HELLES Rooktabakken. Laatste telegrammen. Reclame Zakjes. Bijdrage Nationaal Steuncomité. Gemengd Nieuws. Correspondentie. Allerlei. STAD AMSTERDAM MILITAIRENBESCHUIT WED. J. DE JONGE, A. VAN HATTEM M- VAS^ DELDEN's Oorlogsmoppen,Oorlogsverhalen en Ondervindingen uil liet Militair leven in 1914. SICKESZ' NATIONALE STEUN-REEP. Vraagt DE SOXjDATEN COURANT van Zondag 6 September i9l4i enthousiast als go u maar voor leunt stellon. IMenig manschap, die misschien nooit 'n andere zangstom van zijn leven hoorde dan do stem van den omroeper in zijn geboortedorp, zat onthutst -- van verrukking mevrouw Noorde wier aan te storen, toon zij Iiaydu's recitatief cn aria uit de Schöpfun.g jnzotto met zilveren geluiden kwam handen te komt om te ïilappon, to klappen, dat het daverde, toen de zangeres het Zonnelied van Catherine van Hennes do zaal in had geslingerd. Daarom uit dankbaar gemoed, breng ik u, Zonne, mijn groot" Deksels, jongens, 'twas om bij te grienen, a6o goddelijk!Opmerking achter ons: En dan. dat lied uit Valerius Gedenokklauck O Hoor, dies daor des hemels tente spreijb, End' wat op aerd' is liobt alleen bereijt, Hot schuijmig woedig moer kond maeken stille End' alles doot naer uwen lieven wille, Wij slaen liet oog tot "U omhoog, Die ons in aucxst en noot Verlossen konvt tot a'ller stont 'Jae solfs oock van den doot. 'Als ghij (o vrome) dickwijls hebt gesmaekt Vermaeckb u nn vrij dat 't u herto raeokt Looft God dca Heer met singen ende spelen End' roept vrij uijt te saem met luijder kelen Hadd' ons de lieer "(Hem sij do eer) Alsoo niet bijgestaen Wij waren lang (ons was so bang) 'Al in den driick vorgaen. ,welk een heilige sterke stemming spande de zangeres er mede over de gedachten der vele krijgshaftige hoorders Óns onvolprezen orkest bracht onder Dop- per's leiding ten gelioore: Mozart's Syraplioni© in g-moll), deouverture Cyrano de Bergerac van Wagonaar (dio begrijpelijkerwijze ,vai orkestnuminers het meest insloeg!), terwijl 't eind van 't programma P. van Anrooy's Piet Hein Ithapsodie do lucht in ging. Toen wendde Dopper zich met 't gezicht naar de zaal, het publiek verrees van de stoe len, hot orkest, zette het Wilhelmus in, en ontroerend klonk uit de tweemaal duizend 6ol- datenkelen ons prachtig volkslied! 't Is een mooie avond geweest. (Tel) Tot steun. De vorige week is door het personeel van 's Rijks Marinewerf alhier besloten, 2 percent vnu hun wekclijkscho verdiensten af te dragen aan het Koninklijk Steuncomité. Op enkele uitzonderingen na voldoen allen gaarne hier aan. Wegens de moeilijkheden, die aan het inza melen der gelden verbonden zijn, heeft de directie op zich genomen do bijdragen van het loon in to houden en wekelijks aan het Steun comité op to zenden. Ontspanning. Men schrijft ons uit Apeldoorn Het schijnt „naar buiten" nog niet bekend te zijn geworden wat te Apeldoorn voor do tijdelijk daar in garnizoen zijnde militairen wordt gedaan. Daarover een korte mede deel) ng: Op initiatief van den lieer Ant. L. Akkor- Luys zijn Soldaten-avonden" georganiseerd in het gebouw „Tivoli", daartoe welwillend door den eigenaar, den heer B. K. de Roos, beschikbaar gesteld. Bij do organisatie werd en wordt door velen .krachtige steun verleend en velen werken mede aan do soiree's. De Gemeente geeft gratis de gasverlichting 'en do firma A. L. Krom den mooien vleugel. Zóó is hot mogelijk gemaakt, nu reeds 20 Sol daten-avonden" to geven en...... het einde is er nog niet mee bereikt. Telkens is de zaal tjokvol en vele avonden moeten er talrijke be zoekers worden teruggezonden. Wat dit be- teekent, begrijpt men als men wéét, dat de zaal pl.xn. 800 inensclien bergen kan. Koninginne-verjaardag werd op hoogst sym pathieke wijze herdacht. Vele hoofd- en subaltern e-officieren geven door hun bezoek blijk van hun belangstelling en telkens dan ken zij in hartelijke woorden voor het vele schoone, wat geboden wordt. Den 31en Aug. hield kolonel Land aan h.et einde van den avond eene kernachtige toespraak. Sport. BelQische voetballers gesneuveld. De Engelsche kranten vermelden het over lijden van drie bekende internationale voet ballers uit België, n.l.: Arthur Cambier (voor waarts), Six (centre voorwaarts) en Van Cant, (links buiten). Huysraans, de voetballer uit Antwerpen, gewond. Sigaren enz. voor de forten. Sigaren- en tabaksfabrikanten wordt be richt, dat het comité tot verzending van sigaren en tabak aan de forten, van welk comité de padvinder Muller, wonende Tilanusstraat 38, secretaris was, is ontbon den, zoodat aan hem geen zendingen behoo- ren te geschieden. Schip aangehouden. Het gerucht heeft geloópen, dat de „Themis" een vrachtboot van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij minder aangename erva ringen gehad zou liobben met kruisende oor logschepen. Do simpele waarheid is deze, dat de boot naar Dover gedirigeerd is, om daar een nauwkeurig onderzoek te ondergaan. Een deel van de lading, uit kappertjes be staande, bracht hot vraagstuk in de wereld of deze specerij al of niet als voedingsmiddel, dus als voorwaardelijke contrabande beschouwd mag worden. De conclusie echter dat men een veldleger bezwaarlijk met kappertje vérzadigen kan, deed de Themis" verder ongehinderd van Dover .vertrekken. Donderdagmorgen kwam het schip veilig te (Amsterdam aan. Amerika en de handeisoorlog. Uit New-York wordt gemeld, dat Ameri- kaansche firma's zich gereed maken om een groot aantal handelsreizigers naar Zuid-Ame- rika to zenden, ten einde een deel der Duit- sche relaties to bemachtigen. De Engelsche Board of Trade vestigt hierop de aandacht, ten einde te doen uitkomen dat men ook elders zijn voordeel wil doen met de huidige situatie, zoodat men in Engeland krachtig op post zal moeten zijn om zich den handelsbuit niet te laten ontgaan. De Duitsche scheepvaart en de oorlog. Naar „Fin. Times" mededeelt, zijn tot dus verre 225 Duitsche handelsvaartuigen in En gelsche havens opgebracht. Deze buit vertegen woordigt een waarde van ca. 13 toillioen. De schepen en de aanwezige goederen worden thans geleidelijk verkocht. De opbrengst komt gedeeltelijk aan de vloot ten goede. De rest is oorlogsbuit voor de regeering. In neutrale ha vens liggen Duitsche schepen, welke met in begrip der lading een waarde van 47 millioen vertegenwoordigen. BovengenoemdIblad schrijft, dat het lob dier vaartuigen zoolang de oorlog 'duuri onzeker blijft, doch dat het onwaarschijn lijk is dat zij ooit weer in handen van hun yroegero eigenaars zullen komen, Knoeierijen met spoorkaartjes. In de bekende zaak van knoeierijen met spoorkaartjes werden door de Rechtbank te 's-Gravenhage een controleur van do Holl. Spoor, die zich de kaartjes toeeigende, en een kaashandelaar, die ze opkocht, ieder tot één jjawt;- gevangenisstraf veroordeeld. Paarden-smokkelen. In den Achterhoek worden in de jongste da gen herhaaldelijk pogingen aangewend om paar den over de grens te brengen. Do politie is daar zeer waakzaam en zoo werl den dezer dagen te Stokkum (gem. Bergh) drie personen gearresteerd, dio negen paarden over de grens wilden smokkelen. De paarden werden in beslag genomen. Twee der smokke laars kwamen uit Winterswijk, de derde uit Doesburg. Tooneelvoorstelllng. Zaterdagavond 8 uur speelt in Bellevue (in gang Leidschekade), te Amsterdam het dilet- tanten-tooneelensemble „Do Vrije Club" dat van generaal-majoor Ophorst, Stellingcomman dant van Amsterdam, vergunning verkreeg ook in de forten to spelen, een paar blij spelletjes, afgewisseld door voordrachten en populaire muziek, waarvoor de medewerking is verkregen van het. Amst. Padvinders-orkest. Ook militai ren, in andore gebouwen geïnterneerd, zijn welkom. Bijdrage Nationaal Steuncomité. Een goede manier cm kosteloos mede te werken a,an een bijdrage voor de kas van liet Nationaal Steuncomité dient even vermeld te worden. De Cacao Chocoladefabrieken Gebr. Sickesz te Amsterdam hebben namelijk in den handel gebracht een verpakte chocolade reep onder den naam van: „Sickesz' Nationale Steun Reep". Ieder die daartoe zijne medewerking wil'ver- leenen, verzamele de etiketten van bovenge- noemden reep en zendt ze bij onverschillig welk aantal (zoowel 5 als 50 zijn welkom) aan de Cacao Chocoladefabrieken Gebr." Sickesz. Per 100 ontvangen etiketten koert de fa. Gebr. Sickesz f 1 uit aan de kas van het Na tionaal Steuncomité. Men wordt verzocht steeds op te geven, naam en aantal gezonden etiketten daar elke zen ding aan bovenvermeld comité verantwoord wordt. Het zal aan ieder duidelijk zijn, dat door bo venstaand aanbod, de kas van liot Nationaal Steuncomité een aanzienlijke bijdrage in geld tegemoet kan inzien, mits zulks gesteund wor'de door een ieder, die begrijpt, dat steeds meer en meer geld noodig is om bovengenoemd comité in staat te stellen aan de duizenden aanvragen om hulp t6 kunnen voldoen. Photographie en Oorlogstoestand. In „Lux" waarschuwt de heer Bispinck voor het gebruik van phototoestellen op den openbaren weg. „Alle militairen, vrienden of vijanden, loeren door al of niet gerechtvaardigde spionnen- vrees bevangen op camera's en weren lank moedig of hardhandig photographische toestel len in liet open veld. Maakt het onzen man nen, die toch al zooveel voor het vaderland te doen en te verduren hebben, niet moeilijk door spionverdachtig te schijnen of door wellicht onbewust overtredingen te begaan door op namen te maken daar, waar het ten strengste in oorlogstoestand is verboden. Wij, photogra- fen, mogen waarlijk wel dat kleine offertje brengen, waar in dezen tijd zoo velen zich zware offers moeten getroosten tot voorziening den nood en tot handhaving van onze neu trale onafhankelijkheid. „Kunt ge de photographie ten dienste van een dezer doeleinden direct of indirect nuttig maken, verzuim dan zulks niet en doe het dadelijk. „Maar wekt geen verdenking door het mede voeren van opneèmtoestellen ge loopt buiten dien gevaar die te verliezen." Een eigenaardige étalage. In de vensters van het Informatiekantoor der Hollandsche Sociëteit van Levensverzeke ringen in de Anna Paulownastraat te 's-Gra- venhage trekt het volgende de aandacht Naast eenige exemplaren van .Promesse de mandat territorial" en een „Assignatie" uit de eerste levensjaren der Sociëteit, wordt een „kansbiljet van stedelijke rentelooze schuld van Middelburg" in dato 31 December 1818 ten toongesteld. Afkomstig uit het archief van hét hoofdkantoor der Maatschappij, geven de eerst genoemde stiikken een beeld van de verganke- ijlce waarde van het papieren geld in dié da gen, het laatstgenoemde stuk brengt in herin nering een schier vergeten wijze waarop des tijds de steden aan .geld trachten te komen. De manier waarop men te werk ging was de volgende De stedelijke regeering gafschuld bewijzen uit, waarvan slechts een gedeelte door loting aangewezen, recht gaf op rentegevende stukken. Verder bevat deze uitstalling twee merk waardige uitknipsels uit het Algemeen Handels blad, beide voorstellende de vesting Antwerpen. De eerste dateerende van 1830, de tweede van 1914. In de Forten. Onze bekende dichter-zanger Speenhof schrijft in De Telegraaf „Drie honderd duizend vrijgezellen bewegen zich door Nederland, 't Is ze niet aan te zien of ze getrouwd of ongetrouwd zijn, gedresseerd of nog wild. Zou een man in zijn voordeel ver anderen als hij 's 'n maand of tien buiten het gezelschap van zijn vrouw bleef? Do vrouw van L. W. sergeant Dinges, welke laatste in vredestijd muzieldeeraar was, stónd bij hare vrinden en vrindinuen bekend als een uitstekende, maar lastige huisvrouw. De zinde- jkheid van hare woning was zoo opvallend, dat menig bezoeker bij 't binnenkomen van kamer beangst werd de lucht er van vuil te maken, Alles glom. De stoelen, de wandka- lender, de spiedel, de kat, de Telegraaf en de kanariepiet. In de voorkamer mocht Dingeb alleen Zondagsmiddags tüssehen 2 en 4 uur komen Hij moest dan doodstil blijven zitten om geen rommel te maken, 't Is een waardevol bezit zoo een ijverige huisvrouw, maar 't brengt ook veel onaangenaams mede. Dinges vond 't heengaan uit zijn woning pleizierigér dan 't binnenkomen. Langzaam aan was hij ook een meubel geworden, dat icdéren Zater dagavond een beurt kreeg. Hij begon ook te glimmen. Zijn schoenen, zijn kraag, zijn' frontje, zijn wangen, zijn haren, zijn manchet ten, zijn horlogeketting, zijn jas en zijn broek. Alles blonk. Blonk 't niet, dan werd hij' gehin derd. Overal moest hij op passen. Precies inoest hij door de gang, de woonkamer en de slaapkamer laveeren. Nergens mocht hij aan komen. niets mocht hij vuil maken. Zelf vieze woordjes mocht hij niet zeggen. Zoo was 't toen de mobilisatie gelast werd. Glimmend als een bos sloutels trok hij naar zijn garnizoen als sergeant. Twee en veertig standjes, drie en tachtig uitbranders en honderd deftig venij nigheden had hij van zijne vrouw medegekre- gen om yoorloopig niet te kort te komen. „Niks komt er van je terecht driftkop, als bij die vetzakken bent!" had zijn vrouw liem den laat,sten morgen toegebeten. Als een model-sergoant kwam hij in het fort aan. Hij gevoelde zich klein. Hij gevoelde, dat hij er onder zou gaan als lqj moest bevolen en streng zijn. Telkens stofte fiij zijn mouwen af, Voorzichtig, na tienmaal zijn brandschoon* schoenen geveegd te hebben, stapte hij de on- deroff.'s chambree binnen, waar al dadelijk de aandacht viel op zijn bovenwereldlijke zinde lijkheid. Zijn meerderen bewonderden hem,.zijn minderen respecteerden hem. Langzaam aar begon hij den druk van de zachte, gummistok- vuist zijner vrouw to vergeten. Hij beval en werd gehoorzaamd. De eerste brief, dien juffrouw Dinges van hom kreeg, was als een kanonschot in een souf fleurshok. Niet alleen liet haar man haar dui delijk gevoelen, dat, hij buiten haar om ook glimmen kon, maar dat hij 't beter wist dan z „Straks gaat-ie nog de baas spelen, d piano-aaier 1" riep ze tegen een bijna ledig kistje sigaren, dat ze stond te poetsen. Ze schreef hem terug, dat ze nu niet meer er bij schreef, maar dat hjj niet met 24 uur permissie behoefde te komen, zooals hij haar liet weten. Dezer dagen kwam ze naar hem toe en dan begreep hij 't wel. Na den brief keurig afgevloeid te hebben, sloot ze 'm netjes en stopte 'm in een zifidelijke brievenbus. Dinges las het. geschrijf en lachte, de slecht aard. Toen zijn tijd gekomen was, kreeg hij zijn 24 uur fietste naar huis op zijn roestige fiets en mqt zijn verfönfaaidst© dienstuni- frompje aan. Hjj had geen sleutel en belde dus. Er werd aan 't touw getrokken en „Ja?" geroepen. „Do vijand!" antwoordde Dinges en plaatste onbe schaamd zijn rijwiel in het portaaltje. „Zeg, hen jij gek geworden, idioot?" vroeg juffrouw Dinges onvriendelijk. „Nee!" zei Dinges, „twee pond aangeko men Hij ging op 't kleed van de canapé zitten, raakte met zijn modeltrappers de poot van een stoel aan en rookte er een van de vijf. „We eten vanmiddag lappen met kroten!'1 zei hij heelemaul niet overmoedig, „geef me een glas bier, 'schiet op Een zenuworkaan dreigde juffrouw Dinges te verpletteren. Ze zag haar man aan en bemerk te dat hij doodgewoon .was, dac hij zich niet opwond om zoo stout te zijn. Ze ging naar de keukenkast en haalde een flesch bier. Zé zei nog niets en keek naaf zijn vlotte manier van drinken en hoe hij zijn bruine snor opkrulde, die voorheen bedeesd op tien minuten voor half acht stond. Hij glimlachte, zij sidderde. „Ik had je gezegd, dat je niet kommé mocli l1 kartetste ze hem toe. „Geen insubordinatie, kleintje, of je gaat de pot in!" Nu gebeurde er iets is het kasteel Dinges wat de meubelen en de poes nimmer verwacht hadden. Juffrouw Dinges kwam tot de ont dekking, dat haar kostwinner geen gehoorzame sukkel maar een... man was. Hare wangen kleurden, haar hartje bonsde, haar keel werd droog, haar knieën knikte en toen ze haar ont- zofcting te hoven was zei ze schuchter: „Hè Dorus, wat ben je nou echt!" „Ik heb me gemobiliseerd, liefie!" zei hij rustig en hij gaf haar uit zijn eigen een zoen, iets wat hij vroeger alleen Zaterdagsavonds mocht doen. „En", vervolgde hij streng, „mij\t zoon zal Dorus Dinges Mobiel heeten 1" Toen zijn 24 uur om waren, fluisterde zijn vrouw hem in zijne bruine ooren, dat hij het kruis voor Moed, Beleid en Trouw had ver diend. Dit verhaal vertelde me een van de wapen broeders van sergeant Dinges, op fort VI, even voor de voorstelling begon. Toen hij aan de piano plaats nam, in zijn functie van muziek onderwijzer, speelde hij met breede, manlijke acooorden ons volkslied voor. Er zullen wel heel veel Dingesen onder de wapenen zijn. Een oorlog is afschuwelijk, maar als hij on vermijdelijk is geworden, en, zooals bij ons, la ten we hopen, zonder moord en doodslag af loopt, dan kan er heel wat, wat scheef stond, rechtgezet worden. We bemerken weer dat schoon water en champagne even lekker smaken, dat boonen en kommiesbrood niet voor oesters en patrijzen on der boeven te doen en dat er veel meer goed gezinde menschon zijn dan we dachten. Dat er weinig verschil is tusschen een millionairs- zoon en een turfsteker, dat deze heelemaal niet flinker en heldhaftiger is dan gene; dat het millioen niets meer beteekent dan de turf en dat een millioen gulden soms minder waard zijn dan een millioen turven als je koude knuisten hebt of een reep spek wil bakken. Een meeuw kan zwemmen, duiken, loopen, vliegen en leven zonder boekhouden. Een mensch is niet zoo goed door de natuur uitge rust.'Maar als we ODze honden en voeten ook niet meer weten te gebruiken, dan zijn we hee lemaal afhankelingou geworden. We leeron weer 's de groote lijnen en vlak ken zien en we voelen weer 's de rukwinden van het leven. De „te^'s" en de „tango's" en de Bernard Shaw's worden weer 's vervangen door een s'ok van de pomp en een. acht-uurs- marsch. Als de les nu maar niet te lang duurt en niet te barhaarsch wordt." Op de Neumarkt te Keulen zijn een achttal op de Franschen veroverde kanonnen opge steld, die zeer de aandacht trekken van het publiek. Het is geschut van 7.5 c.M„ dat in de artilleriewcrkplaatsen te Puteaux vervaardigd werd. De shrapnells, die er mede worden afge vuurd, wegen 7.24 K.G. en bevatten 292 kogels. De „Soldatencourant" doet mij door dezen een middel aan de hand om mijn trouwen Vriend hartelijk te bedanken voor de blijken van sympathie ondervonden bij de herdenking van mijn geboortedag. Zeker dacht ik dat hij mij zou vergeten. Maar neen; overal denkt hij om, niet alleen aan den krijg, maar ook aan zijn vriend. Ik wensch Nederland geluk met zulke uitstekende soldaten. Van uit „Vechten" zendt hij zijn groeten. ANDEé G. 3 September 1914. De mil. Fr. Offenherg, wordt verzocht zijn adres te willen opgeven, aan G. J. Bijl, Kanaalweg 34a, Haag. II. Plaats de getallen, van 1 tot en met 9 aldus .in een vierkant, dat de optelling van iedere rij van rechts naar links en van boven naar onder, alsmede van de beide diagona len hetzelfde getal geeft. Oplossing over 8 dagen. In deze rubriek worden steeds de belangrijkste telegrammen en berichten opgenomen, welke kort voor het afdrukken onzer courant binnen komen. Onze gezant te Parijs. Ook onze gezant in Frankrijk, ridder De Stuers, is van Parijs naar Bordeaux vertrok ken een deel van het gozantschapspersoneel blijft te Parijs achter. Eerste Kamer. Heb wetsontwerp houdende bepalingen be treffende den geld- en fondsenhandel in de tgenwoordige buitengewone omstandigheden is door de Eerste Kamer aangenomen. Celukwenschen voor H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van don verjaardag van de Koningin hebben ook de gezamenlijke Belgi sche en Duitsche militaire verpleegden in het Roomsch Katholieke Hospitaal te Maastricht, de gezamenlijke Belgische uitgewekenen te Maastricht en te Eijsden verzorgd, aan H. M. een telegram van hulde gezondenook de ver pleegden ten 'huize van Oud-Minister Regout te Maastricht en 1200 naar Moorbeek in Lim burg uitgeweken inwoners uit Fourron St. Martin, hebben van hun hulde en dankbaar heid jegens Hare Majesteit getuige afgelegd. Tabak en sigaren voor de soldaten. Aangemoedigd door do ruime bijdrage van do „Witte Sociëteit" te 's-Gravenhage, heeft de commissie, onder voorzitterschap van luite nant-generaal W. G. F. S n ij d o r s, voor de inzameling van gelden voor de uitreiking van sigaren en tabak aan onze militairen te velde en in versterkte plaatsen, aan alle bekende sociëteiten in ons land een brief gezonden, •erirouwende, dat Jict daarin vervatte ingang zal vinden en ruime baten 'zullen toevloeien voor het beoogde dool. Tevens, kan de commissie mededeelen, dat de eerste verzendingen pakjes in oranjckleurigen omslag met het opschrift: „Geschenk aan onze militairen te velde en in versterkte plaatsen", plaats vinden. Meerdere verzendingen vólgen nog, vooral indien do geldelijke bijdragen blijven inkomen. Dankbaarheid van de Belgische Regeering. De Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken heeft, in verband, met een rapport van den Belgischen gezantschapsraad te 's-Gra venhage, den Prins de Ligne, omtrent diens bezoek aan de in Limburg verpleegde uitge weken Belgische gezinnen, den Belgischen gezant te 's-Graveuhage opgedragen, aan onze Regeering de gevoelens van groote dankbaarheid der Belgische Regeering over te brengen voor de hulp en sympathie, die do Belgische onderdanen in zoo ruime mate bin nen ons grondgebied ondervinden. De verwoesting van Leuven. BERLIJN", 4 September." De „Nord- deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft over de gebeurtenissen te Leuven. Tegenover de lasterlijke voorstellingen over de gebeurte nissen in Leuven waren de diplomatieke ver tegenwoordigers van bet rijk bij de neutrale staten voorzien van materiaal ter weder legging van de aanklachten tegen de Duit sche oorlogsleiding. Den Keizerlijken ge zant te s'-Gravenhage was bovendien opge dragen de Nedeidandsche regeering te ver zoeken om in het belang der menschelijk- heid er bij de Belgische regeering op aan te dringen, dat zij de burgerbevolking zou terughouden van bet totaal nutteloos bieden van'tegenstand- De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken beeft daarop aan den Belgischen gezant te 's-Gravenhage een desbetreffende meded-eeling gedaan en deze beloofde, haar aa-n zijne regeering te zullen overbrengen. Duitsche torpedojagers beschadigd LONDEN, 4 September. Het pers bureau deelt mee, dat volgens geloofwaar dige berichten zeven Duitsche torpedo jagers met averij te Kiel zijn aangekomen en dat eenige andere zouden gezonken zijn in de nabijheid van bet Kaiser-Wilhelm- Minister Asquith aan het woord. LONDEN, 4 September. De eerste minister Asquith hield beden in- een groote openbare vergadering in Guildhall een redevoering. Bij zijn optreden werd hem een schitterende ovatie gebracht. De beer Asquith huldigde de vaderlandsliefde der koloniën. Wat den toestand aan het front betreft, merkte hij op dat er in elk geval, hoe de loop van zaken ook moge zijn, tal van rede nen heeft om trots te zijn en vol ver trouwen te hebben. De heer Asquith wordt bij zijn vertrek luide t-oegejuicht door een reusachtige menigte. Duitsch legerbericht. BERLIJN, 3 September. De Generale Staf deelt medeBij de inneming vau het hcog in de rotsen gelegen sperforb Givet hebben, evenals bij Namende door Oosten rijk 'gezonden zwaré motorbatterijen door hare vlugheid en trefzekerheid haar bruik baarheid betoond en ou's goede diensten be wezen. De sperforten Hirson, Ay vel les, Condé-, La Fère, Laon zijn zonder strijd genomen. Nu zijn alle sperforteu van Noord-Fr mk- rijk, met uitzondering van M.aubouge, in onze banden. De aanval op Reims is begonnen De cavalerie van bet leger van generaal Kiuck maakt verkenningstochten tot Parijs, is de Aisne-linio overgetrokken en zet haar op- iarsch voort in de richting van de Mavne. Eenige ffdeelingen van de voorhoede heb'- ui ze reeds i -ueikt. De vijand trélct terug voor de legers van de generaals Kluck, Bülow, Hansen, den hertog van Wurternburg en achter de Marne ;voor het leger van den Duitschen kroon prins hij "Verdun. De tegenstand biedende legermacht- werd in zuidelijke richting teruggeslagen. De legers van den kroonprins van Beie ren en generaal von Hecringen hebben steeds nog een sterken vijand in versterkte positie in Fransch-Lotharingen voor zich. In Boven-Elzas bewegen zich Duitsche en Fransche afdeelingen onder wederzijdsche gevechten. In. liet Oosten plukken de troepen van generaal v. Hinde-nberg nog steeds de vruch-, en der overwining. Het aantal gevangenen neemt met den dag toe cn is reeds geklom- en tot 90,000. Hoeveel stuks geschut en andere zegeteekenen zich nog in bosschen en loerassen bevinden, valt niet uit te maken. Naar het schijnt, zijn drie Russische com- mandeerende generaals gevangen genomen en is de Russische bevelhebber volgens Rus sische. berichten, gesneuveld. General-Quartiermeister v. Stein. De Duitschcrs in Frankrijk. BERLIJN, 4 September. De „Lokal- anzeigerschrijft: De door onze troepen bijna zonder gevecht genomen tweede stel ling in Frankrijk is die, waarop de Fran sche regeering steeds het volk ter gerust stelling wees, en waarvan de Engelsche bla den stellig aannamen, dat wij er langen tijd door zouden worden v.astgehouden. Franschen en Engelschen zullen door den val ervan gelijkelijk ontgoocheld zijn. De ,,Voss. Ztg." zegt, over het toezenden van de Oostenrijksche motor batte rijen aan de Duitsche troepen in Frankrijk: dat de Oostenrijksche regcering de Duitschers voor den strijd tegen do Fransche vestingen deze batterijen toezond is een bewijs voor de hartelijke wapen broederschap der beide legers. In een ander artikel zegt de „Voss. Ztg.": Deze motorbatterijen zijn van 30.5 c.M. elke batterij bestaat uit twee stukken, die door automobielen worden voortbewogen Een Duitsche aeroplane gevallen. PARIJS, 4 September. Uit goede bron wordt gemeld, dat een Duitsche aeroplane gisteravond vijf uur gevallen is te Vin- cennes. Russen en Oostenrijkers. PETERSBURG, 3 September. (Offi cieel.) Op 1 Sept. trachtte de vijanden, die tegen ons optreden in de richting van Lu blin en Kholm, het centrum der Russische troepen te forceeren, zij werden c .ter ge- jen en achter,volgd. Het overschot van deze colonnes is snel achteruit getrokken en heeft in onze handen gelaten een vaandel, acht mitrailleuses en 1000 gevangenen. Op 2 Sept. werden de gevechten met nieu we kracht hervat.. In de omstreken van Lemberg veroverden de Russen op 2 dezer nog 20 vuurmonden. Het Russische leger trekt steeds vooruit. RETROGRADE, 4 September. De Russen wierpen het Oostenrijksche leger bij Lublin terug en vervolgden den vijand, waarbij duizeud gevangenen en acht ka nonnen in hun banden vielen. De worste ling wordt over heb geheele front voortge zet. Lemberg ingenomen. PETROGRADE, 4 September. (Te- logr'aaf agentuur.) Een telegram van groetvorst Nikolaas aan den Tsaar zegt: „Met buitengewone vreugde en dank aan God, kan ik Uwe Majesteit de overwin ning berichten van het leger van généraal Rouzsky, die hedenmorgen te 11 uur Lem berg bezette. 'Generaal Broussilof nam Ha- licz. „Ik verzoek als beloouing voor de vorige veldslagen voor genera^j? Rouzsky de orde van St. George 4e klasse, en voor de in neming van Lemberg dezelfde orde 3e klasse, en voor generaal Broussilof de orde van St. George 4e klasse". Verdere bijzonderheden ontbreken. Weder een vliegmachine boven Parijs. PAR,IJS, 3 Sept. Een Duitsch militair aviateur heeft heden te 12 uur 45 eenige bommen geworpen in dichtbevolkte wijken van het Oosten van Parijs. Zij hebben echter slechts onbeduidende schade aange richt. Hij wierp ook een brief naar beneden, gewikkeld in een Duitsche vlag, die be zwaard was met een zak zand, waarin werd gezegd: „Het Duitsch leger staat voor de poorten van Parijs. Er rest u niets anders dan u over te»geven." Het Fransche leger. PARIJS, 3 Sept. De regeering heeft be sloten de lichting 1914 op te roepen en de reservisten en territorialen, dio tijdelijk naav huis waren gezonden, weder in dienst te stellen. _ADVERTENTlCH. SPAARBANK VOOR DE (opgericht in 1848). HOOFDBUREAU Singel 544-546. Geopend: eiken werkdag van des morgens half 10 tot des avonds lialf 9 uur. BIJBDREAUX: Bloemgracht 33 Haarlemmerplein 4 Biiilerdijkstraat 194 Ceintuurbaan 131 „Zeemanshuis" Kadijksplein 8 Ie v, Swêndenstraat 19 Brederodestraat 103 geopend eiken werkdag des morgens van hall 10 tot half 1 en des avonds van half 7 tot half 9 uur. Mr. H. J. J. POST, Directeur. (Noodrantsoen) is voor de Cantones verkrijgbaar bjj O.Z. Voorburgwal 22 4e Amsterdam. Rijksleverancier CAKESFABRIEK „DE KORENAAR' Telefoon No. 222 ROTTERDAM Voorhaven 58-60-68 Scheepsbeschuit - Leger- beschuit - Padvinder-Cakes - Dog-Cakes en Hoendervoeder. DIANA A V H Gedeponeerd Merk 10 goede Sigaren voor 17 Cts. P. H. KADE 35, Amsterdam. Ondergeteekende wenscht in het licht te doen verschijnen een of meer bundels getiteld: Inzendingen, hos klein ook, worden dank baar aanvaard. De namen der inzenders wor den op verzoek niet bekend gemaakt. Brieven, niet zwaarder dan 20 gram, onge- frankeerd te zenden aan J. T. G. BODE, Kapitein Kwartiermeester, 4e Regiment Vesting Artillerie - DEN HELDER. De Cacao- Chocoladefabrieken GEBR. SICKESZ berichten in den handel gebracht te hebben: ieder die voor dat goede doel zijne medewerking wil verleenen, verzamele de etiketten van bovenstaande chocolade-reep en zendt ze „hetzij veel of weinig" aan de fa. CEBR. SICKESZ te Amsterdam. Per 100 ontvangen etiketten keert de fa. GEBR. SICKESZ f 1.— uit aan de kas van het Nationaal Steuncomité. Men wordt verzocht bij iedere inzending op te geven, naam en aan tal gezonden etiketten, daar alles aan het Nationaal Steuncomité verant woord wordt. Botshol, Waver-Amstol, Van AMSTERDAM: (afvaart Amstel b/d Achtergracht) 'smorgens 6,15 (Zondags 8.15) NAAR DE EORTEN. Uithoorn, Kwdkel. Drècht, per dc Havenstoomhootdienst. Van UITHOORN: (afvaart tja. CAFE C, BANK) 's morgens 8.30 (Zondags 10.30) '8.45 10.15 (Zondags) 1.30 r 4.25 7.30 (Zondags) Tarief: le Kajuit 60 c., '2e Kajuit 40 11.- namiddags 12.30 (Zondags) 4.25' 6.30 (van Nessersluis 20 minuten later). (Militairen halve vracht). Alle booten van de Havenstoorobootdienst hebben twee witte banden om den schoorsteen. No. No. No. Overal verkrijgbaar. Speciaal aanbevolen: S 4 cent per half ons pakje. 7 S cent per tialf ons pakje. 9 6 cent per hall ons pakje.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4