Binnenland. X3E3 HOT A^EKTCOURA INTT* vetm Donderdag a "Y ilLiig-ustus 1 3 X «3=. 3 Iu de Twaalfmaandenstraat was de aan blik ook als die van een bombardement, twee buizen werden totaal vernield. Do gevels vielen op straat- Het was ongeloof lijk, dat daar geen dooden en gekwetsten waren. Eon dienstmeisje werd zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond uit de puinkoopen gehaald. Zij lag in al bed en kwam, van de tweed» verdieping met alles naar beneden. In den Kruidtuin kwam ook oen bom terecht. Zij richtte vrij ernstige schade aan liet achtergedeelte van het Elisabethsgast- huis. De operatie-zaal heeft veel geleden, etV. aantal zieken moesten naar een andere zijde overgebracht worden. Gelukkig werd niemand gekwetst. In de Schermersstraat heeft de „Zeppe lin" ook al een bom geworpen. Een bewo ner vertelde, dat hij tegen één uur gewekt wérd door een dof geronk, dat steeds dich terbij kwam. Met grooten angst vernam hij het onheilspellend geluid, dat hij kende uit den tijd, toen hij in Duitschland Zeppe lins had gezien. Hij vluchtte dadelijk, doch zag het zwarte gevaarte naderen. Het stak duidelijk af tegen den sterrenhemel. Plotseling schitterde een verblindende lichtstraal uit den ballon, een heftige ontr ploffiug volgde. De bewoner werd omverge worpen, geen ruit was in de straat heel ge bleven. Een noodgesekreeuw steeg uit alle huizen op. Zwaveldamp vulde de straat - Drie dienstmeisjes van een dokter werden uit de puinkoopen gehaald, een harer overleed in het Gasthuis. In de Lozanastraat werd ook een bom geworpen doch richtte alleen groote stoffelijke schade aan. Een leeg staand huis werd letterlijk doorschoten. IJzeren platen waren op vele plaatsen doorboord. Overal lagen stukken van deu ren, sehoorsteenen en bergen glas. Midden in de gang hing nog ongeschonden een op gezette duif als een symbool van den vrede in deze vreeselijke verwoesting. In de Jus- titiestraafe lag het ook vol met glas, een bom had een gat in de straat geslagen, cioch geen menschenlevens waren daar te betreuren Oolc in de Ver dussenstraat viel een bom. Een juffrouw werd door het schroot aan het beeu gewond. In de nabijheid van de fabriek „De Minerva" viel een granaat op niet meer dan 20 M. afstand van 'n persoon. Verschillende burgerwachten werden tegen den grond gesmeten. Een dokter van Ant werpen verklaarde in een interview, dat de „Zeppelin" op een hoogte van 60 a 70 meter dreef. Hij had in zijn loopbaan vele hartroerende tafereelen gezien, doch dezen afschuwelijken nacht zou hij nooit verge ten. Voorts is gebloken, dat de „Zeppelin" uit de richting van Hasselt kwam. Boven de dokken is het luchtschip de stad binnen gevaren, Het heeft de bommen in deze volgorde geworpen: op de Falconkazerne, op de Stadswaag, in de Twaalfmaanden straat, in den Kruidtuin, in de Schermer straat, in de Justitiestraat, in de Verdus- senstraat, in do Lozaunastraat en op de fabriek „.Minerva", totaal dus nogeu bom men. De bommen lieten oen scherpe acefcy- lojn-lucht na. Een" officier, die ze on derzocht heeft, verklaart, dat de scher ven afkomstig zijn van granaten van 21 c.M. Deze granaten zijn bestemd cm ds pantcordekke van oorlogsschepen te doorboren. Men vermoedt dat de Zeppelin, die het nachtelijk bombardement verricht heeft, dus een zoogenaamde Marine-luf'b- kreuzer geweest is. Na den aanval van de Zeppelin tegen Antwerpen werden huis zoekingen gedaan in verschillende huizen aan do Schelde, waar signalen gegeven zouden zijn. Twee personen zijn nog aan de bekomen wonden bezweken. Vandaag liep nog het gerucht dat de Zeppelin neergeschoten was. De luchtkrui- scr is echter verdwenen zonder getroffen to zijn. De Antwerpsche bladen "zijn natuurlijk zeer verontwaardigd over dit bombarde ment. De „Nieuwe Gazet" vindt het optre den op deze wijze in oorlogstijd zeer ver- koerd. „Een stad beschieten die zich verdedigt, waarvan ieder burger den toegang aan den vijand betwist, dio uit al haar vuurmonden dood en vernieling braakt over de belege raars, daar is nog altijd wat voor te zeg gen. Maar bij ©en aanval als die waarvan onze stad dezen nacht het voorwerp was, houdt het begrip van menschelijkheid op." Onze gewone Antwerpsche coresrpondent seint Het aantal slachtoffers van den nachte lijken aanval van de „Zeppelin" is grooter dan aanvankelijk werd vermoed. Tot nu .telt men acht dooden en ongeveer twintig zwaar gekwetsten, allen burgers. Er ont stond geen paniek, maar wel een gedrukte stemming. LONDEN, 25 Aug. Aan de „Evening News" hier wordt uit Antwerpen ge seind, dat de „Zeppelin", die hedenochtend bommen in de stad wierp, genomen is en dat de bemanning ten getale van 15 perso nen krijgsgevangen is gemaakt. Officiecle mcdedeeling. De Belgische legatie deelt het volgende mede lu den nacht van 24 op 25 Augustus heeft, gelijk reeds gemeld werd, een Zeppe lin-luchtschip op eenige hoogte boven Ant werpen gemanoeuvreerd en achtereenvol- pons acht bommen geworpen van groot© ex plosieve kracht. Blijkens het onderzoek van het parket zijn 10 personen, allen onschul dige burgers, waaronder vier vrouwen, go- dood en acht gewond, waarvan verscheidene doodelijk. Eén bom is ontploft boven het paleis, waar de Koningin en hare kinderen verblijf hielden. De matsrieole schade is aanzienlijk. Dit bombardement vormt een schending van art. 26 van het Vierde Haagsche Verdrag: Reglement betreffende wetten en gebruiken van den oorlog te land. Verder doet de Belgische legatie mede- doeling van de volgende verklaring van den Belgisehen minister van buitenlandsche zaken De Belgische gendarmerie m_akt deel uit van de geregelde troepen. In tijd van vrede heeft ze tot taak te waken voor de handhaving van orde en veiligheid, in tijd van oorlog werkt zij samen met het leger tegen den vijand. Zij staat onder het opperbevel van den minister van oorlog en base begrooting wordt door dezen aan het parlement ingediend. De gendarmen heb ben een bijzondere uniform, dragen zicht baar de wapenen, nemen de wetten en ge bruiken van den oorlog in acht.. Zij hebben verantwoordelijke chefs, ondergeschikt aan des minister van oorlog en hunne organi satie is bij de wet geregeld. Het kader en manschappen zijn voortdurend in actieven dienst. Het zou dus een schending zijn van artikel 1 van het Vierde Haagsche Verdrag, dat door Duitschland is onderteekend, wanneer hunne hoedanigheid van oorlog voerende werd miskend. BuitscSiSarsd. Vriendsehap na strijd! Nu hgt Duitsche leger zoo vastberaden tegen Frankrijk optrekt, gaan er in Duitsch land reeds stemmen op, dat men Frankrijk toch op den duur niet als den vijand moet beschouwen, dat is veeleer Rusland. Zeer opmerkelijk is wel, wat het blad „Die Welt am Montag" schrijft omtrent bedoelingen, die Duitschland zou hebben. Dat daarover zoo vrij mag worden geschre ven in dezen tijd van strenge censuur be wijst, dat, wat zij schrijven, ook de opvat ting der regeering is. „De strijd met Frankrijk moet worden uitgevochten tot het bitter einde, doch ge voerd in den juisten geest. Wij hebben niet te doen met een scnadelijk gedierte, dat moet worden uitgeroeid, doch meteen eer lijken vijand met wien naderhand een eer lijke, rechtvaardige vrede mogelijk is. Uit militaire overwegingen moeten wij Frank rijk overwinnen, maar als wij het overwon nen hebben, willen wij het niet vernietigen. Dit volk van beschaving behoudt ook na den oorlog zijn recht op bestaan. Wij wijzen daarom met beslistheid de plannen af van fantasten, die reeds nu een programma voor de verbrokkeling van geheel Frankrijk op stellen. Neen, vernietigen willen wij alleen het Tsarisme. Frankrijk willen wij behou den. Wij willen den oorlog zoo voeren en Frankrijk zoo overwinnen, dat het na den vrede mogelijk zal zijn samen met Frank-, rijk een Europeesche beschavingsgemeen schap te vestigen, evenals Bismarck in 1866 reeds dacht aan een later te sluiten vredes- bondgenootschap met Oostenrijk-Kon- garije." De „Vorwarts", het orgaan der sociaal democraten, schrijft„Zooals Bismarck in 1866 het overwonnen Oostenrijk oen gouden brug gebouwd heeft, waarover het den weg van bondgenootschap kon opgaan, moet ook thans de weg tob overeenstemming tusschen de groote beschaafde natiën openblijven. Wij moeten derhalve het oog gericht hou den op een staatkunde, welke niet door ver overingen en verstoringen van de oenheid en de onafhankelijkheid van andere naties do onzalige vijandschap met de westelijke mogendheden ten eeuwigen dage bestendigt, en welke daardoor Rusland zelf, nadat het ©en nederlaag h©eft geleden, weer zou in de positie brengen van den vroeselijken en on- dragelijken scheidsrechter van Europa. Voor ons blijft de ©enige vijand: het Tsa risme. Deze oorlog moet niet tsn doel heb ben veroveringen te maken en in plaats van de Engelsch-Russische wereldheerschap pij een nieuwe te vestigen, doch op vrijma king der natiën, op hun bevrijding van het Tsarendom, op vrijheid en onafhankelijk heid voor Polen en Finland, op vrije ont wikkeling, ook voor het groote Russische volk zelf', op verlossing van twee beschaafde naties uit het onnatuurlijk bondgenootschap met het Tsaristisch barbarendom. „Dit was" het doel, dat het Duitsche volk geestdriftig en offervaardig heeft gemaakt. Dat d't dus de uitkomst moge zijn, daar voor Leeft de staatkunde thans te waken." De Duitschers in België. BERLIJN, 25 Augustus. Het be stuur over het bezette gedeelte van België is door den Keizer opgedragen aan den ge- neraal-veldmaarschalk vou der Goltz, die benoemd is tot gouverneur-generaal. Met het burgerlijk bestuur wordt belast do tot „Verwaitungschef" benoemde „Re- gierungsprasident" von Sandb. Baron v. der Goltz heeft zich reeds naar België begeven om zijn nieuw ambt te' aan vaarden Engeland. In Egypte. BERLIJN. Uit Kopenhagen wordt de mededeeling verspreid, dat in Kaïro een op stand onder Jong-Egyptenaren is uitgebro ken. Daar slechts enkele Engelsche regimen ten aanwezig zijn worden Indische troe pen gezonden ter bescherming van het Suez- kanaal. De Britsche hulptroejjen. LONDEN. In het heden weder bij eengekomen Lagerhuis zeide eerste mi nister Asquith„Wij hebben van gene raal French vernomen, dat de reeds ge melde terugtrekking van zijn troepen op een nieuwe stelling goed ten uitvoer is ge bracht, al was het dau ook onder belang rijke verliezen. De Britsche troepen hadden het hard te verantwoorden, maar zij slaag den er in den vijand van zich af te schud den. Het is niet wenschelijk thans nog meer mede te deeleu, behalve dan nog dit bericht van generaal French, dat onder de Britsche troepen, de snelle marschen en het harde vechten ten spijt, een o-oede geest lieerscht. De Engelschen verloren, naar zijn schat ting, meer dan tweeduizend man. F s" a sik rijk. In Lotharingen. LONDEN. Wij vernemen, dat v gen een uitvoerig telegram is gekomen van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, waarin deze mededeelt, dat de Fran schen gisteren in Lotharingen een tegen aanval deden. De Duitschers leden groote verliezen. PARIJS. In een communiqué van den minister van oorlog wordt mee gedeeld omtrent den toestand in Lo tharingen: Gisteren werd viermaal een tegenaanval gedaan van uit de stellingen ten noorden van Nancy. Den Duitschers werden groote verliezen toegebracht. Wij beschikten volkomen over ons spoorwegnet. Men mag betreuren dat het doel van ons offensief niet is bereikt. Maar onze defen sieve positie is ongeschokt tegenover een reeds verzwakten vijand. Zekere gedeelten van ons nationaal territoir zullen onder de gebeurtenissen hebben te lijden. Zoo zijn Duitschers, behoorende tot een zelfstandig operecrende divisie, op den uitersten rech tervleugel do streek om Roubaix en Tour- coing binnengedrongen, die alleen door territoriale korpsen wordt verdedigd. De regeering en militiare autoriteiten zeggen het land de waarheid als ze verklaren dat het leger sterker is dan ooit en. volkomen ESïJ tóe kaart. In Oost-Europa wordt nu ook gevochten, en volgens sommige berichten hebben de Duitschers het daar zwaar te verantwoor- nog toe, hebben eenige voordeelen behaald Pruisen, naar den kant van Rusland. We Duitsche troepenafdeelingen voor zich lezen er#een aantal dezer dagen veel ge- uitgejaagd. Hetgeen daar voorvalt, kan zeer belangrijk worden, en wij hebben daar om een kaart van dit oorlogsterrein opge- den. De Russische troepen, sterker dan tot nomen. Wij zien er op de Oostgrens van noemde plaatsen op, zooals Ëydtkuhnen Stalluponen, Goldap, Gumbinnen, waar de Russen in de laatste dagen nog al zegerijk optraden. vertrouwen verdient. De overwinning hangt af van onze volharding en vasthoudendheid. PARIJS, 25 Augustus. Een officieel communiqué deelt mede, dat de Fran- sche rechterflank achteruit is geweken na de tegenaanvallen van gisteren in Lotha ringen. In de Elzas hebben de Fransche troepen tegenaanvallen der Duitschers afge- Het communiqué voegt aan het boven staande toe, dat hetgeen in Elzas gebeurt, slechts van ondergeschikt belang is. V er schillende niededeelingen. PARIJS. Over den toestand na den slag bij Charleroi, zegt de Temps": „Ons leger is ongeschokt gebleven, het moreel der troepen is uitste kend, zijn verlangen alleen weder op nieuw tot het offensief over te gaan tegen den vijand, dien men, zij het dan ook met groote verliezen, toch heeft weten tegen te houden. De Russische bondgenooten rukken met spoed op in Pruisen en Engeland zal zijn laatsten man in het veld zenden. Ons vertrouwen in de eindelijke overwinning van de rechtvaardige zaak blijft onge schokt." Elders zegt het blad, dat het bovendien onmogelijk was, het Duitsche leger in twee dagen te verpletteren. De groots slag, die beslissend zal zijn voor het eerste gedeelte van den veldtocht zal verscheidene dagen duren, acht, veertien misschien. Nog is niets verloren. De tot dusverre geleverde gevechten waren nog slechts een inleiding op den eersten grooten veldslag. Van het Russische leger is ook nog slechts een klein gedeelte in actie en toch zegeviert het en rukt het snel op. De oorlogscorrespondent van de Temps" spreekt zijn bewondering uit over den bui tengewonen regelmatige» gang van de pro viandeering der Fransche troepen in het noorden en merkt tevens op, dat de En gelschen veel strenger optreden tegen de gevangen Duitsche spionnen dan de Fran schen. Zij fusilleeren hen n.l. zoodra de spionnage bewezen is. De „New-York Herald" verneemt, dat er gevechten heb ben plaats gehad tusschen Fransche en Duitsche patrouilles op 20 K.M. afstand van Rijssel. Honderden Belgen uit de omstreken van Charleroi zijn te Reims aangekomen en daar gastvrij opgenomen. Tegenspoed der bondgenooten. LONDEN. In het telegram van den Franschen minister van buitenlandsche zaken wordt verder nog gezegd: „Wij kun nen onze spoorwegen nog gebruiken en de zee is open voor den toevoer van onze be- noodigdheden. Onze qperaties hebben aan het Russische leger gelegenheid gegeven door te dringen tot in het hart van Oost-Pruisen. Het moreel van ons leger is uitstekend. OosiersrIJ k. De beschieting van Cattaro. ROME. De Corriere della Sera meldt uit San Giovanni de Medua De beschie ting van de Bocca di Cattaro door de Engelsch-Fransche vloot, waarbij de Mon- tenegrijnsche kanonnen op den berg Lowts- jen medewerkten, moet de Oostenrijksche versterkingen reeds ernstig hebben bescha digd. Rusland. Russische berichten. BRESLAU. Uit vertrouwbare bron wordt gemeld, dat de stad Odessa aan verschillende punten in brand is gestoken, en dat de op stand in de Russische Zwarte Zee-vloot veld wint. Yoornamelijk de Mohammedanen in den Kaukasus vuren den opstand tegen Rusland aan. De opmarsch der Russen. PETERSBURG. De verliezen, door de Russen tot dusverre geleden in Pruisen, zijn het gevolg van het onwrikbaar besluit van- de massa om met den vijand slaags te raken. De jagers te paard in het centrum heb ben weliswaar zwaar geleden, de opmarsch vaq de infanterie echter was meer* dan be vredigend. De vijand is feitelijk in Oost- Pruisen in een hoek gedrongen. Gewonde officieren, die te Petersburg zijn aangeko men, weten te vertellen van de vrees der Duitschers voor de Russische cavalerie en bajonetten en dat men de Duitsche Solda ten heeft wijsgemaakt, dat de Russen hun land willen wegnemen en hen tot slaven maken. Van Duitsche zijde wordt ons gemeld Het grensgebied aan de oostzijde wordt- thans door de Russen onveilig gemaakt. Al bij het begin van den oorlog heeft een hoofdofficier, die nu zelf een troepencontingent aanvoert, verklaard, dat spoedig met een inval van Rus sische troepen in het oost-Pruisiscli gebied moest rekening gehouden worden. De grens toch is onbeschermd en biedt geen strategisch geheel. Een deel der grensdistricten moest daarom aan zijn lot worden overgelaten. Het was een militaire eisch in verband met den geheelen loop van den oorlog. Deze te voren verwachte episode is niet van betee- kenis, al moge zij, wegens de wreedc wijze van oorlogvoeren aan den Russischen kant, ook zwaar drukken op de bevolking aan de grens. De Russische legatie heeft de volgende mededeelingen ontvangen over de krijgs verrichtingen van het Russische leger: De gevechten zijn in Oost-Pruisen van 17 tot 21 Augustus met hardnekkigheid voortgezet. De terugtocht uit Lyck van het 20e Duitsche legerkorps had een over haast karakter. Wij hebben er de wagens van den legertros, een groote hoeveelheid rollend materieel, groote voorraden paar- denvoeder, wijngeest en benzine buitge maakt en de kas in beslag genomen, die 50.000 Mark bevatte. Op 20 A.ugustus heeft de vijand in de streek van Gumbinen, met drie legerkorpsen manoeuvreerende, een poging gedaan om onzen rechtervleugel om te trekken, maar hij werd teruggeworpen. In het centrum na men wij het offensief en vermeesterden talrijke kanonnen. Op onzen linkerflank is de vijand tegen den avond eveneens terug geworpen en vroeg een wapenstilstand om de dooden en gewonden op te rapen, welke geweigerd werd, terwijl de strijd werd voortgezet. Meer zuidelijk bezetten wij den 21sten Goldap en Aris, in de streek der meren. Den 22sten zijn onze overwinningen in Oost-Pruisen voortgezet en is de vijand in wanorde teruggetrokken over de rivier An- gerupp, waarvan de waadbare plaats bij Daekemana in onze handen is. Meer zuide lijk bezetten wij de plaatsen Johannisburg, Ortelsburg en Willenberg. Op 23 Augustus hebben wij Soldau en Neidenbuxg bezet, vanwaar aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten zich naar het Noorden terugtrekken. Aan het front in Galicië drong op 20 Augustus onze cavalerie een escadron van het 9e Oostenrijksche regiment in een moe ras. Twee officieren en 105 huzaren gaven zich over. Den 22en, in een groot cavalerie - gevecht tusschen ZJoezew en Zborou* tegeu sterker vijandelijke strijdkrachten, hebben wij twee bereden batterijen genomen en 160 gevangenen gemaakt. Verscheidene waad bare plaatsen van de Seret bevinden zich in onze handen. liaiië. Voorborgen tegen Italië? PARIJS. De „Éclair" meldt dat vol gens de „Secoio" te Rome, de Oostenrijk sche regeering, ondanks alle betuigingen van het tegendeel, aan de Italiaansche grens mobiliseert. In Trent© Innsbruck zouden reeds 70,000 man staan. Servië. Tegen de Serviërs. SERAJEWO. De nog voor het be gin van de Oostenrijksche operaties over Oewatz in het Oostenrijksche gebied binen gedrongen Serviërs, werden den 20 Aug. aangegrepen en uit de goed gekozen en ingerichte, polities in do richting van Uzitze over de grens teruggedrongen0 Bij deze gevechten, waar Au hot Duitsche deta chement uit Skoetari vrijwillig deelnam, en zich met roem onderscheidde, strek*, de Oostenrijksche troepen, ondanks het moei lijke terrein en do groote in verdedigend© 8telling ingerichte Serviërs met bewonde- renswaardigen moed, en bewezen zij ver vuld te zijn door den geest, dion de Oosten- rijkseh-Hongaarsche legers in de geschiede nis steeds hebben getoond. De uit troepen der verschillende Oostenrijkfche Janden samengestelde legermacht hoeft teeen de overmachtige en mot groote verbittering strijdende Servische troepen, met moed en doodsverachting gestreden. Van het Duit sche detachement werden 3 man gedood, twee officieren en 21 man gewond. Het Duitsche detachement te Skoetari heeft aan de bestorming der Servische stel- bij Visegrad deelgenomen. Albanië. SKOETARI. Alle vreemde militaire troepenafdeelingen verlieten Skoetari. Het Fransche voorstel tot neutralïaeering der vijf daar aanwezige troepenafdeelingen kon niet de instemming der mogendheden vin den. PARIJS. De „Excelsior" verneemt uit Rome, dat de toestand van Durazzo wan hopig is. De bevolking komt van honger om. Japan. Oostenrijk en Japan. WEENEN. Den Japanschcn ambassa deur aan het hof te Wcenen zijn hedenmid dag zijn passen toegezonden, en de Oosten rijksche ambassadeur te Tokio is terugge roepen. Uitkeorir.g salaris onder de wapenen verblijvende onderwijzers. 't Vorig jaar zijn door den Amsterd. Raad bepalingen vastgesteld ten aanzien van 't ver- leonc-n van verlof aan onderwijzers wegens mi litairen dienst, welke in do meeste gevallen den belanghebbenden grooter voordeelen toe kennen, dan door 13. en in verband met de huidige omstandigheden noodig en wensche lijk wordt geacht en die dan ook rn strijd zijn met de thans door B. en W. voor do uitkec- ring der salarissen van ambtenaren, beambten '•n werklieden, die onder de wapens zijn, ge troffen regeling. Hoewel eenerzijds de billijk heid moet worden betracht tegenover do amb tenaren, die door hun verplichtingen jegens het vaderland uit hun werkkring zijn wegge roepen, gedoogt anderzijds de zeer ongunstige financieel© toestand, waarin ook de Gemeente ten gevolge van den oorlog is komen te vcr- keeren, met, om vejder te gaan dan strikt noodzakelijk is. D»> bovenbedoelde door B. <-n W. 'vastgestel de ai go meen e regeling, voldoet naar hun mee- ning aan de eischen van billijkheid en gepaste zuinigheid. Voor zoover de bepalingen betref fende het verlof aan onderwijzers, verder gaan ©n voor belanghebbenden voondeeliger zijn, behooren zij tijdelijk te worden uitgeschakeld. Ziekenzalen bij Eerw. Zusters. In Noord-Brabant zijn do kloosters op do grensplaatsen alle aangewezen voor ziekenza len. De eerw. zusters hebben reedë bewezen dat zij voor verpleegsters in de wieg zijn gelegd. De behandeling is buiten allen lof. Zo weten niet genoeg voor de zieke soldaten te doen. Niets is haar te veel. Vooral ook weten zij de kranke mannen door heerlijk klaargemaakt eten weer op to monteren. Een woord van lof mag haar dan ook niet worden onthouden. De Post en Telegraphic en de mobilisatie. De directeur-generaai;van den Rijks Post- en Telegraafdienst maakt 'de volgende dienstorder bekend Op Zaterdag 15 Augustus j.l. viel ons de hoo- 20 eer te beurt dat Hare Majesteit de Koningin een bezoek bracht aan het telegraaf kantoor te 's-Gravenhago en aan een afdee- ling van de Veldpost. Hare Majesteit wilde met dat bezoek Uiting geven van Hare hooge belangstelling en waardeering voor de toe wijding en den ijver door ons personeel aan den dag gelegd in den laatsten tijd, nu toch daaraan zulk- hooge eischen werden gesteld. Verder heb ik u mede te deelen, dat de generaal Snijders, opperbevelhebber van land en zeemacht, mij in een persoonlijk onderhoud zijn bijzondere tevredenheid te kennen gaf over hetgeen, meer bepaald door de telegraaf en do telcphoon in de laatste weken is ver richt. De ijver, de werklust en het plichtsge voel van onze ambtenaren, werden in hooge mate door Zijne Excellentie gewaardeerd- De deugdelijke en snelle werking van de telegraaf heeft belangrijke diensten bewezen aan de mobilisatie van onze krijgsmacht. De generaal verzocht mij aan u allen zijn welgemeenden dank over te brengen voor de medewerking, die hij van onzen dienst heeft ondervonden. Ilc kwijt mij van deze aangename taak en reken Op u voor hetgeen nog van ons mocht worden geëischt. Do spoorwegen en de oorlog. Er bereiken ons klachten over de beperkte dienstregeling op de spoorwegen, met namo wat het personenvervoer betreft. En men maakt er den spoorwegmaatschappijen een grief van, dat zij, zelfs als men de omstan digheden in aanmerking neemt, niet voldoen de" of niet oordeelkundig genoeg in den dienst voorzien. Te bevoegder plaatse deelde men ons daar omtrent het volgende mede: Beide spoorwegmaatschappijen zijn op het oogenblik feitelijk afhankelijk van de mili taire overheid. Zonder goedkeuring van deze kunnen geen nieuwe treinen worden ingelegd. Sterker nog, de militaire overheid beslist welke treinen zullen loopen. En dit geldt niet alleen voor personentreinen, maar ook voor goederentreinen, In Den Haag wordt dit alles uitgemaakt; welke overwegingen bij zulk een beslissing gelden, blijft den spoorwegmaat schappijen onbekend. De maatschappijen kun nen natuurlijk wel advies geven over het in leggen van bepaalde treinen, maar verder kunnen zij ook met gaan. Men dient voorts niet te vergeten, dat ook tekening moet worden gehouden met den aan wezigen kolen voor raad. Deze is, bij beide maatschappijen, weliswaar ruim voldoende, maar hc-t staat niet vast voor hoelang die. voorraad zal moeten duren en or hij geregeld kan aangevuld worden. De huidige toestand onzer spoorwegmaat schappijen is gegrond op art. öO van de spoor wegwet van 137o. Dit artikel luidt: I. Het geheel of gedeeltelijk gebruik kan eiken spoorweg en van het aan eene spoorweg onderneming toebehoorcudo materieel kan teu allen tijde door OnSj in het bolang van 's Rijks

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3