Sicfceoi' Steunreepen. lil HELLES Rooktabakken. Laatste telegrammen. DUIZENDEN PE SOXjDiL'xajgUMCOUH AJJl* van ■Woensdag- O September 3.014. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Correspondentie. ADVERTENTIEN. MILSTAfRENBESCHUIT. WED. J. DE JONGE SPAARBANK STAD AMSTERDAM Singel 544-546. &Êkk ■Ut A. VAN HATTEM JRZN. W. J.VAN HEYNSBERGEN, Ooriogsmoppen, Oorlogsverhalen uit het Militair leven in 1914. STEUNCOMITÉ. V.ROSSEiTS. F^ookt Rijp-Licht. 10ets pcons-pakje.J Vraagt Overai verkrijgbaar. loga's op andero forten brongen, dab do bezel- ting van hot fort „Rynauiwen" onder hunne zoo aangoiiamo commandanten niet „ontevreden", maar in zom.erre de toestand hel meebrengt zelfs: „Zeer tevrodon" zijn. Ik durf dit dan ook gerust als tolk der kor poraals en manschappen verklaren, geachte liter J. J. L. v. Z. Korporaal X. Fort Rijnauwen, 2 Sopt. 191-1. (Vi'ij sluiten hiermee deze discussie. Red.) Van 't Hollandsch diep. Een landweerman schrijft ons Willemstad, schijnbaar onbeduidend plokje op do kaart van Nederland, geïsoleerd lig gend op 'n uithoek, begrensd door de onai- zienbare watervlakten van llollandscli Diep en Volkerak, en do niet minder uitgestrekte kieipoiders van Brabantsch Westhoek, 't is den meesteu Nederlanders tot vóór 1 Aug. '14 zoo goed als onbekend, ilet geeft geen oudor- wotsche typisehe klcoderdraelit te bewonderen zooals Marken en lirk, liet kan niet bogen op 'n schat van oudheidkundige bezienswaai dighe- don zooals Assen en Hindoloopen. En nu, nu kennen het allen, die om de mobi lisatie er gelegerd werden, dat kleine nest met. zijn weinige straten, zijn middoleeuwsche Jtobbeiigc, onbegaanbare keien, zijn hoekige, stugge, weinig-joviaal-Brabantsche inwoners. 't Is Zondagavond 7 uur. De soldaatjes heb- ben gedineerd en gaan nu hun digestiewan- delingeljo maken, van Landpoort tot Zeepoort, door de stad, vijf heele minuten. En dan weer terug, wéér 5 minuten gaans, en zoo ©en oneindig aantal malen. Want ontspanning of vermakelijkheden kennen we hier niet, we zijn gespeend van alles. Krijgsmakkers iu veel andero plaatsen ontvangen gratis tijdschriften en boeken in bruikleen om de verveling te ver drijven en den geest op te frisschenze ver drinken bijna in een rogen van sigaron, siga retten, tabak, chocolade, enz. Wij, Willeiu- stadters, wij zijn opgesloten in ons isolement: do stroom van lectuur vloeit ver langs ona henen, de wolken die versnaperingen konden regenen, drijven hoog en droog onze woon plaats voorbij. Muziek, zang, voordrachten, tooueeluitvoeringen, bioscoop, 't is alles voor ons toekomstmuziek. Maar 't zal wol komen. Aardig is het zoo'n Willemstadscbe Zondag- sche militaire pantoffelparade" te zienmili ciens infanterie, landweer idem, vesting-artil- lerio idem idem, genie, ziekendragers, mari niers. hospitaalsoldaten, gekleed in allerlei kleeding van velerlei snit en kleur. Men ziet er lichtblauw, donkerblauw, verschoten kaal- 'blauw naast hypermodern grijsgroen, kragen met roode, blauwe, groene, gele letters en cijfers, uniformen der 19e eeuw tot op den draad versloten, naast splinternieuwe van van daag of gisteren. Kalm, bodaard, genietend van oen dampende sigaar, smakkend op een smakelijke pruim, stappen, slenteren, sjoefelen, al naar hun tem perament, onze landsverdedigers 't stadje door, in cirkelende oneindigheid, van poort tot poort vice versa, tot taptoe rust en verade ming brengt. Kwart over 7. Er komt onrust in dien men- Echenstroom, alsof or iots do vaart verspert. „Kleed je in werkpak en treed aan vóór de loods 1" hoort men, niet één, niet twee, maar heel veel malen. En velen maken zich los uit den wandelcirkelgang, gaan met versnelden pas naar hun kwartier, kleeden zich om en staan al spoedig aangetreden, afwachtend na dere bevelen. Wat was er gaande? De generaal-stelling- commandant had onzen C. C. opgedragen zoo spoedig mogelijk voor een 3U-tal manschappen te zorgen, die hij onmiddellijk moest gebruiken voor een zandwerk. Niemand was in 't kwar tier, allen liepen te wandelen in de stad. En toch, binnen 20 minuten was 't dubbele aantal present en toog aan 't werk, flink, onver poosd, tot laat in den nacht, opgewekt, zon der lijntrekkerij, wetend <lat de stellingcom- mandaut op ons vertrouwde. Was 't opzet, was 't toeval, dat juist onze comp. word aangewezen? We weten 't niet, maar stevige vuisten omklemden do schoppen lenige spieren spanden zich, krachtige lijven strekten en bogen, op en neer, al maar door, als wisten die stoere werkers dat zij hadden op te houden de eer van hun comp., door 't hoogste militair gezag ter plaatse uitverkoren om 'n gewichtige opdracht uit te voeren. Buiten verwachting snel was 't werk afgeloo- pen en zingende trokken onze landweerman nen tegen het krieken van den dag huis waarts, overtuigd te hebben gewerkt tot ge noegen van hun superieuren. De belooning bleef dan ook niet uit. Enkele dagen later toch bracht onze C. C., de le luitenant W. de Plönnies, aan de heele compagnie de blijde tij ding, dat de generaal-stellingcommandant zijn hooge tevredenheid had betuigd over de acti viteit, de opgewektheid en 't snelle, accurate werken van do 2e comp. 40e bat. L. W. infan terie. Onze hoofden gloeiden, onze harten klopten sneller, en hadden wc niet in de houding ge staan, we zouden gejubeld hebbenLeve de Koningin! Leve het Vaderland! Leve onze Generaal 1 Willemstad, Aug. 1914. D. RAHN VESTOR. Evangelisatie-samenkomst. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: A. s. Woensdag 9 dezer, zal des avonds om half acht, in de catechisatiekamer der Gerefor meerde kerk te Allen a/'a Rijn (lage zijde), een Evangelisatie-samenkomst worden gehouden. Alleen militairen hebben toegang. Alle mili tairen zonder onderscheid van kerkelijke ge zindte zijn hartelijk welkom. Gaarne noodigen wij dan ook de militairen, zoowel Hervormden als Gereformeerden te Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen ingekwar tierd, uit tot bijwoning der Evangelisatie- samenkomst. leder militair is welkcnn. Komt eens luisteren. Waarom zoudt u hot niet doen W. H. v. L. Coede Kameraadschap. Uit Moorgestel wordt ons geschreven „Deze weck verloor een milicien van de 1ste Cie. z'n „pong" met geld, inhoudende 17.50; een heele schat voor een soldaat in deze tijden. Hoo er ook gezocht en gesnuffeld werd in 't ligstroo en op de oefeningsterreinen, het geld bleef weg. Doch verbeeld u de blijdschap en de tevredenheid van den ongelukkigen verliezer, toen er op Zaterdagmiddag bij 't soldij uitbe talen een collecte werd gehouden om 't geleden veriies dragelijker te maken, welke collecte opbracht... 17.75. Voorwaar een mooi voorbeeld van kaneraad- schappeiijken omgang, van sameuhoorig'neid. Men weet eikanders leed te verzachten. Dat deze geest in de troepen moge blijven EEN OFFICIER DER CIE. Cood gespoeld. "Wij lozen in de Nieuue Cour.: Een kapitein der infanterie uit een onzer Overijselsche garnizoenen is sedert den aan vang der mobilisatie geplaatst bij den staf in een provinciale hoofdstad, militair centrum, en vergezelt van daaruit den brigadechef ge regeld op diens tournéo langs de garnizoenen en postenlinie. Beide hoeren maken daarbij gebruik van een te hunner beschikking gestol de auto, terwijl dan de plaats naast den be stuurder wordt ingenomen door een soldaat, die de functie van palfrenier vervult. Voldaan over de diensten van den netten en handigen jongeman, zijn de officieren hunnerzijds niet karig met versnapering of eep sigaar cj ook wordt den oppasser nu en dan wel eens een dubbeltje in do hand gestopt, dat met be leefd saluut wordt opgestoken. loen nu de vorige week op een der diensfc- rittcn togou den middag een fraai gelogen dorp zou gepasseerd worden, wende do oppasser zich lot zijn chefs met do medédoeling, dat zijn moeder daar woondo cn dat zij het bij zonder zou op prijs stellen, wanneer do heoron te haren huize wilden koffiedrinken. Zonder aarzelen namen de officieren deze uitnoodiging van hun „oppasser" aan, en een oogenblik later sloeg do auto op diens aanwijzing do op rijlaan van een fraaie villa in, om voor de deur van het statige gebouw stil te houden. De vrouw dos huizes, een eerbiedwaardige oude dame, ontving de gasten van haar zoon op do meest minzame wijze en bood hun een smake lijke lunch aan, waarbij zij haar plichten als gastvrouw op zeer heusche en voorkomende wijze waarnam. Op uitdrukkelijk verlangen zijner chefs had „de oppasser" mee aangeze ten, maar nauw was liet 'oogenblik van ver trekken aangebroken, of hij vatte terstond zijn functie weer op, stram in do houding bij hot portier. En sedert vervult hij weer ijverig en accuraat zijn soldatenplicht. Maar of er ook weer fooitjes zullen worden toegestopt Aangehouden schepen. Van de twee voor Rotterdam bestemde Nederlandsche mailstoomers, waarvan sinds hun komst in het Kanaal elk bericht ont brak, is de „Nieuw-Amsterdam" terecht. Hei-blijkt, dat dit stoomschip is opgehou den door de Franschen en naar Brest werd gedirigeerd, vau waar het thans op weg is naar Rotterdam. De „Tambura" is ook terecht. Dit schip was 5 dagen te Brest opgehouden. Alles wel aan 'boord De Bcsoeki (een vrachtboot van den Rotter- damsche l.loyd)_ die dezer dagen van Java te Rotterdam liad moeten binnenkomen, is, naar de „N. R. Ct." verneemt, aangehouden en naar Dover opgebracht. Een begrafenis. Zaterdagmiddag werd op de R.-K. begraaf plaats te Bussum met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 29-jari- gen landweerkorperaai der vesting-artillerieW. Wiggers de Vries, die Woensdagmorgen door een D-trein werd aangereden en gedood, terwijl hij uit een juist daar passeerenden anderen trein couranten in ontvangst nam. Een groot aantal kransen, waaronder ook van het le bataljon, dekten de lijkbaar. Een der officie ren wijdde aan de groeve eenige woorden te zijner nagedachtenis. Bij hot vertrek van den lijkstoet uit Naarden en niet minder te Bus sum, waren zeer velen die de droeve plechtig heid bijwoonden. De vader dankte namens de familie voor de laatste eer zijn dierbaren zoon bewezen. Neutraal. In het gedicht onder dezen titel van den heer Franfois Pauwels, met muziek van den heer Jacq Schryver, dat we dezer dagen opnamen in de „Soldaten Courant", is in het 4e couplet een regel uitgevallen. We geven dit couplet daarom nog eens met den regel die gemist werd. Neutraal? 't Is goed, maar zo zullen het zijn met trots! Het land van de vrijheid, het land van den vrede, loopt niet in 't gareel van de machtigen mede, van allen de vriend, maar van niemand do knecht was immers zijn streven, een strijd voor hot recht! en daarin blijft Holland der volken rots. Neutraal? 't Is goed, maar neutraal met trots! Een corlogskuwcüjk op het station. Een dubbel versneld oorlogshuwelijk werd in een der laatste naohtcu voor het uitbreken van den oorlog te Mannheim (Duitscliland) voltrokken. De bruidegom voer daar met ziju troepenafdeeling voorbij en had aan het station L5 minuten tijd. In dit kwartier sloot hij den band voor liet leven mot eeno Mannheimsche sehoone die met den ambtenaar van den bur gerlijken stand op 't station stond te wachten, liet voltrekken van het huwelijk duurde maar enkele minuten, waarna de jonge echtgenoot na een kort afscheid zijn tocht naar het oor logsveld voortzette. Niet de ware Jan! Wij lezen in de „N. Gron. Ct. Do avondtrein van negen uur en zooveel zal aankomen. In breede rijen wachten ze aan 't station èu vaders èn moeders, èn broers èn zus ters en geliefden op onze landsverdedigers, die zoo aanstonds met tweemaal vier en twintig uur verlof in onze stad zullen aankomen. Eindelijk dan, de trein stoomt binnen, cn „onze jongens" wandelen het perron op. Menigeen kept z'n jongen niet meer. Sommigen zijn kaalgeschoren, anderen veel bruiner getint dan toen ze gingen, anderen weer dikker, en nog anderen zijn enkele ponden in zwaarte af genomen. Naar al de helden, kijkt en wacht, totdat de ware Jan komt, ook een achttienjarige sehoone. Eensklaps daar vliegt ze naar voren, en met 'n „dag Jan, hou is 't nut die", slaat ze meteen haar donzige blanke armen om den hals van een landsverdediger, en beklinkt dt> ontmoeting met een flinken zoen. Haar arm daarna vertrouwelijk in de zijne leggende ver volgt ze met „Jan" den weg naar huis. Ze zullen zoo ongeveer een vijf en twintig pas vredig naast elkander geloopen hebben, toen de aanminnige sehoone tiaar Jan heel lief en vertrouwelijk in z'n soldatenoogen begon te blikken. Maar wat was dat? Ze kijkt, kijkt, kijkt nog eenseensklaps een gil zij laat Jan's arm los en roept ontsteld uit: „Moar doe bist mien Jan toch nait!" Jan haalt z'n schouders op en zegt: ,,"k Wait naargens van Do bezetting van Halicz door de Russen. Halicz, dat evenals Lemberg door do Russen is bezet, is een stad, thans klein in uitgestrekt heid en wat het getal inwoners betreft, maar groot door haar verleden cn vau beteekenis door de traditie. Aan deze stad ontleent Galicië zijn naam. In de 13de eeuw was het de woonplaats van do Galicische (naar Halicz of Galiez zoo be noemd) vorsten, die later naar Lemberg ver plaatst werd. Later werd het vorstendom Gali cië door de Polen veroverd, tot het na do ver deeling van Polen aan Oostenrijk kwam. Dozen noemden het heele op de Polen veroverde ge bied, historisch niet geheel juist, Galicië. Dat grootvorst Nikolaas 'op de verovering van Halicz bijzonder den nadruk legt, zal wel moeten worden toegeschreven aan de groote historische beteekenis van het stadje. Halicz is behalve door do overblijfselen van het middeleeuwscho vorstelijke kasteel ook nog interessant, doordien het het middelpunt is van een Joodsche sekte, die zich op landbouw toelegt en in zooverre in Oost-Europa een unicum is. De sekte wil van de Talmud niet weten, alleen van het Oude Testament. Plaatsvervangers voor de dienstplichtige leeraren. Aan sommige Duitsche gymnasia is het zeer moeilijk in deze tijden van oorlog, het onder wijs voort te zetten. Het is daarom aangenaam te weten, da.t leeraren aan de universiteiten, die niet behoeven uit te trokken, voor do ge mobiliseerde leeraren in liet plaats optredom £a^rp|eg82rjigakj, jvjjze verdienstelijk voor het onderwijs, dat anders zou moeten stilstaan, althans in eenigo vakken. Dit lijkt ons ook aanbevelenswaardig voor het andere middelbaar en hot lager onderwijs. Duitsche luchtschepen. Hiervan zijn thans in werking 4 typen: 1. Zeppelinschepen, die men herkonnen kan aan de buisvormige gedaanto en aan de tweo gondels, dicht aan don schoepsromp hangende. Van grauwe stof en met een groot stuurroer. 2. Schiitte-Lanz-schepen, visehvormig, met twee stuurvlakkon, oen horizontaal, eeu verti caal, met vijf er onder hangende gondels. 3. ParsevaJschepen, siguarvorm, voel sterker dan do onder 1 en 2 genoemde schepen, mei één gondel. Do kleur is geel. 4. Militair luchtschepen zijn daaraan to kennen, dat ze oen kiel hebben, met van boven de stuurplaats en achter twee macliineplaatcen er onder. Hét omhulsel is geel. Het geheel heeft den vorm van een torpedo. Duitsche luchtschepen zijn to kennen aan een of meer zwarte kruisen op het doek, in den vorm van het IJzeren Kruis. In het donker gaan ze niet op. De grootste Duitsche soldaat. De grootste soldaat in liet Duitsche leger is, naar de „Lokal Anzeiger" vertelt, zeker wel de student in de philologie Zimmer- mann uit Schwarzenfried. Hij is artillerist. De reus is 23 jaar oud en 2 M. 13 lang. Problemen. III Plaats de getallen 1 tot en met 25 in vijf rijen aldus, dat de optelling van iedere rij van boven naar onder en van. links naar rechts alsmede de optelling der beide diagonalen de zelfde uitkomst geeft. Oplossing over 8 dagen. Rooken verboden"en de oorlog. Gisteren moest ik per trein de stad uit. Ik stapte aan het Weesperpoortstation in een coupé derde klasse, niet rooken waar eeu man dapper zat te smoken. „Dit is een „niet-rookeu"-wagen, me neer", merkte ik beleefd op. „Dat komt wel goed", bromde de man en dampte lustig verder. Ik wachtte een poosje, de man rookte door. „Dat is toch niet zooals het hoort, me neer", begon ik weer, „er staat hier „ver boden te rooken". „Ik reis iederen dag en er wordt nooit iets van gezegd. „Dan zit u zeker anders in een rook coupé „Kan u er niet tegen" smaalde do roo- ker verder. „Dat is toch mijn zaak?" „Mensch, maak je niet druk, 't is oor log" mengde zich een bij den rooker behoo- rende juffrouw in 't gesprek. We zaten er allen nog over te piekeren wat de oorlog met de sigaar van dien me neer te maken had, toen de man eenigszins demonstratief ziju sigaar uit het raampje gooide met de bewering dat hij „dan maar een pruimpje zou nemen, als meneer daar er tenminste niets op tegen had." „Mensch", verklaarde de juffrouw met overtuiging „stoor je der toch niet an, 'tr is oorlog zeg ik ommers, dan hoef je je nergens meer aan te storen." Ik deed, tegenover deze oorlogszuchtige logica, er verder het zwijgen maar toe. W. L. G Een Soklutencourant. Naar aanleiding van do verschijning van onze Soldatencourant wordt er in het Handelsblad op gewezen, dat indertijd, in den oorlog in Zuid-Afrika, een soortgelijke uitga/re verscheen, n.l. voor do Engelsche troepen dio in het Afri- kaansche veld lagen. Het denklieeld was daar echter niet uitgegaan van oen journalist, maar het was lord Roberts zelf,die den stoot gaf tot de uitgave. Het blad heette „The Friend" en verscheen half Maart 1900 te Bloemfontein; de Engolsche opperbevelhebber had aan zijn censor, lord Stanley, opgedragen om te zien naar de geschikste redacteurenen deze had daartoe uitgenoodigd vier van de bekendste Engn-lscho oorlogscorrespondenten to velde, t. w. do heeren Perceval Landon van de „Times", Gwynne van „Reuter", Buxton van de „Jo hannesburg Star" en Julian Ralph van de „Daily Mail. Van enkele zijden werd een kapitaalje hij een gebracht, en met eon bed rijf ssommetjo -van een kleine drie duizend gulden pakte men de zaak aan. Het eerste nummer van „The Friend" ver scheen 1G Maart 1900, terwijl het laatste num mer den datum draagt van 16 April, dus een één-maands-bestaan 1 In de forton. Waar komen die gevels spek, die bergen boonen en die eilanden rundvieesch vandaan? vroeg ik in fort VII aan den commandant en kreeg ten antwoord, dat mij dat niet gezegd kon worden, zoo begint de lieer J. H. Speen hof een nieuwe causerie in „Do Tel." over „In de forten". Het middenpunt, waar al dio treinen vol levensmiddelen vandaan gaan, behoeft niet in een dagblad bekend gemaakt to worden. Daar om verzwijg ik den naam van de gemeente, waar de opslagplaatsen zijn, maar muet u toch vertellen, wat ik er gezien bel). Eerst het menu van den soidaat. Ill verschillende maaltijden verdeeld heeft hij recht op dc volgende rant soentjes 2 lood koffie, l ons kaas, 15 ons vleesch, 1.5 ons sjiek, 7.5 ons brood, 4 ons groene erwten voor de snert, 3 ons rijst ons boter, 5 ons raasdonders (bruine boonou), 3 lood zout. Verder aardappelen, vruchten, ver- sche groenten, enz. Dan is er 't noodrantsoen, dab ieder soldaat in zijn ransel draagt en bestaat uit acht be schuiten (kaken) en een busje gehakt of ge- braden rundvieesch. Dan is er nog het verzwaard rantsoen dan hooft ieder man twaalf eieren te verorberen. Met cte nauwkeurigheid van eon torenklok gaan en komen de volle en leeg© wagens. Een fourage-trein bestaat meestal uit 25 wagens van 10 ton, samen 2,50 ton of 2-50.000 Kg. voed sel. 's Nachts om 'n uur of vier opont do ma chinist op do locomotief zijn smoorklej) on rus tig vervoort hij de bikkerij van onze mannetjes naar de forten en grenzen, waar alles verdeeld en oj)gegeton wordt. Een paar honderd ossen worden wekelijks geslacht, in vleesohwagens gehangen en ver voerd. De voorraden zijn ontzagljjk. Honderd-dui zenden balen rijst, koffie, zout, striker, boonen, gort, haver, tarwe, velden kaas. kasteelen inar- gaririï. Zooveel van alles on uitnemende hoe danigheid, dat men er van duizelt. Een mil- lioen kilogram rijst i'n zakken, noemt do ruim te in van oen lokaal als „Do Kroon". Stel u nu voor rijen van zulke „Kroonen". Er is geen doorkomen aan. In cte gauwigheid toonde men mij nog even een handje rijst, voldoende om een stad als .Den Haag b.v., oen paar jaar lang te happen te geven en dat bestemd is voor ons volk, Er is te eteq., Tuschen al die millioenen kilogrammen eet waren loopt con militair magazijnmeester io:ul, bijgestaan door oen burger en een baas, dio allen tot chef liebben do leiders van do soldaten-boterham Kalm gaat alles zijn gang Een leeg© trein komt van de grenzen bin nen. Een twintigtal soldaten zotten er do slang op en gaan de wagens reinigen. De zakken, waarin het brood vervoerd wordt, krijgen een waschbeurt. Versch houtwol komt. er op de bodems dor vleoschwagens. Dan drogen on luchten. Zoo tegen 3 uur in den middag wordt de trein geladen. Haver on hooi voor de paar den. Kisten beschuit, zakken kaa6, balen boo nen, alles precies afgewogen, gemerkt en ge sloten. Vleesch en spek komen uit do kool- kamers en worden ingeladen. De conducteur krijgt ziju ladingbrioven en gaat op weg. Dag in dag uit, nacht i'n naoht uit wordt daar regelmatig gewogen, geboekt en verzon den. 't Is weer in orde. Er ontbreekt, weer niets. Verstomd staan we over zoo'u organisatie van ons legerbestuur. Kijk eens naar ons eigen huishouden van b.v. 7 personen; wat 'n zorg er is voor voe ding-voorzieningtui begrijp dan 's wat 't be- tookont, om een paar honderdduizend mcnschen precies op tijd te bedienen. Een onderscheiding als belooning voor zooveel ijver, nauwgezetheid cn workkraaht. Behalve oen bataljon soldaten is er ook nog een brigade koffiepiksters aangevoerd door ecu knapp© sergeont-pikster. Een zestig van die goedgezinde meiden zijn bezig met zakken vullen en reinigen. in de loopgraven, onder do veldtenten, in de loodsen en kazernes, moeten zo weten, dat blauwe en bruine oogeu zorgvuldig hun koffie boontjes bekijken en pikken voor zo gemalen worden en er een bakje van gezet wordt. „Proef zoo'n brood 's, meneer de liedjes zanger, ruik 't 's. En hior zoo'n brosse verscho kaak. En kijk 's zoo'n fijne reep spék!" zei mijn geleider in hemdsmouwen. „En", ver volgde hij, „hier driehonderdduiamd sigaret ten. dertigduizend sigaren, zeshonderd kilo tabak. Allemaal geschenken van mild© firma's, 't Merk „Rook in vrede" is 't. Zijn we in ordo of zijn wc 't niet?" Geen mensch is er overspannenalles gaat rechtuit door als een pantserschip. We hebben daar aan de grenzen een leger staan van gezonde, goed doorvoede mannen, di© tegen oen stootje kun'nen en togen een loopje van Arhem naar Breda, 't Onbegrijpelijke van alles is, dat heel deze enorme arbeid door zoo weinig chefs wordt verricht. Ik zag drié officieren, een korporaal, een burgerchef, een magazijnbaas, wat solda- tcn, sjouwerlui cn... koffiepiksters cn dio hou den de heclo beweging aan den gang. Eet smakelijk! Dankbetuiging. Gachte llcdactev.r! Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing van dit stukje. Ik breng den dank in uw courant over van al mijn kameraden der le compagnie 2e bat. 15e regiment geknntonneerd te Tilbur», voor het genot ons bereid op Zaterdag 5 Sep tember in hot gebouw van do N. K. Harmonie daar ter plaatse, aan mevrouw en den heer Rcijneman, den heer Loots on don heer Van der Meer, ook aan luitenant Fuit voor het kunstgenot. Hoogachtend, Een milicien der Je. Compagnie, 2c Uatt. 15e Regiment Inf. 6 September 1914. Zeer geachte. Heer Redacteur.' Zeer gaarne maak ik gebruik van de door n zoo welwillend aangeboden gelegenheid om te trachten door raiddel van de „Soldaten- courant" voeling te verkrijgen van mijne voor malige ouderhebbenden van do 2e Comp. Instr. Bat. Hun allen, zoowel de officieren eu onder officieren als mijne jongens, korporaals en volontairs, zend ik hierbij mijno hartelijke groeten, en hoop dat het hen allen sedert ons afscheid nemen op 1 Augustus te Kampen nog voortdurend wel moge gaan. Voor elk levensteeken van hen, die ik aan alle regimenten van onze infanterie heb moeton afstaan, zou ik zeer dankbaar zijn, omdat ik ieder hunner gaarne in gedachte zou volgen. Met mijn besten dank voor uwe mij ver leende plaatsruimte, - Achtend, Uw© dienstw. Kapitein-Commandant 3 I. 15 R. I. J. J. v. d. H., 2. 40 L.W. I. Beknopte op wekkend© stukjes uit den troep ontvangen wij gaarne. Waar zitten de Suikerbieten 1914 P J. SOUTENDAM, Fort Diefdijk bij Leerdam. In deze rubriek worden steeds de belangrijkste telegrammen en berichten opgenomen, welke kort voor het afdrukken onzer courant binnen komen. De Path finder" gezonken. Volgens een particulier bericht uit Ter- neuzen aan de JV. R. Cl., is de „Pathfin der" van de Engelsche marine op de Tyne bij Newcastle op een mijn geloopen en ge zonken. Het verlies aan menschenlevens moet zeer groot zijn. Een schitterend wapenfeit BORDEAUX, 7 September. If een der jongste gevechten hebben twee sol daten van het 137e regiment infanterie het vaandel veroverd van het 28e Duitsche in- fanterieregiment, waarvan de commandant krijgsgevangen werd gemaakt. Tot belooning van dit schitterend wapen feit is bet vaandel van hot 137e versierd met het Legioen van Eer. Hofbericht. De Koningin woonde Maandagochtend eenige oefeningen bij van den militairen geneeskundigen dienst. Defensiefonds. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in de St. Ct. mee, dat ten behoeve van het fonds waarvan de strekking is bekend gemaakt in de Staatscourant van 30/31 Augustus j.l., in dank ontvangen zijn ver schillende, min of meer geclausuleerde toe zeggingen en wel o,. twee tot het bedrag van een-tiende van het vermogen, respectievelijk geschat op f 750,000 en f 362,000, van Nederlan ders, die, althans voorloopig, onbekend wen- schen te blijven; b. een van den heer A. H. G. Fokker, le 's-Gravenhage, tot het bedrag van een- tiende van zijn vermogen; c. een van iemand die onbekend weuscht te blijven tot een bedrag van 4 pet. van zijn vermogen, als het na den oorlog blijkt te zijn moer dan f 200,000 en niet meer dan f 250,000tot een bedrag van 5 pet. van zijn vermogen als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f 250,000 en niet meer dan f 300,000; tot een bedrag van 6 pet. van zijn vermogen als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f 300,000 en niet meer dan f 350,000tot een bedrag van 7 pet. van zijn vermogen, als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f 350,000 en niet meer dan f 400,000; S pet. van zijn vermogen als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f 400,000. VOETBAL. Weelstrijden in het Stadion. Voor a.s. Zondag staan two© voetbalwed strijden in 'hot Stadion op het programma. Van half tweo tot half <lrio spoten dc reserves der Amsterdamsche militairen tegen de reser ves dor Volharding-Rap-combiuatie. Van hall' drie tot vier de eerste elftallen daarvan. Don -'Oston Sop leniger wordt een wedstrijd gespeeld tuschen een Haarlemsch militair elf tal en een Zwaluwen-combinatie. auto-omnibus Harmeien—Utrecht, ter vervan ging van den gewonen conducteur, die, wegens nnutieplicht van zijn broeder, in de zaak zijns vaders noodig was. Onze conductour in buiten- gewonen dienst heeft zich van zijn taak tot ieders tevredenheid op uitstekende wijze Re- lïweten, hij onderscheidde zich door groot© wel willendheid, tact en hulpvaardigheid. Boven dien was hij ook niet te trotsch om fooitjes aan te nemen. Hij heeft echter zijn weekloon en fooitjes g©heel afgestaan aan het te Har- melen bestaande Steuncomité voor do achter gelaten betrekkingen van opgeroepen miliciens en landweerplichtigen. („U. D.") Hedenmiddag werd plotseling van ons weggenomen onze brave Krijgsmakker en Kameraad MARTEN WITTEVEEN, van Schiermonnikoog, in den bloeienden leeftjjd van 32 jaren. Viancn^ 2 Sept. 1914. Namens de Comp. De Reserve-Luiten. L. W. S. v. STRATEN, (Noodrantsoen) s voor de Cantines verkrijgbaar bjj O.Z. Voorburgwal 22 te Amsterdam. VOOR DE (opgericht in 1848). HOOFDBUREAU Geopend: eiken werkdag van des morgens half 10 tot des avonds half 9 uur. BI JBURE AUX Bloemgracht 33 Haarlemmerplein 4 Bilderdijksfraat 194 Ceintuurfctaan 131 „Zeemanshuis" Kadijksplein 8 le v. Swindenstr-aat 19 Brederodestraat 103 geopend, eiken werkdag des morgens van half 10 tot half 1 eu des avonds vau half 7 tot half 9 uur. Mr. H. J. J, POST, Directeur, Rijksleverancier CAKESFABRIEK „DE KORENAAR' Telefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhaven 50-60-68 Scheepsbeschuit - Leger beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA AVH Gedeponeerd Merk Koninklijke Fabriek van Militaire Passementerisën, Gouden en Zilveren Borduurwerk, Galonweverij. Raamstraat 53 - Den Haag. Telefoon Infercomm. 857. Ondergeteekende wenscht in het licht te doen verschijnen een of meer bundels getiteld: Inzendingen, hoe klein ook, worden dank baar aanvaard. De namen der inzenders wor den op verzoek niet bekend gemaakt. Brieven, niet zwaarder dan 20 gram, onge- frankeerd te zenden aan J. T. G. BODE, Kapitein Kwartiermeester 4e Regiment Vesting Artillerie DEN HELDER. ontvangen dagelijks hulp door het Steunt daarom allen krachtig dat Comité door het gebruik van Een tramongeluk. De stoomtram tusschen Den Helder cn Huis duinen is Zondagavond gederailleerd, vermoe delijk doordien eenige bengels eenigo graszo den op een der rails hadden gelegd. De loco motief viel om, op den wandelweg, met liet ongelukkig gevolg, dat een voorbijganger, een matroos der Kon. Marine, daardoor werd ge troffen an onder hot gevaarte geraakte. Toen men hem opnam, bleek dat hij een zijner bee- nen had gebroken. Do eerste volgwagen viel naar de andero zijde om. Een drietal passa giers werd door glasscherven meer of minder ernstig verwond. De volgende wagens bleven op de rails. De machinist en de stoker kwa men mot den schrik vrij. Ook een vrijwilliger. De zoon van den Burgemeester van Harme ien, Anton Blankestijn, heeft zijn vacanlie be nut door als conducteur dienst te doen op de Koopt ze zelf en verzoekt Uwe Kameraden mede te werken aan het GOEDE DOEL. Door de Mobilisatie en den verminderden treinenloop is de firma Sickesz niet in staat in korten tijd overal den reep te doen aanbieden. AAN SU thans, den cantinehouders en winkeliers te verzoeken de FJATÏOHALE STEÖNREEP in voorraad te doen nemen, opda deze binnen enkele (lagen alom verkrijgbaar is. - DE BESTE VARI NAS I IMIIIIII iiiiiiiiiiiiipiUvt;ra| verkrijgbaar a 259p.orrs pakje.- Speciaal aanbevolen: No. 5 4 cent per half ons pakje. No. 7 5 cent per tialf ons pakje. No. 9 6 cent per tialS ons pakje.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4