I m Oorlogsnieuws. NEUTRAAL! Ons Oorlogsdagboek. JOE SOljDATElNrCOUR.AWT' van Sondog1 €3 Se>;pt©m K>©:r X 9 2. -edichfc van Francois Paüwkls, Neu - traal 't Is go. Muziek van Jacqües Schrijver, maar we zul - len het zijn met Do la - chen - de, zon - ni - ge Hol - land-sche lan - den. Zijn maar neu - traal met kracht 1 Het onderstreepte kan solo gezongen worden door tenor. Neutraal 't Is goed, .naar we zullen het zijn met kracht! De lachende, zonnigo Hollandscho landen zijn veilig voor vreemde, begeerige handen, „wal; ginds aan de grens staat het gouzenkind, met blozende wangen en recht in den wind en hét weet wat het wil, het waakt en wacht Neutraal? 'tis goed, maar neutraal met kracht! Neutraal? 't Is goed, maai' we zullen het zijn met vuur! Wc hoeven den vreemden geen gunsten te vra gen) we aivn met vertrouwen terug op de dagen toen Holland in bijkans een eeuw van strijd, den dierbaren grond van geweld had bevrijd, •'c Verleden herleeft in dit moeilijk uur: Neutraal? 't Is goed, maar neutraal met vuur! Neutraal !t Is goed, maar we zullen het zijn met lust! vein-Holland, bevochten op polders en plassen, duikt liever in 't nat met zijn bloeiende grassen, deu dat het den vijand zijn poorten ontsluit: één woord, en geen mensch die het water stuit 1 We zijn tor verdediging toegerust: Neutraal? 't Is goed, maar neutraal met lustl Neutraal? 't Is goed, maar we zullen het zijn met trots! Het land van( de vrijheid, het land van den vrede, loopt niet in 't. gareel van de machtigen mede, van allen de vriend, maar van niemand do knecht was immer zijn streven, een strijd voor het recht 1 Neutraal 't Is goed, maar neutraal met trots! Neutraal 't Is goed, maar met moed, met heldenmoed 1 Hij kome de vijand, we zullen ons weren, hij kan van de jongens van Holland nog leeren hoe 't beter is allen te gronde te gaan dan onder de vuist van een vreemdo te staan j zoo leerde door eeuwen der vaderen bloed! Neutraal 't Is goed, maar met heldenmoed 1 ditmaal onder het achterschip. Daarna zette do reddingsboot zeilende koers naar het eiland Dagoe, waar men op 21 dezer om 10.30 des mórgens aankwam en nog een oogenblik ge- k j vaar heeft geloopeh om door soldaten, die daar waren, -te worden doodgeschoten. ..Alice H" stootto 1.25 's nachts op de ,t ci tde mijn. Ook daar stootte men de red- Y gsbooten dadelijk af, en dö boot, waarin de sto stuurman, heeft van tie andere niets meer ttun%n Alleen bij het kruisen op de plaats °P'kte het uit die andere boot nog m tweeden stuurman en den donkeyman op j m. ikken, die vermoedelijk weer boven zijn ge-. gen» doordien zjj zwemvesten aan hadden. j A- deze overlevenden hoorden nog een derde 'pnï]>lófïfng en zetten eveneens zeilende den tocht naa Dago© voort, waar zij om 12 uur aankwamen om er hun lotgen.ooten van de „Houtdijk" reeds te vinden. Een groote merkwaardigheid is. dat hoewel de schepen op betnakkelijk korten afstand va: elkander moeten zijn geweest, op de „Alice H' '„niets bemerkt is van het vergaan van de .Houtdijk". Eerst op Dagoe hoorco men wat mVi «';schiod- famix vang<_ moer dooy de 1 If Be toestand in den reuzenstrijd. hnii)8 Fransche regeering heeft besloten haar hoefji £e verplaatsen van Parijs naar Bordeaux. ^Xds volstrekt geen wanhoopsmaatregel, geen - dat men in Frankrijd den strijdver zen acht. Het wil alleen zeggen, dat de jxnsohe regeering een omsingeling en be- (Vering der hoofdstad voor mogelijk, ja waar- Hij u. lijk houdt, en dat zij niet, als die van •hi), wil afgezonderd woi-den, opgesloten in irijs. Frankrijk heeft nog öondgeriooten, '.armee het overleg moet plegen en de re- iring doet dus wijs, zich uit Parijs, dat bedreigd wordt, terug te trekken. Dit is de beteekenis, die men moet hech ten aan. de terugtrekking der Fransche regeering. Zij wordt overigens gerechtvaar digd door de voorwaartsche beweging der Duitsche troepen. iVooral in 't Noorden van Frankrijk komen de Duitsche troepen hard vooruit; verschillende sperforten zijn reeds genomen, en het gaat nu blijkbaar aan op 13 AugustusDo Duitsche schepen „Göben" en „Breelau" zouden den wijk hebben genomen in de neutraio Dardanellen. Geruchten over den verkoop aan Turkije van do „Göben" en ,,Bre6- lau" voor vier millioen Turksoho ponden; protes ten daartegen bij Turkije. Oorlogsverklaring van Engeland a*m Oostenrijk. Bevel aan den Ne- derlandschen Landstorm (dienstplichtigen van 20 tob 40 jaar), om zich ge reed te houden onder de wapenen te komen. Bericht van Fransche zijde van een Russische overwinning aan de Dniester, met vernietiging van 5 Oo6tenrijksche regi menten. In Duitschland zouden de antimilitaristen dr. Liebknecht en Roea Lu xemburg gefusilleerd zijn. n i De concentratie der Rus sische troepen in Galicië joltooid. k Zekerheid, dat Fran- achs en Engelsche troepen, m de laatste onder Sir John aoh ïreach, aan de JBeJgische pent De iMK&k Reims. Hot doel met dit alles is duidelijk. Het Fransche leger in de Vogezen, dat zich niet zoo gemakkelijk laat verdrijven uit de linie Verdun-Toul-Nancy zal worden inge sloten door de oprukkende Duitsche leger korpsen uit het Noorden. Het korps van den Duitschen kroonprins, dat bij Longwy, aan de grens van Luxem burg, Frankrijk binnendrong, staat reeds dicht bij Reims en zoo weldra in den rug der Fransche troepen in de Vogezen. Deze zouden op die wijze spoedig tusschen twee vuren staan en moeten uitwijken naar het Zuiden. Doch dan ligt voor de beide groepen van het Duitsche leger de weg naar Parijs open en zal dit weldra worden belegerd. Doeh niet als in 1871 is ditmaal Frankrijk overwonnen, wanneer Parijs is ingenomen Op het Oostelijk oorlogsterrein is de toestand niet zoo- duidelijk. De berichten, die vandaar komen, zijn verwarrend en tegenstrijdig. Gelooft nfen Berlijn en Wee- nen, dan krijgen de Russen geducht klop, verliezen zij soldaten bij duizenden en duizenden, worden zij teruggejaagd. Doch de berichten uit St. Petersburg thans „Petrograd" volgens besluit van den Tsaar weten heel andere dingen te vertellen, spreken van een oprukking in Oost-Pruisen en Galicië, van een insluiting van Koningsbergen en oen bedreiging van Lemberg. Deze chaas van berichten ontwart zich eenig-zins, wanneer men weet, dat Rusland met 'vier troepenmachten tegelijk op de naburige vijandelijke landen is aangerukt. Die troepenmachten, welke wegens het zeer uitgebreid terrein niet met elkaar in ver binding kunnen treden, hebben blijkbaar met zeer afwisselend geluk gestreden totnogtoe. De Russische leger-afdeelingen in het noor den van Oost-Pruisen 'dringt daarin door, heeft Tilsit bezet en omsingelt Konings bergen; die ia Zuidoost-Pruisen, welke op rukte naar de Weichsellinio, is door de Duitschers verslagen, welke tien duizenden krijgsgevangenen maakten. Een ongeveer zelfde verloop heeft totnog toe, zoo 't schijnt, de strijd tusschen Oos tenrijk en Rusland: één Oostenrijksch leger is doorgedrongeu op Russisch gebied, in Ruösisch-Polen, en jaagt daar blijkbaar den vijand terug; maar een ander moest voor de Russen terugwijken in Galicië, heeft er verliezen geleden en schijnt thans stand te houden bij Lemberg. actie deelnemen. Eerste uitkeeringen te 'Amsterdam vanwege de openbare Steun-Comité's. s Beschieting der forten om Luik met zwaai Duit6ch belegerings-ge schut; een deel der forten zou gevallen zijn. Oproeping van het ka der van den Nederl Landstorm tegen 18 Augustus. Verlaging door de Ne derl. Bank met A var. de rente op beleeninger en voorschotten in reken crt. De Engelsche regeering garandeert 80 van het oorlogsrisico a 4i te: Ultimatum van Japan aai Duitscliland, tot ontrul ming van Kiautsjau. 17 Aug. Hernieuwd ultimatum var Duitschland aan België om ver dere vijandelijkheden te staken, tegen latere compensatie; zelfde weigering van België hierop. Eerste treffen tusschen Duit sche en Fransche troepen bij Dinant. Verplaatsing van den zetel dei- Belgische regeering naar Ant werpen Brussel in staat van tegenweer gebracht. Het Fransche oosterleger rukt Elzas en Lotharingen, binnen, en België. De Zeppelin," boven Antwerpen. Onze Antwerpscbe correspondent seint d.d 2 Sopt. De „Zeppelin", die andermaal xintwerpon aanviel, kwam te uur uit Oostelijke richting. Gerucht van motoren werd niet vernomen, hetzij dat het luchtschip te hoog was, het zij dat de motoren stilgelegd waren. Volgens ooggetuigen voer de vlieg machines met volle vaart. Ditmaal werden geen bommen uitgeworpen zooals de eerste maal, wel werden handgranaten, die een minder schrikkelijke uitwerking hadden, dadelijk in groote hoeveelheid kort na elkan der gesmeten, zoodat over 500 1 'eters wel 10 omlaag kwamen. Drie granaten kwa men terecht in een weide en bleven zonder uitwerking. Zij sloegen echter gaten van 1 M. diep bij 3 M. doorsnee; een andere viel op ©en diamantslijperij, die totaal ver woest werd, weer andere vielen op een woning door het dak tot op de tweede' ver- dieping. De bewonei's daarvan waren niet thuis, en zijn daardoor het gevaar ontsnapt. Vier andere bewoners echter van de tweede verdieping werden licht gekwetst. Do zesde bom vernielde eveneens een woonhuis. Drie andere bommen kwamen terecht op ter reinen, waar geen schade kon aange richt worden. Een nader onderzöek hoeft uitgewezen, dat de granaten een dubbel om hulsel hadden, samengevoegd met- klinkna gels. Het binnenste was gevuld r^pt spijkers en bouten. Men weet niet in welke richting het lucht schip verdween, ook niet of het geraakt werd door schoten. Sommigen beweren het te hebben zien overhellen. In ieder geval was de opschudding onder de bevolking groot. Vele bewoners vlucht ten, nauwelijks gekleed, naar de kelders. Burgerwachten gpenden aanhoudend geweer vuur. De toestand in België. ANTWERPEN. De toestand is de zelfde gebleven in de provinciën Antwer pen en Limburg. Hasselt is geheel vrij. In het noorden van Brabant hebben Duit sche bezettingstroepen, bestemd tot dek king van verkeerswegen, talrijke verschan singen opgeworpen en voor hun front tal rijke bruggen over de rivier de Dyle ver nield. Een schermutseling. OSTENDE. Dinsdag hebben patrouillee ren de Belgische soldaten een Duitsche af- deeling verrast. Zeventien Duitschers sneu velden bij den feilen aanval der Belgen, de anderen namen de vlucht. De verwoesting van Leuven, BERLIJN. De „Berliner Lolcal- anzeiger" meldt uit Rotterdam, dat volgens Nederlandache inededeelingen het Raad huis te Leuven onbeschadigd is. De St. Pic- terkerk is gedeeltelijk verwoest, doch kan nog worden hersteld. De kunstschatten en schilderijen zijn niet beschadigd. „Moed gehouden" Een medewerker van de Antwerpschc Crazet, wien het gelukt is naar Brussel te komen, schrijft aan zijn blad, dat Zaterdag-' middag ongeveer half zes een vliegmachine boven de stad verscheen. 'Eerst dacht ieder een, dat het een Duitscher was, maar plot seling werd op den vlieger geschoten. Het was dus een Franschman. Na tot tweemaal met groote stoutmoedigheid de „looping the' loop" vertoond te hebben, liet hij tallooze papieren naar beneden dwarrelen. Met groote letters stond daarop gedrukt: „Prenez courage délivrance bientót". Duitschland. Een Duitsche overwinning. BERLIJN. De Duitsche Groote Ge nerale Staf bericht: „De middelste Fran sche legergroep, ongeveer tien legercorpsen, werd gisteren tusschen Reims en Verdun door onze troepen teruggeslagen. De ver volging wordt heden voortgezet. Uitvallen van de Franschen uit Verdun werden afgeslagen. De Keizer bevond zich gedurende het ge vecht bij het leger van den kroonprins en bleef gedurende deu nacht te midden der troepen. General- Quartiermeïster von Stein." De slag bij St. Quentin. BERLIJN. Over de beteekenis van den slag bij St. Quentin, waarin generaal von Bülow op 31 Augustus de over winning behaalde, zeggen de oorlogscorres pondenten in het groote hoofdkwartier, dat- bij St. Quentin vier Fransche legerkorpsen en drie Fransche reservedivisies tegenover de Duitschers stondende Fransche troepen werden geheel verslagen en worden thans krachtig vervolgd. Het gevecht was hevig en duurde twee dagen. De concentrische opmarsch van de Duitsche Westelijke legers wordt onafgebro ken voortgezet. Iedere dag brengt nieuwe overwinningen, die echter slechts worden gemeld, wanneer zij van beslissende betee kenis zijn voor de geheele operaties op het westelijk oorlogstooneel. Over de aanwezigheid van den keizer op de Fransche slagvelden schrijft de „Lokal Anzeiger" Voor ieder, die niet opzettelijk de waar heid wil miskennen, moet de toestand dui delijk worden door hst feit, .dat- de Duitsche keizer, de opperbevelhebber aller Duitsche troepen, zich op Franschen bodem bevindt. Dit feit is duidelijk, en toont dat wij er van overtuigd kunnen zijn, dat wij bet tot dus ver behaalde voordeel niet weer zullen ver liezen, ook als tegenslagen komen, Nooit zou de keizer naar Frankrijk zijn gegaan, als d© verantwoordelijke personen rekening moesten houden met de mogelijk heid, dat de Duitsche troepen over de gren zen konden worden teruggeslagen. Dat dus de keizer naar het -vijandelijk land ging, moet indruk maken in binuen- en buitenland. De gevechten ia Frankrijk. BERLIJN. De berichten over de gevech t-een in Noord-Frankrijk worden in do Ber- lijnsche bladen zoo opgevat, dat daarmede de weerstand van het Fransche leger gebro ken is, daar de Franschen thans niet meer over actieve troepen beschikken, die nog niet verslagen zijn. De „Voss. Ztg." schrijft: „Heb is niet uitgesloten, dat. dé voorste Duitsche troe pen reeds in enkele dagen voor Parijs ver schijnen". De „Voss. Ztg." zegt verder: „Do be teekenis van de overwinning, die het leger van generaal Von -Bülow bij St. Quentin behaalde, blijkt uit het feit, dat vier Fran sche legerkorpsen en drie reservedivisies te genover de Duitsche troepen m het veld stonden." „De concentrische opmarsch der Duit sche legers in heb westen gaat onafgebro ken voort en iedere dag brengt nieuwe suc cessen, die echtor slechts gemeld wórden zoo zij van beslissende beteekenis voor de gehe.de operaties op het westelijk oorlogs tooneel zijn." Oostenrijkers en Russen. BERLIJN. De „Lokal Anzeiger" meldt, dat de buitengewone dapperheid van de Oostenrijksehe troepen in deu strijd tegen Rusland alle bezorgdheid wegneemt voor de thans nog bedrukte troepen benoorden Lemberg. De legers van Pukallo en Baroe- viez worden tot de dapperste gerekend van het Oostenrijksehe leger. Do Oostenrijksehe leger-commando's klagen veel over spionuage door Russen vrienden in Galieïö, die overdag door rook, des nachts door lichtseinen de Russen waar schuwen, en vaak ook van spiegels gebruik maken. Zoodra de Russen in een gevaar lijke positie zijn, worden zij door seinen gewaarschuwd. behaalt een succes bij Schirmeck. Voor Antivari (Middelland- sche Zee) schiet een Fransch eskader den Oostenrijkschen krui ser „Zenta" in den grond. Overeenkomst tusschen Enge land en Japan, dat dit laatste land zijn actie tegen Duitscli land zal bepalen tob het noorde- delijk deel van de Chineesch© Zee. Kroonstad, Wiborg en Reval in do Oostzee door een Duit-sol", eskader beschoten, Fransche koloniale troepen ver drijven de Duitschers uit een deel van het Duitsche Congo- „gebied. Duitsche overwinning bij Eydt- kuhnen in Oost-Pruisen3000 Russen gevangen en 6 machine geweren genomen. De Franschen rukken door de Vogezen verder tot het Marnc- Rijn-kanaal. Heb Belgische hoofdkwartier en de Koning verplaatsen zie: van Leuven naar Mechelen. De Franschen herwinnen in een heftig gevecht Miilhausen. Twee kleine Duitsche kruiser; opereeren in het zuidelijk deoi van de Noordzee en boren een Engelsclien onderzeeër in den grond. De. Russen bezetten Guinbin- nen en Stallupönen in Oost-Prui sen en maken twaalf kanonnen en vele krijgsgevangenen buit. Het Belgische leger na den slag Frankrijk. u De Fransche regeering naar Bordeaux. PARIJS. Een proclamatie is uitgevaar digd, meedeolendc dat de zetel der regee- ring tijdelijk verplaatst is naar Bordeaux. PARIJS. De president, der republiek en do regeering verlieten Donderdagnacht Parijs, om naar Bordeaux te gaan. LONDEN. Volgens een telegram uit Parijs, is het besluit om de regee ring naar Bordeaux over te bren gen, gegrond op zuiver militaire over we gingen, omdat Parijs de spil zal wo: der- van de operaties van beide legers, h' vermoedt, dat de stad nog wel niet zoo da delijk het doel van den aanval zal nij'iDe legers manoeuvreeren1 rondom de stad en de versterkingen zullen wellicht nu en dan die nen ter ondersteuning van een dér vleugels van de bondgenoot-en. De hoofdstad zal met de uiterste kracht worden verdedigd, maar een aanval op Parijs blijft natuurlijk mogelijk. En al is, te oordeelen naar de jongste aanwijzingen, dab nu vooreerst niet "waarschijnlijk, ten einde de nood ige bewe gingsvrijheid te behouden in hot land, is het noodig goaebt den zetel van den presi dent uit Parijs te verplaatsen. De Engelsche landers. LONDEN. Een bijzondere correspondent van de „Daily Mail" seint van een plaats in Frankrijk achter de linie der Engelsche troe pen gelegen, dat een charge, door het negen de regiment lanciers gedaan, een tegenhan ger is van de beroemde charge van Balacla va. (Tijdens den Ivrim-oorlog werd op 25 Oct. 1854 bij Balaclava een geheele Engel sche ruiterbrigade door de Russen vernie tigd,) Het Westelijk: oorlogsveld. bij Diest en Thienen trekt op de stelling Antwerpen terugver moedelijke verliezen 10,000 man. De verdediger van Luik, gene raal Leman, krijgsgevangen ge maakt. Burgemeester Max geeft Brus sel aan de Duitschers over. Aan Brussel wordt een oorlogsschat ting van 200 millioen en aan de stad en provincie Luik samen van 60 millioen frs. opgelegd. Slag tusschen Metz en de Voge zen met nederlaag der Franschen, 50 kanonnnen buit gemaakt, 10,000 man Franscbe verliezen. Het Engelsche expeditie-corps wordt in Boulogne in Frankrijk binnen tien dagen geland. 165,000 man sterk, onder com mando van generaal Sir John French. Te Oostburg (Nederland) eer, Duitsche militaire vlieger gedaald (A 29) en geïnterneerd. Heb door Luxemburg opruk kende Duitsche leger-corps trekl langs de Fransche vesting Longwj onder bevel van den Kroonprins Frankrijk binnen. Gisting in Spanje en Portugal om tegen Duitschland partij te kiezen. Servische overwinning bij Loz- netza na heb ©vertrekken der Oostenrijkers over de Drina. De Russen zijn in den omtrek Gumbinnen door de' Duitschers; 8000 gov an- Het jongste telegram van den Duitschen generalen staf doet zien, dat de Duitschers met hun opmarsch een heel eind gevorderd zijn. De verkenners van het meest westelijke leger', dat van generaal Van Kluck, zijn reed» bij Parijs geweest. De voorhoede der westelijke legers (vermoedelijk die van Von Kluck, Von Bülow en Von Hausen) zijn reeds tot bij de Marne, waarheen en waar achter de Franschen zich teruggetrokken hebben. Ook voor het leger van den hertog van Wurtemberg, dat in het centrum ageert, zijn de Franschen zoover teruggetrokken. Vermoedelijk is een deel van dit leger den aanval op Reims begonnen. De Duitsche kroonprins heeft volgens heb Duitsche be richt den tegenweer der Franschen, die van Verdun uit gesteund werden, overwon nen en hen zuidwaarts teruggeworpen. In Fransch-Lotharingen en in den Boven- Elzas blijft de toestand blijkbaar hetzelfde. De strijd had plaats in de nabijheid van de Belgische grens. Vreeselijke verliezen le den de Ehgolscb.cn door de projectielen van een batterij van elf stukken, die in het bosch was opgesteld. Het vuur van deze batterij duurde uren voort en ten slotte besloten dé lanciers een heldhaftige poging te doen om de batterij te vermeesteren. Het regiment, dat rechtstreeks tegen de batterij oprukte, ontving nu echter vuur van andere Duitsche kanonnen. Maar niets kon de Engolschen eerhouden. De lanciers bereikten de kanon nen, sabelden de kanonuiers neer en maakten de stukken onbruikbaar. Bij den terugkeer leden zij door de beschieting van andere kanonnen nog groobere verliezen dan bij de charge zelt. De strijd in N oord-Frankrijk. ANTWERPEN. Een officieele mededee- ling van den Belgischen minister van rlog van 1 September zegt: „De linkervleugel van heb Fransche le ger, is ten gevolge van de voortdurend om trekkende beweging der Duitschers en met het doel geen beslissend gevecht aan te ne men, dat onder slechte' omstandigheden zou moeten worden gevoerd, bezig gedeeltelijk naar het zuiden, gedeeltelijk naar het zuid westen terug te trekken. De actie der Fransche troepen in heb ge bied van Rébhel stelde hen in staat dé voor waartsche beweging van den vijand voor het oogenblik tegen te houden. In. het centrum en op den rechtervleugel in Lotharingen en de Vogezen is de toestand onveranderd. De Russen behaalden in Galicië een groote overwinning, waarvan de bijzonderheden nog niet bekend zijn." LONDEN.- Volgens mededeelingen van' het Persbureau was het gevecht bij Com- picgne uitsluitend een ruitergevecht. De „Daily Telegraph" meldt, dat de Duitschers gedurende de laatste dagen zorg vuldig eiken strijd met de Engelsche cava lerie vermeden en zich tot geweervuur op verren afstand bepaalden. LONDEN. In een Maardag door oen cor respondent van de „Daily Chronicle" ver zonden telegram, waarvan de plaats van herkomst door de censuui- is geschrapt, zegt deze, dab do Engclschen in een hevig evecht waren gewikkeld in het dal van de Boven-Oise. De Duitschers richtten groote massa's troepen naar dit gedeelte van het slagveld, hopende een der hoofdwegen naar Parijs over St. Quentin en La Fere in han den te krijgen. De slag werd gedurende Zondag en Maandag voortgezet, maar ein delijk wonnen de Duitschers, die verre de overmacht hadden, eenig terrein. Hét re sultaat van den slag, die nog voortduurt, is nog niet bekend. Aan den rechtervleugel en in het centrum hielden de Franschen zich flink. Togen den avond deden zij een feilen aanval, waardoor de vijand werd te ruggedrongen tot zijn oorspronkelijk front. Do correspondent vervolgt zijn relaas in genen. Namen door Duitschers omsin geld en gebombardeerd. Engelsch emisse-bericht van 375 millioen francs,.waarvan 250 mill. frs. bestemd voor België. Cattaro aan de Adriatisclie Itust door Montenegrijnen en Fransche vloot beschoten. De Duitschers in de buurt van Gumbinnen verslagen door Rus sen onder generaal Rcnnen- kampf zware Duitsche verliezen. Japan verklaart den oorlog aan Duitschland. Een Duitsch legercorps onder den Kroonprins van Beieren be zet Lunéville. Aanvang van den slag tusschen Bergen en Luxemburg, van het Duitsche Noorder-leger tegen een verzameld Fransch-Engelsch le- ger. Slag hij Charleroi en Mons, 400,000 Fransche en 40,000 En gelsche troepen tegenover 7 tot 800,000 Duitschede verbondenen moeten terug trekken op Fransch grondgebied met zware verliezen (2000 Engelsche)eveneens zwa re verliezen voor de Duitschers, o. m. van de Pruisische garde. Tusschen Roubaix en Tourcoing dringt Duitsch legercorps Noord- Frankrijk binnen. Russische voordeelen aan de Duitsche oostgrens; de Duitschers trokken terug op de Angerapp- rivier en de Russen dringen in ceu telegram uit een stad in het Somme- departement. Hij verhaalt van de vreese lijke verliezen van het Duitsche korps, dat de Engelsche legermacht trachtte te vernie tigen. De superioriteit van ljet. vuur der En gelsche artillerie en de moed van de infan terie, stelden de Engelsche troepen in staat hun taak te vervullen, n.l. den op marsch der Duitschers te vertragen. Rusland. Op 'het oostelijk oorlogsterrein, LONDEN. (Communiqué van den Èngelschén Groeten Generalen Staf). Op 28 Aug. werd bij Lastchoff (in Rus- sisch-Polen, dicht bij de Galicische grens) de 15e Oostenrijksehe divisie totaal versla- gen. De divisie- en brigadecommandanten, do chef van den staf, 100 andere officieren en 4000 manschappen sneuvelden en 600 man werden gewond of krijgsgevangen ge maakt. Do Russische troepen maakten, behalve 20 kanonnen, ook heb vaandel van het 65e Oostenrijksehe regiment buit. Het slagveld is bedekt met de lijken van vijanden. ^PETERSBURG. Communiqué van den Russischen Grooten Generalen Staf.) Na een-gevecht van zeven dagen heeft het Russische leger zicli meester gemaakt van de zeer versterkte voorgeschoven stel lingen van Lemberg, 15 a 20 werst ten oosten van de stad en is genaderd tot de hoofdforten. Na een verwoed gevecht werden de Oos tenrijkers op 1 September in wanorde terug geslagen. Eij lieten hun groote en kleine stukken, geheele artillerieparken én geheele veldkeukens in de steek. Onze voorhoede en cavalerie vervolgden deu vijand, .die aan dooden en gewonden ontzaglijke verliezen leod en veel gevangenen in onze handen moest laten. Het Oostenrijksehe leger bij Lemberg be stond uit het 3de, 11de en 12de legercorps en gedeelten van het 7de en 14de. D'it leger schijnt totaal verslagen te zijn. Tijdens de vervolging der Oostenrijkers, die terugtrokken uit Guila en Lipa, moest de vijand nog 31 kanonnen achterlaten. Onz© troepen trekken langs wegen, die vol staan met artillerieparken, en groote konvooien verschillende levensmiddelen. In het geheel hebben de Russen bij Lem berg 150 kanonnen, genomen. WEENEN. De verbitterde veld slag, die acht dagen lang in de streek van Zamose en Tyszowce (ijt het zuiden van Russisch-Polen) heeft aange houden, is Dinsdag geëindigd met een vol slagen overwinning van heb leger van Auf- f en berg. Geheele scharen Russen werden gevangen genomen en 160 stuks geschut buitgemaakt. Oo^t-Pruisen door. Blokkade van Tsingtau door de Japansche vloot. Opstand van Jong-Egyptenaren in Egypte hij Kaïro tegen de Engelschen. Opstand in den Kaukasus door de Mohamedanen tegen Rusland. Een particulier neemt het ini tiatief tot stichting van een Nederlendsch Defensie-fonds. In den nacht van 24 op 25 Aug. werpt een Duitsche Zeppelin bom men in. de stad Antwerpen. Mechelen door de Duitschers gebombardeerdSt. Rombout- kathedraal beschadigd. De Duit schers worden door troepen uit Antwerpen teruggeslagen. Dé stad Namen en de forten door de Duitschers genomen. Prins Frederik van Saksen Mei- ningen daarbij gesneuveld. De Russen vervolgen hun op marsch in Oost-Pruisen en drij ven de Duitschers terug. Bij Krasnik in Galicië worden de Russen door de Oostenrijkers geslagen; 3000 gevangenen en 27 stukken genomen. Alle internationale troepen-af- deelingen trekken zich terug uit de hoofdstad van Albanië. D'e Japansche en Oostenrijksehe gezanten verlaten Weonen en Tokio* i

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2