Laatste telegrammen. MOBILISATIE. extra verlaagd tarief; Muziek en Zang. Gemengd Nieuws. Allerlei. STAD AMSTERDAM Singel 544-546. DE SOLDATETVffCOURAIVrT van Dinsdag H SeptemDer 1914. echredm, dan. worden de toegezegde bijdra- |gen pondspondsgewijze verminderd. 3o. Voor ben, die een zeker deel van bun vermogen "willen opofferen, zal de basit voor d« berekening gelden de eerste aan gifte voor de vermogensbelasting, nadat de wede fcusschen Engeland, Frankrijk, Duitscklamd, Oostenrijk en Rusland is ge stoten. 4o. De namen van hen die bijdragen toe zeggen zullen, tenzij uitdrukkelijk het te gendeel wordt verzocht, in de ^Staatscou rant" bekend worden gemaakt. De Regeering richt tot alle vermogende ingezetenen, die op den aangegeven voet hunne medewerking willen verleenen, de uitnoodiging om zich bij den Minister van Binnenlandsche Zaken aan te melden. (St.-Ct.) Staat van beleg. Bij Kon. Besl. van 29 Aug. is bepaald, dat met ing. van dien datum in staat van beleg wórden verklaard de navolgende ge meenten In Z e en w s ck-V 1 a a n d e re n Sa; van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Koe wacht-, Overslag, Axel, St. Jansteen, firaatrw én Kangendam, Hulst, Clinge in Noor d-B rabant: Putte, Ossen- drecht, Woensdrecht, Hnybergen, Bergen op Zoom, Wouw, Roosendaal en Nisjjen, Rucphen en Vorenseinde, Zundert, Kijs- in Limburg: Amby, Bemeleu, Berg en Terblijt, Bochoitz, Borgharen, Cadier en Keer, Eygelshoven, Eysden, St. Geerfcruid. Gromrveld, Gulpen, Heer, Heerlen, Hou- them, Hulsberg, Kerkra.de, Klimmen. Maastricht, Margraten, Meerssen, Mesch, Mbeer, Noordbeek, Oud Valkenburg, Oud Vroenhoven, St. Pieter, Rijcfiholt, Scbae-s- berg, Schin op Geulle, Simpelveld, Slena- ken, Vaals, Valkenburg, Voerendaal, iWijlro, Wittem. (St.-Ct.) De etaafc van beleg heeft feitelijk niets t© maken met een belegering. Zij geeft sjechts een rechtstoestand aan, waarbij het bestuur in hoofdzaak in handen van de militaire overheid wordt gelegd, terwijl aan die overheid een exceptioneele machtsbe voegdheid wordt verleend. (Red.) Aalmoezeniers en veldpredikers. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot aalmoezenier bij het leger te velde de hoerenF. J- H,. Evers, lid van den Raad van Defensie te DuivendrechtF. A. R. Padberg te Arnhem G. Huys te öinneken; B„. H. Som te Utrecht. Tot veldprediker bij het leger te velde de heerends. J. C. H. Schol ten, pred. der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam ds. W- J. Meiners, id. id. te Amersfoort; ds. S. K, Bakker, id. id. te Zwolle; ds. A. L. Th. van. der Ven, id. id- te Moor drecht ds. IJ. S- B u r u m a, id. der Doopsgez. gem. te Oost- en West-Graftdijk ds. T. J. Hagen, id. der Geref. G-ern. te Nieuwe Pekelads. H. J a n s s e n, id. der Chr. Geref. Gem. te Leidends. L. Schut- t e, id. bij de Ev.-Luth. Gem. te Amster dam.. („St. Ct.") Zorg voor achterblijventien. Onze correspondent te Oldenzaal schrijft ons: Van de landweermannen, die hier dienst doen als grenswacht, zijn er verschillenden werkzaam in de textielfabrieken van de Duit sche plaatsen Rheine, Gronau en Nordhorn. Velen hunner zijn gehuwd en hebben hun vrouw en kinderen in genoemde plaatsen moeten aehterlaten, niet wetende, of, hoe en op welke wjjze er voor die achterbliivenden daar zou ge zorgd worden. Nu ze echter af en toe hun familiebetrekkingen hier bij zich mooliten ont vangen, vernamen ze uit den mond dier vele moeders, dat er overal op uitstekende wijze door Duitsche comité's voor hen gezorgd wordt. Evenmin als de achterblijvenden van de Duitsche opgeroepenen onder de wapenen, hadden ook de Hollandsche vrouwen (met haar kinderen), wier mannen in Nederland hun dienstplicht vervullen, aan iets gebrek. Wie in huizen, gesticht door fabrikanten, wonen, Be hoefden zelfs van den dag der mobilisatie in Nederland af geen huishuur meer to betalen. En ook over de dagelijksche samenleving kon den deze vrouwen niet dan met den meesten lof spreken. Onderofficierskader. Ten einde bet weder in dienst treden te bevorderen van ©ncfcerofficierskader heeft, de Minister van Oorlog bepaald, dat gewezen onderofficieren van leger, mariniers en troe pen in Oost- en Wesb-Indië, voor onbepaalden tijd weder in hun rang of in een lageren ooderoffioiersrarrg kunnen worden aangeno men bij de versohillende korpsen van. liet leger, niet uitzonderang van de cavalerie en de bereden artillerie (echter wel bij het korps pontonniers). Zij worden bij voorkeur bestemd voor de depots. Zij zullen boven de jaarwedde waarop zij met inachtneming van hun vroegere dienst jaren in een rang aanspraak hebben, genie ten de zoogenaamde mobilisatie-toelage voorts een voorui toe taaide premie van f 150 en, voor zooveel zij gehuwd zijn, de ver hooging naar reden van f 200 per jaar, door de overige onderofficieren genoten wordende. Zij komen in aanmerking voor bevordering volgende de daarvoor geldende regelen. Zij die blijk hebben gegeven ton volle ge schikt te zijn, kunnen later desverlangd tot eene definitieve ssrbintenis worden toege laten. Belanghebbenden behooren zich aan te mel den bij de plaatselijke- en garnizoenscomman danten of bij de ohefs van korpsen en korps- ooderdeehtfu Voor de soldaten. Ten gevolge van de beperkte dienstregeling der reizigerstreinen komen 's avonds heel wat ■militairen, die met verlof gaan te Leeuwarden Ij; de ontdekking dat geen gelegenheid meer Jjaetaat om hun woonplaatsen te bereiken. In verband met deze omstandigheid is daar "er stede een oomfnissie gevormd, die, met den term der ingezetenen gratis rijwielen en auto's tor beschikking stelt van de landsverde- s en hen op versnaperingen onthaalt. Men bericht-ons uit Apeldoorn Reeds sedert ongeveer drie weken worden avond aan avond ■alhier in „Park Tivoli" kosteloos soirees gege ven voor de bier vertoevende militairen, 500 tot 800 in aantal. Voor de militairen, in het fort en in kwar tter, zijn te Edam een drietal tehuizen inge richt. Hot Christelijk fanfarekorps gaf een concert. ten_ aan den burgemeester der gemeente inlijving van den dienstplichtige, nis het milicien betreft, of aan die der gemeente waar de dienstplichtige in het verlofgangersregister of landstormregister is ingeschreven, zoo het een landweerman of landstormpliohtige betreft. Het verzoek moet echter worden ingeleverd bij den Nodorl'andschcn consul, die een voorschot op de toe te kennen vergoeding kan geven, zoo hij van oordeel is, dat het gezin voor vergoedi in aanmerking komt-. Sigaren voor de soldaten. Do Commissie die zich, onder voorzitterschap van den luitenant-generaal W. G. F. Snijders, heiast met het inzamelen vau gelden voor de verstrekking van sigaren en tabak aan onze militairen te velde en in versterkte plaatsen, ontving reeds vele bijdragen in geld, waaronder enkele vrij belangrijke; en voorts verscheidene duizenden sigaren en eene aanzienlijke hoeveel heid pakjes tabak. Intusschen schijnen vele personen te rneenen dat de aau bedoelde militairen toegedachte „versnapering", eigenlijk als overbodige weel de» te beschouwen is, en dat er veel meer drin gend© behoeften zijn, ontstaande door werk loosheid, enz. In verband daarmede wordt medegedeeld, dat de commissie overstelpt wordt met verzoe ken van sigarenfabrikanten om sigaren en ta bak to mogen leveren; waarbij zoo goed als zonder uitzondering gewezen wordt op het feit, dat de betrokken fabrieken wegens ge brek aan bestellingen niet meer kunnen wer ken of weldra zullen moeten worden gesloten. Dientengevolge zullen dan de talrijke arbei ders uit de fabrieken broodeloos worden, en daardoor zal het aantal behoeftige werkloozen weer belangrijk toenemen. De Commissie wijst er daarom op, dat men, zooals de Commissie in haar circulaire heeft gezegd, door haar geldelijk te steunen, indi rect medewerkt om het ontstaan van méér werkloosheid te voorkomen, en het aantal be- hoeftigen to beperken. Door in ruime mate te geven bevordert men dus het doel der Commissie. Voor de forten. Het comité voor verzending van sigaren, sigaretten en tabak verzoekt hierdoor do siga ren enz. niet meer te zendon aan het Plaats selijk Commando Kon. Paleis, maar aan den secretaris L. M. Muller, Tilanustraat No. 38, Amsterdam. Vrijstelling van port voor brieven aan en van militairen. Tot nadere beschikking is in het binnen- landsch verkeer vrijstelling van port verleend voor de zending door en aan militairen van a. brieven (met inbegrip van briefkaarten) tot een gewicht van 20 gram; b. drukwerken en nieuwsbladen tot een ge wicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, >or zooveel zij afkomstig zijn van militairen, aan de adreszijde dragen het opschrift „Mili tair", gewaarmerkt door de handteekening van den afzender. Stukken welke niet beantwoorden aan de hi er voren genoemde bepalingen worden met port beiast. (St. Ct.) De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat paarden behoorende tot geïnterneerde mi litairen of troepen moeten worden opgezonden aan den comm and eerende-o ff icier der depots huzaren te Haarlem, en dat wapenen, muni tiën, artillerie-materieel, voartuigen enz. tot deze militairen of troepen behoorende moeten worden gezonden aan het adres van den maga zijnmeester der artillerie van de magazijnen van heb veldleger te Delft. Ontspanning. Mej. Marie Kreps, Hollandsche ge heugen-kunstenares en haar partner Joh. Kallf en mevr. Annie Foort, karakter- soubrette zijn geneigd tegen vergoeding van reis en verblijfkosten voorstellingen voor de matrozen en de soldaten te geven. Gisteravond 31 Aug. traden zij o.a. be langloos in het Paleis voor Volksvlijt voor hetzelfde doel op en Woensdagavond 2 Sept. treden zij op in het fort „Pampus", uitge- noodigd door de Vereeniging Volksuniver siteit. De heer C. van Ast, Concert- en Thcater- bureau, Reguliersbrce-straat 51, Amsterdam, is bereid op .aanvraag belangloos concertavonden voor militaire onderdeden in gc-heel ons land te arrangeeren. Reis- en verblijfkosten der al tisten moeten vergoed worden. Volkszang in de Stelling Amsterdam. Men schrijft ons: Donderdagavond gaf de Vereeniging „Volks zang" een welgeslaagden muziekavond op het fort bij Eenningsveer, in de nabijheid van het dorpje Huarlemmorliede. Het was in het fort eenige uren een waar feest. De omstandigheden waren niet gunstigde zoo verdienstelijke leider Oostveen was verhin derd te komen en had geen plaatsvervanger kunnen vinden, zoodat de zanger en de pianist, de heeren .Schumacher en Loosjes, te zamen het leiderschap waarnamen. Maar dab heeft niet bolet, dat alles uitstekend van stapel liep, dank ij het allereerst noodige, dab hier aanwezig /as: een uitstekende, opgewekte geest onder do soldaten. Vlot werden de verschillende liede ren uit het groene boekje van „Volkszang" aangeleerd, solo-nummers als de proloog uit cie „Paljas" en „Charité" van Faure werden daverend toegejuicht en dat onder deze mannen ook wel degelijk den ernst der tijden werd ge voeld, het blee-k uit de wijze, waarop de vader- landsch© liederen en ton slotte het Wilhelmus uit volle borst werden gezongen. „Het is een genotvolle avond voor ons ge weest," zei one een van de soldaten bij het weggaan. Voor zanger en pianist was het dat niet minder: niet alleen door de aangename gewaarwording, velen eenïg© prettige uren 1:e lebben verschaft en door de aangename wijze, waarop zij door de officieren waren ontvan gen, maar ook omdat rij daar op bet fort bij Penningsveer ©en stemming hadden aange troffen en een verhouding tusschen officieren en manschappen zoo goed als maar mogelijk is. Mllltlevergoedfng. In overleg met d6n Minister van Buiten- Jïuadsche Zaken heeft de Minister van Oorlog bepalingen vastgesteld voor het aanvragen van nnli tie vergoedingen doof de rn'het buitenland achtergebleven betrekkingen van onder de wa penen gekomen dienstplichtigen. De belanghebbende echtgenooten of gezins- Imrfdeu moeten.hön yefgrieding8aanvraag rich- Volkszang. J.l. Zaterdag gaf de afd. 's-Gravenhago v/d. Nat. Ver. v/d. Volkszang, onlangs op aan stichting van de plaatselijke afd. van het Alg. Ned. Verbond tot stand gekomen, een welge slaagden avond voor de militairen, in het ge bouw van de Chr. Ver. v. Jongere., Prinsen gracht 4. De heer Oostveen uit Amsterdam, wist, krachtig bijgestaan door mej. Ressler, de talrijke aanwezigen flink aan het zingen te krijgen. Zelfs weinig bekende liederen gingen er °vlot in. Ook de solozang van den heer Brederode en mej. Slotemaker en het viool spel van freule Hooft, werden, blijkens, de lang durig en herhaalde toejuichingen, zeer; gewaar deerd. Hetzelfde programma wordt op Koningïnne- jaardag in de Koninklijke stallen en waar schijnlijk Dinsdag-8 September in de Kurhaus- fcar te Sclieveningen uitgevoerd. Volkszang In llnlën en forten. Namens den opperbevelhebber van land- en zeemacht is aan het Hoofdbestuur van d© Nati onale Vereeniging voor den Volkszang mee ge deeld, dat Z.Exc. het plan der vereeniging, om zangavonden te geven in de verschillende stel lingen en alleenstaande forten ten zeerste toe juicht en geen bezwaar heeft kleine gezelschap pen, vau weg© de vereeniging uitgezonden, in de forten toe te laten, overtuigd dat door haar slechts personen daarvoor zullen worden uit gezocht, die uit een oogpunt van landsdefensie ten volle te 'vertrouwen zijn. Een 14-jarige krijgsgevangene. Dezer dagen kwam te 's-Gravenhage uit Am sterdam aan de 14-jarige visschersknaap Mi- chiel Overduin, die met de bemanning van een Duitschen logger door do Engelsclien was ge vangen genomen. De ouders van den knaap trokken verleden jaar van Scheveningen naar Duitsch- land, waar de man werk vond in het touwvak. Do jongen maakte pas zijn tweede zeereis. Het Duitsche schip, de „Luise" was bemand met 3 Duitsohers en 10 Hollanders. Men vertrok vóór den oorlog en bevond zich ongeveer 3 weken op zee toon het schip ge praaid werd door de Vlaardingen 52, die mede deelde, dat de oorlog was uitgebarsten. De „Luise" lag juist aan de vleet; do bemanning ging dadelijk „halen" en bleek weder 10 kantjes te hebben gevangen. Doch reeds den volgenden ochtend daagden 7 a 8 Engelsche oorlogsschepen op. De bemanning van het Duitsche schip werd aan boord genomen van de Engelsche oorlogsschepen, die, naar de knaap ons mededeelde, met twee schoten het visschersschip deden zinken. Twaalf dagen bevond de knaap zich als krijgsgevangene op een Engelsch schip, de ..Commonwealth" en vervolgens nog 4 dagen als zoodanig te Leith. Hij sliep er in een tont en kreeg er, maai bij verhaalt, goed te ©ten. Toen werd aan de Hollanders toegestaan, naar hun vaderland terug te keeren. Maandag vertrokken zo niet do „Pluto" van Leith naar Amsterdam, cn nu vertoeft do knaap, die a.l zijn goed kwijt is te Sohevcningen, Badhuisstraat 69. Uit Maastricht. Onze berichtgever te Maastricht meldt: De aardewerkfabriek „De Sphinx" heeft in de afgcloopen week een grnote verzending aaar Amerika gedaan. Voorraad is er genoeg en navraag ook. De vrachten echter zijn thans het dubbele van vroeger, zoodat daardoor de zendingen afspringen. Niettegenstaande we in staat van beleg verkeeren en dus ook een vroeger slpitingsiiur van. do herbergen te verwachten hebben, is de toestand hier niet meer zoo gespannen en wandelden de menschen weer als op vroegere Zondagen. Prins Hendrik Carde. Nu zoovelen zich opgeven om als vrijwilliger ons land to hulp te komen, wanneer dit noo- dig is, die echter tot dusverre hoegenaamd nog geen militaire opleiding genoten hebben, verzoekt men ons te wijzen op de Prins Hen drik Garde, waarin zich reeds van 12-jarigen leeftijd af jongelieden als lid kunnen laten opnemen; dit corps heeft het doel hen ver trouwd te maken met orde, tucht en de behan deling der wapens, benevens alle militarire oefeningen. Jongelieden, die in dit corps geweest zijn, zouden een kern van geoefenden onder die ijwilligers in tijd Tan nood vormen. Zij kunnen zich daartoe aanmelden eiken Zaterdagavond tusschen 6571- uur in de Fon- *ers-Rijwielschool, Nassaukado No. 500, waar hun de noodige toelichtingen worden ver strek fc. Het nut van inenten. Men schrijft van deskundige zijde aan de „N. R. Ct.": Een aanbeveling aan de ingezetenen om zich en de hunnen te laten inenten en herinenten s in deze dagen zeker op haar plaats. Tengevolge van den Fransch-Duitschen oor log van 1870/71 is Europa door een hevige pokkenepidemie geteisterd geworden. Van medio 1870 tot einde 1872 zijn meer dan 20,000 menschen hier te lande aan de pokken gestor- het aantal aangetasten kon op 100,000 begroot worden. In de gemeente Rotterdam, met een zielental van 120,000, woedde de ziekte het hevigst in 1871. Zij sleepte in dat jaar 1700 inwoners ten grave. Het gevaar voor insleping en verspreiding der besmetting is thans, bij de aanzienlijke troepenbewegingen in binnen- en buitenland en het groot aantal vluchtelingen, dat ons land heeft en zal hebben te herbergen, onte genzeggelijk grooter dan toenmaals. Aan den anderen kant is de vaccinatietoestand voor ons volk niet onbelangrijk verbeterd, sedert bij do wet van 1872 een z.g. „.pokkenbriefje" goëiseht wordt, alvorens men tot de school wordt toegelaten. Toch laat die toestand ook thans nog veel te wenschen over, met name wat de eerste inentingen der jonge kinderen en de revaccinaties der onderen betreft. On geveer 75 der kinderen worden pas ingeënt tegen den tijd dat de leerplicht hen roept, her inentingen op lateren komen slechts bij uit zonderingen voor. Toelx mag men er niet op rekenen, dat inenting in de jeugd steeds voor het gehecle volgend leven tegen pokken be schut. Nog verkeerder is het, de inenting der kinderen uit te stellen, totdat zij de school zullen gaan bezoeken. In. 1870/72 kwam de helft der sterftegevallen aan pokken in ons land voor rekening der kinderen van 05 jaar, uitmakende ongeveer der geheel© bevolking. Het aantal slachtoffers was dus op dien kin derleeftijd naar verhouding 7 maal zoo groot als boven der vijfjarigen leeftijd. Ingezonden Stukken. Het vervoer van militairen. Men verzoekt ons plaatsing te willen verlee nen aan het volgende tot H. M. de Koningin gerichte adres: Aan Hare Majesteit, Koningin.der Nederlanden! Met verschuliligden eerbied komen wij tot U, U die aan hot hoofd staat van het Nederland- sche leger. Met grooto vreugde hebben wij, miliciens van verschillenden rang van de onder de wa-penen gekomen lichtingen vernomen, dat er door den Minister van Oorlog aan de allen hierboven genoemde militairen een minimum verlof van 24 uur verleend is ge-worden, dat zich na een bepaald aantal dagen door de be velvoerende officieren vastgesteld herhaalt, zoolang de oorlogstoestand in het buitenland dit toelaat. Edoch, waar dit verlof door liwB Majesteit is goedgekeurd en waarvoor wij allen Uwe Majesteit dankbaar zijn, willen wij Uwe Majesteit in kennis stellen, dat er duizenden militairen zijn, die gaarne hun vrouw en kin deren .willen wederzien, of anderen die hunne zaken onbeheerd hebben achtergelaten, dat zij van deze gelegenheid geen gebruik 'kunnen ma ken doordat ,zij financieel onmachtig, zijn.de kosten dien verbonden zijn aan vervoer naar hun woonplaats te betalen. Daarom roepen,wij Uwe hulp in, en verzoeken wij" Uwe Majesteit of het niet mogelijk ware, dat desbetreffende personen van hun garnizoen of van de plaats waar zij gekampeerd zijn naar de plaats hunner inwoning en omgekeerd op Rijkskosten ver voerd kunnen [worden. Het is voor hen-een ware teleurstelling wanneer zij1, die reeds eenige weken hun vrouw en kinderen, familiën en kennissen hebben verlaten, nu niet in staat zijn tot deze weder te 'keeren. Wij gelooven, dat voor de ^enheid van ons leger in deze dagen van mobilisatie gewaakt moet worden, en dat Uwe Majesteit zich in deze zaak niet onbe loond zal laten, maar dat geheel de Regeering met Uwe Majesteit aan het hoofd, zal ingrij pen, opdat de liefde voor het Vaderland bij iederen soldaat zal worden verhoogd. Fort Kijkduin behoorende tot de Stelling Den Helder. 28 Augustus 1914. Indien andere legercorpsen met dit schrijven aan Hare Majesteit gericht, zich homogeen verklaren, laten zij dan hun adhesie betuigen door met een enkel woord dit in een der vol gende nummers van dit blad te melden. Jos. Cassee. 4e Reg. 2e Gompie. Vest—Are. B., 24 Augustus 1914, Aan de Burgerij! Ik hoop dat de Redactie zoo welwillend zal zijn, mijne regelen in de Soldatencouraut een klein plaatsje af te staan. Ik gevoel mij name lijk gedrongen eenige woorden te schrijven, die naar ik hoop, door de Soldatencourant bekend zullen worden. En wat ik dan wil schrijven Een of ander lang epistel over Vaderland! liefde, over soldatenmoed, over den goeden geest in het leger? Neen 1 dit laat ik over aan hen, die gewoon zijn met de pen om te gaan. Hetgeen ik schrijf is in hoofdzaak, namens vele soldaten, (ik hoop van allen), gericht, aau de burgerij der verschillende gemeenten, die wij doortrokken, of waar wij langer of korter gestationeerd waren. En hoewel mij anders de woorden niet van de pen vloeion, nu ik over de gastvrijheid en welwillendheid van bovenbedoelde burgerij schrijf, behoef ik niet to bedenken wat ik toch wel schrijven zal. Het was onze stille hoop, dat wij overal dooi de burgerij' goed ontvangen zouden worden. Maar hoe heeft de burgerij onze allergroot ste verwachtingen overtroffen! Wij werdeu overal direct raet de grootste welwillendheid ontvangen. En niet alleen bij hen, die, om eens plat te zijn, van goeden doen zijn, neen! ook zij die zelf hard moeten arbeiden voor hun dagelijksch brood, gaven ons meer dan zij zelf gewoon waren te nemen. Waar wij inge kwartierd waren, konden we ons thuis gevoe len. Dat is ook een groot genot voor ons. Wij gevoelden ons niet als vreemden, doch werdeu soms tegen wil en dank beschouwd als huisge- nooton. En -hoewel we nu al 10 volle dagen bij dezelfde menschen zijn ingekwartierd, veran deren zij niet. Men zou denken voor één of enkele dagen gaat dit wel aan, maar zoo spoe dig het een week of langer gaat worden, zullen de menschen toch wel ietwat minder vrijgevig worden. Doch neen! steeds wordt den soldaten hetgeen zij» moeten ontberen, zooveel en zoover dit mogelijk is vergoed. En dit brengt ook onder de militairen goede gevoelens aan. Waar de burgerij zich zoo goed jegens de soldaten toont, kan zij zeggen zelf de oorzaak er van te zijn, dat de militairen zich (op en kele uitzonderingen na) goed en degelijk ge dragen, oppassende zoo te zijn, als man van eon Hollandsch soldaat kan verwachten. De goedheid en welwillendheid der burgerij heeft ten gevolge dat er ohder de militairen een goeden geest heersc-ht, en blijft heerschen Intusschen is het den meesten militairen onmogelijk, (ook mij) hun dankbaarheid aan de burgerij zoo te tóonen als zij het zelf wel zouden willen. Doch laat deze zwakke poging er toe mogen bijdragen, dat het der burgerij bekend worde, dat de militairen het zeer goed opmerken hoe goed de burgerij' voor hen is. En medewapenbroeders! Tot u, het behoeft bijna niet, zou ik willen zeggen. Indien de burgerij zich zoo goedgezind toont jegens ons. laten wij de burgerij, waar liet ons mogelijk is toonen dat wij Hollandsche soldaten zijn, met ronde horst, een dankbaar hart, wier bloed gloeit van liefde voor Vaderland en Vorsten huis! Komt wapenbroeders! toone de geest van 't leger aan, dat wij nog afstammelingen zijn van dat aloude mannengeslacht, dat. 80 lange jaren met waren heldenmoed streed voor de vrijheid van land en volk. Zij 't onze leuze: Met God, voor Vaderland en Vorstenhuis! De Soldaat „Weltevreden". Infanterie-munitietrein. Berlijnsche tingeltangels en Icino's. De strenge Berlijnsche politie-president heeft een verbod uitgevaardigd aan ondernemers van tingeltangels en film-schouwburgen, waarbij zij er op worden gewezen, dat, in ver band met den ernst der tijden, slechts zulke voorstellingen toelaatbaar zijn, die in over eenstemming geacht kunnen worden met den ernstigen tijd en met de vaderlands lievende stemmig der bevolking. Wolff's bureau, dat in deze eerste oorlogs- weken zoo ongeveer de taak op zich geno men heeft van officieusen commentaar-leve rancier, berichtte hieromtrent reeds, dat de vraag zich opdrong, of het wel pas gaf, dat dans-lokalen en dergelijke vermaak-gelegen- heden van minder gehalte haar deuren open hielden tot diep in den nacht. Dit gaf geen houding. En ook het geld, dat door een deel van het publiek aldus wordt uitgegeven, kon beter gebruikt worden. Het „Berliner Tageblatt" maakte hierbij zeer terecht dé kantteekening, dat het zich bijna niet kon voorstellen, dat er lieden ge vonden konden worden, die er een genoegen in schiepen op deze wijze nii pret te maken. Het strenge decreet van den Berlijnschen politie-president leert evenwel anders. ITami als tolk. De door zijn geestige persiflages van Dnitsche toestanden in den Elzas bekend geworden schrijver en teeke naar Hansi, die kort vóór net. uitbreken van den oorlog door den krijgsraad van Colmar bij verstek veroordeeld werd tot een gevan genis-straf van meer dan een jaar, is na het uitspieken van het vonnis naar Frank rijk uitgeweken, omdat hij geen lust en zich trouwens na zijn vooraf-gaanden gevan genistijd te Colmar ook te zwak gevoelde, om een zware kerkerstraf te ondergaan. Dadelijk bij het uitbreken van den oorlog heeft hij zijn diensten aangeboden als tolk bij het Fransche leger, dat in den Elzas opereert, en natuurlijk verleende men hem gaarne een aanstelling als officier-tolk. Het toeval wilde nu, dat de eerste krijgs gevangene, dien hij als tolk had te onder vragen, een Duitsch officier was van het, 171ste regiment uit Colmar, dezelfde die deel had uitgemaakt van den krijgsraad, waarvoor Hansi terecht had gestaan. De Duitsche officier beklaagde zich over de wijze, waarop hij als gevangene behan deld was. Waarop Hansi hem raak ant woordde, dat deze behandeling stellig beter geweest' moest' zijn, dan de behandeling^ welke $ij., Hansi, in,.,den'jkerker van Cofinar had ondergaan! - Kogels en treffers. 'Herhaaldelijk heeft men in militaire kringen getracht, betrouwbare overzichten samen te stellen over het aantal kogels, dot in groote veld slagen verschoten wordt, en het aantal doo- den en gewonden, dus van Let aantal tref fers, dat daartegenover staat. Steeds weer loepen deze cijfers uiteen. Do laatste berekening, welke wij eenigen tijd geleden in een militair blad aantrof fen, luidde, dat men gemiddeld 800 scho ten rekende voor één treffer. Van verschillende belangrijke krijgsge- beurtenissen heeft de militaire statistiek aanteekening gehouden. Zoo heeft men vastgesteld, dat het fort Vamvres bij Parijs in '70 beschoten werd door 5700 schoten per dag en wel gedurende tien dagen, dus ongeveer 60.000 schoten in het geheel; het resultaat daarvan was, dab van het garnizoen twintig man gedood en tachtig gewond wei-den. Toen de Zuid-Afrikaan- sche boeren het beleg sloegen voor Lady- smith verschoten zij voor eiken treffer 200 kogels; en toch golden de Boeren als de beste schutters ter wereld. Bij den grooten slag van Plevna werd het geschutvuur geconcentreerd op één vijandelijke batterij, en gedurende dertien uur schoten dertig kanonnen bijna onop houdelijk door heb resultaat wae, dat geen enkele artillerist van de beschoten batterij werd getroffen. In den Grieksch-Turkschen oorlog waren de resultaten van de verschil lende artillerie-duels bij Mati eveneens zeer gunstig,... wat betreft het uiterst geringe cijfer der getroffenen. Wat is een moratorium,7 Wij verna men de volgende uiteenzetting, omtrent het politiek-financieele begrip van „mora torium". De man, die afging op den .klank van heb woord, meende dat het, wel in verband moest staan met iets wat overeenstemde met „dood"; „morato", of het Fransche „mort", dat zou wel zoowat hetzelfde be duiden, meende hij. Iemand, die sterker in zijn Latijn was en ook wel eenig begrip had van wetten, gaf echter deze ondeugende definitie „Een moratorium beteekent, dat men zijn kleine .schulden heeft te betalen, maar niemand ons zijn groote schulden behoeft te betalen." In deze rubriek worden steeds de belangrijkste telegrammen en berichten opgenomen, welke kort voor het afdrukken onzer courant binnen komen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de verschillende bronnen, waaruit het oorlogs nieuws vloeit. Men zal dan opmerken, dat de voorstelling van zaken soms meer strookt met de wenschen van een der oorlogvoerende par tijen, dan met de vermoedelijke waarheid. Hofbericht. De Koninklijke Familie is Woensdag in den voormiddag bet paleis „Huis Ten Bosch" te betrekken, voor een verblijf ge durende de maand September. Het wetsontwerp houdende bepalingen be treffende den geld- en fondsenhandel in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden, de z.g. „beurswet", werd gisteren door de Tweede Kamer aangenomen met algemeene stemmen (76). De Kamer heeft na lang debat ook aange nomen het wetsontwerp tot toekenning van uitstel van schuldvoldoening ter voorkoming van faillissement cn executje. Het zeegevecht bij Helgoland. LONDEN, 31 Aug. Het persbureau pu bliceert een volledig relaas van heb optre den der marine bij Helgoland. Het doel van dat optreden was om te trachten door een groote strijdmacht van torpedojagers de Duitsche torpedo vaartuigen en lichtere oorlogsschepen van de basis af te snijden en dan in open zee aan te vallen. De torpe- dobootjager, die aan het hoofd van de linie voer, werd eerst aanvallen door twee Duit sche kruisers. Een hevig gevecht volgde, dat vijfendertig minuten duurde en over een afstand van drie duizend yards werd geleverd. De jager beliep eenige averij, maar sloeg de Duitsche Kruisers af, van welke een door de zes-inch kanonnen ernstig beschadigd is. Later werd de torpedojager door twee andere kruisers in gevecht gewik keld. Met een anderen jager en het eskader lichte kruisers werd daarop de „Mainz" tot zinken gebracht. Intusschen was de snel heid van den torpedobootjager tot tien knoopen verminderd, vele kanonnen waren buiten gevecht gesteld, maar gelukkig na derden Britsche slagkruisers, toen de jager opnieuw door eenige Duitsche kruisers zou worden aangevallen. De slagkruisers ver volgden de aanvallers en boorden deze in den grond. Hoewel men van de vijandelijke torpe- dobootjagers slechts twee heeft zien zinken, is het wel zeker, dat de meeste van de acht tien' of twintig booten, die in den strijd waren gewikkeld, ernstig beschadigd zijn. Zij konden alleen door een.vlucht ïu zeer verspreide linie ontkomen. De operatiën ter zee hebben, zegt het persbureau, het superieure artillerievermo gen van de Britsche torpedojagers getoond, die zonder eenige aarzeling het aandurfden met de vijandelijke kruisers. De Britsche torpedojagers hebben groote gevaren geloo- ien bij de redding van te water geraakte Juitschers. Engelsche officieren verklaren, dat zij Duitsche officieren zagen, die op hun eigen mannen die te water lagen met pistolen 'schoten. Een torpedojager, bezig met de redding van gewonden, werd door een Duitschen kruiser teruggedreven en moest twee harer booten in den steek laten. Een Engelsche onderzeeër echter kon de op varenden in veiligheid brengen. De bemanning van vijf Duitsche sche pen, van wie men weet, dat ze gezonken zijn, lean op 1200 man worden geschat, die, op een driehonderdtal na, omgekomen zijn. De verliezen van de andere Duitsche sche pen moeten groot zijn. De strijd in het Oosten. ST. PETERSBURG, 31 Augustus. Ten oosten van Tomachen is de 15e Hon- gaarsche divisie verslagen en omsingeld. Ge- heele regimenten geven zich over. Elders wordt de strijd op verschillende punten voortgezet. De vijand, zet zijn beste krachten in in de richting van Lublin waar een groote slag wordt geleverd. De bladen melden, dat op de Duitsche spoorwegen maatregelen worden genomen voor het vervoer van troepen van het Wes telijk front naar de Russische grens. PETERSBURG, 31 Aug. (Officieel Aan het Pruisische front zijn nieuwe Duit sche tioepen aangekomen, die eenig deel namen aan den aanval. Over het gehecle Oostenrijksche front duurt de slag voort. Berichten uit Cent. GENT, 31 Augustus. De eerste ban van de burgerwacht is vanmorgen opgeroepen. De spoorweg- en telegraphische verbindingen zijn met Grammont hersteld. De militaire overheid verzocht aan het spoorwegbestuur om de kaartjesuitgifte naar Antwerpen tot een minimum te beperken. Ten gevolge hiervan konden duizenden personen, die bonoodigdheden wilden brengen aan ver wanten, di© te Antwerpen onder de wapens staan, niet vertrekken. Deze maatregel is ge nomen om te verhinderen dat de voorraden hier verminderen en tevens om te beletten dat spionnen door do menigte zouden kunnen heensluipep en zoo ziek inlichtingen zouden kunnen verschaffen over de troepensterkte op verschillende forten. Rijssel verlaten? Volgens verschillende Belgische bladen zou de Fra.nscke sLad Rijssel door het garnizoen ter sterkte van 50,000 man verlaten zijn. De troe pen zouden zich oostwaarts hebben begeven om zich te voegen bij de strijdende legers. De ver sterkingen van de stad zouden geslecht zijn. Militaire maatregelen. PAJRIJS, 31 Augustus. De minister van oorlog besloot de lichting van 1914 op te .roepen .de oude territoriale lichtingen, die tijdelijk ar huis waren gezonden, opnieuw op to roepen. Albanië. Uit Rome wordt onder dagteekening van 29 - Aug. a.an het „Berl. Tageblatt" bericht: Vorst "Wilhelm van Albanië vertrekt morgen of over morgen aau boord van de „Misurata" naar Brindisi en van daar naar zijn regiment. De Albaniado is ten einde. De regeering gaat, volgens de „Tribuna" over op de door de groot© mogendheden op nieuw bevestigde Commissie van Controle. Deensche paarden. Denemarken zal Duitschland aan paarden helpen. Zoo wordt althans aan do „Kciln. Ztg." medegedeeld. Deze paarden zullen alleen mogen gebezigd worden voor den landbouw, die van trekveo is verstoken. Het ministerie van bin nenlandsche zaken ontvangt het transport uit Denemarken en zorgt voor de verdeeling naar behoefte. Geen oproer te Odessa. PETERSBURG, 31 Aug. Het bericht, dat te Odessa opnieuw een oproer zou zijn uit gebroken, verspreid door het W o 1 f f-bureau en het Kor respon denz-tureau, is on waar. Te Odessa heersclit, zooals trouwens in geheel Rusland, volmaakt© orde en rust, zegt dit bericht. Niet alleen, dat er geen buiten sporigheden voorkomen, ook de criminaliteit is belangrijk gedaald en wei tot 70 proc. van het cijfer der misdaden voor den oorlog. ADVERTENTIËN. SPAARBANK VOOR DE (opgericht in 1848). HOOFDBUREAU Geopend: eiken werkdag van des morgens half 10 tot des avonds half 9 uur. EIJBUREAUX: Bloemgracht 33 Haarlemmerplein 4 Bilderdijkstraat 194 Ceintuurbaan 031 „Zeemanshuis" Kadijksplein 8 Ie v. Swindenstraat 19 Brederodestraat 103 geopend eiken werkdag des morgens van half 10 tot half 1 en des avonds van half 7 tot half 9 uur. Mr. H. J. J. POST, Directeur Voor bezoeken aan Militairen per Automobiel, heeft de A. O. een Amsterdam. Telef. Woord Nos. 2369-9000 en 10512

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4