3DE3 SOtjDATElXrCOimATffT xristn Wocnsclog September Copyright Yereeuigde Fotobureaux, Amsterdam. De uitdeeling -van soep en rijst aan Duitsche troepen in België. Deader monde. ANTWERPEN. Dendermonde ia ont ruimd door de Duitsche troepen, die, eer zij vertrokken, eenigo huizen in brand sta ken en de noordelijke brug ovesr de Schelde opbliezen, aldus voorloopig afziende van een indringen in heb land van Waes. Zondag hebben de Duitschers, terwijl zij naar Dendermonde opdrongen, het zuid westelijk gedeelte der positie aangevallen, teneinde een offensieve beweging der Belgi sche troepen te voorkomen, welke de ont wikkeling der Duitsche operaties tegen Den- dennonde zou hebben kunnen verijdelen. Dat de Duitschers teruggeslagen zijn en met groote verliezen Dendermonde moesten verlaten, wordt verklaard uit het feit, dat zij de stelling niet konden behouden zonder gevaar van afgesneden te worden van het gros hunner legers. ANTWERPEN. In den aanval, dien de Duitschers Zondag deden ten zuiden van Dendermonde, verloren zij 1000 man aan dooden en trokken zij ziek in wanorde te rug. Hun poging mislukte geheel en al. Deze tegenslag was heb gevolg van het krachtdadig optreden der Belgische veld artillerie. De Belgische neutraliteit en Frankrijk. BERLIJN. De correspondent van heb ,.Berl. Tageblatt" te Brussel meldt: Een sinds vijftien jaren te Parijs woon achtig Duitscher, die volkomen met de Fransche uniformen bekend is, verzekert, dat hij, in den morgen van den derden Augustus, dus vóór den afloop van den termijn van het Duitsche ultimatum aan België, vernomen hebbende, dat zich Fran sche troepen aan het Brusselsche station bevonden, zich daarvan is gaan overtuigen jen inderdaad 's middag3 om drie uur twee Fransche infanterieregimenten op heb sta tionsplein vond. Dienzelfden morgen werd door Duit schers nabij de lijn BouillonPalieeul, dicht bij de Fransche grens in de richting Sedan, een Fransche cavalerist gezien, die den wee vroeg naar het dichtstbijzijnde dorp. Twee uur later werd de opmarsch van Fransche troepen uit dat dorp gemeld. Namen en adressen der getuigen zijn steeds beschikbaar. De Fransche troepen maakten derhalve dcor hun opmarsch op Belgisch grondge bied, inbreuk op de Belgische neutraliteit vóór den afloop van het ultimatum, een en -ander met goedkeuring van België. Het bombardement van Mechelen. LONDEN. De correspondent van de „Ti- rees'' te Yperen heeft Jef Denyn, den be roemden Klokkenspeler uit Mechelen, ont moet. Deze vertelde hem, dat de beschieting van Mechelen begon op Dinsdagochtend te 4 uur 15 en Donderdagavond eindigde. Het beroemde klokkenspel is vernield. Er ble ven geen twintig burgers in de stad. Troepen honden en katten, uitgemergeld van den honger, loopen door de eenzame straten. Duitschland. De vermeestering van Longwy. BERLIJN. De „Vossische Zeituug" ontvangt van haar oorlogscorrespon dent in het hoofdkwartier een brief, waarin na een beschrijving van de zegevierende ge vechten van heb leger van den Duitschen kroonprins bij Longwy wordt gezegd.- De vesting Longwy gaf zich op 26 Aug. na oen buitengewoon dappere verdediging over. Na een beschieting door onze artillerie gedu rende vijf dagen was nog slechts ct-n Fransch kanon schiet vaardig. De te voren door de burgerlijke bevolking verlaten stad Longwy is letterlijk tot oen puinhoop geschoten. Daarbij waren nog niet eens onze zwaarsto kanonnen in het vuur. De beschieting van de vesting verraste de Fransch om Het eerste schot was al dadelijk een treffer en doode een officier en tien raan. Toen ging het verder onophoudelijk zoo door. Enkele granaten sloegen door drie verdiepingen in de kazematten heen. Toen de Duitschers ge komen waren in de storm positie en de Fran- eche bevelhebber, overste Darcbe, over nog slechte een kanon beschikte, capituleerde hij met 3700 man, van wie vierhonderd ge wonden. Honderd man waren gesneuveld. Kroonprins Wilhelm eerde de echt-mili taire heldhaftige houding van den comman dant door hem zijn degen te laten behou den. Onze artilleriestelling bevond zich bij de beschieting ongeveer acht kilometer noordwestelijk van Longwy achter een bosch. Toen wij de citadel van Longwy bezich tigden vond ik tal van geweerkogel s met afgevijlde punt en dum-dum-kogels. Er viel ons een machine in handen, waarmee dum dum-kogeis gemaakt kunnen worden. Toen ongeveer twintig gevangenen wer- den weggevoerd, slechts oude mannen en -r pgesc noten jongens, stelde ik oen onder- He in naar deze merkwaardige samenstel ling van het gevangenentransport. Ik ver nam toen dat deze lieden gewonden hadden verminkt. Voor h#t, Fransche volk is het een sch^ade dat pp doge wijzp oorlog wordt gevoerd. In Zuid west-Afrika tijdens den Herero-opstand zijn niet zulke gruwelen ge schied als in dezen oorlog door leden van de Fransche natie, die steeds zoo stoft op hare beschaving. De toestand in Duitschland. LONDEN. Een telegram uit Ko penhagen aan de „Stand." beschrijft het verschil van stemming in Duitsch land bij het begin van den 'oorlog en thans. Toen keersclïto overal optimisme, thans is Duitschland in rouw. De verliezen zijn kolossaal De correspondent meent niet te overdrijven als hij zegt dat reeds meer dan 100,000 Duitsche soldaten gedood zijn in de grensgevechten aan ooster- en wester- giens, in België en Frankrijk. De correspondent reisde door Berlijn, Leipzig^ Dresden, Hannover en Keulen. Overal werd hij getroffen door de afwezig heid van het gewone straatverkeer. In de gioote steden kreeg hij den indruk van groote doodsehe stilte .Het tramwegperso neel was vervangen door vrouwen; zelfs taxi-auto's worden door vrouwen bestuurd. Duitschland is bijna ontbloot van mannen. Het aantal workloozen neemt voort-durend toe. De luchtvloot Twee Amerikaansche ingenieurs die te Londen zijn aangekomen uit Roemenië, na een reis door Oostenrijk en Duitschland, maken melding van een bezoek aan het vliegterrein bij Berlijn, vertellen aan En- gelsche bladen, dat daar niet minder dan vijftig Zeppelins en honderden vliegtuigen in gereedheid worden gehouden. Dat met koortsaebtigen ijver aan de vervaardiging van nieuwe luchtvaartuigen en vliegmachi nes wordt gewerkt en dat bij honderden de bestuurders dezer toestellen worden ge oefend. De J/2 c.M. mortieren Over de uitwerking van de 42 c.M. mor tieren op de forten van Luik, deelt een Duitscli onderofficier in een Duitsch blad het volgende mede ,,'s Morgens vroeg viel het eerste schot. De uitwerking op.de huizen in de nabijheid was reusachtig. Alle ruiten braken, en in vele huizen stortte het plafond in, zoo ge weldig was de luchtdruk, welke door het afvuren ontstond. De baan van het pro jectiel konden wij van het begin tot het einde volgen, daar het met een oorverdoo- vend gesis door de lucht snelt. In het ge heel loste onze artillerie vijf schoten, de drie eerste dienden voor het inschieten, de twee andere waren treffers, voor elk fort één. Dat was echter voldoendereeds heschen de Belgen de witte vlag. 's Middags bezich tigden wij het fort Loncin. Daar had een projectiel een betonlaag van vier meter doorboord, liet was in de kruitkamer gevallen en daar ont ploft. Het gekeele fort vloog in de lucht en de bezetting, 800 man, werd op 6 gewon den na gedood. Het fort bood een vreese- lijken aanblik. Geen steen was heel geble ven en overal lagen de vreeselijk verminkte en verbrande Belgische soldaten. Zware ge schut-torens werden doorboord of omver geworpen. Russische gevangenen. BERLIJN. (Officieel.) Blijkens een be richt van het groot Duitsch kwartier meldt generaal Hindenburg de afzending van meer dan 30.000 niet-gewonde gevangenen. Dat bebeekent de vernietiging van oen ge heel vijandelijk leger. De Keizerin naar Danlzig. BERLIJN. De Keizerin vertrok Maan dagmorgen naar Dantzig. Ten behoeve van de Duitsche vloot. BERLIJN. In aansluiting aan vroe gere gelijksoortige besprekingen werd Zaterdag in het gebouw van den Rijks dag onder voorzitterschap van den eersten vice-president, dr. Paasche, een be spreking onder de voornaamste leden van de burgerlijke partijen gehouden met het deel den vasten wil van de afgevaardigden, die er zeker van zijn den Rijksdag en het Duitsche volk achter zich te hebben, te kennen te geven om ook voor den strijd ter zee allo krachten van het Duitsche volk tot het uiterste in te spannen. Overeenkomstig de hooge politieke betee- kenis van het genomen besluit werd onmid dellijk na afloop der beraadslaging de vol gende mededeeling ter kennis van de Staats secretaris van marine gebracht: „underge- teekenden, leden van den Rijksdag, verkla ren zic-h bereid bij hunne partijen en in den Rijksdag te bepleiten, dat alle maatregelen van het departement van marine, die de, oorlogstoestand vereischt, worden goedge keurd. In het bijzonder zijn zij bereid op te komenlo. voor onmiddellijke vervanging van verloren schepen; 2o. voor onmiddellij ke toepassing van alle maatregelen, tot wel ke in 1912 is besloten3o. voor den onmid- dellijken bouw van de aanvullingsschepen, die eerst in 1915 op stapel zouden worden gezet^o. voor jgrraigdefiog xan dö lovsoa- i duur der schepen van 20 op 15 jaren. Get. Paasche, Gamp, Erzbergen, Gröber. Wiemer, graaf Westerp, Schultz (Bromberg)." Duitsch legerbcricht. BERLIJN. Do Groote Generale Staf deelt mede: „De Koizer woonde Zaterdag den aanval bij op de versterkingen bij Nancy. Van Maubeuge zijn twee forten en de daar tusschen gelegen stelling gevallen. Het geschutvuur kon op do stad worden gericht. Deze staat op verschillende plaat sen in brand. Uit papieren, die in onze handen zijn ge vallen, blijkt, dat de vijand door de actie van de legers van Kluck en Biilow ten noor den van de Belgische Maas volkomen ver rast werd. Op 17 Augustus veronderstelde de vijand, dat hij slecht6 weinig Duitsche cavalerie voor zich had. Onder bevel van generaal v. d. Marwitz heeft deze cavalerie dus de beweging der legers uitstekend we ten bedekt te houden." Duitsch Nieuws. Blijkens mededeolingen der Duitsche legatie zijn in Oost-Pruisen niet twee, dooli drie bevel voerende generaals gevangen genomen. In tegenstelling met berichten van andere zijde wordt bevestigd, dat de kunstmonumenten te Leuven zooveel mogelijk gespaard zijn. Hot stadhuis is onbeschadigd, de St. Pieterskerk wel beschadigd, doch te herstellen. De kunst schatten en schilderijen zijn alle onaangetast gebleven. Engeland. Geen afzonderlijke vrede. Do Engeische legatie te 's-Gravenliage deelt mede: De volgende overeenkomst is Zaterdag te Londen geteekend met den Franschen en den Russischen ambassadeurDe onder - geteekenden, daartoe behoorlijk gemachtigd door hun respectieve regeeringen, verklaren hierbij als volgtDe Britsche, Fransche en Russische regeeringen verbinden zich' wederkeerig niet afzonderlijk vrede te zul len sluiten gedurende den tegenwoordigen oorl >g. De drie regeeringen komen over een, dat als vredesvoorstellen in bespreking komen, geen der verbondenen vredesvoor waarden zal vragen zonder voorafgaande toestemming van eik der andere verbon denen, in het vertrouwen waarop de onder- geteokenden deze verklaring hebben getee- Kend en er hun zegels aan hebben gehecht. Gedaan te Londen in triplo 5 Septem ber 1914. Engclsehe trawlers gezonken. LONDEN. De Admiraliteit bericht, dat een Duitsch eskader, bestaande uit twee kruisers en vier torpedo vernielers, in de Noordzee vijftien. Engeische trawlers heeft doen zinken. Een groote hoeveelheid visch werd in beslag genomen en de bemanningen zijn krijgsgevangen naar Wilhelmshaven gebracht. Een tegenspraak. LONDEë. De Brische regeering heeft officieel laten bekend maken, dat de verklaring van den Duitschen Gene- ralen Staf, dat dum-dum-kogels gevon den zouden zijn in de tasschen van krijgs gevangen gemaakte Franschen en Engel- schen ten eenenmale onwaar is. Noch het Engeische, noch het Fransche leger bezit deze kogels, en er zijn geen andere modellen munitie voot geweer of revolver uitgereikt dan zulke, die niet in strijd zijn met de bepalingen van de Haagsche Con ventie. Beschadigde Engeische schejien. WEENEN. Uit Konstantinopel wordt in de „Südslavische Korrespondenz" berioht: „Naar van welingelichte zijn de wordt medegedeeld, ligt in de ha ven van Alexandreë ein zwaar be schadigde Engeische kruiser, die duidelijke sporen vertoont, dat hij beschoten is. Bovendien liggen daar een tweede Engei sche kruiser, een torpedojager en twee tor pedobooten, die naar Port Said gevlucht waren, in reparatie. Kustvaren. LONDEN. De Admiraliteit berioht, dat de vuren aan de oostkust van Engeland bij dag en bij nacht onmiddellijk, zonder voor afgaande waarschuwing, gedoofd zullen kunnen wroden. Frankrijk. Fransche offidaele berichten. PA RIJK Een officieele mededeeling van het persbureau van het departe ment van oorlog te Bordeaux zegt Op onzen linkervleugel schijnt de vij and Parijs te laten liggen, om de omtrek kende beweging voort te zetten. Hij bereikte Ferté sous Jouarre, trok door Reims en trekt langs de westzijde van het Argonne- plateau. Die beweging slaagde heden evenmin als de vorige dagen. Op onzen rechtervleugel in Lotharingen en aan de Vogezen worden de gevechten voor elke nduimbreed grond met afwisselend suc ces voortgezet. Maubeuge, dat hevig beschoten wordt, biedt krachtigen tegenstand. TIoc de- Duitschers door Amiens trokken. Uit een telegram, op 2 Sept. door den oorlogscorrespondent van de „Times" ver zonden, nemen wij enkele bijzonderheden over het doortrekken der Duitschers, door de oude hoofdstad van Picardië. Toen, na een driedaagsch gevecht, de Duitsche troepen bij Moreuil een beslissend voordeel behaald hadden, kwam al spoedig het bericht dat hunne voorposten tot tus schen le Tartigny en Montdidier voortge drongen waren. Het gevecht bij Moreuil moet zeer bloe- dig geweest zijn; een ooggetuige vertelde: „onzen laatsten granaat hebben wij ver schoten". De intocht te Amiens geleek wel die in Brussel, maar dan op kleinere schaalZon dagnacht, toen de Duitsche hoofdmacht te G'amon lag, verscheen een kleine afdeeling cavalerie voor de stad, en 's morgens om 7 uur reed een troepje uhlanen de rue Jules Bamy in. Zij vertrokken weer, en keerden kort daarna met een witte vlag terug, waarmede ze naar het stadhuis gingen. Na drie kwar tier kwam burgemeester Fiquet op het bor des van het stadhuis, om de overgave van Amiens te proclameeren, en den burgers te raden zich van iedere actio tegenover de Tusschen negen en tien uur in den mor gen trokken kleine cavalerie-afdeelingen door de stad, en om twee uur 's middags verscheen de hoofdmacht. Zonder muziek, slechts onder het zingen van volksliederen trokken de „Branden burgers" en de „IJzeren garde" door het oude stadje. Dienzelfden avond vlogen met luiden knal de beide bruggen over de Somme in de lucht achter het terugtrekkende Fran sche leger. Bommen boven Parijs. PARIJS. Het wordt hier langzamerhand een gewoonte dagelijks boven Parijs Duit sche vliegers te zien vliegen, die bommen neerwerpen, meestal in de bevolkte wijken of bij een of ander oud kunstwerk. Zij heb ben tot dusverre weinig schade aangericht en maken op de Pa.rijzenaars slechts gerin gen indruk. De nieuwe zetel der Fransche regeering. BORDEAUX. Het is in de stad zeer druk geworden sedert de aankomst van de leden der regeering, de ambbenaarscorpsen en de vele Parijzonaars, wier uittocht naar het zuidwesten nog steeds aanhoudt. President Poincaré woont in de prefec tuur, minister-president Viviani in het stadhuis, Millerand in het gebouw, waar de bureaux voor liet legercorps gevestigd waren, Augognen in de school voor marine artsen. De ambassades zijn te Bordeaux geves tigd, de gezantschappen te Arcochon. Er komen nog voortdurend parlements leden aan. Fransche ministerraad. BORDEAUX. De minister van binnen- landsche zaken deelde in. de door president Poincaré gepresideerde zitting van den ministerraad de rapporten mede van de prefecten, waaruit bleek, dat de geest onder de bevolking overal uitstekend en dat zij kalm is, vertrouwen stelt in de regeering en de opvattingen van deze deelt. De mi nisterraad beraamde verder maatregelen ter verzekering van de voorziening in levens middelen voor de burgerbevolking. Beweging van het Duitsche leger. P'A-SIJS. Volgens een communiqué van d'o militaire regeer iïi.g, uitgegeven te 3 uur Zaterdag, zet de vijand zijn om buigende beweging voort, laat hij het versterkte kamp van Parijs aan zijn rech tervleugel liggen en rukt hij op in Zuid oostelijke richting. Verhaal van een Duitsch krijgsgevangene. PARIJS. De correspondent van „Lo Journal" te Cette hoeft van een Duitsch bataljonscommandant vernomen onder welke omstandigheden hij krijgs gevangen werd gemaakt: „Er waren ongeveer 5000 Duitsche manschappen bijeen ju het fort Lunéville. Deze werden overvallen door Fransche artillerie, die hen gedurende twee uren beschoot. Toen er nog slechts 300 man over waren, riep de batal jonscommandant de 21 officieren en onder officieren, die gespaard waren gebleven, bij een en werd met algemeene stemmen beslo ten de witte vlag te hijschen, daar iedere tegenstand nutteloos was geworden." Nieuwe lichtingen in Frankrijk BORDEAUX. Een besluit is afge kondigd, waarbij, wordt gelast de lich ting 1914 af te richten in de depots en in eenige maanden te mobiliseeren. Zij zal daarua onmiddellijk worden opgevolgd door de lichting 1915, die op haa-r beurt geoefend zai worden, waardoor zij in staat zal zijn aan de campagne deel te nemen binnen den kortst mogelijken termijn. Fransche berichten. LONDEN. In een officieel com muniqué, waarin de gevechten van de laatste week worden beschreven, wordt gezegd: „Het Engeische leger is thans ten Zuiden van de Marne in één linie met de Fransche troepen. Volgens de laatste be richten laat de vijand Parijs liggen en rukt hij op in zuidoostelijke richting naar de Marne en naar den linkervleugel en het cen trum van de Fransche linie. Naar bericht wordt, is het eerste Duit sche leger tusschen La Ferté-sous-Jouarre en Essisesvoffort (Essommes?) Het tweede Duitsche leger is na de in neming van Reims opgerukt tob Chateau- Thierry en naar heb oosten van die plaats. Heb vierde Duitsche leger marcheert naar het zuiden ten westen van Argonne tus schen Suippes en Ville-sur-Tourbe. De Duit- schers zijn op al deze punten aangekomen op 3 dezer. Het zevende leger is door de Franschen teruggeslagen bij Deinville. Het schijnt dus, dat de Duitschers de omtrekkende beweging op den Engelsch- Franschen linkerflank hebben opgegeven, hetzij omdat het niet meer doenlijk was deze over een zoo groote uitgestrektheid vol te houden, hetzij omdat men de voorkeur geeft aan een directen aanval op de linie der ge allieerden. De loop der gebeurtenissen zal uitwijzen of deze wijziging spontaan is dan wol of de vijand er toe moest overgaan we gens don strategischen toestand en de groo te sterkte van de legers der geallieerden. PARIJS. Een officieel communiqué luidtIn de posities der Duitsche en Fran sche legers is, wat betreft onze linkervleugel geen wijziging van belang gekomen. De om vattende beweging van ónzen vijand schijnt tot staan te zijn gebracht. In het centrum en op den rechtervleugel in Lotharingen en de Vogezen is de toe stand onveranderd. Vóór Parijs, dat de vijand op het oogen- blilc laat liggen, wordt ijverig gearbeid aan de verdedigingswerken. Het bombardement van Maubeuge wordt met buitengewone kracht voortgezet. De bezetting houdt stand, niettegenstaande drie werken vernield zijn. Berichten uit Parijs. PARIJS. De militaire gouverneur bericht, dat de verdedigingsbroepen, die voorgeschoven zijn op Parijs, Zondag in contact zijn gekomen met vijan delijke troepen, die schenen dekking te zoeken op de Ourq, in de richting van het zuidoosten voor een beweging van het gros van den Duitschen rechtervleugel. Het kleine gevecht dat volgde, liep af in ons voordeel. PARIJS. Aan de „Times" wordt uit Havre bericht, dat Parijs er thans uitziet als een belegerde stad,. Op de traans staan vrouwelijke conducteurs en de lichten op de toutóvais wise sigt «BfeWsnijj» «tak Copyright Vereemgdc Fotobureaux, Amsterdam. Een aardig kiekje van een veldkeuken. te voorkomen, dat vijandelijke aviateurs zich kunnen orienbeeren. Rusland. Het Russische leger in Oost-Pruisen. LONDEN. Volgens inlichtingen aan Reu ter verstrekt is de positie van het Russische leger in Oost-Pruisen als volgt Het hoeft Tilsit beziet en nadert de ver sterkte lijn aan de Deime-rivier langs den zuideroever van de Pregel. Eén Unie strekt zich uit over Tapiau, Allenburg, Gerdauen en Angerburg. De cavalerie van dit korps verwoestte Korsehen en Rasten burg. De linie langs de Mazurische meren is nog altijd in handen van den vijand. Ten westen van deze meren strekt het Russische front zich uit van Johannis'burg tot Nila- wa en Neshawa. Een geblindeerde Duitsche trein verscheen aan den linkeroever van den Weichsel, bom bardeerde Nisbawa en begaf zich daarna naar Alexandrowo. De verdere Russische linie strekt zich uit langs den Weichsel over Kola, Serads, Pe- trokof, Radoni en Toezefow. Aan de Russische grens. PETRuG-RAD. De groote generale staf maakt bekend: De Russische troepen heb ben over de geheele linie tegen de Ooeften- rijksclie legermachten 4 September de offen sieve beweging voortgezet. Heb centrum van den vijand leed het zwaarst van de Russische aanvallen. In de buurt ten westen van Krasnotau (Z.O. van Ljublin) werd het 45ste regi ment infanterie eng ingesloten en geheel tot de overgaaf gedwongen. De bevelhebber, 44 officieren en 1600 manschappen gaven zich gevangen. De Duitsche divisie, die oprukte om de Oostenrijkers te hulp te komen, werd aan gevallen op den rechteroever van de Weich sel. De Russische troepen bezetten do strock van Stryj (Z. van Lemberg). Reeds be vindt zich de Russische cavalerie bij de pas sen' van de Karpathen. Aan het front in Oost-Pruisen hadden alleen onbeteekenen.de schermutselingen plaats. PETROGRADDe Russen hebben bij Serosk ten noorden van Warschau een bestuurbaren luchtballon beschoten eii genomen met een bemanning van tien man, waaronder twee officieren van den generalen staf en twee kanonniers, benevens munitie, kaarten en fotografie en tevens een aeroplane, waarin een Oosten- rijksch kolonel zat. In de twee laatste dagen zijn 130 gevan gen Oostenrijkscke officieren en 7000 man schappen door Minsk getrokken op weg naar Smoleusko. WEENEN. De ,,Neue Freio Prase" geeft enkele bijzonderheden over de episode van heb gevecht bij Czernowitz op 25 Augustus. De Russische strijdmacht bestond uit een divisie van het Xlle legerkorps uit Podoliëè De Oostenrijkscke landstorm werkte kra nig. Voor den opmarsch der Oostenrijkers trokken de Russen terug, oostelijk van Czernowitz, met achterlating van achthon derd gevangenen, o. w. eenige stafofficie ren. Do vijand leed op den terugbocht groote verliezen. Vijfhonderd geweren, vier mi trailleurs en veel munitie vielen in handen der Oostenrijkers. PETROGRAD. Een communiqué zegt. dat 4 September de Russen het algemeen offensief hernamen tusschen de Weichsel en de Bug. De Oostenrijkers waren niet vei dacht op den feilen aanval op Lemberg en hoopten hier weerstand te kunnen bie den. De Russen deden er nieuwe voorra den op. De toestand te Fetrograd. PETROGRAD. Nadat de oorlog nu reeds een maand heeft geduurd, valt er in het uiterlijk van de stad noch in het open bare leven eenige verandering te bespeuren. De staats- en particuliere inrichtingen wer ken als vroeger. Gisteren zijn alle scholen en colleges op de gewone wijze begonnen. Met den binnenlandschen handel gaat het zeer goed, dank zij de groote prijsverminde ring van de levensmiddelen, die tlians niet worden uitgevoerd en dus in ontzaglijke hoeveelheden aan de bewoners van het eigen land kunnen ten goede komen Ook bij de spaarbanken is van verminde ring der inleggclden nog geen sprake. Duitsche versterkingen tegen Rusland. PARIJS. Do correspondent van den Matin" te Rorae bericht, dat aan de Weichsel vijf Duitsche legercorp sen uit West-Pruisen zijn aangekomen om den verderen opmarsch der Russische troepen to beletten. Deze legercorpsen be hoorden voor ©en groot deel tot het leger m België en hot noorden van Frankrijk. De opmarsch naar Lemberg. PETROGRAD. Volgens ©en bericht van den generalen staf van den opperbevelheb ber ontwikkelden zich voor den aanval tegen het leent- Lubim—Kholm, -de .voor naamste Oosten rij ksche strijdkrachten oti de gevechtslinie Zavichost, lanoff, BolgcS' rai, Tomaachoff, Belz. Met hot doel om deze operatie te dekken aan de zijde van heb militaire district Kieff verzamelde zich in het gebied ten oosten van Lemberg het tweede Oostenrijkscke'' leger/ bestaande uit het 3e, 11e en 12e legerkorps en 5 cavalerie-divisies. Op het oogenblik, dat de Russische troepen aanvielen, was de concentratie van het Oostenrijksche leger nog niot voltooid en da topografische ge steldheid noodzaakte den vijand dit le^er nog te versterken door troepen van het 7e, 13de en 14e legerkorps, welke totaal 12 di visies en verscheiden landstormbrigades sterk waren. Onze troepen in het gebied v-an Loutek Doubno en Proskouroff trokken op den 20en Augustus de grens over in de richting van Lemberg met het doel om de Oostenrijksche dekking te vernietigen en tegen de flank en de achterhoede van den vijand te opereeren. Deze aanval werd belemmerd door dé talrijke zijstroomen van den Dniestr, welke de wegen doorsnijdenbovendien beschikte do vijand over den Dniestr en bedreigde een aantal forten, bestemd om de bruggen over den Don te verdedigen de linkerflank van d© Russen en de verbindingslijn met Rus land. In den tijd tusschen 17 Augustus en 3 September trok de linkervleugel van het Russische leger 220 werst verder, voortdu rend vechtende. Sterke vijandelijke strijd krachten verschanst in de sterke stellingen te Kamenka Galitch aanvaardden den strijd, doch werden totaal verslagen in een verwoeden strijd op 31 Augustus en 1 Sept. Alleen in de streek aan den benedenloop van de Guila Lipa (zijstroom van den Dniestr) waar de vijandelijke opstelling werd vernietigd, verloren de Oostenrijkers twintigduizend dooden en gewonden. De terugtocht van het vijandelijke leger na d© nederlaag bij Lemberg geleek een pa niek, ©en wilde vlucht. De Russen maakten 200 kanonnen en convooien buit en maak ten tienduizenden krijgsgevangenen. De rest van het tweede Oostenrijksche leger heeft geen militaire waarde meer. Reeds den 2den September naderden de Russen Lemberg op een kanonschot afstand en de forten van de stad konden den aan drang niet weerstaan. Den 2den September werd Lemberg door de Russische troepen nauw ingesloten en met een ©normen oor logsbuit veroverd. Alle huizen der stad waren gevuld met gewonden, door de Oos tenrijkers in hun haastige vlucht achterge laten. Do inneming van Lemberg is niet alleen zeer belangrijk uit een politiek en admini stratief oogpunt, daar het het middelpunt is van Galicië, maar ook van strategisch standpunt beschouwd, daar het ©en kruis punt is van de wegen, welke leiden naar de Sau, naar den Dniestr en naar de achter hoede van do Oostenrijksche legers, die op het oogenblik op de linie Opole, Zamostie, Belz ziju. Be inneming van Lemberg zal den Rus sischen troepen gelegenheid geven, hun op marsch met nog meer kracht voort te zet ten. Russische overwinnmgen. PETROGRAD. Het bureau-Wolff en het^ Korr. Bureau maakten in hun berichten melding van beweerde over - winningon der Oostenrijkers in do om geving van Zarnostie en Tysohovtzy. Ju verband hiermede wordt het ,,P. T. A." in do gelegenheid gestold te verklaren, dab de Russische troe pen sinds 21 Augustus een voort durend offensief handhaven tegen den vijand tusschen de Weichsel en de Bug. Nabij Lastcliovo werd 23 Augustus de vijfde Oostenrijksche 'divisie geheel verslagen. Bij de in deze streek tot 4 September voortge zette vervolging namen de Russen drie vaandels, 23 kanonnen, 18 mitrailleuses, 2 aeroplanes; meer dan 150 officieren en 12,000 soldaten werdep gevangen genomen. Sinds 4 September, nadat de weerstand dor Oostenrijkers was gebroken, hebben de Bussisclie troepen het offensief naar heb Zuiden voortgezet. Alle berichten in ver band mot beweerde overwinningen van gene raal. Auffenborg nabij Zamostie en Ty- schovtsy zijn totaal onjnisb en liebben ten doel de belangrijkheid der Russische suc cessen in Galicië te verkleinen. Te Lemberg maakten de Ruaseu een rijke buit; 70,000 gevangenn, meer dan 300 vuurmonden, 30 locomotieven en 130 spoorwagens met verschillende goede ren. Italië. Vredespogingen van den Paus LONDEN. De „Times" vernoemt uit Rome, dab naar het gorucht gaat, een der eerste dadon van den nieuwen Paus zal rijn, om bij de mogendheden en voornamelijk bij Oostenrijk aan to dringen op staking der vijandelijkheden in het belang van de uk-h schel ijkhoid.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2