DERTIG DUIZEND GULDEN VAM HELLES Rooktabakkei. Laatste Berlcfifen. Correspondentie. Wetenschap. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Allerlei. ADVERTENTIES SPAARBANK STAD AMSTERDAM 33E SOIL. ID A-x-mi 1STCOUHAJJT van Ziondagr X 3 S©r>-fc©m"fc>©:ir 19X4. Ontspanning. Uit Xaardon wordt ons gemold Woensdag j.l. had te Kaarden voor do aldaar ingekwartierde militairen een welgeslaagde voorstelling plaats in de concerteaal van „liet ïtof van F->'l:ind", welke zaal daarvoor welwil lend was afgestaan.. Menig militair vermaakte zich mot do ko- Jtmsche coupletten van den welbekenden humo rist Mnupio Staal, oora] met zijn schnttersc.ou- plet tenOok in het medezingen mot de soubrette Annie Foortcn, in haar refreinen schenen de aanwezig© militairen veel schik te hebben. En toen liet duo Hinte de verschillende tango's gedanst had, scheen er aan het handgeklap geen einde te komen. Het geheel onder leiding van den heer Sal. van «ezel was een succesvolle en -zeer schoone avond. Je tien uur werd de avond besloten en togen de aanwezige militairen onder het zin gen Tön het Wilhelmus* huiswaarts." Weer een Militair Tehuis Men schrijft, ons uit Hoek v. Holland - Bank zij het initiatief van ds. RuyscOi van Bugteren en do medewerking van pastoor de Vetten m luitenant Heffcner is aan den Hoek van Holland een Militair Tehuis tot stand ge komen. Er is een conversatie-, lees- en speol- teaai en nog een aparte gelegenheid om brieven xe schrijven. Onze militairen zijn er natuurlijk peer mede in hun nopjes. „Het leven op het Fort." •(Ingezonden door 'n dichterlijk landweerman.) Boven elkander Do een op den ander, Biggen wij te gapen. Te soezen te slapen, lie veil le geblazen, Opstaan als hazen. Een gaap en een zuch'je, Een hoest en een kuchje, Je armen uitstrekken, Je beenen uitrekken, Bat is ons ontwaken. Nu 't wolletje opmaken. Je gezicht afkoelen Je mond ook spoelen. Aan tafel gezeten Om 6 uur gegeten. Soep of wel thee Mot een boterham, of twee Met boter of kaas Van den Boterbaas. Appèl dan gehouden En heel zwaar verkouden Als een van de heeren Op 't- appèl mocht mankeeren. Be dienst wordt verdeeld Bat zich niemand verveelt Spitten en graven Werken als braven. Be officieren met plannen Prikkeldraad spannen Hamers en schoppen Spijkers met koppen. Om 12 uur pauze Ban tot 2 uur zu Hause. Be magen die jeuken 1 uurkok in de keuken. Het menu ds begeerlijk Soms overheerlijk Boon en of snert En daarna dessert: Aardappelen met vleesch Zonder vet of pees. Is het eten gedaan Aan het werk gegaan Evenals in den morgen. 3 uur opgeborgen Om uur gedaan. ■Naar het fort dan geggan En niet lang gezeten Of het is weer eten; Nu koffie mei brood En wat nifc de botervloot.- Ban uit de jassen Om aardappels te j Is het jassen gedaan Naar de Kazemat gegaan Baar staan dan banken Voor dikken en slanken. Een plaatsje gezocht Be zaal uitverkocht:' Zang en muziek Goochelen magnifiek. Pret en plcizier, In de pauze bier! Zoo slijten wij de dagen, Ze zijn wel te dragen. Most toch wil ilc hopen, 't Is spoedig afgeloopen! Miliciens Ruaris, Nieland en Rijsdam, leer lingen v/h Instituut v. Lïch. Opv., willen jul lie je adres eens opgeven of eens iets schrijven over ,.B© schitterende resultaten" aan K. Jansen, 3de comp. I bat. 10 R. I. Veldpost G. B. 2. Ill14 R. I. Beter zoo iets niet te plaatsen, vindt ge zelf ook niet. Het is een slechte belooning om mensdhen, die veel goed doen, onaangenaam te zijn. Red. Sergeant 0. fort Nigtevecht. Wij zijn het glad met u oneens en zouden ons best kun nen voorstellen dat onze flinke landweerlui ontstemd zonden zijn door uw ongetwijfeld humoristisch en goed bedoeld, maar toch wat. stekelig gedicht. Een volgenden keer dus beter. Red. J. L. 1 II. 8 R. I. Er zijn iu deze dagen voor alle monseken vele dingen, die wij „liever" jvillen. Ocli, lees de hoofdartikelen in de nos. 10 en II nog eens over en verheug u met ons in den nog betrekkelijk zoo goeden toestand ten onzent, dis slechts met alle krachtsinspan ning, zelfopoffering en zelfverloochening ge handhaafd kan worden. En... maak uw ver langens voortaan aan uw chefs kenbaar. Red. 41e B. W. I. Wij hebben het ons toegezonden Bchlrijvcn doorgestuurd met een woordje van aanbeveling naar het comité voor verzending van sigaren enz. Rokin no. 4a, Amsterdam. Rod. Kinemaiografle. Kijkjes in de cabine. Menigeen zal zich, wanneer hij in een bioscoop zit, en dion sterken, immer wisselen den lichtbundel ziet en het zachte tikkelen hoort, dat zoo karakteristiek is voor een hioseooptheater, wel eens afvragen waar dat toch vandaan komt, hoe het er daar hoog achter in de zaal uitariet, boe het eigenlijk komt dat wij daar op het doek de voetbalwed strijd van gisteren, de duikelingen van Pégoud zien gebeuren als waren wij er zelf hij geweest. Tiet is slechts een klein kamertje van cement, die cabine, 'le „ziel" van het bioscoopgebouw. Baar staat het projectietoestel en het is er een snorren en draaien van motor en radertjes, die in den witten lichtbundel flikkeren. Met een razende vaart schiet do film door dien felheeten stralenbundol heen. Niet de minste stoornis kan hij op zijn weg In het ingewikkeld toestel verdragenmaar even hoeft het celluloïd-lint stil te staan of met een heftigheid als van een explosie vliegt de film in brand. Voortdurend staat dan ook de operateur naast zijn projec tor, om dan eens een schroefje te verstellen, dan weer de vaart van den film te minderen, omdat de menscken bij de begrafenis, die nu vertoond wordt, anders te hard zouden loopen. Alle stel schroeven, kraantjes, handles zijn onder bereik van zijn vaardige hand. In het uiterste geval kan hij nog da kraan openzetten Zelfs vele cabines kunnen geheel onder water gezet worden. Als er eon film ten einde loopt, dan is het er een en al bedrijvighoid in dat kleine kamertje. Opoens oentik!de motor wordt uitgeschakeld, de lantaarn opzij ge schoven en als ge goed toekijkt, ziet ge nu. don stralenbundel door een koperen plaatje gaan waarin het bekende zinnetje is uitgofiguur- zaagd: „Bezoekers, die het ge hoe Ie programma, hebben gezien, wor den beleefd verzocht hunne plaat sen voor anderen in te ruimen". Ban ziet ge door een klein gaatje heel be neden, in de diepte, de zaal vol menschen, zacht klinkt de muziek nog, als héél ver weg en, wanneer langzaam het licht opgaat, het geroezemoes van stemmen. En terwijl het publiek op de volgende film wacht, is in koortsachtige haast de operateur bozig; de film uit het toestel lialen, do volgen de uit een kast krijgen, in de spend zetten, 'n stukje blank film in het toestel leiden en reeds draait hij langzaam den weerstand van de lampen in de zaal terug, de motor wordt ingeschakeld, de lantaarn achter do machine geschoven en het volgend nummer is weer be gonnen. Het is. geloof jk, wel de moeite waard in 't kort voor details is geen plaatsruimte iets te vertellen van de beginselen van deze nieuwe uitvinding, de Kinematografie. Een beweging zien cn een beweging photo- grapheeren. Wanneer een voorwerp, een menscli in be weging is, dan zien wij dat met onze eigen oogen. Bat zien van bewegingen is iets bij zonders. Be ooglens ontwerpt voortdurend een beeld van het in beweging zijnde voorwerp op het netvlies en de getroffen zenuwuiteinden do kegeltjes en staafjes brengen onmiddel lijk don ontvangen liohtlndriïk naar de hersenen over. die deze voor ons rangschikken en ons in staat stellen te zien. Een. photograpbrietoestel heeft één lens, die een beeld kan ontwerpen op een z.g. negatief d.i. een glasplaat bedekt met een z.g. lichtgevoelige emulsie, die op de door lichtstralen getroffe^. plaatsen een schei kundige werking ondergaat. Alleen een volko men stilstaand beeld kan hiermede gephotogra- pheerd worden, of door een z.g. „sluiter" die do lens slechts gedurende zóó'n kort oogen- blik opent, dat bewegende voorwerpen zich in dien korten tijd niet schijnen te verplaatsen, kunnen ook van deze opnamen gemaakt wor den. Het is niet mogelijk op een projectiescherm ecu beweging te p rejectee ren. Wel kan een toeschouwer den indruk krijgen een werkelijke beweging waar te nemen, wanneer op het doek snel achter elkaar verschillende opeenvolgende phasen momentfoto's van deze beweging worden vertoond. Zi j lossen dan in elkander op, doordat een luohtindruk, die het oog ontvangt, niet onmiddellijk verdwenen is, maar daarvoor eenigen tijd, plm. seconde noodïg beeft, a.h.w. „uitsterft", een „nawerking" vertoont. Be ondervinding heeft geleerd, dat zestien beeld wisselingen per seconde voldoende zijn. Theore tische onderzoekingen gaven de getallen 38 tot ■54 aan, maar in de practijk bleek het getal 1G, de „versmeltingscoëfficient" juist voldoende te zijn. Het zou hier te ver voeren, al de ver schillende factoren te bespreken, die bij theo retische en practische beschouwingen over dit belangrijke punt in aanmerking moeten geno men worden. Men moet een toestel hebben dat in staat is een beweging „op te nemen", 4e photographeeren, „vast te leggen" op een lichtgevoelige emulsie, aangebracht op een ge- per forceerd, buigbaar en doorschijnend lint van celluloid, de film, en een toestel (de projector} dat de afzonderlijke beelden van deze film zóó snel achter elkaar op een scherm kan projec teeren, dat men. een beweging meent waar te 'F. H. van Hengeuaab. adsp. vaandrig. voor 24 centen haver had gekocht en dat hij zijn luitenant had voorgelogen. Uit achteloos heid had hij gehandeld en toen de zaak was uitgekomen, had hjj aan den luitenant f 1.76 teruggegeven. Be auditeur-militair meende, dat hoewel de zaak op andere wijze beter ware opgezet de beklaagde toch ter zake van verduistering behoorde te worden gestraft en vorderde één maand militaire gevangenisstraf onder aftrek van de ondergane preventieve rechtenis. Na in raadkamer te hebben vergaderd sprak de Krijgsraad den beklaagde vrij, als niet be wezen aannemende do wederrechtelijke toe- eigening, en beval bekl.'s ontslag uit het ar rest. Zeekrijgsraad te Willemsoord. Woensdagmiddag stond voor den krijgsraad terecht een marinier 2e klasse, beschuldigd dat hij op 7 Augustus 1914 te Hellevoetsluis aan boord van Hr. Ms. „Buffel" zich heeft verzet tegen eenige schepelingen, die order hadden hom in arrest te stellen, en den daarbij aanwe zigen officier van de wacht, op wiens order de arrestatie geschiedde, heeft beleedigd en be dreigd door dien officier toe te vcegen: „lee- lijke cholerawipper, ik zal je aan stukken scheuren". Be fiscaal schuldigverklaring eiscbend, or op dat bet woord „cholerawipper" beleedi- gend is omdat in het algemeen aan boord ieder woord waarin het woord „cholera" voorkomt, als het iemand wordt toegevoegd, een scheld woord is en als zoodanig beleedigend en dat de feiten op 7 Augustus 1914 gepleegd, een ernstig karakter dragen omdat ze gepleegd zijn m een tijd waarin in het bijzonder van ieder militair stipte gehoorzaamheid moet worden geöischt. Op grond van een en ander eischte hij voor de wederspannigheid een maand gevangenisstraf en voor hét boloedigen en be dreigen van zijn meerdere 3 maanden militaire gevangenisstraf met aftrek van het prefeutief arrest. Mr. Hesberg, advocaat van den beklaagde betoogde dat het woord „cholerawipper" niet beleedigend is en dat de tijdsomstandigheden, waaronder de feiten zijn gepleegd veel meer van dien aard zijn dat z.ï. het op den weg van den krijgsraad ligt dergelijke beklaagden niet zwaar te straffen opdat ze spoedig weer hun dienst lainnen doen, waarop nu speciaal prijs wordt gesteld. Op grond hiervan vroeg hij het opleggen van een geringe straf en omiddellijke invrrjbeidsstelling van den beklaagde. B© krijgsraad beschikte afwijzend op dit laatste verzcek. Sport. Amsterdamsche Voetbalbond. In de Woensdagavond gehouden bestuursver gadering werd besloten, de algemeene vergade ring to houden op 19 September, 's avonds 8 uur. Verder tot de instelling eener nood- competitie, welke 3 October zal aanvangen. Hierin mogen voetballers, van niet-Amster- damsche vereenigingen, als militair in Am sterdam of omgeving ingedeeld, voor één der Amsterdamsche vereenigingen uitkomen. Aan de Amsterdamsche vereenigingen zal worden voorgesteld aan den N. V. B. te verzoeken de door hen te offeren 25 der entrées te stor ten in de kas van het Amsterdamsche steun comité. Ontspanning. Mien meldt ons: Zondagavond 13 September, 8 uur. Uit sluitend voor H-H. Militairen, concertzaal, Bellevue, Leidschekade. Kreps Kalff, den 14-jarigen gedachtenlezer; Annie Poort, Holl. karakter-soubretteJos. Rattink. bariton-concertzanger* Verder optreden Zaterdagavond 12 Sept. Kreps Kalff, Port Veldhuis, uitgenoodigd door de Volksuniversiteit Desertie? Voor den Krijgsraad werd te 's-Gravenhage dezer dagen behandeld de zaak van een mili cien-soldaat 3e reg. infanterie in onderhoud bij het Bepót Bataljon van de 3e Infanterie Brigade to 's-Gravenhage. Aan beklaagde is ten laste gelegd dat hij te 's-Gravenhage op 9 Augustus jL toen de mili tie buitengewoon door de Koningin bijeen was geroepen, op het avondappèl bij zijn korps heeft gemankeerd en zonder verlof afwezig is gebleven dat hij zich op 11 Augustus d.a.v. te 10 uur v.m. weder bij zijn korps heeft aan gemeld. Beklaagde, die reeds vroeger twee malen militaire detentie onderging ter zake van desertie in tijd van vrede, erkende het hem ten laste gelegde. In plaats van te zorgen dat hij op Zondag 9 Augustus op het avondappèl present was, was hij zonder verlof anderhalven dag in Rotterdam gaan doorbrengen en had zich daarna op Dinsdag 11 Augustus weder bij zijn korps alhier gemeld. De president wees den beklaagde op het ver keerde van zijn handelwijze, vooral in tijds omstandigheden als de tegenwoordige. Be auditeur-militair achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen door be- klaagde's bekentenis en door de gehoorde ge tuigen, doch overwoog, dat, waar bij Kom Besluit van 31 Juli jl. no. 89 de militie bui tengewoon was opgeroepen en op 9, 10 en 11 Augustus nog onder do wapenen was, wel is waar met in achtneming van art. 17 Crimineel Wetboek in verband met art. 87 Strafwetboek do bepalingen omtrent tijd van oorlog in het C. W. voorkomende waren toe te passen, doch dat, waar aan den anderen kant waar geen feitelijke oorlogstoestand in den lande is tegen zoodanige wetsuitlegging bezwaren be staan, terwijl aan Z.E.Achtb. ook van kooger- kand is te kennen gegeven dat niet mag wor den aangenomen dat hier te lande sedert 1 Augustus jl. tijd van oorlog zou zijn, ten deze het ten laste gelegde en bewezen verklaarde feit niet strafbaar is, als vallende niet onder desertie in den zin van het O. W. terwijl ook niet is ten laste gelegd desertie in tijd van vrede. Z.E.Achtb. requireerdo derhalve vrij spraak van beklaagde, en diens ter beschik kingstelling van zijn korpscommandant om disciplinair te worden gestraft. Vrijgesproken. Voor den Krijsgraad te 's-Grarvenhage etond dezer dagen terecht een 25-jarige militaire stuk rijder bij het 2e reg. veld-artillerie, beklaagd van verduistering van een bedrag van 1.76. Beklaagde had van den luitenant, wiens op- >asser hij was, een gulden ontvangen om haver koopen, ten einde een paard, dat er mager uitzag, een beetje hij te voeuen. Later had hij den luitenant nog een gulden gevraagd om haver te koopen. Brood van gemalen tarwe en tulpenbollen. Uit Leiden wordt aan do „Nieuwe Ct."* g schreven De bakker W. van de Weerdt te Valkenburg heeft op een vergadering van de LeicLsche bak- kerspairoonsvereenigiag eonigo brooden ver toond die door hem waren vervaardigd voor 2/3 uit gemalen tarwe en voor 1/3 uit gemalen tul- ipenbollen. Het aldus vervaardigde brood mocht toen de goedkeuring van alle aanwezige bakkers wegdragen. Aan hef Rijksstation voor Bakkerij en Maalderij zouden eenige brooden gezonden worden ter onderzoek. De bakker heeft een bezoek gehad van den/1 -directeur van den gemeentelijken keuringsdienst^ van eet- en drinkwaren te Leiden dr. J. J. van Eclc, die hem verzocht de proeven voort te zetten en ten behoeve van den keuringsdienst eenige brooden te vervaardigen, met verschil lende soorten bollenmeel bereid. Daaraan heeft de bakker voldaan. Eén gedeelte van het brood is vervaardigd van den bol „La Reine", een ander van „Rose gria de-lin" en nog een ander van een crocusbol. Het brood is aan den Leidschen keurings dienst afgeleverd en het resultaat zal zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. De kleur van het brood is wit, geel- en blauw achtig, naarmate het van een der hierboven genoemde bollensoorten afkomstig is. Het ziet er heel goed uit en de smaak valt bijzonder mee. Met het oog op het -voornemen der böïlen- h andelaren, om 1/3 der bol lenvoorraden te ver-' nietigen, in verband met een drukking der prijzen voor het volgend jaar door overpro4> ductie, acht_ de Leidsohe Bakkerspatroonsver- eeniging, in overleg waarmede de bakker zijn proeven heeft genomen, het wenschelijk, dat de aandacht van de Regeering op dit voornemen wordt gevestigd, opdat dit hangende het onder zoek niet ten uitvoer wordt gebracht. Amsterdamsch J ongel ledenkorps. Het bestuur van bovengenoemde ver ©eni ging maakt bekend, dat zij het plan heeft opgevat, •tooneelvoorstelïngen op de forten te deen plaats hébben. Zij verzoekt personen van 17 tot 20 jaar, die daartoe wilen medewerken, zich aan 'te melden. Ook geklen om enkole kosten te bestrijden, zullen gaarne in ontvangst worden genomen. De cursus in eerste hulp bij ongelukken, door genoemd korps belegd begint Vrijdag 18 Sep tember. Aanleidingen kunnen nog geschieden aan het bureau der voreeniging, Rokin 6a. Uit Amerika terug. Met het stoomschip Nieuw Amsterdam zijn •Dinsdag hier 173 Nederlandsch© militairen aangekomen, die in de Vereenigde Staten ver blijf 'hielden en op een telegrafische oproeping onmiddellijk op reis zijn gegaan. (N. B. Ct.) Oplossing van Probleem II. 2 7 6 9 6 1 4 3 8 De mil.-korporaal H. Wilbrink zendt ons uit Den Helder het volgend»» In de Sol datencoura nt van Zondag 6 Sep tember komt een probleem voor, waarvan ik de eer heb u de oplossing toe te zenden. Ik ben uitgegaan van htet feit dat de som der getallen van 1 tot on mot 9 gelijk is aan 45. Iedere rij van 3 getallen moest dus samen zijn 15. Wat do horizontale betreft vond ik de rijen: 2—6—7, 9-^5—1, 8—3-4. De zaak was nu deze getallen zoodanig te rangschikken dat men van boven naar hene den en de bedde diagonalen optellende ook 15 tot uitkomst verkreeg, waard oca- ik de volgen de' rangschikking heb gemaakt t 672, 1—59, 8-3-4. Hoornsignalen. Nooit in ons leven heb ben wij zooveel belangstelling getoond in al wat het leger van ons land. aangaat, als in deze dagen. We letten op alles wat onzen militairen betreft. Alles wat met de troe pen in verband staat heeft onze aandacht. voerders, naar de commando's der officie ren, naar de signalen der hoornblazers. Voor elk dezer hoornsignalen hebben de soldaten in den loop der jaren hun typische verklaringen bedacht, soms in versjes. Hier zijn er eenige van Eerste compagnie. Wat volgen zal, gaat d' eerste compagnie maar aan, veede con pagn Pas op, tweede compagnie, u roept dit signaal, luister nu goed, De tweede compagnie zij vaardig op deez' roep. Derde compagnie. Eén, twee, drie, dat is de naam van die compagnie, Die op dit signaal tot alles is gereed; Brie is de naam van de compagnie Geroepen door dit signaal. Vierde compagnie. Dit blazen gaat die compagnie maar aan, Die vier tot cijfer of nummer heeft; De braven van die compagnie zijn hier, Geroepen met een, twee, drie vier. Hot geheel. Het geheel moet nu maar goed luisteren; Het geheel is nu aan de beurt. Voor- of achterhoede. In 't algemeen gaat dit signaal, De gedetacheerden aan. Rechtervleugel. Rechtervleugel geeft wel acht op dit signaal. Linkervleugel. Linkervleugel hoort twee stooten achteraan. Een, twee. Voorwaarts. Voorwaarts nu, voorwaarts gaan Voorwaarts en flink op den vijand nu aan. Halt. Sectie halt. V uren. Kom laat ons vuren gaan, En legt steeds goed op den vijand aan. Ophouden met vuren. Houdt op, houdt op, houdt op met dat vuren, Houdt op met dat vuren, houdt op. Bajonet op. Nu opgezet uw bajonet. Attaqueeren. 't Wordt nu tijd om flink te attaqueeren, Volgt nu dapper uwen commandant, Hoe de vijand zich moog' weren, Tegen ons is hij toch niet bestand. L o o p p as. Loopt nu hard, loopt nu hard, weest nu maar vlug, loopt nu 'hard, loopt nu hard, weest nu vlug; in den pas, in den pas, een, twee, drie. een twee drie, in den pas, in den pas, een, twee, drie. Stormaanval. Haast je, stapt nu wat aan, maakt dat je vooruit komt. Haast je, stept nu wat aan, maakt dat je er komt. Rechtsomkeert. .t zoetjes aan terng, zoetjes aan terug, Maar daarom toch nog niet to vlug. Verzamelen. Tirailleurs, weest nu tevreden, Verzamelt u, op dit signaal. Cavalerie. De ruiters komen mux, De ruiters komen aan. Alarm. Waakt, waakt, waakt, waakt, aangetreden vlug- wapent u; daar is de vijand. Generale marscli. Komt in uw stelling nu, daar. is de vijand reeds, komt in nw stelling nu, en drijft den vijand heen. R u s t. Het is rost, het is rust, bet ia rusfcl O 'Van- den Buvtschen 'Keizer. Het ds een fout geweest, om den bij Charleroi gesneu velden Prins Adelbert een oom van den Duitschen Keizer te noemen. Volgens den ,,Almanach de Gotha" is slechts de Engel- sche Hertog van Connaught gerechtigd, rich een oom van Keizer Wilhelm te noe men. Overigens bezit deze laatste een lange lijst van bloedverwanten zes en een halve bladzijde in den „Almanach" l die allen aanspraak maken kunnen op-i den naam van neven en nichten. Er zijn slechts weinige Europeesehe hoven, waar bloedverwanten van het huis Hohen- zollern te vinden zijn. Het ligt trouwens voor de hand, dat de Hohenzollern's in de acht-en-een-halve eeuw van hun bestaan ge legenheid hebben gehad, hun familie-rela- ties uit te breiden. Behalve familie-verwantschap kan de Ehiitsche Keizer ook zijn recht doen gelden, .-om zich in de uniformen te steken van on- alle legers van Europa, het 'Fran- sche uitgezonderd. Bij zijn laatste onderhoud met den En- lschen gezant te Berlijn zou de Keizer niet zonder scherpte gezegd hebben, dat er kans bestond, dat hij Dooit meer een En- gelsche uniform zou dragen; dit was vóór de oorlogs-verklaring. Sedert zal de Keizer wel afstand gedaan hebben ook van zijn Russische, Belgische, Servische en Japansche uniformen. Wij vonden eens vermeld, dat hij niet minder dan drieduizend verschillende bin nen- en buitenlandsche uniformen bezat; een afzonderlijk personeel was noodig om ze te onderhouden, een opper-lakei en bovendien een staf van een dozijn bedien den, die als experts optraden, wanneer het M. behaagde, eens een van zijn niet alle- daagsche uniformen te dragen. boord gehaald. Bij Plymouth kreeg do „Hol- landia" door een vergissing van don loods een scherp schot van den Engelschen kruiser vlak voor den boeg, wat een hevige consternatie aan boord veroorzaakte. Tijdens de reis worden door de draadloozo telegrafie geen plaatsbepalingen gegeven, om daardoor zooveel mogelijk to trachten, do oor logsschepen te ontloopen. Baar do „Marconi- officers" een Belg en een Franschman waren, hield de kapitein zelf hot toezicht op het draad loozo station aan boord. Naar kapitein Maas ons nog mededeelde, was de lading in Plymouth onaangeroerd ge bleven,. Arbeidscontract. In „Onze Strijd", het orgaan van den Alge meen Nedorlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, vinden we een uitspraak van pref. mr. II. L. B ruck er in zake de handhaving van liet arbeidscontract in tijden als de tegenwoordige. Do hoogleeraar schreef: jjU wenscht te weten, hoe ik denlc over de vraag, of werkgevers aan de tegenwoordige omstandigheden de bevoegdheid kunnen ont- leenen, de dienstbetrekkingen anders dan op de gewone wijze te doen eindigen. Mijn ant woord is, dat in de wet op de arbeidsovereen komst geen enkele bepaling voorkomt, waaruit dergelijke bevoegdheid zou kunnen worden af geleid. Ook tot „schorsing" zonder loon geeft de wet geen grond. „In bijzondere gevallen kan de werkgever wellicht do toepassing van art. 1639w B. TV. vragen; doch dan bepaalt de rechter, na be hoorlijk onderzoek, op welk oogenbliik de dienst betrekking zal eindigen." Een rivier overgang onder vijandclfjk muur. LONDEN, 11 September. In een telegram uit Parijs aan de „Daily Express" worden de moeilijkheden beschreven, waar mede de Duitschers te kampen hadden bij het overtrekken van de Marae, waartegen het 7e Fransche leger zich verzette. Voortdurend werden de Duitsche pon tons door de Fransche artillerie weggescho ten. Hardnekkig hielden de Duitschers echter vol en slaagden er ten slotte in aan do overzijde te komen, echter na ernstige verliezen te hebben geleden. Op Zee. Be BuU-sche vloot in beweging. LONDEN, 11 September. Volgens een telegram eergisteren uit Kopenhagen aan do „Daily Express" verzonden, sou een groote Duitsche vloot bestaande uit slag schepen,. kruisers en torpedobooten in de Bothniscbe Golf zijn gezien, varende in oostelijke richting. LONDEN, 11 September. De „Daily Tologr." verneemt uit Stockholm onder dagteekening van, 9 Sept. dat de Duitsche vloot Maandag in beweging is ge komen. Een Duitsch eskader is gezien in de ■buurt van Gotska Sando (een eilandje iets 'ten noorden van Gotland). Gisteren werd een Duitsch eskader gezien van een en der tig groote schepen varende in oostelijke richting. Eergisteren werd een Duitsch es kader van vier slagschepen en drie kruisers ten zuidwesten van Stockholm waargeno men varende in noordoostelijke richting. Een telegram uit Kopenhagen aan de -Morning Post'* bevestigt de activiteit van 'de Hm'tsche vloot in de Oostzee. Be ,,Bethaniabmt gemaakt. KINGSTON (Jamaica), 11 Septem ber. Een Engelseli oorlogsschip heeft hier het s.s. „Bethania" van de Hambnrg- Amerikalijn binnengebracht, als oorlogs buit, met 400 gevangenen aan boord. 5. S. Fortuna. Het naar Brest opgebrachte Ned. stoom schip „Fortuna'.' is gisteren naar Havre vertrokken. S. S. Tambora. Het stoomschip „Tambora" van de Rott. Lloyd is gisteren van Brest vertrokken en hedenochtend Ouessant gepasseerdhet wordt morgonvoorm iddag te Rotterdag ver wacht. Van het gevechtsterrein in Frankrijk Het Fransche gezantschap te 's-Graven- hago deelt het volgende mede; De troepen der verbondon legers hebben Donderdag een reeks belangrijke voordeelen behaald op den Duitschen rechtervleugel. Het eerste vijandelijke leger j3 genoodzaakt geworden de Marne over te trekken. Men heeft kunnen vaststellen, dat het geheele Marne-dal vrij was, stroomafwaarts van een lijn aangegeven door de rivier de Dhuys, Mezy en Fexe-en-Tardenois. In Champagne zijn onze troepen voor het derde Duitsche legerkorps teruggetrokken op Gourgancon en Salon, maar de vijand heeft daarna het grootste gedeelte van het reeds gewonnen terrein weder verloren. In de streek van Argonne hebben de Fransche troepen het 5e leger voor Faussin- court aangevallen en hunne voorwaartsche beweging voortgezet. In Lotharingen is het 6e Duitsche leger oenigszins vooruitgedrongen in de richting va:> Chateau Salins, maar het is achteruit gedrongen in het bosch van Ohampougny. VOOR DE (opgericht in 1848). HOOFDBUREAU SingeS 544=54©. Geopend: eiken werkdag van des morgens half 10 tot des avonds half 9 uur. BIJBHREAUX: Bloemairacht 33 Haarüemmerplecn 4 Eiidenlijkstraaf Ï94 Ceintuurbaan 138 „Zeemanshuis" Kadqksplein 8 lie v. Swindenstraat 19 Brederodestraai 103 geopend eiken werkdag des morgens van half 10 tot half 1 en des avonds van half 7 tot half 9 unr. Mr. H. J. J. POST, Directeur. Rljfcslevorancler CAKESFABRIEK „DE KOREN AAR" A. VAN HATTEM jw. Tolefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhaven 58-60-68 Scheepsbeschuit - Leger- beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA AVH Gedeponeerd Merk W. J. VAN HEYNSBERGEN, Koninklijke Fabriek vaoi Militaire Passementorleën, Gouden en Zilveren Borduurwerk, Galonweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. Telefoon Intorcomm. 867. Eerste Kamer. De Eerste Kamer vergadert Dinsdagmid dag uur. De „Hollandia" te Amsterdam. Op de Rietlanden heerschte vanochtend in de vroegte een geweldige drukte voor en op de terreinen van de „Kon. Hollandsche Lloyd", waar juist de „Hollandih," aange komen was, die, zooals wij reeds meldden, p sternacht te IJ muiden binnenliep. Hot schip macht een zeer groot aantal passagiers mee. Op taxi's en rijtuigen werden greoto hoa- veolheden koffers geladen, nadat bedienden der maatschappij of ook wol de Fransche, Belgische of Duitsche paseagiers ze zelf van do loopplank hadden gesleept. Allen waren blij weer op neutraal gebied te zijn, want het is een reis met hindernissen geweest. Ben 19en Augustus vertrok men van Rio. Te Santos kwamen vele Duitschers, Belgen en Fransehen aan boord. Er waren 80 passagiers klasse, 125 2e klasse en 800 3e klasse. Ondanks do aanwezigheid van al deze natio naliteiten aan boord had er, dank zij het tact vol optreden van kapitein J. Maas, geen wrijving plaats. ï>on 28en Augustus werd de „Hollandia" bij de Kaap Verdiscko Eilanden opgebracht door de „Cornwall", die het schip uitnoodigdo haar te volgen tot St. Vincent. Daar werden 70 Duitecho reservisten gevangen genomen. Hun vrouwen bloven natuurlijk aan boord. 6 September werd opnieuw hot schip aange houden en wel in bet Kanaal door de „Tal bot", eveneens van de Engolsch6 marine. Het schip moest toen naar Plymouth volden. Daar jjo& eohfl D.ajtischq. se$?jnpsk>n -yag J schip mo w.de.a i wordt aan het Nationaal Steuncomité uitgekeerd, wanneer de helft van Neerlandsch Burgerij slechts éénmaal koopt een KTationale Steunreep. Voor elk 100-tal ontvangen reepomslagen, wordt 1 afgedragen aan de kas van het Nationaal Steuncomité. Ieder, die daartoe wil medewerken, verzamele de etiketten van bovenvermelden reep en zendt ze, „hetzij veel of weinig", aan de Cacao- Chocoladefabrieken GEBRS. SICKESZ, Amsterdam. Verschillende coöperaties en personen, die de Militairen van Chocolade willen voorzien, worden verzocht aan bovenstaand adres offerte aan te vragen. Het zal aan ieder duidelijk zijn, dat door bovenstaande aanbieding de kas van het Nationaal Steuncomité zulk eene aanzienlijke bijdrage in geld tegemoet kan zien mits znlfis gesteund wordt door een ieder die begrijpt dat steeds meer en moer geld noodig is om bovengenoemd comité in staat te stellen aan de duizenden aanvragen om hulp te kunnen voldoen. En waar een wil is, daar is een weg, maar algemeene medewerking is dan dringend noodig. DE BESTE VARINAS Overal verkrijgbaar è25c.rp.oas pakje.- Vraagt Overal verkrijgbaar. Speciaal aanbevolen: No. S 4 cent per üialü ons pakje. No. 7 5 cent per half ons pakje. No. 9-6 cent per half ons pakje.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4