Binnenland. Uit Leger en Vloot. DE SOLDATENCOURANT van Donderflag 3 September 10 X 4. Engeland. Het zeegevecht bij Helgoland. De „Manch. Guard," ontving nadere bijzonderheden omtrent het zeegevecht, dat bij Helgoland heeft plaats gehad. Wij onfc- leenen hieraan het volgende: Verleden Donderdag of Vrijdag voer een torpedojager-flotille van Harwich af, zon der bekende bestemming. Het is later ge bleken, dat deze booten die des nachts de haven verlieten de opdracht hadden gekregen deel te nemen aan een onderne ming tegen een deel van de Duitscho vloot, •waarvan de plaats bekend was, en waarvan een aantal kleine kruisers zicB herhaaldelijk op de Noordzee waagden. In de morgenschemering, voordat de damp was opgetrokken, kwamen de Engel- sche schepen nabij dé plaats waar de Duit schers onder bescherming der forten van Helgoland wachtten. Omtrent den aanval vernam men reeds, ,dat de forten zich onmiddellijk met hun .zware geschut in den strijd mengden. Enkele der Engelsche booten kwamen vrij dicht bij de Duitsche vloot, aanvankelijk zonder opgemerkt te worden. Zij lokten de vijand meer naar volle zee, waar weldra Duitsche kruisers aan het gevecht kwamen .deelnemen. Een der deelnemers aan het gevecht ver telde ,,Het was een helsch spektakelhet lijkt mij nog ©en wonder, dat er van" de (.vele op ons gerichte schoten zoo weinigen [dool troffen. De Duitschers schoten dan oo-k te hoog, en de meeste schade berok kenden ons de granaten van het kustge- :£chut". In dien tijd snelden de Engelsche krui pers te hulp, terwijl de kleine torpedojagers jden vijand fel bleven bestoken. Gedurende het heetst van het gevecht I Waagden zich twee dier kleine scheepjes Ittsschcn twee Duitsche kruisers. Zij maak- iten gebruik van de aarzeling dier kruisers, die blijkbaar vreesden elkander te treffen, .-om hun groote schade toe te brengen. Vier andere torpedojagers hadden een llhntschen kruiser bijna tot zinken gebracht, Itoen een grooter schip hem den „coup de jgiace" toebracht. I Een Engelsche kruiser werd niet minder jdan 19 maal getroffen, doch de vier schoor- leteenen en de Marconi-inrichting bleven j it tact; een projectiel drong dicht boven de waterlijn in den scheepswand, en ging dóór do pantserplaten, dwars door het schip, vlak langs een paar matrozen die juist uit |hun kribben kwamen; het was toen kwart jover vieren in den morgen. Het zinken van de „Ma-inz" was het [begin van het einde voor de Duitschers; ihet schip stond in lichterlaaie toen het be gon te zinken,.... even stak de boeg hoog '•boven het water uit, en toen verdween .het groote schip snel onder wat-ar. In de Engelsche koloniën. Do Canadeesche minister van militie, ko lonel Hughes, heeft meegedeeld dat 60,000 lAmerikanen (uit de Vereenigde Staten dus) zich hebben aangemeld om in het Canadee sche expeditieleger dienst te nemen. Het aanbod dezer Amerikanen kon natuurlijk niet worden aangenomen. Overal in Canada worden vergaderingen en betoogingen gehouden voor Canada's medewerking tot het uiterste in dezen door ihet Britsche rijk begonnen strijd. Zoo werd te Winnipeg een meeting gehouden, waar aan een tienduizendtal burgers deelnamen, welke met nadruk van de regeering verlang den, dat ze alles zal doen om te zorgen, dat een legermacht van ten minste 100,000 man voor het Britsche veldleger zal worden be schikbaar gesteld. Groote bedragen worden ia Canada voor het National Patriotic Fund •bijeengebracht. In Britsch-Indië is de geest blijkbaar even zoo. De Maharajah van Mysore heeft 50 lakko rcepijen, ongeveer 8jr millioen gul den, aangeboden voor het Indische leger en heeft eveneens zijn troepen aangeboden. Do Indische agitator Pilalc, die in 1908 tot zes jaren verbanning werd veroordeeld, maar dio in Juni gratie kreeg, heeft te Po- vria een toespraak gehouden, waarin hif tot steun aan de regeoring opwekte. Het is nu geen tijd om op hervormingen aan te dringen, zeide hij. Alle geschillen moesten thans ter zijde worden gesteld. Engelsche vrijwilligers. LONDEN. Een comité van de leiders van alle partijen wordt gevormd om te hel pen bij de recrutoering der 500,000 man van Kitchener's leger. Vóór den oorlog. LONDEN. Eerste minister Asquith zal Vrijdag a.s. in een meeting in Guildhal oen rode houden ten gunste van den oorlog. Ook Bonar Law, de leider der oppositie, zal het woord voeren. Een overeenkomst in zake home rule1 LONDEN. In het Lagerhuis heeft de eerste minister Asquith, toen hij de verdaging van het Huis tot 3 September yoorstelde, daarbij de hoop uitgesproken, dat het mogelijk zou blijken door onder handeling bob een schikking in zake home rule te komen, zonder nieuwen strijd uit te lokken. Frankrij k. De strijd in de Vogezen. PARIJS. Een officioele mededee- ling zegtDe Franschen hervatten den aanval sedert twee dagen in de Vogezen en Lotharingen. Die aanvallende bewoging zal langzaam worden voortgezet, om toe te staan, dab iedere bezetting on middellijk wordt versterkt; maar zij wordt gekenmerkt door dagelijkscke nieuwe plaat selijke successen. Do troepen, die in do streek SpencourbLooguyen optreden, heb ben den opmarsck van het leger van den kroonprins in den omtrek van Neufchateau tegengehouden. In de laatste dagen poogden de Duit- eclxers in grooten getale do Maas over te trekken, maar zij werden in een tegenaan val met zeer groote .verliezen teruggeslagen. Een algemeen gevecht wordt in die streek voortgezet, zonder dat men het resultaat kan voorzien. De mededeeling erkent, dat de Engel- schen terugtrekken uit de lijn Dinant GharleroyMons, omdat de Duitschers bij Givet den overtocht over de Maas forceer den. Na eenige gedeeltelijke tegenslagen heb ben de Franschen op den rechtervleugel de offensieve beweging hervat en den vijand aodwopgen tesTjg te fcrekköa* In het cen trum worden nederlagen door overwinnin gen afwisseld, maar de algemeene veldslag wordt voortgezet. De moreele i-oestand der bondgenooten is, ondanks de geleden verliezen, uitstekend. ANTWERPEN. (Communiqué van de Fransche legatie). In de Vogezen en Lotharingen avanceeren de Fransche troepen langzaam aan, dank zij plaatselijke successen. In de streek Tou lon-Verdun heeft geen belangrijke operatie plaats gehad. Het algemeen gevecht in de zone tus- schen de Maas en Rethel heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid. In het gebied St. Quentin, Vervins, Ham, Peronne, waar wij bij afwisseling de zege behaalden en geslagen werden, is sedert drie dagon een veldslag aan den gang. Onze linkervleugel is daar slaags. Samengevat is de toestand aldus: Op onzen rechtervleugol trekt de vijand terug, aan het centrum duurt de algemeene slag voort, aan den linkervleugel moest de En- gelsch-Fransehe strijdmacht wijken, zij heeft echter nergens ernstig geleden. PAKIJS. Wij rukken langzaam voor waarts in het gobied Vogezon-Loharingen, waar seder twee dagen een ware belegerings slag wordt geleverd. Wij hebben den kroonprins verslagen in de buurt van Spincourt en Longuyon, maar in de buurt van Neufchateau (dep. Vogezen) en Pahaeul gedeeltelijke nederlagen geleden, die ons noodzaakten terug te trekken op de Maas. Een algemeen gevecht is op het oogenblik aan den gang tusschen de Maas en Rethel. Onze legers hebben feitelijk nergens ern stig geleden. Het moreel van de troepen !s uitstekend, de geleden verliezen zijn aan gevuld. De Duitsche vliegmachines boven Parijs. De Parijsche correspondent van de „Dai ly Chronicle" seint eenige bijzonderheden over de in Parijs geworpen bommen. In het geheel zouden er vijf projectielen gewor pen zijn en dat wel in een van de dichtst bevolkte wijlcen van de stad. Nochtans .ver oorzaakte de ontploffingen geen paniek. Een projectiel viel op den hoek van de me Albouy en de rue Vinaigriers, voor de win kels van een bakker en een wijnhandelaar. De ruiten werden verbrijzeld en twee vrou wen verwond. Twee bommen ontploften op de Quai Valmy en een op den muur van een nacht- 'asyl achter het St. Martius ziekenhuis. De vijfde ontplofte niet. Volgens de „Temps" wierp de Duitsche vlieger tevens een manifest naar beneden, onderteekend: luitenant Von Heidssen, waarin verklaard wordt, dat het Duitsche leger in de nabijheid van Parijs is en dat het beter was de stad maar over te geven. De aeroplane vloog op een hoogte van ongeveer 2000 M. PARIJS. Eon Duitsche vliegmachine vloog Dinsdagavond weer te 6 uur boven Parijs en liet twee bommen vallen. De eene sprong uiteen in de me Hauovxe bij de Avenue de 1'Opéra en richtte slechts onbeduidende schade aan, de andere viel op een huis in de rue Mail en barstte niet. Zij werd terug gevonden in een kamer van de bovenste verdieping. Ze is kegelvormig en ongeveer 20 c.M. hoog. Voorzorgsmaatregelen te Parijs. De militaire gouverneur van Parijs heeft Zondag bevel gegeven, om binnen vier dagen do omgeving der Pgrijsche forten op te ruimen. Alle gebouwen, enz. binnen de kringen moeten worden neergehaald en met den grond gelijk gemaakt. Censuur in Frankrijk. PARIJS. De prefect van politie heeft hoofden met vette letters in de bladen ver boden en tevens, dat krantenverkoopers iets roepen, zelfs den naam der bladen. Oosienrij k. Bufferstatcji. De „Daily Ghron." ontving uit Wcenen een schrijven van ecu aldaar gevestigd vreemdeling, dat een inzicht geeft in de stemming en opvattingen, die men daar om trent den oorlog en zijn resultaten heeft. De schrijver wijst erop, dat men te Weenen veel vertrouwen heeft, dat Frankrijk door Duitschland zal worden ten onder gebracht en dat Oostenrijk met behulp van Duitsch land er m zal slagen de Russen achter de linie WarschauKiefOdessa temg te dringen. Indien men hierin slaagt zouden er twee bufferstaten worden gevormd n.l. een Poolsche staat en een Ukrainische staat. De TJkrainiërs, of Roetbenen of Klein- Russen omvatten ongeveer dertig millioen zielen en bewonen do breede landstreek van Galicië tot Kief en Odessa. In Oostenrijk verwacht men dat zij evenals de Polen in op stand zullen komen, daar ze steeds door de Russische machthebbers zijn onderdrukt. Wij hebben reeds vroeger meegedeeld hoe van de zijde der Roetbenen in Oostenrijk manifestaties zijn verspreid om de Klein- Rüssen tot rebellen tegen Rusland op te zetten in de hoop het herstel der eigen na tionaliteit te verlevendigcu. Oostenrijk schijnt dus te willen rekenen op den haat jegens Rusland van deze tot dusver zoo zeer onderdrukte grensvolken, waartegen van de zijde van Rusland, zooals onze lezers weten, alle mogelijke pogingen wordèn gedaan om althans de Polen naar de Russische zijde over te balen, dfcor het her stel van het oude Polen in uitzicht te stel len. Deze nu nog slechts in de eerste phase zich bevindende nationaliteiten-strijd kan zeker voor de ontwikkeling der gebeurtenis sen op het oostelijk oorlogstooneel van groo te beteekenis zijn. En men krijgt zoo den indruk, dat wat ook het resultaat van dezen geweldigen oorlog moge zijn, in elk geval de Polen hieruit voordeel zullen trekken. De Poolsche quaestie en niet minder de Roe- theensche, verdient dus op het oogenblik alle aandacht. Oostenrijk en Rusland. WEENEN. De oorlogscorrespondent van het „Fremdenblatt" meldt Dinsdag, 9 uur voormiddags: Vandaag is het de zesde dag van den grooten slag, onze troepen strijden met bewonderenswaardig uithoudingsvermogen. De berichten uit de gevechtslinie luiden voor ons geregeld gun stig. Terugkeerende gewonden gewagen van den heldenmoed onzer soldaten. De stemming in het hoofdkwartier is good. ©E» het Westelijk oorlogsterrein. Bij de kaart. Op onze kaart is aangegeven hoe, vol gens het laatste officieele bericht van den Duitschen gencralen Staf, de stand der Duitsche troepen in Frankrijk thans is. Het meest westelijke leger, dat van gene raal von Kluck, heeft een flankaanval der Franschen bij Combles teruggeslagen. Het leger van generaal von Bülow heeft volgens diezelfde officieele Duitsche be richten, het Fransche leger bij St. Quentin verslagen. Het is dit leger, dat gezamen lijk met het leger van generaal von Hau- sen, oostelijk van Maubeuge was opgerukt. Generaal von Hausen is met zijn troepen blijkbaar in zuidoostelijke richting getrok ken. Bericht wordt namelijk, dat hij do Franschen naar Rethel aan de Aisne heeft teruggedrongen Het leger van den hertog van Wurtem- berg rukt eveneens, maar van de andere zijdo, naar de Aisne op, na eerst over de Ma-as teruggeworpen te zijn geweest. Het leger van den Kroonprins rukt voort naar en over de Maas. In Fransch Lotharingen staan nog de legers van den kroonprins van Beieren en van generaal von Heeringen. Rusland. Niet Petersburg maar Petrograde. PETROGRADE. Bij Keizerlijke oekase is bepaald, dat de naam Petersburg voort aan is veranderd in Petrograde. De Russische infanterie. Aan een opstel tan den oorlogscorres pondent van de „Neue Freie Presse" ont- leenen wij het volgoade: „De Russische infanterist bezit nog steeds zijn van ouds beroemde taaiheid. Onze strijders treffen den met de grootste moeite teruggedrongen vijand na een korten opmarsch weder aan in nieuwe verschansin gen en het spel van gisteren en eergisteren begint van voren af aan. De Franschman trekt tintelend van strijd lust te velde en valt verwoed aanwordt hij echter verslagen, dan trekt hij zich mis moedig terug en houdt zich voorloopig bui ten gevecht. De Russische soldaat gaat, zonder opgewondenheid dei', vijand tege moet en n-eemt alles kalm op als een be schikking van God. Een zegepraal maakte hem niet overmoedig, een tegenslag stoort zijn gemoedsrust niet, hij is gewoon te dul den en zoo duldt hij ook in den oorlog. Langzaam, maar onverdroten werpt hij zijn verschansingen op, verdedigt ze, laat zich eruit verdrijven en bouwt een eind verder weder nieuweiederen vcetbreed gronds moeten wij hem met ons bloed afkoopen." Foriugai. Ex-koning Manuel en de Portugeezen. Uit Lissabon wordt aan de „Westrn. Gaz." geseind, dat in het blad „Restau racao" een brief is opgenomen van den es- koning Manuel aan den royalistischen lei der, kapitein Continho, waarin de gewezen vorst de Portugeezen opwekt in het leger der bondgenooten te gaan strijdem „Ik heb zelf", aldus eindigt het schrijven, „mijn diensten aan den Koning van Engeland aangeboden". Albanië. De toestand in Albanië. VALONA. Volgens een Stef&ni-bericht is tusschen de Mokamedaansche op standelingen en de bevolking van Va- lona een overeenkomst tot stand gekomen. Do rood-zwarte vlag wordt geheschen en morgen trekken de opstandelingen als vrien den de st" d binnen. Nadat de afzetting van den vorst en de regeering geproclameerd was, namen de no tabelen van Valona onder groote geestdrift van de stad bezit- Woord-Amerika. Het Amerikaansche Roode Kruis. WASHINGTON. Hen Amerikaansche Roode Kruis heeft de paketboot „Ham burg" van de Haraburg-Amerikalijn, die den nieuwen naam van „Red Cross" kreeg, gecharterd. De> „Red Cross" zal Zaterdagmiddag naar Engeland vertrekken onder Ameri kaansche vlag met verplegend personeel, dab onder leiding van Amerikanen staat. De „Red Cross" zal Europeesche gewon den verplegen zonder onderscheid van na tionaliteit. Japan. De Japanners in Kiautsjau. NEW-YORK. Een telegram uit Peking meldtHier zijn berichten ontvangen, dat de Japanners Tachien, een eilandje voor de baai van Kiautsjau, bezet hebben. TELEGRAMMEN. De verkiezing van den Paus. ROME. Sinds drie dagen is het regen achtig weer en waait de sirocco. In den namiddag begint de drukte. Rij tuigen met bedienden van de kardinalen, die valiezen naar het Vatikaan brengen, jrijden af en a-aa. Nieuwsgierigen verzame len zich in de Fondameatastraat, waar troepen staan opgesteld. Patrouilles door kruiden de straten. Karabinieii staan op wacht in de omgeving van het Vatikaan. Om drie uur veertig nadert; kardinaal Mercier per rijtuig. Hij werdt eerbiedig gegroet. En nu komen de kerkvorsten ge leidelijk aan. Om halfvijf kardinaal Maffi, die glimlachend de menigte toewuift met dé handvijf minuten later kardinaal Ferrata, in levendig gesprek met zijn secretarissen, en onmiddellijk daarna kaïdinaal Gasparn. Het bijna gelijktijdig voorbijtrekken van deze drie tot paus verkiesbare kardinalen was aanleiding tot levendige gesprekken onder het publiek. Een gelukwensch van de Amerikanen. Aan H. M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, is gisteren uit de legatie van de Vereenigde Staten van Amerika de vol gende in het Engelsch gestelde brief ge richt: Mevrouw, De vele Amerikanen, die veilig en gelukkig zijn in Uwer Majesteit-s land in deze moeilijke tijden, wenschen hun erkentelijkheid te betuigen voor de vriendelijke gastvrijheid welke zij in het onzijdige Nederland genieten. Zij bieden Uwe Majesteit hunne op rechte en diepgevoelde goede wen schen aan bij gelegenheid dat Uwer Majesteits geboortedag met zooveel fetrouwheid en trots door geheel de evolking des lands wordt herdacht. En zij bidden dat God Uwe Majesteit en uw vrij land in vrede, in voorspoed en in eere moge bewaren. (w.g.) Henry van Dyke, Amerikaan sch gezant "in Nederland. Een bedanken aan de Koningin. Aan H. M. de Koningin is toegezonden het volgend telegram Tweehonderd vier en dertig Belgische vluch telingen, ten djgoste ontroerd over de gevoelens van deelneming Hun bewezen gedurende bunco reis van Eysden tot Qldebroek en hunne ont vangst en goede huisvesting aldaar, nemen do eerbiedige vrijheid om Hare Majesteit hunne gevoelens van algemeene hoogst© dankbaarheid uit te drukken. J. Drees, Belgisch Pastoor uit Mou- iand, thans te Oldenbroek in het vluchtoord. Een telegram van de Hollanders in het Rijnland aan de Koningin. Aan Koningin Wilhelmina zonden talrijke in de Rijnprovincie en Westfalen wonende Ne derlanders bij gelegenheid van Haren verjaar dag de hartelijkste gelukwensehen. In liet te legram wordt gezegd „In dit uur, nu Europa in een bloedigen strijd is gewikkeld, zijn onze harten met des te vuriger wenschen voor het heil van Uwe Ma jesteit vervuld. Wij veroorloven ons tegelijker tijd Uwe Majesteit onzen innigsten dank uit fo spreken voor de energische maatregelen, welke door Uwe regeering ter verdediging van onze neutraliteit zijn genomen. Wij zijn er irotscli op en het vervult ons met dankbaar heid, dat Uwe regeering zulke afdoende maat regelen heeft genomen om onzo grenzen te be schermen. De door Nederland geproclameerde strikte neutraliteit tegenover alle Staten en de gelijktijdige bezetting der grenzen door ons' leger, doen ons hopen, dat van geen enkelen kant gewaagd zal worden de neutraliteit van het vredelievende Nederland aan te tasten f zijn grondgebied te betreden. Wij in de Rijn provincie en Westfalen wonende Nederlanders, die sedert jaren de oprechtheid en genegenheid der Duitschers kenneu, zijn vast daarvan over tuigd, dat de Duitsche Keizer en evenmin zijne regoeering den oorlog wonschten. Nu echter Duitschland en de vredelievende Keizer Wil helm II tegen hun wil in dezen oorlog be trokken zijn, weten wij, dat Nederland geen schending zijner neutraliteit door Duitschland behoeft te vreezeneen bewijs hiervoor bracht het tactvolle en strikt aan de voorschriften ge houden omheentrekken van Maastricht door de Duitsche troepen aan de Belgische grens. Wij betreuren het daarom des te meer, dat vele valsche en verdraaide berichten in de wereld gezonden zijn, die Duitschland gewinzucht toe schrijven, berichten, die in de neutrale landen groote bezorgdheid wekten en veel schade op handelsgebied hebben aangericht. Daarom begroeten wij met vreugde, dat e berichten ook ia Nederland meer en meer als onwaar gebrandmerkt worden, wat voor handel en verkeer van beide landen van groot voordeel is. „God bcschermc Nederland en het Koninklijk /luis." Spoorwegen en de mobilisatie. Vanwege de militaire autoriteiten wordt medegedeeld, dat de beperkte spoorweg- dienstregeling ©en gevolg is in de eerste plaats van den beperkten gteenkolenvoor- raaddie na 1 Augustus nagenoeg niet is aangevuld, en in de tweede plaats van het feit, dat een aantal militaire treinen op verschillende stations worden gereed gehou den om eventueel onze troepenmacht naar een bedreigd front te kunnen samentrekken. Zooveel doenlijk wordt naar de uitbrei ding van den spoorwog lienst gestreefd, maar zoolang het gevaar voor inmenging in den oorlog voor N. niet is uitgesloten, laat de verantwoordelijkheid aan het militair gezag niet toe, zich te ontblooten van een hulpmiddel, dat onmisbaar is om ©en doel treffend strategisch gebruik der strijdkrach ten mogelijk te maken. Commissie voor de levensmiddelen voorziening. In do te Amsterdam gehouden vergadering der bovengenoemde commissie werd allereerst do aanvoer van aardappelen ter sprake gebracht. In een onderhoud van den voorziter met de mili taire verpiegings-comnussie ia gebleken, dat het wenschelijk was dat de gemeente zelf in dezen maatregelen nam. De onderhandelingen wor den. voortgezet, en waarschijnlijk zal een defi nitief voorstel in de commissie worden gebracht. Daarna word gesproken over het bezorgloon ran 1 cent, door sommige bakkers gevraagd voor iet thuisbezorgen van liet grof tarwebrood. Daar het bleek, dat deze prijs van 11 cent echter een redelijke speling laat voor den pro ducent, en in eenige bedrijven ook nog het bezorgen toelaat, werd besloten in deze geen verandering te brengen en dus aan de bakkers zeiven over te laten om al dan niet het brood tot den vastgestelden prijs te bezorgen. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling dat een houder van meel voor raden, die weiger- chtig was zich te onderwerpen aan do door den Burgemeester gestelde voorwaarden, op het oogenblik, dat de inbezitneming zou plaats bobben, zich nog aan deze voorwaarden onder wierp. Een belangrijke discussie vond plaats naar aanleiding van de omstandigheid, dat do groot- handelspiijzen door geen maximum gebonden, sterk omhoog gingoi Met name werd dé theo genoemd. Besloten werd dan ook tot het nd- om bij de Regeering aan te dringen om voldoende hoeveelheden thee voor binneulandsch gebruik te reserveeren binnen redelijke prijzen. Ten slotte werden enkele klachten bespro ken. Omtrent eene betreffende prijs verhooging verplegingsartikelen, werd besloten do Regeering alschrifb van het betreffende rap port der sub-commissio voor geneesmiddelen te doen toekomen. e e.v. vergadering word vastgesteld op Don derdag 3 September 1914, 's ochtends 9 uur. De buitengewone werkloosheid verzekering. Tusschen het gemeentebestuur van Amster dam en de regeering worden naar Eet Volk meldt, de laatste onderhandelingen gevoerd in verband met de buitengewone werkloosheids verzekering. Ten stadhuize is nien er un over tuigd, dat deze onderhandelingen binnen en kele dagen tot het beoogde doel zullen leiden. Is dit het geval, dan kan men aan het eind dezer week reeds met de uitkeering beginnen. Het blad herinnert er aan, dat dan iedere arbeider, die gedurende 3 maanden aan een werkloosheidskas heeft gecontribueerd en meer dan 8 dagen werkloos is, een uitkeering zal krijgen van 6 per week zoo hij gehuwd is, van f 5 per week zoo hij ongehuwd en ouder dan 20 jaar is, van 2.50 per week zoo hij on gehuwd en tusschen 18 en 20 jaar oud is. Niet alleen die nog recht op uitkeering hebben, zullen onder deze regeling vallen, maar ook zij die reeds „uitgetrokken" zijn. Wat den Diamantbewerkersbond betreft, verneemt het blad, dat er in de laatste dagen tusschen het bestuur dier organisatie en de ge meentelijke autoriteiten besprekingen hebben plaats gehad, die er toe hebben geleid, dat ook de leden van dien bond de bovengenoemd© uit keering zullen krijgen. Het wachten is nu op do eindbeslissing der regoering. Men twijfelt in kringen die het weten kunnen echter niet aan een gunstigen uitslag. De vlsscherij. Uit Scheveningen wordt geschreven: Er komt eindelijk wat beweging in de be manningen der vloot om zee te kiezen, hoezeer dit nog niet moet worden overschat en zeer afhankelijk is van de binnenkomende berichten van den oorlog ter zeeterwijl de meeste vis- 6ehers extra voordooien bedingen, waartegen de reederij bezwaar mankt. Deze is alleen be reid om voorschot op of het reeds verdiende loon zelf uit te keeren, maar geen buitenge wone toelage. Dat- men intusschen in de laat ste dagen geneigd is den komenden moeien vischtijd niet ongebruikt te laten voorbijgaan, is voor een goed deel toe te schrijven aan de gedragslijn van het Steuncomité 1914, dat niet gezind is steun te verleenen zoolang niet vast staat dat de visscherij niet kan worden uitge oefend onafhankelijk van het goeddunken van de bemanningen. Algemeen is de lust om te varen" nog niet, maar men verwacht, dat het met den dag beter zal worden. Het militair vervoer. (Ingezonden.) Kameraden! U allen zult met vreugde de beschikking hebben vernomen, dat thans aan ons 24 uren verlof per 7 of 10 dagon of 48 uren per 14 of 20 dagen kan worden toegestaan. Wij allen voelen, in dezen de groote welwillendheid en tegemoetkoming van ons legerbestuur, waar door wij in staat worden gesteld vrouw en kin deren, ouders en naaste tarailieleden voor één of twee dagon te bezoeken. In onze vreugderoes, spoedig onze dierbaren weder te zien, vergeten wij echter één ding, n.l. dit: hoevelen onder ons zijn er, die oven eens er naar hunkeren hunne haardsteden voor korten tijd op te zoeken, doch die zulks moeten nalaten om do eenvoudige reden, dat hun het benoodigde reisgeld ontbreekt. Voelt gij niet allen, hoe smartelijk het dezen jon gens moet aandoen, hunne kameraden vreug devol te zien vertrekken, terwijl zij zelf met hunne bedroefdheid en hun verlangen naar huis alleen blijven? Ongetwijfeld voelt gij dit en ik ben overtuigd, dat diegenen onder u, die ook maar iets kunnen missen, gaarne be reid zijn, eene kleinigheid af te dragen, om aldus een kas te vormen, waaruit de reiskos ten onzer ongelukkige lotgenooten geheel of ten deele kunnen worden bestreden. Een weg om dit te bereiken is gemakkelijk gevonden. Laat degerien onder u, die hun tractement niet tot den kaatsten cent noodig hebben, b.v. elke week 10 cent van hun tractement laten staan en dit ter beschikking stellen van hun com pagniescommandant. Op deze wijze kan er voor elke compagnie een .vrij aardige kas wor den gevormd, waarmede vele uwer wapenb. dors kunnen worden geholpen. Dan is er nog j«>t« waarop ik do anndnch zou willen vestigen. Ónder do jongens, die h« reisgeld missen, zullen er zijn., die tr. trotse! van inborst of to bescheiden zijn o:n zich vor do door rnij bedoelde ondersteuning aan te mei den. Js u een dergelijk geval bekend, stolt dan uwen oompognicocommandant daarmede onver wijld in kennis. Een gemoedelijk woordje van den kapitein zal zo doen besluiten do tegemoet koming aan to nemen. Ook zullen er zijn, dio misbruik van uwen liofdadiglioidszin willen maken. Verzuimt vooral niet, uwen kapitein ook hiérvan op dn hoogte té stellen. Laat de beoordcoling of iemand wol of niet voor een geheelo of godeoltelijke tegemoetko ming in aanmerking komt, gerust aan don ka- .ove.r- ZiJn Bd'-lgestrengo zal u ongc- vra'en tw'jfe,ac,,tlK0 Rorallen om advies Makkers, laat geen oogenblik voorbij gaan en onderneemt onmiddellijk de noodige stam en om mijn onderzoek in vervulling to brengen. Weliswaar is er thans eeno actie gaande om voor ons allen van staauwego vry reizen to verkrijgen doch laat ons niet afwachten. Wordt dit voorstel aangenomen, groot zal onzo vreug de zijn, doch wij dienen, ingetal bet van <Jo hand wordt gewezen, gereed te zijn, om onze arme kameraden het genot van een bezoek aan hunne familie te doen smaken. Joost van Oxul Molen, Naardfcn. Welgeslaagde avonden. Men schrijft ons uit Ilarlingen Do door den heer Willem Zonderland od Donderdag 20 en Dinsdag 25 Aug. georgani seerde uitvoeringen voor de te dezer stede inge deeld© landweermannen mocht groot sbc- ces ten deel vallen. Door do zangv. ..Euterro" de dames T. Hannoma en H. Fockoés, zanv, dé heeren Willem Zonderland, klavier en H Scholten, declamatie, werd boide avonden een zeer afwisselend programma ten gehooro gebracht. Do manschappen, die irr do pauze onthaald werden en een uur later thuis nA>ch- ten komen, bleken uiterst voldaan. D0 uitvoeringen waren ook voor het publiek 121.45 en zijn bestemd voor het „Nc-der- andeche Roodo Kruis". Landweer-fanfarecorps. Een landweerman schrijft ons; Onder de manschappen van hot 37o Land- weerbataillon infanterie heeft zich, met goed vinden en onder bescherming van aon comman dant luit.-kol. Knibbelor, een fanfare-corps ge vormd. welke onder leiding van hun landweer man-kapelmeester Bern. do Wolf, in zeer kor ten tijd een groot© populariteit wist te ver werven. Deels met eigen deels met geleende instrumenten van hun goed geziuden, wisten zij zich reeds na enkele repetition verdienste lijk te maken door het geven van een concert ter plaatse, hetwelk mot,weinig bijdroeg, humï© populariteit te winnen. Ook bewees het enorme succes bij het zeer talrijk ogekomen publiek bij hot openbare concert door hen gegeven, Zater dagavond 29 Aug. te Hellevoetsluis, hoezeer hun vroolijke, zeer goed uitgevoerde muziek bij de militairen alsook bij de burgers op prijs werd gesteld. Ook bij den troep bewezen zij reeds eenige malen hun goede diensten, door gedurende den rnarsch door de opgewekte mu ziek de goede stemming er in te houden. Het verdient aanbeveling daar, waar zulks mogelijk is, dit goed© voorbeeld dier muziek- makende landweerlieden na te volgen. Natuurlijk hadden zij in deze allen steun en medewerking von hun corpscommandant, daa> zonder dit, het niet mogelijk ware geweest me dilletan ten zoo spoed l' die resultaten te (y reiken. Een overdenking. Een sergeant schrijft ons: 's Is stil op de boerderij, acht uur en alles is reeds ter ruste. Geheel alleen ben ik achtergebleven en lig in het prieel op een ruststoel to lezen uit do slotbundel „Van eigen bodem". Ik ben gekomen aan het gedicht „Yan een koningsvrouwe" en ik weet niet hoe het komt doch bij het gedeelte „Het dochterke gaf den gouden, Den zwaren schepter haar weêr. Ach, moeder! zei ze dat gij hem be waar! Vóór ik groot zal zijn, komt nog monig jaar; Ik ben nog zoo jong en zoo teer". Bij dat gedeelte gevoel ik een behoefte de pen op te nemen en t© gaan schrijven, althanstrachten iets te schrijven. Is het, omdat het vandaag juist de verjaar dag is van dat dochterke", dat toon nog te jong en te teer was den zwaren schepter to dragen Is het, omdat er vandaag bij onze jongens onder het genot van eenige sigaren „een lang le\e zij!" is opgegaan, of zou de ernst der tij-- den daartoe meewerken? Ik weet het nmt. mogelijk dat al deze oor zaken mij de pen deden grijpen,hoe het ook zij „ik schrijf!" 't Is een prachtige avond, de sterren be ginnen door te breken en de blaren der ]>oo- men deinen zachtken3 heen en weer door den wind bewogen. Geen ander geluid doet zich hooren dan het aanslaan van een waakhond en het gefluit eener tram, alles is verder stil. Ik denk aan een gezegde van mijn collega deze week, toen wij samen naar ons kwartior fietsten. Toen ook was het een prachtavond en de sterren flikkerden aan het firmament. „Die zien meer dan wij!" merkte hij op en nu paa denk ik daar ernstiger over na. Dan gaan mijn gedachten naar de landen, waar do oorlog wordt gevoerd en waar diezelfde sterren neer- blikken op zoovele gewonden en dooden. Dan zie ik do hartverscheurende tooneelen die daar worden afgespeeld en dan gevoel ik een dank baarheid, zoo oneindig groot, dat ons land ia gespaard "gebleven voor zoo iets ontzettends. Bijna geheel Europa in vuur en vJamEn wat zal het eind zijn Zal deze toestand lang duren? Zal Nederland er in betrokken worden? Ziedaar de vragen van den dag! Hoe het echter ook zij, wij staan pal, wij zuh len toouen, wanneer het er toe mocht komen, dat onze oude Nederlandsche courage nog woont in het tegenwoordige geslacht en wij roepen met den dichter uit „Wij zwerca, dat blonde koningskind „Do trouwe in vreugd en in smart". PETIT, „Paatje,\ Mijnheer de Redacteur, Toevallig vernam ik, dat do kap. Yan Leeuwen, de bij zoo heel veel officieren, kader en manschappen, zeer goed bekende ..j'aatje" van het Instructie Bat. te Kampen, eenige da gen na de mobilisatie is overleden te Deven ter. Ongetwijfeld zou in gewone omstandighe den dit- betreurenswaardig feit alom vermeld zijn geworden, terwijl dit nu in de algemeene drukte ongemerkt is voorbijgegaan. Ik dacht dat het wel op den wag zou liggen van „Do Sol* datencourant", om enkele waardeerer.de woor den te wijden aan dezen zoo verdienstelijken en met recht populairen miliiajr. EiVij hebben Paatje" helaas niet persoonlijk end en kunnen zijn verdiensten dus niet naar behooren uitmeten. Wie wil zoo vriende lijk zijn hem in „Do Soldatencourant" uit te luiden? Red.]

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3