpen bosschen stroo door do vensters der huizen en 6taken ze aldus in brand. Op den elfden dag kwamen zouaven in honderden auto's aan, de Duitschers na men de vlucht. Een officier, die van zijn regiment was afgoraakt, werd gedood. Rusland. Van het Oostelijk oorlogsterrein. PETROGR.AD. Een communiqué van den Russische generalen staf bericht, dat de Russisch© troepen den benedenloop van do San zijn overgestoken zonder tegen stand te ontmoeten. De vijand werd ver slagen en is jn voortdurenden terugtocht. Nadat zij de stelling Grohek bezet en Mostnisk bereikt hadden, kwamen de Rus sen op een dagraarsch van Przemysl. In Oost-Pruisen had gisteren (14 Sept.) geen enkel gevecht plaats. De keizer schonk de orde van St. Joris der yierdo klasse aan den luit.-generaal Radko Dmitrief tot belooning van de uit stekende diensten door hem bewezen in den strijd tegen den vijand. De Fransche legatie te 's-Gravenhage meldt het volgende In Galicië is de groote veldslag, die reeds 10 dagen aan den gang is, besloten door een beslissende overwinning der Russen, die in de gevechten van den achtsten en den tien den 100 kanonnen vermeesterden en 30,000 gevangenen maakte, waaronder 200 officie ren. De algemeen© terugtocht der Oostenrijk sche troepen is over de geheele linie vol komen. De vernietiging van een Zeppelin. LONDEN. De „Daily Telegraph" ontving een telegram uit Moskou waarin, verhaald wordt hoe ëen Zep pelin werd vermeesterd te Mlava, een spoorwegstation aan. de Russisch-Pruisi- sche grens. Toen de Zeppelin verscheen be- voud ze zich op niet zeer groot© hoogte, de Russische artillerie opende het vuur en beschadigde drie der motors. De „Zeppe lin" heesch to©n de witte vlag, waarop het vuren werd gestaakt-. Toen werd echter van het luchtschip een bom geworpen, tal van menschen werden gewond. Toen nog drie bommen waren geworpen, waardoor drie cn twintig menschen werden gedood, open den de batterijen opnieuw het vuur, waar door de vierde motor van de ZeppeVn werd beschadigd. Het luchtschip daalde neer vier mijlen van het station. Voor de Rus sische troepen kwamen hadden de Duitschers het luchtschip vrijwel volkomen vernield. Servië. De toestand in Servic. WEENEN. Volgens berichten aan de „Reichspost" uit Nisch, staat het met den innerlijken toestand van 'Servië wanhopig. De Serviërs geven als cijfer hun ner verliezen tot heden op 25,000. Verschrik kelijk is de hongersnood die in het land heerscht. De regeeriug heeft zich in ver binding gesteld met in Bulgarije wonende Grieken die levensmiddelen kunnen leveren. In weerwil van het ingrijpen van de Rus sische regeering liet Bulgarije den uitvoer der ladingen niet toe, daar zij vielen onder het door neutralen in acht te nemen verbod van uitvoer. Alle gemeenten zijn overvol met gewon den. Ziekten teisteren leger en bevolking. De Serviërs teruggeslagen. WEENEN. Officieel wordt medegedeeld de over de Save doorgebroken Servische strijdkrachten werden overal teruggeslagen. Symiië en het Banaat zijn daardoor van vijanden geheel gezuiverd, is. Hij lijdt aan pijnlijke jichtaanvallen Engelschen kruiser aangevaren werd en Do chef van den generalen staf Hoefer. De koning Dan Servië. WEENEN. Aan de „Siidslavische Cor- respondenz" wordt uit Nisch bericht, dat de koning ziek is geworden en bedlegerig is. Hij lijdt aan pijnlijke jichtaanvallen en aan zwelling der beenen. Waarschuwing voor handels- vaartuigen. Do aandacht van belanghebbenden wordt ge vestigd op de wenschelijkheid, dat handelsvaar tuigen van neutrale Staten niet zonder lichten varon in de wateren, waar het te verwachten is, dat zich oorlogsschepen van oorlogvoerende Staten bevinden. Dezo laatste kunnen slechts met groot© moeite de schepen dor handelsvloot onderscheiden en indien zij zich vergissen in den aard dier schepen, zien zi;j zich in het belang van hunne eigen veiligheid genoodzaakt deze als vijanden te behandelen, (St. Ct.) EVIijnenlegger. Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin is een aangekochte en gewijzigde stoomtrawler onder den naam „Triton" als •mijnenlegger in 'elands vloot opgenomen. (St. Ct.) Aanvaring. GOTHENBURG. Van de te Gothen burg thuis hoorende stoomboot „Tura" di© verleden week Woensdag door een Engelschen kruiser aangevaren werd en na do botsing zonk, kon een deel van de bemanning zich redden door op den kruiser over te springen. Vijf man kwamen in heb water terecht, van welke er drie onder wie de kapitein gered werden, ter wijl dë machinist en een passagier verdron ken. Prijsgemaakt© schepen. (Kaapstad, 12 Sept.) De Duitscho bark „Heinz", met een lading kolen en cokes van Cardiff, is op zee prijsgemaakt en te Siraon- stad binnengebracht. (Falmouth, 12 Sept.) Het Duitsche schip Fritz" is prijsgemaakt en naar Falmouth opgebracht. - (Solombal, 9 Sept.) Op het Duitsche stoom schip „Utgard" is te Kovda beslag gelegd. Australische vloot. LONDEN. Een telegram uit Melbourne meldt De minister van Landsverdediging ver klaarde, dat de Australische vloot onmid dellijk na het uitbreken van den oorlog in samenwerking met het eskader in de Chi- neosche Zee jacht maakt© 'op kruisers van den vijand en de stations voor draadlooze telegrafie van den vijand onklaar maakte. Er werden tevens maatregelen genomen ter bescherming van de handelswegen en den handel. Oorlogsrecht en onze neutraliteit. De Utrechtsche hoogleeraar prof. J. d e Louter heeft in het Utr. Dagbl. eenige artikelen gepubliceerd over „hoofdpunten van het oorlogsrecht", losse aanteekeningen van actueel belang, zooals hij ze zelf noemt, maar zeer geschikt ter populairiseering van de elementen van het oorlogsrecht, die nu eensklaps zulk een bijzondere beteekenis heb ben gekregen. De artikelen zijn in een boekje verzameld bij Martinus Nijhoff in Den Haag ver krijgbaar. Zij betreffen de onderwerpen: Oorlogvoerenden, Oorlogsbezetting, Oorlog ter zee. Neutraliteit, Handel der Neutralen en Prijsrechb. Prof. De Louter heeft aan deze uitgave een artikel toegevoegd over f)Onze neutra liteit" handelende. Daarin o.m. do contra bande-bepalingen van de Zeerecht-declara tie van Londen behandelende (blijkbaar werd echter het artikel geschreven, voordat de schrijver van de „aanvulling" dier Decla ratie door de verbonden mogendheden ken nis droeg) herinnert hij tevens aan onze verplichtingen krachtens de Rijnvaart-akte en zegt dan: „Niet alleen krachtens algemeen erken de rechtsregelen, ook door een bijzonder staatsverdrag is derhalve Nederland ge bonden om den goederen-handel op don Rijn. te gedoogon en te beschermen. Elke poging om böt hierin te belommeren zoude als een aanslag op zijn souvereine rechten en plichten zijn te beschouwen. Juist hieraan ontleent de neutraliteit van Nederland zijn internationale betoe- kenis. Zoolang handel en scheepvaart worden geeerbiedigd, blijft Nederland de wereldmarkt era. doorvoer-haven voor den koophandel van all© volken. Het perso nen-, goederen-, geld- en wisselverkeer dankt hieraan groote voordoelen. Laat ons hopen, dat geen lichtvaardigheid doch evenmin schroomvalligheid deze onbere kenbare voordeelen doet verloren gaan. Voeleor toone Nederland in het noorden, zooals Zwitserland in het 'zuiden van het westelijk oorlogsbooneel, welke onschat bare waarde aan een neutraion staat is te hechtenin de eerste plaats door eigen onderdanen, maar ook door die van alle andere staten; hetzij oorlogvoerenden of neutralen. Dit internationaal belang is zoo overwegend, dat het niet mag afhan gen van het somtyds ontoereikend weer standsvermogen van een enkelen neutralen Staat, maar aanspraak heeft op interna tionale samenwerking cn de bescherming van do machtige 'Republiek der Vereenigde Staten. Het zou inderdaad een weldaad zjjn( indien de groote democratie van de Nieuwe Wereld de hand reikte aan de neutrale staten van het oude Europa cn hun neutraliteit in bescherming nam tegen eiken aanslag der belligerenten. Zij zou daardoor niet slechts aan dezo staten een krachtigen steun bieden on haar eigen aanzien ontzag] ijkvorhoogenmaar boven dien een omynardcerbaron dienst bewijzen aan de ontwikkeling van het volkenrecht, dat do moerderheid van liet recht der neu traliteit. boven dat van den oorlog gebie dend vordert." Controleur vermoord. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië bij hefc Ministerie van Koloniën ontvangen tele gram. is de controleur bij het binnenlandsch bestuur G. K. B. Agerbeek op Halmaheira (residentie Ternate en Gnderhoorigheden) door weerspannige inlanders vermoord. Haagsche Steuncomité. De Koningin-Moeder is als beschermvrouwe opgetreden van het Steuncomité 1914 te 's-Gravenhage. Verlenging van werktijden. Do firma H. ton Cat© Ilzn. en Go. te Almelo heeft don werktijd in hare weverijen, die sinds eenigo woken van 58£ op 30 uren per week gebracht was, weder met 12£ uur ver meerderd, zoodat deze thans bedraagt 42£ uur per week. Opleiding hier te lande voor commies bij den P03t-, Telegraaf- en Telephoondlenst In Nederlandsch-Indië. Naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld moeten degenen, die hot oindxamen van een hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus of daarmede gelijkgestelde inrichting van mid delbaar onderwijs, een middelbare handels school, enz., nog niet volledig hebbop kunnen afleggen, omdat zij onder de wapenen zijn, en het voornemen hebben zich voor do bovenge noemde opleiding aan te melden, zoodra zij liet einddiploma verkregen zouden bobben, van dat voornomen uiterlijk op 19 September 1914 kennis goven aan het Ministerie van Koloniën. VORST EN VOLK. Het Hell van Vorst en Volk Is d'allerhoogsto wet in trouwe dienaars Is ook 's Vorsten heil gelegen Hun trouw is als de punt en sneö van 's vorsten degen 2Ij dient dan niet verstompt, maar scherp en gjad gewet. VONDEL (Batavlscbe Gebroeders.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2