DE SOLDATENCOURA 3VT van bondag e Septemoer 1914 3. Albanië. TELEGRAMMEN. Binoeniand. üit Leger en Vloot. Legerzaken. Muziek en Zang. t r vëroamgüe rotoburcuux, Amsterdam. Duitsche soldaten, bezig met de verdeeling van s De Russen trekken zich terug over de Boeg. Ook hot leger van Dankl, dat een aanval doob op Lublin, behaalt geregeld successen. In Oost-Galicië is Lemberg nog in han den der Oostenrijkers. De toestand aldaar ia echter bij de groote overmacht van de Russen zeer moeilijk. get. Haefer, plaatsvervanger van den chef van den Generalea Staf-" Op de slagvelden in 't Oosten. De oorlogscorrespondent van het ,,Berl. Tageblatt" bracht, na de slagen bij Nei- denburg, Hobeustein en Tauneuberg een be zoek aan de slagvelden in Oost-Pruisen, en beschrijft die thans in zijn blad; aan die beschrijving ontleehen wij het volgende Overal heerschb opgewekt militair leven. De vaantjes op de lansen der bereden pa trouilles fladderen in den wind, ordonnansen op motorrijwielen snellen voorbij, de wagens der veldpost sukkelen langs den weg, de zware auto's met gekwetsten laten hun sig nalen hooren. In andere auto's rijden de officieren van het legercommando ons voor bij gevolgd door lange colonnes met munitie en proviand, met veldtelegraaf en veld keukens. Wij rijden langs verlaten bivakplaatsen, met kookgerij en paardenlijnen, hoopen stroo eii hooi, langs terugkeerende vluchte lingen met wagens, paarden en vee. Hoe zullen.zij hun land terugvinden? Verwoeste en voor verdediging ingerichte huizen en gehuchten, in de benedenste verdiepingen vol bebloed stroo, waarop gewonden neer- gelegd zijn. Aan den rand van het bosch ligt de eerste Russische doode, achter een -volkomen uitgebrand huis. Weenend jam- j inert de vrouw: ,,Wij hebben hier dertig jaar gewoond, bu is alles weg, het huis, heb huisraad, het "vee!".... Bij heb huis staat een Russische lans met «©en 'leuten kruis, waarop de woorden „25 Russen begraven, 28 Augustus 1914". E:i nu ltomen steeds talrijker en steeds duidelijker do gruwelijke sporen van den strijd. Dooden, irifcnsclien en paarden, koeien en varkens, verhielde wagens, weg geworpen wapens. In de verte komt een stofwolk. Op kozakkenpaarden zitten land weermannen, gevolgd door geleide to voet, die gevangenen vervoeren. Tweeduizend man, die aan ons voorbijtrekken Wij komen nu aan Honenstein, een vrien delijk stadje met 30,000 inwoners. Maar in plaats van de gewone vriendelijkheid nu een ontzettende,.gruwelijke.toestand. De ge- heele stad is een puinhoop. Door de stuk ge schoten ramen en deuren ziet men in de huizen. Niets is gespaard, niets heel ge bleven. In dichte wolken stijgt de rook op, hier en daar ziet men vlammen. In de stra ten' liggen doode soldaten, doode paarden. De lucht is onverdragelijk. Drie dagen hebben de Russen hier stand gehouden, toen werden zij verdreven dooi de Duitsche zware artillerie. Een schuur, waarin honderd Kozakken -huisden, werd in brand geschoten. In de kelders vond men do Russen verborgen achter barricades. Een landweerbrigade moest bier den eer sten aanval der Russeri, die naar het Noord westen wilden uitwijken, tegenhoudenzij werd ondersteund docir een rechter neven divisie en ccn uit het noorden, uit Allen- sbein komend legerkorps. LONDEN. Het, persbureau deelt mede, dat ds Russen Koningsbergen ingesloten hebben. LONDEN. Het Persbureau deelt mede, dat de Russen bij Lemberg vier Ooetenrijk- sclie legerkorpsen uiteensloegen en niet drie, zooals een telegarm "uit Petrogard meldt. WEENEN. De telegrammen der oor- logs-correspondenten aan de bladen be- vestigen, dat liet resultaat van den grooten slag in het zuiden van Russisch-Polen als een volslagen scliiterende overwinning langs het geheele noorderfront kan worden be schouwd. Op den oostelijken vleugel duurt het ge vecht nog voort. In allo berichten wordt geconstateerd, dat aan Oostenrijksch-Hon- gaarsche zijde, voornamelijk in Oost-Galicië, het spionnenwezeu ten gunste van Rusland zich zeer onaangenaam doet gevoelen. Met het oog op de verschillende berichten die in het buitenland verspreid zijn omtrent het oorlogstooneel in Galicië, Polen en Ser vië verzoekt de Oostenrijksch-Hongaarsche legatie het volgende mede te deelen De verbitterde strijd tusschen Zamosz en Tyszones heeft na een geheele week te heb ben geduurd, geleid tob een volledige over winning van generaal Auffenberg. Het Oos- btnrijksch-Hongaarsche leger heeft ongeveer 150,000 gevangenen gemaakt en heeft 200 kanonnen genomen. De Russische troepen zijn in vollen af tocht en zijn weder over den Boeg getrokken. De overwinnaar van Krasuik generaal I Dankl van overwinning tot overwinning schrijdende, valt thans Lublin aan. In Oostelijk-Galicië is het Oostenrijksch- I Hongaarscho leger, ofschoon het werd aan- I gevallen door veel talrijker Russische strijdkrachten, er toch in geslaagd allo aau- I vallen van den vijand in de richting van Lemberg af te weren. Intusschen zijn do berichten van dit gedeelte van bet oorlogs- teooeel ïoo schitterend, als de voor- aangezien heb oostelijke leger er nog niet in is geslaagd een even beslissende overwinning te behalen. De vorst van Albanië vertrokken. ROME. De „Agenzia Stefani" meldt uit DurazzoPrins' Wilhelm von Wied is hedenmorgen te 8 uur aan boord van het Italiaansch© oorlogsschip „Misurata" naar Venetië vertrokken.' Paus Benedictus XV. Kardinaal Delia Chiesa is tot paus gekozen. ROME. Zoodra Donderdag de stem ming in het Conclave, die tot resultaat had gehad, dat kardinaal Delia Chiesa tob paus was gekozen, was afgeloopen, werd mgr. Boggiani, secr. van het Conclave, met den oppereeremoniemeester en den sacrista toe gelaten in de Sixtijnsche Kapel. De kar dinaal-deken boog meb de dekens van kar dinalen-priesters en kardinalen-diakens voor den zetel van Delia Chiesa en vroeg hem volgens den gebruikelijken vorm of hij het pausschap aanvaardde. Toen daarop een bevestigend antwoord was gegeven, wer den alle baldakijns boven de zetels van de kardinalen nedergelaten niet uitzondering van die van Delia Chiesa. Deze antwoordde op een vraag van den kardinaal-deken, dat bij den naam Benedictus XV wilde aanne men. Mgr. Boggiani maakte daarna met den oppereeremoniemeester de officieel© acte op van de verkiezing en aanneming. Toen kwa men de Conclavisten de kapel binnen en be geleidden zij den nieuwen paus naar de kleed kamer, waar bij daj| witte kousen en de ■roode schoenen aanred, het witte kleed, het koorhemd en de roode muts. Kardinaal Delia Volpe, deken der dia keus, deed hem de roode met goud gebor duurde stola om. Daarop ging de Paus we der naar de Sixtijnsche kapel terug, nam plaats op den troon op de trede van het altaar voor de huldiging door de kardina len, die hem hand en voet kusten en daar na door den Paus omarmd en gezegend wer den. Mgr. Delia Volpe stak den Paus den visschersring aan den vinger, dien deze aan mgr. Demico ter hand stelde om er zijn naam in te laten graveeren. De Paus, gevolgd door de kardinaals, verliet daarop de Sixtijnsche kapel en be gaf zich naar zijn appartement en vervol gens naar het inwendige van de basiliek St. Pieter omden zegen uit1 te spreken. Onmiddellijk daarna keerde de Paus naar de Sixtijnsche kapel terug, waar hij ten tweeden male de huldiging der kardinalen in ontvangst nam. De „Tambora" opgebracht? Het stoomschip Tambora" van den Rot- tordamschen Lloyd, op de thuisreis van Java, passeerde 31 Atigustus Ouessanfc. Sedert kreeg de Maatschappij geen nadere oerich- teu, zoodat vermoed wordt dat het stoom schip hetzjj door de Eransohen, hetzij door de Engelschenis aangehouden en opgebracht. Onder het groot aantal passagiers aan boord is ook mevrouw Idonburg, de echtgenoote van den Gouverneur-Géneraal. Staatsspoor. Door het Staatsspoor zijn de volgende uitbreidingen ingevoerd in den treinenloop op do lijnen der S. S. Sneltrein 8 stopt om 7.53 nam. te Oisterwijk. Sneltrein 8 stopt om 10.24 v.m. te Dieren Doesburg. 'ieuwe trein 125 Leiden vertrek 6.25 v.m. Bodegraven aank. 7.10 v.m. en nieuwe trein 126 Bodegraven vertrek 7.38 v.m., Leiden aank. 23 v.m. Stopt op de tusschenstations. Nieuwe trein 115 Den Haag vertrek 6.37 v.m., Gouda aank. 7.22 v.m. Nieuwe trein 116 Gouda vertrek 7.45 v.m., Den Haag aank. 8.30 v.m. Stopt op de tus schenstations. Nieuwe treinen EnschedeGronau en terug zullen eerstdaags worden ingelegd. Trein 19 Amsterdam W. P.Tilburg: Am sterdam W. P. v. 9 u. nam., Nieuwersluis a. 9.19, v. 9.20 nam., Utrecht a. 9.85, v. 9.40 nam., Hertogenboseh a. 10.35, v. 10.40 nam., Til burg a. 11.5. Nieuwe trein 10 's-Hertogonbosch v. 4.10, sneltrein Utrecht a. 5.10, v. 5.15 nam., Maars- sen v. 5.25 nam.. Breukelen v. 5.33 nam., Nieu wersluis v. 5.39 nam., Loenen—Vreeland v. 5.45 nam., Abcoude v. 5.53 nam., Amsterdam W. P. a. 6.5 nam. Trein 183 TilburgArnhem is 15 min. ver vroegd. Trein 187 Boxtel v. 9,55 nam., Eindhoven a. 10.30 nam. Stopt op de stations Best en Acht. 4 Trein 188 Eindhoven v. 9 u. nam., Boxtel a. 9.35 nam. Stopt op de stations Best en Acht. bestemming naar Antwerpen doortocht langs do Schelde to verkrijgen. Deze geruchten zijn, naar de consul-generaal mededeelt, volstrekt onwaar. Do koninklijke Britsche regeering verlangt, zoo verklaart hij verder, ten zeerste, do neutraliteit van Neder land in ieder opzicht en onder alle omstandig heden die denkbaar zijn, te eerbiedigen. De Staatsmijnen. In verband met klachten van verschillende zyden over do houding van de directie der Staatsmijnen tegenover haar afnemers, naar aanleiding van do huidige tijdsomstandigheden,' vernemen wij, dat aan de vaste afnemers reeds weder verschillende faciliteiten voor de beta ling zijn verleend, j De prijzen der steenkolen werden tevens verhoogd, naar men ons modedeelt, ten gevolge van hoogere productiekosten, doordat de ver krijging van springstoffen moeilijker geschiedt en men een deel van het normaal geschikte per soneel ten gevolge tier mobilisatie heeft mooten missen. De maatregelen, door do directie der staats mijnen genomen, waren geschied in overleg met de particuliere mijnen. Men wilde o.a. opeen- hooping van veel steenkool bij bepaalde af nemers, waardoor andere afnemers en fabrie ken schade of moeilijkheden zouden hebben on dervonden, voorkomen. („N. R. O.") Staatsloterij. Do Dir. der Ned. Staatsloterij brengt, in aansluiting met zijne bekendmaking van 5 Aug. j.1.ingevolge machtiging verleend dooi den Minister van Financiën, ter kennis dat volgens het gewijzigde plan der 406de Ned. Staatsloterij do trekking der 2de klasse zal aanvangen op 14 September, zoodat de ver wisseling der klassikale loten geldig voor die klasse moet plaats hebben uiterlijk vóór of op 11 September. („St.-Ct.") Engeland en Nederland. Het Engelsche consulaat-generaal te Rotter dam deelt aan de ,,N. R. C." mede, dat daar ter stede geruchten loepen over een ultima tum, dat Engeland aan Nederland zou gesteld hebben, ten einde voor Engelsche troepen met j Een antwoord. De oudste Belgische pastoor te Oldebrook, die aan H. M. de Koningin der Nederlanden het reeds gepubliceerde telegram van innige dankbetuiging der Belgische vluchtelingen had afgezonden, had het voorrecht daarop het vol gende antwoord te ontvangen: J. Drees, pastoor uit Mouland, kamp Olde- broek. De Minister van Buitenlandscho- Zaken ver zoekt u ingevolge de bevelen van H. M. do Koningin Hoogstderzelver dank te aanvaarden en over te willen brengen aan allen, die hunne gewaardeerde gevoelens ^hebben geuit. (w. g.) Loudon. Een dankbetuiging van Belgen. De heer Ant. Houbiers beeft uit Eysden namens de Belgische uitgewekenen aan onze Koningin een telegram gezonden, waarin H. M. •gelukgewenscht werd met Haar geboortedag en warme dank werd uitgesproken voor de gast vrijheid, welke deze uitgewekenen in Nederland hebben genoten. Kon, Nat. Steuncomité. Het totaal der ingekomen bedragen en toe zeggingen tot en met 29 Augustus bedraagt f 332,906.44^. Bovendien is een kapitaal van f 4000 inge schreven op het grootboek N. W. S., aan het K. N- Steuncomité geschonken. Broodbakkers en meelfabrikanten. Zooals reeds is gemeld, hebben, nadat de minister van landbouw den maximumprijs voor tarwebloem no. 0 bad gesteld op 14 per 100 K.G., de meelfabrikanten en -handelaren de verschillende voorkoopen gednnuleerd. Drie bakkers te Haarlem hebben nu in overleg met bun organisatie een civiele actie ingesteld tot nakoming der contracten tegen de naaml. veun. W. en L. te Wormerveer en <b firma G. en V.' te Haarlem, handelaren in inlandsch en Ame- rikaansch meei. De zaak heeft Woensdag voor 't eerst ge diend bij de rechtbank te Haarlem, waar mr. J. M, Monniek, adviseur der balckerspatroons- vereeniging aldaar, voor de bakkers optreden de, overeenkomstig den eisch tot toewijzing heeft geconcludeerd. Voor de firma W. en L. treedt op mr. B. E. Asscher te Amsterdam en voor de firma G. en V. mr. Thiel to Haarlem. Dezen zullen Dinsdag 8 dezer concludeoren voor antwoord. Voorts heeft nog een twintigtal bakkerspa troons deze firma's en nog twee andere bij deur waardersexploot gesommeerd tot nakoming der contracten. i In verband met het verbreken der meelcon- tracten en do aanhangig gemaakte en nog te maken procedures is te Haarlem onder voor zitterschap van den heer Fred. Stable uit Am sterdam een vergadering gehouden, waar ver tegenwoordigd waren de besturon van de af- dcelingen Haarlem, Amsterdam, Den Haag en Leiden van den Nederlandscben Bakkersbond, alsmede van de Nederl. Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf. In die vergade ring is de te volgen gedragslijn ten aanzien van het verbroken der meelcontra eten enz. be sproken. (jjN- E. Ct.") Kamer van Koophandel. In het Beursgebouw vergaderde gister de Amstordanjsche Kamer van Koophandel en Fa- briekeai, onder voorzitterschap van den beer S. P. van 'Eegken. Deze hield do volgende openingsrede Toen wij onze laatste openbare vergadering hielden, aldus spreker, hadden wij niet kun nen vermoeden, dat zoo spoedig daarop een groot deel van Europa in een versolmkkelij- ken oorlog zoude worden gewikkeld. Met groote dankbaarheid erkennen wij, dat ons land niet rechtstreeks in dezen oorlog is betrokken. Nederland is neutraal en wenscht zijr» neutraliteit te handhaven; alle Nederlan ders zijn dan ook verplicht hiertoe mede te werken en niets te doen, waardoor de neutraliteit gevaar zoude kunnen loopen. Intuschem Is voor ons land de toestand hoogst ernstig, immers van alle zijden komen berich ten omtrent stoornis of stilstand in handel i»n bedrijf, als gevolg van de belemmeringen, die het internationale verkeer ondervindt. Handel, Scheepvaart en Nijverheid lijden hierdoor groote verliezen; in het bijzonder worden zij getroffen, die van bun arbeid moe ten leven, doch than6 tot werkloosheid zijn ge doemd. Het is onder deze omstandigheden de plicht van ieder Nederlander, een plicht, waarin onze bemind© en geëerbiedigde Koningin ons reeds is voorgegaan, het zijne tot leniging van dien nood by te dragen. Ik vertrouw, dat de veerkracht, die ons volk in moeilijke omstandigheden steeds heeft ge toond te bezitten, ons m staat zal stellen ook de huidige, hoogst ernstige crisis te boven te koraon. Gevonden voorwerpen. Het Plaatselijk Com-nandemonfc te Utrecht schrijft ons „Aangezien ten Plaatsbureol© uitrustings stukken van militairen als gevonden worden bezorgd eu het zeer moeilijk is den recht- matigen eigenaar uit te vinden zou het zeer waarschijnlijk doelmatig zijn iudien in de thans verschijneude „Soldatencourant" een rubriek open werd gesteld, van Gevonden .Voorwerpen", Wij stemmen natuurlijk van harte met dit uitnemende en zcor practi9che denkbeeld in en vermelden dus tevens, dat( do vol gende voorwerpen als gevonden aan liet Plaatselijk Gommendement te Utrecht be zorgd zijn 2 linnenanschoppen ongemerkt. 1 bajonet met schede No. 5114. 1 paar schoenen in zakjes G V 319G 1 broodzak 9 M 7776, inhoudende lepel, verk, kwaitiermutti, naaizakje, handdoek/ hemd, onderbroek, zakdoeken, sigaretten en 2 Engelsche boekjes. Particulier merk A. d. V. I bundel ondergoed (hemd, broek, sokken en handdoek), gemerkt D 4, 2162. Openluchtspelen. Men schrijft ons uit Gouwsluis: Evenals in zoo vel© andere plaatóen waar militaren gekantonneord zyn, wordt ook hic-r den militairen na prettig© n dierst aangename afwisseling bereidhet initiatief hiertoe werd door een viertal onzer strijdmakkere genomen, die ons reeds j.l. Donderdagavond een voor proefje van hun organiseerend talent gaven. Een gelagkamer werd tot feestzaal ingericht eu do openingsavond in tegenwoordigheid van al onze officieren hetgeen natuurlijk door ieder op hoogon prijs werd gesteld gevierd. Daar Maandag, 31 Augustus, op verlangen in onze geëerbiedigde Koningin, geen feesten gevierd mochten «worden, werd door het boven gemelde Comité onzen soklaten en den burgers, waarbij deze ingekwartierd zijn, oen groot© Feestdag bereid. En, hot mag gezegd worden, alles slaagde uitstekend. Voorop wensch ilv te stellen, dat het batig saldo van de entreeprijzen, welke natuurlijk zeer laag gesteld waren, ten bate van het Roode Kruis zoude komen. Op liet versierde exercitie-terrein werden middags volksspelen gehouden, o. a. pols stok hoog, wedloop met hindernissen en hard loopwedstrijd over honderd meter, waarbij we vele staaltjes van vlugheid en behendigheid on zer onderofficieren en soldaten te zien kregen, bocgsprietloopen over een breede, ondiepe sloot, hetgeen dikwijls, als er eentje in tuimelde, een schaterend gelach verwekte, zoomede nog vele andere spelen. Do middag werd opgeluis terd dofor hot Harmonie-orkest „Beethoven" uit Alfen, hoftelk zijn welwillende medewer king verleendo en er vëel toe bijdroeg de aan gename stemming te verhoogen. 's Avonds werd in de voor-genoemde feest zaal het feest voortgezet. Reeds lang voor den aanvang was de zaal tot in alle hoeken gevuld. Ook thans heerschte een genoegelijke stemming, welke verhoogd werd doordat weder al onzo officieren, zoomede onze bataljons-commandant aanwezig waren. De avond werd geopend met een gloedvolle rede van onzen bataljons-commandant en daarna werd een keurig programma afgewerkt, bestaande uit afwisselend piano, zang, viool- soli en, voordrachten. Tot groot succes en tevredenheid van het Comité hield men een flink batig saldo over. Van harte zullen wij hopen, dat het feest comité ons nog menïgen zoo aangenomen avond zal bereiden, hetgeen er voorzeker toe zal medewerken den thans hier heerschenden goe den geest t.e behouden, zoo niet verhoogen. Men meldt ons ook nog uit Alfon-Oudshoorn Dinsdagnamiddag had op het exercitieterrein aan Gouwsluis alhier eenige openluchtspelen plaats voor de alhier ingekwartierde militairen, welke zeer goed geslaagd zijn. De spelen be stonden in znkloopen, koekkappen, tonloopen, blokjesrapen, touwtrekken enz. Dat hierbij zoo wel door do deelnemers als de toeschouwers nog al eens hartelijk gelachen werd laat zich natuurlijk begrijpen. De bekende plaatselijke Harmonie „Beethoven" onder leiding van hare bij den soldaten reeds popnlairen direc teur den heer A. J. Markx verleende geheel belangeloos haar medewerking ter opluistering v£.q liet feest. Dat dit door het feestcomité ten zeerste op pry's werd gesteld bleek wel toen by het einde een der heeren van de feestcom missie den heer Markx hartelijk dank zeide voor zijn welwillend^ medewerking en hem uit naam van het comité een fraai bloemstuk overhandigde. Een driewerf „hoerah" volgde hierna voor „Beethoven" en haren sympa thieke directeur. Des avonds om 8 uur werden de festiviteiten voortgezet in het café „Sport- rust". Voor een overvolle zaal wprd een groot repertorium afgewerkt bestaande uit zang en voordrachten. Natuurlijk oogstte een en ander een daverend applaus. Lied uit een Landweerdistrict. (Van een landweerman.) OORLOGSTOESTAND Wijze: „Scheveningen dat heerlijk strand", I. Men hoorde elk zuchten, want oorlogsgeruchten Verstrooiden zich dag aan den dag. Men kon haast niet slapen, versuft ging men gapen, ag. 't Kwam slecht voor do heeren; men ging mobliseeren, Dat jaagde elk schrik op het lijf. En landweersoldaten die moesten verlaten Hun-*vrouw en zoo'n kind drie, vier, vijf. Hef rein Zoo slaat thans nu ons oorlogsvuur, Zoo is thans nu ons duur. Jongens maak je nog niet ongerurt, 't Is nog kalmte en vreê aan ons kust. Zoo slaat thans nu ons Oorlogsvuur, Zoo is thans nu ons duur. Zoolang geen geschut of geschiet wordt gehoord, Blijft men toch ongestoord! II. Het ging op een schreien, geen troost kon meer vleien, Want vader moest mee met den trein. Men trok naar alle oorden, naar Zuiden en Noorden, Maar Westlijko en Oostlijke lijn. Men moest nu bewaken belangrijke zaken, Het ging om 't behoud van ons land. Men moest nu de zaken van 't burgerzijn staken, Men stelde 't geweer nu ter hand. Refreinenz. III. Wij landweer hier samen, de plaats waar wij kwamen, Als Bataljon I, was1 te Sneek Dit leek voor ons aardig; wij hielden ons vaardig Voor dikwijls verlof in de week. Maar na twee drie dragen, toen rezen er vragen En spoedig werd ons al bekend Onz' ploeg splitste in tweeën, nu ging naar do zeeën. De helft van ons detachement. Refrein; enz. IV. Men kreeg nu patronen, gevaarlijke boonen, Benevens een pakje verband. Een penning aan t koordje nu onder 't hals boordje, Daar had men toch eerst aan het land. Dit deed praktiseerenmen ging redeneeren Wat wordt nu het slot van de som? De strijd ging ter harte, men dacht met smarte Och, komt men ooit levend weerom? Refrein, enz. V. Een menigte menscheu; verijdelde wenschen Dien voerden wij mee naar de tram. Opnieuw ging men scheiden van vrouwen en meiden, Of -1 zij wiens verwant daar ook kwam. Copyright Vereenigde Fotobureaux, Amsterdam. Een merkwaardig stukje uit het verwoeste Belgische plaatsje Mouland. Na drie uron stoqmen toen was men gekomen Te Harlingen nabij een boot. En wijl wij daar kwamen en plaats daarop m i namen, loen was do belangstelling groot. Refrein, enz. VI. Wij Om ingen toon staren door schuimende baren, u na«r Terschelling te gaan. En toen na twee uren toen zag men de vuren van torens en bakens daar staan. Op „Skiling" gekomen en plaats daar genomen Als woning in 't scholonloknal. Toon zetten die menscheu haast boven ons wenschen Ons daar aan dc bik en de haal. Refrein enz. VII. Na druk excerceeren en ook rirailloeren, Na wacht en na dikwijls een bad. Nu. heerlijke dagen van heusch welbehagen, •Tofen hadden wij „Skiling" weer had. Wij moesten als snaken, ruim zestig soldaten. 'loen scheiden van 't tweede geheel. Wij .gingen toen varen weer over die baren, En toen werdo Vlieland ons deel. VIII. En Vlieland bekeken na d'eerste tw< Dan oordeebn wij tot besluit: Dat Vlielandsclio menschen voldoen aan onz' wenschen, En daarom, roep lof tot hen uit! Hun doel en hun streven is ons bier te geven Een welzijn van vreugde en pleizierl Al is men gescheiden van wal' en huis beiden... Het is wel to wonen alhier! Refrein enz. RLNTSJE FEN HEECH. Vlieland, 2 Sept.1914. weken, Het militair vervoer. Mijnheer de Hoofdredacteur Vriendelijk verzoek ik u plaatsing van het onderstaande. Bij voorbaat mijn oprechten dank. In uw blad van den eersten dezer komt een ingezonden stuk voor betreffende bet verlee- van kosteloos vervoer van militairen, en daaronder een oproep aan allen, die medebe langstellen in de goede regeling van deze zoo velen belangrijke zaak, om adhesie te be tuinen met aan H. 51. de Koningin verzonde adres, dat in zijn geheel in bovenbedoeld stuk is opgenomen. Ik kan u verzekeren, dat honderden hier ho- pen op een afdoende regeling. Het verlangen r huis spreekt sterk bij de echtgenooten en vaders, en haast niet minder bij degenen, die een schreiend meisje achter lieten of aich in sombere oogenblikken (helaas niet zeldzaam bij het zoo weinig inspanning van den geest eisehendc soldatenWerk) het betraande gelaat van een liefhebbende moeder voorstellen. Groot ds dan het langzaam maar zeker overweldigend verlangen naar die ons harte dierbaar zijn. Hoe werd de eerste mededeeling van mogelijk verlof niet met gejuich ontvangen! Haast sterker nog klonk het hoerageroep na de geestdriftige toespraak van onzen kolonel, aie hij besloot met de uitnoodiging een drie werf „noers" aan te heffen op het „Leve de Koningin". Maar bij het gebruik maken van het zoo lang begeerd verlof deden zich allerlei prak tische bezwaren voor. Velen konden de plaats van bestemming na den dienst niet meer be reiken; het werd ondervangen door het bij uit zondering verleenen van 2 maal 24 uur in de 20 dagen. De reiskosten te dekken met het geld hier aan ons betaald, is onmogelijk. Houdt deze ab normale tijd aan, dan houden andere bronnen van inkomsten ook op te vloeien. Dan zijn de mecstcn onzer genoodzaakt het përmissïebrief- je met een weemoedig oog aan te staren, ofte spotten met een zuurzoet, lachje als van den vos uit de fabel, die vond, dat de druiven te zuur waren. Hopende, dat deze adhesiebetui gingen een gunstigen invloed mogen hebben, teekon ik mij mijnheer do Hoofdredacteur: uw meest dienstwillige dienaar H. BCHi.uP, 22e Reg. Inf. 2 B. 4e C. Ede, 3 September 1914. Geachte Redacteur, Naar aanleiding van liet verzoekschrift aan H. M. do Koningin gericht en geplaatst in de „Soldatencourant" van 1 Sept. j.l., verzoek ik u beleefd onderstaand in ons orgaan te willen plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Met geestdrift werd hier in garnizoen het bericht gelezen cn besproken, gericht aan H. M. de Koningin om onze militairen in de gelegenheid te stellen, zonder kosten hun gezin en betrekkingen te kunnen bezoeken, en zoo dus in staat worden gesteld, zelfs nog een paar dubbeltjes aan vrouw en kinderen te kun nen gevén, daar veel militairen er op 't oogen- blik tegen opzien, om het reisgeld uit te geven waar mede zij dan hun gezin een genoegen kunnen doen. Mocht dit vc-rgund worden, dan zouden zij ook geregeld hun familie kunnen bezoeken, aangezien wij hier éénmaal in de tien dagen één dag verlof kunnen krijgen, zijn de moesten niet in staat in dien korten tus- schentijd het reisgeld hij elkaar to krijgen, zoo- dat- zij dan die gelegenheid weer voorbij moe ten laten gaan. Als hierin een tegemoetkoming kwam, zou dit een enornrn verbetering voor ons zijn. Zoodat onze vurigo wensch geuit wordt, dat II. M. de Koningin ten gunste vau haar leger moge beschikken, waardoor haar eon innige dankbaarheid wordt toegedragen, niet alleen door de soldaten, maar ook door vrouwen eu kinderen. Dankend voor de plaatsruimte, Staf lie Divisie. Den Hoor Redacteur van de Sold atenoour an t. M. De ondergeteekende, gelezen hebbende het irpezonden stuk uit de Soldatencourant van 1 Sept. 1914, betreffende vrij vervoer van mili tairen, betuigt hiermede zijn volle sympathie, tot- het verkrijgen van vrij vervoer. Onze wen schen voegend, bij die der 2de comp. vest. ta Kijkduin en bijvoorbaat mijn. daDk, voor do verleendo plaatsruimte, toeken ik. Hoogachtend, A. li. KIST. Namens do milicien* der 4do Comp. 4o Reg. Vest. Mijnheer do Redacteur: In verband met het door do bezetting van hot fors Kijkduin gerichte schrijven aan 11. M. do Koningin, ora vrij vervoer voor militairen te verkrijgen, voldoen wij gaarne aan het verzoek van Jos. C'assec, (zie Soldatencourant van 1 September '14) om onze sympathie niet be doeld schrijven te betuigen door een stukje in de Soldatencourant to plaatsen. Want ook wy betreuren het ten zeerste dat niet al onze kameradon van do vergunning gebruik kunnen maken. Hoe velen zijn er niet onder ons, die in de Provincies Friesland, Limburg en N. Brabant woonachtig zijn, on dus om financieelen reden bun familie niet kunnen bezoeken. De manschappen van do 3o Compio I Bat. 4 IU V. A, Ceen oorlam. Naar aanleiding van een adres, door het hoofdbestuur der Nederlandsehe Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken ingediend, is ingetrokken do bepaling dat in bijzondere gevallen op bijzonderen last, van do betrokken commandcorende officieren aan on derofficieren en soldaten jenever zal worden verstrekt. Vrijstelling van dienst. Den lotoling J. P. Herberichs, lichting Am sterdam 1911, is vrijstelling van den militie- dienst verleend op grond van Duitsch-onder- daanschap, UjSt.Ct.") Landsverdediging. Het bureau der technische commissie van de Vereeniging tot tijdelijke oefening in den Wa penhandel noodigt allen, die de oefeningen be wonen, uit tot een bijeenkomst op Zaterdag avond te 8 uur in 't gebouw van dert Werken den Stand, Kloveniersburgwal, waar majoor Baerveldt een lezing zal houden over de ho- dendaagsche wijze van oorlogvoeren en tevens eenige mededeeling zal doen betreffende de •vereeniging. Toegang op vertoon van het ter reinkaartje. Zij. die dit nog niet bezitten, kun nen dit op do oefeningen bekomen. De oefening van Zaterdagavond a. s. ver valt hierdoor. Zondagmorgen marech over Sloten en Sloterdijk. Aantreden 7£ uur op het terrein van do IJsclub. Terug ongeveer 12 u. Zangavonden voor militairen. Zooals de dagbladen reeds hebben medege deeld, heeft de Opperbevelhebber van Land en Zeemacht zijne toestemming gegeven, dat gezel.schapjien van 3 i 4 personen, uitgezonden vanwege de Nationale Vereeniging voor den Volkszang, de verschillende forten betreden, om daar zangavonden to houden, d.w.z. avon den, waar aardige liederen worden voorgezon gen, waarna allen aanwezigen verzocht wordt zo mee to zingen, terwijl ter afwisseling ook solo-nummers zullen worden ten beste gegeven. De Nationale Vereeniging voor den Volks zang meent, dat in de alereerste plaats een be zoek aan de forten gewenscht is, omdat do daar aanwezige militairen het meest behoefte aan afleiding hebben. Maar het is haar niet- onbe kend, dat ook buiten de forten in dorpen en kleine steden, waar thans vole soldaten inge kwartierd zijn, reikhalzend naar afleiding wordt uitgezien. Het zal haar zeer aangenaam zijn, to ver nemen, waar en wanneer zangavonden als hier boven beschreven gewenscht worden. Zoo het haar eenigszins mogelijk is, zal zij aan een des betreffend verzoek pogen te voldoen. Zij moet er echter op wijzen, dat haar kas geheel is uit geput, zoodat zij mogelijke zaalhuur niet zal kunnen bekostigen. Verder zal zij alleen dan een bundeltje met 20 liederen kosteloos kunnen verspreiden en zéér gaarne zou zij dit doen als zij van te voren ontvangt 2 maal h©% bedrag in centen van het vermoedelijk aantal aanwezigen. Zij vreest, dat het haar niet mogelijk zal zijn, aan het verzoek te voldoen, als do plaats, waar het bezoek wordt gewenscht, zóó Ver van Amsterdam is verwijderd, dat het onmogelijk is vóór een al t© ver gevorderd nachtelijk uur per auto in de hoofdstad terug te koeren. Hier over zal echter in elk afzonderlijk geval moe ten worden beslist. Men riekte zijne aanvingen tot nar. A. Loos- jes, algem. secr. der Nat. Ver. v. d. Volks zang, Leidschegracht 117, Amsterdam. Een dankbetuiging. Uit hot militairenkamp te Ede bereikt ons een dankbetuiging voor den gezelligon toooecU avond op 31 Aug. den mannen bereid. De voorstelling eindigde met een rede van den commandant van het le bataljon van hot 22e regiment, die ten slotte tb manschappen bij het zingen van het Wilhelmus *coonpagu<*orde op do piano. I De militairen In het Concertgebouw. Het bestuur van ons Concertgebouw heeft de buitengewoon gelukkige gedachte gehad den te Arasterdam in garnizoen liggenden militai ren een concert aan te bieden. Klokke acht f-'aa Donderdagavond <le groote zaal bijna geheel ge vuld met hoofdofficieren, officieren en man schappen en zelden heeft Doppor van zijn hoog gestoelte op een kloeker auditorium neerge zien. Da-ir zaten ze, met hun door de zon-go- bruinde koppen, boveu de uniformkragen uit, en vormden een publiek. &oo dankluytr en

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3