Legerzaken. Muziek en Zang. Uit Leger en Vioot. DE SOLD MSNCOUR ANT van Woensdag y September 1914=. 3 Noord-Amerika. Dt Duitsche schepen in Ameri/caansche havens. Da oorrespondent -an de „Daily Telegr." to New-York seint, dat na de officieuse bezwaren van Engeland, Frankrijk en Rus land het denkbeeld om de in New-York en andere Amenkaaiische havens ligger- Duit- sche schepen voor regeeringsrekening aan t) koopeu, schijnt te zijn opgegeven. Trou wens, zegt de correspondent, het denkbeeld vond bij de openbare meening in de Unie weinig steun. Japan. JJit den Japanschen Landdag. TOKIO. In de bijzondere zitting van den Zaterdag geopenden Landdag heeft de mi nister van buitenlandsche zaken een over zicht. gegeven van de gebeurtenissen, die leidden tot het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Japan eenerzijds en Duitschland met Oostenrijk anderzijds, en gezegd, dat in het begin van Augustus Engeland aan Japan hulp vroeg onder de voorwaarden van het bestaande verbond, omdat de Duitsche oorlogsschepen de En- gelsch-Japansche handelsbelangen bedreig den en Kiautsjau toebereidselen scheen te maken tob oorlogsdaden. De plannen van Japan LONDEN. De te Petrograd. verschijnende „Beurscourant" deelb mede, dat de Japan- sche ambassadeur verklaard heeft, dat Ja pan geen plan heeft actief deel te nemen aan den oorlog in Europa, maar alleen zijn suprematie in de Stille Zuidzee tracht te verzekeren en Kiautsjau te nemen. Luchtballons boven Tsingtau. TOKIO. Twee bestiiurbare luchtballons deden Zaterdag een. verkenning boven Tsingtau en lieten bommen vallen op heb station voor radioteigrafie en de kazerne. Eén luchtschip werd 15 maal beschoten, beide schepen keerden echter behouden terug. TELEGRAMMEN. De kroning van den Paus. ROMS. De „Agenzia Stafani" be richt: „Zondagochtend, heeft in de Sixfcijnsche kapel in tegenwoordigheid van de kaï'dinaais-bisschoppen van het pau selijke hof, heb corps diplomatique bij den Heiligen Stoel en het patriciaat van de orde van Malta de kroning plaats gehad van Benedictus XV. De zeer plechtige ceremonie was te 2 uur 's nam. afgeloopen." Albanië BARI. Overeenkomstig de met liet stedelijk bestuur getroffen overeenkomst trokken de rebellen Zaterdag Du- razzo binnen. Bij de brug aan de Sjiakstraab waren reeds Zaterdag talrijke personen uit beide, elkander tot dusver" vijandige gezinde kampen bijeengekomen. Zondagmiddag werd bet nog drukker. Te 12 uur zette zicb een stoet van eenige duizenden gewapende mannen met de Turk- sche vlag voorop van de brug uit in bewe ging naar de stad, waar de stoet te ruim één uur aankwam. Uit den konak, waar zich de mufti van Tirana bevond, werd on der groot gejuich van de aanwezigen de Turksche vlag gestoken, waarop verschillen de toespraken werden gehouden. Ten slotte verklaarde de mufti van Tirana., dat de konak thans gesloten werd en in denzelfden boestand zou blijven tot een andere vorst kwam. 's Namiddags wer den de vroegere ministeries en andere dienstgebouwen door vertegenwoordigers der nieuwe voorloopige regeering verzegeld. Tegen don avond begaf zich de menigte grootendeels weder terug naar Sjialc, Kawaja, enz. In de stad is het rustig. Tal van families, die hier gebleven waren, de Oostcnrijksche vrijwilligers en de Roemenen hebben Vrijdag of Zaterdag de stad reeds verlaten.' MEDEDEELSNCEN. No. 2 van „De Soldatencourant" is geheel uitverkocht. Toch ontvangen wij nog steeds aanvragen om toezending van aiie verschenen nummers. Wie nog exemplaren van No. 2 over mocht hebben, verplicht ons dus zeer met toe zending, liefst franco, aan onze administratie. Op het pakket zette men dan s.v.p. No. 2. Hofbericht. Do Koningin en de Prins woonden Zon dagochtend in het kerkgebouw aan de Duin straat van de Ned. Herv. Gemeente te Scheveningen de godsdienstoefening voor militairen bij, waarin de res. le-luit. Bar bas, predikant te Enschede, als voorganger optrad. Hekking. Er worden hier al oenigen tijd geruchten verspreid, volgens welke Gerard Hokking, de violoncellist van het Concertgebouw, die bij het Pransche leger dient, gesneuveld zou zijn. Thans heeft de N. R. C't. dit gerucht zelfs gepubliceerd. Wij kunnen me-edeeien dat er nie'ts bekend is van het tragisch lot, hetwelk den kunstenaar-soldaat zou getroffen hebben, en dat zij die Hek- king na-staan reden hebben te twijfelen aan de juistheid van het bericht. De uitgestelde trekkingen der 406e Weder!. Staatsloterij en de hou ding van Lotisico. Men schrijft aan de „Tel." Het besluit, om de trekkingen der 2de on volgende klassen der 406ste Staatsloterij, in verband mot de tijdsomstandigheden, op 5 Augustus genomen, tijdelijk uit te stellen, heeft heel wat beroering veroorzaakt, welis waar niet zoozeer onder do houders van Staats loten, doch des te meer onder de bezitters van polissen van Lotisico. Want het is bekend, dat de directie van Lotisico in dat besluit aanlei ding vond om artikel 4 barer voorwaarden van toepassing te verklaren en de polissen te con- verteeren in 3 obligation en depositobcwij zen. Artikel 4 dier voorwaarden bepaalt namelijk, dat de conversie plaats zal vinden, wanneer de Staatsloterij wordt geschorst of afgeschaft. En naar wij meenen, heeft nu in het onderha vige geval geen schorsing der loterij en daar Het Oostelljls. geveciatsveld. De positie der Russische troepen. beroept Lotisico zich op plaats gehad. Niet de Staasloterij is geschorst, doch de trekkingen der 2de en volgende klassen der 406de Staats loterij zijn, door bijzondere omstandigheden, eenige weken uitgesteld geworden. Men voelt onmiddelijk het verschil! Zoo niet, laten wij dan onzo meening iets nader toe lichten. Gelijk bekend is, zouden een aantal personen in den lande het beter achten, indien de Staats loterij werd afgeschaft. Die richting heeft ook haar vertegenwoordigers in de Tweede Kamer en nu willen wij eens het geval onderstellen, dat van dien kant een voorstel tot afschaffing in de Tweede Kamer gedaan wordt. Andere Kamerleden zijn echter tegen definitieve ai- schaffing en nu nemen wij meer eens aan, dat het resultaat- der besprekingen is, niet de af schaffing, docli wel, dat, voorloopig, geen nieuwe loterij wordt vastgesteld, in afwachting hoe het Nederlandsche volk dien maatregel zal opnemen en zich daarover zal uiten. In dat ge val nu, zou men van eene schorsing der Staats loterij kunnen spreken. Laten wij verder ons eens voorstellen, dat op een Maandagmorgen, even voor den aanvang der trekking, in do trekbingzaal brand ont staat, waarbij de trommels met nummers en prijzen weliswaar in veiligheid worden ge bracht, doch niet zonder waterschade te heb ben bekomen. Daardoor is het niet doenlijk met de trekking op dien dag aan te vangen en wordt met goedvinden van den minister be paald, dat de op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag vastgesteld© trekkingen, die week zullen plaats hebben op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Zou Lotisico nu, in de tengevolge van dat brandje een dag verschoven trekking aanlei ding hebben gevonden haar polissen te con veuteeren Natuur! ijk niet Naar onzo meening heeft een dergelijk ge val nu plaats gehad, slechts met dit verschil, dat liet veronderstelde brandje in de loterij zaal een wereldbrand is en d© duur van het uitstel der trekking, in plaats van éen dag, vijf weken zal bedragen, daar de trekking der 2de klasse op 14 September a.s. zal beginnen. Doch ten opzichte der Staatsloterij maakt dat geen essentieel verschil uit, en waar dus slechts de trekking wat later is gesteld, bestaat er voor conversie der Lotisico-polissen geen reden. Houders van polissen raden wij voorloopig aan le. Hunne polissen niet ter conversie aan Lotisico op. te zenden, en 2e. Wanneer op hunne nummers in de 2de of volgende klassen een prijs mocht vallen, de uitbetaling daarvan aan Lotisico te vragen. En desnoods in rechten te eischen! Wij gelooven echter niet, dat het laatste noodig zal blijken. Want van een lichaam dat zich noemt: „Maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen", zou wanbetaling een „üomble" wezen. Reglemenïen voos* gemeentelijke wsrklooaheïdsfondsen. Naar aanleiding van het schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de gemeentebesturen in zake de verzeke ring tegen werkloosheid, doot zich bij veel ge meenten de behoefte voor hetzij een regiemenu op te stellen voor een nieuw op te richten gemeentelijk werkloosheidsfonds, hetzij voor do bijzondere regeling eenige bepalingen vast te stellen, die tijdelijk de gebruikelijke regeling zullen vervangen. Zoowel tot het Centraal Bureau voor feo dale Adviezen als tot het bestuur van de Ver- eeniging van Gemeentelijke Werkloosheids- fondsen hebben zich dan ook gemeentebestu ren gewend met het verzoek om toezending van zulk een reglement. Beido lichamen heb ben zich in verbinding gesteld met de commis sie uit den Werkloosheidsraad, die den Minister bij het ontwerpen der regeling van advies heeft gediend lu overipg met deze commissie is een reglement ontworpeni, dat als basis voor de betrokken gemeenten kan dienen. Exemplaren van dit ontwerp zijn kosteloos te verkrijgen bij het Centraal Bureau voor So ciale Adviezen en bij de Vereeniging van Gemeentelijke Fondsen. Yan beide is het secre tariaat gevestigd te Amsterdam, Keizers gracht 444. Baden voor militairen. In de hadinrichting aan den Heiligenweg bestaat kosteloos gelegenheid voor militairen beneden den rang van officier tot het nemen van kuipbaden één maal per week en wel op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 's morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur. Vereeniging Landsverdediging. Men meldt ons, dat in de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van boven genoemde vereeniging is besloten om de oefe ningen te staken totdat er zekerheid is ver kregen omtrent de geweren, die tijn aange vraagd. De wandelingen qp de Zondagen zal mon echter voortzetten* Hot bestuur van „Landsverdediging" de „Vereeniging tot tijdelijke oefening in den Wapenhandel" heeft Zaterdagavond in den Werkenden Stand een druk bezochte bijeen komst gehouden, waar majoor Baerveldt een causerie hield over „de hedendaagsche wijze van oorlog voeren." Voordat do spreker aanving met zijn lezing deelde hij, als voorzitter der veneeniging „Landsverdediging", den personen die zich in de zaal bevonden en die zich bij de Vereeniging hadden aangemeld om te worden opgeleid iu den wapenhandel, zonder zich tot iets te ver binden, mede, dat aan den Minister van Oorlog een request was verzonden om geweren aan te vragen voor de oefeningen; op dit schrijven was nog geen antwoord ontvangen. Ook wees majoor Baerveldt er met nadruk op, dat deze vereenging volstrekt niet als con current van eemg ander lichaam wenseht op te treden. Sport. Militaire voetbalwedstrijd. Eigenlijk was 't Zondag een wedstrijd in 't Sta dion tusschen een militair elftal uit de stelling Amsterdam en een H. F'. CHaarlem combi natie, maar ook in dat laatste elftal waren zooveel militairen, dat we gereedelijk van een militairen voetbalwedstrijd kunnen spreken. We raken al een beetje gewoon aan al die geuniformden in ons goede Stadion, geluk kig dat 't er is immers zelfs de onmisbare secretaris van de Maatschappij het Neder- landsch Sportpark, de heer John Coucke, loopt er in de uniform van een landweerman rond, als commandant zonder rang. En onze sport ia liet materiaal waarmede de afgronden tusschen rangen en graden gemakkelijk worden over brugd: de luitenant speelt immers in ons lan<l gemoedelijk een partijtje naast onderofficieren en zelfs naast gemeene soldaten? Landsverdedigers aan de loketten, landsver dedigers als controleurs boven op de tribunes, en het moet gezegd: het zaakje liep uitmun tend. Om half drie was de onoverdekte tribune bijna geheel bezet, daarvoor was ook bijna geen plaats meer. De rest, ook de groote tribune, was vrijwel leeg, maar aan don zonnekant deect die drukte daar in de hoogte heel prettig. Het spel werd met groote aandacht gevolgd en meermalen klonken luide toejuichingen als een der meer bekende spelers eens even mooi in dividueel spel liet zien. Vooral Jur Haak, Mannus Franc ken en Laan blonken uit en oogstten veel applaus. De Haarlemsche combinatie bleek, vooral vóór de rust, veel on veel sterker dan de mili tairen. Maar men moet niet vergeten dat de Haarlemmers meerendeéls eerste klasse spelers waren, terwijl de Amsterdamsche militairen een of meer trappen lager op den voetballadder stonden. Zoo werd het met de rust onder leiding van scheidsrechter Kappenburg 60 vóór de Haar lemmers, die toen met wind mee speelden. Daarna echter stonden de partijen elkaar meer en onder uitbundig gejuich slaagden de mili tairen er in, een tegenpunt te maken. Met 7—1 eindigde deze zeer aardige, zij het dan niet spannende ontmoeting. Jammer, dat do Amsterdammers een paar spelers misten, o. a. Heimig, anders hadden ze voorzeker heter partij gegeven. We wachten nu met belangstelling welke ontmoeting Zondag a.s. in het 'Stadion op het programma staat. Vooral omdat het doel dezer ontmoetingen ons zoo sympathiek is. Voor de müitslren. In Handwerkersvriendenki-ing vinden deze week drie concerten voor de militairen plaats: Zondagavond zang van mej. Reb. Stern, mu ziek van den lieer De Gorter (viool) en den heer Cauveren (piano), voordracht van den hoer A. do Groot. Maandagavond: optreden van prof. Léonini (goochelaar) muziek van mej. Corry Couvée (viool) en den heer J. de Molenaar (piano), voordracht van den keer Eljon. Dinsdagavond zingt de liedertafel „On derlinge Oefening" (waaronder de beste krach ten). Buitengewone voordrachtavond Kurhaus-bar, Men meldt ons: We mogen gerust zeggen, dat de avond van .[on oen Sept. naar wensch geslaagd is. Wederom hebben onze militairen in do „Kur- haus-Bar", reeds zoovelo malen welwillend af gestaan, den avond genoeglijk doorgebracht, doch hij droeg nu een meer officieel karakter. Een programma, samengesteld vol afwisse ling, bracht men ten gehoore. Do voordrachten van hot Duo TengeRuysch, en de solo's van den heer L. de Goed© met piano-oegelei- ding van den heer M. Bos, 't viel alles zeer in don smaak. Wij mogon dan ook hopen, dat dezo avond door meer gevolgd moge worden. De overvolle zaal uitte zich herhaaldelijk zeer enthousiast- Bij de Kaart. Al wordt op het westelijk oorlogsterrein misschien het spoedigst een beslissing ge vonden, de strijd in het Oosten is haast niet minder hardnekkig en daar wordt blijkbaar van weerskanten met afwisselend geluk ge streden. We geven daarom nog eens een kaart van het oostelijk oorlogsterrein. In verband hiermee kan het volgende omtrent de jongste gebeurtenissen worden meegedeeld. Het Russische noordelijke leger, dat 'n de richting TilsitKoningsbergen optrok, ontmoette weinig tegenstand en kon den marsch tot aan de forten der oude Pruisi sche vesting voortzetten. Het tweede leger, dat op de Weichsel aanrukte, is door den krachtigen aanval van generaal Von Hindenburg, naar deze seinde, vernietigd. Het groote aantal gevangenen, volgens de Duitsche berichten meer dan 90,000 en het buitgemaakte oorlogsmate- "rieel, geven den indruk, dat van dit leger niet veel meer te wachten is. Het werd te- ruggeslagen in het meest ongunstige gebied van Oo3t-Pruisen, in een streek vol meren en moerassen- Het derde Russische leger, dat uit War schau oprukte naar de lijn PosenBreslau, ontmoette nog op Russisch gebied Duitsche troepen. De voorhoeden raakten slaags bij de plaatsen Plots, Lentschina en Petrokof. Sedert is van die legermacht niet veel meer vernomen. Het meest waarschijnlijk i3, dat een groot deel er van gebruikt werd om den opmarsch van het vierde Russische leger te steunen, dab de opdracht kreeg in Galicië te vallen en de oprukkende Oostenrijksche troepenmacht te verslaan. Van die zijde van het gevechtsveld zijn de berichten het uitvoerigst en duidelijkst. De Russen toch vonden tegenover zich de legers van de Oostenrijksche generaals Dankl, Auffenberg en aartshertog Josef Ferdinand. De linkervleugel, onder generaal Dankl, rukte zegevierend Russisch-Poien -innen en verdreef de Russen in noordelijke richting en naderde de Russische stad Ljublin. Het centrum van deze Oostenrijksche macht, onder generaal Auffenberg, rukte eveneens vooruit, maar minder snel en naderde de Russische stad Cholm. Doch de Oostenrijk sche rechtervleugel onder den aartshertog Josef Ferdinand, die aanvankelijk op Za- mose (Samostjo) en Czesniki aanrukte, ont moette zulk een krachtigen tegenstand, dat hij werd teruggeslagen. Sedert trok de linkervleugel van het Rus sische leger steeds voorwaarts. De officieele Russische telegrammen geven een beschrij ving van di6n tocht, waarbij de Oostenrij kers aanzienlijke verliezen leden, aan doo- den, gewonden, krijgsgevangenen en oorlogs- materieel. Reeds den 2en September nader den de Russen de Oostenrijksche stad Lem- berg, die na een beschieting werd overge geven. De Oostenrijksche linkervleugel, het leger van generaal Dankl, dat reeds tot bij Lju blin was opgerukt, werd daar zoo hevig door de Russen aangevallen, dat hij tob den terugtocht werd genoodzaakt. Hoever de Oostenrijksche troepen daar teruggeslagen werden, is uit de verschillende berichten niet duidelijk. Het leger van generaal Auffenberg, het centrum van de Oostenrijksche troepen macht, heeft zich door de Russische troepen weten heen te slaan en een overwinning be haald bij Komarof en Samostje. 2o. Dat ter bcoordeeling ran den onmiddel- 1 ijken chef in denzelfden zin een yervoerbewijs kan worden afgegeven aan nlet-gezlnshoofdsn, wanneer het bepaald onbillijk zou zijn dezo niet het voorrecht van gezinshoofden te doen doelen in verband mot zeer bijzondere omstandighe den, waarin zij vorkecrcn. 3o. Dergelijke vervoerbew ijzen voor do heen- en terugreis worden uitsluitend gegeven naar de woonplaats of tijdelijke verblijfplaats v het gezin of naar het daar naastbijgclcgen station, dan wel voor hen, bedoeld onder 2o naar do plaats waar aanwezigheid noodzak©- ijk is. 4o. Bedoelde a-er voer bow ijzen hebben alleen betrekking op verloven overeenkomstig do door Jen opperbevelhebber van land- en zeemacht gegeven orders nopens verlof. Do Minister van Oorlog heeft bepaald dat lan de verlofgangers der militie en der land weer, die zich met toestemming van of van wege den Minister van Oorlog in het buiten- and ophouden, en ter voldoening aan de mo- Misatio-oproeping onder de wapens komen, des- .erlangd de reiskosten van de verblijfplaats juitenlands tot de plaats van opkomst worden orgoed. (In verband met deze beslissing van den .iinieter van Oorlog, is het natuurlijk ovor- /odig geworden verdere adressen tor zake, .eike wij nog ontvingen, te plaatsen. Do in zenders zullen, nu hun wensch in vervulling is gegaan, dit kunnen billijken, R e d.) Vrij vervoer voor militairen. Door den Minister van Oorlog is de volgende regeling betreffende het militair vervoer over de spoorwegen on de tramwegen ter kennis gebracht van de autoriteiten der landmacht: lo. Een voor den militair kosteloos ver-voer- bewijs, voor spoor, tramweg of stoomboot kan worden verstrekt aan de onder de wapens zijnde gezinshoofden, mits de aanvrage daartoe door eiken belanghebbende geschiedt onder me- dedeeling, dat zijn beperkte geldmiddelen hem niet toestaan zijn reis te bekostigen. Verloren koffer. Kameraadl Maandag 24 Aug. 1.1. reizende in een wagon der N. G. S. Mij. 3de klasse, gaande 3.47 uur uu Utrecht, had ik het ongeluk aan station W.P. Amsterdam, mijn koffer te vergeten Juist de controle gepasseerd zijnde, bemerk te ik mijn verlies. Toen ik snel naar den trein terugging, zag ik een infanterist, welk© waa afgehaald door eene vrouw en twee kinderen, met een soort gelijken koffer voorbijgaan, terwijl in den trein geen koffer meer aanwezig was. Mocht genoemde infanterist in 't bezit zijn van dien koffer, waarin o. m. ook genummerde uitrustingstukken, zoo verzoek ik iiem beleefd mij niet in groote moeilijkheden te brengen en alsnog den koffer franco terug te willen zen den aan onderstaand adres, waarvoor hier bij voorbaat mijn hartelijken dank. Korpl. N. N., p/a Redactie Soldatencourant, Palestrin astraat 10, Amsterdam, Niet vloeken! Men schrijft ons: Vergun me s.v.p. voor onderstaande regels een plaatsje in „onze courant". Toen ik de kamers van de kazerne doorwandelde, viel mijn oog op een kaartje, waarop met vette letters stond gedrukt,,het beziyen van ruwe taal en vloeken in 't leger is ten strengste verboden." 't Is waar dat velen zich aan dat strenge bevel houden, maar grooter is het getal van hen, die zich aan dat bevel niet in het minst storen, 't Is zelfs zoo erg, dat velen het niet eens opmerken als ze den naam des Heeren lasteren en misbruiken. En de zonde van het vloeken is toch zoo verschrikkelijk. Dat toch zij, die zich aan die zonde steeds schuldig maken, eens leeren bedenken, dat het vloeken hen ontsiert en het een schandvlek is voor het leger. Vooral in deze ernstige dagen, nu de oorlog rondom ons woedt, past den soldaat niet het vloeken, maar het eeren van den naam Gods. Wapenbroeders, bedenkt dat gerechtigheid een volk verhoogt, maar dat de zonde een schandvlek is der natie. Tracht in de kracht Gods het vloeken en allo zonde tegen te gaan. Dan is er hope voor ons land en volk. Voor een volk dat zijn God vreest, hebben allen ont zag. Wapenbroeders, overdenkt deze wenken en doe er winste mee tot zegen voor n zelf en tot heil van ons vaderland. U, geachte Redactie, dankend voor de ver leende ruimte, tee-ken ik mij, SI., Sept. 1914. Twee Landweermannen aan een groot gevaar ontsnapt. Men zendt ons uit Asperen het volgende: Het- gebeurde in de Hollandsche Waterlinie, dat door een der stoomgemalen het water uit den polder gemalen moest worden. Twee van onze dappere landweerlieden waren aan het roeien: ze kwamen hoe langer hoe dichterbij het stoomgemaal, zouden vdak daarvoor uit stappen, niet wetende dat de stroom hun tusschen het groote rad zou voeren. Bij toeval kwam de machinist aanloopen, die ze nog juist kon redden van een groot ongeluk. De volgende regels geven de gebeurtenis in versmaat te zingen, volgens de versjes van -Speenhof f: Er waren twee landweermannen, Zij roeiden zoo vroolijk en blij Toen- kwamen zij bij de machine En waren er weL haast bij. Zij waren toen bijna verdronken, Zij kropen echter aan land. Wat waren die twee in hun sas toen. Dat hun boot-je niet was gestrand. Want aan den kant stond de drijvetf En maakte met handengebaar. Maar zij zeiden: houd je maar sjaakes, De zaak is lekker weer klaar. Toen het zoo goed was afgeloopen, Gingen zij naar de Rooseboom heen, Om een frisschen dronk daar te koop en En nu terug to keeren ter been. D. F. en K. M obilisatie-tocneel. Men schrijft ons uit het 35e B. L. W. I. Op initiatief >van den WelEd. Gestr. heer majoor Dekker, commandant van het 35e batj. L. W. I., is opgericht te Leerdam het Leer- damsch Mobilisatie Tooneel „De Waterlinie". Genoemde vereeniging gaf een week na de op richting haar eerste welgeslaagde voorstelling in Kunstmin te Leerdam. In de bedoeling van den majoor ligt het, om zooveel mogelijk de Landweermannen aan de Nieuwe Holl. Water linie aangename avonden te verschaffen. De Ver. bestaat alleen uit Landweermannen. Zoo mag de eerste avond wel geslaagd heeten. De avond werd geopend door den Landweer man M. Swaep, met een hartelijk woord van welkom. Veel succes hadden resp. de Landw.- mannen J. M. Kerkhoff, baritonzanger, en G. A. Ronses met eenige voordrachten. Ook vie len bijzonder in den smaak de Landw.-mannen W. A. Walop en Pk- Jordaans, die eenige solo's ten beste gaven op banjo en Alt Saxa- phon. Een bijzonder nummer was de Landw.- man A. H. Suylekom als snelschilder. De Land weerman M. Swaep gaf ook eenige voordrach ten ten beste, tot veel genoegen van de aan wezigen. Vermelding verdient voorts do Landw.-man O. de Wolf, die zeer actueele cou pletten ten gehoore bracht, o. a. „Do Mobih- sat-ie"* welke bij de aanwezigen uitbundig suo- ces verwokte Het glansmimmer von de: avond was het reeiteeren van „Bij onze Vlag" gedicht van J. V. V., begeleidende do :i[>o theoso. voorstellende do verdediging d'-r No derlaml.scho vlag. Het orkest, onuer loidinj van don Landw.-man W. Hamwijk, die ook <1< vcrschillcndo zangnummers en m<Io's zeer ver dienstelijk op het. klavier begeleidde, droeg het zijno er toe bij om den avond met vroolijk© en goedo muziek op to luisteren. Het werkend ensemble is den Landweerman L. v. d. Berg zeer zeker dankbaar voor zijn uitmuntende medewerking als tconeebneestcr. „Paatje". Een oud-volontair- is thans zoo vriendelijk eus hot volgende te schrijven: Met groote droefenis het bericht over hot plotseling licncgn.au van den korporaal Van Leeuwen, den bij de oud-volontairs van liet I.-B. en andere militairen alom bekenden „Paatje", in do Soldatencourant gelezen heb bende, kan ik niet nalaten eenige waardeo- rendo woorden over onzen beminden en jtopu- lairen „Paatje" te schrijven, om ook do opge komen miliciens, die zooveel van „Paatje" heb ben gehoord, een denkbeeld te geven wie en hoe „Paatje" voor zijn jong volkje bij het I.-B. was, en daar dan do conclusie uit te trekken, hoe bemind en populair „Paatje" was. Niet in staat zijnde zijn gebeden dienststaat mode te deelen, kan ik alleen zeggen dat „Paatje" de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst en do Oranje Nassaii-ordo droeg; dit wijst er op, dat hij een zeer eervol len diensttijd achter den rug had. Hoewel ik niet in staat ben mij voor een schrijver of een dergelijk persoon uit te geven, zal ik trachten om toch zoo goed mogelijk de levenswijze en do houding tegenover do jeugdige volontairs, van onzen populairen „Paatje" weer ie geven. Wanneer een jeugdig jongmenscii zijn introdo deed bij het I.-B., dan was zijn eerste kennis making met „Paatje", den altijd vroolijken buf fetchef van de afdeeling sigaren e.a. Deze ken nismaking ging altijd gepaard met meerdere vaderlijke raadgevingen en vermaningen ons door „Paatje" toegesproken. Bij de eerste ken nismaking voelde een ieder zich aangetrokken door zijn eerlijk en open gelaat. Wanneer je het een of ander gedaan had waardóór je strafschuldig was, of er iets onaan genaams waa gepasseerd, en men zijn nood ging klagen bij „Paatje", dan had hij altijd een vertroostend woord voor je over, ja, dan voelde mon dat hij meeleefde met het wel en wee van zijn jeugdig volkje dat hem zoo na aan het hart lag. Was men bedroefd over de een of andere gebeurtenis, en men ging in een stil hoekje der cantine zitten treuren, dan hoordo inen telkens een vroolijken gullen lach door de cantine klinken, dan was deze van den altijd opgeruimden en vroolijken „Paatje". Dan op kijkend uit jo treurige houding, zag men eeu groepje volontairs om het buffet van „den Koning der cantine" geschaard, men zag zo lachen en dansen, ja, dan sprong men op, want dan was „Paatje" weer oen van zijn dienstwoder» aardigheden aan het vertellen, op de hem eigen louke wijze, dan was men een en al aandacht, en weg was het leed, vergeten was het, en men lachte orn het hardst mede om zijn komische gebaren en bewegingen. Zoo wist „Paatje" door zijn vroolijk humeur menig bedrukt hart weer wat op te frisschen. Zoo naderde een ieders tijd om hot onbezorgde leven van het I.-B. te verlaten, om duarna onze diensten als korporaal bij een der regimenten tc vervullen. Dat vertrek was niet gemakkelijk om vrienden en kennissen achter te Taten, maar bovenal het afscheid van „Paatje", dut viel ons zwaar. De vermaningen en raadgevingen die ons dan door hem gegeven werden, waren veelvuldig, want hij meende ze ook ten volle. Menig keer heb ik gedurende mijn diensttijd bij het I.-B. gezien, dat hij bij vertrek van zijn jongens een traan uit zijn oog wegpinkte, want hij hield van zijn gezonde frisscfie jon gens. Ieder hield van „Paatje". Wat hij voor ons geweest is, kan niemand ooit meer voor ons zijn, zijn plaats is niet zoo spoedig inge nomen door een ander, die de sympathie en achting droeg Yan duizenden vrijwillige mili tairen, hij was onze vriend en raadgever ten allen tijde. Daarom genoot hij de achting en de volle sympathie van zijn meerderen en min deren. Bij eiken oud-volontair zal „Paatjes" nagedachtenis blijven voortleven als een aan gename herinnering tijdens hun verblijf bij het I.-B. te Kampen. Dat hij ruste in vrede. OUD-VOLONTAIR. Moedig gedrag. Men schrijft ons uit Noordwijk: Een treurig geval had plaats bij ons Land weer-bataljon. Bij het zwemmen en baden te Noordwijk aan Zee gebeurde het, dat do land weerman v. d. Putten zich te ver waagde, met het noodlottig gevolg dat de soldaten een kameraad, do compagnie een goed soldaat moet missen. Het was bij deze treurige gelegenheid, dat de milicien-sergeant La Bree zich kennen deed als een dapper en onverschrokken man, die den naam van onderofficier alle eer aandoet. Hij waagde zijn leven tot het uiterste, helaas zonder succes. Ook den comp-commt. was het moedig gedrag van dien onderofficier niet ont gaan. Z.W.E, liet den volgenden dag de com pagnie carrée formeeren, waarna li ij La Bree huldigde als een kranig onderofficier. Do ge- wieren en sabels werden gepresenteerd en een spontaan „bravo" bezegelde de woorden van den chef. Ontevredenheid. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van bovenstaand opschrift i uwe courant no. 6 van 29 Augustus, ge achte heer Redacteur, vraag ik u eenige plaats ruimte in de Soldatencourant. Ik wil kort zijn, geachte sergt. J. J. L. v. Z., maar toch wensch. ik aan het geachte publiek buiten de forten uw stuk op te helderen. Ik geloof dan ook, dat ik de tolk van bjna de yeheele bezetting van het fort „Rijnauwen" ben, als ik u naar aanleiding van uw stuk in deze courant antwoord. Gij begint met te zeggen dat de ontevreden heid in uw fort (ook fiet mijne) groot is. Sinds 1 Augustus j.l. bevind ik mij op nw fort. Misschien heerscht er onder uw collega's ontevredenheid, maar onder de korporaals en manschappen is zulks in geeno deeie het gevai. Natuurlijk zaten wij allea liever thuis en vooral de getrouwde soldaten of zij die ccne eigen zaak hebben. Waarschijnlijk zat gij als student ook liever achter uwo studieboeken? Maar daarom is men nog niet zooals gij het noemt „ontevreden". Neen, geachte heer sergt J. J. L. v. Z„ ik kan mij daar ook niet mee vercenigen en had liever boven uw stuk Tevredenheid gezien. Gij hebt steeds hooren klagen over het hard inspannen voor die onnoozele twee dubbeltjes Hoe is zulks dan in vredestijd voor dat enkele dubbeltje Tevens vat ik uw laatst© regelen op, als dr.t niet één op het fort, doet wat hij moet doen, en begrijp ik uw juichtoon: „Nooit zag 'k een vriend, die zoo trouw was als Jezus" niet. Neen! Tevredenheid heerscht er op het fort. Do manschappen krijgen goed eten en drinken, op tijd hun genoegens en versnaperingen. En werken aangenaam onder hunne commandan ten. Dus nogmaals! In geenen deele had zoo een opschrift boven uw stukje moeten staan, en dan nog wel in de „Soldaten Courant", hierin moet juist de tevredenheid staan, maar niet de ontevredenheid. Hoe kon een waar en goed soldaat nu onte vreden zijn? Daarom, ik wil niet lang zijn, maar wej alleen maar goed onder de oogen van onze col-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3