Woensdag 9 September 1914. Orgaan voor Leger en Vloot. Afwachten. Kwa£ta9s IVBaffioeuvreChocolaad Oorlogsnieuws. NO. 1U. Een Charge, !h Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Oorlogsdagboek. Oplaag 50,000 exemplaren. SOLDATENCOURANT ADRES VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: PALESTRINASTRAA.T 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z. -1968. DIT BLAD ZAL DRIEMAAL PER WEEK VERSCHIJNEN. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET MILITAIREN 2 CENT, ABONNEMENT ƒ1.50 PER DRIE MAANDEN. f te* 'i V-s t ?0m Viee-Admiraal G. r. 1 yaeman, Directeur en Commandant der Marine te Amsterdam. De vice-admiraal G. F. Tydeman werd 1 Sepetmber 1876 benoemd tot adelborst der le klasse bij de Kon. Mar. en maakte zijn eerste reis aan boord van Hr. Ms. „Zil veren Kruis". Na de subalterne rangen te hebben doorloopen volgde zijn benoeming in 1900 tot kapt. luit. t. zee, in 1905 tot tapt. t. zee, 2 Mei 1910 tot sckout-bij-nae-ht en 1 October 1912 to vice-admiraal. Onder de vele betrekkingen door zijne Excellentie vervuld, stippen wij even aan zijne plaatsing bij de Hydrographie (op name), o.a. als commandant van Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Melvill vau Carnbéö" van 2S Deo. 1889 tot 8 Dec. 1892, terwijl kort na zijn terugkeer uit Oost-Indië de luit. t. z. Ie kl. Tydeman geplaatst werd als officier-instructeur in de zeevaartkunde bij liet Kon. Instituut der Marine te Wil lemsoord, na beëindiging van deze plaatsing, Sept. 1898, yertrpk hij naar O.-Indië om beïast te worden met het bevel over Hr. Ms. „Siboga" gedurende de bekende Siboga- expeditiena zijne bevordering tot kapt- luit. t. zee keerde bij naar Nederland terug en werdgeplaatst als le officier a. b. Hr. Ms. „Utrecht"; hierop volgde op 1 Oct. 1902 zijne aanwijzing als commandant van Hs. Ms. „Wachtschip" te Amsterdam, ter wijl hij 23 Maart 1905 belast werd met het bevel over Hr. Ms. „Piet Hein". Yan Juni 1905 tot September 1908 voerde de heer Tydeman het commando over het Konink lijk Instituut van de Marine, terwijl achter eenvolgens nog het bevel werd gevoerd over Hr. Ms. „D'e Ruyter" en Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" in het voorjaar 1909 werd de kapt. t. zee Tydeman uitgezonden naar O.-I. om belast te worden met het be vel over het Ned. eskader in den O-I. Archi pel. Gedurende den tijd, dat kapt. t. zee Tydeman het eskader commandeerde werd o.m. een reis gemaakt naar Okina en Japan. Na 4 Maart 1910 eervol ontheven te zijn van het commando over hst eskader, repa trieerde Z.II.Egestr. en volgde zijne be noeming tot schout-bij-nacht op 2 Mei 1910- Tegelijkertijd werd Z.H.E.gestr. belast met de betrekking van Directeur en Comman dant der Marine te Amsterdam. 1 October 1912 volgde zijne benoeming tot vice-admi raal. Tot nu toe vervult Z.E. de boven aangegeven betrekking, .afgebroken door een tijdperk van 4 maanSen (van f4 Maart 1914 tot 16 Juli 1914), gedmende welken tijd Z.Exc. als ïegeerïngscommissaris een reis naar O.-Indië maakte. Admiraal Tydeman is Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, officier der orde van Oranje-Nassau, gerechtigd, tot bet dragen van het cere-teeken van krijgsver richtingen met gesp 9 (Atjek) en van het 35-jarig dienstkruis, en bezit voorts vele hooge buitenlandsehe onderscheidingen. Een ernstig woord willen wij eens spre ken tot onze soldaten. Een woord in aller belang geuit en dat op overwoging dus aanspraak maken mag. Ons volk staat weken lang nu reeds iu de wapens, zonder dat oen daadwerkelijk optreden van onze weermacht ter handha ving van onze onzijdigheid noodig bleek. Kleine groepjes Duitsche en Belgische mili tairen, die in het zuiden van onze provincie Limburg de grens overschreden warden ontwapend en geïnterneerd. Daarbij bleef heb en voor den oppervlakkig en beoordec- laar is het dan ook alsof er niets anders door onze weermacht werd verricht. Neemt men Waar de beroemde generaal Von der Goltz iu zijn groot werk „Das Volk in Waf- fen" over het beroep van den soldaat schreef „Von lceinem anderen Stan de wird von Amtswegen verlangt dass er sein Leben her- zugeben jederzeib bereit sein soil." (Van geen anderen stand wordt ambtshalve ver langd, dat men ieder oogenblik bereid moet wezen, zijn leven op te offeren.) kunnen wij ons geen mooier voorstelling van die opoffering maken dan bij den stormaan val. Recht vooruit zoo liard als 'tkan, om den vijand in 'twit van de oogen te zien te midden van 't ontzettend lawaai van den slag. En daar achter ons klinkt dan 'tonde Wilhelmus, dat ons 't bloed nog sneller, vu riger door de aderen jaagt, en in ons mid den 't vaandel, waar straks allen zich om heen groepeeren in. één groot jubelzang. De charge! Wij hooren 't voor ons, 't woest opbruisend geschetter der trompetten, 'tklakken der hoefijzers. Vooruit gaat 't, steeds sneller en sneller, recht op den vijand in. En onder een donderend hoera vermengen zich de twee massa's in 't ge vecht van man tegen man. En boven al die hoofden uit wappert nog- trotsch en fier dat kleine oranjedoek, onze standaard ons alles. Maar laten wij ons een oogenblik terug verplaatsen naar het bekende slagveld van Gravelotto op den 16den Augustus 1870, want daar zien wij iets van die opoffering, van die groote toewijding voor elkander die alleen ons mooi soldatenberoep kent. Daar zien wij tevens eene hoogste uiting van va derlandsliefde, mooi door zijn eenvoud een ■^sorechrikkelijken _gggxo.ud een- TobesritL dit letterlijk op, dan lijkt het ook zoo. Leger en vloot hebben evenwel sinds de mobilisatie voor land en volk zéér veel ge daan. Het feit zelf, dat onze geheele weer macht dank zij do uitnemende legerorga- nisatie zoo snel optrok en onder de wa pens staat, heeft invloed ten goede geoefend tegen de kans, dat, van welke zijde dan ook, onze neutraliteit geschonden zou wor den met het gevolg, dat ook ons land rechtstreeks in den Europeesclien oorlog ge wikkeld werd. Met het geweer bij den voet wachten wij nu de gebeurtenissen, die zich rondom ons voltrekken af. En nu is heb zeker, dat een leger dat afwacht een moeilijker taak heeft, dan een leger dat vecht. Een vechtend le ger kan er op los slaan, weet meesbal waar- 't Is kwart voor zessen. Reeds den boelen dag duurde de worsteling tusseheu de Fran- sche en Duitsche strijdmachten op het slag veld van Mars la lour-Gravelotte. Over weldigd dooi- de groote massa van Fransche infanterie stonden de D'uitschers op 't punt te wijken, langzaam maar zeker moesten zij terug. Er was nog maar één redding moge lijk, de vijand moest in zijn loop gestuit worden ohi de eigen troepen een oogenblik van verpoozing te geven, teneinde zich te ordenen. Hier kon- slechts cavalerie uit komst brengen. De commandeerende gene raal ter plaatse, von Voight Rhetz, wendt zich. tot den generaal graaf von Branden burg, commandant van de garde-dragonder- brigade en geeft dezen het volgende com mando „U werpt u met uwe brigade op de Fransche infanterie". Generaal von Bran denburg antwoordt dat hij slechts het 1ste Regiment gardedragonders ter beschikking heeft en dat hij daarmede onmogelijk kan slagen. Kort maar krachtig antwoordt hem den legercommandant „Het regiment behoeft ook niet te slagen, wanneer het den vijand slechts 10 minuten op houdt en valt tot op den laatsten man, dan heeft het zijn opdracht en zijn roeping ver vuld." Generaal von Brandenburg geeft den Re giments-commandant kolonel von Auerswald zijne bevelen onder toevoeging van de woor den: „Rijd met God Auerswald, ik ga ook mee." Hierna sluit hij zich bij het ten aan val rijdend regiment aan. Na over tal van hekken en elooteu ge sprongen te zijn, gaat het recht op de over winnende Fransche infanterie en artillerie in. Een ontzettend gevecht ontspint zich. Allee werd, onder den voet gereden of neer- II Het krachtvoedsel van het Netierlandsche Leger. HEERLIJK VAN SMAAK. VERWEKT GEEN DORST. VOOR ADVBRTENTIÊN WENDE MEN ZICH TOT HET ALG. ADV.-BUREAU ROEM A CO., 22V HEERENGRACHT ADAM. ADVERTENTIEPRIJS PER REGEL SO CENT. aan het toe is, kan ook grootendeels zelf zijn positie kiezen. Wij wachten af. .Wij kunnen op eigen positie niet eens overwegenden invloed oefenen. Wij zijn grootendeels afha.nkelijk van de gebeurtenissen rondom ons, waarvan te voren niemand bet verloop voor spellen, nog minder weten kan. Zoo worden wij feitelijk geleefd. Van ons geduld, van onze zenuwen eischt zulk een situatie heb uiterste. Maar, vrien den, gij die in dezen vredestoestand r og tijd en gelegenheid hebt om bespiegelingen te maken bedenkt wel, dat heb toch nog altijd beter is in de wapens te staan om den vrede te bewarendan om. te vechten. Dit is uw taak, uw verheven taak! En nu weten wij wel hoe moeilijk zij is en tot hoevele bezwaren zij aanleiding geven kan,, maar zij is voor heb Vaderland van het grootste nut en geeft leger en vloot op de dankbaarheid des Vaderlands de grootste Soldaten! Er zal waarschijnlijk niemand onder u zijn, die wenscht dat onze weer macht haar taak van vrede-bewaarder hoeveel inspanning het langdurig volhou den daarvan ook eischt weldra zal kunnen verwisselen met die van oorlog voerende partij. Het laatste vraagt slacht offers, mogelijk bij duizendtallen. Een af wachtend-leger, dat als handhaver van den vrede misschien, maandenlang in het velé moet blijven, moge bezwaren hebben voor hen, die moeilijk thuis door hun betrek kingen kunnen worden gemist men be denke wel hoeveel beter het zóó is dan in de rol van oorlogvoerende partij door het moordend lood va-n den vijand voor immer aan zijn dierbare betrekkingen te worden onttrokken. Kameraden! Overdenkt dit alles eens rustig. En ga eens na hoeveel reden tot onuitsprekelijke dankbaarheid wij allen zul len hebben als de oorlogsorkaan eenmaal over het hoofd van ons Vorstenhuis en ons Volk zal zijn heengegaan, zonder een slach ting in onze gelederen te hebben aange richt. Om de beste kans daarop te hebben en te houden is het absoluut noodzakelijk, dat ons Volk, vast aaneengesloten en standvas tig tot het emde toe, haar volle weer kracht behoudt. .Vallen wij niet aan pietluttige bespiege lingen ten offer. Verzwakken wij niet ons zelf en heb weerstandsvermogen van onze natie door het opblazen en uitmeten van bezwaren, die een zoo moeilijke toestand, als waarin ons land zich bevindt, vanzelf gc-sabekl, tot er op de intacte reserves ge- stooten werd, die door hun moorddadig vuur de dragonders noodzaakten keert te maken. De staf trompetter, die daarna het „verzamelen" moest blazen, was door een granaatscherf gedood, juist nadab de dap pere kerel nog vlak voor de vijandelijke bajonetten heb signaal Attaqueert" had geblazen, zoo helder en rustig als op 't exercitieveld. Maar ook do majoor von Kleist en met hem nog vele anderen .kwa men nooit meer terug. De regiments-commandant, hoewel doo- öelijk gewond, had zich nog in 't zadel weten te houden en verzamelde de overblijf selen van zijn regiment om den standaard (20 officieren, 121 man en 246 paarden ble- \en op het slagveld achter). Met een „Lang leve d© Koning" begroet hij de nu aaneen gesloten schaar van dapperen geeft heb commando over aan den ritmeester Prins von Hohenzollern en rijdt stil weg naar het veldhospitaal om enkel© oogenblikken daar na te sterven. Het le regiment gardedragonders had zijn roeping vervuld. P. W. PIETERS. riet zich brengt. Die bezwaren worden ge doeld en gedeeld en geen medeburger of hij uraagt aan de opheffing een steentje bij. jfenze Minister van Oorlog nam inzake het vervoer van militairen nog pas een besluit, ï'aarover groot gejuich is opgegaan. Blij ven wij kloek en eensgezind met opgewek t-en geest onzen plicht doen, ieder naar fijn rang of plaats in het leger, ieder op $e beste wijze. Beter alles zóó: handhavend met het ge- -;/eer bij den voet onze strikte onzijdigheid, dan strijd met verlies van menschenlevens. $ien wij allen later behouden onze betrek kingen weer dan is het leed dra vergeten <n "zijn de economische gevolgen dra her steld. Want, wij, die ons volle productie- Vermogen dan behouden zullen hebben, gaan na den oorlog een gouden tijd tege moet. SoldatenDoet alles en alles in uw wel begrepen eigenbelang en in het belang van Koningin en Vaderland, om fier en krach tig te blijven, krachtiger steeds te worden èn met pleizier pal te staan tot,- laat ons jlopen, een goed einde. - Zoo zij het! SoSdafeniied. W ijHollands legerknechten, Zijn fier op onzen stand, Wij strijden voor de rechten - Van 't -dierbaar Vaderland, Wij zijn, zou :t twistvuur rijzen, Het bolwerk van den Staat, Wrie zou zijn lot niet prijzen Van Nederlandsch soldaat? De heldenmoed der Vad'ren Zet aller hart in gloed! God lof! Ons bruist door d'adren Nog steeds hetzelfde bloed. Verwinnen of bezwijken. Als 't uur van strijden slaat! Wie aarz'len moog' of wijken Geen Nederlandsch soldaat! Wij houden 't Vaandel heilig; Wij zweren 't.plechtig trouw; 't Is in ons midden veilig, Welk kwaad ook dreigen zou. Vervloekt de veege lafaard, Die 't Vaandel bang verlaat! We erkennen nooit zoon bloodaard Als Nederlandsch soldaat! Grijpt mannen, wskk're knapen, Ais 't zijn moet, naar 't geweer 1 Geen smet kleve op ons wapen, Geen smet kleve op onze eerl Wat oordeel ons moog' treffen, Waardeering zij 't of smaad, Wij blijven ons verheffen Op d' eernaam van soldaat. Kapitein Meyb. mogelijk de veerkracht in te houden. Het mid- i del is uitermate eenvoudig en goedkoop, het werd door den troep zelf uitgedacht en op de I zwaarste marschen onder de gloeiende tropen- I zon met het beste gevolg aangewend. Wanneer j stof en zweet de porieën van aangezicht en hals j hebben verstopt, stijgt de lichaamstemperatuur i tot oene onverdrageïijke hoogte. De zakdoek wanneer die al voorhanden is wordt al heel spoedig onbruikbaar maar een klein sponsje, met een bandje aan een knoopsgat bevestigd, doet dan voortreffelijk dienst om het gelaat ar te vegen. Het sponsje, van te voren en bij iedere gelegenheid die zich aanbiedt, op nieuw vochtig gemaakt, zuigt het zweet op, opent de porieën en verschaft oogenblikkelijk verlich ting. Het wordt eveneens op het hoofd onder den helm gekgd en brengt daar ten gevolge van de door de .,:gere temperatuur sterke verdamping aangename afkoeling te weeg, waardoor de veerkracht verhoogd en behouden bluft. Het eenvoudige middel heeft zich dui zenden malen probaat bewezen en werd door ieder die het beproefde ten zeerste gewaar deerd." De eigenaardigheid, dat dit middeltje van Hollandsche afkomst, aan het Duitsche leger wordt aanbevolen, deed mij besluiten het voor u over te schrijven. Misschien kennen onze jongens het al lang en breed, zoo niet, dan moeten zij er de proef eens van nemen. Bij dit warme zomerweer is daarvoor wel gelegen heid! Verfrissching op marschen bij groote hitte. Onder dit opschrift trof ik dezer dagen in een te Berlijn verschijnend weekblad voor vrouwen, dat momenteel geheel aan den oor log is gewijd, het volgend artikeltje aan: „Iemand, die vroeger in liet Nederlandsch- Indisch leger gediend heeft, deelt aan het „Mi li tar Wochenblatt" uit zijne jarenlange, in den Atjehoorlog opgedane ervaringen een voortreffelijk middel mede om er bij de in stof en zonnehitte marcheerende soldaten zooieei 26 Aug. De Fransche noorder-vesting Longwy genomen door de Duit- schers, waardoor het Fransche krijgsplan gewijzigd moet worden. De Duitsche hulpkruiser „Kai ser Wilhelm der Grosse" door den Engelschen kruiser „High Flyer" bij Spaansch Afrika in den grond Reboord. Copyright Vereenigde Fotobureaux, Amsterdam. De Pont des Arches te Luik, die de Belgen in de lucht hebben' doen vliegen. Op den achtergrond de schipbrug, waarmee de Duitschers de verbinding hebben hersteld. De toestand in den reuzenstrijd. De Duitschers rukken niet zoo hard zij kunnen, op Parijs los, integendeel, in de laatste dagen schijnen zij de hoofdstad te laten liggen. Zij begrepen ook, dat in den tegenwoordigen stnjd de inneming, zelfs de bezetting van Parijs, niet het einde van den oorlog zal zijn. In dit opzicht, en in vele andere, zal het niet gaan als in 1870. Het Fransche leger zal volko men moeten worden verslagen, zal Frank rijk werkelijk overwonnen zijn.' Zooveel mogelijk de Fransche legers te verslaan, is dan ook nu blijkbaar het doel der Duitsche troepen. Daarom laten zij Parijs eerst liggen. Volkomen duidelijk is dit nog niet, maar de tactiek der Duit schers schijnt te zijn de legers van den vijand om te trekken, zoo mogelijk te om singelen. In elk geval' zouden zij op die wijze ook de bezettingstroepen van Toul, 'Verdun, Nancy afsnijden van 'i overige deel van Frankrijk. De Fransche generaal Joffre heeft echter blijkbaar dit plan voor zien; hij trekt steeds terug. Heeft bij daar door den Duitschers een spaak in 't wiel gestoken 1 De Fransche berichten beweren het. Zij meenen zelfs, dat de Duitschers de omtrekkende beweging hebben opgege ven en nu willen overgaan tot den directen aanval op de Fransch-Engelsche troepen. In dit geval zou er dus een groote slag in bet Noordoosten van Frankrijk op til zijn. In 't algemeen echter is de toestand, op bet Westelijk oorlogstooneel niet meer zoo duidelijk als vroeger. Over 't geheel ziet bet er nog voor de Ihiit- schers gunstiger uit dan voor de Franschen, en het lijkt er wel op, dat de legers dezer laatsten zullen worden verslagen. Uit schijnt ook het doel van Duitschlandeerst Frankrijk zoo verslaan, dat het vrede ver langt. Daarom heeft het ook liet grootste deel van zijn legers naar het Westelijk oor logstooneel gezonden. Als Frankrijk een maal klein gemaakt en tot den vrede ge dwongen is, zal Duitschland zich tot zijn andere vijanden, Rusland in de eerse plaats, wenden, en het heeft doorvoor geen vrees, als het de handen in het Westen maar vrij heeft. Duitschland rekent in deze wijze van op treden op ©en spoedigen vrede met Frank rijk. Maar hierin kon het zich wel eens ver gissen. Zijn vijanden laten zich niet een voor een afmakenRusland, Engeland en Frankrijk hebben Zaterdag een verdrag ge De Duitsche kruiser „Magde burg" in Finscbe Golf door Rus sisch eskader in den grond ge boord; de Duitsche torpedoboot V 26 lijdt hierbij ook verliezen. Twee Deenscke, twee Engel- sche koopvaarders en trawlers en Noorscb koopvaardijschip in Noordzee op mijnen geloopen en gezonken. Het Fransche ministerie gewij zigd Delcassé (buitenlandsehe zaken), Millerand (oorlog) met sociaal-democraten Sembat en Guesde daarin opgenomen. Nederlandsch© tijdelijke nood wetten: „Buitengewoon uitstel van betaling" en „Beurswet" aan de Tweede Kamer voorgelegd. 27 Aug.: De Duitsche legercorpsen zet ten bun voorwaartsche beweging over de geheele linie van bet noordwesten in Frankrijk tot zui delijk van de Vogezen voort de Elzas werd door de Fransche troe pen ontruimd. Omtrekkende be weging tegen bet Engelsche expe ditiecorps bij Maubeuge. Duitschland vestigt een voor- loopige militaire en civiele regee ring in België en bestemt den Landstorm om dit land te be zetten en de verbindings-linies van bet leger te beschermen. De Belgische stad Leuven door de Duitschers verwoestMechelen opnieuw gebombardeerd, na ge vechten met bet Antwerpsche gar nizoen, dat herhaaldelijk uitval len onderneemt. Oostenrijkscke overwinning bij Niedrzwic-aduzn in Russisch Po len, tusschen Kr asm k en L j u- teekend, waarbij zij elkander plechtig belo ven geen afzonderlijken vrede te sluiten. Samen uit, samen thuis, zeggen ze. Als een hunner vredesvoorstellen ontvangt, zal hij die aan de anderen meedeelen, maar geen vrede sluiten voor alle daarin toestem men. Dit zou beteekenen dat Duitschland en Üostenrijk-Hongarije den oorlog tegen de drie mogendheden moeten volhouden, tot alle drie verslagen zijn. Dat zal niet gemak kelijk zijn en niet spoedig gebeuren. Want op het Oostelijk oorlggsterrein ziet het er voor Duitschland en Oostenrijk niet zoo gunstig uit. De Duitschers hebben een mooie zegepraal behaald, maar de Rus sen van hun kant hebben blijkbaar de Oos tenrijkers in Galicxë overwonnen. Spreken de Duitsche legerberichten van een 90-000 krijgsgevangenen, de Russen beweren, dat zij 70.000 Oostenrijkers met tal van kanon nen in hun macht hebben. De inneming van Lemberg geeft hun vasten voet in het Oostenrijksche land. Bovendien dringen zij in 't Noorden van Oost-Pruisen door, al werden zij ook in 't Zuiden verslagen. üii-zai natuurlijk beo! aitden* Wu.vh.-n, ais de Duitschers maar de vrije hand krijgen in Frankrijk. Vandaar de heftige aanvallen daar. Maar dan is altijd Engeland er ook nog en zijn machtige vloot. De oorlog ter zee moet feitelijk nog beginnen eu hij kan zeker wonderlijke verrassingen brengen. België. Post en telegraaf in België. BERLIJN. Officieel. In het gebied van het Duitsche generaal-gouvernement Bel gië zal binnen enkele dagen de D ui toch e Rijkspost worden ingevoerd, en een post- eu telegraaf bestuur worden ingesteld. De toestand in België. OSTENDE. Reservisten uit Rijssel ver tellen, dat aan dit district een oorlogscon tributie van 200. millioen is opgelegd. Naar het heet, zou te Luik gebrek aan levensmiddelen beginnen te komen. Gisteren werd uit een Taube-vliegmachine een bom neergeworpen in-.Eecloo. Zij richt te echter geen schade aan. GENT. Zaterdagochtend werden uit een Taube-vliegmachine, die op groote hoogte over dc stad vloog, twee bommen geworpen. De eerste viel op het dak van een werktuig kundige in de rue de Ia Bienfaisance, de tweede op de Boulevard des Hospices. Zij richtten slechts materieele schade aan. bliu44 off. en 2000 man Rus sen gevangen genomen. Oostenr. bericht .j De Russische troepen bezetten Tilsit in Oost-Pruisen, omsinge len Koningsbergen, en dringen in Galicië door. De Duitschers trekken troepen van de Fransche noordwest-grens terug, om ze naar Oost-Pruisen te dirigeeren. De Duitsche troepen bezetben Manonvillers ten oosten van Lu- néville. Hervatting door Oostenrijk van het. bombardement van Belgrado. Eerste zee-slag bij Helgoland, Engelsche overwinning. De Duit sche vloot verliest drie kleine kruisers: Ariadne", „Köln" en „Mainz" en den torpedojager ,,V 1S7"; ongeveer 350 man worden gered. Aan Engelsche zijde tor pedojagers „Laërtes'' en „Ame thyst" zwaar beschadigd. Japan stelt aan Rusland zijn ge nie-materiaal en eenige legercorp sen ter beschikking. Mobilisatie van Turkije Griek- sche maatregelen tegen Turkije. Voortzetting Russische offensie ve beweging in Oo6t-Pruisenbij Lemberg 3000 gevangenen en oor logsbuit door Russen genomen. (Buss, bericht.) Neutraliteïtsverklaring van de Ver. Staten v. Noord-Amerika. Duitsche vlieger werpt een bom in Parijs.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 1