Binnenland. Uit Leger en Vlooi ÖE SOLD ATKKTCOUR ANT van Copynglit Vereen igrle Fotobureaux, Amsterdam. Duitsche infanterie trekt door de Belgische stad Namen, nadat de forten genomen waren. wapende pantserdekkruisers en een groots flotielje torpedojagers. In den loop van dit jaar zullen bovendien vier Russische dread noughts van 23,000 ton in dienst gesteld worden, gewapend met 12 kanonnen van 30.5 c.M. en een snelheid van 23 lcnoopen. De Duitsche dreadnoughts loopen daaren tegen niet sneller dan 20 kuoopen. Verhaal van een zeegevecht. Een der bemanning van de „Southamp ton", het Engelscke schip dat een rol speel de in het zeegevecht bij Helgoland, vertelt daarover „Het was zeer rustig, toen we reeds vroeg in den ochtend het met twee torpedo jagers aan den stok kregen. Waarschijnlijk kregen ze echter genoeg van onze schoten, want zij verdwenen spoedig in den mist. Toen werden we draadloos te hulp geroe pen naar ons eskader en bemerkten daarbij aangekomen, een grooten vijandelijken krui ser met drie schoorstoenen. Wij openden onmiddellijk het vuur. Dit vuur werd be antwoord en heb vijandelijk schip ging dwars naast ons medeliggen. Het geval werd steeds levendiger, terwijl wij elke 10 seconden een vijftal granaten afschoten, waaronder 6 duims lydietgranaten, die een vreeselijke uitwerking hebben, in een om trek van 60 M. alles verpletteren en in brand zetten. Het duurde dan ook niet lang of wij za gen het schip in vlammen. De voormast knakte om door do enorme hitte. Toen kwamen wo dichterbij en konden de verwoesting beter zien. Wat oen schouwspeltwee schoorsteen en gtonden roodgloeiend. Vlammen en rook loeiden omhoog. De bakboordzijde zag er uit als oen zeef. Hot bovendek was een ont zettende chaos van scheefgezakte, omgeval len en vernielde scheepslcanonnen. Een ver warde massa ijzerwerk, ijzeren platen, ka bels enz. lag overal opgestapeld en daartus- schcn wrongen zich nog vele zwaargewonden en verminkten. Wij stormden het schip voorbij op 200 M. afstand. Wij zagen slechts een paar officieren op het achter dek staan. Hevig kanonvuur riep ons naar het Wes ten en wij ontmoetten in die richting reeds spoedig nog oen kruiser van ongeveer de zelfde grootte als die we nu verlaten had den. Ook dat schip werd door ons bescho ten, maar heb scheen op een mijn geloopen of getorpedeerd te zijn, want weldra zonk het. Toen stormde dé „Southampton" verder westelijk. Het bezoek, dat II. M. de Koningin- Mosder aan heb Militair Hospitaal te 's-Gravetlhage bracht, duurde tot over zessen H. M. werd ontvangen door generaal- majoor Quanjcr, inspecteur van den mili tairen geneeskundigen dienst, en den wd. chef van het hospitaal, gop. dir. off. v, gez. Ie kl. Schouten. In de Ziekenzalen onder hield Koningin Emma zich met iedcren patiënt, vroeg hem naar zijn toestand, waarbij ook de behandelende geneesheer in lichtingen gaf. Na ook do keukens en do apotheek te hebben bezichtigd, vertrok II. M., versna peringen voor cle patiënten achterlatende. Gezinnon van kostwinners. De directie van de Nederlandsche katoen spinnerij to Hengelo (O.) heeft aan haar personeel bekend gemaakt, dat zij aan de gezinnen waarvan cle kostwinners onder de wapenen zijn een uifckoering zal toekennen van f 6 per week plus f 1 voor elk kind tot heb gezin behoorende, zulks tot een maxi mum bedrag van 80 van het loon dat door hot hoofd van het gezin genoten word. Aan de machinefabriek van Gebr. Stork Co. was reeds oen dergelijke regeling ingevoerd Tegen de werkloosheid. Ingediend is een suppletoire Waterstaata- bogrooting 1914 tot verhooging van het eindcijfer met 8J raillioen voor uitvoering van verschillende» werken tot bestrijding van de werkloosheid als gevolg van de be staande buitengewone omstandigheden, waarvan 7 millioen als voorschot aan de spoorwegmaatschappijen voor het uitvoeren van werken en het doen van betalingen. Defensieïonds. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in de St.-Ct. mede. dat ten behoeve van het fonds, waarvan de strekking is be kend gemaakt in de Staatscourant van 30/31 Augustus j.l., in dank ontvangen is eene toezegging van den heer A. Tigler Wy- brandi, tot een tiende van zijn vermogen, welk tiende doel thans geraamd wordt op f 30,000. Steuncomité 1914. De voorzitter van het Steuncomité in do residentie, de luitenant-generaal G. J. W. Koolemans Beynen, is door II, M. de Koningin- Moeder ontvangen. De audiëntie duurde onge veer een uur. Hare Majesteit toonde in den arbeid van het Steuncomité do grootste belangstelling en wonschto tot in bijzonderheden te worden inge licht ólntront den gebleken omvang van werk loosheid en armoede en omtrent do wijze, waar op het werk van het comité tot haar bestrijding en leniging was geregeld. Arisiarchi bei f. Zaterdagochtend is in Den Haag plotseling overleden, 71 jaar oud, Aristarchi bei. sedert 30 December 1908 gezant van Turkije bij bet Nederlandsche hof. Do gezant had ecnigen tijd geleden een operatie ondergaan, en sedert moet. zijn ge zondheidstoestand te wenschen hebben gelaten. Centrale Commissie voorontwikkeling en ontspanning dor gemobiliseerde trospsn. In verschillende plaatsen van ons land, waar onder zeer afgelegene, in schaars bevolkte stro ken liggende, bevinden zicli thans belangrijke troepen massa's, welke wellicht nog geruimen tijd do moeilijke taak van waakzaam zijn en voorbereid blijven, hebben to vervullen. Reeds zeer kort nu liet onder do wapenen komen van deze troepen is door meer dan eene verconiging of groep van personen ingezien, dat, voor hunne ontwikkeling on ontspanning moet worden gezorgd, zal niet verveling haar neerdrukkenden invloed doen gevoelen, en op verschillende plaatsen wordt thans in deze rich ting reeds goed werk gedaan. In sommige plaatsen kwam er ook aandrang van militairen om lessen te verkrijgen over on derwerpen, welke later in de burgerlijke maat schappij weer voor hen van belang zouden zijn, alsook vraag naar cursussen of voordrachten over ondom erpen van algemeen belang. Do Vorccnigingcn, welke zich thans op dit gebied nuttig maken, zijn van allerlei aard en richting, en streven, zonder cenigo propaganda to bedoelen, dit grooto doel na: Hoe wordt, deze. tijd oen van Verheffing en niet van neer drukking van het zedelijk peil der troepen, aan wie de zorg voor ons grondgebied is toe vertrouwd? Hot. is reeds gebleken uit een ingesteld on derzoek, dat op deze wijze toch leemten blij ven bestaan op sommige plaatsen, terwijl op andere soms eer van to veel dan te weinig, althans op bob gebied van ontspanning of ver maak, is te spreken. Copyright Vereenigde Fotobureaux, Amsterdam. Dit kiekje geeft een prachtig gezicht op het verwoeste Belgische stadje Dinant. Men «et hoe do Belgen zelf bjj de nadering der Duitsche troepen de brug hebben opgeblazen Het groote belang van een doeltreffend en practisch samenwerken van alle krachten, die in dezen werkzaam willen zijn, heeft aanleiding gegeven tot do vorming van oen centraio com missie voor ontwikkeling en ontspanning, bc- staando uit do volgende hoeren Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staton-Gencraal, voorzitter. Mr. D. van Blo ra, hoogleeraar aan de Technische Hoogesehool. F. J. II. Evers, aalmoezenier, lid van den Rn ad van Defensie. Jhr. mr. C. Foith, administrateur, chef der afdooling onderwijs van het departement van Binnenlandsche Zaken. P. van Hoe lc, directeur-generaal van den Landbouw. A. II o ogen boom, generaal-majoor, in specteur van hot militair onderwijs. Dr. 1'h. Kohnstamn, hoogleeraar aan do universiteit van Amsterdam. Mr. S. J. R. do Monchy, griffier der Prov. Staten van Zuid-Holland. Dr. \V. II. Nol ons, lid van de Twcedo Kamer der Staton-Generaal. G. F. Tydoinan, vice-admiraal. Dr. J. Th. do Visser, lid van de Tweede Kamer der Statcn-Goneraal. 0. van dor Voort van Zijp, lid van do Tweede Kamer der Staten-Gcnernal. Secretarissen: dr. K. II. M. van der Z a n d o, inspecteur van het landbouwonder wijs, mr. dr. R. Tj. Moes, oud-advocant en procureur Ncd.-Indië. Do instelling van deze commissie, uit perso nen van verschillende richting, heeft plaats gehad in overleg en met volkomen instemming van de Regeering, in het bijzonder de depar tementen van Oorlog en Marine, van Land bouw, Nijverheid en Handel en van Binnen landsche Zaken. Het is do bedoeling om in do verschillende provinciën te werken door provinciale com missies, eveneens uit personen van verschil lende richting samen to stellen. Deze zullen zich allo dezelfde taak moeten stellen n.l.: 1. Samenwerking te bevorderen tusschen de onderscheidene plaatselijke vereènigingen, welke op dit oogenblik reeds met zooveel ener gie werkzaam zijn of daartoe bereid wórden bevonden. 2. Voornamelijk bij al deze pogingen dit dool voor oogen te houden, dat de behoeften aan ontwikkeling en ontspanning, welke zich bij do militairen doen kennen, in overleg met het militaire gezag, door het houden van cur sussen over verschillende onderwerpen, het doen geven van lessen, het houden van voor drachten met lichtbeelden, proeven en demon straties, afgewisseld door letterkundige of mu- zikalo voordrachten, bevredigd worden. Het is de bedoeling niet, wederom oen beroep te doen op de offervaardigheid in geld van de inge zetenen. Do commissio wenscht alleen, dat zich over al, zoowel in leger en vloot als daarbuiten, de geschikte krachten doen kennen, die zich wil len govon aan dit werk, dat van zooveel be- teekenis kan zijn voor hot moreel van cle troe pen en voor do verhooging van onze volks kracht in het tijdperk dat zoovelen aan hun gewonen arbeid zijn onttrokken. Do commissie bedoelt allerminst eonige mededinging aan te doen aan hetgeen reeds van zoovele zijden voortreffelijk geschiedt, maar wil alleen dubbele moeite sparen, het werk door samenwerking veolvuldiger en nut tiger maken on aanvullen wat ontbreekt. De. organisatie daarvan is bereids met kracht aangevat: met de vorming van provinciale commissies wordt onmiddellijk begonnen. Daar de zware tank van do troepen nog wei geruimen tijd op hen kan blijven rusten, is het aanbevelingswaardig deze organisatie deugdelijk in to richten, opdat in den tijd van cle lange avonden en gure maanden regelmatig kan worden doorgewerkt. Het secretariaat is gevestigd ter directie van den Landbouw, Tournooiveld 6, Den Haag. Züverbons. Bij dienstorder is bepaald, dat de aan de post- on telegraafkantoren ontvangen zilver bons.. die door vuil worden of scheuren min der geschikt zijn om te worden uitgegeven, aan de circulatie moeten onttrokken en bij den betaalmeester gestort worden, Zilverbons van f 5 moeten, indien niet strikt noodig, niet meer voor uitbetaling gebruikt worden. De tentoonstelling te San Francisco, Hot uitvoerend comité van de wereldtentoon stelling te San Francisco deelt ons mede, dat de geruchten als zou de tentoonstelling wegens den oorlog worden uitgesteld, onjuist zijn. Zo zal op den vastgesteldcn datum, Febr. 1915, worden geopend. Vrij vervoer voor militairen. (Herplaatsing. Door den Minister van Oorlog is de volgen de regeling betreffende het miltair vervoer over de spoorwegen en co tramwegen ter kon nis ge.bracht van do autoriteiten der land macht lo. Een voor den miltair kosteloos vervoer- bewijs, voor spoor, tramweg of stoomboot kan worden verstrekt aan do onder de wapens zijn de gezinshoofden, mits de aanvrage daartoe door eiken bblanghohbonde geschiedt onder me- dodoeling, dat zijn beperkte geldmiddelen hem niet toestaan zijn reis te bekostigen. 2o. Dat tor beoordeeling van den on mid del lij ken chef in denzelfden zin een vervoer l-owijs kan worden afgegeven aan niet-gezinshoofden, wanneer het bepaald onbillijk zou zijn deze niet het voomoclit van gezinshoofden te doen deeien, in verband mot zeer bijzondere om standigheden, waarin zij verkeeren. 3o. Dergelijke vervoerbewijzen voor de heen- en terugnris norden uitsluitend gegeven naar de woonplaats of tydolijke verblijfplaats van het gezin of naar het daar naastbijgelegen station, dan wel voor hen, bedoeld onder 2o. naar de plaats waar aanwezigheid noodzake lijk is. 4o. Bedoelde vervoerbewijzen hebben alleen betrekking op verloven overeenkomstig de door den opperbevelhebber van land- en zeemacht gegeven orders nopens verlof. De Redactio van „Do Soldatencourant" ont ving een aantal stukken waarin de mooi lij k- heid werd betoogd voor vele ongehuwden om zonder vrij vervoer met verlof te gaan. Uit Arnhem b.v. schrijft men ons, dat als gevolg van den algemeenen toestand zelfs vele bur gerjongens van huis geen reisgeld krijgen kun- ïon en dan vrijgezel en geen kostwinner zijnde niet met verlof hun haardsteden kunnen opzoeken. Maar andere donken er veer anders over -- zoo de milicien-huzaar, die toch graag half gold totalen wil. Men leze er op na, wat tor zake nog hieronder volgt. Wij mogen niet verzwijgen, dat allo briefschrijvers als om strijd grooto dankbaarheid toonen voor wat onze Minister van Oorlog reeds voor onze troe pen heeft gedaan. In het verschil van maatschappelijke positie zit een groote moeilijkheid. Het geld van hen, Van de Brabantscho gronzen. Een milicien-huzaar schrijft ons: Verzoeke beleefd onderstaand stukje in onze Soldatenkrant op te nemen, bij voorbaat onzen dank. liet is nu reeds G weken geleden dat verschillende lichtingen onder de wapenen zijn geroepen om de vrijheid en neutraliteit van ons dierbaar Nederland te bewaken. Nu wordt er sinds een paar weken permissie ver strekt om do militairen 1 of 2 X 24 uur naar huis te laten gaan. Maar de kas van die mili tairen, dio aan de grenzen van Noord-Brabant liggen is niet groot genoeg om een reis te maken naar het Noordelijk deel van ons land. Be leefd wordt door dio miliciens verzocht of het reisgeld dan wat verminderd kan worden. Wij vinden hot zeer mooi, dat gehuwde militairen vrij kunnen reizen. Maar zeer gaarne zagen wij dat er ook iots voor de on- geliuwdo militairen gedaan werd. Daarom ver zoeken wij beleefd of er voor dio militairen geen mogelijkheid bestaat dat zij desnoods voor half geld naar hun woonplaats kunnen reizon. Met vreugde hebben wij vernomen dat in steden en forten zeer veel voor de militairen gedaan wordt om hun het leven zoo aange naam mogelijk to maken. Nu vragen do militairen aan de grens in* Noord-Brabant of er ook iets voor hen gedaan kan worden, daar zij van alles verstoken blij- Wij plaatsen in dit nummer nog eens de regeling door den Minister van Oorlog in zake het militair vervoer getroffen. Aan niot-ge- zinshoofden, dus ongehuwden, is daarbij reeds gedacht. Onze vriend, die hierboven aan het woord is, wil als niet-gezinshoofd voor half geld reizen. De Apeldoornsche adressanten be nogen uitbreiding van de kosteloozo reisge legenheid tot allen, dio dit noodig hebben om van het verlof gebruik te maken. Men leze in dit verband ook het stuk van kapitein Van Maanon, dio in het belang van allen, weer op betaling aandringt bij hen, die betalen kun nen. Maar het komt natuurlijk juist op dat kunnen aan. Red. Vrijdom van port en vrij vervoor. Hooggeachte Redacteur. Door do Rogesring zijn de briewen van en aan militairen vrijgesteld van port. terwijl aan een bepaalde categorie van krijgslieden vrij vervoer bij verlof naar hun gezin is toe gestaan. Deze maatregelen zijn zeer zeiver toe te juichen, waar een groot deel van onze mili ciens cn landweermannen in minder gunstige dan wel in slechte fina-ncieelo omstandigheden verkeert, cn zij toch ook gaarne do hunnen eens iets van zich laten liooren of omgekeerd iets van do hunnen willen vernemen, en een bezoek aan „huis" vaak op liooge losten zon i afstui'ïen. Toch wil ik even de aandacht vestigen op een schaduwzijde, die ook deze bepalingen be zitten: het Rijk, dat in de tegenwoordige om standigheden tooh reeds zulke hooge uitgaven liceft te bestrijden, wordt vooreerst beroofd van een vrij aanzienlijk bedrag aan inkomsten en voorts gesteld voor belangrijke kosten. De- zo vermindering van inkomsten en vermeer dering van uitgaven kunnen nu aanzienlijk worden beperkt, wanneer een ieder, aan -wie dit mogelijk is, daarbij helpt. Daarom wil ik de medewerking inroepen van allen, die daartoe in staat zijn, om geen ge bruik te maken van den vrijdomvan port, wanneer men sledhts eeniigsains leans ziet de voor elk persoon afzonderlijk toch ook maar geringe kosten er van te dragen en om geen vrij vervoer aan te vragen, wanneer men ook maar eenigszins zijn reis zelf kan betalen. Men make daarom geen misbruik van de gunstige bepalingen ten eigen bate, doch be denke, dat de belangen van het aJgemeen door hot. beperken ervan worden gediend. Indirect- komt deze beperking allen weder ten goede. B. VAN MAANEN, Kapitein der Artillerie. Fort Pampus, 10 Sept. 1914. Ook de militairen neutraal. Van verschillende zijden zijn den minis ter van Oorlog gevallen ter oore gekomen van militairen, dio verzuimden de noodigc omzichtigheid in ac-ht te nemen in hun ge sprekken nopens de oorlogvoerenden In verband met de handhaving eener strikte neutraliteit is het zijn verlangen, dat ieder militair zich onthoude in het openbaar goed- of afkeuring uit te spreken over de handelingen der oorlogvoerenden, dan wel zijn voorliefde voor, of zijn afkeer van een dezer te verkondigen. De Minister heeft zulks ter kenis doen brengen van alle commandanten van leger en landweer. Gevonden voorwerpen. Gevonden een bajonet met bajonet- scheede en koppel met plaat, waarop het cijfer 11 voorkomt. Deze voorwerpen zijn gemerkt met het nummer 855 en zijn aan het station te Maassluis gevonden in een spoorrijtuig 3e klasse en terug te bekomen bij den commandant van het fort Hoek van Holland. Naar aanleiding van het genoemde cijfer 11 is, naar ons verzocht wordt te melden, aan den commandant van het 11e regiment infanterie om inlichtingen verzocht, die echter mededeelde, dat genoemde voorwer pen niet tot zijn regiment behoorden. In de wacht te Alfen a/Ó. Rijn, Gouwcsluis, ligt sinds eenige weken een bajonet met kop pel en patroontasch geadresseerd aan D. M. Wiebers, te Alfen, afgezonden door den heer T. Deelstra, rijksveldwachter, Oudega. Cevonden voorwerpen station Utrecht S.S. 1 paar draagbanden E4154, en een roode zakdoek, 1 brood zak riem 25S7, 1 broodzak 3639 M.A. 1912, 1 broodzak, 1 zwart pak met inhoud 1989?, i zwart pak met inhoud (ver moedelijk van C. de Lange, 3c bat. LAV. gre nadiers), 1 paar schoenen 4188, 1 paar schoe nen, I bajonet met toebeh. 7o reg. inf. 7430. 1 kwartiermuts infanterie, 1 bajonet met toe- heb. Se reg. inf. 1281. Bovenstaande goedore nterug te bekomen, bij den kapitein stations-commandant to Utrecht, S.S. station. Copyright Vereenigde Fotobureaux, Ainsteruam. Hoe een Duitsche Voldpost opgehaald wordt De tollen. Een landweerman schrijft ons: Mynheer de Redacteur, ergun mij een klein plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Doel van dit stukje ie, om voor de zoo- vcelste maal eens to wijzen op eon euvel, dat nog steeds weelderig voortwoekert, een mid- denceuwsohe installing. Wanneer mon als Landweerman of Milicien zijn vorlofpasjo bdkomon heeft en nu eens Vlug huiswaarts denlct te gaan vol on, zoo als ondergeteokendo, per fiets om roden zulks het spoorgeld bespaart moot men onder vinden, dal hij ton spijt van verlofpas er nog niet is. Hij heeft buiten den waan], in dit geval buiten den „tolbaas" gerekend. Ik be doel hier vooral de tol „Haagsohe Schouw", berucht onder allo wielrijders. Gij zult donken als militair zal do weg toch wel vrij voor mij zijn, maar mis; do ,TolmijnShcor'treedt op u too en eisolit telkens 5 cent om verder to mogen gaan. Mijnheer dé Redacteur, zouden bevoegde autoriteiten hier niet eens een einde aan kunnen maken? Het euvel wordt zeer door don soldaat gevoeld. Jlopendo dat dit sohrijve® onder de oogon van do overheid moge komen, zult u mij m vela anderen ten zeerste verplichten. En u, mijnheer do redacteur, dankend voor do ver leende plaatsing, toeken ik met de meeste hoogachting. H. r. d. 8. L. W. A. T. Paleis voor Volksvlijt, Amsterdam. Viarpolders en een schoone Septembers vond. Een landweerman schrijft ons: Vierpoldcrs? Ja, dat is een stad nabij Brielle. Eene aanwijzing voor hen dio niet weten waar Vierpolders gelegen is. Deze plaats, anders nooit genoemd, mag zich beroemen een eerste plaats in te nemen bij hen, die het ge noegen hebben aldaar ingekwartierd to zijn. Daar weet men onder aanvoering van onzen geachten kapitein J. C. Baudoin en zijne offi cieren le-luit. Van der Rest en dokter IV. Stolz, feest te vieren. Hadden wij het genoegen gisteren oen bioscoopavond mede te maken, heden werden wij verrast op een schoone muziekuitvoering door de Brielsche Harmonie „Libertatis Primitiao", versterkt met eenige goede krachten der grenadiers. Een en ander onder clo bekwame leiding van den waarnemen de» kapelmeester J. Goedegebuure. Bladstil de avond, lampions en kaarsen waren onze verlichting en met- eenige mobili- satio-carbidlaniaarns was spoedig het noodigo licht aanwezig voor de muziek en plechtig klonk hot "Wilhelmus als ouverture in de doodscho stilte. Een prachtprogramma werd gegeven. Maar do groote verrassing moest- nog volgen. Toen de Harmonie een „Lang zal hij leve" aanhief, was spoedig onze kapitein door rappe handen omliocg geheven en werd een drieworf hoera hom toegezwaaid, zoowel door manschap pen als inwoners der gemeente. Daarna „Polo naise suivie par le valse" en spoedig werden do dorpsscboonen bestormd en het bal champêtro nam een aanvang. Dat menig hartje door onze dappere landweermannen voor één avond ge stolen werd, wv? zal het betwijfelen? En lustig werd nog menig dansje gemaakt tot groot ge noegen van alle aanwezigen. Waarlijk, Vierpolders heeft feestgevierd, op waardige wijze, onzen landweermannen waar dig. Leven onze Landweermannen van Vierpoldors en hen die zoo krachtig hebben medegewerkt tot het welslagen van dezen feestavond. Moge meerdere nog zoo volgen. Een prachtavond. Uit- liet 3o reg. vest. art. schrijft men ons: De avond van den lOen September is voor het personeel van de 5e comp. alhier een prachtavond geweest. Het alom zeer gunstig bekende gezelschap, nl. de dames Jeanne Kielburger, zang, Truida de Groot, viool, en Anna de Groot, piano en do heer Johan do Groot, viool, allen nit Rot terdam, hadden een muziekavond met zang voor de soldaatjes georganiseerd. Het keurige en in alle opzichten prachtig afgewerkte programma voldeed iedereen in de hoogste mate. Dat het op prijs werd gesteld bleek duidelijk uit het herhaald en langdurige applaus. Nadat de compagniescommandant, kapitein Koster, namens allen het gezelschap dank had gebracht voor. hot genotene, werd de avond besloten met een driewerf hoera voor H. M. onze 'geëerbiedigde Koningin, een: „Lang zul len zo leven" voor het gezelschap en het op steken van een door de dnmcsleden aan alle militairen aangeboden sigaar. M. Ontspanningsavonden. Men schrijft ons uit Delft: De alom bekende Delftsche Concertzanger Bram van der Stap, die bij het begin der mobi lisatie het loffelijk initiatief nam tot het geven van ontspanningsavonden aan de militairen, heeft reeds in do plaats zijner inwoning te Delft een elftal concertavonden gegeven, waar onder zelfs drie bioscoopavonden met mobili satiefilms, waarvoor do belangstelling zóó groot was, dat iederen avond aan velen door plaatsgebrek toegang moest geweigerd worden. Waar de Doelenzaal ruim 1000 personen kan bevatten, heeft mon een denkbeeld hoe de heer Van der Stap in Delft door de militairen is gewaardeerd. Ook Den Haag zag den zanger reeds drie maal optreden. Vioe-Admiraal, Directeur on Commandant dor Marine te Amsterdam, is door het personeel der Zeemacht aldaar (w. o. ook het detache ment van het Korps Mariniers in dio Drrectio aanwezig) goedgekeurd, dat een ieder zich vrij willig verbindt om, volgens eene progressieve maatstaf, oen gedeelte van zijn sokly af to staan, en dit aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité af to dragen. Dit bedrag bedroog in de eerste week f 310. Amsterdam, den llen September 1014. Ben Marine-OndcrofLcier. Mon schrijft ods uit Sliedrocht: Dondordagavond gaf de voreeniging „Ap- pollo", directeur do heer H. v. d. Vlies al- bigr, op do bovenzaal van Rietveld oen wel geslaagde uitvoering ten behoeve van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Allo nummers werden verdienstelijk ten go- hooro gebracht, inzonderheid vermelden wij een „Faust" viool-solo, gegoren door den jonge heer Rietveld, begeleid op piano door den directeur. Een donderend applaus bewees zeer zeker wel, op welke wijzo do verdienste van dozen jeugdigen violist 'werd geschat. De gehouden collecte plus de intree bedroe gen te zameir f 20.80. Oproep aan da Nederlandsche landweermannen en mll!olen8. 'Eenige miHciene vragen ons plaats voor hot volgende: Kameradon, Tenvijl iwij zelf, goed gevoed, gekleed en go- huisvest den winter tegemoet gaan on onze gezinnen meer of mindor ruim verzorgd achter laten, wo ten wij dat er zeer volon in zorgvolle omstandigheden zijn en dat 'bij nog veel meer de ellende voor do deur staat. Hebben wij niet allen reeds erkend dat wij er in hot land nog lang niet 't slechtst aan too zijnEn zijn wij nu niot zedelijk verplicht om zooveel in ons vermogen is, roedo te werken om den bestaan- don nood to lenigen on gebrek te voorkomen? Gij zult wellicht denken, dat ons vermogen niets vermag, maar dan vergeet gij hoo talrijk wij zijn, en dat, zoo ooit, hier eendracht macht maakt. Wanneer wij allen wekelijks een dub beltje van onze soldij afstaan, brengt dit min stens 10.000 op, waarmede duizenden gezin nen voor gebrek kunnen worden behoed! Het zal slechts een opoffering zijn van ocnig zak geld, dio wij ons allen toch wel zonder bezwaar zullen kunnen getroosten. Wij roepen thans uw aller medewerking in om ons voornemen te doen slagen om het Ne derlandsche leger een werkzaam aandeel *o laten nemen in de van vele zijden, doch nog zonder voldoende uitwerking ondernomen po gingen om de rampen van don oorlog voor ons volk zoo gering mogelijk te maken. Wij noodigen een of meer voorstanders van ons plan in elke compagnie, batterij of esca- dron uit, een verklaring ter toekening voor te leggen aan alle manschappen en korporaals, waarbij deze zich verbinden wekelijks 10 cent- resp. 25 cent van hun soldij af te staan aan het Koninklyk Nationaal Steuncomité 1914, dat zeker liet aangewezen lichaam is om aan de golden de juiste bestemming te geven. Wij doen verder een beroep op do welwil- londo hulp der sergeants-majoor en anderen met de uitbetaling der soldij belast. Wij zijn ons ervan bewust dat de werkzaamheden dezer laatsten omvangrijk zijn en gaan er slechts noodo toe over om dezo nog to verzwaren, maar wij vertrouwen dat do instemming iok van dezo zijde groot genoeg zal zijn om de moeilijkheden to overwinnen. Bovengenoemde verklaringen kunnen dan op de bureaux wor den ingeleverd en de hulp der sergeants- majoor zou dan bestaan in het afhouden der bijdragon bij do uitbetalingen en het wekelijks opzenden daarvan aan don peningmeester van het steuncomité te Den Haag. Als verantwoor ding zou wekelijks door het comité opgave in de bladen kunnen worden gedaan van wat door do vcrscliillendo compagnieën onz. is in gezonden. Medewerking tot deze wijzo van be kendmaking is ons dezerzijds reeds toegezegd. Wij geven ten slotte heeren officieren en onderofficieren vrijmoedig in overweging om hot welslagen van ous plan te bevorderen door ook wekelijks hun bijdrage aan den sergeant- majoor tor hand te stellen. Dat hot Nederlandsche leger op deze wijze, waar dit beslist mogelijk is, met- eenvoudige middelen eon krachtige daa<i van naastenlief de zal willen verrichten is de wensch van EENIGE MILICIENS. Voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Gaarne verleenen wij plaats aan het volgende schrijven: ..Naar aanleiding van het ingezonden schrij ven in de Soldatoncourant No. 11 ven een Marine-Onderofficier uit don Helder dd. 7 Sep tember j.l., verzoek ik U beleefd plaatsing voor het navolgende: „Op initiatiatief van Zijne Excellentie den Uit Amsterdam. Men schrijft ons: Dezer dagen werd in de cantine der Oranje- Nassau Kazerne te Amsterdam geheel belange loos een concert gegeven door de Dames-kapel Gezusters Rebattu. De Cantine was geheel gevuld met- officie ren. onderofficieren en manschappen, die alle volop genoten van de prettige, opgewekte mu ziek. Het succes was enorm en de af en toe uit gevoerde populaire melodieën verheugden zich ia de algemcone belangstelling, en werden spontaan medegezongon. Toen een der soldaten zich als een zeer goeie coupletzanger ontpopte, en liij een allernieuw ste mop ..Mobilisatie" getiteld ton gel#»ore had gebracht, scheen aan het applaus geen eind te komen. Ook werd nog door een milicien het be kende lied „Een Koningsvrouwe" gezongen, vanzelfsprekend ook met veel sncces. Aan het slot der uitvoering, hield de luite nant-adjudant van het depot 7o infanterio brigade een rede, waarin, hij de beste wenschen voor ons land uitsprak en een driewerf „hoera" uitbracht op II. M. de Koningin, wat gevolgd werd door een door allen medegezongen „.Wil helmus". Een woord van dank en hulde aan den kapi tein-commandant van het depot 7e inf. bri gade, P. ran der Méyden, is hier zeker op zijn plaats, waar deze sympathieke officier geen ge'ogenhekl voorbij laat gaan. om het den sol daten zoo aangenaam mogelijk te maken. Moge dezo middag door nog vele dergelijke worden gevolgd, A. S. die betalen kunnen, mag en kan niet verloren gaan voor liet Rijk, dat juist thans in on; aller belang zooveel noodig heeft. Ande ren schrijven ons, door gratis vervoer, wat lie- span rdo stuivers tehuis te kunnen brongen. dio daar zeer noodig zouden zijn. Zoo kan en zal dezo zaak nog wol van verschillende kan ten bokeken worden. Red. Namens de militieplichtagen van het, 2c Bat. 12e Regiment Infanterie wordt ons verzocht melding te willen maken van een adres, dat door de militairen van genoemd onderdeel aan den Minister van oorlog wordt gezonden, en waarin zij Zijne Excellentie met den mecsten eerbied verzoeken het daar heen te willen leiden, „dat zoo spoedig mogelijk een kosteloos vervoerbüjet zal wor den verstrekt aan al onze Nederlandsche Militairen, wier beperkte geldmiddelen niet toelaten van het eventueel to verleenen ver lof gebruik te maken". '3. r - IÉÉ

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3