Ons Oorlogsdagboek. 2 DE SO£iDATENCOIJRANT van Donderdag 3 J3©;pt©ïxx"5cï©:r 1914. Lied voor den Nederlandschen schildwacht. Duitschland heeft ons nik» ge -daan,- Maar op. schild Wacht blijf ik In „Holland Express" dicht Bernard Canter het volgende, waarbij ons welwillend do muziek Zal het tegen Duitschland gaan? Duitschland heeft ons. niks gedaan, Maar op schildwacht blijf ik staan, Voor mijn land en voor mijn vaan. Zal het tegen England gaan? England heeft ons niks gedaan, Maar op schildwacht blijf ik staan, Voor mijn land en voor mijn vaan. Zal het tegen Frankrijk gaan? Frankrijk heeft ons niks gedaan, Maar op schildwacht blijf ak staan, Voor mijn land en voor mijn vaan. Tegen wie 't ook moge gaan, Ik ben waakzaam als de haan, Trouw op schildwacht blijf ik staan, Voor de vrijheid, voor mijn vaan. dit zoo mee te "brengen: zij willen in 't noor- l-den snel vooruit dringen, op Parijs aan, maar tevens zoo, dat zij het Iransche leger in de Vogezen in den rug komen, 't welk zoodoende wordt ingesloten. Sedert een paar dagen is er nu weer een vlgemeene slag aan den gang ten zuiden an België in het gebied St. Quentin, Ver nis, Ham, Peronne. De slag schijnt zwaar es. afwisselend geluk gestreden te wor den. Volgens een Fransch bericht zouden op den rechtervleugel de Duitschers terug trekken, op den linkervleugel de Fransch- Engelsehe strijdmacht geweken zijn, en m liet centrum gister de slag nog voortduren. Van den uitslag der gevechten lricr hangt natuurlijk af ,of de Duitschers verder zul len oprukken en dan weldra in den rug staan "van de Fransche troepen in de Vo gezen. Ook daar moet in de laatste dagen weer gestreden zijn, vooral aan de Maas. Een definitief resultaat zou er echter nog w«i zijn.. Van de zeegevecht is hot weer stil ge- doen als ^-kk^j. i3 dit niet zoo belang- X men eerst had ge^kt Velen hu de kracht van neb gevecht, noch en kincitwerking betreft. Op zee is deze achterin tg in het stadium van afwachten, wijze er un en tasten; de vloten schijnen ?°r^. 7So al niet te ontwijken, toch ook familiebe i, vaneen -■ °P zoe'len- moeders wijze is Engeland een "bondgenoot door Dukrijk, welke maar weinig mede- wordt. Eet expeditie-leger van een paar de Durtsfderdduizend man heeft tegenover hadden Tau Duitschland natuurlijk kinderen)moreeje dau een practische befcee- £BP jch in Engeland is van den be hoefden 11 er °P gewezen, dat men er voor Neder':r zal afwachten en dat het vooral E; optreden om den einduitslag te geven, om den strijd met kracht aan te vangen, -wanneer de andere strijdvoerenden ver zwakt zijn. Er gaan thans stemmen op, ook in Engeland, dat dit toch niet de rechte manier is en dat men met Kitchener moet meewerken, die een expcditieleger van een half millioen bijeen wil brengen om Frank rijk te helpen. Doch als hij dit krijgt, er-: dat schijnt nog zoo zeker niet, zijn die aangeworven soldaten maar niet dade lijk klaar om naar het vasteland gezonden te wordeu; ze moeten nog eerst geoefend en getraind worden. Eer zo dat zijn, kun- pJS-'Juii 26 26 27 21 mxli erf» te penen De b hftofdea Moord van eenige Serviërs te Serajewo op den aartshertog van Oostenrijk-Hongarije Frans Fer dinand en diens gemalin. Ultimatum van Oostenrijk-Hon garije aan Servië. Onbevredigend antwoord van Servië, na Rusland te hebben ge raadpleegd; mobilisatie van Ser- vië. Mobilisatie van Oostenrijk. Poging tot interventie door den •Engelschea minister Sir Edward Grey. Oorlogsverklaring van Oosten rijk-Hongarije aan Servië. Geruchten van Russische mobili satie en telegrammenwisseling tusschen Engeland, Duitschland en Rusland; oorlogstoestand in Duitschland. Bevel van onze Koningin: „Alle militairen en landweermannen met spoed opkomen. Sluiting Arasterdamsche Effec tenbeurs; eveneens van de beur zen te Londen en New-York. Mobilisatie van Russische leger en vloot. Ultimata van Duitschland aan Rusland en Frankrijk; het eer ste over de-mobilisatie^ het tweede over onzijdigheid. Mobilisatie Duitschland en Bel gië. Stormloop op de Nederlandsche Jfeuife Jkmsterdaq nen de Duitschers vóór Parijs staan. Waar heid is, dat ook dan de Engelsche' hulp troepen nog heel nuttig kunnen zijn. België. De beschieting van Mechelen. Een berichtgever te Antwerpen seint Aan het Antwerpsch „Handelsblad" wordt d.d. Maandag uit Mechelen geschre ven Aan Mechelsche lieden, die verleden week door de Duitschers gevangen genomen werden, hadden deze soldaten gezegd, dat zij gerust naar hunne stad mochten terug- keeren, aangezien de Duitsche troepen naar hun land terugtrokken. Het kanon zwoeg gedurende twee dagen, en. talrijke lieden, die vorige week Dinsdag gevlucht waren, dachten dat de stad weer in veiligheid was en kwamen terug naar Meche len. Heden, Maandagmorgen te 8 uur, scheen dan ook in de straten een schijn van leven te komen. Doch dit duurde niet lang, omstreeks 9 uur lieten zich allerhevigste ka nonschoten hooren, vergezeld van helseh ge rucht, slagen zoo hevig, dat de gansche omtrek daverde. Elkeen vluchtte opnieuw in de kelders, terwijl de lucht weer galmde van het gedruisch. De kanonnade duurde tot 10£ uur. Alsdan waagden wij bevend te gaan zien, wat er gebeurd was. De kork van Onze Lieve Vrouwe over de Dijle is zoodanig met bommen door boord, dat de groote benedenramen uitge rukt en tot ver in den omtrek weggeslin gerd zijn. Stukken arduinen drempels, zware cteenen, lagen op het kerkhof zoo dik verspreid, dab de doortocht onmogelijk was. Het huis van een doctor was' van onder tot boven vernield, overal» zijn gebouwen en woningen verwoest. Toen wij te 11 uur de stad verlieten, was het bombardement voor het oogenblik gestaakt; wij weten niet of het- later op-den dag hervat is. De verwoesting van Leuven. Eeu correspondent te Antwerpen seint: Een officieele mededeeling bevestigende de verwoesting van Leuven en de uitbran ding van de middenstad, meldt dat mede verwoest zijn de schatten van de universi teit-bibliotheek en de St. Pieterskerk. Deze laatste was een der schoonste oude bouwwer ken van België en is nu geheel in puin. De Oorlogsverklaring van Duitsch land aan Rusland en Frankrijk. De Duitsche gezant verlaat Pe tersburg. De Russische gezant verlaat Berlijn. Inval van Duit sche troepen in Luxemburg, 's Avonds overhandiging van oorlogsverklaring van den Duit- schen gezant aan Frankrijk. Eer ste treffen Duitsche en Russische troepen bij de grens te Czensto- ehau. 's Avonds ultimatum Duitschland aan België over vrijen doortocht. Weigerend ant woord van België. Belgen vernielen hun Maasbrug bij Visé; Duitsche troepen ruk ken België binnen. Verklaring van minister Grey in het Engelsche Lagerhuis over handhaving der neutraliteit van Nederland en België. Wijziging octrooi Nederl. Bank tot terug-betaling bankbiljetben. Nederlandsche lichting 1915 on der de wapenen geroepen; vast stelling maximum-prijzen. Engelsche mobilisatie van leger en vloot. Aanval Duitsche troepen op de vesting Luik; gevecht aan de Ne derlandsche grens tusschen Bel gen en Duitschers om Visé. Oorlogsverklaring 's avonds 7 uur van Engeland aan Duitschland. Bombardement van de Luik-for ten. Afkondiging staat van oor log voor verschillende strategische punten in ons land. Duitsche en Engelsche gezanten verlaten hun posten. Eerste Duitsche aanval op Luik kerk was in kruisvorm gebouwd, met zij kapellen, en dagteekende van 1425 en 1597. Zij bevatte o.a. een prachtigen ijzeren kroon luchter van twaalf armen, van Jan Metsyes; schilderijen ,,De Marteldood van den Heili gen Erasmus" en „Avondmaal" van Dirk Bouts, een „Heiligen-familie" van Quinten Metseys, een „Kruisafdoening" van Rogier van der Weyden, een prachtige gothische lcoortagernakel van 1450 van Mathias de Layens. Het stadhuis is eveneens verwoest, mede een der bouwkunstige juweelen van België, insgelijks door Mathias de Layens gebouwd. Heb bevatte schilderijen van Otto Venius, Grayer, Mierevelt, Yan Orley, Coxyen. De archieven van de universiteit dagteekenden uit 1426, 6Ïnds de stichting der hoogeschool door Philips den Goede. De Mechelsche „Onze Lieve Vrouwe- kerk" heeft ontzettend veel geleden door de beschieting van 31 Augustus. In de zijkapel 'bevond zich de „Mirakuleuze Vischvangst" van Rubens. Dit schilderij is onherroepelijk verloren met eenige andere kunstwerken van minder belang. De toestand te Brussel. LONDEN. De „Daily Telegr" verneemt uit Brussel, dat men daar gebrek aan le vensmiddelen begint te gevoelen. Slechts weinigen kunnen zich nog vleesch, eieren en melk verschaffen. De voorstad St. Gilles heeft van de Duitsche militaire overheid last ontvangen dagelijks vierhonderd fles- schen wijn te leveren, Careghem veertigdui zend pond vleesch, Brussel zeventigduizend pond brood. De toestand in België. ANTWERPEN. Maandag kon de posi tie der Duitsche troepen in de omstreken van Assche een bewoging naar Dendermonde doen veronderstellen. De noodzakelijkheid bot het vrijhouden van het land van Waas had tot versterlcing der bescherming ge noopt. De Duitsche troepen, die van Brussel naar Assche gingen, hebben Dinsdag den noordwaartëchen marsch niet voortgezet. Ninove werd tijdelijk, evenals Aalst, door Duitschers bezet. De Duitschers zijn groot-endeels teruggetrokken naar Brussel. Dinsdagavond is het verkeer in die streek in het Land van Waas hersteld. voorloopig afgeslagenDuitsche nederlaag aan de Vesdre; Duit schers slaan een brug over de Maas bij Lixhd. Oorlogsverklaring van Oosten rijk aan Rusland. Gedeeltelijke mobilisatie van Italië. Gevechten aan de Russische grens. Uitbreiding Engelsche leger met 500,000 man. Duiteehe mijnschip door Enge- sche torpedojagers in den grond geboord. Uitgifte Nederl. Zilverbons en van Amsterdamsehe papier-bons. Duitsche aanval uit het zuiden op vesting Luilc, dat 's morgens in handen der Duitschers valt, Duitsch verzook om wapenstil stand van een etmaal. Zeeslag bij Doggersbank tusschen Engelsche en Duitsche vloot' Engelsche kleine kruiser „Am- bion" en Noorsche koopvaarder door in Noordzee door Duitsch land gelegde mijnen gezonken. Aanmelding Nederlandsche vrij willigers voorloopig. voldoende. AugustusOntkenning van de berich ten van een grooten zeeslag bij Doggersbankwaar schijnlijk is een actie be doeld van Duitsche onder zeeërs op een Engelsch eekader; de Duitsche on derzeeër „U 15" door den Britschen kruiser „Bir mingham" in den grond geboord. Engelsche oorlogsschepen In de provincie Antwerpen en een groot gedeelte van Limburg is de toestand de zelfde gebleven. Do Duitschers hebben Dinsdagochtend Mechelen gebombardeerd en vooral gemikt op den Rombouts-toren. De koninklijke familie. ANTWERPEN. De koninklijke prin sen en de prinses zijn vertrokken naai' Engeland, waar zij de maand Septem ber zullen doorbrengen. De koningin bege leidt hen, maar zal binnen eenige dagen naar Antwerpen terugkeeren. Een zending. Onze Antwerpsche correspondent seint: Een zending, samengesteld uit Carton de Wiart, minister van justitie, en Saedeleer, Hijmans en Vandervelde, Staatsministers, is hedenochtend vertrokken naar Londen en verder naar de Vereenigde Staten. De economische oorlog. Dezer dagen wekte het „Handels blad van Antwerpen" het Belgische volk op om mee te doen aan den economischen oorlog en het Engelsche voorbeeld te vol gen. Er mogen geen zaken meer worden gedaan met Duitsche handelshuizen en de Duitsche filialen te Antwerpen mogen niet nreor door Belgische zetbazen in stand v/orden gehouden. Na den oorlog, schrijft het blad, zullen wij onze eigen belangen behartigen en als er voordeelen te behalen zijn in de toekomst, zullen geen Duitschers daarmede gaan strijken. Beloonde hélden. In 't „Hbl. v. Antw." treffen wij een lijst aan van militairen en burgers, die een ko ninklijke onderscheiding hebben verkregen wegens betoonde dapperheid en beleid. Tot de gedeooreerden behooren ook twee vrouwelijke telefonisten te Leuven, die bij de nadering van den vijand hun post niet hebben verlaten. Duitschland. Officieel Duitsch legerrapport. BERLIJN. Uit 't hoofdkwartier, 't Leger van generaal von Kluck beeft de poging, door zwakke Fransche krachten onderno men, om in de omstreken van Combles een aanval in de flank te wagen, met één leger korps teruggeslagen. Het leger van generaal von Bulow heeft het in aantal veel sterker Fransche leger bij St. Quentin volkomen verslagen, nadat bet in den opmarsch reeds een Engelsch batal jon infanterie krijgsgevangen had ge maakt. Het leger van generaal von Hausen heeft bij Rethel den vijand naar do Aisne terug gedrongen. Het leger van den hertog van Wurtem- berg heeft bij de voortzetting van den over tocht over de Maas den vijand eerst met zijn voorhoede doen terugwijken, doch het moest, stuitende op sterkere vijandelijke machten, gedeeltelijk over de Maas terug. Daarna is het er weder in geslaagd de Maas over te trekken. Het bevindt zich nu in den opmarsch naar de Aisne. Het fort Les Ayvelles, achter dit leger, is gevallen. Het leger van den Duitschen Kroonprins 'zet den opmarsch naar en over de Maas voort. Nadat de commandant van Montmédy •Jtiet de geheel© bezetting van de vesting bij een uitval krijgsgevangen is gemaakt, is de vesting gevallen. De legers van den kroonprins van Beieren en van generaal von Heeringen staan nog in voortgezetten strijd in Fransch Lotha ringen. Wat het oosterfront betreft, de reeds meegedeelde overwinning van het leger van generaal von Hindenburg is van veel groo- tor beteeken is dan men eerst had kunnen voorzien. Ondanks dat nieuwe vijandelijke legermachten Neidenburg aanvielen is de nederlaag volkomen geworden. Drie leger corpsen van den vijand zijn vernietigd. Zestigduizend krijgsgevangenen onder wie twee commandeerende generaals vele kanonnen en veldteekens vielen in onze handen. De Russische troepen, die nog in het noorden van Oostpruisen stonden, hebben den terugtocht aanvaard. De „General-Quartiermeister" von Stein. Een keizerlijke dankbetuiging. BERLIJN. De Keizer heeft den zege vierenden veldheer van het Oostelijk leger, generaal von Hindenburg, tot Genera 1-0 berst benoemd, en ver leende hem het IJzeren Kruis eerste klasse. De Keizer zond hem 30 Aug. het vol gende telegram uit het groote hoofdkwar tier „Door de volledige zege na een drie- 10 m en Fransche koloniale troe pen maken zich meestor van de Duitsch-Afrikaan- Bche kolonie Togoland aan de Goudkust. Mobilisatie van Zwit serland. De Duitsche o schepen „Göben" „Breslau" bombardeeren enkele kustplaatsen in Al- giers. Berichten uit België van toenemende stemming te gen Nederland, wijl men daar meent, dat Duitsche troepen ongemoeid door Limburg trekkenpogin gen worden uit ons land ondernomen om dit pijn. lijk misverstand uit den weg te ruimen. }s De forten om de stad Luik houden nog standop de over de Maas rukkende Duitsche legerafdeeling bij Lixhe wordt nog steeds door de Belgische vesting artillerie gevuurd. De Franschen rukken den Elzas binnen en bezet ten Altkirch en Mül- bausen Fransche brigade rukte België binnen ook geruch ten van Engelsch landings divisie in Frankrijk, om zich met het Belgische le ger te vereenigen. Canada doet aan Enge land een schenking van 98 millioen pond meel. J)e gezanten van Erankrijk Copyright Vereenigde Fotobureaux, Amsterdam. Een viertal Engelsche Roode-Kruis-officieren in de straten van Brussel, voordat deze stad door de Duitschers was bezet. daagschen slag op de Russische overmacht verwierf het leger zich voor" immer den dank van het vaderland. Met heel Duitsch land ben ik trotech op de verrichting van de armee onder uwe leiding. Breng den dap peren mijn warme Keizerlijke dankbaarheid over. Wilhelm, I. R." Een opvatting. Naar aanleiding van het optreden van de sociaal-democraten Sembat ©n Gnesde als leden van het Fransche ministerie, als ver tegenwoordigers van de socialistische partij in de regeering, schrijft het Duitsche sociaal democratisch. orgaan de „Vorwarts" o.a. De deelneming van de sociaal-democraten aan de regeering beteekent voor het Fran- Bche volk een stormsignaal, een stormsig naal, dat oproept tot inspanning van alle krachten voor tegenweer. Het verandert den oorlog, die een oorlog der regeèring tegen den wil van het volk was, tot een volksoorlog tot "behoud van het bestaan. Het Duitsche volk moet met deze opvat ting rekening houden. Onze Fransche par- tijgenooten zouden nooit in het ministerie zijn getreden, indien zij van meening waren dat de oorlog in zijn tegenwoordig' stadium een oorlog was ter ondersteuning van het Tsarisme, een oorlog tegen de beschaving en de politieke vrijheid. De nederlaag doet hun den oorlog als een strijd voor de natio nale zelfstandigheid voorkomen. Zij vree zen annexaties. Aan den anderen kant mogen we er niet aan twijfelen, dat de mannen, die heden de Fransche regeering vormen, in meerderheid bereid zijn voor een vrede to werken, die de nationale veiligheid en integriteit waar borgt. Guesde en Sembat, maar ook Augagneur, Malvy David en anderen ken nen geen solidariteit met Tsarisme en Mos- kovietendom. Hun intreden in het ministe rie steunt dus de vooruitzichten voor den vrede, indien deze vrede zoo is als' ook het Duitsche volk hem moet wenschen: een vrede zonder verovering, een vrede die tot toenadering met het Fransche volk voert. Dan zo,u ook het Tsarisme zijn arbitrale rol voor altijd hebben uitgespoeld. De oorlog is begonnen met de leuze voor vrijheid en nationale onafhankelijkheid. In dien het zou gelukken met Frankrijk tot overeenstemming t© komen, zou do vrijheid ©u onafhankelijkheid van Polen on Finland verzekerd zijn, het Tsarisme geveld, do Europeesche vrede gewaarborgd. Dat echter moet ook het doel van do Duitsche democra tische politiek zijn. Inbreuken op het volkenrecht BERLJN. Uit Elzas wordt gemeld, dat Fransche patrouilles herhaaldelijk Duitsche Elzassers, o. w. leden van het Roode Kruis, als gijzelaars naar Frankrijk meenemen. Bij den terugtocht uit Mülhausen bedreigden de Franschen den burgemeester, dat zij bij hun terugkeer voor eiken doodgeschoten Franschman, twee Duitsche beambten zouden fusilleeren. De Duitsche overheid is verontwaardigd over deze inbreuken op het volkenrecht. De openbare meening eischt gebiedend de scherpste represaillemaatregelen. Duitsche reservisten in Turkije. ATHENE. Men verzekert, dat de Duit sche reservisten en territorialen, in Turkije lï en Oostenrijk worden uit .Weenen en Parijs terugge roepen wederzijdecho oor logsver kl aring. Het zevende Fransche legercorps, (volgens Duit sche berichten) bij Belfort en Lagarde iu den Elza6 verslagen, en uit Miilhau- Ben teruggedreven. Bericht uit Peking, dat Japan in dezen oorlog de Engekche rijde zou willen kiezen. Concentratie om Leu ven en Hasselt, ten oosten en noordon door do Duit schers, ten zuiden en wes ten door Belgische, Engol- Bche en Fransche leger corpsen. Concentratie der Neder landsche troepen in Bra bant. Grensgevechten aan de Duitsch-Russische grenzen. Onze Koningin neemt het initiatief tot de stich ting, onder leiding van Minister Treub van een „Nationaal Steun Comité".. 40 Duitsche soldaten worden in Alkmaar ge ïnterneerd. ft''Langs de Fransch-Duitsche grens overal contact tus schen beide legers. Oostenrijksche troepen macht rukt Polen binnen. i, S Voorposten-gevechten in Noord-Belgiö tusschen Duiteehe uhlanen en Bel gische eb _pok Eraoscho; verblijf houdend, hevel ontvingen zich te Konstantinopel te veroenigen, ten einde naar Duitschland te worden overgebracht. Gevangen Bussen. BERLIJN. Do groote Duitsche ge nerale staf meldt: Volgens de later ont vangen berichten van het hoofdkwartier ia het aantal gevangenen in den slag bij Gil- genburgOrtelbsburg nog grooter dan tot dusver bekend was; heb bedraagt 70,000 man, onder wie 300 officieren. Het geheel© Russisch© artilleriemateriaal werd vernietigd. De Keizer uit Koblenz vertrokken Do Duitsche keizer en het geheele hoofd kwartier zijn Zondag j.l. uit Koblenz ver trekken. Voor zijn vertrek, heeft de Keizer aan de burgerij dank gebracht voor haar vaderlandslievende houding en zijn vreugde uitgesproken, dat hij de ernstige dagen van den jongs beu belangrijken tijd heeft kunnen doorbrengen te Ko-blenz, een stad, waar mede hij reeds sedert lang in nauwe, be trekking staat. Geen Engelsch eerc-kolonel meer. BERLIJN. Karl Edtiard, hertog van Saksen-Koburg-Gotha, heeft 't volgende te legram toegezonden aan den staatsminister v. Bassewitz„Ik machtig u bekend te ma ken dab ik het ambt van chef van het reg. Soa forth Highlanders heb opgegeven, daar ik het niet kan overeenbrengen met mijn plichten als bondsvorst chef te zijn van een regiment van een land, dat ons op schande lijke wijze is overvallen." Duitsche voedingsmiddelen De volgende cijfers omtrent de Duitsche oogsten en invoeren van voedingsmiddelen worden ons van Duitsche zijde medegedeeld In de laatste '25 jaren zijn de oogsten van granen als tarwe, rogge, spelt, haven en gerrt met meer dan 10 millioen ton, die van enkel broodgewassen, tarwe en rogge, met 5 millioen ton gestegen. De aardap peloogst vermeerderde zelfs met 20 mil lioen ton. Bij den belangrijken aanwas der bevol king is toch heb excedent van den invoer boven den uitvoer van tarwe en rogge in de laatste 20 jaren op gelijke hoogte, 14 mil lioen ton, blijven staan: een gevolg" van de vermeerdering der eigen productie. In verhouding der bevolking daalde het nadee- lig verschil van 32 kilogram per hoofd en per jaar in 1900 tot 21 kilogram in heb jaar 1913. Volgens de officieele statistiek bedroeg de graanoogst in hot jaar 1910/11 25mil lioen ton, hot volgend jaar 26£ millioen, heb daarop volgend jaar 28 1/3 millioen. In 1913/14 was de oogst zelfs tot 30f millioen ton gestegen. De productie van tarwe en rogge bedroeg in do laatste vijf jaren in doorsnede ongeveer 16 millioen ton. De voeding van 66 millioen menschen vor dert slechts 12 millioen ton, en als zaad van den. nieuwen oogst wordt nauwelijks 1£ mil lioen ton gebruikt. cavalerie. Een Duitsche patrouille legt te Hasselt beslag op een millioen gulden van de Nationale Bank. Bij Othain aan de Luxemburgsche grens be halen de Franschen een voordeel op de Duit schers; een regiment dra gonders vernietigd, 1000 gewonde en gevangen Duitschers Fransch be richt). Bulgarije handhaaft zijn neutraliteit. Oncontroleerbare weder zijdsche berichten uit Duif sche en Fransche, Belg- sche en Oosbenrijkscle bronnen over door sold- ten der verschillende lé gers in de grensstreken ;o- pleegde fusillades, brad- stichtingen en wreedhedn. Geveeht tusschen Lib ische en Belgische troeen- afdeelingen bij Halen, ten zuidwesten van Tage- ren, met succes voc de laateten. Volgens bericht vaj den Belgischen generaier staf bedroegen hierbij deDuit- sche verliezen 2 a 300. 40 Belgische sold&en en twee Duitsche lui'.-avia- teurs te Alkipaar pin ter- peer d.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2