Woensdag 16 September 1914. Orgaan voor Leger en Vloot. Expeditie Seldatenceurant. Kwafta's IVIanoeuvreChocoBaadi Oorlogsnieuws. NO. 13. Onder redactie van D. MANASSEN. Gezondheidsleer. Oplaag 50,000 exemplaren. SOLDATENCOURANT ADRES VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE; PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z. 4968. DIT BLAD ZAL DRIEMAAL PER WEEK VERSCHIJNEN. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET- MILITAIREN 2 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. VOOR ADVERTENTIEN WENDE MEN ZICH TOT HET ALG. ADV.-BUBEAU ROUMA CO., 228 HEERENGRACHT A'DAMADVERTENTIEPRIJS PER REGEL 20 CENT. Vice-admiraal C. P. van decking Colenbrander. Deze vlag-officier werd in 1860 geboren. Na aanstelling tot adelborst le kl. in 1878, diende bij achtereenvolgens aan boord van .verschillende schepen, zoowel hier te lande als in Oost- en West-Indië en was gedeta cheerd bij den Torpedodienst. Na bevorde ring tot luitenant ter zee le kl, werd hij o. ra- geplaatst als commandant van een der opnemingsvaartuigen in Oost-lndië en was geruimen tijd werkzaam bij de afdeeling materieel van het Departement van Marine. In 1901 tot kapt. luitnt. ter zee bevorderd, vervulde hij gedurende een jaar de functie van le officier aan boord van Hr, Ms. „Hol land", om daarna tot chef der afd. mate rieel bij het Dept. van Marine te Batavia, te worden benoemd. Na terugkeer in Neder land maakte hij deel uit van de Staats-Com- missie 1906 tot indienen van voorstellen be treffende de Zeemacht in Oost-lndië. Na bevordering commandeerde de kapn. t/z van Hecking Colenbrander, geruimen tijd Hr. Ms. „Gelderland" en daarna Hr. Ms. .Utrecht" in West-Indië en nam met eerstgenoemden bodem deel aan de mari tieme 2ctie tegen Venezuela in 1908. In Nederland teruggekeerd, volgde in 1911 bevordering tot Schout-bij-nacht, waar bij hem de functies van directeur en com mandant der marine te Hellevoetsluis, te vens Commandant van de Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet werden opgedragen. In 1913 volgde bevorde ring tot vioe-admiraal. Vice-Admiraal van Hecking Colenbrander is Bidder in de Orde van den Nederl. Leeuw en Ridder in de Oranje-Nassau Orde, draagt het Eereteeken voor krijgsverrichtingen met de gesp Atjeh en het 25-jarig dien stier uis. Eenige buiten! andsche onderscheidingen voegen zich hierbij. De expeditie van De Soldatencourant omvat thans reeds ongeveer duizend kleine en croote zendingen. iVlet het oog op den omvangrijken arbeid, wordt den heeren, die zoo welwillend zijn De Soldatencourant te verspreiden, beleefd verzocht niet elke mutatie te melden. De cou ranten worden in lossen verkoop toegezonden, terwijl de overgebleven exemplaren niet terug gestuurd behoeven te worden. Een gering ver schil tusschen toezending en vraag komt er dus niet op aan, terwijl een overschot voor navraag gemakkelijk en noodig is. Wie een belangrijk overschot en vooral wie een tekort aan exemplaren ontvangt, blijft ons met mededeeling, s. v. p. onder vol ledig en duidelijk adres van het onderdeel, verplichten. Door een nieuwe regeling van de Veldpost zullen de couranten voortaan spoediger hun bestemming bereiken. DE EXPEDITIE. Het Vaandel. Er zijn enkele van die dingen in ons leven, die voor ons een beteekenis hebben van iets hoogs en heiligs, van iots, dat boven het alle- daagscho en gewone staat en in ons gevoelens en gewaarwordingen opwekt van stillen eer bied. Het zijn dikwijls niet meer dan symbo len, zinnebeelden, Zulk een zinnebeeld is voor ieder vaderlander, maar voor den militair in 't bijzonder het Vaandel, Trouw aan zijn vaandel is do eerste plicht van iedereen, maar van den soldaat vooral. Over dit zinnebeeld van liet Leger, het Vaan- Hel, heeft de gep. majoor Th. Kley te Boxtel, bij verschillende gelegenheden en in verschil lende plaatsen een voordracht gehouden en daarin de Geschiedenis en de Boteekonis van het Vaandel geschetst. Dit is al eenige jaren geleden, maar terecht meende majoor Kley, dat in de buitengewone omstandigheden, die we beleven, zijn voordracht belangstelling moest wekken, en hij heeft haar daarom in 't licht gegeven. De schrijver was zoo vriendelijk ons een exemplaar van het boekje, dat niet in den handel is, te doen geworden. Met kennis van zaken heeft de heer Kley de geschiedenis van het vaando verteld, maar vooral spreekt hij met overtuiging en geestdrift over de beteekenis, die, ook in onze dagen nog als in veel vroeger eeuwen, het Vaandel heeft voor den krijgsman, die er trouw aan zweert, die er zijn bloed, zijn leven voor waagt. Het Vaandel, zegt de schrijver, is een sym bool, een zinnebeeld, d.i. een voorwerp, waar door eene andere beteekenis word't aangeduid, dan het denkbeeld dat er onmiddellijk door ontstaat. Een teeken, waaruit men iets besluit of kent; konteeken, ondersoheidingsteeken. Welk een kracht er van zulk een symbool kan uitgaan, wil ik met een voorbeeld uit.de geschiedenis auntoonen. Ik doe dat aan de hand van don Russischen schrijver Tolstoï. Hij brengt ons in het Russische leger in den na-middag, vóór den slag van Borodino tegen Napoleon I, een der bloedigste veldslagen, die ooit geleverd is. (7 September 1812.) Op den stoffigen wog marcheerden de troe pen, blootshoofds, de kolven der geweren om hoog; daarachter kwam de geestelijkheid in pleclitigen optocht. Soldaten en officieren droegen een groot beeld, zwart van ouderdom, in zilver gevat. Het was het beeld van de heilige moeder van Smolensk, alzoo ook een symbool. Ter rechter- en linkerzijde, «"óór en achter den stoet, marcheerden, liepen, knielden de soldaten bij duizenden on duizenden. De processie bereikte een heuvelrug, daarop word het beeld geplaatst, omgeven door al do Vaandels; de priesters zwaaiden hunne wierookvaten en het „Te Deum" ving aan. Zoo. ver het oog reikte, zag men niets dan aangezichten, aangezichten naar het beeld ge keerd en met eene uitdrukking van koortsach tige geestvervoering. Daar ontstaat beweging in de rijen. Het is de oude bevelhebber, het is Ivoetoesof, die komt. De grijsaard knielt in het midden zijner troepen en kust het beeld, symbool van hun Vaderland, Rusland, voor welk Vaderland zij morgen sterven zullen, die daar liggen, vijftig duizend! Waarom, vraagt. Tolstoï, werd Napoleon den volgenden dag verslagen? Waarom hielden de Russen, die overal terug geweken waren, bij Borodino stand? Was de dapperheid der Franschen minder? Zij was dezelfde. Bleef het Veldheerstalent van Napoleon in gebreke Geen slag werd nauwgezetter voorbereid. Hadden Ney en Murat hun oude bravoure niet moer Zij voohten schitterender dan ooit! Was dan de overmacht der Franschen min der overweldigend, hun artillerie, werd zij min der goed bediend? Niets ontbrak; waarom dan werd Napoleon daar tot staan gebracht? Omdat in het hart van iederen Rus toen was, dat iets wat niet overwonnen worden kan. De ziel van Rusland streed bij Borodino, „Moskou, hunne moeder, met hare blanke muren" droegen de soldaten in het hart, met eene grooto, heilige liefde. En dat symbool, die liefde deed hen overwinnen. Zulk een kracht kan ook van ons Vaandel uitgaan, want ons Vaandel en onze Vlag, zijn voor ons, Nederlanders, onze symbolen van Koningin on Vaderland. Wat is toch de oorzaak, dat zoo velen zich liever aan den dood wijden dan te dulden, da.t het vaandel door 's vijands schendige hand worde bezoedeld Wat is toch dat vaandel? Het vaandel is voor den soldaat, wat de kerktoren is voor het dorp, het veroenigïngs- punt; het vaandel beschut het korps; onder het vaandel leeft en sterft de soldaat. In zijne plooien bevat het vaandel de eer van het korps, de eer des vaderlands. Het is de lichtende stip, die aller blikken tot zich trektver van het vaderland, ver van het ouderlijke huis .herinnert ons vaandel en onze vlag ons dat vaderland, dat ouderlijke huis. Het vaandel is de reliquie van het korps. Wat is grooter schande dan het vaandel te verlaten, wat grooter heiligschennis dan het te verraden Het vaandel is als een heilige erfenis, als een eerwaardig familiestuk, van het eene sol- datengeslacht op het andere gegaan. Het vaandel is niet slechts een versierselde bestemming, do beteekenis er van ligt hooger. Hoe kan het anders zoo veel verschillende menschen tot dezelfde verheven daden aan sporen Al die menschen, zoo verschillend soms in ka- raktor, godsdienst, beroep, al die menschen zonder haardsteden, zonder eigendommen, zon der geld, ja soms zelfs zonder graf, behoefden een bijna Hemelsehen band, die hen allen ver bindt, die tot allen dezelfde zielentaal spreekt,en die band is het vaandel. Hoe menigmaal toch werd de jongo soldaat in vreemde gewesten, wanneer in zijno oogen tranen opwelden, terwijl hij dacht aan het ver re vaderland, getroost door den aanblik van het vaandel, evenals het kind bij het aanschou wen van het portret zijner moeder. Hoe dikwijls vond de stervende veteraan bij het aanraken der plooien, bij het hooren rit selen van het vaandel, do liefkoozingeu zijner verwanten terug? Hoevele malen spande niet de vermoeide, ui t geputte soldaat de laatste krachten in. om het vaandel, dat hem voorging, to volgen? Weten wij allen, boe dat heerlijke zinnebeeld een middel kan wezen om ons op te wekken, aan te sporen tot hot hoogste moedshetoon Is het in ons hart opgenomen, wat van Speyk deed besluiten liever met zijn schip in de lucht te vliegen, dan zijn vlag in de handen der oproerlingen te laten V Waarom de Adelborst 't Hooft den 17 Mei 1817 bij het opgeven van de hoop, nog zwem mende zijn leven tc redden, het dundoek los- wikkelde van zijne lendenen en het met. zijne pistolen bezwaard, deed neerzinken in de diep te der zoo, om, als zijn lijk mocht aanspoelen op de Ambonscho kusten dat dierbaar symbool gevrijwaard te weten van bezoedeling door de handen van Mataluzia, onzen vijand? Begrijpen wij waarom luitenant Cronier zoo lang stand hield, toen hij onze vlag had ge plant op de borstweringen van den Marapalm (Sumatra's Westkust 6 Augustus 1831) onder het oog van den 28-jarigen Overste Raaff, zelf een levend voorbeeld van heldenmoed, ge paard aan helder verstand on onovertroffen toewijding? Sluimert er in ons gemoed hetzelfde gevoel, wat Toontje Poland doortintelde, toen hij het vaandel stelde op don kruin der verdedigings werken van Tapoes? Het krachtvoedsel van het Nederiandsche Leger. HEERLIJK VAN SMAAK. VERWEKT GEEN DORST. De Fabriek „Kwatta" geeft wekelijks een flinke bijdrage aan het NATIONAAL Steun comité. NIET MET BELOFTE om te geven als.... Chocolade verkocht wordt, verleent men hulp, doch met POSITIEVE GIFTEN. Wat Van Daalen bezielde, toen hij hot Vaan del van het 9e Bataljon stak in het talud der vijandelijke linie van Lemboe en hen die zich om dat vaandel groepeerden bezwoer stand te 'houden, onder het vuur der Atjehers totdat hij hulp zon hebben gehaald? Weten wij het, hoe het Vaandel diende als punt van vereeniging toen odzo soldaten, op den terugtocht van Loöng naar Missigit Longbatta, 31 Dec. 1874 als honden werden neergeschoten in de modderpoelen, waarin zij verzonken Wat er omging in de borst van den vaardi gen zoon van Generaal Van der Heijden, op Lombok, bii het aangrijpon van het Vaandel, om daarmede zijne manschappen voor te gaan Waarom de Adjudant-Onderofficier Wun- nink zijn leven veil had om de vlag uit Tjakra- Negara te redden en het- Vaandel van het 6o Bataljon behouden terug te brengen in den Dewa-tempel van Mataram, in weerwil van den kogelregen, die de geheel© vaandelwadht had neergeveld Ziet dat zijn slechts enkele, zeer enkele voor beelden, uit honderden gegrepen, van de wijze waarop wij ook in 't grootste gevaar onzo trouw aan ons Vaandel kunnen bewijzen Welnu, laat ons d»o trouw zijn aan het Vaandel, als het moet ook tot in den dood. En als dan ooit de oorlogsfakkel mocht ont branden, als de kruitdamp zicli vermengt met do lage wolken, die drijven over onzo polders, als do mannen van Nederland zullen vereenigd "wezen tot verdediging hunner moerassige vlak ten evenals do .Russische moojik tegen Napo leon -I vereenigd was tot verdediging zijner onafzienbare sneeuwvelden, dan zal ook hier het symbool van het Vaderland worden gezien; evenals het heeld van de heilige maagd van Smolensk in de vallei van Borondino, dat sym bool zal voor ous, ons Vaandel zijn; dan zullen onzo Vaandels wapperen tusschen onze gele deren, en door- en in die Vaandels zien wij dan als 't ware voortzweven over do groeno weide velden, het beeld van de afstammelinge van onze heroeën uit vroegeren en lateren tijd, de liefelijke verpersoonlijking van ons dierbaar VaderlandKoningin Wilhelmina en weer zal 't dan klinkon als van ouds: ..Voorwaarts! Oranje boven!! Leve de Koningin!!!!". Door J. P. Bijl, officier van gezondheid. IV. Vuilafvoer. Bijzondere zorg moet besteed worden aan de verwijdering van vuil, afval, enz. Do vraag, die zich nu dadelijk voordoet, is dezewaarom is die verwijdering zoo nood zakelijk? Wolk gevaar schuilt cr in afval? Om dit te beantwoorden zal in do eerste plaats nagegaan moeten worden welke afval zich te velde voordoet. Verontreiniging, zooals die dikwijls voorkomt door verschillende fabrie ken, industrieën enz. zal hier natuurlijk bui ten beschouwing blijven. Als een groote bron van verontreiniging te velde moeten wij dan vooral beschouwen... ons zelf. Een volwassen mensch geeft per dag onge veer 100 gram ontlasting en 1.5 L. urine. Deze hoeveelheden zijn natuurlijk in hooge mate af hankelijk van aard en hoeveelheid voedsel en drank, enz. Maar de hoeveelheid die door een bataljon zoodoende ter verwijdering wordt voortgebracht is in ieder geval vrij groot. Bo vendien is het niet alleen de hoeveelheid, maar vooral de aard van deze menschelijke uitwerp selen, die hen zoo gevaarlijk maakt. Wie zich herinnert hetgeen over smetstof en besmetting gezegd is, weet, dat allerlei ziektekiemen met de ontlasting en de urine het menschelijk lichaam verlaten kunnen. Zoowel de kiemen van ernstige en doodelijko ziekten als die van lichte ongesteldheden, diarrliee en buikkramp, kunnen in do faeces aanwezig zijn. Worden deze kie men op do een of andere wijze verspreid, dan" kunnen zij bij andoren do ziekte veroorzaken en vooral ten gevolge van de omstandigheden die zich te velde voordoen, een groote uitbrei ding. een soort epidemie doen ontstaan. Zeer dikwijls ziet men dan ook, dat te velde eerst een pnar man over buikpijn klagen, maar dat spoedig een geheele compagnie besmet is. Voor een deel kan dit 't gevolg zijn van het gebruik van onrijp ooft, van koude vatten, van te veel koud water drinken enz., inaar voor ecu deel is het zonder twijfel een gevolg van onvoldoen den vuilafvoer. Hoe die onvoldoende verwijdering van ont lasting een besmetting van den troep kan ver oorzaken, zal iedereen begrijpen, die bier even over nadenkt en weet dat de ziektekiemen in de menschelijko uitwerpselen voorkomen. Enkele voorboelden van de manier, waarop de smetstof zich verbreidon kan, zal ik noemen. Het kan bijv. zijn, dat iemand in ontlasting trapt en met zijn schoenen zoodoende de smetstof ver der brengt en b.v. het ligstroo besmet; het kan zijn, dat een waterbron rechtstreeks vervuild wordt. Verder zal men dadelijk denken aan de vele vuile papiertjes, die men ziet rondfladderen in do nabijheid van de plaatsen, waar do troep gewoonlijk zijn behoefte doet. Niet alleen deze papiertjes brengen de smetstof verder, maar ook de ontlasting zelf verdroogt gedeeltelijk en wordt door den wind verder verspreid. Aan deze wijze van verbreiding werd grooto beteekenis gehecht door do Engèlsclie officie ren van gezondheid ten opzichte van de typhus in den TranBvaaloorlog. Behalve de algemeen bekende ontzettende sterfte in de concentratie kampen was deze ook bij het Engelsehe leger zeer groot. Tijdens den boerenoorlog hebben 40,000 Engelschen typhus gehad. Laat de Hol- lnndsche soldaat zich dat bedenken en de noo- dige maatregelen nemen. De EDgelschen heb ben het sedert ook gedaan en met gunstig ge volg. Ten slotte wordt tegenwoordig steeds groo- fter beteekenis gehecht aan de vliegen als over brengers van besmetting. In Tsingtau is ge bleken, dat do meeste gevallen van diarrhee bij die troepenafdeelingen voorkomen, die het dichtst bij de stallen gelegen zijn en dus het meest van vliegen te lijden hebben. In Poona J opgemerkt, dat de typhusgevallen vermeer- cren wanneer de wedrennen beginnen en «laarmede het aantal vliegen aangelokt door de paarden toeneemt. Het is dan ook gemak kelijk te begrijpen, dat deze insecten, die 't pene oogenblik op allerlei vuil en even later op brood, vleesch en andere eetwaren zitten, füet hun pcoten ziektekiemen zullen over brengen. Bovendien leggen ze hun eieren bij voorkeu* in uitwerpselen enz., zoodat, wan neer die niet- zorgvuldig verwijderd worden, l:et aantal vliegen zicli op een ontzettende manier vermeerdert. t Op welke wijze worden deze gevaarlijke mensehelijke uitwerpselen het Lest onschade lijk gemaakt? De meest gebruikelijke afvoer geschiedt door middel van privaten, die vooral in scholen gewoonlijk in een goeden staat verkoeren. Toch kunnen zelfs de meest moderne en goed ge bouwde privaten een gevaar opleveren, indien ze niet benoorlijk rein gehouden worden. Voor een deel.hebben de corvéeërs hiervoor te zor gen, maar voor een zeker niet minder groot deel de manschappen zelf. Veelal wordt op do meest ergerlijke manier tegen de eenvoudigste begrippen van zindelijkheid gezondigd. Her haaldelijk, is mij gebleken, dat de trechters van de privaten zoo vol waren, dat ze aan een ge vuld zalfpotje deden denken. De schuld werd dan aan de corveeërs geweten, maar een sol daat die voordat 't zoover is, zich niet de moeite getroost om even een emmer water door de trechter to gooien, heeft m.i. weinig gevoel voor zindelijkheid. Grooter verzuim nog pleegt diegene, die de bril met ontlasting of urine vervuilt en dan niet eens zorgt, dat deze cogenblikkelijk wordt schoon gemaakt. Een enkelen keer zelfs bemerkt men, dat iemand zijn behoefte gedaan heeft op den vloer van het privaat. Ten slotte ziet men in de privaten maar al te vaak gebruikte papiertjes rondslingeren, die daar dan aanleiding kunnen geven tot versprei ding van besmetting en in ierier geval een zeer smerigen indruk maken. Onwillekeurig vraagt men zich af wa.t toch de reden is voor het ontstaan van zoo'n, om het plat, maar duide lijk uit te drukken, zwijnenstal. Bepaalt de beroemde HoTIandsche zindelijkheid zich uitslui tend tot eigen woning en is ieder gevoel voor reinheid verdwenen, wanneer men in het huis van een ander verblijf houdt? 19 't misschien, dat de soldaat te onverschillig is om zich de kleine moeite te geven van een privaat in een ordëntelijken staat te houden of is het onbekend heid met de gevaren, waaraan hij zoodoende zijn kameraden bloot stelt? M. i. kan slechts deze laatste veronderstelling de juiste zijn en zal ie dereen. die thans moet beseffen hoe hij door een dergelijk ontreden zijn omgeving kan besmet ten, in liet vervolg door woord en daad trachten een einde te maken aan zulke gevaarlijke mis standen Niet alleen de privaten, maar ook de beer putten vercischen in deze bijzondere omstandig heid meerder toezicht. Het ledigen van de put zal gewoonlijk geheel buiten de manschappen om geschieden, maar dat is geen reden om niet op te Ietten of alles behoor!ijle geschiedt. Nog kort geleden vond ik een beerput, die onder het privaat gelegen was en zoo vol was, dat de clrekstof langs do deksel naar buiten liep. De boer had er niet aan gedacht, dat, nu hij 50 man ingekwartierd had, de beerput eerder vol was dan onder gewone omstandigheden, Een soldaat moet daaraan wel denken en kan zijn kwartiergever beleefd verzoeken de put te doen ledigen. ('Wordt vervolgd). De toestand in den reuzenstrijd. Is er reeds oen beslissing gevallen in den grooten slag, die sedert eenige dagen aan den gang is in het Noordoosten van Frankrijk? De Fransclie berichten bewe ren het. Zij maken gewag van een dagorder van den Franschen opperbevelhebber gene raal Joffre, waarin hij zegt, dat de slag, die sedert vijf dagen gaande was, geëindigd is met een onbetwistbare overwinning der Franschen. Voor den Franschen linker vleugel en het centrum trokken de Duit- schers steeds meer terug onder achterlating van talrijke gewonden en groote hoeveel heden munitie op het slagveld. We zijn er in de laatste dagen aan ge wend, dat de Fransche en Engelsehe be richten gunstig waren voor de bondgenoo- ten. De Duitsche daarentegen zwijgen. Photo A. v. d. Horst, 's-Gravenhage. Hierboven geven we de portretten van zeven Fransche officieren van gezondheid die thans in Den Haag vertoeven. Voor niet lang echter; zij gaan naar hun land terug. De geneesheeren waren te Luik, toen de Duitschers die stad bezetten; dezen lieten hen niet gaan maar presten hen om de Duitsche gewonden 'te verzorgen. Toen dat niet meer noodig was, mochten zij naar hun land terugkeeren, echter.... niet door België. Zij werden "aan de Nederiandsche regeering overgegeven en deze zal. nu zorgen, dat zij over Engeland naar hun vaderland teruggaan. Zij logeeren thans op kosten van onze regeering te Den Haag en een Nederiandsche officier is aangewezen om hen rond te leiden. Uit Berlijn is geen enkel telegram gekomen over den grooten en belangrijken slag, die 6edert vijf, zes dagen geleverd werd over een ontzaglijk front, van Parijs af tot, om Verdun heen, voorbij Belfort. Dit ontbre ken van tijdingen mt Duitsche bron moet wel te denlcen geven. Wie zwijgt, 6temt toe. Het Duitsche zwijgen zou dan betee- kenen, dat men de Fransche berichten er kende. Of dit zoo is, weten we natuurlijk niet. Er zijn in dezen oorlog geen corresponden ten aan het front: we hebben te vertrouwen op wat de legerhoofden en de regeeringen ons meedeel en. En die zien natuurlijk eer der den voor hen gunstigon kant van een gebeurtenis: men gelooft zoo licht wat men wenscht. Er is daarom kan6 op, dat de Franschen en Engelschen den toestand wat te mooi inzien, dat generaal Joffre's opvat ting van een onbetwistbare overwinning wat overdreven is: Doch ook in dat geval is het nog duide lijk, dat de Duitschers in dezen slag niet fortuinlijk zijn geweest. Hun voortrukken- de beweging, die van 't eerste begin van den oorlog aanhield, is tot staan gebracht. Parijs kan herademen en de plaatsen om Parijs en verderop ook. Amiens en Reims zijn weer ontruimd door den vijand. De Franschen hebben zoowel Soissons ten noor den van Parijs als Lunéville, bij de grens van Elzas-Lotharingen weer bezet. De Duit sche slagorde, die ten noorden Parijs dicht naderde, moet zich nu uitstrekken veel ver der naar de grens aan België. En ook aan de Oostgrens schijnen de Franschen, althans op sommige plaatsen, vooruitgekomen te zijn; volgens generaal Joffre staan hier en daar in de Vogezen de Fransche troepen weer aan de grenzen van Elzas-Lotharingen. Echter schijnt de slag nog niet volkomen beslist, en eerst, wanneer bij geheel is uit gevochten, kunnen wij cr over oordeelen, of er aan de eene zijde inderdaad winst van belang is behaald. Ook op het Oostelijk oorlogsterrein duurt de strijd voort in volle felheid. Met ver schillenden uitslag, naar het schijnt. Hier echter eveneens lukt Rusland aan de win nende handin Galicië althans en in 't noorden van Oost-Pruisen. Duitsche troepen vochten daar samen met de Oostenrijkers, in 't geheel meor dan een millioen mannen, toch behaalden de Russen, volgens hun berichten, de volledige overwinning, en namen zij 30,000 vijanden gevangen en maakten vele kanonnen buit- Dat de Oos tenrijkers in Galicië teruggetrokken zijn bekennen zij zelfde plaatsvervangende chef -van den generalen staf Höfer deelde mee, dat met het oog op de groote over macht van den vijand het raadzaam was de Oostenrijksehe legers, die reeds sedert drie weken onafgebroken heldhaftig streden, in een goed terrein te verzamelen en voor ver dere operaties gereed te houden", En wat. hot noordelijk oorlogstooneel in Oost-Pruisen betreft, volgens de berichten uit Petrograd van Zondag, zou de Russische linkervleugel reeds voor Koningsbergen staan. België. Gevechten in België. OSTENDE. Donderdag is een vrij hevig gevecht geleverd in de omstre ken van Grembergen en Dendermonde. De Duitschers moesten terug trekken, met achterlating van dertig gevange nen. Zij hadden de stad geplunderd en ver woest. Van de 1400 huizen werden 1100 geheel in de asch gelegd. De kunstwerken en historische herinneringen zijn geheel verdwenen of vernietigd. Talrijke notabe len hadden zij gevangen gemaakt. Twee honderd burgers werden naar Duitschland gevoerd. Groepen uhlanen werden achtervolgd in de bosschen van Kwaad recht en Wetteren. De Belgische legatie te 's-GTavenhage deelt het volgende mede Het Belgischeleger. dat den lOen dezer maand uit Antwerpen vertrok heeft over een breed front overal de Duitsche troepen teruggeworpen. Dc steden Mechelen en Aerschot werden hernomen. De troepen hebben den spoorweg tusschen Leuven en Thienen opgeblazen. Het offensief wordt op een bevredigende wijze voortgezet. De buit uit Namen. De provincie Antwerpen en Limburg zijn geheel van Duitschers bevrijd evenals bijna geheel Oost-Vlaanderen. De Belgische troe pen hernamen Dendermonde. Donderdag had in de omgeving van deze stad het laat ste gevecht plaats, dat den vijand ernstige verliezen berokkende en eindigde in een de finitieven terugtocht. Een Duitsche colonne, die van Melle op weg was naar Oudenaerde cn Ruyen, maak te in den nacht een teruggaande beweging naar het noorden. Zij werd ter hoogte van Eename tegengehouden en trok. daarop weder in zuidelijke richting. Het Belgische veldleger heeft operaties ondernomen tegen de Duitsche troepen voor de versterkte stelling van Ant werpen. Deze operaties welke Donder dag werden aangeduid en waarvan het eerste resultaat was de inneming van Aerschot, zijn Vrijdag methodisch en met succes voortgezet. Het Belgische leger trok voortdurend verder en bracht den vijand ernstige verliezen toe, te danken aan de actie der artillerie en vooral door het ge bruik maken van stukken veldgeschut van zwaar kaliber, welker uitwerking beslis send was. Ben vliegmachine, bij Mechelen. ANTWERPEN. Een Duitsch Tauibe- vliegtoestel is bij Mechelen naar beneden geschoten. Eén officier werd gedood, een ander gevangen genomen- Het toestel be vatte negen bommen. De actie van het Belgische leger. OSTENDE. De „Indep. Beige" meldt, dat bet Belgische leger het Duit-sche leger dat Cortenberg, tusschen Leuven en Brussel bezette, in tweeën heeft gesneden. Do nieuwe artillerie van groet kaliber bewees vooral groote diensten. Belgische berichten. Onze Antwerpsche correspondent seint: De Belgische troepen van den linker vleugel hebben hunne stellingen Zaterdag avond in de beste orde verlaten. Hun doel, het vernielen van de groote verbindings lijn der Duitschers, schijnt bereikt te zijn. De spoorlijnen zijn vernield, de bruggen opgeblazen, het verkeer met Thienen, Leu ven en Brussel geheel afgesneden. Aerschot is weder door de Belgen ontruimd. De over blijvende bevolking is meegenomen, zoodat de stad nu geheel verlaten is. De Belgen rukten op ter bevrijding van Leuven. De Duitsche versterkingstroepen te Brussel trokken tegen hen op en staken onderweg de dorpen Holsbeeck, Wygmael en Wilsele in brand. De bevolking vluchtte in de rich ting van Heyst op Den Berg. De strijd bij Wygmael was zeer hevig. De Duitschers hadden zich uitmuntend versterkt achter spoorhellingen Het gevecht tusschen Mechelen en Vil voorden duurt sinds vier dagen met grooto hardnekkigheid voort. Zaterdag werd bij Leuven een Taube- vliegtoestel naar beneden geschoten. De vliegmachine verkende de Belgische stellin gen. Van de twee inzittende officieren werd de eene gedood de andere krijgsgevan gen gemaakt. Duitschland. 'Krijgsgevangenen in Duitschland. BERLIJN. De generale staf deelt mede, dat tot 11 September in Duitsch land (in ronde cijfers) twee honderd twintigduizend krijgsgevangenen waren ge- interneerd. Daarvan waren er Franschen 16S0 officieren en 86,700 manschappen; Russen 1830 officieren en 91,400 manschap pen Belgen 440 officieren en 30,200 man schappen; Engelschen 160 officieren en 7350 manschappen. Onder de Fransche officieren bevinden

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 1